ANA SAYFA GÜNDEM EKONOMİ ŞİRKETLER ÖZEL HABER ANKARA RÖPORTAJ SAĞLIK VİDEOLAR
Terhisler 31 Mayıs'ta başlıyor
Terhisler 31 Mayıs'ta başlıyor
Türkiye'deki koronavirüs salgınında son durum
Türkiye'deki koronavirüs salgınında son durum
Üç belediye 98 zabıta memuru alacak
Üç belediye 98 zabıta memuru alacak
Erdoğan'dan Azerbaycan'a kutlama
Erdoğan'dan Azerbaycan'a kutlama
Cumhurbaşkanlığı Kabinesi toplandı
Cumhurbaşkanlığı Kabinesi toplandı
HABERLER>ÖZEL HABER
7 Ekim 2019 Pazartesi - 07:27

Ozon mucizevi bir tedavi olarak görülüyor

Dr. Coşkun Akay, “Ozon çok enteresan mucizevi gibi görünüyor. Çünkü bizim oksijenden elde ettiğimiz bir gaz. Atmosferdeki ozon gazıyla aynı gaz. Üç oksijen atomundan oluşuyor. Bunun içinde en sık kullandığımız yöntem kan ozonlama yöntemi.” dedi.

Ozon mucizevi bir tedavi olarak görülüyor

HALİL YATAR


Bursa doğumlu olan Dr. Coşkun Akay kısaca kendisi hakkında bilgiler verdi. Akay, “İlaç sektöründe çalışırken ozon tedavisi ve diğer geleneksel ve tamamlayıcı tıp yöntemleri ile tanıştım. 10 yılı aşkın bir zamandır bu alanda hem hizmet vermeye hem de kendimi geliştirmeye çalışıyorum. Ozon tedavisi benim en çok ilgimi çeken konular arasındaydı. Haliyle en çok bu alan üzerine yoğunlaştım. Ozon terapi diğer tamamlayıcı tıp yöntemleri yakın zamana kadar Sağlık Bakanlığı tarafından tanınmamış, yönetmeliği mevzuatı olmayan tedavilerdi. 2015’ten itibaren bir yönetmelik ve mevzuat oluşturuldu. O zamandan beri ozon tedavisi ile birlikte on üç tamamlayıcı tıp yöntemi daha uygulanmakta ve üniversite hastanelerinde eğitimleri verilmektedir.” dedi. 
Ozon tedavisinin mucizevi bir tedavi olarak görüldüğünü ifade eden Akay, “Ozon çok enteresan mucizevi gibi görünüyor. Çünkü bizim oksijenden elde ettiğimiz bir gaz. Atmosferdeki ozon gazıyla aynı gaz. Üç oksijen atomundan oluşuyor. Bunun içinde en sık kullandığımız yöntem kan ozonlama yöntemi. Normal serum takar gibi hastanın kolundan damar yolu açılıyor ve bu yoldan 100 ml yani yarım su bardağı kadar kan özel bir cam şişe içerisine alınıyor. Burada ozonla karıştırıldıktan sonra tekrar aynı damar yoluyla vücuda geri veriliyor. Bir seansta yapılan işlem bu. Tedavide optimal etki elde edebilmek için bunu vücuttaki kanın 4/1ini ozonlamak gerekiyor ki bu da 12 seansa tekabül ediyor. Bu on iki seansı haftada ikişer kere olmak üzere 6 haftalık bir süreç alıyor. Tabii bu hastaya ve hastalıklara göre değişim gösteriyor. Bunun sonunda da idame tedavisine geçip ayda bir seansla tedavinin devamlılığını sağlamaya çalışıyoruz.” ifadesini kullandı. 

Bağışıklık sistemini dengeleyici bir etkisi var
Tedavinin etkilerinden söz eden Akay, özellikle bağışık sistemini dengeleyici etkisinden söz etti. Akay, “Tedavinin etki mekanizmalarından biri bağışıklık mekanizması. Bağışıklık sistemini dengeleyici bir etkisi var. Bize bağışıklık sistemi denince hastalarda bağışıklık sistemi çöktü, bağışıklık sistemi zayıfladı o yüzden hastalandım gibi ibareler kullanılıyor. Bağışıklık sistemi bir organ gibi değildir. Yani karaciğer gibi az çalışıyorsa kötü, çok çalışıyorsa iyi gibi düşünmemek lazım. Dengede çalışması önemli. Bağışıklık sistemi bütün vücudumuza yayılmış bir hücreler bütünüdür aslında. Bu konuyu anlatırken masa benzetmesi yapıyorum. Dört ayaklı bir masa gibi düşünün bağışıklık sistemini, bir ayağı eksik çalıştığında mikrobik hastalıklara karşı çok zayıf düşüyoruz ve sürekli hastalanıyoruz ya da bir ayağı fazla çalışırsa denge bozuluyor alerjik hastalıklar ortaya çıkıyor. Başka bir ayağı çok çalışırsa MS gibi otoimmün hastalıklar ortaya çıkıyor. Mesela kanserde iki ayağı eksik üç ayağı fazla çalışıyor yani bir dengesizlik var. Bu dengeyi sağlamak lazım. Ozon tedavisinin de bağışıklık sistemini dengeleyici olarak gördüğümüz tedavilerden bir tanesi.” ifadesine yer verdi. 

Vücudun antioksidan sistemini güçlendiriyor
Ozon tedavisinin vücuda bir başka etkisinin de antioksidan sistemini düzenlediğini ifade eden Akay, “Bir diğer etkisi vücudun antioksidan sistemini düzenleyiciliği. Antioksidan sistem vücuttaki toksinleri, artık maddeleri temizleyen ve vücudun kendi kendini tamirini sağlayan, bu şekilde bizi hem hastalıklardan koruyan hem de anti aging etkisi olan bir sistem. Antioksidan deyince akla C, E vitamini ve benzeri şeyler geliyor ama bunları dışardan hazır almak uzun dönemde vücudun kendi iç dinamiklerini zayıflattığı, çok sayıda hastalarda yapılan deneylerde de bu şekilde kullanılmasının bir fayda sağlamadığı ortaya koyulmuş. Bazı hastalarda uzun süre bu şekilde antioksidan kullanılmasının bazı hastalıkları artırabildiği gösterilmiş ya da ölümleri arttırabildiği gösterilmiş. Ozon tedavisi ne yapıyor? Hazır bir antioksidan vermiyor vücuda. Tam tersine vücuda antioksidan bir uyarı veriyor. Bu şekilde vücudun kendi oksidan sistemini güçlendiriyor. Bir nevi aşı gibi düşünün. Nasıl aşıda vücuda zayıflatılmış bir bakteri veya virüs verirsiniz ve buna karşı bağışıklık sisteminin güçlenmesini beklersiniz. Burada da aynı durum geçerli, vücuda antioksidan bir uyarı verip vücudun kendi antioksidan sistemini güçlendirip kendini onarımını sağlayabiliyoruz.” açıklamalarında bulundu.

Doku ve organlarda enerji artışına neden oluyor
En önemli etkilerinden birisi de kanın damar içerisindeki akışını daha iyi hale getirmesi ve akciğerden alınan oksijenin doku ve organlara daha iyi bir şekilde ulaşmasını sağlaması olduğunu belirten Akay, “Üçüncü bir etki mekanizması olarak belki de en önemlisi kanın hem damar içerisindeki akışkanlığı daha iyi hale geliyor hem de kanın akciğerden aldığı oksijenin daha fazlasını dokulara organlara bırakmasını sağlıyor. Doku ve organlarda daha fazla oksijen gitmesi, bu doku ve organlarda enerji artışına neden oluyor. Bu enerji artışı da doku ve organların görevlerini daha iyi yapmasına yardımcı oluyor. Temel etki mekanizmaları bunlar.” şeklinde konuştu.

Ciddi hastalıklarda destek amaçlı kullanıyoruz
Coşkun Akay, sözlerine şöyle devam etti: 
“Ozon tedavisini çok ciddi hastalıklarda destek amaçlı kullanıyoruz. Kanserde, şeker hastalarında, akciğerle alakalı KOAH hastalığında, astım hastalarında ya da dolaşım bozukluğu olan kan damarları daralmış olan hastalarda ciddi bir destek tedavi olarak kullanabiliyoruz. Bunun yanı sıra herhangi bir hastalığı olmayan ama büyükşehirlerde yaşayıp, şehrin stresini, bedensel stresi aynı zamanda azaltmak amaçlı bir destek için kullanabiliyoruz. Yani herhangi bir hastalığı olmayan bir kişi de ozon tedavisi alıp bu tedaviden fayda görebilir. Daha az yoruluyorsunuz, vücudunuzun enerji seviyesi artıyor. Sabahları daha dinç uyanıyorsunuz mesela. Sırf bunun için bile tercih edilebilir bir tedavi yöntemi.”

Kansere karşı bir yan tedavi olarak kullanılıyor
Oksijen artışıyla kansere karşı bir olumlu etkisinin olmasının yanı sıra kemoterapi ve radyoterapinin yan etkilerini de azalttığını söyleyen Akay, “Kanser hastalarında şöyle bir etkisi var ozon tedavisinin, kanserli hücre oksijensiz ortamı daha çok sever. Bunu bulan bilim adamı DR. OTTO WARBURG Nobel ödülü aldı. Yani oksijensiz ortamda kanserli doku daha hızlı çoğalıyor. Ozon tedavisi de doku oksijenlenmesini arttırdığından kansere karşı bir yan tedavi olarak kullanılıyor. Tabii tek başına kanseri önlüyor denilemez ama kansere karşı vücuda ciddi bir destek oluşturduğunu ifade edebiliriz. Bunun yanı sıra kanser hastalarına kemoterapi ve radyoterapi uygulanıyor. Bunların yan etkileri zaten malum çok fazla. Ozon tedavisi bu yan etkileri ciddi şekilde azaltabiliyor. Gerek kemoterapinin vücutta oluşturduğu bulantı, kusma, saç dökülmesi gibi etkileri azalttığını görebiliyoruz. Radyoterapide uygulandığı bölgeye doku sertleşmesi ve sonrasında da doku yaralanması görülebiliyor. Ozon tedavisi bu yan etkilerinde azalmasına yardımcı olabiliyor. Yan etkilerini azaltmanın yanı sıra hastaya uygulanan tedavilerin de istenen etkinin sağlanmasında da yardımcı oluyor. Kan dolaşımını düzenler ve kanın akışkanlığını arttırır demiştik. Kemoterapiyle verdiğiniz madde de vücutta hedef bölgeye daha kolay şekilde ulaşır ve etkisini gösterir. Radyoterapinin de etkisini görebilmek için doku oksijenini yüksek olması gerekir. Doku oksijeni yüksekse radyoterapi de daha etkilidir, ozon tedavisi de radyoterapiden önce doku, organ seviyesini artırır ve hasta radyoterapiden daha fazla fayda görür. Artı oksijen seviyesini arttırdığı için hastanın yaşam kalitesini yükseltir. Tüm bunları düşündüğünüzde ozon tedavisi tüm bunlar için ciddi bir destek. Şeker hastalarında ise iyileşmeyen yaralarda kullanılan bir tedavi yöntemidir. Bu yaralar genellikle şeker hastalığının damarlardaki tıkayıcı olumsuz etkisinden kaynaklanır. Ozonun damarlardaki akışı ve oksijen seviyesini arttırdığı için bu yaralar da ciddi düzeyde etkili olabiliyor.” sözleriyle dile getirdi.

Ciddi bir yan etkisi yok
Ozon tedavisinin uygulanamadığı durumlarından bahseden Akay, “Bazı durumlarda ozon tedavisi yapmıyoruz. Mesela tiroit bezi fazla çalışan ve tedavi edilmemiş hastalarda kullanmıyoruz. Üç aylık bir periyot içerisinde kalp krizi veya bypass ameliyatı geçirmiş hastalarda yapmıyoruz. Pıhtılaşamama durumu olan kanama hastalıklarında yapmıyoruz. Favizm dediğimiz bir hastalık var, vücutta bir enzim eksikliğinden dolayı bu hastalarda bakla yediklerinde kan hücreleri parçalanıyor. Ozonda enteresan bir şekilde aynı etkiyi gösterdiği için bu hastalarda da ozon tedavisi uygulamıyoruz. 
Gebelerde bazı hastalıklarda yapılmakla beraber genellikle ben yapmayı tercih etmiyorum. Bunlar dışında ozon tedavisinin ciddi bir yan etki görülmemiş ama ilk seanslarda oksijen yönünden bol ortama gittiğinizde de yaşadığınız baş ağrısı, halsizlik, uyku hali görülebiliyor. Bu yan etkiler genellikle 5-6 seanstan sonra ortandan kalkıyor ve tedavinin olumlu sonuçlarını hasta net şekilde görüyor. Bunun gibi etkiler görebiliyoruz. Ona göre de doz ayarlaması yapıp yan etkileri azaltma yoluna gidebiliyoruz. Ciddi bir yan etkisi olmadığı için özellikle şehir hayatında vücuda ve ruh sağlığına ideal bir destek olduğunu söyleyebilirim.” ifadesine yer verdi.
Ozon tedavisinin yanı sıra Hacamat ve Glutatyon ve yüksek doz C vitamini gibi tamamlayıcı tıp yöntemlerini de uygulamakta olduğunu söyleyen Akay, “Gelen hastaya bütünsel olarak yaklaşıp, sadece hastalığın ortaya çıkan belirtisini değil daha çok nedene yönelik tedavi yapılması gerekli, bu şekilde, çoğu hastalık için, hastalığı geçiştirmekten ziyade tamamen iyileştirebilmemiz mümkün” ifadesini kullandı.

Etiketler:
 
Mesleki eğitimin üretime dönüşmesini sağlayacağız
 
Atatürk’ün Ankara Hemşehriliğini kabulü’nün 97. yılı kutlandı
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Düşük sıcaklıklar göz çevresindeki damarların daralmasına yol açar
Op. Dr. Matben, “Nemlendirici göz damlaları ile göz kuruluğuna karşı önlem ...
Umarım başarılı olur
Yaklaşık 42 yıllık eczacı ve Eski Ankara Eczacı Odası Başkanı Hilmi Şener, yeni ...
Yapı Kredi Koleksiyonu’ndan Renkler sergisi açıldı
Çağdaş Sanatlar Merkezinin ev sahipliğinde açılan “Yapı Kredi Koleksiyonu’ndan ...
 
Soğuyan havalara karşı tedbir almak lazım
Operatör Dr. Matben, “Bu dönemde aynı bağışıklık sisteminde olduğu gibi, ...
Nallıhan’da gizli cennet Uyuzsuyu Şelalesi
Ankara’ya 160 kilometre uzaklıkta olan Nallıhan ilçesi, birçok doğal güzelliği ...
136 sanatçı çocuklar için birleşti
Anadolu Kültür Sanat Sosyal Yardımlaşma Derneği bu yıl üçüncüsünü açtığı ...
 
Antika halılar görücüye çıkacak
13 Ekim’de Ankaralı antika halı uzmanı Mehmet Aydın’ın onarımıyla yeniden ...
Derlas Otomotiv firması sektöre yeni bir adım attı
Prometeon Türkiye işbirliğinde düzenlenen Derlas otomotiv firmasının açılışında ...
Çiftçilerimiz borç erteleme kararını beklemektedir
Şemsi Bayraktar, “Çitçilerimiz dört gözle borç erteleme kararını ve kredi ...
 
TİCARİ HAYAT GAZETESİ
ARŞİV
ÇOK OKUNANLAR
YAZARLAR
Arda ÇELİK
Arda ÇELİK
DİJİTAL DÖNÜŞÜM İLE DEĞİŞİYOR MUYUZ?
Şira Yıldız ASAN
Şira Yıldız ASAN
ÇOCUKLARIN GÜVENLİ İNTERNET KULLANIMI
Duran AKKAYA
Duran AKKAYA
RESESYONDAN ÇIKIŞ
Hüseyin ALPASLAN
Hüseyin ALPASLAN
KUVA-Yİ MİLLİYE SAFLARINDA BİR ERMENİ
Prof.Dr. Esat ARSLAN
Prof.Dr. Esat ARSLAN
AB(D)’NİN “SURİYE PeKaKa'sı” UYDU DEVLETÇİĞİ
Bünyamin ALTINTAŞ
Bünyamin ALTINTAŞ
“YENİ NORMAL” HAYATIMIZ
Mert Can DUMAN
Mert Can DUMAN
BİN ATLI AKINLARDA ÇOCUKLAR GİBİ ŞENDİK
R.Bülend KIRMACI
R.Bülend KIRMACI
İKİ BAYRAM ARASI, EKONOMİ YARASI
İsmail CİNGÖZ
İsmail CİNGÖZ
CENEVRE HAZIRLIKLARI VE SURİYE’NİN BÖLÜNME SENARYOLARI
Hatice KARATAŞ
Hatice KARATAŞ
YENİ GELİR KAPISI SOSYAL MEDYA
Hatice TOPÇU
Hatice TOPÇU
BARIŞ VE ÖZGÜRLÜK
Seda TOLMAÇ
Seda TOLMAÇ
''NEREDE O ESKİ BAYRAMLAR''
Nesrin Yarım ÖZOĞLU
Nesrin Yarım ÖZOĞLU
NİCE BAYRAMLARA
Esra SARI
Esra SARI
EVDE SÜTLÜ TATLI YAPABİLİRİZ
Oğuzhan SARI
Oğuzhan SARI
NİCE 87 YILLARA THY
Büşra ÇİNKAYA
Büşra ÇİNKAYA
GENÇ NÜFUS MUTLU MU?
Mustafa YILDIZ
Mustafa YILDIZ
SAVUNULANI TEMSİL ÇOK ÖNEMLİ
Ömer AĞAÇLI
Ömer AĞAÇLI
ÖZÜ KAYBEDENLER, HAKİKATİ ŞEKİLDE ARARLAR
Ceyhun Özgür
Ceyhun Özgür
ÇALIŞAN EMEKLİNİN MAAŞINDA KESİNTİ OLUR MU?
Ayşe Aybike Yılmaz
Ayşe Aybike Yılmaz
VEJETARYEN BESLENMESİ
Burcu ŞEN
Burcu ŞEN
NE KUTLADIĞIMIZI BİLİYOR MUYUZ?
Av. Zeynep YETİŞGİN
Av. Zeynep YETİŞGİN
HATIR İÇİN YOLCU ALIMINDA ARAÇ İŞLETENİN SORUMLULUĞU
Gülçin KARLI İPEK
Gülçin KARLI İPEK
İLKLERİN KADINI SABİHA RIFAT GÜRAYMAN
Hicret TÜRKMAN
Hicret TÜRKMAN
KOMŞULUK ÖLMESİN
Hasan AKGÜL
Hasan AKGÜL
YEREL SEÇİMLER İÇİN BİR DEĞERLENDİRME
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
ENDİŞE VERİCİ!
Gamze Nur ERGİL
Gamze Nur ERGİL
BABA’YA İTHAFEN
Dursun ERKILIÇ
Dursun ERKILIÇ
LİBAS
Fatma Sena YAMAN
Fatma Sena YAMAN
SEVİNCİ ŞÜKÜR, ÜZÜNTÜSÜ SABIR
Serkan KUMDAKÇI
Serkan KUMDAKÇI
SEYRE DEVAM
Can Berk KANAT
Can Berk KANAT
DİŞİYİ KİŞİ YAPALIM!
Esra  YAZDIÇ DEMİR
Esra YAZDIÇ DEMİR
ŞALVARIYLA KÜRSÜYE ÇIKIYOR, AKADEMİSYENLERİN YAPAMADIĞINI YAPIYOR
Şahap YILMAZ
Şahap YILMAZ
İŞ PLANI NEDEN ÖNEMLİ?
Ali Asker DEMİRHAN
Ali Asker DEMİRHAN
YENİ TORBA KANUN TASARISININ VERGİ HÜKÜMLERİ
Mehmet GÖKTÜRK
Mehmet GÖKTÜRK
GERÇEĞİ HAKARET SAYMAK!
Abdurrahman SAĞKAYA
Abdurrahman SAĞKAYA
DEVLET HİZMET SATIN ALMALI
Oktay TAŞ
Oktay TAŞ
İŞİMİZ FİYAKA!
Cihangir TÜRKMEN
Cihangir TÜRKMEN
İHTİYAÇLARIM VE REFERANDUM
İsmet ORHAN
İsmet ORHAN
ÜÇ MUAMMADA... İLKLER NELER OLUYOR?
Sedat ERİŞ
Sedat ERİŞ
HALKIN BİLİNÇALTINDAKİ SORULAR-4
ÇOK YORUMLANANLAR
FACEBOOK'TA TİCARİ HAYAT
Ana Sayfa Gündem Ekonomi Şirketler Özel Haber Ankara Röportaj Sağlık
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva