ANA SAYFA GÜNDEM EKONOMİ ŞİRKETLER ÖZEL HABER ANKARA RÖPORTAJ SAĞLIK VİDEOLAR
Oruç Reis gemisi açığa demirledi
Oruç Reis gemisi açığa demirledi
Cerrahi maskeler ihtiyaç sahiplerine ücretsiz dağıtıyor
Cerrahi maskeler ihtiyaç sahiplerine ücretsiz dağıtıyor
ABD, yabancı öğrenci vizelerine kısıtlama getirmeyi planlıyor
ABD, yabancı öğrenci vizelerine kısıtlama getirmeyi planlıyor
Urartu mezarlığı ortaya çıktı
Urartu mezarlığı ortaya çıktı
New York'ta günlük  Kovid-19 vaka sayısı  arttı
New York'ta günlük Kovid-19 vaka sayısı arttı
HABERLER>ÖZEL HABER
9 Aralık 2019 Pazartesi - 07:21

Rengi farklı içeriği sağlıklı mor ekmek

İstanbul Üniversitesi’nden Prof. Dr. İhsan Kara ve ekibinin çalışması sonucu ortaya çıkan ve başta diyabet olmak üzere birçok sağlık sorununa da iyi gelen mor ekmek, Ankara’da satışa sunulmaya başladı.

Rengi farklı içeriği sağlıklı mor ekmek

OĞUZHAN SARI

Japonya’da fonksiyonel gıdaların tüketilmesi zorunludur ve üretici firmalar üretimlerinde bunu kullanmak zorundadırlar. Mor ekmek içerisindeki karışım tam anlamıyla fonksiyonel bir gıdadır. İstanbul Üniversitesi’nden Prof. Dr. İhsan Kara ve ekibinin 12 yıllık çalışması sonucu Türkiye’de de mor ekmek üretilmeye başladı. Mor ekmek, Eryaman da bulunan Mutlu Günler Fırınında üretilerek Ankara’da satışa sunuldu.

Ekmekteki mor rengin kaynağı antosiyanin maddesinden oluşmaktadır. Antosiyanin maddesi, böğürtlen, ekşi mor dut, yaban mersini, vişne, nar, patlıcan ve mor soğan kabuğundan oluşan ve mormiks adı verilen karışımdan elde edilmektedir. Tüketime erken yaşta başlanırsa obezite ve şeker hastalığının gelişmesini önleyen mor ekmek, düzenli tüketildiğinde birçok hastalığın tedavisine de yardımcı oluyor. Mor ekmek, glisemik indeksi diğer ekmeklere göre yüzde 20 daha düşük olduğundan dolayı kan şekerini hızla yükseltmeden tokluk hissi vererek, aynı zamanda obezite ile savaş veriyor.

Mor ekmeğin Ankara’da üretime başlama süreci

Mor ekmeğin Ankara’da satışa sunulduğu Mutlu Günler Fırını işletmecisi Süleyman Dursun, mor ekmeği basında gördükten sonra fark ettiklerini belirterek, daha sonrasında Prof. Dr. İhsan Kara ile görüştüklerini ve ardından Kara’dan onay alarak Ankara’da üretime başladıklarını ifade etti ve şunları söyledi: “Bizim bu konuya ne kadar istekli olduğumuzu ve yeterliliğimizi gördüler ve Ankara’da üretimini kabul ettiler. Bu noktada kendileriyle gereken anlaşmayı sağladık. Ankara noktasında mor ekmeğin üretim ayağı tamamen bizde. Ancak bu kamu sağlığını ilgilendiren bir durum olduğu için sadece biz üretelim ve biz satalım noktasında değiliz. Bunun yol haritasını çizmeye başladık. Şuan bu işin hakkını verecek işletmelerle iletişim halindeyiz.”

Üretim ve ürettirme hakkının kendilerinde olduğunu belirten Dursun, “Hangi firmada bu ürünün çıkacağına biz karar vereceğiz. Bunu yaparken de koşulları biz belirleyeceğiz. Şartnamemizde var. Asıl amaç bu ekmeğin üretimine hile karışmasın. İçine herhangi aldatıcı bir katkı maddesi girmesin. O yüzden süreç yavaş ilerliyor” diye konuştu.

Yoğun talep var 

Dursun,  Prof. Dr. Kara’nın mor ekmek üretiminin yerli işletmelerde yapılasını istediğini vurgulayarak şu bilgileri verdi: “Bunda sadece yerel işletmecilikte yetmiyor. Mor ekmeğin dağıtımını ve tanıtımını güzel yapabilecek noktalara ihtiyaç var. Biz bu anlamda çok çaba sarf ediyoruz. Sosyal medyada tanıtımını yapıyoruz. İnsanlar tükettikleri şeyin sonuç vereceğini görsünler diye araştırma içerisindeler. Şuanda yoğun talep var. Ama biz bunu kurumsal seviyeye taşımaya çalışıyoruz. Şuanda ekmeği gönderdiğimiz yerler de var. Çeşitli illere kargo aracılığıyla gönderiyoruz. Bu durumun bir dezavantajı var o da ürünü taze olarak gönderemiyoruz. Teslimat sürecinde geçen zaman o ürünün lezzetini kaybettiriyor ama sağlık yönünü kaybettirmiyor.”

Mor ekmeği ilaç gibi lanse etmek yanlış 

Mor ekmeğin satış sürecine yeni başlandığını belirten Dursun, bu süre zarfında ekmeğe olan ilginin çok yoğun olduğunu söyledi. Bu ürünün olumlu sonuçlarının laboratuvar ortamında tamamlandığı bilgisini veren Dursun, şunları aktardı: “Mor ekmeğin birçok hastalığa iyi geldiğini gözlemliyoruz ancak bunu bir ilaç gibi lanse etmek yanlış olur. Ancak olumlu etkilerini görüyoruz. Bunları da yok sayamayız. Gerçekten hiç sonuç almamış insanlarla röportajlar yaparak kamuoyunu aldatıp yanıltıyorlar ve kamu sağlığıyla oynuyorlar. Bu çizgide de biz doğru adımlar atmak istiyoruz. Biz bunun bilimsel boyutuna yavaş yavaş vakıf oluyoruz. Biz insanlara diyoruz ki “Mor ekmek şekerle mücadele ediyor” Nasıl yapıyor? Vücut besinleri sindirdikten sonra hücrelerde kullanılmak üzere şekere dönüştürüyor. Bu dönüştürülen şeker kana karışıyor. Bunu sağlayan enzimler var. Mormiksin içinde bulunan antosiyanin bunu yavaşlatıyor. O yüzden şeker birden fırlamıyor ve dengede kalıyor. Bunun en iddialı adımı şudur, ‘Bunu baklavaya koyup ye şekerin çıkmasın.’ Bu noktada da doğru anlatmak lazım. Şeker hastalığının dozu önemli.”

Ekmeğin uzun süre kullanımı önemli

Mor ekmeğin içinde bulunan mormiks karışımında meyve ve sebze olduğunun altını çizen Dursun, “Böğürtlen, mor dut, yaban mersini, vişne, nar, patlıcan ve mor soğan var. Bunları tek seferde alıyorsunuz. Bu çok büyük bir kolaylık. Ayrıca karışımın içinde bulunan meyvelerin şeker ve posa  kısmı da ayrılıyor” dedi. Dursun, ekmeğin içerisinde tam buğday unu ve ekşi maya kullanıldığı bilgisini vererek, ekmeğin uzun süre kullanıldığı takdirde fayda sağlayacağına vurgu yaptı. 

Dursun, “Hastalık grubunu ikiye ayırmak gerekiyor. Şeker hastaları ve diğerleri. Şeker hastaları kontrollü tüketmeliler. Kontrolden kastımız ekmeği yiyip şekerlerini ölçmeleridir. İki dilim başlangıç için öneriliyor bir üst seviye tüketime şekerini ölçerek devam etmesi gerekiyor. Sağlıklı bireyler ve diğer hastalar için önerilen tüketim üç öğünde 2’şer dilimle, toplamda 6 dilim. Fazla tüketiminde tamamen doğal olduğu için sakınca yok. Bu çok önemli bir nokta. Bu da kan dolaşımıyla çok ilgili. Kan vücutta 7 saatte dolaşımını tamamlıyor. Siz üç öğünde mor ekmek tüketirseniz her seferinde hücrelere bu karışımı göndererek tam bir etkileşim sağlarsınız. Şeker hastaları da zaman içerisinde mor ekmek tüketimini bu seviyeler çıkarabilir” dedi.

Mor ekmeğin ardından mor baklava

 Dursun, mor ekmeğin ardından mormiks karışımından oluşan baklava da ürettiklerini söyleyerek, “Ekmek dışında ilk ürünümüz mor baklava. Buna da talep güzel. Biz bunu sadece hamuruna katıyoruz. Mormiksin sıcaktan etkilenmeyen ve bozulmayan bir yapısı olduğu için her şeyin içine girebiliyor. Bu sütlü tatlıda da kullanılabilir. Biz bunları da çıkartacağız. Yaş pasta, kurabiye, simit poğaça da üreteceğiz” ifadelerini kullandı.

Mormiksin kullanım miktarı önemli

Mormikste diğer önemli bir noktanın kullanım miktarı olduğunu belirten Dursun, şunları kaydetti: “Mormiksi yüzde 5 oranında kullanırsanız sonuç alamazsınız. Ekmekte yüzde 8 kullanmanız gerekiyor. Baklavada da yüzde 10 kullanmanız gerekiyor. Biz bunları İstanbul’a da gönderiyoruz. Onlar onay verdikten sonra üretime geçebiliyoruz. Bizde diğer üretici firmalarla bunu çalışacağız. Bunun ticari boyutu da var. İnsanlar derki ‘Ben bunu aldım kilosuna 20 gram kullanayım’, hayır kullanamazsınız. 100 gram kullanmak zorundasınız çünkü etki göstermez. İnsanların sağlığıyla oynarsınız. Baklava yedirirsiniz, o enzimi baskılamaz. Bu kez sağlık problemi çıkar. Bunu doğru yapmayanlar için cezai yaptırımlar olacak. O yüzden seçici davranıyoruz. Sosyal medya üzerinden biz bunun bilgilendirmesini yapmaya çalışıyoruz. Bunun saha çalışmasını ve tanıtımını yapıyoruz. Bundan ziyade asıl hedefimiz her evin mutfağına doğru bir şekilde girsin istiyoruz. Doğru ürün girsin ki insanların sağlıklarına bir nebze katkı sağlansın. Biz bunun ticari boyutundan ziyade sağlık boyutunu düşünüyoruz. Bu ürünün üretimini doğru ellere vermek istiyoruz. Bunun için Ankara’da bizim kontrolümüzde başka noktalarda da yapılan üretimle ilgili sıkı bir denetim mekanizması oluşturuyoruz. Aykırı davrananlara yönelik ciddi maddi yaptırımlar olacak ve üretim hakkı fes edilecek. Çünkü sağlık yönü çok ağır basıyor. Kimseye bu noktada taviz vermemiz mümkün değil. ”

Sahte mor ekmeklerden kaçınılmalı

Dursun, sahte mor ekmeklere dikkat edilmesi gerektiğini bildirerek şunları kaydetti: “Bizim korktuğumuz noktalardan bir tanesi de mor ekmeğin sahtelerinin üretilmesi. Bizim yakın çevrelerimizde de ‘Biz bunu üretiriz’ diyen var, ama karışımın hangi oranda koyulduğunu bilmiyorlar. Bir de bu ekmek bilim merkezi altında çalışılıyor. Bunun saha çalışması da yapılıyor. Bunu başarmak çok zor. Sahte mor ekmekte kimyasal kullanmadan mor ekmeğin rengi yakalanamaz. Bunun için mor ekmeğin rengine tüketicilerin çok iyi aşina olması lazım. Kimyasal olarak mor ekmekte elde edilen renk çok rahatlıkla ayırt edilebiliyor. Limon çok güzel bir test aracı. Mor ekmek üzerine sıkılan limon ekmeğin rengini tepkimeye girerek hemen değiştiriyor. Ama gıda boyasında böyle bir tepkime söz konusu değil. Ayrıca sahte üretilen mor ekmeklerde yaptığımız araştırmalarda acı bir tat mevcut. Bunu ortadan kaldıramıyorlar. Gerçek mor ekmekte ise sadece ekmek tadı alırsınız, farklı bir tat içermez. Çünkü Mormiks elde edilirken nano teknoloji kullanılıyor. Bu ürün yüksek teknolojiyle saflaştırılarak şeker ve posası ayrılıp sadece bu ürüne özellik katan özler, yani antosiyaninlere ulaşılıyor.  Bunun için üniversite çatısı altında büyük bir ekip çalışıyor. Bu un fabrikasında ekmek üretmek gibi değil. 12 yıllık bir çalışma sonucu oraya çıktı. Bilimsel tarafı çok fazla.”

Mor ekmeğin tanıtım fiyatı 4.5 TL

250 gram olan mor ekmeğin 4.5 TL’den satıldığını söyleyen Dursun, “Biz bunu minimum karlar elde ederek üretiyoruz. Müşterilerimiz bize güveniyor. Ayrıca sırf mor ürünlerle alakalı Whatsapp sipariş hattı hizmete başladı. Ayrıca İnstagram üzerinden rahatlıkla bize ulaşıp sipariş verebiliyorlar. Diğer bir projemiz daha var. Ankara ilçelerinin büyüklüğüne göre satış noktası açmak istiyoruz. Bunun ARGE çalışması yapılıyor. “

Etiketler:
 
Türkiye-Suriye ilişkilerinde ‘Hatay’ merkezde yer almaktadır
 
Koleksiyonerlikten plakçılığa giden yolculuk
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Türkiye-Suriye ilişkilerinde ‘Hatay’ merkezde yer almaktadır
Arap Baharının Suriye ve Hatay üzerinden Türkiye’ye etkileri konferansında ...
"Suriye’de her türlü olay Türkiye’yi ilgilendirmektedir"
Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Uzmanı İsmail Cingöz, Ortadoğu’nun ...
Kadınlarımızın etkin roller almasını istiyoruz
Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesinde düzenlenen ‘Kadın Hakları ve Siyasette ...
 
Yavaş, tek projemiz; Ankara ekonomisini ayağa kaldırmak
Hacettepe Üniversitesi Ekonomi Topluluğu (HEK) üyelerinin düzenlediği ...
Maden kazalarında yüzde 58’lik düşüş...
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, 4 Aralık Dünya Madenciler ...
Halı eksperliği ve müzayedecilik yok oluyor
Ankara’nın ilk halı eksperi olan ve müzayedeler düzenleyen Mehmet Aydın, ...
 
Dünyagöz’de çocuk hastalar palyaço ile eğleniyor
Ankara Dünyagöz Hastanesi Sağlık Grubu, çocuk hastaların göz muayenelerinin ...
Tavşanlı kadınları Tavşanlı'ya katkı sağlıyor
Tavşanlı Üretici Kadınlar Birliği Başkanı Zekiye Eröz, Tavşanlı Üretici ...
Thai Yemek Festivali başlıyor
Tayland Büyükelçiliği iş birliği ile ikinci kez düzenlenen Thai Yemek ...
 
TİCARİ HAYAT GAZETESİ
ARŞİV
ÇOK OKUNANLAR
YAZARLAR
Esra SARI
Esra SARI
AŞI NE ZAMAN BULUNACAK?
Bünyamin ALTINTAŞ
Bünyamin ALTINTAŞ
İKİNCİ EL OTODA SATIŞLAR HIZ KESMİYOR
Arda ÇELİK
Arda ÇELİK
SORULAR VE ÇELİŞKİLER
Duran AKKAYA
Duran AKKAYA
KOVİD-19 SÜRECİ VE DİJİTAL CİHAZLAR
Şira Yıldız ASAN
Şira Yıldız ASAN
BU SONBAHAR SAĞLIKLI OLALIM
Mustafa YILDIZ
Mustafa YILDIZ
İNSAN DİN İLİŞKİSİ VI (VASAT ÜMMET VEYA ÖRNEKLİK)
Hüseyin ALPASLAN
Hüseyin ALPASLAN
TÜRKLERDE İSTİHBARATIN KISA TARİHİ-I
Mert Can DUMAN
Mert Can DUMAN
ÇİN İŞİ
R.Bülend KIRMACI
R.Bülend KIRMACI
KENTLERİMİZ İÇİN PROJELER
İsmail CİNGÖZ
İsmail CİNGÖZ
SEVİLLA HARİTASINI REDDEDEN AB NE YAPACAK?
Hatice TOPÇU
Hatice TOPÇU
BİTSİN BU KAVGA
Nesrin Yarım ÖZOĞLU
Nesrin Yarım ÖZOĞLU
TÜRKİYE’DE UZAKTAN EĞİTİM
Prof.Dr. Esat ARSLAN
Prof.Dr. Esat ARSLAN
DOĞU AKDENİZ'İN İLK KURBANLARI: BAYIR-BUCAK TÜRKMENLERİ
Oğuzhan SARI
Oğuzhan SARI
AŞI ÇALIŞMALARINDA SON AŞAMA, VAKALAR ARTIYOR
Ömer AĞAÇLI
Ömer AĞAÇLI
“HUKUK”, “ DEVLET”, “ SİYASİ REJİM” İLİŞKİLERİ ÜZERİNE KİMİ GÖRÜŞLER
Hatice KARATAŞ
Hatice KARATAŞ
ENDİŞE VAR DİKKAT YOK
Seda TOLMAÇ
Seda TOLMAÇ
EYLÜL
Büşra ÇİNKAYA
Büşra ÇİNKAYA
NOSTALJİYE YOLCULUK
Ceyhun Özgür
Ceyhun Özgür
ÇALIŞAN EMEKLİNİN MAAŞINDA KESİNTİ OLUR MU?
Ayşe Aybike Yılmaz
Ayşe Aybike Yılmaz
VEJETARYEN BESLENMESİ
Burcu ŞEN
Burcu ŞEN
NE KUTLADIĞIMIZI BİLİYOR MUYUZ?
Av. Zeynep YETİŞGİN
Av. Zeynep YETİŞGİN
HATIR İÇİN YOLCU ALIMINDA ARAÇ İŞLETENİN SORUMLULUĞU
Gülçin KARLI İPEK
Gülçin KARLI İPEK
İLKLERİN KADINI SABİHA RIFAT GÜRAYMAN
Hicret TÜRKMAN
Hicret TÜRKMAN
KOMŞULUK ÖLMESİN
Hasan AKGÜL
Hasan AKGÜL
YEREL SEÇİMLER İÇİN BİR DEĞERLENDİRME
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
ENDİŞE VERİCİ!
Gamze Nur ERGİL
Gamze Nur ERGİL
BABA’YA İTHAFEN
Dursun ERKILIÇ
Dursun ERKILIÇ
LİBAS
Fatma Sena YAMAN
Fatma Sena YAMAN
SEVİNCİ ŞÜKÜR, ÜZÜNTÜSÜ SABIR
Serkan KUMDAKÇI
Serkan KUMDAKÇI
SEYRE DEVAM
Can Berk KANAT
Can Berk KANAT
DİŞİYİ KİŞİ YAPALIM!
Esra  YAZDIÇ DEMİR
Esra YAZDIÇ DEMİR
ŞALVARIYLA KÜRSÜYE ÇIKIYOR, AKADEMİSYENLERİN YAPAMADIĞINI YAPIYOR
Şahap YILMAZ
Şahap YILMAZ
İŞ PLANI NEDEN ÖNEMLİ?
Ali Asker DEMİRHAN
Ali Asker DEMİRHAN
YENİ TORBA KANUN TASARISININ VERGİ HÜKÜMLERİ
Mehmet GÖKTÜRK
Mehmet GÖKTÜRK
GERÇEĞİ HAKARET SAYMAK!
Abdurrahman SAĞKAYA
Abdurrahman SAĞKAYA
DEVLET HİZMET SATIN ALMALI
Oktay TAŞ
Oktay TAŞ
İŞİMİZ FİYAKA!
Cihangir TÜRKMEN
Cihangir TÜRKMEN
İHTİYAÇLARIM VE REFERANDUM
İsmet ORHAN
İsmet ORHAN
ÜÇ MUAMMADA... İLKLER NELER OLUYOR?
Sedat ERİŞ
Sedat ERİŞ
HALKIN BİLİNÇALTINDAKİ SORULAR-4
ÇOK YORUMLANANLAR
FACEBOOK'TA TİCARİ HAYAT
Ana Sayfa Gündem Ekonomi Şirketler Özel Haber Ankara Röportaj Sağlık
en iyi bahis sitesi- deneme bonusu - bahis deneme bonusu- papara bahis siteleri- papara casino siteleri- kolay para yatırılan bahis siteleri güvenilir bahis siteleri kolay para çekilen bahis sitesi peppara bahis sitelesi
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
izmir escort
Maxiva izmir escort |