ANA SAYFA GÜNDEM EKONOMİ ŞİRKETLER ÖZEL HABER ANKARA RÖPORTAJ SAĞLIK VİDEOLAR
Ağrı'daki saldırıda yaralanan asker şehit oldu
Ağrı'daki saldırıda yaralanan asker şehit oldu
Kırmızı bültenle aranan FETÖ firarisi eski savcı yakalandı
Kırmızı bültenle aranan FETÖ firarisi eski savcı yakalandı
Karadeniz'de hamsi bolluğu
Karadeniz'de hamsi bolluğu
Kayseri'de işçi servis midibüsü devrildi: 20 yaralı
Kayseri'de işçi servis midibüsü devrildi: 20 yaralı
Volkswagen, fabrika için Türkiye'ye alternatif aramıyor
Volkswagen, fabrika için Türkiye'ye alternatif aramıyor
HABERLER>ÖZEL HABER
9 Temmuz 2019 Salı - 07:09

Şiddetli öksürme retina yırtılmalarına neden olabilir

Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Elif Doğuş, ağır kaldırma, şiddetli öksürme, hapşırma, uzun süren kabızlıklara bağlı ıkınma gibi faktörlerin retina yırtıklarına neden olabildiğine dikkati çekti.

Şiddetli öksürme retina yırtılmalarına neden olabilir

SEDA TOLMAÇ
 

Ticari Hayat Gazetesi olarak, Dünyagöz Hastanesi’nin Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Elif Doğuş ile sık rastlanan retina hastalarından olan sarı nokta ve diyabet hastalıklarını konuştuk.
Çokça rastlanan poliklinik rahatsızlıklardan biri olan retina yırtılmaları hakkında da bilgi veren Op. Dr. Doğuş, önceden travma almış gözlerde, yüksek miyop olan kişilerde ve genetik yatkınlığa sahip bireylerde retina yırtığı görülme olasılığının arttığına dikkati çekti.

Sarı nokta ve diyabet hastalıklarının retina üzerindeki etkisine de dikkati çeken Op. Dr. Doğuş, sık karşılaşılan retina hastalıkları arasında yer alan sarı nokta ve diyabet hastalıklarının tedavi süreçlerini de anlattı.
 

Öncelikle retina dediğimiz nedir? En sık rastlanan retina hastalıkları nelerdir?
Retina, göz hastalıklarında önemli bir alan. Gözün ağ tabakası dediğimiz tabaka, retinadır. Çok ince 10 kattan oluşur. Dolayısıyla hastalığı da bu 10 katı ilgilendiren hastalıklar serisi şeklinde oluyor. Bizim en çok rastladığımız, en çok merak edilen, hastaların da bu konuda en çok merak ettiği retina hastalıkları, sarı nokta. Sarı nokta hastalıkları son senelerde oldukça gündeme gelmeye başladı. Herkes kendini sarı nokta hastası zannetmeye başladı. Sarı nokta dışında karşımıza çıkan retina hastalığı, şeker hastalığına bağlı hastalıklar oluyor. Bu ikisi, yani sarı nokta ve diyabet retinayı özellikle seviyor. Zaten sarı nokta retinanın hastalığı. Şeker hastalığı da sistemik bir hastalık ve retinada çok ciddi hasarlara neden olduğu, ancak önlenebilen bir hastalık olduğu için farkındalık yaratmamız gereken konulardan biri, diyabet. 

Retina hastalıklarında en çok karşılaşılan sarı nokta ve diyabet hastalıklarına geçmeden önce, retinada rastlanılan diğer bir rahatsızlık da retina yırtılmaları. Peki, retina yırtılması nedir? Belirtileri nelerdir?
Retina yırtılması az görülen bir şey değil. Çokça rastladığımız bir poliklinik rahatsızlık. İlk önce ışık çakmaları olur. Tabii her hastada değil. Söylediğim her şey hastaya göre değişir. Işık çakmalarından sonra, kişi uçuşan şeyler görmeye başlar. Bazı kişiler, eğer yırtık ilerlemişse, sabah uyandığında hiçbir şey göremediğini fark eder. Hasta bize, ani görme kayıplarıyla gelebilir. Yırtılan yerde kanama olmuş ise, yine aynı şekilde ani görme kayıpları yaşanır. Ama retina yırtıklarında sıkça karşılaştığımız belirtilerden biri ‘ışık çakması’ olarak tabir edilen ışıklı şekilleri görmedir. 
 

Retina yırtılması neden kaynaklanır?
Tabii bunun bir sürü sebebi var. Eskiden travma almış olan gözlerde daha sık görülüyor. Bunun dışında yüksek miyoplarda, retina tabakası ince olur. Ve yırtığa çok müsaittir. Miyop olan kişilerde görülebilir. Retina dejenerasyonları dediğimiz bazı dejenerasyonlar var. Bunlar doğuştan veya sonradan olabilir. Genetik yatkınlığa bağlı olarak retinanın bazı bölgelerinde incelmeler, çatlamalar, delikler oluşur. Oralardan da yırtık gelişebilir. 

Çok ağır kaldırmak, şiddetli öksürmek, şiddetli hapşırmak, uzun süren kabızlıklara bağlı ıkınma, az önce saydığım grupta olan hastalarda yırtığı tetikleyen faktörlerdir. Ama evde otururken, hiçbir şey yapmazken bile retina yırtığı meydana gelebilir. Çünkü gözümüzün içinde ‘vitre’ dediğimiz bir sıvı var. Bu sıvı, yumurtanın akı kıvamındadır. Bu sıvı retinaya yapışıktır. Zaman içerisinde bu sıvının yapısı bozulursa, yapışık olduğu yerlerden ayrılır. Ayrılırken çeker ve yırtar. Yani evde otururken de retina yırtığı oluşabilmektedir. 
 

Retina yırtıklarıyla ne sıklıkla karşılaşıldığına dair bir oran var mı?Bir oran vermek doğru olmaz. Çünkü dönemsel olarak değişiyor. Bir dönem retina yırtığı vakası çok sık geliyor, ama bazen de iki ay retina yırtığı vakasıyla karşılaşmıyoruz. Bu nedenle oran söylemek bana mantıklı gelmiyor.
 

Peki, retina yırtığı konusunda risk altında olan meslek grupları var mı?
Ağır kaldıranlar, sporcular, sanayide metal kalıpları kaldırıp indirenler, lastikçiler, yüksek basınçlı yerlerde çalışanlar, bunlar retina yırtılmasında risk grubunu oluşturuyor. Ama bu risk grubundaki kişilerde bir de yüksek miyop varsa, risk 2 kat daha artıyor. 
 

Retina yırtıklarının tedavi süreci nasıl oluyor?
Retina yırtığını erken yakalayabilirsek, tedavisi kolay. Yırtık olan bölgeyi argon lazer ile yapıştırırız. O zaman yırtığın ilerlemesini engellemiş oluruz. Halk arasında bu ‘lazerle dikme’ olarak biliniyor. Ama aslında argon lazer dediğimiz lazerle oluşturduğumuz yanıklar sayesinde yırtığı hapsetmiş oluyoruz.
Fakat, örneğin; kanama vardı, yırtığı göremedik, lazer yapamadık diyelim, bu yırtık büyüyüp genişleyebilir, kanama artabilir ya da retinanın katları birbirinden tamamen ayrılabilir. İşte böyle bir durumda lazer işe yaramaz. Bu durumda büyük cerrahi işlemler gerekir. 

Vaka bize ne kadar erken gelirse, tedavilerden olumlu sonuç alma olasılığı o kadar yüksek olur. Vaka, ilk geldiğinde görme seviyesi yüksek ise, alınan sonuç o kadar iyidir. Katlar arasında biriken sıvı ne kadar az ise, başarı yüksektir. Yani hastaya göre değişir. 
 

Peki, şimdi retina hastalıklarında en sık rastlanan hastalıklardan biri olan ‘sarı nokta’ hastalığından bahsedersek, bu hastalık nedir? Hastalığı meydana getiren faktörler nelerdir?
Sarı nokta dediğimiz, aslında bizim görme noktamız olan ‘makula’ dediğimiz bölge. Makula bizim, esas görme işlemini yapan noktamız. Adı, sarı nokta. Hastalığın adı da buradan gelir. Nerde olduğundan kaynaklıdır. Yani, hastalar sarı nokta hastalığını sarı görme veya gözde sarı leke oluşumu şeklinde düşünüyor. Ama sarı nokta dediğimiz bu değil. Hastalığın başladığı yer, sarı noktadır. 

Bunun diğer adı da ‘yaşa bağlı’ makula dejenerasyonudur. Zaten adında ipucu var. Yaşa bağlı gelişiyor. Genellikle 50 yaşından sonra başlıyor. Burada da risk faktörleri var.
Öncelikle genetik faktör çok önemli. Ailede sarı nokta hastalığı varsa, sizde olma olasılığı 2-3 kat artıyor. Diğeri yaptığınız iş. Eğer açık havada çok fazla güneşe maruz kalıyorsanız, güneşle korumasız bir şekilde temas ediyorsanız, makulada harabiyet daha fazla oluyor. 

Sarı nokta hastalığında en önemli faktör ise sigara. Sigara bu hastalığın birinci düşmanı. Çünkü sigara içenlerde hastalığın daha fazla ilerlediği, yapılan çalışmalarla da kanıtlanmış durumda. Bununla birlikte yüksek miyop olan kişilerde retina katları çok ince olduğu için bu hastalığa yatkınlık olabiliyor. 
Sarı nokta,  50-55 yaşlarında başlıyor ve genellikle yaş ilerledikçe, ilerlemeye devam ediyor, görme kayıplarına yol açabiliyor. Ve iki çeşit olarak karşımıza çıkıyor. 
 

Sarı nokta hastalığındaki bu iki çeşit nedir peki?
Sarı noktanın iki tipi var; yaş ve kuru tip. Kuru tip dediğimiz, katlar arasında sıvı birikmesi, kanama veya zar oluşumu olmayan tip. Yaş tip dediğimiz, katlar arasında sıvı biriken, görmeyi daha hızlı azaltan, bazen zarlar bazen kanamalar yapan tip. Bu tip bizim sevmediğimiz bir tip. 
Bu yaş tip sevmediğimiz bir tip olsa da, tedavisinde kullandığımız bir takım silahlar var. Tedavide gözün içerisine enjeksiyon yapabiliyoruz. Göz içerisine enjeksiyon yaptığımız birkaç madde var. Bu maddeler, istemediğimiz damarların zar oluşturmasını engelliyor. Sıvı birikimlerini azaltıyor, görmeyi bir miktar artırabiliyor. 

Ancak elbet tedaviye başladığımız hastanın yaşı, sigara içip içmediği gibi faktörler de önemli. Yani, tedaviden aldığımız cevap hastaya göre değişiyor. Hepsinde aynı sonucu alacağız diye bir şey yok. 
 

Sarı nokta hastalığının tedavi süreci nasıl ilerliyor?
Bir ay arayla birkaç iğne yaptıktan sonra sarı nokta bölgesindeki hastalığı yavaşlatabiliyoruz, bazen durdurabiliyoruz. Kuru tipte böyle bir şansınız yok maalesef. Kuru tipte gidişat yine hastanın yaşına, genetik faktörlere bağlı. 
Kuru tipte kullandığımız bir takım ilaçlar var. Bunlar sarı noktadaki hücrelerin kullandığı besin takviyeleri. Oradaki hücrelerin kullandığı maddelerden oluşmuş vitamin takviyeleri. Bu ilaçlarla hastalığın seyrini yavaşlatabiliyoruz.

Kuru tip yaş tipe her zaman dönebilir. Bu nedenle kontrol altında olmak önemli. Risk grubunda olan kişilerin hiçbir şikâyeti olmasa bile altı ayda bir kontrol yaptırması gerekir. 
Ailesinde sarı nokta hastalığına sahip olanların 45 yaşını geçtikten sonra mutlaka muayene olması gerekir. 
 

Sarı noktanın ortaya çıkmasında veya artmasında tüketilen besinlerin etkisi ne derecede önemlidir?
Bizim kötü beslenmemiz, kötü yaşamamız, güneş ışığına çok maruz kalmamız, radyoaktiviteye maruz kalmamız ve hücre harabiyetini, hücrenin yaşamsal fonksiyonlarını azaltan her türlü stres bu hastalığı artıran faktörlerden. 

Vücut hücrelerinin genç kalması için ne yapmanız gerekiyorsa, sarı nokta hücrelerinin genç kalması için de aynı şeyi yapmak gerekiyor. Çok uykusuz kalmak, çok yağlı beslenmek bu hastalığı tetikler. 
Renkli beslenmek, yani havuç, nar, kırmızı üzüm, kiraz, çilek gibi besinleri tüketmek gerekir. Çünkü renkli olan bu besinler hücre fonksiyonlarını canlı tutuyor. Sarı noktayı geciktirmenin yolu da hücrelerin yaşlanmasını yavaşlatmaktan geçiyor. 

Etiketler:
 
Kurban satış yerleri için başvurular başladı
 
Dünya şampiyonu HOY-TUR Fransa yolcusu
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Kendi tarzını dükkana taşıdı
İktisat bölümünden mezun olan, ancak mezun olduğu bölümle ilgili bir işte ...
Göz kuruluğu hayat kalitesini etkiliyor
Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Canan Gürdal, mesleği ya da eğitimi ...
Çay ocakları kafelere yeniliyor
Çay ocaklarında işlerin her geçen gün azaldığına dikkati çeken çay ocağı ...
 
Olgunlardaki kitapçılar dertli
Son 1 yıldır işlerin pek iç açıcı olmadığını söyleyen çarşı esnafı, “Kağıda ...
Güneş gözlüğü alırken cama dikkat
Güneş gözlüğü camının ultraviyole ve içten filtreli özellikle olması gerektiğini ...
Renkli kahveler ilk kez The Specialist'de
Tekeli, “Kendimi bildim bileli ticaretin içerisine yer aldım. 31 yıldır ...
 
Çanta ve valiz kullanımında rahatlık aranıyor
Çanta ve valiz kullanımında tamamen insan hayatını kolaylaştırmaya yönelik ...
Toplumsal uzlaşıyı sağlamamız lazım
“İnşaat Sektöründe Ticari Uyuşmazlıkların Çözümünde Arabuluculuk” isimli ...
En sağlıklı gereç bakır ve çömlektir
Bakır kullanımının önemine dikkati çeken bakır ustası Cafer Keleş, “En ...
 
TİCARİ HAYAT GAZETESİ
ARŞİV
ÇOK OKUNANLAR
YAZARLAR
Mert Can DUMAN
Mert Can DUMAN
ASYA’DAN GELEN SOĞUK HAVA DALGASI
R Bülend KIRMACI
R Bülend KIRMACI
GÜÇLÜ DEVLET VE GÜÇLÜ EKONOMİ
İsmail CİNGÖZ
İsmail CİNGÖZ
KOŞULLU MUTABAKAT SÜRDÜRÜLEBİLİR Mİ?
Bünyamin ALTINTAŞ
Bünyamin ALTINTAŞ
BÜTÇEDE UMUT TRAFİK CEZALARI
Duran AKKAYA
Duran AKKAYA
VERGİ UYGULAMALARINDA YENİ DÖNEM: ELEKTRONİK ORTAM
Hatice TOPÇU
Hatice TOPÇU
BAŞARI ODAKLI EĞİTİM Mİ, ÖĞRENME ODAKLI EĞİTİM Mİ?
Nesrin ÖZOĞLU
Nesrin ÖZOĞLU
NEDEN İADE EDİYORUZ?
Seda TOLMAÇ
Seda TOLMAÇ
SINAV BASKISI BAŞARISIZLIĞIN NEDENİ
Esra SARI
Esra SARI
KREDİ KARTI KULLANIMI ÇIĞ GİBİ BÜYÜYOR
Prof.Dr. Esat ARSLAN
Prof.Dr. Esat ARSLAN
PEKİ, ŞİMDİ MÜNBİÇ'TE NE OLACAK
Arda ÇELİK
Arda ÇELİK
DÜŞÜNCE DÜNYAMIZ
Ömer AĞAÇLI
Ömer AĞAÇLI
NEFSİN KÖTÜ HUYLARININ HAMMADDESİ “HASETLİK” ÜZERİNE
Av. Zeynep YETİŞGİN
Av. Zeynep YETİŞGİN
KİTAP PATENTLENEBİLİR Mİ?
Oğuzhan SARI
Oğuzhan SARI
“GENÇLER İŞ BEĞENMİYOR”
Burcu ŞEN
Burcu ŞEN
ROMEO VE JULİET
Mustafa YILDIZ
Mustafa YILDIZ
İNSAN-DÜŞÜNCE İLİŞKİSİ
Şira Yıldız ASAN
Şira Yıldız ASAN
MEVSİM GEÇİŞLERİNE DİKKAT
Halil YATAR
Halil YATAR
ANKARA'NIN BAŞKANLARI UMUT VERİYOR
Gülçin KARLI İPEK
Gülçin KARLI İPEK
İLKLERİN KADINI SABİHA RIFAT GÜRAYMAN
Hicret TÜRKMAN
Hicret TÜRKMAN
KOMŞULUK ÖLMESİN
Hasan AKGÜL
Hasan AKGÜL
YEREL SEÇİMLER İÇİN BİR DEĞERLENDİRME
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
ENDİŞE VERİCİ!
Gamze Nur ERGİL
Gamze Nur ERGİL
BABA’YA İTHAFEN
Dursun ERKILIÇ
Dursun ERKILIÇ
LİBAS
Fatma Sena YAMAN
Fatma Sena YAMAN
SEVİNCİ ŞÜKÜR, ÜZÜNTÜSÜ SABIR
Serkan KUMDAKÇI
Serkan KUMDAKÇI
SEYRE DEVAM
Can Berk KANAT
Can Berk KANAT
DİŞİYİ KİŞİ YAPALIM!
Esra  YAZDIÇ DEMİR
Esra YAZDIÇ DEMİR
ŞALVARIYLA KÜRSÜYE ÇIKIYOR, AKADEMİSYENLERİN YAPAMADIĞINI YAPIYOR
Şahap YILMAZ
Şahap YILMAZ
İŞ PLANI NEDEN ÖNEMLİ?
Ali Asker DEMİRHAN
Ali Asker DEMİRHAN
YENİ TORBA KANUN TASARISININ VERGİ HÜKÜMLERİ
Mehmet GÖKTÜRK
Mehmet GÖKTÜRK
GERÇEĞİ HAKARET SAYMAK!
Abdurrahman SAĞKAYA
Abdurrahman SAĞKAYA
DEVLET HİZMET SATIN ALMALI
Oktay TAŞ
Oktay TAŞ
İŞİMİZ FİYAKA!
Cihangir TÜRKMEN
Cihangir TÜRKMEN
İHTİYAÇLARIM VE REFERANDUM
İsmet ORHAN
İsmet ORHAN
ÜÇ MUAMMADA... İLKLER NELER OLUYOR?
Sedat ERİŞ
Sedat ERİŞ
HALKIN BİLİNÇALTINDAKİ SORULAR-4
ÇOK YORUMLANANLAR
FACEBOOK'TA TİCARİ HAYAT
Ana Sayfa Gündem Ekonomi Şirketler Özel Haber Ankara Röportaj Sağlık
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva