ANA SAYFA GÜNDEM EKONOMİ ŞİRKETLER ÖZEL HABER ANKARA RÖPORTAJ SAĞLIK VİDEOLAR
Görme engelliler için tekstil ürünü ürettiler
Görme engelliler için tekstil ürünü ürettiler
Şehit haberlerinden etkilendi, robot tasarladı 
Şehit haberlerinden etkilendi, robot tasarladı 
Yaz aylarında cilt lekelerine özellikle dikkat edin
Yaz aylarında cilt lekelerine özellikle dikkat edin
Sınav kaygısına nefes egzersizli çözüm
Sınav kaygısına nefes egzersizli çözüm
Tarihi kilimlerin motifleri 'pul' oldu
Tarihi kilimlerin motifleri "pul" oldu
HABERLER>ÖZEL HABER
11 Nisan 2019 Perşembe - 07:44

Sazdan Sese A-Kan Duygular

‘Sazdan Sese A-Kan Duygular’ isimli konser önemli bir sosyal sorumluluk projesi kapsamında Şarmanlar Türk Sanat Müziği Korosu tarafından Cüneyt Gökçer Tiyatro Salonu’nda gerçekleşti.

Sazdan Sese A-Kan Duygular

HALİL YATAR
 

Şarmanlar Türk Sanat Müziği Korosu, Cüneyt Gökçer Tiyatro Salonu’nda verdiği konserle gönüllere dokundu. Konser Koro Şefi Kadri Şarman’ın öncülüğünde icra edildi. Türk Sanat Müziği’nin önemli eserlerini seslendiren 30 kişilik kadro müzik severlere, müzik ziyafetinde bulundu. Gecenin sunuculuğunu ise TRT’nin ünlü spor spikerlerinden Tansu Polatkan üstlendi.
 

“Bir şişe kan bir candır” sloganıyla yola çıktık”
‘Sazdan Sese A-Kan Duygular’ isimli konser önemli bir sosyal sorumluluk projesinin gerçekleşmesi için de ön ayak oldu. Türk Kızılayı ile işbirliğinde bulunan koro konser öncesinde kan vermenin önemine dikkat çekerek, sanatseverlerden kan bağışında bulunmalarını talep etti. Bu talep yerini buldu ve 20 ünite kan toplandı. Konser öncesinde konuşma yapan Koro Başkanı Saadet Bedir kan bağışının önemine dikkat çekti ve Türk Kızılayı hakkında bilgiler verdi. Bedir şu ifadelere yer verdi; 
“Bir şişe kan bir candır” sloganıyla yola çıktık. Gündüz kan topladık, akşam eğleneceğiz. Kızılay, savaş alanında yaralanan ya da hastalanan askerlere hiç bir ayrım gözetmeksizin yardım etmek amacıyla 11 Haziran 1868 tarihinde kurulmuştur.”
 

İnsanlığa hizmet etmenin haklı mutluluğunu ve gururunu taşıyoruz
Şarmanlar Korosu olarak insanlığa hizmet etmenin, görev yapmanın haklı mutluluğunu ve gururunu taşıyoruz diyen Bedir, “1923’teki ismi Hilal-i Ahmer Cemiyeti, 1935’teki ismi Türkiye Kızılay Cemiyeti olan Kızılay, 1947’de Türkiye Kızılay Derneği adını almıştır. Kızılay’a adını büyük önder Mustafa Kemal Atatürk vermiştir. Kuruluşundan itibaren uluslararası Kızıl Haç hareketinin doğal üyesi olmuştur Türk Kızılayı. ‘İnsanlık, ayrım gözetmemek, tarafsızlık, bağımsızlık, hayır kurumu niteliği, birlik beraberlik ve evrensellik’ olarak belirlenen hareketin temel ilkelerini benimseyen dernek, kurulduğu günden bugüne bu ülkeler ışığında insanlığa hizmet vermektedir. Bizde bugün Şarmanlar Korosu olarak insanlığa hizmete bir nebze görev yapmanın haklı mutluluğunu ve gururunu taşıyoruz.

Kan bağışında bulunan konuklarımıza teşekkür ederiz. Kan bağışıyla ilgili çalışmalarımızda yanımızda olan Sağlık Derneği Başkanına destekleri için teşekkür ederiz. Bu güzel sahneyi bize tahsis eden Kültür Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğüne, Devlet Tiyatroları Cüneyt Gökçer Sahnesi Müdürlüğüne teşekkür ederiz. Bu vesileyle merhum Cüneyt Gökçer’i, sanata emek vermiş gelmiş geçmiş tüm sanatçıları saygıyla anıyoruz. 
Şarmanlar Korosu olarak haftada bir gün Yaşamkent girişinde, Gazi Hastanesi Polikliniği arkasında, 3058 Sokakta, 2’inci bina 1’inci katta çalışmalarımız devam etmektedir. İlgilenenleri aramıza bekliyoruz” ifadelerinde bulundu.
 

Konsere ilgi oldukça yoğundu
Cüneyt Gökçer Sahnesi’nde gerçekleşen konserde tüm koltuklar doluydu. Konsere ilginin yoğun olmasının önemli bir nedeni de koro şefi Kadri Şarman. Başöğretmen Ali Faik Şarman’ın oğlu olan Kadri Şarman 1969 yılında kadrolu ses sanatçısı olarak Ankara Radyosu’na atandı. Çalışma süresi boyunca çeşitli görevler yürüten Şarman TSM Şube Müdürü olarak da görev yaptı. Yurt içinde ve yurt dışında sayısız konserlere imza atan Şarman aynı zamanda bir bestekar. Şarman’ın TRT repertuarında okunan önemli eserleri yer alıyor. Şarman çeşitli amatör koroları çalıştırmasının yanı sıra, genç kuşağa Türk Sanat Müziğini sevdirme, gençlerin müziğimize olan ilgilerini arttırma noktasında da kendisine misyon üstlenmiş olup bu konuda çalışmalarını da sürdürüyor.

Şarman halen, TRT Ankara Radyosu’nda İcra Denetim Kurulu Üyeliği, TRT Müzik Dairesi Repertuar Kurul Üyeliği, Türk Musikisi Federasyon Başkan Yardımcılığı görevlerini yürütüyor. Türk müziğine önemli katkıları bulunan Şarman ile gerçekleştirdiğimiz söyleşide müzik yolculuğu hakkında bilgiler edindik. 
 

Sizi tanıyabilir miyiz?
1943 Sivas doğumluyum. Sivas’ta ilkokula başladım. Daha sonra Sivas’ın ilçelerinden Yıldızeli’de ve Şarkışla’da ortaokulu bitirdim. Babam öğretmendi ve tayini Ankara’ya çıkınca Ankara’ya geldik. Ankara’da, Atatürk Lisesi’nde okudum. 1969 yılında Ankara İktisadi Ticari Bilimler Akademisi’nden mezun oldum. Orada okurken 1966 yılında Ankara Radyosu’nda ve TRT Radyolarında genel bir sınav açıldı. Ses ve saz sanatçısı aranıyordu, o sınavı kazandım. 8 bin kişi arasından kazanmış oldum. Aralıklı stajlar gördükten 3 yıl sonra 1969’da kadroya geçtik. 

1969’dan 2008 yılına kadar ses sanatçısı ve şef olarak radyoda çalıştım. 1993 ile 1998 yılları arasında Ankara Radyosu’nda Türk Sanat Müziği müdürlüğü yaptım. 2008’de emekli oldum ancak emekli olmak sadece kamu gereği olunuyor, sanattan emekli olunmuyor. Sanatımızı devam ettiriyoruz.1975 yılında ilk kez bir amatör korunun şefliğini benden istediler. Bu istekte bulunan kişi de önemli bir bestekar ve tambur sanatçısı Erol Sayan’dı. Erol Sayan bana: “Kadri sende bir yetenek görüyorum, şeflik yapabilirsin, Ankara Türk Müziği Derneği’ni sana emanet etmek istiyorum” dedi. O, Ankara Radyosu’nda tambur sanatçısı olarak çalışıyordu sonra İstanbul’a tayin oldu.

Dolayısıyla korosunu emanet edecek birisini arıyordu ve beni buldu. Bende hemen hay hay diyemedim. Çünkü çok fazla sorumluluk isteyen bir konuydu. Bir gün bana müsaade et, ertesi gün haber vereyim dedim. Düşündüm, yapabilirim dedim ve 1975 yılında başladım halen devam ediyoruz, 40 yılı aşkın süredir. Bununla beraber başka korolar, dernekler, yurt dışı seyahatleriyle birlikte konserlerim oldu. 
 

Müzikle ilk tanışmanız, yeteneğinizi keşfetmeniz nasıl oldu?
Müzikteki yeteneğimi keşfeden ilk kişi gerçekten benim için çok önemli birisidir. Ortaokulda okurken müdürüm Şevket Hoca vardı. Sınıfta arkadaşlarım bana şarkı söylettirirlerdi. Ben tabi sesimin niteliğini bilmiyordum ama şarkıları okurdum. Çünkü Ankara Radyosu’nu dinlerdim. Ankara Radyosu benim bir bakıma öğretmenimdir. Oradan duyduğum güzel sesler, o yılların sesleri bana ilham verdi ve onların sayesinde sesimi geliştirdim. 
Bir gün sınıfta şarkı söylerken kapı açıldı ve Şevket Hoca beni çağırdı. Eyvah! yakalandık dedim. Ceza vereceğini düşündüm. Kapıyı kapattı, “Bak unutma, baban Ankara’ya tayin oldu. Bu işi takip et, Ankara’ya gider gitmez bir hoca bul, ders al, ne yap et radyoya gir” dedi. Gerçekten bu konuşma beni motive etti ve ondan sonra radyoya girmek için çabalarım oldu, dersler aldım. Sonuçta radyoya girdim.

Bir konser verebilmek için nasıl bir hazırlık sürecinden geçiyorsunuz, hazırlık süreciniz ne kadar sürüyor?
Böyle bir konseri verebilmek için yaklaşık 3- 4 ay çalışmak gerekiyor. Haftada bir gün 2 saat çalışıyoruz. Dolayısıyla bir 30 saat kadar çalışıyoruz diyebiliriz.
 

Bu konserin özel bir anlamı var. Bu anlamdan da bahsedebilir misiniz?
Konserimize karar vermeden önce konseri görkemli bir sahnede yapma arzumuz vardı. Cüneyt Gökçer’de bu konuda her bakımdan en uygun salonlardan bir tanesi. Bu salonu alabilmek için bir takım projeler yapabiliriz diye düşündük. Neticede Kızılay Kan Merkezi’ne başvurduk bize destek verdiler. Askerlerimize her an kan lazım, bu konuda insanlığa hizmet etmek için sosyal bir proje olarak Kızılay Kan Merkezi bize destek verdi ve bu konseri gerçekleştirdik.  

Geceye sesleriyle renk katan Şarmanlar Türk Sanat Müziği Korosu Koristleri: Fatih Sönmez, Tuncay Çelebi, Dilşen Soğangöz, Mustafa Aydoğdu, Aynur Çakır, Serpil Yıldızbaş, Neriman İyigün, Mustafa Ortaç, Aysel Dizdar, Erhan Çeşmecioğlu, Sunay Karadeniz Özcan, Naime Erdem, Hüseyin Avni Acar, Sait Çetin Açan, Ayla Kavaklı, Alev Yıldız, Hale Varol, Şengün Turan Kocaağaoğlu, Pınar Baylan, Emel Özçelik, Mustafa Mutlu, Saadet Bedir, Pembe Çubukçu, Öznur Usalan, Yasemin Özalp ve Kadir Sezer. 

 
Ankara Kulübü, baharı Türk Sanat Müziği ile karşıladı
 
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk Samsun'da
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Pasajlar artık iş yapmıyor
Eskiden insanların alışveriş için ilk tercihi olan pasajlar, günümüzde ...
Resim benim için farklı bir değer
Ressam Betül Öztürk, Nextlevel AVM’de ‘Doğa ile Yarışan Atlar’ isimli ...
Suriyeliler bizimle aynı şartlarda olsun
Ankara Kuaförler Güzellik Salonları İşletmecileri ve Manikürcüler Esnaf ...
 
Ötekileştirmeden hizmet edeceğiz
Yavaş, Ankara Büyükşehir Belediyesinde çalışan personelin korkmaması gerektiğinin ...
Egzaması olan bebeklerde besin alerjisi görülüyor
Egzaması olan bebeklerde besin alerjisi görülme ihtimalinin yüzde 50 olduğuna ...
Vefa ödülleri sahiplerini buldu
Ülkenin geleceğine yönelik çalışma yapanlara ve sivil toplum alanında ...
 
Toruntay, işçi için hükümete seslendi
Öz Taşıma-İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Toruntay, “Hükümet yetkililerimize ...
Enginar mevsimi geldi
Geçmiş yıllarda çok az üretildiğinden dolayı zor bulunan ve pahalı olan ...
Dokumacılığı canlandırmaya çalışıyor
Kültür Bakanlığı Yöresel Bez Dokuma Sanatçısı Fatma Köker, insanların ...
 
TİCARİ HAYAT GAZETESİ
ARŞİV
ÇOK OKUNANLAR
YAZARLAR
Prof.Dr. Esat ARSLAN
Prof.Dr. Esat ARSLAN
KAYIKÇI DEĞİL "MEKTUP KAVGASI"
Bünyamin ALTINTAŞ
Bünyamin ALTINTAŞ
DURGUNLUK NASIL AŞILACAK
Halil YATAR
Halil YATAR
TEKNOLOJİ Mİ YOKSA BEĞENMEMEZLİK Mİ?
Şira Yıldız ASAN
Şira Yıldız ASAN
YAZ DEPRESYONU
Burcu ŞEN
Burcu ŞEN
BİR İSTANBUL MASALI
Mert Can DUMAN
Mert Can DUMAN
G-20’DE KORUMACILIK UYARISI
R Bülend KIRMACI
R Bülend KIRMACI
ADALETSİZ DÜNYA!
İsmail CİNGÖZ
İsmail CİNGÖZ
YOL AYRIMINDAKİ TÜRKİYE NE YAPACAK?
Duran AKKAYA
Duran AKKAYA
PETROL VE DOĞALGAZ
Esra SARI
Esra SARI
SAHTE FOTOĞRAFLAR
Seda TOLMAÇ
Seda TOLMAÇ
BAKIŞ AÇISI
Oğuzhan SARI
Oğuzhan SARI
BU BAYRAM NEREDEYDİNİZ?
Ömer AĞAÇLI
Ömer AĞAÇLI
CEHENNEME KAPI AÇAN GIYBET(DEDİKODU) ÜZERİNE
Mustafa YILDIZ
Mustafa YILDIZ
GEZİ İZLENİMLERİ III SLOVENYA'DAN SONRA 2. DİNİSİZ ÜLKE OLAN ÇEK CUMHURİYETİ(ÇEKYA), ESKİ ÇEKOSLOVAKYA-2
Gülçin KARLI İPEK
Gülçin KARLI İPEK
İLKLERİN KADINI SABİHA RIFAT GÜRAYMAN
Hicret TÜRKMAN
Hicret TÜRKMAN
KOMŞULUK ÖLMESİN
Hasan AKGÜL
Hasan AKGÜL
YEREL SEÇİMLER İÇİN BİR DEĞERLENDİRME
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
ENDİŞE VERİCİ!
Gamze Nur ERGİL
Gamze Nur ERGİL
BABA’YA İTHAFEN
Dursun ERKILIÇ
Dursun ERKILIÇ
LİBAS
Fatma Sena YAMAN
Fatma Sena YAMAN
SEVİNCİ ŞÜKÜR, ÜZÜNTÜSÜ SABIR
Serkan KUMDAKÇI
Serkan KUMDAKÇI
SEYRE DEVAM
Can Berk KANAT
Can Berk KANAT
DİŞİYİ KİŞİ YAPALIM!
Esra  YAZDIÇ DEMİR
Esra YAZDIÇ DEMİR
ŞALVARIYLA KÜRSÜYE ÇIKIYOR, AKADEMİSYENLERİN YAPAMADIĞINI YAPIYOR
Şahap YILMAZ
Şahap YILMAZ
İŞ PLANI NEDEN ÖNEMLİ?
Ali Asker DEMİRHAN
Ali Asker DEMİRHAN
YENİ TORBA KANUN TASARISININ VERGİ HÜKÜMLERİ
Nesrin ÖZOĞLU
Nesrin ÖZOĞLU
NE OLACAK BU TURİSTLERİN HALİ!
Mehmet GÖKTÜRK
Mehmet GÖKTÜRK
GERÇEĞİ HAKARET SAYMAK!
Abdurrahman SAĞKAYA
Abdurrahman SAĞKAYA
DEVLET HİZMET SATIN ALMALI
Oktay TAŞ
Oktay TAŞ
İŞİMİZ FİYAKA!
Cihangir TÜRKMEN
Cihangir TÜRKMEN
İHTİYAÇLARIM VE REFERANDUM
İsmet ORHAN
İsmet ORHAN
ÜÇ MUAMMADA... İLKLER NELER OLUYOR?
Sedat ERİŞ
Sedat ERİŞ
HALKIN BİLİNÇALTINDAKİ SORULAR-4
ÇOK YORUMLANANLAR
FACEBOOK'TA TİCARİ HAYAT
Ana Sayfa Gündem Ekonomi Şirketler Özel Haber Ankara Röportaj Sağlık
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva