ANA SAYFA GÜNDEM EKONOMİ ŞİRKETLER ÖZEL HABER ANKARA RÖPORTAJ SAĞLIK VİDEOLAR
Ağrı'daki saldırıda yaralanan asker şehit oldu
Ağrı'daki saldırıda yaralanan asker şehit oldu
Kırmızı bültenle aranan FETÖ firarisi eski savcı yakalandı
Kırmızı bültenle aranan FETÖ firarisi eski savcı yakalandı
Karadeniz'de hamsi bolluğu
Karadeniz'de hamsi bolluğu
Kayseri'de işçi servis midibüsü devrildi: 20 yaralı
Kayseri'de işçi servis midibüsü devrildi: 20 yaralı
Volkswagen, fabrika için Türkiye'ye alternatif aramıyor
Volkswagen, fabrika için Türkiye'ye alternatif aramıyor
HABERLER>ÖZEL HABER
11 Temmuz 2019 Perşembe - 07:50

Resim herkese hitap eden bir sanat

Özellikle son yıllarda kadın ve gençlerde resim sanatına olan ilginin arttığını belirten BELMEK resim eğitmeni Yasemin Şen, “Resim her yaşa ve kesime hitap edebilen bir sanat” dedi.

Resim herkese hitap eden bir sanat

SEDA TOLMAÇ
 

Duygu ve düşüncelerin çeşitli estetik kurallar çerçevesinde çeşitli renk ve tonlarla aktarılmasını sağlayan resim sanatı, insanlığın en eski sanatları arasında yerini alıyor. Resim sanatının geçmişi öylesine eskilere dayanıyor ki, insanın henüz yazıyı bulmadan önce, mağara duvarlarının, ağaç kovuklarının, kayaların üzerini çizmesi ve boyaması bu sanatın geçmişine bir örnek oluşturuyor. 

Zaman içerisinde insanlık tarihi ilerledikçe, her alanda olduğu gibi resimde de ilerleme başlıyor. Dünyanın birçok yerinde resim sanatı insan hayatına giriyor. Farklı uygarlıkların resim sanatı, başka uygarlıkları etkiliyor ve resim sanatı böylelikle gelişmeye ve genişlemeye devam ediyor.

Türklerde de sanat, öncelikle minyatür, Çini, Ebru gibi geleneksel bir şekilde ilerlemiş, farklı coğrafyalara yayılan Türkler, çeşitli uygarlıkların resim sanatından etkilenerek, sanat yaşamlarına resmi de eklemişlerdir. Zaman içerisinde Türklerde gelişen resim sanatı, bu alanda birçok sanatçının yetişmesini sağlamıştır. 
Günümüzde de resim sanatı dünyanın çeşitli ülkelerinde olduğu gibi Türkiye’de de gelişmeye devam etmektedir. Günümüzde artık resme ilgi duyan her kesimden ve yaştan insan vardır. 

Özellikle Türkiye’de son yıllarda resim alanında yapılan çalışmalar öylesine artmıştır ki, kadın, çocuk ve gençlerin de sanata ve resim alanına ilgisi artmıştır. 
Bu ilginin artmasında hemen hemen her ilde belediye tarafından açılan kursların ilgisi de büyüktür.
 

Resme olan ilgi Bob Ross ile başladı
Ankara Büyük Şehir Belediyesi tarafından açılan BELMEK de, sanata ve meslek edinmeye olan ilgiyi artıran çalışmalar arasında yerini almıştır.
16 yıldır BELMEK’te resim öğretmenliği yapan Yasemin Şen de, hem BELMEK’e hem de resme olan ilginin son yıllarda arttığından söz etti.

Yasemin Şen, özellikle kadınların ve gençlerin resim alanına yoğun ilgi gösterdiğini dile getirerek, “Resme olan ilgi her geçen gün artıyor. Ben son yıllarda ülkemizde artmaya başlayan ilginin bir dönem televizyon ekranlarında karşımız çıkan ressam Bob Ross ile başladığı düşünüyorum. Kursa gelen kadınlar ‘Bob Ross gibi resim yapabilecek miyim?’ diyerek geliyor” dedi. 
 

Kadınlar, zamanı anlamlı bir şekilde değerlendirme ihtiyacı duyuyor 
Hobi olarak başladığı resim sanatını 25 yıldır devam ettiren ve 16 yıldır da resim alanında eğitim veren Şen, özellikle kadınların resim sanatına olan ilgisini şu sözlerle açıkladı: “Son yıllarda özellikle ev hanımı olan veya emekliliğini yaşayan kadınlar, vakitlerini anlamlı bir şekilde değerlendirme ihtiyacı duyuyor. Kadınlar artık oturup çeyiz yapmak yerine, duygu ve düşüncelerini yansıtacak, içlerini dışarıya dökebilecek bir uğraş aramaya başladılar. Resmin de buna en yatkın branşlardan biri olduğunu diye düşünüyorum.” 
 

Resim her yaşa ve herkese hitap eden bir sanat
Şen, sadece kadınların değil, gençlerin de resme yoğun ilgi gösterdiğinden söz ederek, “Yaz kurslarımıza genç kesimin ilgisi çok. 16 yaşından küçükleri kursa almıyoruz. 16 yaşından itibaren kursa gelen çok sayıda genç var. Hatta, daha küçük yaşta bile resim eğitimi alma talebinde bulunan çocuklarımız var” diye konuştu.
Şen, genel anlamda resim yapmanın yaşı olmayacağını da dile getirerek, “BELMEK kurslarında yaş sınırı olsa da, resme başlama yaşının olmadığını söyleyebilirim. Eline kalemi verirsiniz, çocuk resim yapmaya başlar. Yaş yoktur. Anne karnından büyük bir yetenekle dünyaya gelenler var. Yani, resme başlamanın veya resmi bitirmenin bir yaşı yoktur. Benim 80 yaşında da öğrencim oldu. Resim herkese ve her yaşa hitap ediyor” şeklinde konuştu.
 

Türkiye’de sanatın geriden gelmesinin nedeni, maliyetinin yüksek olması
Uzun yıllardır resim alanında eğitim veren Şen, Türkiye ve Avrupa’daki sanat gelişimini de karşılaştırarak değerlendirmelerde bulundu.
Türkiye’de sanat eğitiminin Rusya, Fransa gibi ülkelerin gerisinden geldiğini ifade eden Şen, bunun nedenini şu sözlerle açıkladı: “Türkiye sanatta geriden geliyor. Çünkü bir kere sanatın maliyeti çok fazla. Ülkemiz insanı da ‘Karnımı doyurmayacaksa, bana bir dönüşü yoksan neden sanatla ilgileneyim’ diye düşünebiliyor. Aslında geri dönüşü elbet var. Çünkü resim yapan bir insan psikologa para vermiyor mesela. Sanatın iyileştirici gücü ve önemi de yavaş yavaş fark edilmeye başladığı için sanat alanında yeni yeni açılımlar oluyor. 
Önceleri, resme genellikle ticari kaygı gözetilerek bakılıyordu. ‘Yapsam, satabilir miyim?’ düşüncesi hakimdi. Ama zaman içerisinde resim yapan, yaptığını satmaya kıyamamaya başladı. Tüm bunlar resmin, sanatın gelişmesinde öncü oldu.”

Çocukları küçük yaşlarda sanatla tanıştırmalıyız
Türkiye’nin Rusya ve Fransa gibi ülkelere kıyasla sanatta geriden gelmesinin diğer bir nedeninin ise, çocukların erken yaşta sanatla tanıştırılmıyor olmasından kaynaklandığını belirten Şen, “Örneğin Rusya’da 7 yaşından itibaren çocuklar, sanat alanında özel eğitime gönderilir. Fransa derseniz, sanat sokakları var. Bizde tüm bunlar yavaş yavaş gelişim gösterdiği için sanat konusunda geriden gelmekteyiz. Bu nedenle bizler de çocukları küçük yaşlardan itibaren sanatla tanıştırmalıyız, sanat sokaklarına sahip olmalıyız. Tabii, sanat konusunda her ne kadar geriden geliyoruz desek de, son yıllarda hızlı bir şekilde ilerlemekte olduğumuzu da söyleyebilirim” dedi. 

Resim, deneyip yanılarak ortaya güzel şeyler çıkarabileceğiniz bir alan 
Şen, resim sanatının yaratıcılık, deneme-yanılma yöntemi istediğinden de söz ederek, resim alanında her geçen gün farklı tekniklerin ortaya çıktığını söyledi. 
Şen, kendisinin resimde son denediği tekniğin, çuval üzerine resim yapmak olduğunu ifade ederek, “Resim tam da budur aslında. Deniyorsunuz, yanılıyorsunuz, güzel şeyler ortaya çıkarıyorsunuz. Ben de çuval üzerine resim yapmayı denedim, bir iki defa bozdum, ama üçüncüsünde tutturdum” dedi. 
 

Resim sanatının kısa tarihi
Hem Doğu’da, hem de Batı’da çok eski çağlardan beri resim yapılageldi. Sanat tarihçileri de resmin zaman içindeki gelişmesini ülkelere, dönemlere ve akımlara göre ayırarak incelediler, tekniklerine ve sanatçılarına ilişkin bilgiler verdiler. Sanat tarihinde rastlanan ilk resim örnekleri duvar resimleridir Üst Paleolitik Çağdan (y. 4010 bin yıl önce) kalma mağara resimlerinden başlayan bu gelenek Eski Mısır’da ve Ege uygarlıklarında da kesintisiz sürmüştü. İÖ 500 dolaylarında vazo resminde Eksekias ve Amasis gibi ustalar ortaya çıktı. Klasik dönemin sonlarına doğru İÖ y. 400’lerde vazo resminde bir gerileme başladı. Duvar resmi ise sürekli yeni tekniklerin denendiği yeni bir evreye girdi. Bu dönemde Apollodoros, Zeuxis, Apelles ve Parasios gibi ressamlar Yunan yapılarını bezeyen anıtsal duvar resimleri yaptılar. Roma döneminde de Etrüsk geleneğinin bir devamı olarak özellikle mezarların resimlerle bezenmesi yaygındı. Sonraları Pompei’de olduğu gibi evlerin duvarları da boydan boya öyküsel sahnelerin ele alındığı duvar resimleriyle bezendi.

11. yüzyılın ikinci yansında romanesk dönemle birlikte sanatta da yeni bir atılım görüldü.Romanesk yapıların duvarına resimler yapılıyor, birçok ülkede de dinsel konulu yazmalar resimlerle bezeniyordu. 12. yüzyılda Konstantinopolis’ten (İstanbul) birçok yazma, ikon ve pano resmi Avrupa’ya taşındı; bu da süregelen Bizans sanatı etkisinin artmasına yol açtı.

II. Dünya Savaşı yıllarında Fransa’nın işgali, resim merkezinin Paris’ten New York’a kaymasına yol açtı. Savaş dolayısıyla Avrupa’yı terk eden birçok öncü sanatçı ABD’ye yerleşti ve 1940’ların ortalarında New York’ta soyut dışavurumculuk dışavurumculuğun oluşmasına katkıda bulundu. 1960’larda ve 1970’lerde ABD’de gelişen renk alanı resmi, hareketli soyut, pop sanat, foto gerçekçilik pop sanat ve minimal sanat gibi akımlar, temelde soyut dışavurumculuktan etkilenmiş, onun ilke ve tekniklerinden yararlanarak kendi özgün anlatımlarını geliştirmişlerdi.

Etiketler:
 
Dev büyük kültür ve kongre merkezinin temeli atıldı
 
Pursaklar kapalı yüzme havuzunda yüzme dersleri başladı
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Sosyete pazarı hırsızlıktan şikayetçi
Ankara’nın en yoğun semt pazarlarından biri Sıhhiye’deki Sosyete Pazarı. ...
İsviçre Milli Günü Atakule’de kutlandı
Halka açık ve ücretsiz gerçekleşen etkinlik, Atakule ziyaretçilerine keyifli ...
Şeker hastalığı retinayı da etkileyebiliyor
Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Elif Doğuş, diyabet hastalıkları ile ilgili ...
 
Makyajda en önemli unsur naturellik
Make up artisti Yasemin Akbulut, günlük makyajda doğal görünmek gerektiğini ...
Bir tatlı huzur: Altınpark
Sahip olduğu geniş yeşil alanıyla Doğu Akdeniz ülkeleri arasında yılın ...
Şiddetli öksürme retina yırtılmalarına neden olabilir
Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Elif Doğuş, ağır kaldırma, şiddetli öksürme, ...
 
Kendi tarzını dükkana taşıdı
İktisat bölümünden mezun olan, ancak mezun olduğu bölümle ilgili bir işte ...
Göz kuruluğu hayat kalitesini etkiliyor
Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Canan Gürdal, mesleği ya da eğitimi ...
Çay ocakları kafelere yeniliyor
Çay ocaklarında işlerin her geçen gün azaldığına dikkati çeken çay ocağı ...
 
TİCARİ HAYAT GAZETESİ
ARŞİV
ÇOK OKUNANLAR
YAZARLAR
Mert Can DUMAN
Mert Can DUMAN
ASYA’DAN GELEN SOĞUK HAVA DALGASI
R Bülend KIRMACI
R Bülend KIRMACI
GÜÇLÜ DEVLET VE GÜÇLÜ EKONOMİ
İsmail CİNGÖZ
İsmail CİNGÖZ
KOŞULLU MUTABAKAT SÜRDÜRÜLEBİLİR Mİ?
Bünyamin ALTINTAŞ
Bünyamin ALTINTAŞ
BÜTÇEDE UMUT TRAFİK CEZALARI
Duran AKKAYA
Duran AKKAYA
VERGİ UYGULAMALARINDA YENİ DÖNEM: ELEKTRONİK ORTAM
Hatice TOPÇU
Hatice TOPÇU
BAŞARI ODAKLI EĞİTİM Mİ, ÖĞRENME ODAKLI EĞİTİM Mİ?
Nesrin ÖZOĞLU
Nesrin ÖZOĞLU
NEDEN İADE EDİYORUZ?
Seda TOLMAÇ
Seda TOLMAÇ
SINAV BASKISI BAŞARISIZLIĞIN NEDENİ
Esra SARI
Esra SARI
KREDİ KARTI KULLANIMI ÇIĞ GİBİ BÜYÜYOR
Prof.Dr. Esat ARSLAN
Prof.Dr. Esat ARSLAN
PEKİ, ŞİMDİ MÜNBİÇ'TE NE OLACAK
Arda ÇELİK
Arda ÇELİK
DÜŞÜNCE DÜNYAMIZ
Ömer AĞAÇLI
Ömer AĞAÇLI
NEFSİN KÖTÜ HUYLARININ HAMMADDESİ “HASETLİK” ÜZERİNE
Av. Zeynep YETİŞGİN
Av. Zeynep YETİŞGİN
KİTAP PATENTLENEBİLİR Mİ?
Oğuzhan SARI
Oğuzhan SARI
“GENÇLER İŞ BEĞENMİYOR”
Burcu ŞEN
Burcu ŞEN
ROMEO VE JULİET
Mustafa YILDIZ
Mustafa YILDIZ
İNSAN-DÜŞÜNCE İLİŞKİSİ
Şira Yıldız ASAN
Şira Yıldız ASAN
MEVSİM GEÇİŞLERİNE DİKKAT
Halil YATAR
Halil YATAR
ANKARA'NIN BAŞKANLARI UMUT VERİYOR
Gülçin KARLI İPEK
Gülçin KARLI İPEK
İLKLERİN KADINI SABİHA RIFAT GÜRAYMAN
Hicret TÜRKMAN
Hicret TÜRKMAN
KOMŞULUK ÖLMESİN
Hasan AKGÜL
Hasan AKGÜL
YEREL SEÇİMLER İÇİN BİR DEĞERLENDİRME
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
ENDİŞE VERİCİ!
Gamze Nur ERGİL
Gamze Nur ERGİL
BABA’YA İTHAFEN
Dursun ERKILIÇ
Dursun ERKILIÇ
LİBAS
Fatma Sena YAMAN
Fatma Sena YAMAN
SEVİNCİ ŞÜKÜR, ÜZÜNTÜSÜ SABIR
Serkan KUMDAKÇI
Serkan KUMDAKÇI
SEYRE DEVAM
Can Berk KANAT
Can Berk KANAT
DİŞİYİ KİŞİ YAPALIM!
Esra  YAZDIÇ DEMİR
Esra YAZDIÇ DEMİR
ŞALVARIYLA KÜRSÜYE ÇIKIYOR, AKADEMİSYENLERİN YAPAMADIĞINI YAPIYOR
Şahap YILMAZ
Şahap YILMAZ
İŞ PLANI NEDEN ÖNEMLİ?
Ali Asker DEMİRHAN
Ali Asker DEMİRHAN
YENİ TORBA KANUN TASARISININ VERGİ HÜKÜMLERİ
Mehmet GÖKTÜRK
Mehmet GÖKTÜRK
GERÇEĞİ HAKARET SAYMAK!
Abdurrahman SAĞKAYA
Abdurrahman SAĞKAYA
DEVLET HİZMET SATIN ALMALI
Oktay TAŞ
Oktay TAŞ
İŞİMİZ FİYAKA!
Cihangir TÜRKMEN
Cihangir TÜRKMEN
İHTİYAÇLARIM VE REFERANDUM
İsmet ORHAN
İsmet ORHAN
ÜÇ MUAMMADA... İLKLER NELER OLUYOR?
Sedat ERİŞ
Sedat ERİŞ
HALKIN BİLİNÇALTINDAKİ SORULAR-4
ÇOK YORUMLANANLAR
FACEBOOK'TA TİCARİ HAYAT
Ana Sayfa Gündem Ekonomi Şirketler Özel Haber Ankara Röportaj Sağlık
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva