ANA SAYFA GÜNDEM EKONOMİ ŞİRKETLER ÖZEL HABER ANKARA RÖPORTAJ SAĞLIK VİDEOLAR
Türkiye'deki koronavirüs salgınında son durum
Türkiye'deki koronavirüs salgınında son durum
Bakan Çavuşoğlu Libya'yı ziyaret edecek
Bakan Çavuşoğlu Libya'yı ziyaret edecek
Son 24 saatte Çin’de 37, Güney Kore’de 43 yeni Kovid-19 vakası görüldü
Son 24 saatte Çin’de 37, Güney Kore’de 43 yeni Kovid-19 vakası görüldü
Bakan Koca'dan hastanelerdeki doluluğa ilişkin açıklama
Bakan Koca'dan hastanelerdeki doluluğa ilişkin açıklama
Rusya'da Kovid-19 vaka sayısı 871 bini aştı
Rusya'da Kovid-19 vaka sayısı 871 bini aştı
HABERLER>ŞİRKETLER
24 Temmuz 2020 Cuma - 16:46

Orka Holding, Avrupa ve Orta Doğu’da 8 yeni mağaza açacak

Orka Holding Yönetim Kurulu Başkanı Orakçıoğlu, yurt dışında anlaşmaları tamamlanan Avrupa ve Orta Doğu’daki 6 farklı ülkede 8 yeni mağaza açacaklarını kaydetti.

Orka Holding, Avrupa ve Orta Doğu’da 8 yeni mağaza açacak

Orka Holding Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Orakçıoğlu, “Yurt dışında anlaşmaları tamamlanan Avrupa ve Orta Doğu’daki 6 farklı ülkede 8 yeni mağaza açacağız. Yurt içinde de hedeflerimiz doğrultusunda büyümemize online ve offline olarak devam edeceğiz.” dedi.

Orakçıoğlu, Damat, Tween ve D’S Damat ile Türkiye ve küresel pazardaki hedeflerini ve yatırımlarını, salgının moda perakendesi üzerindeki etkilerini video konferans yöntemiyle düzenlendiği basın toplantısında açıkladı.

Süleyman Orakçıoğlu, Grup olarak markalı ihracat, yurt içi ve yurt dışı perakende, üretim tarafında aktif olduklarını belirtti.

Yurt dışındaki hareketlenmenin yeniden başlamasını önemsediklerini ifade eden Orakçıoğlu, şunları kaydetti:

“Yurt dışında anlaşmaları tamamlanan Avrupa ve Orta Doğu’daki 6 farklı ülkede 8 yeni mağaza açacağız. Moskova’da iki yeni mağaza ve Dubai’nin en büyük alışveriş merkezi Dubai Hills’te de D’S Damat açılacak. Yine yakında Polonya, Tacikistan, Almanya ve İsviçre’de birer mağaza açılışı yapacağız. Yurt içinde de hedeflerimiz doğrultusunda büyümemize online ve offline olarak devam edeceğiz. Geçtiğimiz 15 gün içerisinde açtığımız mağaza ve yakın tarihte açacağımız mağazalarla birlikte yurt içinde de 12 mağaza açılışımız var. Bunların temelinde bizi iş ortağı olarak gören AVM’lerle el ele yolumuza devam edeceğiz. Bu dönemde anlayış göstermeyen AVM yatırımcıları ile yollarımızı ayırıyoruz.

Bu yıl bölüşecek çikolatalı bir pasta yok, ekmek var ve o ekmeği de bölüşmek lazım. Bu pandeminin bize öğrettiği en önemli şeylerden biri bu. Kirasını düzenli ödeyen, her türlü yükümlülüğünü yerine getiren ve bu konuda her türlü iş birliğine açık markalara pandemide anlayış göstermeyen, bir nevi ceza kesmek isteyen AVM’lerle yollarımızı ayırıyoruz. Empati yaptığımız zaman onların da kendi varlık değerini korumaları için markalara sahip çıkmaları lazım.”

Orakçıoğlu, 210 yurt içi 221 yurt dışı olmak üzere toplamda 431 mağazalarının bulunduğunu aktararak, “431 mağazamız faaliyetine devam ediyor. Bu dönemde anlayış göstermeyen AVM’lerdeki mağazalarımızın bir kısmını kapatmak düşüncesindeyiz.” dedi.

Gelecek dönemde İspanya’nın en büyük mağazalar zinciri El Corte Ingles’in en iyi 5 satış noktasında mağazalarının olacağını anlatan Orakçıoğlu, İspanya’nın Futbol Federasyonu ile yakın iş birliklerinin bulunduğunu, İspanya Milli takımıyla ön anlaşma imzaladıklarını, ancak pandemi nedeniyle bunu ertelediklerini söyledi.

İspanya Futbol Federasyonu’nun hakemlerine, gözlemcilerine ürün sattıklarını Orakçıoğlu, ilk yüklemenin eylül ayında olacağını, bunun da anlaşmasını yaptıklarını dile getirdi.

Orka Holding’den akıllı alışveriş sistemi

Orakçıoğlu, 75 gün 400’ü aşkın mağazanın kapalı kaldığını belirterek, “Bunu dijital dönüşümde fırsat olarak gördük. Bununla ilgili alt yapı yatırımlarımız vardı, bu süreç bunu daha da hızlandırdı. Yurt içi ve yurt dışında tek kanallı yönetim sistemine geçtik. Yapay zeka ve yeni yazılımlarla manuel işlerin dijitalleşmesi sayesinde çalışanlarımızın performansını daha da katma değerli hale getiriyoruz. Gerek çalışanlarımızın gerekse müşterilerimizin ve toplum sağlığının korunması amacıyla dezenfektasyon işlemlerini tüm süreçlerde titizlilikle uyguluyoruz. Fiziki mağazaları tercih eden müşterilerimiz için de gerekli hijyen koşulları sağlanıyor.” diye konuştu. 

Orakçıoğlu, pandemi ile değişen tüketici tercihleri ve dijitalleşmenin de etkisiyle yeni mağaza konseptlerini servis ve deneyim merkezine dönüştüreceklerini belirtti.

Orka Holding’in akıllı alışveriş sistemine işaret eden Orakçıoğlu, bu çerçevede geliştirdikleri ve sektörde öncü olacak sistemi şöyle anlattı:

“Yeni normalin gerekliliklerinden biri olacak akıllı alışveriş sistemi ile müşterilerimize mağazaya gelmeden uzaktan alışveriş imkanı sunuyoruz. Sistem sayesinde alışveriş sadece fiziki mağazadan değil, müşterinin bulunduğu herhangi bir lokasyondan mümkün olacak. Müşteriler, akıllı cihazlarından görüntülü konuşma yoluyla online alışveriş yapabilecek. Ayrıca mağaza içi styling hizmetinden ve satış danışmanlarının önerilerinden de faydalanabilecek. Satın aldıkları ürünler de en hijyenik koşullarda adreslerine ulaştırılacak.”

Global marka sorumlulukları dolayısıyla çevreye, doğaya, ekosisteme saygılı koleksiyon yaptıklarını vurgulayan Orakçıoğlu, sürdürülebilir üretimin önemini vurguladı.

Giresun’daki fabrikada 200 kişiye yeni istihdam sağlandı

Orakçıoğlu, Giresun’da, Avrupa’nın yüksek teknoloji ile üretim yapan en iyi hazır giyim üretim tesislerinden birinin sahibi olduklarını belirterek, “Pandemiden hemen önce Giresun’da 10 milyon TL yatırımla üçüncü fabrikamızın açılışını yaptık. Kapasitede yüzde 40 artış sağladık ve ek olarak 200 kişilik istihdam yarattık. Günde 4 bin gömlek, 1.100 takım elbise, 1.000 pantolon üretim yapılıyor. Yeni teknolojik yatırımlarla kaynak tasarrufu sağlayan fabrikada, daha az kimyasal kullanımı ve karbon salınımı ile ekosisteme saygılı temiz üretim gerçekleştiriliyor.” dedi.

“AVM’ler ile uzlaşmaya çalışacağız”

Bir gazetecinin kaç AVM ile yolların ayrılacağına ilişkin soru üzerine Orakçıoğlu, iş ortağı olarak gören AVM’lerle yola devam edeceklerini, sorun çıkaran AVM’ler ile uzlaşmaya çalışacaklarını, ellerinden gelen gayreti göstereceklerini belirterek, “Sonuç olarak yeni normali kabullenmeyip eski sözleşmeleri uygulamaya çalışanlarla yollarımızı ayıracağız. Belki 10, belki 15 tane. Bunlarla yollarımızı ayırırken en az 20-25 mağaza açılışımız var.” dedi.

AVM’lerin yüzde 80’inden anlayış gördüklerini ifade eden Orakçıoğlu, “Ciro kira oranında kabul edilebilir maliyetler var. Aylık cironuzun yarısını kira olarak ödüyorsanız orada yaşamanız mümkün değil. Aylık ciro performansına göre pandemi sonrası dönemi rehabilitasyon dönemi olarak düşünelim ve birlikte değerlendirelim. Belki daha önce ciro oranları satışın yüzde 8-10’ları seviyesindeydi. Cironun yüzde 15’ine kadar size ödeyelim ama cironun yüzde 50’sini de bizim ödememizi istemeyin.” diye konuştu.

Sürdürülebilir üretime ilişkin soru üzerine Orakçıoğlu, gelecek sezonlarda kademeli olarak toplam üretimin yüzde 20 ila 25’inin sürdürülebilir kumaşlardan oluşacağını, 2025 yılına kadar koleksiyonlarının yüzde 80’inin bu şekilde olmasını hedeflediklerini söyledi.

Orka Holding olarak geçen yılı tüm hedefleri gerçekleştirerek ve en yüksek EBITDA değerine ulaşarak kapattıklarını hatırlatan Orakçıoğlu, “Geçen yılki ciromuz 750 milyon TL idi. Bu yıl da yüzde 18’lik büyüme oranının üzerine çıkmayı ve tüm dünyada mağaza sayımızı 480’e çıkartmayı hedefliyorduk ancak pandemi nedeniyle bu yıl 2019 rakamlarını korumayı hedefliyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Süleyman Orakçıoğlu, D’S Damat markası için ağustosun başında hizmete girecek mobil uygulamaya da değinerek, “Akıllı cihazlara indirilecek mobil uygulama ile kişiye özel alışveriş deneyimi başlatıyoruz. Erkek modası artık cebinizde olacak. Müşterilerimiz mobil uygulama sayesinde hem kendi alışveriş tercihlerine özel olarak seçenekler ve indirimlerle karşılaşacak hem de trendler ve kombinler hakkında bilgi sahibi olacak.” dedi.

Orakçıoğlu, pandemi döneminde Anadolu’da ciro ve hedeflerin, İstanbul ve diğer büyükşehirlere göre daha iyi olduğunu belirtti.

Sponsorluk teklifleri değerlendiriliyor

Bu arada, Orka Holding, spora ve sporcuya verdiği desteği de artırarak sürdürüyor. Yurt içi ve yurt dışından gelen sponsorluklar tekliflerini değerlendiren Orka Holding, halen A Milli Futbol Takımları başta olmak üzere Süper Lig’de Fenerbahçe, Trabzonspor, yurt dışında Azerbaycan, Makedonya ve Güney Afrika Kadın ve Erkek Milli Takımları, İspanya’da Deportivo Alaves Futbol Takımı, İtalya basketbol ligi Seri A’da Fortitudo takımı, ayrıca Basketbol Süper Lig’de mücadele eden Fenerbahçe Beko, Tofaş, Darüşşafaka ve Bursaspor’da giyim sponsorluğunu sürdürüyor.

Orka Holding, son olarak eski Brezilya futbolcu Ronaldo Nazario’nun sahibi olduğu İspanya La Liga takımlarından Real Valladolid’in iki yıllığına giyim sponsoru oldu. AA

 
Rusya Merkez Bankası faizi tarihin en düşük seviyesine çekti
 
FİSKOBİRLİK'ten üreticilere çağrı
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Şişecam’ın tüm faaliyetleri tek çatı altında
Şişecam Topluluğu Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Genel Müdürü Prof. Dr. ...
Dünyada Kovidli 14 milyonu geçti
Çin'in Hubey eyaletine bağlı Vuhan kentinde ortaya çıkan ve dünyaya yayılan ...
American Airlines 25 bin çalışanını zorunlu izne çıkarabilir
ABD'li hava yolu şirketi American Airlines, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ...
 
Honda 85 bin 25 aracını geri çağırdı
Japon otomotiv üreticisi Honda'nın, Endonezya'daki 85 bin 25 aracını arıza ...
AB mahkemesinden Apple lehine karar
Avrupa Birliği (AB) Genel Mahkemesi, dünyanın en değerli şirketlerinden ...
Ademsan Makine, yurt içi projelerini teslim etmeyi sürdürüyor
Haziran ayı içerisinde 4 büyük yurt içi projesini tamamlayan Ademsan Makine, ...
 
GittiGidiyor'da 2020 yaz dönemi stajları başladı
Koronavirüs sebebiyle evden çalışma uygulamasına geçen şirket, öğrencilere ...
Petlas, "Türkiye'nin En Büyük 100 Sanayi Şirketi"nden biri oldu
Petlas, İstanbul Sanayi Odası'nın "Türkiye'nin En Büyük 500 Sanayi Kuruluşu" ...
Huawei'den 6 ayda 68 milyar dolar gelir
Huawei'nin GSM operatörlerine hizmet sunan Huawei Carrier İş Birimi 22,5 ...
 
TİCARİ HAYAT GAZETESİ
ARŞİV
ÇOK OKUNANLAR
YAZARLAR
Büşra ÇİNKAYA
Büşra ÇİNKAYA
YENİ MEDYA
Mustafa YILDIZ
Mustafa YILDIZ
İNSAN DİN İLİŞKİSİ III
Hüseyin ALPASLAN
Hüseyin ALPASLAN
1915 ÇANAKKALE KARA SAVAŞLARI’NIN İKİNCİ SAFHASI
Bünyamin ALTINTAŞ
Bünyamin ALTINTAŞ
TURİZMDE SON DURUM
Mert Can DUMAN
Mert Can DUMAN
ÜÇ SORU ÜÇ CEVAP
Hatice KARATAŞ
Hatice KARATAŞ
İSTANBUL SÖZLEŞMESİ
İsmail CİNGÖZ
İsmail CİNGÖZ
HİBRİT SAVAŞ VE TÜRKİYE
Hatice TOPÇU
Hatice TOPÇU
YAŞAMAK BAYRAMDIR
Seda TOLMAÇ
Seda TOLMAÇ
GENÇLER UMUDU NEDEN YURT DIŞINDA ARIYOR?
Oğuzhan SARI
Oğuzhan SARI
PANDEMİDE İKİNCİ DALGA ENDİŞESİ
Şira Yıldız ASAN
Şira Yıldız ASAN
65 YAŞ ÜSTÜNÜN PSİKOLOJİSİ
Esra SARI
Esra SARI
YAŞIYORSAK HALA UMUT VAR
Arda ÇELİK
Arda ÇELİK
ÖĞRENCİ EĞİTİM VE SORUNLAR
Nesrin Yarım ÖZOĞLU
Nesrin Yarım ÖZOĞLU
SOSYAL MEDYAYA NELER OLACAK?
Duran AKKAYA
Duran AKKAYA
HANGİ SEKTÖR NE KADAR KAZANDI?
Ömer AĞAÇLI
Ömer AĞAÇLI
VARLIK VE VAROLUŞ KARŞISINDA DOĞRU DÜŞÜNEMEME SORUNLARI
R.Bülend KIRMACI
R.Bülend KIRMACI
“BÜYÜK EKONOMİ”
Prof.Dr. Esat ARSLAN
Prof.Dr. Esat ARSLAN
MISIR SİLAHLI KUVVETLERİ: ESNAFAT-I ASKERİYE
Ceyhun Özgür
Ceyhun Özgür
ÇALIŞAN EMEKLİNİN MAAŞINDA KESİNTİ OLUR MU?
Ayşe Aybike Yılmaz
Ayşe Aybike Yılmaz
VEJETARYEN BESLENMESİ
Burcu ŞEN
Burcu ŞEN
NE KUTLADIĞIMIZI BİLİYOR MUYUZ?
Av. Zeynep YETİŞGİN
Av. Zeynep YETİŞGİN
HATIR İÇİN YOLCU ALIMINDA ARAÇ İŞLETENİN SORUMLULUĞU
Gülçin KARLI İPEK
Gülçin KARLI İPEK
İLKLERİN KADINI SABİHA RIFAT GÜRAYMAN
Hicret TÜRKMAN
Hicret TÜRKMAN
KOMŞULUK ÖLMESİN
Hasan AKGÜL
Hasan AKGÜL
YEREL SEÇİMLER İÇİN BİR DEĞERLENDİRME
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
ENDİŞE VERİCİ!
Gamze Nur ERGİL
Gamze Nur ERGİL
BABA’YA İTHAFEN
Dursun ERKILIÇ
Dursun ERKILIÇ
LİBAS
Fatma Sena YAMAN
Fatma Sena YAMAN
SEVİNCİ ŞÜKÜR, ÜZÜNTÜSÜ SABIR
Serkan KUMDAKÇI
Serkan KUMDAKÇI
SEYRE DEVAM
Can Berk KANAT
Can Berk KANAT
DİŞİYİ KİŞİ YAPALIM!
Esra  YAZDIÇ DEMİR
Esra YAZDIÇ DEMİR
ŞALVARIYLA KÜRSÜYE ÇIKIYOR, AKADEMİSYENLERİN YAPAMADIĞINI YAPIYOR
Şahap YILMAZ
Şahap YILMAZ
İŞ PLANI NEDEN ÖNEMLİ?
Ali Asker DEMİRHAN
Ali Asker DEMİRHAN
YENİ TORBA KANUN TASARISININ VERGİ HÜKÜMLERİ
Mehmet GÖKTÜRK
Mehmet GÖKTÜRK
GERÇEĞİ HAKARET SAYMAK!
Abdurrahman SAĞKAYA
Abdurrahman SAĞKAYA
DEVLET HİZMET SATIN ALMALI
Oktay TAŞ
Oktay TAŞ
İŞİMİZ FİYAKA!
Cihangir TÜRKMEN
Cihangir TÜRKMEN
İHTİYAÇLARIM VE REFERANDUM
İsmet ORHAN
İsmet ORHAN
ÜÇ MUAMMADA... İLKLER NELER OLUYOR?
Sedat ERİŞ
Sedat ERİŞ
HALKIN BİLİNÇALTINDAKİ SORULAR-4
ÇOK YORUMLANANLAR
FACEBOOK'TA TİCARİ HAYAT
Ana Sayfa Gündem Ekonomi Şirketler Özel Haber Ankara Röportaj Sağlık
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva