ANA SAYFA GÜNDEM EKONOMİ ŞİRKETLER ÖZEL HABER ANKARA RÖPORTAJ SAĞLIK VİDEOLAR
Batı Karadeniz'e tatilde yoğun ilgi
Batı Karadeniz'e tatilde yoğun ilgi
'Kınacı robotlar' fuarın gözdesi oldu
'Kınacı robotlar' fuarın gözdesi oldu
Saraybosna'da hava kirliliği
Saraybosna'da hava kirliliği
'Hüsnü' karnesini aldı
'Hüsnü' karnesini aldı
Böbrek taşı ödüle engel olamadı
Böbrek taşı ödüle engel olamadı
HABERLER>ÖZEL HABER
9 Mart 2019 Cumartesi - 07:21

Sarımsak fiyatları vatandaşı üzüyor

Sarımsak fiyatları vatandaşı düşündürüyor. Her yemeğin içinde kullanılan sarımsağın fiyatı 10 lira ile 25 lira arasında değişiyor. Vatandaş sarımsağı kilo ile almayı değil adet olarak almayı tercih ediyor. Satıcılar fiyatların normal olduğunu söylerken vatandaş fiyatların pahalı olduğunu belirtiyor.

Sarımsak fiyatları vatandaşı üzüyor

HALİL YATAR

Ulus Halinde kilosu 10 ila 25 lira arasında değişen sarımsak fiyatları vatandaşı üzdü. Her yemeğin içinde kullanılan doğal antibiyotik sarımsağı kilo ile alamayan vatandaşlar sarımsağı baş adeti ile satın alıyor. Son iki yıldır fiyatların tırmandığını ifade eden satıcılar geçtiğimiz yıla kıyasla fiyatların neredeyse aynı olduğunu ifade ederken hal müşterileri bu fiyatların abartı olduğunu söylüyor. Sarımsak denilince ilk aklımıza gelen ağızda bırakacağı kokusu oluyor. Fakat güçlü bir antibiyotik olan sarımsağın faydaları saymakla bitmiyor. Hastalıklarla mücadelesi dışında sarımsağın kullanıldığı birçok farklı alan da mevcuttur. Sarımsağı yutmanın faydaları gibi sarımsak yağı, sarımsak şampuanı gibi konular da araştırılıyor. Peki sarımsağın faydaları nelerdir? 
Sarımsak hangi hastalıklara iyi gelir? Sarımsak nasıl tüketilmeli? Sarımsak yutmanın yararları nelerdir? Sarımsak, yemeklere verdiği tatlar dışında sağlığa faydaları nedeniyle uzun yıllar alternatif tıbbın vazgeçilmez kaynağı olmuştur. Ağızda bırakacağı koku nedeniyle çekinilen sarımsağı yutmanın faydaları da bilinmektedir. Her ne kadar şifa kaynağı olsa da sarımsağın, bazı hastalıklara sebep olması ihtimali de var. Peki sarımsağın faydaları neler? Sarımsak hangi hastalıklara iyi gelmektedir? Sarımsağı yutmanın faydaları nelerdir? Haberimizde bu soruların cevaplarını ve fazlası ile sarımsağın faydalarını inceledik.

Sarımsak kökeni ve bileşenleri
Alliaceae familyasına dahil olan, Allium cinsinden bir soğanlı bitki türü olan sarımsak (Allium sativum L.), çok eski yıllardan beri halk hekimliğinde tedavide kullanılmaktadır. Sarımsakta bulunan en önemli kimyasal bileşikler, sülfür (Allisin, Ajoen ve Diallylsülfür) bileşikleridir. Bunlardan Allisin; anti bakteriyel, anti fungal, anti parazitik ve antikarsinojenik özelliği kanıtlanmış bir maddedir.
25–100 cm yüksekliğe kadar boy atan sarımsak bitkisinin yapraklarında, saplarında ve toprak altındaki soğanında kokulu bir yağ bulunur. Sarımsak yıllık bir bitkidir. 
Soğan, yabani soğan, zambak ve pırasa ile akraba olan sarımsak doğada yabani ortamda yetişmez. Tarih boyunca bir kültür bitkisi olan, olasılıkla güneybatı Asya’da doğada yetişen Allium longicuspis türünden türetilmiş olduğu düşünülmektedir.
Sarımsak başında % 84.09 su, %13.38 organik madde, %1.53 inorganik madde içerir. İçeriğinde ayrıca, 33 çeşit kükürt bileşiği, 17 çeşit aminoasit (bunlara vücut tarafından doğrudan sentezlenmeyip, gıdalarla alınması gereken aminoasitlerin tümü dahildir), germanyum, çinko, A, B1 ve C vitaminleri bulunmaktadır.

Sarımsağın faydaları saymakla bitmiyor
Sarımsak, güçlü bir antibiyotik olması nedeniyle birçok hastalığa iyi gelmektedir. Bunun yanı sıra cilt güzelliğine katkısı yadsınamaz. 
Ve sarımsağın faydaları ve kullanıldığı yerler sadece sağlıkla alakalı değil.
 Diş ağrılarında, yüz temizliğinde, kulak ağrılarında etkili olan sarımsağı süt ile birlikte tükettiğinizde ağız kokusunu giderir. Bu durum sarımsağın faydaları arasında sayılabilir. 
Sarımsağın, çiğ halde mikroorganizmalar üzerinde antibiyotik etkiye sahip olduğu, antiviral, antifungal, antiprotozoon, antiparazitik ve antibakteriyal özellikleri üzerinde durulmaktadır. 
Bunun yanı sıra antiseptik işlevinin, gribe, nezleye, ses kısıklığına, astım rahatsızlıklarına, bademcik, romatizma ve eklem enfeksiyonlarına, öksürüğe ve bronşite iyi geldiği bilinmektedir. 
Terletici etkisi nedeniyle ateşin düşürülmesine yardımcı olur. Vücudun bağışıklık sistemini güçlendirici ve hücre koruyucu etkisini destekler bazı bilimsel bulgular mevcuttur. Bu etkinin HIV virüsü ve menenjit ile mücadeleye yansıtıldığı tecrübeler gerçekleştirilmiştir. Ayrıca kardiyovasküler sistemi güçlendirmesi, bunun da serum kolesterol seviyeleri ve trigliserit oranları üzerinde etkisi söz konusudur. 
Trombositlerin damar içinde pıhtılaşmasını engelleyici etkisiyle, damar tıkanıklıklarından kaynaklanan rahatsızlıklara karşı rol oynar. 
Sarımsak ayrıca tansiyonu ve kan şekerini de dengeleyicidir. Sarımsak, tansiyon düşürücü olarak bilinir ve tavsiye edilir. Belirtilen etki alanlarının uzman tıbbi görüşten ve gözetimden kopukluk içine düşülmeksizin değerlendirilmesi ile, sağlığa çok çeşitli yararları bulunan bir bitkidir.

Kalp ve damar hastalıklarına iyi geliyor
Kalp ve damar sağlığına sarımsağın faydası üzerine yapılan çalışmalarda genellikle toz, yağ ya da özüt formunda kullanılmıştır. Bu çalışmalarda sarımsağın trigliserid ve total kolesterolü %7-%8 kadar düşürdüğü gözlenmiştir. Bundan dolayı sarımsağın, damarların enflamatuar ve oksidatif stresten korunmasında oldukça etkili olduğunu söyleyebiliriz. 
Oksidatif stres, vücuttaki antioksidanların sayısının, çeşitli hastalıklara yol açan veya gelişimine katkıda bulunan serbest radikallerin sayısından az olması durumudur. Arttığında damar çeperlerinde plak birikimi oluşabilir veya var olan plakların hacmi büyüyebilir. Sarımsakta bulunan sülfür, oksidatif stresi azaltır, serbest radikallerin tahrip edici etkilerine karşı damarları korur. 
Sarımsağın kalp ve damarlar için önemli olmasının bir diğer nedeni de pıhtılaşmayı önleyen “alojene” içermesidir.  Alojene, kanda bulunan bazı hücrelerin (trombositler) yapışkan hale gelmesini önler ve damar içinde topaklanma riskini düşürür. Ayrıca sarımsakta bol miktarda bulunan B6 vitamini damarlara zarar veren homosistein seviyesini düşürür.

Tansiyonu dengeler
Sarımsağa kokusunu veren “alliin” adlı bileşen, damarların daralmasına ve dolayısıyla kan basıncının yükselmesine neden olan “anjyotensin 2” adlı peptid hormonunu baskılar. Ayrıca kan inceltici özelliği ile kan dolaşımını kolaylaştırarak tansiyonun normal seviyelerde kalmasına yardımcı olur. 

Bakterilere karşı vücut direncini arttırır
Sarımsağın faydaları arasında anti bakteriyel ve antiviral özelliklerini de sayabiliriz. Sarımsak bakterilerin ve virüslerin neden olduğu hastalıkların iyileşme sürecini hızlandırır. Hatta bazı araştırmalarda, antibiyotiğe dirençli bazı bakteriyel enfeksiyonların sarımsak tozu kullanılarak tedavi edilebileceği sonucu elde edilmiştir. 
Sarımsak, tek başına bakterilerden kurtulmamızı sağlamasa bile vücudun bakterilere verdiği tepkiyi güçlendirir ve korunma mekanizmasına destek olabilir.

Kanser riskini azaltır
Düzenli olarak çiğ veya az pişmiş sarımsak tüketmenin, kolon ve mide kanseri başta olmak üzere çeşitli kanser türlerine yakalanma riskini önemli oranda azalttığı yapılan araştırmalarla belirlenmiştir. 
Sarımsağın kanser hücresi oluşumu üzerine etkisi alanında yapılan 7 farklı çalışma, sarımsağın kolorektal kanser (kalınbağırsak kanseri) riskini %30’a kadar azalttığının altını çizmektedir.

Bağışıklık sistemini güçlendirir
Sarımsak tüketmek bağışıklık sistemimizi güçlendirir. Nezlenin yaygın olduğu kış aylarında ve üst solunum yolunu etkileyen bulaşıcı hastalıklara karşı vücudun direncini arttırmak için yiyeceğimiz sarımsak, bu hastalıklara karşı bizi koruyacaktır.

Vücuttaki demir dengesini ayarlar
Sarımsağın faydaları alanında yapılan bazı yeni çalışmalar, sarımsağın demirin vücut tarafından metabolize edilmesine yardımcı olduğu yönünde sonuçlara sahip. 
Hücrelerde bulunan demirin, hücreden ayrılıp tekrar dolaşıma dönmesi için köprü işlevi gören “ferroportin” adlı protein miktarı düzenli sarımsak tüketilerek arttırılabilir.

Aşırı sarımsak tüketmek mideye zarar verebilir
Sarımsağı bir sürü faydası vardır ama aşırı sarımsak yutmak kişilerde mide sıkıntılarına neden olabilir. Özellikle midesinde gastrit ve reflü problemi olan kişilerin sarımsak yutarken en fazla bir diş olacak şekilde yutmaları önerilir. Fazla yutulması halinde midede veya mideye giden yolda tahrişe, yanmaya ve acı hissine yol açabilir. 
Düzenli olarak ilaç kullanan kişinin sarımsak yutmadan önce doktoruna danışması daha yararlı olacaktır. 
Emziren anne ve hamile olan anne adaylarının sarımsak yutmaları sakıncalı olabilir. Bunun için annelerin ve anne adaylarının sarımsak yutmadan önce doktorlarına başvurmaları gerekir. 
Emzirme sürecindeki annenin sarımsak yutması süt alan bebekte karın ağrısına yol açabilir. Sarımsak yuttuğunuz zamanlarda karın ağrısı, mide bulantısı, vücutta kızarıklık ve kaşıntı gibi belirtiler gözleniyorsa sizde yan etki yaptığının göstergesidir. Böyle durumlarda kişinin sarımsak yutmaması daha iyi olabilir.

Etiketler:
 
Dünyadaki 7 milyar insan ne iş yapıyor?
 
İki genç kadın girişimci kafe açtı
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Dünyadaki 7 milyar insan ne iş yapıyor?
Ticari Hayat Gazetesi olarak, 2018 yıllarını içeren ve Teach Startup School ...
Yıldız İbrahimova müzik yolculuğunu anlattı
Dört oktavlık sesi ve doğaçlama ustalığı ile 5 kıtaya ayak basan caz sanatçısı ...
İKİ ANNE İŞKUR PROGRAMINA BAŞVURDU
İki çocuk annesi olan Emine Nacaksız ve Fatma Cebeci, ev ekonomisine destek ...
 
Yeşil Türkiye Ormancılar Derneği öğrencilerle fidan dikti
Her Fidan Bir Yaşam etkinliğinde konuşan Orman Genel Müdürlüğü İşletme- ...
Şiddetsiz toplum için bir araya geldiler
Şiddetsiz Toplum Derneği Başkanı Rıza Sümer, “Şiddetsiz Toplum Derneği, ...
Hazır ürünler yün kullanımını azalttı
Uzun yıllardır yün ve post alım-satımı yapan Mustafa Gülen, yün kullanımının ...
 
Av. Erdem Akyüz, “Yüzüncü yılında 19 Mayıs”ı anlattı
İnebolu Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, 19 Mayıs’ın yüzüncü yılına yaklaşık ...
Yazarımız kitabı ile ilgili bilgiler verdi
Yazarımız İsmail Cingöz ile ‘Türkiye Suriye İlişkilerinin Dönüşümü: Arap ...
Oyuncak müzesi keşfedilmeyi bekliyor
Ankara, Türkiye’nin en önemli müzelerinden birine ev sahipliği yapıyor. ...
 
TİCARİ HAYAT GAZETESİ
ARŞİV
ÇOK OKUNANLAR
YAZARLAR
Prof.Dr. Esat ARSLAN
Prof.Dr. Esat ARSLAN
LİBYA'DA BARIŞIN İNŞASI
Oğuzhan SARI
Oğuzhan SARI
İŞSİZLİK, KYK, GSS BORCU DERKEN...
Bünyamin ALTINTAŞ
Bünyamin ALTINTAŞ
TARİHİ YANGIN SÖNDÜRÜLEMİYOR
Arda ÇELİK
Arda ÇELİK
CEBİMİZDEKİ G-3
Ceyhun Özgür
Ceyhun Özgür
TİCARİ HAYATTA SANAL OFİS
Şira Yıldız ASAN
Şira Yıldız ASAN
EĞİTİMDE FIRSAT EŞİTLİĞİ
Ömer AĞAÇLI
Ömer AĞAÇLI
SEVGİ VE PAYLAŞMAK ÜZERİNE...
Büşra Çinkaya
Büşra Çinkaya
AVUSTRALYA YANGINI VE DEVE KATLİAMI
Ayşe Aybike Yılmaz
Ayşe Aybike Yılmaz
VEJETARYEN BESLENMESİ
Mert Can DUMAN
Mert Can DUMAN
İHRACATÇILARIMIZDAN DEVR-İ ALEM
R.Bülend KIRMACI
R.Bülend KIRMACI
YOLSUZLUK BELASI
İsmail CİNGÖZ
İsmail CİNGÖZ
TÜRKİYE'SİZ BÖLGESEL PLAN YAPANLAR YANILMAYA MAHKUMDUR
Duran AKKAYA
Duran AKKAYA
ALTIN MADENİ
Hatice TOPÇU
Hatice TOPÇU
DÜN, BUGÜN VE YARIN
Nesrin ÖZOĞLU
Nesrin ÖZOĞLU
SU OLMADAN ASLA!
Seda TOLMAÇ
Seda TOLMAÇ
İKLİM DEĞİŞİMİ
Esra SARI
Esra SARI
10 OCAK ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ KUTLU OLSUN
Hatice Karataş
Hatice Karataş
HAYAT KISA KUŞLAR UÇUYOR
Mustafa YILDIZ
Mustafa YILDIZ
İNSANDA YANILMA VE ALGI KIRILMALARI
Burcu ŞEN
Burcu ŞEN
NE KUTLADIĞIMIZI BİLİYOR MUYUZ?
Av. Zeynep YETİŞGİN
Av. Zeynep YETİŞGİN
HATIR İÇİN YOLCU ALIMINDA ARAÇ İŞLETENİN SORUMLULUĞU
Gülçin KARLI İPEK
Gülçin KARLI İPEK
İLKLERİN KADINI SABİHA RIFAT GÜRAYMAN
Hicret TÜRKMAN
Hicret TÜRKMAN
KOMŞULUK ÖLMESİN
Hasan AKGÜL
Hasan AKGÜL
YEREL SEÇİMLER İÇİN BİR DEĞERLENDİRME
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
ENDİŞE VERİCİ!
Gamze Nur ERGİL
Gamze Nur ERGİL
BABA’YA İTHAFEN
Dursun ERKILIÇ
Dursun ERKILIÇ
LİBAS
Fatma Sena YAMAN
Fatma Sena YAMAN
SEVİNCİ ŞÜKÜR, ÜZÜNTÜSÜ SABIR
Serkan KUMDAKÇI
Serkan KUMDAKÇI
SEYRE DEVAM
Can Berk KANAT
Can Berk KANAT
DİŞİYİ KİŞİ YAPALIM!
Esra  YAZDIÇ DEMİR
Esra YAZDIÇ DEMİR
ŞALVARIYLA KÜRSÜYE ÇIKIYOR, AKADEMİSYENLERİN YAPAMADIĞINI YAPIYOR
Şahap YILMAZ
Şahap YILMAZ
İŞ PLANI NEDEN ÖNEMLİ?
Ali Asker DEMİRHAN
Ali Asker DEMİRHAN
YENİ TORBA KANUN TASARISININ VERGİ HÜKÜMLERİ
Mehmet GÖKTÜRK
Mehmet GÖKTÜRK
GERÇEĞİ HAKARET SAYMAK!
Abdurrahman SAĞKAYA
Abdurrahman SAĞKAYA
DEVLET HİZMET SATIN ALMALI
Oktay TAŞ
Oktay TAŞ
İŞİMİZ FİYAKA!
Cihangir TÜRKMEN
Cihangir TÜRKMEN
İHTİYAÇLARIM VE REFERANDUM
İsmet ORHAN
İsmet ORHAN
ÜÇ MUAMMADA... İLKLER NELER OLUYOR?
Sedat ERİŞ
Sedat ERİŞ
HALKIN BİLİNÇALTINDAKİ SORULAR-4
ÇOK YORUMLANANLAR
FACEBOOK'TA TİCARİ HAYAT
Ana Sayfa Gündem Ekonomi Şirketler Özel Haber Ankara Röportaj Sağlık
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva