ANA SAYFA GÜNDEM EKONOMİ ŞİRKETLER ÖZEL HABER ANKARA RÖPORTAJ SAĞLIK VİDEOLAR
ÖSYM'nin 2020 sınav takvimi açıklandı
ÖSYM'nin 2020 sınav takvimi açıklandı
Tahran'da devlete ait binalar ve iş yerleri yakıldı
Tahran'da devlete ait binalar ve iş yerleri yakıldı
Kuzey Kore'den askeri tatbikat
Kuzey Kore'den askeri tatbikat
Devlet üniversitesinde okuyan öğrenciler daha 'mutlu'
Devlet üniversitesinde okuyan öğrenciler daha 'mutlu'
'Gönüllüler ordusu' Barış Pınarı Harekatı bölgesinde yara sarıyor
'Gönüllüler ordusu' Barış Pınarı Harekatı bölgesinde yara sarıyor
HABERLER>ÖZEL HABER
26 Haziran 2019 Çarşamba - 07:26

Otizmi gerçek anlamda bilenlerin oranı yüzde 18

Eğitime Uzanan Yol Projesi’nin kapanış toplantısında konuşan Tohum Otizm Vakfı Genel Müdürü Betül Özer, özel eğitim sınıflarında ve kaynaştırmada öğrenim gören otizmli çocukların nitelikli özel eğitim hizmetlerine kavuşmalarını hedeflediklerini söyledi.

Otizmi gerçek anlamda bilenlerin oranı yüzde 18

BURCU ŞEN 
 

Tohum Otizm Vakfı tarafından yürütülen “Eğitime Uzanan Yol” Projesi kapanış toplantısı geçtiğimiz gün gerçekleşti. 
Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı Projesi (TANAP) Sosyal ve Çevresel Yatırım Programları tarafından desteklenen proje ile otizm konusunda Ardahan’dan Edirne’ye boru hattının geçtiği 20 ilde öğretmenlere ve ailelere yönelik eğitim programı geliştirilerek eğitim atölyeleri düzenlendi. Bölge halkına, yerel karar alıcılara yönelik farkındalık seminerleri verilerek proje kapsamında, 20 ilde toplam 60 özel eğitim sınıfının MEB standartlarına uygun şekilde eğitim materyalleri ile donanımı sağlandı.

(TANAP) Sosyal ve Çevresel Yatırım Programları kapsamında finanse edilen Tohum Otizm Vakfı tarafından Milli Eğitim Bakanlığı iş birliği ile TANAP Doğalgaz Boru Hattı güzergâhındaki 20 ilde uygulanan Eğitime Uzanan Yol Projesi’nin Kapanış Toplantısı Ankara’da gerçekleşti.

TANAP’ın Sosyal ve Çevresel Yatırım Programları kapsamında fon sağladığı 8 projeden biri olan Eğitime Uzanan Yol Projesi’nin kapanış toplantısına; Özel Eğitim ve Rehberlik Genel Müdürü Prof. Dr. Ahmet Emre Bilgili, Özel Eğitim ve Kaynaştırma Daire Başkanı Fikret Yılmaz, TANAP Kalite, İş Sağlığı Güvenliği, Sosyal ve Çevre ve Uyum Direktörü Fatih Erdem ve Tohum Otizm Vakfı Genel Müdürü Betül Selcen Özer katıldı.
Saygı Duruşunun ve İstiklal Marşının ardından etkinliğin açılış konuşmasını Özel Eğitim ve Rehberlik Genel Müdürü Prof. Dr. Ahmet Emre Bilgili yaptı. Milli Eğitim Bakanlığı ile Tohum Otizm Vakfı’nın iş birliği içerisinde yürütmüş oldukları özel eğitimle ilgili bir değerlendirme yapılacağını belirten Prof. Dr. Ahmet Emre Bilgili, “Biz yol hikâyelerini seven bir milletiz. Bu proje örnek alınması gereken bir proje” dedi. 
‘Otizm bizim en çok farkındalık göstermemiz gereken proje’ diyen Bilgili, projeyi yürüten herkese teşekkür ederek, sözlerini sonlandırdı.

Otizmli çocukların özel eğitim hizmetlerine kavuşmalarını hedefledik  
Tohum Otizm Vakfı Genel Müdürü Betül Selcen Özer, özel eğitim sınıflarında ve kaynaştırmada öğrenim gören otizmli çocukların nitelikli özel eğitim hizmetlerine kavuşmalarını hedeflediklerini söyledi. Özer, TANAP’ın desteği ile yola çıktıklarını ve çıktıkları yolun sonunda hedeflere ulaşmanın mutluluğunu yaşadıklarını da dile getirdi. Özer, “Proje sürecinde birçok yol hikayemiz oldu. İnanılmaz hikâyelere, hayatlara ve öğretmenlerimizin özveri ile çalıştığına ve güzel işler yaptığına şahit olduk. Ardahan’dan Edirne’ye ülkemizi bir kez daha görme şansına eriştik” dedi. Özer, projenin kolay bir süreç olmadığından söz ederek, detaylı çalışmalar sonucunda ortaya çıktığını aktardı. 2016 yılının yaz ayında başlayan yolculuğun sonuna geldiklerini belirten Özer, “Her bitiş yeni bir başlangıç bizim için” dedi. 

Otizmi gerçek anlamda bilenlerin oranı yüzde 18 
Tohum Otizm Vakfı’nın sivil bir kuruluş olduğunu hatırlatan Özer, vakıf olarak birçok alanda çalıştıklarını belirtti. Eğitim alanında çok fazla projelerinin olduğunu söyleyen Özer, şunları söyledi: “Fark edildiği gibi Türkiye’de otizmin bilinirliği çok değil. 2016 yılında yapılan araştırmada her yüz kişiden 29’u otizmi bildiğini söylemişti. 2017 yılında araştırmayı tekrarladık ve otizmi duyanlar yüzde 58’e çıktı. Bir buçuk yılda yüzde 29’dan yüzde 58’e çıkmak çok sevindiriciydi. Ancak otizmi gerçek anlamda bilenlerin oranı yüzde 18 idi. Ama henüz otizmin ne olduğunu bilme konusunda yolumuz uzun. ” 

Tohum Otizm Vakfı’nın destekleriyle 921 çocuğumuz özel eğitimine devam ediyor
‘Bir yolculuğumuz vardı ve ulaşabildiğimiz kadar çok aileye ve öğretmene ulaşmak istedik’ diyen Özer, Tohum Otizm Vakfı’nın destekleriyle 921 çocuğumuz özel eğitimine devam ettiğini ifade etti.
 

MEB bu konuya özel önem gösteriyor
‘Daha yolun başındayız’ diyen Özer, şunları aktardı: “18 yaşından küçük 424 bin otizmli çocuk ve gencimiz olduğunu, 1 milyon 300 binin üzerinde de otizmli birey olduğunu öngörüyoruz. O yüzden daha çok yolumuz var. Çok şanslıyız ki MEB bu konuya özel önem gösteriyor. Çok şanslıyız ki devletin bir otizm eylem planı var. Yol haritamız belli, bakanlıklara düşen görevler belli. Biz artık çizdiğimiz yolda daha hızlı adımlar atabilmeyi umut ediyoruz. ”

Dünyada otizm görülme sıklığı neyse Türkiye’de de o 
Özer, Sağlık Bakanlığı ile de proje yürüttüklerini, proje ile toplam 55 binin üzerinde çocuğun tarandığını belirtti. Özer, “Dünyada otizm görülme sıklığı neyse ülkemizde de o” dedi. 
Özel Tohum Otizm Vakfı Özel Eğitim Okulu’nu kurduklarından da bahseden Özer, şunları kaydetti: “Gerçekleştirilen uygulamalı eğitimlerle öğretmenlerin otizm konusunda bilgi ve beceri düzeylerinde artış sağlandı” dedi. 

Proje hakkında ise Özer, şunları söyledi: “Proje kapsamında öncelikle TANAP Boru Hattı güzergâhında bulunan 20 ilde 1.610 öğretmen ve 1.951 aileye, bölge halkına yönelik otizm farkındalık seminerleri düzenlendi. Otizm alanında çalışan uzmanlara yol gösterici, otizmli çocukların ve ailelerinin nihai faydalanıcı olduğu bu projede yanımızda olan TANAP’a ve her projede iş birliği içinde olduğumuz Milli Eğitim Bakanlığı’na teşekkür ediyoruz.  ” 

Özel Eğitim ve Rehberlik Genel Müdürü Prof. Dr. Bilgili ise, “Projenin kazanımları bol oldu. Bu boru hattı 20 ilden geçiyor ama sadece boru hattının geçtiği illere değil o illerdeki özel eğitim okullarına da uğruyor. Okulların materyal ihtiyacını karşılıyor, öğretmen eğitiliyor, farkındalık yaratılıyor, formatör öğretmen yetiştiriliyor ve bu öğretmenler başkalarına da konuyu anlatıyor. Halka gittikçe genişliyor” ifadesini kullandı.

Peki, Otizm nedir?
Otizm, doğuştan gelen ve genellikle yaşamın ilk üç yılında fark edilen bir gelişim bozukluğudur. Otizmin, beynin yapısını ya da işleyişini etkileyen bazı sinir sistemi sorunlarından kaynaklandığı düşünülmektedir. Çocuğun çevresi ile yeterli sosyal ilişkiler kuramaması, dil- iletişim alanında belirgin gelişimsel sorunlar göstermesi ve takıntılı davranış biçimlerine sahip olması ile tanımlanır. 

Otizmin nedeni günümüzde hala bilinmemekle beraber genetik temelleri olabileceği, çevresel faktörlerle tetiklendiği görüşü hakimdir.  Otizmin günümüzde bilinen tek tedavisi erken tanı ve yoğun, sürekli eğitimdir. 
Otizmin erken çocukluk dönemlerinde belirtileri şöyle; sallanmak, parmak uçlarında yürümek gibi hareketlere sahip olmak, takıntılı davranışlar göstermek, dönen nesnelere karşı aşırı ilgi, göz teması kuramamak, ismi söylendiğinde dönüp bakmamak, yaşıtların oyunlarına ilgi duymamak, konuşmasında gerilik yaşamak.

Peki, Otizm Spektrum Bozukluğu (OSB) nedir? 
Otizm Spektrum Bozukluğu, doğuştan gelen ve belirtileri yaşamın ilk üç yılında kendini gösteren bir gelişimsel yetersizlik ve nörolojik bozukluktur.  Genellikle yaşamın ilk yıllarında fark edilen karmaşık bir gelişimsel bozukluktur.  

Otizme her çeşit toplumda, ırkta ve ailede rastlanmaktadır.  Dünyanın pek çok yerinde olduğu gibi Türkiye’de de kaç çocuktan birinin otizmin spektrum bozukluğundan etkilendiği bilinmektedir. 
 Ancak son yıllarda gelişmiş ülkelerde yürütülen kapsamlı çalışmalar hastalığın 68 çocuktan birini etkilediğini kabul etmektedir. OSB’nin erkek çocuklarındaki yaygınlığı kız çocuklarına göre beş kat daha fazladır. Bu orana göre otizm spektrum bozukluğu çocuklarda rastlanan en yaygın nörolojik bozukluktur. 
Otizm Spektrum Bozukluğu olan bir çocuk özel eğitim almaya ne kadar erken başlarsa, o kadar iyidir. Otizmli çocuklara haftada en az 30 saat, tercihen 35-40 saat süreyle özel olarak hazırlanmış eğitim programlarıyla özel eğitim verilmesi gerekir. 

Tohum Otizm Vakfı Hakkında
Tohum Türkiye Otizm Erken Tanı ve Eğitim Vakfı, “Otizm Spektrum Bozukluğu” olan çocukların erken tanısının konulması, özel eğitim ile topluma kazandırılmasına öncülük edilmesi ve bunun yurt çapında yaygınlaştırılması amacıyla, kar amacı gütmeyen ve kamu yararını gözeten bir sağlık ve eğitim vakfı olarak 15 Nisan 2003 tarihinden bu yana çalışmalarını yürütmektedir. 

Tohum Otizm Vakfı vizyonu; Türkiye’de Otizm Spektrum Bozukluğu olan çocukların erken tanılanması, tanı alan çocukların ve ailelerin sağlık, eğitim, meslek edinimi, istihdam, bağımsız yaşam ve kaynaştırma gereksinimlerinin dünya standartlarında karşılanmasıdır. 
Tohum Otizm Vakfı misyonu; Otizm Spektrum Bozukluğu tanısı alan çocukları, gençleri ve aileleri  kaynaştırma ortamında hizmet alan diğer özel eğitim gerektiren çocuklarla kaynaştırmak. 

Çağdaş toplum koşullarında yaşamlarını sürdürmeleri için bilgi ve destek gereksinimlerinin karşılanması, eğitim kadrolarının yetiştirilmesi, eğitim- araştırma yapılmasının sağlanması bilinçli bir kamuoyu oluşturulması. 

Peki, 2003 yılından beri Tohum Otizm Vakfı ne yaptı? 
15 yılda toplam 36 ulusal ve uluslararası projeye imza attı. Gerek okul, gerek otizm konusunda yaptığı farkındalık çalışmaları, projeleri ve iş birlikleri ile Türkiye’de 427.452 otizmli çocuğun ve ailenin hayatında fark yaratmıştır. 
Özel Tohum Otizm Vakfı Özel Eğitim Okulu’nu ülkemize kazandırmıştır. Bugüne kadar 1.904 çocuk okulda eğitim almıştır. Türkiye’de ilk defa 55.010 çocuğa otizm riski taraması yapılmıştır. 

Proje hakkında 
Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı Projesi  (TANAP) Sosyal ve Çevresel Yatırım Programları kapsamında finanse edilen, Tohum Otizm Vakfı tarafından Milli Eğitim Bakanlığı iş birliği ile TANAP Doğalgaz Boru Hattı güzergâhındaki 20 ilde (Ardahan, Kars, Yozgat, Erzincan, Giresun, Ankara, Sivas, Kırıkkale, Kütahya, Balıkesir, Edirne, Erzurum, Bayburt, Gümüşhane, Kırşehir, Eskişehir, Bilecik, Bursa, Çanakkale ve Tekirdağ) “Eğitime Uzanan Yol Projesi” uygulanacaktır. 

Yapılacak çalışmalar?
TANAP Doğal Gaz Boru Hattı güzergâhı üzerinde Tohum Otizm Vakfı tarafından 2017-2019 yılları arasında yürütülen proje kapsamında; otizm konusunda öğretmenlere ve ailelere yönelik eğitim programı geliştirilerek eğitim atölyeleri düzenlendi. 

Bölge halkına, yerel karar alıcılara yönelik farkındalık seminerleri verildi.
Proje kapsamında, 20 ilde toplam 60 özel eğitim sınıfının Milli Eğitim Bakanlığı standartlarına uygun şekilde eğitim materyalleri ile donanımı sağlandı.
Proje ile ilerde eğitici eğitmenlerin – öğretmenlerin otizm konusunda mesleki kapasitelerinin geliştirilmesi, ailelerin ve bölge halkının otizm konusunda bilgi ve farkındalık düzeylerinin artırılması amaçlanmaktadır.

Etiketler:
 
Ekonomi bakanlarının diplomasi trafiği hızlanıyor
 
Sinsi hastalık Glokom
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
AVM’ler küçük esnafı olumsuz etkiliyor
Kırtasiye sektöründe işlerin son yıllarda düştüğünü söyleyen Banu Demiraslan, ...
"Havuz çok tehlikeli denize rahatlıkla girilebilir"
Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Erhan Yılmazkurt, tatilcileri uyarıyor. ...
Kentsel dönüşüm doğru anlatılamadı
Ankara’daki emlak durumunu ve emlakçıların sorunlarını Ankara Tüm Emlakçılar ...
 
Sularda yaşanan kirlilik arıtma cihazlarına ihtiyacı artırdı
Son yıllar sularda yaşanan kirliliğe dikkat çeken Adem Avşar, yaşanan ...
Bu tasarımların bir hikayesi var
‘İnsanların hikâyelerini dinledikten sonra takı tasarım yapıyorum’ diyen ...
Engellilerin haklarına sahip çıkılmasını amaçlıyoruz
Engelliler Konfederasyonu Başkanı Av. Turhan İçli, “Engellilerin haklarına ...
 
Mazlum halkın yanındayız...
Mısır’ın seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin mahkemede hayatını ...
Atölye öğrencilerinden fotoğraf sergisi
‘AFSAD Portre Fotoğrafçılığında Uzun Pozlama Atölyesi‘ öğrencilerinin ...
El işçiliği fabrikasyona yenik düştü
Kalaycılık, terzicilik, bakırcılık, bileycilik, yorgancılık, yemenicilik ...
 
TİCARİ HAYAT GAZETESİ
ARŞİV
ÇOK OKUNANLAR
YAZARLAR
Duran AKKAYA
Duran AKKAYA
ÜZÜM ÜRETİCİSİ HAVA KARGO İSTİYOR
Seda TOLMAÇ
Seda TOLMAÇ
BİR ÜLKENİN GELİŞMESİ İÇİN AHLAK LAZIM
Nesrin ÖZOĞLU
Nesrin ÖZOĞLU
ENGEL OLMA YETER!
Esra SARI
Esra SARI
KÜÇÜK ESNAFI DESTEKLEMEK LAZIM
Oğuzhan SARI
Oğuzhan SARI
GARİP BİR SÖMÜRGE: HONG KONG
Prof.Dr. Esat ARSLAN
Prof.Dr. Esat ARSLAN
YUNANİSTAN ACABA NEREDEN KAÇIYOR?
Bünyamin ALTINTAŞ
Bünyamin ALTINTAŞ
E-PARA DÖNEMİ BAŞLIYOR
Arda ÇELİK
Arda ÇELİK
GELECEK VE GENÇLİK
Hatice Karataş
Hatice Karataş
SAYGI, ÖZLEM VE MİNNETLE
Av. Zeynep YETİŞGİN
Av. Zeynep YETİŞGİN
HALKI CİDDİ ANLAMDA YANILTACAK MARKALAR TESCİL EDİLEMEZLER
Şira Yıldız ASAN
Şira Yıldız ASAN
FALCILIK VE ASTROLOJİ
Ayşe Aybike Yılmaz
Ayşe Aybike Yılmaz
ISPANAK SUÇSUZ ÜRETİCİ MAĞDUR
Burcu ŞEN
Burcu ŞEN
MERKÜR GEÇİŞİYLE BAŞIMIZ DERTTE
Mert Can DUMAN
Mert Can DUMAN
OTOMOTİV SEKTÖRÜNDE HAREKET
R Bülend KIRMACI
R Bülend KIRMACI
10 KASIM
İsmail CİNGÖZ
İsmail CİNGÖZ
YÜZ YILLIK ENERJİ KORİDORU PLANI
Hatice TOPÇU
Hatice TOPÇU
SONSUZLUĞUNDA
Ömer AĞAÇLI
Ömer AĞAÇLI
NEFİSLER YASASI (KUL DÜZELMEDEN, ALLAH DÜZELTMEZ.)
Mustafa YILDIZ
Mustafa YILDIZ
İNSAN DÜŞÜNCE İLİŞKİSİ 2
Gülçin KARLI İPEK
Gülçin KARLI İPEK
İLKLERİN KADINI SABİHA RIFAT GÜRAYMAN
Hicret TÜRKMAN
Hicret TÜRKMAN
KOMŞULUK ÖLMESİN
Hasan AKGÜL
Hasan AKGÜL
YEREL SEÇİMLER İÇİN BİR DEĞERLENDİRME
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
ENDİŞE VERİCİ!
Gamze Nur ERGİL
Gamze Nur ERGİL
BABA’YA İTHAFEN
Dursun ERKILIÇ
Dursun ERKILIÇ
LİBAS
Fatma Sena YAMAN
Fatma Sena YAMAN
SEVİNCİ ŞÜKÜR, ÜZÜNTÜSÜ SABIR
Serkan KUMDAKÇI
Serkan KUMDAKÇI
SEYRE DEVAM
Can Berk KANAT
Can Berk KANAT
DİŞİYİ KİŞİ YAPALIM!
Esra  YAZDIÇ DEMİR
Esra YAZDIÇ DEMİR
ŞALVARIYLA KÜRSÜYE ÇIKIYOR, AKADEMİSYENLERİN YAPAMADIĞINI YAPIYOR
Şahap YILMAZ
Şahap YILMAZ
İŞ PLANI NEDEN ÖNEMLİ?
Ali Asker DEMİRHAN
Ali Asker DEMİRHAN
YENİ TORBA KANUN TASARISININ VERGİ HÜKÜMLERİ
Mehmet GÖKTÜRK
Mehmet GÖKTÜRK
GERÇEĞİ HAKARET SAYMAK!
Abdurrahman SAĞKAYA
Abdurrahman SAĞKAYA
DEVLET HİZMET SATIN ALMALI
Oktay TAŞ
Oktay TAŞ
İŞİMİZ FİYAKA!
Cihangir TÜRKMEN
Cihangir TÜRKMEN
İHTİYAÇLARIM VE REFERANDUM
İsmet ORHAN
İsmet ORHAN
ÜÇ MUAMMADA... İLKLER NELER OLUYOR?
Sedat ERİŞ
Sedat ERİŞ
HALKIN BİLİNÇALTINDAKİ SORULAR-4
ÇOK YORUMLANANLAR
FACEBOOK'TA TİCARİ HAYAT
Ana Sayfa Gündem Ekonomi Şirketler Özel Haber Ankara Röportaj Sağlık
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva