ANA SAYFA GÜNDEM EKONOMİ ŞİRKETLER ÖZEL HABER ANKARA RÖPORTAJ SAĞLIK VİDEOLAR
Anne sütü ömür boyu koruyor
Anne sütü ömür boyu koruyor
Çocuklar için dijital ekran uyarısı
Çocuklar için dijital ekran uyarısı
Keçiören’de aqua parklar açıldı
Keçiören’de aqua parklar açıldı
Ego anketi sonuçlandı
Ego anketi sonuçlandı
Ulus’a yoğun bakım
Ulus’a yoğun bakım
HABERLER>ÖZEL HABER
26 Haziran 2019 Çarşamba - 07:34

Sinsi hastalık Glokom

Sinsi bir hastalık olarak bilinen glokom hakkında bilgi veren Göz Hastalıkları Uzmanı Op.Dr. Ragıp Gürsel, her yıl detaylı göz muayenesi yaptırmanın önemine dikkati çekti.

Sinsi hastalık Glokom

SEDA TOLMAÇ
 

Halk arasında “Göz Tansiyonu” ya da “Karasu Hastalığı” olarak bilinen glokom, göz içi basıncının sıklıkla yükselmesi nedeniyle görme sinirinin zarar görmesi olarak tanımlanıyor. Dünyada 70 milyonda var olan, 6,5 milyon insanda körlük sebebi olan glokom, sinsi bir hastalık olarak biliniyor. Glokom, dünyada toplam körlüklerin %13.5’ini oluşturuyor. Türkiye’de görülme oranı %2-2,5 civarında ve 40 yaşının üzerinde görülme olasılığı %2 olarak ortaya konuluyor.

Ailede genetik yatkınlığı olanların, hipertansiyonu olanların, şeker hastalarının, miyop olanların, 40 yaş üstü ve sigara kullanan kişilerin ve uzun süreli kortizon tedavisi gören kişilerin glokom yönünden dikkatli olması önem taşıyor. Bu nedenle özellikle riskli gruba giren kişilerin, düzenli olarak göz muayenesi yaptırması gerekiyor. 
Ticari Hayat Gazetesi olarak bir araya geldiğimiz Dünyagöz Hastanesinin Göz Hastalıkları Uzmanı Op.Dr. Ragıp Gürsel ile glokomun belirtilerini, teşhis ve tedavi yöntemlerini konuştuk. 

Glokomun en büyük risk faktörünün ‘genetik yatkınlık’ olduğundan söz eden Op.Dr. Ragıp Gürsel, “Ailede bilinen hiçbir yakınında glokom saptanmamış kişilerde de glokom gelişebileceğini unutmamak gerekir. Özellikle riskli gruptaysanız yakın takipte olmanız ve sadece göz tansiyonu değil, görme alanı muayenesi, göz sinir taraması gibi erken teşhis yöntemleri ile izlenmeniz gereklidir” diyerek, her yıl detaylı göz muayenesi yaptırmanın önemine dikkati çekti. 
Sigara içimi, şeker hastalığı gibi faktörlerin de glokom riskini artırdığını vurgulayan Gürsel, glokom ile ilgili tüm merak edilenleri gazetemiz okurları için anlattı.
 

Glokom Nedir? Belirtileri Nelerdir? 
Glokom dediğimiz, göz tansiyonu hastalığı. Herkeste göz tansiyonu var. Ama bu belli bir limitin üzerine çıktığı zaman ya da görme sinirini harap edecek kadar yükseldiği zaman ‘göz tansiyonu hastası’ veya ‘glokom’ diyoruz.

Belirtisi var mı? diye sorulduğunda da şunu söyleyebilirim; aslında sinsi bir hastalık. Hastanın kendisinin bunu algılama olasılığı düşük. Zaten hasta algılıyorsa, gözde ciddi bir oranda, geri dönüşü olmayan bir miktar harabiyet söz konusu olmuş demektir. Dolayısıyla glokom, rutin muayenede yakalanan bir şey. 
Sadece bir tane ‘akut glokom’ krizi dediğimiz bir şey var. Bu da göz tansiyonu çok yükselirse, o zaman şiddetli ağrı, gözde kızarıklık vs. gibi şikayetlerle acile başvurulan bir tablo var. Bu durum apayrı bir tablo. Hasta da eğer böyle bir şey olursa, sadece bu tabloyu algılayabilir. Öbür türlü ‘göz tansiyonu’ hastalığı, kişinin algılayabileceği bir süreç değil. Sinsi bir hastalık. 
 

Bu hastalığın ailede olması en büyük risk faktörü
Bu hastalıkta kimler risk altındadır?

Bu hastalığın ailede olması en büyük risk faktörüdür. Eğer hastanın ailesinde göz tansiyonu hastalığı varsa, hastanın çok yakından takip edilmesi gerekir. Burada glokom tipleri de önemlidir. konjenital glokom dediğimiz, doğumsal olarak oluşan glokom vardır. Bunun yanı sıra ‘primer’ denilen, başka bir hastalığa bağlı olmaksızın gelişen saf glokom vardır. ‘sekonder’ olarak isimlendirilen,  başka bir göz hastalığının yarattığı glokom mevcuttur. 

En sık rastlanılan glokom tipi olan ‘açık açılı glokom’ genellikle ileri yaşlarda ortaya çıkar. Göz içi basıncının artış hızı nispeten yavaştır ve hasta bu artışa uyum göstereceğinden dolayı durumdan habersizdir. Hastalığın bir diğer sonucu olan çevre görme alanı kayıpları hasta tarafından hissedilmez.

En sık rastlanılan glokom tipi de ‘açık açılı glokom’dur. Akut açı kapanması (glokom krizi) ile oluşan ani basınç artışları en fazla şikâyete neden olan glokom tipidir.  Ani basınç artışı ile gözde ve başta şiddetli ağrı, göz çevresinde ışıklı halkalar görme (halo), göz kapaklarında şişlik, bazen bunlara eşlik eden mide bulantısı ve kusma, görmede ani azalma ortaya çıkabilir. Bu tipin sıklıkla migren ile karışabileceği akılda tutulmalıdır.
Sık sık baş ve göz ağrısı çeken hastalar da göz muayenesi yaptırmayı ihmal etmemelidir.
40’lı yaşlardan sonra kişilerde glokom olasılığının artığını söyleyebiliriz. Glokomun 40 yaşından sonra görülme sıklığı, yüzde 2 civarındadır. 
Bunun dışında risk altında olan kişiler, düşük arteryel basıncı (hipotansiyon), migren göz travmaları yaşayanlar diyebiliriz. 
 

Glokom tipleri neden önemlidir?
Tedavi tipler arasında farklılık gösterebilir, tedavinin belirlenmesi Glokomun kötüleşme hızı tipler arasında farklılık göstermektedir. Örneğin normal basınçlı glokomda çok yavaş bir kötüleşme olurken soyulma (eksfoliyatif) glokomunda çok hızlı bir kötüleşme olabilmektedir. Glokom tipinin bilinmesi tedavi stratejimizin agresifliğini belirlememizde doktora yardımcı olacaktır.
 

Peki, göz tansiyonu nasıl oluşur?
Normalde bazı göz dokularının beslenmesi için göz içerisine sürekli olarak bir sıvı yapılır ve bu göz içi sıvısı aynı zamanda sürekli olarak da bazı yollarla gözü terk eder. Glokom, göz içi sıvısını dışarı boşaltan kanallarda yapısal olarak tıkanıklık oluşması nedeniyle sıvının yeterli boşalmaması ve buna bağlı olarak göz içi basıncının artması sonucu oluşur. 

Yükselen göz içi basıncı görme sinirine zarar vererek sinirin ölümüne neden olur. Bazı hastalarda ise göz içi basıncı normal olduğu halde görme sinirindeki kan akımının bozuk olması nedeniyle görme siniri yüksek göz tansiyonunda olduğu gibi tahrip olur (Normal Basınçlı Glokom). Görme siniri hücreleri öldüğü zaman da kalıcı görme kaybı oluşur.
 

Her göz tansiyonu yüksekliği, glokom demek değildir
Göz tansiyonunun normal değeri nedir?

Normal göz içi basıncı kişiye özel bir değerdir. Yani “normal göz içi basıncı”; görme siniri üzerinde harabiyete ve görme alanlarında kayba yol açmayacak bir basınç seviyesi demektir. Genellikle  “9 mmHg alt sınır, 22 mmHg üst sınır” olarak kabul edilir. Bu sınırlar içinde dahi optik sinir üzerinde glokom hasarı olabileceği  gibi her göz tansiyonu yüksekliği glokom demek değildir. Glokom bir göz siniri hastalığıdır. Göz tansiyonunun yüksek olması glokom olma olasılığını yükseltir ama tek nedeni değildir. Göz tansiyonu yüksekliği bir risk faktörü tıpkı sigara içenlerde kalp krizi geçirme riskinin, içmeyenlere göre daha fazla olması gibi.

Ancak burada şöyle bir şey var; kişide göz tansiyonu 24-25 mmHg olduğu zaman bile kişiyi tansiyon hastası olarak kabul etmeyebiliyoruz, çünkü görme sinirine harabiyet vermiyor. Ama bazı hastada da 17-18 mmHg olduğu zaman bile görme sinirine bir harabiyet veriyor. O zaman da bu kişiyi tansiyon hastası olarak kabul ediyoruz. Ve o zaman o hastaya ilaç başlıyoruz. Bu nedenle her birey kendi içerisinde değerlendiriliyor. 
 

Glokom nasıl teşhis edilir?
Göz içi basınç (GİB) ölçümü, optik sinir başı (optik disk=papilla) muayenesi, kornea kalınlığı (Pakimetrik) ölçümü, bilgisayarlı görme alanı ölçümü, retina sinir lifi tabakasının muayenesi ile teşhis sağlanıyor. 
Göz tansiyonunu ölçtüğümüz değer, gerçek değer dediğimizde, bu gözün saydam tabakası dediğimiz kornea tabakasının kalınlığı ile bağlantılı. Ortalamada kornea kalınlığı 540 mikrondur. Diyelim ki, göz tansiyonu 20 mmHg olarak ölçüldü. Kornea kalınlığı 540 mikron ise, tansiyon 20’dir. Ama 540 değil de, 500 mikron ise, 20’nin gerçek değeri 23-24’dür. Yani kornea ince ise, miktar artıyor. Tam tersi, korneanız kalınsa, mesela 600 mikron ise, 20’nin gerçek değeri 15-16’ya düşüyor. Bu nedenle mutlaka kornea kalınlığı ile değerlendirmek gerekiyor. 

Dolayısıyla teşhis aşamasında öncelikle genetik yatkınlık önemliydi. İkincisi gözün saydam tabakası çok önemli. Üçüncüsü de bütün bu değerler içerisinde glokom, görme sinirinde bir harabiyet meydana getiriyor. Görme sinirinde bir harabiyet yaptığı zaman çukurlaştırma oluşturuyor. Dolayısıyla oluşan çukurlaşmanın takibi önemli. Çukurlaşma, normal (yapısal) olarak da ortaya çıkabiliyor, ama göz tansiyonuna bağlı olarak da ortaya çıkabiliyor. Eğer çukurlaşmada artış görüyorsanız, işte o zaman ‘göz tansiyonu’ anlamına gelen bir süreçtir ve onun takibi gerekir. 

Biz riskli olan hastada belli testler de yapıyoruz ve testleri karşılaştırıyoruz. Örneğin; hastanın ailesinde glokom olduğu görülüyor. Burada şüpheli bir durum oldu. Ama şüpheli bir durumda hemen ilaç başlamıyorsunuz, hastayı takibe alıyorsunuz. Takip sonucu hangi tedavi yöntemini uygulayacaksanız onu uyguluyorsunuz. 
 

Peki, glokom tedavisi nasıl yapılır?
Göz tansiyonu hastalığının tespiti yapıldığı zaman, birkaç tedavi yöntemine başvuruyorsunuz. Bu tedavilerden biri, ilaç tedavisi. İlaç tedavisi ile hastanın göz tansiyonunu, takip edilmesi gereken limite çekiyorsunuz. Onun dışında lazer tedavileri var. Bir de ameliyat var. Zaten ameliyat, ilaç tedavisi ve diğer tedavilerden cevap alamadığımızda kullandığımız bir şey. 
 

Tedaviden “yüzde 100” sonuç almak mümkün müdür?
Tedavi devam ettiği sürece olanı koruyabiliyorsunuz, ama ona rağmen hala yavaş yavaşta olsa devam eden bir süreç olabiliyor. Bir süre sonra ilaca direnç kazanma olabiliyor. Ya da ameliyatla tedavi yöntemini uyguluyorsunuz, ama ameliyatında belli bir ömrü var. “Kesin tedavi gibi bir kavram var mı?” denildiği zaman evet, takip ettiğimiz hastaların tedavisi başarılı oluyor.
 

Özellikle ailesinde glokom hastalığı olan kişiler, ne sıklıkla göz muayenesi yaptırmalı?
En kötü ihtimalle senede bir defa muayene olması gerekiyor. Risk durumuna göre, biz onu daha erkene de çekebiliyoruz. Yani altı ayda bir muayene olma durumuna getirebiliyoruz. 
 

Sigara içimi glokom riskini arıttıran bir faktör
Glokoma yakalanma riski azaltılabilir mi?

Sigara içimi, şeker hastalığı gibi faktörler zaten riski artıran faktörler. Glokomun görme siniri harabiyeti yaptığını söylemiştik ya, görme sinirini besleyen bir de kan damarları var. İşte! Kan damarları beslenme ile bozulursa, işler daha kötüye gidiyor. Bu nedenle hastanın şeker hastası olması, tansiyon düşüklüğü ya da yüksekliği, sigara kullanıyor olması gibi faktörler gözde ciddi travmalara neden olan faktörlerdir. Ayrıca, uzun vadeli kortizon kullanımı, steroid kullanımı hep risk faktörüdür. 
 

Son olarak, bunun dışında glokom ile ilgili söylemek istediğiniz bir şey var mı?
Glokom dünyada 70 milyon insanda var. Dünyada 6,5 milyon insanda körlük sebebi. Toplam körlüklerin de yüzde 13,5’ini oluşturur. Görme alanını daraltıyor. Mesela, glokomlu bir hasta araç kullanmakta zorlanır. 
Ailede bilinen hiçbir yakınında glokom saptanmamış kişilerde de glokom gelişebileceğini unutmamak gerekir. Özelikle riskli gruptaysanız yakın takipte olmanız ve sadece göz tansiyonu değil, görme alanı muayenesi, göz sinir taraması gibi erken teşhis yöntemleri ile izlenmeniz gereklidir. Glokom sinsi bir hastalıktır. Her yıl detaylı göz muayenenizi yaptırın!
 

Op. Dr. Ragıp Gürsel Hakkında
1990 Hacettepe Tıp Fakültesinden mezun oldu. 1997 Ankara Numune Hastanesi Göz Kliniği (Uzmanlık), 1997-2011 Ulucanlar Göz Eğitim ve Araştırma Hastanesinde görev yaptı. Tedavi Alanları;  Genel göz Muayenesi, Katarakt, Lazer, Şaşılık, Keratokonus, Glokom, Kornea, Kontakt Lens. 

Etiketler:
 
Otizmi gerçek anlamda bilenlerin oranı yüzde 18
 
Hayvanseverler sokak hayvanları için buluşacak
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Otizmi gerçek anlamda bilenlerin oranı yüzde 18
Eğitime Uzanan Yol Projesi’nin kapanış toplantısında konuşan Tohum Otizm ...
AVM’ler küçük esnafı olumsuz etkiliyor
Kırtasiye sektöründe işlerin son yıllarda düştüğünü söyleyen Banu Demiraslan, ...
"Havuz çok tehlikeli denize rahatlıkla girilebilir"
Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Erhan Yılmazkurt, tatilcileri uyarıyor. ...
 
Kentsel dönüşüm doğru anlatılamadı
Ankara’daki emlak durumunu ve emlakçıların sorunlarını Ankara Tüm Emlakçılar ...
Sularda yaşanan kirlilik arıtma cihazlarına ihtiyacı artırdı
Son yıllar sularda yaşanan kirliliğe dikkat çeken Adem Avşar, yaşanan ...
Bu tasarımların bir hikayesi var
‘İnsanların hikâyelerini dinledikten sonra takı tasarım yapıyorum’ diyen ...
 
Engellilerin haklarına sahip çıkılmasını amaçlıyoruz
Engelliler Konfederasyonu Başkanı Av. Turhan İçli, “Engellilerin haklarına ...
Mazlum halkın yanındayız...
Mısır’ın seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin mahkemede hayatını ...
Atölye öğrencilerinden fotoğraf sergisi
‘AFSAD Portre Fotoğrafçılığında Uzun Pozlama Atölyesi‘ öğrencilerinin ...
 
TİCARİ HAYAT GAZETESİ
ARŞİV
ÇOK OKUNANLAR
YAZARLAR
Esra SARI
Esra SARI
ALTININ YÜKSELİŞİ DURMUYOR
Oğuzhan SARI
Oğuzhan SARI
TURİZMİN LEZZETLİ HALİ
Duran AKKAYA
Duran AKKAYA
MELEK YATIRIMCIYA VERGİ AVANTAJI
Arda ÇELİK
Arda ÇELİK
VAROLUŞ VE BENLİK
Hüseyin ALPASLAN
Hüseyin ALPASLAN
ERZURUM KONGRESİ
Şira Yıldız ASAN
Şira Yıldız ASAN
HER ŞEYİMİZ DAHA BÜYÜK OLSUN..
Büşra ÇİNKAYA
Büşra ÇİNKAYA
YENİ MEDYA
Mustafa YILDIZ
Mustafa YILDIZ
İNSAN DİN İLİŞKİSİ III
Bünyamin ALTINTAŞ
Bünyamin ALTINTAŞ
TURİZMDE SON DURUM
Mert Can DUMAN
Mert Can DUMAN
ÜÇ SORU ÜÇ CEVAP
Hatice KARATAŞ
Hatice KARATAŞ
İSTANBUL SÖZLEŞMESİ
İsmail CİNGÖZ
İsmail CİNGÖZ
HİBRİT SAVAŞ VE TÜRKİYE
Hatice TOPÇU
Hatice TOPÇU
YAŞAMAK BAYRAMDIR
Seda TOLMAÇ
Seda TOLMAÇ
GENÇLER UMUDU NEDEN YURT DIŞINDA ARIYOR?
Nesrin Yarım ÖZOĞLU
Nesrin Yarım ÖZOĞLU
SOSYAL MEDYAYA NELER OLACAK?
Ömer AĞAÇLI
Ömer AĞAÇLI
VARLIK VE VAROLUŞ KARŞISINDA DOĞRU DÜŞÜNEMEME SORUNLARI
R.Bülend KIRMACI
R.Bülend KIRMACI
“BÜYÜK EKONOMİ”
Prof.Dr. Esat ARSLAN
Prof.Dr. Esat ARSLAN
MISIR SİLAHLI KUVVETLERİ: ESNAFAT-I ASKERİYE
Ceyhun Özgür
Ceyhun Özgür
ÇALIŞAN EMEKLİNİN MAAŞINDA KESİNTİ OLUR MU?
Ayşe Aybike Yılmaz
Ayşe Aybike Yılmaz
VEJETARYEN BESLENMESİ
Burcu ŞEN
Burcu ŞEN
NE KUTLADIĞIMIZI BİLİYOR MUYUZ?
Av. Zeynep YETİŞGİN
Av. Zeynep YETİŞGİN
HATIR İÇİN YOLCU ALIMINDA ARAÇ İŞLETENİN SORUMLULUĞU
Gülçin KARLI İPEK
Gülçin KARLI İPEK
İLKLERİN KADINI SABİHA RIFAT GÜRAYMAN
Hicret TÜRKMAN
Hicret TÜRKMAN
KOMŞULUK ÖLMESİN
Hasan AKGÜL
Hasan AKGÜL
YEREL SEÇİMLER İÇİN BİR DEĞERLENDİRME
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
ENDİŞE VERİCİ!
Gamze Nur ERGİL
Gamze Nur ERGİL
BABA’YA İTHAFEN
Dursun ERKILIÇ
Dursun ERKILIÇ
LİBAS
Fatma Sena YAMAN
Fatma Sena YAMAN
SEVİNCİ ŞÜKÜR, ÜZÜNTÜSÜ SABIR
Serkan KUMDAKÇI
Serkan KUMDAKÇI
SEYRE DEVAM
Can Berk KANAT
Can Berk KANAT
DİŞİYİ KİŞİ YAPALIM!
Esra  YAZDIÇ DEMİR
Esra YAZDIÇ DEMİR
ŞALVARIYLA KÜRSÜYE ÇIKIYOR, AKADEMİSYENLERİN YAPAMADIĞINI YAPIYOR
Şahap YILMAZ
Şahap YILMAZ
İŞ PLANI NEDEN ÖNEMLİ?
Ali Asker DEMİRHAN
Ali Asker DEMİRHAN
YENİ TORBA KANUN TASARISININ VERGİ HÜKÜMLERİ
Mehmet GÖKTÜRK
Mehmet GÖKTÜRK
GERÇEĞİ HAKARET SAYMAK!
Abdurrahman SAĞKAYA
Abdurrahman SAĞKAYA
DEVLET HİZMET SATIN ALMALI
Oktay TAŞ
Oktay TAŞ
İŞİMİZ FİYAKA!
Cihangir TÜRKMEN
Cihangir TÜRKMEN
İHTİYAÇLARIM VE REFERANDUM
İsmet ORHAN
İsmet ORHAN
ÜÇ MUAMMADA... İLKLER NELER OLUYOR?
Sedat ERİŞ
Sedat ERİŞ
HALKIN BİLİNÇALTINDAKİ SORULAR-4
ÇOK YORUMLANANLAR
FACEBOOK'TA TİCARİ HAYAT
Ana Sayfa Gündem Ekonomi Şirketler Özel Haber Ankara Röportaj Sağlık
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva