ANA SAYFA GÜNDEM EKONOMİ ŞİRKETLER ÖZEL HABER ANKARA RÖPORTAJ SAĞLIK VİDEOLAR
Ağrı'daki saldırıda yaralanan asker şehit oldu
Ağrı'daki saldırıda yaralanan asker şehit oldu
Kırmızı bültenle aranan FETÖ firarisi eski savcı yakalandı
Kırmızı bültenle aranan FETÖ firarisi eski savcı yakalandı
Karadeniz'de hamsi bolluğu
Karadeniz'de hamsi bolluğu
Kayseri'de işçi servis midibüsü devrildi: 20 yaralı
Kayseri'de işçi servis midibüsü devrildi: 20 yaralı
Volkswagen, fabrika için Türkiye'ye alternatif aramıyor
Volkswagen, fabrika için Türkiye'ye alternatif aramıyor
HABERLER>ÖZEL HABER
6 Temmuz 2019 Cumartesi - 07:05

Renkli kahveler ilk kez The Specialist'de

Tekeli, “Kendimi bildim bileli ticaretin içerisine yer aldım. 31 yıldır ticaretle uğraşıyorum. Kahveye ilgi ve talep var. İlginin farkındayım o yüzden kendi işimi kurmak istedim. Kahve kültürü ülkemizde giderek yaygınlaşıyor." dedi.

Renkli kahveler ilk kez The Specialist de

ESRA SARI 
 

Sedat Tekeli Elazığlı bir patron ve işletmeci… Uzun yıllardır farklı sektörlerde çalışan Tekeli, üçüncü nesil kahveciliğe olan ilgisi ve merakı ile başladığı yolculukta, kendi işini kuran bir girişimci…
Kahveye olan merakı ve “Kendi işimizi kuralım” düşüncesiyle başladığı yolculukta ‘The Specialist’ isimli dükkânı açan Sedat Tekeli, ‘üçüncü nesil kahvecilik’ akımıyla kahve severlere hitap ediyor. ‘The Specialist’ dükkânında espresso bazlı kahvelerin yanı sıra demleme yöntemiyle elde edilen kahveleri müşterisine sunan Tekeli, büyük bir cesaretle başladığı yolculuğunu gazetemiz okurları için anlattı.
 

Ödüllü barista ‘The Specialist’ dükkanında çalışıyor 
6 ay önce Beşevler’de hizmete açılan ‘The Specialist’ dükkanı diğer kahve dükkanlarından ayrılıyor. Çünkü kahve dükkanında ödüllü barista Coşkun Küçük çalışıyor. Ödüllü barista Küçük’ün elinden farklı sunumuyla kahveler içme şansı yakalayabiliyorsunuz. Kendine özgü tarzını kahvelere de taşıyan Küçük, kahve severlerin ilgisinden memnun. 
 

Kahveye ilgi ve talep var 
Farklı sektörlerde uzun yıllar çalıştığını söyleyerek konuşmasına başlayan Tekeli, bir kahve dükkanı açma fikrinin nasıl ortaya çıktığını şu sözlerle anlattı: “Kendimi bildim bileli ticaretin içerisinde yer aldım. 31 yıldır ticaretle uğraşıyorum. Kahveye ilgi ve talep var. İlginin farkındayım o yüzden kendi işimi kurmak istedim. Kahve kültürü ülkemizde giderek yaygınlaşıyor. Ama işinde başarılı ve kaliteli ürün hizmeti veren işletmeler ayakta kalabilir. Bu uzun bir süreç… Biz de işimizi iyi yapmaya çalışıyoruz.”
 

7’den 70’e, herkese hitap ediyoruz
Küçük bir butik kahveci olduklarını söyleyen Tekeli, 7’den 70’e herkese hitap ettiklerini de dile getirdi. Tekeli, gençlerin, kurumsal işletmeleri tercih ettiğini söyleyerek, iyi bir kahve tüketicisinin kendilerini tercih ettiğini de dile getirdi. “Üçüncü dalga kahve” yaptıklarını söyleyen Tekeli, dükkanda ödüllü barista Coşkun Küçük’ün çalıştığını da dile getirdi.  
 

İyi bir kahve için en önemli unsur; kahve çekirdeği
Tekeli, diğer kahvecilerden farkının lezzet ve tat olduğunu belirterek, “İyi bir kahve tüketicisi en önemli olan şeyin kahve çekirdeği olduğunu bilir. Ama sadece kahve çekirdeğinin kaliteli olması kahvenin de kaliteli olacağı anlamına gelmiyor. Kahve ve kahve ekipmanları da kaliteli olmalı. Ayrıca kahveyi demleyen barista işini bilen biri olmalı ki ortaya güzel bir kahve çıksın” dedi. 

‘Ürünün hazırlık aşamasının öneminden bahseden Tekeli, son yıllarda görselliğinde ön plana çıktığını aktardı. 
Üçüncü kahve akımı Ankara’da da yaygınlaştı
Tekeli, üçüncü dalga kahve akımının, ülkenin birçok yerinde olduğu gibi Ankara’da da giderek yaygınlaştığına dikkati çekti. Kahvenin iyisini arayan insanları mekana davet eden Tekeli, iyi bir kahvenin birçok aşamadan geçtiğini dile getirdi. 
 

Çoğu butik kahveci iş yapmıyor 
Tekeli, son yıllarda butik kahveci mekanlarının sayısının giderek arttığını söyleyerek, önümüzdeki 6 ay içerisinde birçok mekanın kapanacağını öngörüyor. Son 4 yıldır ‘kahvecilik’ furyasının başladığını söyleyen  Tekeli, “Her semtte butik kahveci var.  Butik kahvecilerin yüzde 70’i iş yapmıyor.  Ayakta kalabilmeniz için farklı özelliklerinizin de olması gerekiyor.  Aksi takdirde iş yapamazsınız. Çünkü günümüzde insanlar çok seçici” ifadesini kullandı. 
 

Bilinen 148 kahve ağacı var 
Ödüllü barista Coşkun Küçük dünyada 148 tane kahve ağacının olduğunu söyleyerek konuşmasına başladı. Dünyada en yaygın kahve ağacının ise Arabica olduğunu belirtti. 
Kahvenin en çok Afrika, Brezilya, Latin Amerika gibi ülkelerde yetiştiğini de söyleyen Küçük, kahve pazarının büyük bir çoğunluğunun Brezilya’da üretildiğini dile getirdi. 
 

İyi bir kahve için; kahve çekirdeği, ekipman çok önemli… 
‘Kahve sade içilir’ diyen Küçük, şunları söyledi: “İyi bir kahve üretmek istiyorsanız düzgün bir çekirdek seçmeniz gerekiyor. İyi bir kahve içmek istiyorsanız öncelikle doğru çekirdeği seçmeniz, kaliteli ve nitelikli bir kahve seçmeniz gerekiyor. Ekipmanların da kahveye uygun olması lazım…  Daha öncesinde insanlar kahve için french press kullanırlarmış. Fakat biz frech pressi tavsiye etmiyoruz. Çünkü öğütülmüş kahve ve su daha fazla temas kurduğu için kahvenin içerisindeki bazı asitler ve yağlar çözülüyor bu da kahvenin tadını olumsuz şekilde etkiliyor. Filtresiz kahve içmek istiyorsanız özellikle kağıt filtre kullanmanızı tavsiye ederim. Çünkü kağıt filtre kahvenin tortusunu bünyesine çekiyor ve size daha duru bir kahve içme imkanı sağlıyor”
 

İyi bir kahvede suyun PH derecesi bile önemli 
Küçük ayrıca, iyi bir kahve için suyun PH derecesinin önemine dikkati çekti. Üçüncü dalga kahve akımından söz eden Küçük, “1. nesil kahvecilik nescafe gibi hazır kahvelerin olduğu kahvecilik. 2. nesil kahvecilik ise zincir kahvecilerin çıkardığı espresso ve espresso bazlı kahvecilik. Latte, cappuccino gibi kahvelerin içinde olduğu bir kahvecilik. 3 nesil ise bambaşka bir kahvecilik metodu. Kahveye ticari gözle değil daha çok özenle, hassas bir yaklaşımla bakan bir akım” diye konuştu. 
 

Üçüncü nesil kahve akımı 2000 senesinde furya oldu
Üçüncü nesil kahve akımının 2000 senesinde patlama yaptığını belirten Küçük, “Kahveciler 2015 senesinden itibaren çoğalmaya başladı. Aslında kahve demlemesinde kullanılan aparatlar çok eski” diyor. 
‘Kahve benim için bu dünyanın haricinde bambaşka bir dünya’ diyen Küçük, “Kahvenin zaten kendi içerisinde apayrı bir dünyası var. Önemli olan bir baristanın karşısındaki kişinin neden hoşlandığını bilmesi. Müşteriyle iletişim çok bu noktada çok önemli. O yüzden müşteriyi dinlemek ve anlamak lazım” diyerek sözlerini sonlandırdı.
 

Kahve hakkında 
Kahve adını, ağacının ilk bulunduğu bölge Habeşistan’dan alıyor. Kahvenin kökeni Arapça olup aslında ‘qahwah’ kelimesinden türetildi. Kahve çekirdeği zamanla dilden dile yayılarak Türklerde ‘kahve’ yabancılarda ise coffee, koffie, cafe gibi şekiller almıştır. Tahmin edilebileceği gibi kahve ‘keyif veren içecek’ anlamına gelmekte.

Kahvenin keşfedilme sürecinde etkili olan canlının ‘keçi’ olduğu bilinmektedir. 1500 yıl öncesinde Afrika dağlarında otlayan keçilerde, sürekli aynı ağacın meyvesini yemeleri sonucunda farklılık gözlenmiştir. Keçilerin sürekli enerjik olması çobanların dikkatini çekmiştir. Bunun sonucunda keçilerin yedikleri ağacın meyvesini toplayan çobanlar, kahve çekirdeklerini kaynamış suda kaynatırlar. Kahvenin kokusu ve aroması insanlara, ilham verir. Kahve Yemen’den, Arabistan ve İstanbul’dan tüm dünyaya yayılır.
 

Kahve tropikal iklimde yetişir 
Kahve sıcak ve tropik iklimlerde yetişen Coffea ağacının meyvesinin kavrulup daha sonra çekirdeklerin çekilmesiyle elde edilir. 
Dünyada üretilen kahvenin yüzde 70’i Arabica kahvesidir. En iyi kahve çekirdeği Arabica’dır. Arabica kahvesinin kafein ve asit oranı düşüktür. Arabica (coffee arabica) koyu yeşil oval yaprakları ile geniş bir çalılıktır. Daha çok 800-2000 metre arasında dağlık yamaçlarda yetişen bir bitkidir. Meyveleri ovaldir ve 7 ila 9 ay arasında olgunlaşma süresi vardır. Arabica kahvesinin yetiştirildiği yerler Latin Amerika’dan Batı Afrika’ya, Hindistan’dan Endonezya’ya kadar uzanmaktadır.

Kahve tarımının yapılabilmesi için ortalama sıcaklığın 18 ile 24 derecenin arasında olması gerekmektedir. Çünkü; kahve ağacı bol yağışa gereksinim duymaktadır. 
Ani sıcaklık değişimleri ve don gibi olayların olduğu bölgelerde kahve ağacı çok feci zarar görmekte. Soğuk ve ani ısı değişimleri kahve ağacına zarar verir. Dolayısıyla tropik iklimler dışındaki yerlerde yetiştirilemez. Kahve ağacı yağışlı ortamlarda, belli bir sıcaklıkta yetiştiğinden dolayı ekvator kuşağında yetişir. Kahve ağacı ilk meyvesini dikiminden 3 yıl sonra verir ve 30 yıl boyunca meyve vermeye devam eder. 
Kahvenin yetiştiği bölge, kavrulma şekli ve kahvenin bekletilme süresi kahvenin tadında değişiklik olmasına neden olan önemli faktörlerdir. 

Kahve ağacının rakım derecesinin yüksekte yetişmesi, çevresel ve kimsayal faktörlere daha az maruz kalmasını sağlar. Dolayısıyla bu durum kahvenin daha tatlı olmasına neden olur.
 

Kahvenin yararları
Uzmanlarca, günlük birkaç bardak kahve içmenin faydalı olduğu bilinmekle beraber kahve aşırı tüketildiğinde migreni tetiklemekte, su ve mineral kaybına yol açmaktadır. 

Kahve günlük birkaç bardak tüketildiği zaman vücutta, günlük antioksidanın karşılanmasına katkı sağlar. Bir fincan kahve, günlük B2, B5, magnezyum ve potasyum ihtiyaçlarını önemli ölçüde tamamlar. 
Günlük birkaç bardak kahve içen kişilerde, siroz, karaciğer hastalıkları görülme oranı yüzde 80 düşmektedir.  Ayrıca, Alzheimer hastalığının görülme oranı yüzde 60 oranında düşer.

 
Yılsonu sergilerinin finali Cermodern’de düzenlendi
 
2019’da en çok satılan araba markaları belli oldu
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Çanta ve valiz kullanımında rahatlık aranıyor
Çanta ve valiz kullanımında tamamen insan hayatını kolaylaştırmaya yönelik ...
Toplumsal uzlaşıyı sağlamamız lazım
“İnşaat Sektöründe Ticari Uyuşmazlıkların Çözümünde Arabuluculuk” isimli ...
En sağlıklı gereç bakır ve çömlektir
Bakır kullanımının önemine dikkati çeken bakır ustası Cafer Keleş, “En ...
 
"Liyakatsiz atamaların önüne geçilmeli"
Basın mensuplarıyla bir araya gelen Sağlık-Sen Genel Başkanı Semih Durmuş, ...
Çin malı takılar sağlığa zararlı
Birbirinden çeşitli, doğal ve yerli takıları tüketiciyle buluşturan Gamze ...
Ev kadınları kendi kıyafetlerini dikmek istiyor
22 yıldır el sanatları öğretmeni olan Canan Tatarhan, son yıllarda özellikle ...
 
Atakule’de Tango rüzgarı esti
Ankara’nın simgelerinden Atakule, halka açık düzenlediği Tango Gecesi ...
Arabuluculuk, sorunları hızla çözüme kavuşturuyor
Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası Arabuluculuk Merkezi (TAM) ...
HIV ile mücadele amaçlanıyor
“Türkiye HIV/AIDS Kontrol Programı” hakkında bilgi veren Sağlık Bakanlığı ...
 
TİCARİ HAYAT GAZETESİ
ARŞİV
ÇOK OKUNANLAR
YAZARLAR
Mert Can DUMAN
Mert Can DUMAN
ASYA’DAN GELEN SOĞUK HAVA DALGASI
R Bülend KIRMACI
R Bülend KIRMACI
GÜÇLÜ DEVLET VE GÜÇLÜ EKONOMİ
İsmail CİNGÖZ
İsmail CİNGÖZ
KOŞULLU MUTABAKAT SÜRDÜRÜLEBİLİR Mİ?
Bünyamin ALTINTAŞ
Bünyamin ALTINTAŞ
BÜTÇEDE UMUT TRAFİK CEZALARI
Duran AKKAYA
Duran AKKAYA
VERGİ UYGULAMALARINDA YENİ DÖNEM: ELEKTRONİK ORTAM
Hatice TOPÇU
Hatice TOPÇU
BAŞARI ODAKLI EĞİTİM Mİ, ÖĞRENME ODAKLI EĞİTİM Mİ?
Nesrin ÖZOĞLU
Nesrin ÖZOĞLU
NEDEN İADE EDİYORUZ?
Seda TOLMAÇ
Seda TOLMAÇ
SINAV BASKISI BAŞARISIZLIĞIN NEDENİ
Esra SARI
Esra SARI
KREDİ KARTI KULLANIMI ÇIĞ GİBİ BÜYÜYOR
Prof.Dr. Esat ARSLAN
Prof.Dr. Esat ARSLAN
PEKİ, ŞİMDİ MÜNBİÇ'TE NE OLACAK
Arda ÇELİK
Arda ÇELİK
DÜŞÜNCE DÜNYAMIZ
Ömer AĞAÇLI
Ömer AĞAÇLI
NEFSİN KÖTÜ HUYLARININ HAMMADDESİ “HASETLİK” ÜZERİNE
Av. Zeynep YETİŞGİN
Av. Zeynep YETİŞGİN
KİTAP PATENTLENEBİLİR Mİ?
Oğuzhan SARI
Oğuzhan SARI
“GENÇLER İŞ BEĞENMİYOR”
Burcu ŞEN
Burcu ŞEN
ROMEO VE JULİET
Mustafa YILDIZ
Mustafa YILDIZ
İNSAN-DÜŞÜNCE İLİŞKİSİ
Şira Yıldız ASAN
Şira Yıldız ASAN
MEVSİM GEÇİŞLERİNE DİKKAT
Halil YATAR
Halil YATAR
ANKARA'NIN BAŞKANLARI UMUT VERİYOR
Gülçin KARLI İPEK
Gülçin KARLI İPEK
İLKLERİN KADINI SABİHA RIFAT GÜRAYMAN
Hicret TÜRKMAN
Hicret TÜRKMAN
KOMŞULUK ÖLMESİN
Hasan AKGÜL
Hasan AKGÜL
YEREL SEÇİMLER İÇİN BİR DEĞERLENDİRME
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
ENDİŞE VERİCİ!
Gamze Nur ERGİL
Gamze Nur ERGİL
BABA’YA İTHAFEN
Dursun ERKILIÇ
Dursun ERKILIÇ
LİBAS
Fatma Sena YAMAN
Fatma Sena YAMAN
SEVİNCİ ŞÜKÜR, ÜZÜNTÜSÜ SABIR
Serkan KUMDAKÇI
Serkan KUMDAKÇI
SEYRE DEVAM
Can Berk KANAT
Can Berk KANAT
DİŞİYİ KİŞİ YAPALIM!
Esra  YAZDIÇ DEMİR
Esra YAZDIÇ DEMİR
ŞALVARIYLA KÜRSÜYE ÇIKIYOR, AKADEMİSYENLERİN YAPAMADIĞINI YAPIYOR
Şahap YILMAZ
Şahap YILMAZ
İŞ PLANI NEDEN ÖNEMLİ?
Ali Asker DEMİRHAN
Ali Asker DEMİRHAN
YENİ TORBA KANUN TASARISININ VERGİ HÜKÜMLERİ
Mehmet GÖKTÜRK
Mehmet GÖKTÜRK
GERÇEĞİ HAKARET SAYMAK!
Abdurrahman SAĞKAYA
Abdurrahman SAĞKAYA
DEVLET HİZMET SATIN ALMALI
Oktay TAŞ
Oktay TAŞ
İŞİMİZ FİYAKA!
Cihangir TÜRKMEN
Cihangir TÜRKMEN
İHTİYAÇLARIM VE REFERANDUM
İsmet ORHAN
İsmet ORHAN
ÜÇ MUAMMADA... İLKLER NELER OLUYOR?
Sedat ERİŞ
Sedat ERİŞ
HALKIN BİLİNÇALTINDAKİ SORULAR-4
ÇOK YORUMLANANLAR
FACEBOOK'TA TİCARİ HAYAT
Ana Sayfa Gündem Ekonomi Şirketler Özel Haber Ankara Röportaj Sağlık
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva