ANA SAYFA GÜNDEM EKONOMİ ŞİRKETLER ÖZEL HABER ANKARA RÖPORTAJ SAĞLIK VİDEOLAR
Türkiye'deki koronavirüs salgınında son durum
Türkiye'deki koronavirüs salgınında son durum
Türkiye'den Kosova ordusuna hibe
Türkiye'den Kosova ordusuna hibe
İsrail'de bütçe planı ertelendi
İsrail'de bütçe planı ertelendi
İsrail'den Lübnan'a savaş tehdidi
İsrail'den Lübnan'a savaş tehdidi
Koruma hizmetlerinin standardı yükselecek
Koruma hizmetlerinin standardı yükselecek
HABERLER>ÖZEL HABER
25 Haziran 2020 Perşembe - 07:22

Pilatesin temel amacı: Zihin-beden bütünlüğünü sağlamak

B- fit Yıldız Kadınların Spor ve Yaşam Merkezinde Pilates Eğitmeni ve Fitness Antrenörü olan Ayfer Çavdar ve Büşra Doğandemir, pilatesin vücuda birçok faydası olduğunu belirterek, pilatesin tüm vücudu çalıştırdığını dile getirdiler.

Pilatesin temel amacı: Zihin-beden bütünlüğünü sağlamak

ESRA SARI 

Son dönemin en popüler egzersizlerinden olan pilates, vücuda denge, esneklik, dayanıklılık ve duruş kazandırmayı amaçlıyor. Joseph Pilates tarafından ortaya koyulan bir egzersiz olan pilates, Türkiye’de yaklaşık 20 yıldır yapılıyor. Forma kavuşmak, fit olmak, zayıflamak ve sağlıklı yaşam için bir adım atmak isteyenlerin de sıklıkla tercih ettiği pilates günümüzde en popüler ve faydalı spor dallarından biri olarak karşımıza çıkıyor. Televizyon programları ve sosyal medyanın etkisiyle popüler hale gelen pilates, günümüzde bu alanda eğitim veren profesyonel antrenörler eşliğinde yapılmaya başlandı. 

B- fit Yıldız Kadınların Spor ve Yaşam Merkezinde Pilates Eğitmeni ve Fitness Antrenörü olan Ayfer Çavdar ve Büşra Doğandemir, pilates hakkında tüm merak edilenleri Ticari Hayat Gazetesi okurları için anlattı.

Pilatesi hayatımıza dâhil edelim 

Öncelikle dilerseniz önce sizleri tanıyalım, bize kısaca kendinizden bahsedebilir misiniz?

A. Çavdar:  Selçuk Üniversitesi Beden Eğitimi Antrenörlük bölümü mezunuyum. Çocukluğumdan bu yana hep sporun içindeyim. Aslında spor benim için bir yaşam biçimi olduğunu söyleyebilirim. Birçok spor dalında antrenörlüğüm var, bunlardan biriside severek yaptığım pilates. 

B. Doğandemir: Bende aslında uzun yıllardır sporla ilgilenen biriyim. Vücut geliştirme, fitness antrenörü ve pilates eğitmeniyim. Şu anda  ise B- fit Yıldız Kadınların Spor ve Yaşam Merkezinde Antrenör olarak çalışmaktayım. 

Sporun sağlık için nasıl yapılabileceği boyutunu araştırırken pilates ile tanıştım. Sistemin kurucusu Joseph Pilates’in kontroloji tanımlayan cümlesi beni çok etkilemiştir. “Sadece 3 derste farkı hissedecek: 10 derste farkı görecek ve 20 derste tamamen farklı bir vücuda sahip olacaksınız.” İşte o zamandan bu zamana kadar pilates hayatımda. Hangi spor branşı ile ilgilenirsek ilgilenelim bence pilatesi hayatımıza dâhil etmeliyiz.

Pilatesin temel amacı; zihin-beden bütünlüğünü sağlamak

Pilates son yıllarda revaçta olan bir spor. Pilatese son yıllarda bu kadar yoğun bir ilgi olmasını nedenini neye bağlıyorsunuz?

Çavdar: Bu ilginin birçok sebebi olabilir. Ama günümüzde birçok insanın sorunu kilo alma problemi olması.  Diğer bir sorun ise masa başı çalışan kişilerde ve akıllı telefonların da verdiği postür bozukluğu sorunu da olabilir.  Bir de günün stresini atmak amacıyla pilates yapanları da unutmamak gerekiyor.  

Doğandemir: Pilates egzersizlerinin temel amacı zihin-beden bütünlüğünü sağlamaktır. Pilates vücudun merkezini (core) güçlendirip, denge ve koordinasyonu arttırarak stresi azaltmaktadır. Egzersizler güvenli ve kontrollü yapıldığından her yaş seviyesine uygundur. Ve revaçta olmasının en önemlisi çeşitli rahatsızlıkları olan insanlardan profesyonel sporculara kadar herkesin sağlığını iyileştirmek için yaptığı egzersiz olarak bilinmesidir.

Peki, pilatesin vücuda faydaları var mı varsa nelerdir?

Çavdar: Tabii ki pilatesin vücuda faydaları var. Öncelikle pilates fiziksel anlamda gerçekten vücut duruşunu iyileştiriyor. Bunun yanı sıra dediğim gibi masa başı çalışmaktan ve akıllı telefonların verdiği postür sorunu ekleniyor, postürü düzeltmeye, sırt kaslarını kuvvetlendirmeye yardımcı oluyor. Bu sayede kişi kendine özgüven aşılamış oluyor. Sağlıklı beslenmeyle birlikte kilo veriminde etki ediyor, vücuda esneklik kazandırıyor ve kişinin stres atmasını sağlıyor. Daha sağlıklı bir omurgaya sahip olmamıza yardımcı oluyor.

Pilates tüm vücudu çalıştırır 

Doğandemir: Pilates germe ve kuvvetlendirme egzersizlerini birleştirerek tüm vücudu çalıştırır. Sert hareketler içermez. Özellikle omurga çevresi adaleler ve denge üzerinde durur. Nefes egzersiz teknikleri de yer alır. Hem kuvveti hem esnekliği artırır.

Pilates egzersizleri ve hareketlerinin temel amacı; vücudun esnemesini sağlamak, tüm kas gruplarını harekete geçirmek, denge merkezini düzetmek ve yağ yakımını kolaylaştırmaktır. Ayrıca kas, eklem ve sırt ağrılarını azaltmak; kişiye esneklik ve koordinasyon becerisi kazandırmak da amaçlanmaktadır. Bu nedenle çok yönlü ve faydalı bir egzersiz sistemidir.

Ayrıca pilatesin yararları:

* Kişiye daha iyi bir duruş ve zarafet kazandırır.

* Omurgayı hizalar ve postürü düzeltir.

* Sırt ve bel ağrılarını hafifletir.

* Nefesi düzenler

* Egzersizler, güçlü kemikler oluşturmak için yeterli direniş ve hareket çeşitliliği sağlar.

* Yıpranmadan uzun, kuvvetli kaslara ulaşmayı sağlar.

* Pilatesin yararları arasında güçlü kas sistemi oluşturmak vardır.

* Esnekliği artırır.

* Kan dolaşımını hızlandırır.

* Karın kaslarını güçlendirir. Özellikle doğum sonrası göbek sarkıklığından şikayeti olanlar için iyi bir çözüm olacaktır.

* Omurga kaslarını çalıştırarak duruşu düzeltir.

* Boyun ve bel fıtığı riskini azaltır.

* Tüm kas grubu çalıştığı için vücut orantılı bir şekilde şekle girer

* Kişinin dayanıklılığını arttırır.

* Pilatesin faydaları arasında konsantrasyon yeteneğini güçlendirmesi de yer alır.

* Pilates aynı zamanda stresi de azaltır. Genel olarak pilates faydaları bunlardır, kişiden kişiye yararları değişmektedir.

Pilates haftada kaç gün yapılmalı?

Çavdar: Pilates haftada en az 2 kez yapılmalı ama 3 kez üst üste bir spor yapmayı hiçbir zaman önermiyorum. Çünkü spor yapmanın yanı sıra kaslarımızın toparlanması için dinlenme şart. 2 gün yapıp bir gün dinlenme verebilirler ya da bir gün yapıp diğer gün off olabilirler bu sayede sakatlanmalarında önüne geçilmiş olur. 

Haftada en fazla 3 gün pilates yapılmalı

B. Doğandemir: Pilates egzersizinin vücuda sağladığı yararlar oldukça fazladır. Fakat her gün yaptığınızda bedende stres hormonu salgılanır, bu durum da sizi normalden daha kısa sürede yaşlandırır. Henüz kaslar dinlenmeden onları tekrar yormak kronik yorgunluk, bitkinlik şikâyetini doğurur. Bağışıklık sisteminizi kötü etkileyeceği için hayat kalitesi doğal olarak düşecektir. Bu yüzden de haftada en fazla üç olmak üzere 50 dakika süre pilates yapabilirsiniz.

Pilates boy uzatmaz 

En çok merak edilen sorulardan birisi pilatesin boy uzatıp, uzatmayacağı sorunu. Pilates boy uzatır mı?

A. Çavdar: Pilates kemik uzunluğunu değiştirmeyeceği için boy uzatmaz ama esneklik kazandırdığı için ve duruşu düzelttiği için daha fit ve güzel bir vücuda sahip olmamızı sağlar.

B. Doğandemir: Evet, en çok gelen sorulardan birisi bu. Hayır, pilates boy uzatmaz. Pilates, genetik mirasınız veya kemiklerin uzunluğunu değiştiremeyeceği için boyunuzu uzatmaz. Pilates ile kaslarınız uygun esnekliğe ve kuvvete gelecek, omurga kemikleriniz normal pozisyonuna gelecek ve duruşunuz düzelecek. Düzelen duruş sizin daha uzun görünmenizi sağlayacaktır.

Sağlıklı beslenmeyle beraber pilates yapılırsa kilo verilir 

Merak edilen sorulardan birisi de pilates ile kilo verilip verilemeyeceği. Düzenli pilates yapımında kadınlar ya da erkekler kilo verebilir mi?

A. Çavdar: Dengeli - düzenli beslendiğinde yanında bir de pilates yapılıyorsa evet kilo kaybı yaşanabilir. Spor yapmanın kilo alma ve vermeye etkisi vardır ama bunda etkisi en çok olan sağlıklı beslenmeyle gerçekleşir.

B. Doğandemir: Pilates kesinlikle kilo vermemize yardımcı olur. Sadece pilates yaparak sağlıklı bir kilo aralığında kalmak maalesef zor. Kilo vermek ve sağlıklı kilo aralığında kalabilmek için kardiyovasküler çalışmalar yapmanız, aerobik aktivitelerde bulunmanız gerekmektedir. Kilo vermede en önemlisi beslenme düzenidir. Hangi sporu yaparsak yapalım aldığımız kalori ve harcadığımız enerji çok önemli. Tek başına egzersiz veya tek başına beslenmeyi düşünmemelisiniz. Sağlıklı bir yaşam için ikisi birlikte olmalı.

Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

A. Çavdar:  Son olarak koronavirüs (Kovid-19) salgını sebebiyle malum spor salonları hizmet veremedi ve evde spor yapma durumunda kaldık. Bu süreçte birçok kişi kilo aldı. Ancak insanların yanlış bir düşünceye kanaat getirmesini de istemiyorum. Sağlıklı- dengeli beslenmeden sadece pilates yapılarak kilo kaybı yaşanmıyor. Öncelik sağlıklı - dengeli beslenme diyoruz. 

B. Doğandemir: Fit olmak, sıkılaşmak ve zayıflamak hepsi önemli ama bana sorarsanız en önemlisi sağlıklı olmak. Zaten pilatesin ilk çıkış noktası da sağlık. Joseph Pilates kendisi bir raşitizm hastası ve bu yöntemi bulup kendini tedavi eden kişi. Pilatesin ilk çıkış amacı aslında bu. Pilateste en derin ve en içteki kas gruplarını çalıştırıyorsunuz. Ve bütün iskelet sisteminiz kaslara bağlantılı. Omurganızda bir problem varsa duruş bozukluğunuz varsa, lordoz, kifos, skolyos gibi bir rahatsızlığınız varsa pilates ile bu rahatsızlıklarda önemli aşamalar kaydedilebiliyor. Tabi ki rahatsızlık doğuştan değil ise… Doğuştan olan rahatsızlıklara çok fazla yapacak bir şey olmuyor. Özellikle kadınlar doğum, menopoz ve anneliğin yanı sıra çalışma hayatının getirdiği stres gibi zorluklar sebebiyle erkeklere oranla daha erken yaşta yıpranıyor. Oysa spor yapmayı hayatlarının vazgeçilmez bir parçası haline getiren kadınlar, genç yaşlarının verdiği yaşam kalitesini koruyabiliyor. AA

 
Maske takmayan 7 bin kişiye idari işlem yapıldı
 
Esnafımız zor durumda
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
İngiltere'de Kovid-19'dan ölenlerin sayısı 42 bini geçti
İngiltere'de, yeni tip koronavirüs nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 42 bin 632'ye yükseldi.
ABD'de Kovid-19'dan ölenlerin sayısı 122 bine ulaştı
ABD'de Kovid-19 salgınında ölenlerin sayısı son 24 saatte 579 artarak 122 bin 3'e yükseldi.
Arabistan'da 1267 kişi Kovid-19'dan hayatını kaybetti
Suudi Arabistan'da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle hayatını ...
 
Kütahya'da 9 kişide Kovid-19 tespit edildi
Kütahya'nın Tavşanlı ilçesinde kız isteme merasiminin ardından 9 kişide ...
Başkentte mobil araçla hizmet veren tek Pet Kuaför
Ankara’da mobil araçla pet kuaförlük hizmeti veren ilk ve tek kişi olduğunu ...
Koronavirüs ikinci el kitap satışlarını olumsuz etkiledi
Kovid-19 salgınının ikinci el kitap satışlarını olumsuz etkilediğini belirten ...
 
“Diş eti kanaması ciddiye alınmalı”
Diş Hekimi Meriç Yıldırım, diş eti hastalığının en önemli belirtisinin ...
Kovid-19 aşı adayının klinik deneylerine geçildi
Çin Sağlık Bilimleri Akademisi bünyesindeki Tıbbi Biyoloji Enstitüsü (IMBCAMS) ...
Kovid-19 vaka sayısı Filipinler'de 30 bini aştı
Son 24 saatte Kovid-19 vaka sayısı Tayland'da 3 bin 148'e, Japonya'da 18 bin 649’a çıktı.
 
TİCARİ HAYAT GAZETESİ
ARŞİV
ÇOK OKUNANLAR
YAZARLAR
Bünyamin ALTINTAŞ
Bünyamin ALTINTAŞ
TAKILAR KÜÇÜLÜRKEN…
Seda TOLMAÇ
Seda TOLMAÇ
YIKINTILARIN İÇİNDEKİ UMUT
Hatice TOPÇU
Hatice TOPÇU
NEDEN BU HALDEYİZ?
Esra SARI
Esra SARI
TÜRKİYE’DE ÇOCUK YETİŞTİREMEME SORUNSALI
Nesrin Yarım ÖZOĞLU
Nesrin Yarım ÖZOĞLU
ALTIN UÇUŞTA
Duran AKKAYA
Duran AKKAYA
OTOMOTİV ENDÜSTRİSİ
Oğuzhan SARI
Oğuzhan SARI
TURİZMİN LEZZETLİ HALİ
Arda ÇELİK
Arda ÇELİK
VAROLUŞ VE BENLİK
Hüseyin ALPASLAN
Hüseyin ALPASLAN
ERZURUM KONGRESİ
Şira Yıldız ASAN
Şira Yıldız ASAN
HER ŞEYİMİZ DAHA BÜYÜK OLSUN..
Büşra ÇİNKAYA
Büşra ÇİNKAYA
YENİ MEDYA
Mustafa YILDIZ
Mustafa YILDIZ
İNSAN DİN İLİŞKİSİ III
Mert Can DUMAN
Mert Can DUMAN
ÜÇ SORU ÜÇ CEVAP
Hatice KARATAŞ
Hatice KARATAŞ
İSTANBUL SÖZLEŞMESİ
İsmail CİNGÖZ
İsmail CİNGÖZ
HİBRİT SAVAŞ VE TÜRKİYE
Ömer AĞAÇLI
Ömer AĞAÇLI
VARLIK VE VAROLUŞ KARŞISINDA DOĞRU DÜŞÜNEMEME SORUNLARI
R.Bülend KIRMACI
R.Bülend KIRMACI
“BÜYÜK EKONOMİ”
Prof.Dr. Esat ARSLAN
Prof.Dr. Esat ARSLAN
MISIR SİLAHLI KUVVETLERİ: ESNAFAT-I ASKERİYE
Ceyhun Özgür
Ceyhun Özgür
ÇALIŞAN EMEKLİNİN MAAŞINDA KESİNTİ OLUR MU?
Ayşe Aybike Yılmaz
Ayşe Aybike Yılmaz
VEJETARYEN BESLENMESİ
Burcu ŞEN
Burcu ŞEN
NE KUTLADIĞIMIZI BİLİYOR MUYUZ?
Av. Zeynep YETİŞGİN
Av. Zeynep YETİŞGİN
HATIR İÇİN YOLCU ALIMINDA ARAÇ İŞLETENİN SORUMLULUĞU
Gülçin KARLI İPEK
Gülçin KARLI İPEK
İLKLERİN KADINI SABİHA RIFAT GÜRAYMAN
Hicret TÜRKMAN
Hicret TÜRKMAN
KOMŞULUK ÖLMESİN
Hasan AKGÜL
Hasan AKGÜL
YEREL SEÇİMLER İÇİN BİR DEĞERLENDİRME
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
ENDİŞE VERİCİ!
Gamze Nur ERGİL
Gamze Nur ERGİL
BABA’YA İTHAFEN
Dursun ERKILIÇ
Dursun ERKILIÇ
LİBAS
Fatma Sena YAMAN
Fatma Sena YAMAN
SEVİNCİ ŞÜKÜR, ÜZÜNTÜSÜ SABIR
Serkan KUMDAKÇI
Serkan KUMDAKÇI
SEYRE DEVAM
Can Berk KANAT
Can Berk KANAT
DİŞİYİ KİŞİ YAPALIM!
Esra  YAZDIÇ DEMİR
Esra YAZDIÇ DEMİR
ŞALVARIYLA KÜRSÜYE ÇIKIYOR, AKADEMİSYENLERİN YAPAMADIĞINI YAPIYOR
Şahap YILMAZ
Şahap YILMAZ
İŞ PLANI NEDEN ÖNEMLİ?
Ali Asker DEMİRHAN
Ali Asker DEMİRHAN
YENİ TORBA KANUN TASARISININ VERGİ HÜKÜMLERİ
Mehmet GÖKTÜRK
Mehmet GÖKTÜRK
GERÇEĞİ HAKARET SAYMAK!
Abdurrahman SAĞKAYA
Abdurrahman SAĞKAYA
DEVLET HİZMET SATIN ALMALI
Oktay TAŞ
Oktay TAŞ
İŞİMİZ FİYAKA!
Cihangir TÜRKMEN
Cihangir TÜRKMEN
İHTİYAÇLARIM VE REFERANDUM
İsmet ORHAN
İsmet ORHAN
ÜÇ MUAMMADA... İLKLER NELER OLUYOR?
Sedat ERİŞ
Sedat ERİŞ
HALKIN BİLİNÇALTINDAKİ SORULAR-4
ÇOK YORUMLANANLAR
FACEBOOK'TA TİCARİ HAYAT
Ana Sayfa Gündem Ekonomi Şirketler Özel Haber Ankara Röportaj Sağlık
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva