ANA SAYFA GÜNDEM EKONOMİ ŞİRKETLER ÖZEL HABER ANKARA RÖPORTAJ SAĞLIK VİDEOLAR
1200 hakim ve savcı alınacak
1200 hakim ve savcı alınacak
Türkiye'deki koronavirüs salgınında son durum
Türkiye'deki koronavirüs salgınında son durum
Rusya’da Su-30 savaş uçağı düştü
Rusya’da Su-30 savaş uçağı düştü
Benzinde 19 kuruş indirim
Benzinde 19 kuruş indirim
Erdoğan'dan şehit ailesine başsağlığı
Erdoğan'dan şehit ailesine başsağlığı
HABERLER>ÖZEL HABER
13 Şubat 2020 Perşembe - 07:21

Sağlık personeli ve uçuş mürettebatı taburcu edildi

Koronavirüs ile ilgili son gelişmeleri aktaran Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Zekai Tahir Burak Hastanesi’nde gözetim altında tutulan sağlık personeli ve uçuş mürettebatının karantinadan çıkarıldığını bildirdi.

Sağlık personeli ve uçuş mürettebatı taburcu edildi

HATİCE KARATAŞ

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Sağlık Bakanlığı’nda düzenlenen dokuzuncu Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısının ardından koronavirüs ile ilgili son gelişmelere ilişkin basın açıklaması yaptı. Koca, koronavirüs salgınının önlenmesine yönelik alınan tedbirleri hızlı bir şekilde hayata geçirme noktasında çaba içinde olduklarını belirtti.

Koca, yeni tip koronavirüs hastalığı ile ilgili Bilim Kurulu’nda alınan kararları ve tedbirleri kamuoyuyla şeffaf bir şekilde paylaşmaya devam edeceklerini bildirerek “Özellikle sosyal medyada yer yer aslı olmayan, vatandaşlarımızı tedirgin etmeye yönelik propagandalar yapıldığını üzülerek gözlemliyoruz. Bu konuda Bakanlığın ve Bilim Kurulu’nun bilgilendirme ve uyarılarına kulak verilmesinin önemini tekrar ifade etmek istiyorum.” diye konuştu.

Virüsün Türkiye’ye girişini önlemek için yoğun çaba harcıyoruz

Koronavirüsün Türkiye’ye girişini önlemeye yönelik yoğun bir çaba harcadıklarını söyleyen Koca, bu konuda Bilim Kurulu tarafından önerilen tedbirleri hayata geçirmeye özen gösterdiklerini ifade etti. Koca, koronavirüs ile ilgili gelişmeleri yakından takip etmek üzere, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Merkezinde görevlendirilen iki kurul üyesinin Cenevre’ye gittiğini belirterek şöyle devam etti: 

“Ayrıca ülkemizde uzun zamandan beri geçerli olan, sık sık kurullarımızın önerileriyle güncellenen Pandemi Eylem Planımız mevcut. Herhangi bir salgın olduğunda dünyada, birçok bölgede enfeksiyonun görülme durumunda, Pandemi Eylem Planını devreye sokmak üzere hazır olduğumuzu ve bunu her yıl yine Bilim Kurulu’nun önerisi doğrultusunda güncellendiğini özellikle ifade etmek istiyorum. Yani salgın olduğunda tedbir alan değil önceden her yıl olabilecek salgına karşı Bakanlık olarak eylem planı içinde olduğumuzu ve bu çerçevede tedbirleri aldığımızı söylemek istiyorum. 2019 Eylül ayında en son bu eylem planımızı da Bilim Kurulu’nun önerisiyle söylemiştik.”

Hastane kapasitelerinin yetersiz kalabileceği durumlarda kurabileceğimiz 50 yataklı 48 sahra hastanemiz mevcut

Koca, hazırlıklara dayalı olarak yeni tip koronavirüs salgınının duyulmasından itibaren, Dünya Sağlık Örgütü’nün önerilerinden önce birçok tedbirin devreye sokulduğuna dikkat çekerek şunları kaydetti:

“Koruyucu kıyafetler maskeler vb. tedbirler için yeterince stoğumuzun olduğunu da özellikle ifade etmek istiyorum. Tedavi için gerekli serum stoğumuz, ecza depolarımızda zaten mevcut olup üretilen bu ürünler için ülkemizde çok hızlı üretim yapılabilmesi de planlandı. Bu konuda medikal sektörümüzün rezerv kapasitesi de hızla aktif hale gelmek üzere bir plan yapıldı. Ayrıca antiviral yani grip ilacı ilaç stoğumuzun da yeterli bulunduğunu Halk Sağlığı depomuzda da mevcut olduğunu özellikle ifade etmek istiyorum. Pandemi Eylem Planında karantina amaçlı kullanabileceğimiz sağlık tesislerimizi sağlık kuruluşlarımızı da her yıl belirlediğimizi özellikle ifade etmek istiyorum. Burada tehdit zamanlarında buna göre yapılanmalarını ve nasıl çalışacaklarına dair planlarımızın da hazır olduğunu özellikle hastane kapasitelerinin yetersiz kalabileceği durumlarda istediğimiz yere kurabileceğimiz 50 yataklı 48 sahra hastanemiz mevcut. Bunun özellikle altını çizerek söylüyorum. Olabilecek bir pandemi durumunda yetersiz kalabilecek bir bölge olma ihtimaline karşı şuan hazır elimizde her biri 50 yataklı olan 48 tane sahra hastanemiz mevcut ve bu sahra hastanelerimizde her türlü ameliyatın yapılacağı yoğun bakım şartlarında olan hastanelerden bahsediyorum. Bu hastanelerin kurulması da 24 saatte olabilmektedir. Periyodik olarak yaptığımız il pandemi hazırlık değerlendirme toplantılarımızla da illerin hazırlıklarını da sürekli değerlendiriyoruz. Özellikle yeni tip koronavirüse özgü olarak Bakanlığımız Bilim Kurulu’nun önerisiyle kılavuz yayınladığını söylemiştik.” 

Mevsimsel grip vakalarının sayısında düşüş olduğunu gözlemliyoruz

Bakanlık olarak önceliklerinin yeni tip koronavirüsün Türkiye’ye girişini engellemek olduğunun altını çizen Koca, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Havaalanlarında sınır kapılarında sürekli gözetimler yapıyoruz. Çin’den ülkemize gelen uçuşları da tedbiren ay sonuna kadar durdurduk. Tüm yurt dışı kaynaklı uçuşlarla gelen yolcuları termal kamera, karantina odası ve negatif basınçlı sedye hizmeti yapmaya, şüpheli vaka olursa tecrit edilmek üzere de gerekli tedbirlerin hazır olduğunu söylemek istiyorum. Ayrıca hayvansal ürünlerin Çin’den ithalatına yasak koyulduğunu da geçen hafta söylemiştik. Özellikle koronavirüs konusunda halkımızda farkındalık seviyesinin yüksek olması sayesinde vatandaşlarımız sağlıklarını korumak için aldıkları tedbirlere de daha fazla dikkat etmeye başlamışlardır. Özellikle bu dönemde sık el yıkama, tokalaşmadan kaçınması, gribal enfeksiyon geçirenlerin kalabalık ortamlardan uzak durması, başkalarına bulaştırmamak gibi maske kullanmak gibi tedbirler sayesinde mevsimsel grip vakalarının sayısında düşüş olduğunu gözlemliyoruz. Aile hekimlerimize hastanelerimize viral enfeksiyon şikayetleri ile başvuranların sayısında özellikle son iki haftada anlamlı düşüşler oldu. Aynı düşüşleri bu şikayetleri gidermek için kullanılan ilaçların ve antiviral ilaçların eczane çıkış rakamlarında da tespit ediyoruz. Vatandaşlarımızı bilgilendirmek için gayret gösteren bu konuda tüm iletişim kanallarını aktif olarak hayata geçiren Bilim Kurulu Üyelerimize, çalışma arkadaşlarımıza ve özellikle sahada vatandaşlarımızla birebir iletişimde olan hekimlerimize ve bütün sağlık personelimize bu gayretlerinden dolayı teşekkür ediyorum.”

Yerli bir kit geliştirilirdi

Çocuk hasta grubunda üçte bir oranında viral enfeksiyon, üst solunum yolu enfeksiyonunda azalmanın yüzde 15’lere kadar düştüğünü ifade eden koca, bu bilgilendirmeler sayesinde vatandaşların konu hakkında daha fazla bilgi sahibi olduklarını ve tedirginliğin giderek azaldığını gördüklerini belirtti. Bu konuda bilinçli davranan vatandaşlara teşekkür eden Koca, şöyle devam etti: “Ayrıca bu dönemde yeni tip korona virüs için mevcutta kullandığımız testlerin 4 saat ila 24 saat arası sonuç verebildiğini daha önce söylemiştim. Bu konuyla ilgili Bakanlığımız, Halk Sağlığı Genel Müdürlüğümüz daha hızlı sonuç veren yerli bir kit üzerinde çalışmaya başladığını da daha önce ifade etmiştim. Bu kit geçen hafta tamamlandı. Bu kitin ortalama test sonucunu verdiği süre 90 ile 120 dakikaya kadar düşebildi. Yani 4 saat ile 24 saat arasında sonuç veren daha önce PCR yöntemiyle referans laboratuvarımızın çalıştığı kit yerine yerli bir kit geliştirilerek bu süre 90 ile 120 dakika arasına çekilebildi. Geçen hafta Perşembe günü laboratuvarımızda bu kit kullanılmaya başlandı. Doğruluğu yüzde 100’e yakın yüzde 99,5 oranında olan bir teknik olduğunu özellikle söylemek istiyorum. Daha önceki kitin maliyeti dörtte bir oranına indi. Bildiğiniz gibi İngiltere, Almanya ve Fransa’da geçen hafta bir kiti geliştirdiklerini ifade etmişleri ama bu geliştirilen kitin süresi 90 dakikaya kadar inebilmiş değil. Önümüzdeki haftalarda bu süreyi daha da kısaltma noktasında arkadaşlarımız bir gayret ve çaba içindeler.”

Mürettebat ve sağlık personelimiz taburcu edildi

Koca, 11 Şubat itibariyle dünyada görülen vaka sayısının 43 bin 138’e ve hayatını kaybedenlerin sayısının bin 18’e ulaştığı bilgisini vererek şunları kaydetti:

“Çin dışında hastalık halen bu dönemde çok sınırlı olduğunu özellikle de söylemek istiyorum. Ayrıca yurt dışından getirdiğimiz vatandaşlarımızla ilgili Zekai Tahir Burak Hastanemizde gözetim altında tuttuğumuz yolcularımızla ilgili üçüncü kez alınan numunelerin sonuçları negatif çıktı. Salı günü itibariyle onuncu günleri tamamlandı. Cuma günü on dördüncü günleri tamamlanmış olacak ve Bilim Kurulu’muzun önerisi doğrultusunda özellikle seyahat esnasında güvenli yaklaşım içinde bulunan sağlık personelimiz ve uçuş mürettebatımızın hastaneden onuncu günü tamamladıktan sonra çıkartılmalarını, evde yine sağlık personelimiz tarafından gözetim altında 14 güne tamamlanması kararı verildi. Bu çerçevede mürettebat ve sağlık personelimiz taburcu edildiler. Evlerinde sağlık personelimiz tarafından 14 güne tamamlamak üzere gözetim altında kalmış olacaklar. Çin’de kalan ve Çin’de yaşayan 42 yolcumuzla ilgili de 14 güne tamamlamak üzere yani Cuma gününe kadar karantina hastanemizde bu süreçte gözlemleri devam etmiş olacak.”

Dünyada 14 günden fazla karantina altında tutulma süresi yok

Açıklamaları sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Koca, “Çin’den gelen vatandaşların karantina süresinin uzaması gibi bir durum söz konusu olabilir mi? ” sorusu üzerine şu cevabı verdi: “Şu an dünyada 14 günden daha uzun süre karantina veya gözlem altına alınma gibi bir durumun olmadığını söylemek istiyorum. Türkiye değil, dünyada 14 günden daha fazla gözlem önerilmiyor, 24-25 gün ile ilgili bilimsel, ortaya konmuş bir çalışmanın olmadığını, Bilim Kurulu’nun 14 günün yeterli olduğunda ısrarlı olduğunu söylemek istiyorum.”

Koca, ABD Başkanı Donald Trump’ın haziran ayında hastalığın sona ereceğine ilişkin açıklamasına dair şöyle konuştu:

“Biz, Bilim Kurulu ile bilgi doğrultusunda hareket etmekten yanayız. Tabii ki bu virüsün en az olduğu veya viral enfeksiyonların en az olduğu nisan-mayıs-haziran dönemini bütün dünya biliyor, yeni bir bilgi değil. Dolayısıyla biz bu süreçte üç-beş sonra viral enfeksiyonların düşebileceği bir dönemi düşünerek bugünkü tedbirleri almama noktasında olamayız. Biz bugün için alınması gereken tedbirleri anbean yakın takip ederek almak zorundayız. Bilim Kurulu bu nedenle neredeyse her gün toplanarak, gelişmeler doğrultusunda önerileri bize yapmaktadır. Biz de öneriler doğrultusunda uygulamaya geçme noktasında bir çaba içindeyiz.”

Bazı hastanelerin influenza aşılarını talep ettikleri ölçüde alamadıkları yönünde bazı iddialar olduğunun belirtilmesi üzerine Koca, “Aşı ile ilgili herhangi bir sorunumuz yok. Bu anlamda yeterli aşımızın olduğunu çok rahatlıkla söyleyebilirim, endişe etmeye gerek yok.” dedi.

Olaydan sonra, ilk vakanın hastaneye geliş süresi 21 dakika

Sabiha Gökçen Havaalanı’nda yaşanan uçak kazasına dair yöneltilen soru üzerine Koca, kazadan iki dakika sonra 112’ye ihbar geldiğini vurgulayarak, şunları kaydetti:

“6 dakika sonra ambulanslarımız sahada oluyor ve normal piste giriş yerine, sahildeki yolun yan yolundan bariyerleri ve dubaları dinlemeden daha kolay ulaşmak üzere hızla uçağın yanına gelmeye başlıyorlar. Toplam 50 dakika içinde orada olan ambulans sayısı 105. Dünyada bugüne kadar şahit olduğumuz benzer vakalarda böyle bir oranı biz görmedik. Olaydan sonra, ilk vakanın hastaneye geliş süresi 21 dakika. Amsterdam’da 73 dakikaydı.”

Koca, kaza alanına yoğun olarak otobüs sevkinin de yapıldığını hatırlatarak  “Sağlıklı olan birçok yolcu aşağıdan yukarıya tırmanarak otobüslere binip alandan uzaklaşmak istiyor. Doğrusu da bu. Hastalara müdahale etmek, sağlıklı olanların o ortamda patlamaya karşı uzaklaşmalarını sağlayabilir olmak... Bu sağlandı.” ifadelerini kullandı. 

Türkiye’de fedakar, özverili çalışan personelimizle gurur duyalım

Sosyal medyada yer alan bir vatandaşın kaza sonrası görüntülerini anımsatan Bakan Koca, sözlerini şöyle sürdürdü: 

“Ben o vatandaşımızla bizzat kendim görüştüm birkaç defa. O vatandaşımızın ambulans ve benzeri hizmetlerden hiçbir şekilde şikayeti yok. O vatandaşımızı biz ambulansla hastaneye götürdüğümüz gibi, İzmir’de yaşadığı için ambulans talebi oldu ve ertesi gün ambulansla, sağlık personelimizle İzmir’e, evine gönderdik. Lütfen Türkiye’yle, Türkiye’nin sağlık sistemiyle özellikle çalışan, fedakar, özverili sağlık personelimizle artık gurur duyalım. Dünyanın bu kadar örnek gösterdiği ve bu kadar başarılı olan hem Elazığ’da hem Van’da... Van’da ilk araca ulaşan ekip, sağlık ekibiydi, 23 dakika sonra oradaydı. Çatak’tan 40 kilometre, Van’ın merkezinden 90 kilometrelik yerde UMKE ekibi 23 dakika sonra oradaydı. Elazığ’da 8 saatte 2 bin 625 kişi, Türkiye’nin her tarafından geldiler. Lütfen, bazı şeyler üzerine siyaset yapmayalım, gerçeği görelim. Bu anlamda gerçekten sağlık sistemimizle, Türkiye’de fedakar, özverili çalışan personelimizle gurur duyalım. Her noktada üzerlerine düşeni yaptılar.

50 dakika içinde 105 ambulans. Amsterdam’da gördünüz mü? Altı dakika da dubaları, bariyerleri kırarak, oraya ulaşan kim oldu bugüne kadar? Hastayı alıp, İzmir’e kadar evine, ambulansla sağlık personeliyle kim teslim etti? O vatandaşla en az iki defa görüştüm. O kişiyi alıp evine kadar yine ambulansla yine personelimizle evine kadar götüren biziz ve hizmet yapılmadığı söyleniyor. Lütfen Türkiye ve Türkiye’nin sağlık sistemiyle gurur duyalım. Başta Dünya Sağlık Örgütü olmak üzere dünya bu noktada Türkiye’nin sağlık sistemini takdir ediyor. Ben burada 82 milyona hizmet vermek noktasında kendimi görüyorum. Kim olursa olsun, herkese hizmet noktasında, 1 milyonu aşan sağlık personelimiz fedakar ve özverili bir şekilde gayret ediyor. Bu personelimizle, bu sistemimizle gurur duyalım. Varsa bir eksiğimiz biz bu eksiğimizi tamamlamak noktasında hazırız. Varsa öneri, bu öneriyi dikkate alıp gereğini yapmaya hazırız.”

 
TKDK'nın soğuk hava deposu projesini hayata geçirildi
 
YENİMEK’te kursiyer sayısı 30 bine ulaştı
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Eczacılara e-arşiv faturası uyarısı
Yeni yılla birlikte e-arşiv fatura sistemine geçen eczacıların konuyla ...
Hümik asitin yerli üretimi artırması hedefleniyor
Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri (Tarım Kredi) iştiraklerinden GÜBRETAŞ ...
Dil kitaplarına ilgi arttı
Yarım asırdır sahaflık yapan Fırat Ergenekon, 2019 yılını değerlendirerek ...
 
Sürekli-sürdürülebilir eğitim önemli
Eğitim Bilişim Ağı’nın (EBA) yeni dönem lansmanında konuşan Milli Eğitim ...
Yaklaşık 2 bin 400 vaka analizi yapıldı
Sağlık Bakanlığı Sağlık Tehditleri Erken Uyarı ve Cevap Dairesi Başkanı ...
1 derecelik sıcaklık artışı önemli çevre sorunları yaratıyor
Karbondioksitin artmasının küresel anlamda ısınmanın işareti olduğunu ...
 
Emlak Katılım’ın Ankara şubesi açıldı
Türkiye Emlak Katılım Bankası’nın Ankara şubesi törenle açıldı. Mart 2019’da ...
Türkiye 2050 yılında su stresi altında olabilir
2050 yılında dünya nüfusunun yüzde 40’ından fazlasının su sıkıntısı ile ...
Çiçekçiler su sıkıntısı yaşıyor
Dede mesleği çiçekçiliği devralan Ali Erdönmez, her geçen yıl çiçek, fide ...
 
TİCARİ HAYAT GAZETESİ
ARŞİV
ÇOK OKUNANLAR
YAZARLAR
Mert Can DUMAN
Mert Can DUMAN
ÇİN İŞİ
R.Bülend KIRMACI
R.Bülend KIRMACI
KENTLERİMİZ İÇİN PROJELER
İsmail CİNGÖZ
İsmail CİNGÖZ
SEVİLLA HARİTASINI REDDEDEN AB NE YAPACAK?
Bünyamin ALTINTAŞ
Bünyamin ALTINTAŞ
YENİLENEBİLİR ENERJİ
Hatice TOPÇU
Hatice TOPÇU
BİTSİN BU KAVGA
Esra SARI
Esra SARI
KIŞ MEVSİMİ YAKLAŞIYOR AMAN DİKKAT !
Nesrin Yarım ÖZOĞLU
Nesrin Yarım ÖZOĞLU
TÜRKİYE’DE UZAKTAN EĞİTİM
Prof.Dr. Esat ARSLAN
Prof.Dr. Esat ARSLAN
DOĞU AKDENİZ'İN İLK KURBANLARI: BAYIR-BUCAK TÜRKMENLERİ
Duran AKKAYA
Duran AKKAYA
ÜLKE EKONOMİLERİNDE BELİRSİZLİK SÜRÜYOR
Oğuzhan SARI
Oğuzhan SARI
AŞI ÇALIŞMALARINDA SON AŞAMA, VAKALAR ARTIYOR
Arda ÇELİK
Arda ÇELİK
GÜZEL GÜNLERE
Şira Yıldız ASAN
Şira Yıldız ASAN
UZAKTAN EĞİTİM SORUNU
Ömer AĞAÇLI
Ömer AĞAÇLI
“HUKUK”, “ DEVLET”, “ SİYASİ REJİM” İLİŞKİLERİ ÜZERİNE KİMİ GÖRÜŞLER
Mustafa YILDIZ
Mustafa YILDIZ
İNSAN DİN İLİŞKİSİ V
Hüseyin ALPASLAN
Hüseyin ALPASLAN
RUSYA İLE TÜRK CUMHURİYETLERİ’NİN ENERJİ ALANINDAKİ İLİŞKİLERİ
Hatice KARATAŞ
Hatice KARATAŞ
ENDİŞE VAR DİKKAT YOK
Seda TOLMAÇ
Seda TOLMAÇ
EYLÜL
Büşra ÇİNKAYA
Büşra ÇİNKAYA
NOSTALJİYE YOLCULUK
Ceyhun Özgür
Ceyhun Özgür
ÇALIŞAN EMEKLİNİN MAAŞINDA KESİNTİ OLUR MU?
Ayşe Aybike Yılmaz
Ayşe Aybike Yılmaz
VEJETARYEN BESLENMESİ
Burcu ŞEN
Burcu ŞEN
NE KUTLADIĞIMIZI BİLİYOR MUYUZ?
Av. Zeynep YETİŞGİN
Av. Zeynep YETİŞGİN
HATIR İÇİN YOLCU ALIMINDA ARAÇ İŞLETENİN SORUMLULUĞU
Gülçin KARLI İPEK
Gülçin KARLI İPEK
İLKLERİN KADINI SABİHA RIFAT GÜRAYMAN
Hicret TÜRKMAN
Hicret TÜRKMAN
KOMŞULUK ÖLMESİN
Hasan AKGÜL
Hasan AKGÜL
YEREL SEÇİMLER İÇİN BİR DEĞERLENDİRME
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
ENDİŞE VERİCİ!
Gamze Nur ERGİL
Gamze Nur ERGİL
BABA’YA İTHAFEN
Dursun ERKILIÇ
Dursun ERKILIÇ
LİBAS
Fatma Sena YAMAN
Fatma Sena YAMAN
SEVİNCİ ŞÜKÜR, ÜZÜNTÜSÜ SABIR
Serkan KUMDAKÇI
Serkan KUMDAKÇI
SEYRE DEVAM
Can Berk KANAT
Can Berk KANAT
DİŞİYİ KİŞİ YAPALIM!
Esra  YAZDIÇ DEMİR
Esra YAZDIÇ DEMİR
ŞALVARIYLA KÜRSÜYE ÇIKIYOR, AKADEMİSYENLERİN YAPAMADIĞINI YAPIYOR
Şahap YILMAZ
Şahap YILMAZ
İŞ PLANI NEDEN ÖNEMLİ?
Ali Asker DEMİRHAN
Ali Asker DEMİRHAN
YENİ TORBA KANUN TASARISININ VERGİ HÜKÜMLERİ
Mehmet GÖKTÜRK
Mehmet GÖKTÜRK
GERÇEĞİ HAKARET SAYMAK!
Abdurrahman SAĞKAYA
Abdurrahman SAĞKAYA
DEVLET HİZMET SATIN ALMALI
Oktay TAŞ
Oktay TAŞ
İŞİMİZ FİYAKA!
Cihangir TÜRKMEN
Cihangir TÜRKMEN
İHTİYAÇLARIM VE REFERANDUM
İsmet ORHAN
İsmet ORHAN
ÜÇ MUAMMADA... İLKLER NELER OLUYOR?
Sedat ERİŞ
Sedat ERİŞ
HALKIN BİLİNÇALTINDAKİ SORULAR-4
ÇOK YORUMLANANLAR
FACEBOOK'TA TİCARİ HAYAT
Ana Sayfa Gündem Ekonomi Şirketler Özel Haber Ankara Röportaj Sağlık
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva