ANA SAYFA GÜNDEM EKONOMİ ŞİRKETLER ÖZEL HABER ANKARA RÖPORTAJ SAĞLIK VİDEOLAR
Bakan Yardımcısı trafik kazasında hayatını kaybetti
Bakan Yardımcısı trafik kazasında hayatını kaybetti
Brezilya’da silahlı saldırgan 17 yolcuyu rehin aldı
Brezilya’da silahlı saldırgan 17 yolcuyu rehin aldı
Hemşin’de festvial sona erdi
Hemşin’de festvial sona erdi
AB'den İngiltere'ye tepki
AB'den İngiltere'ye tepki
Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov'dan İdlib açıklaması
Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov'dan İdlib açıklaması
HABERLER>RÖPORTAJ
31 Ağustos 2018 Cuma - 07:46

“Mutluluk arayan gönüllülük yolunu seçmeli”

Kendini hayatını gönüllülüğe adamış yazar ve öğretim görevlisi olarak tanımlayan İnal Aydınoğlu, insanların hayata daha pozitif bakabilmesi için çabalıyor. Aydınoğlu,“Gönüllülük öğrencileri evrensel toplum değerleri ile buluşturarak, sosyal dayanışmayı ve yardımlaşmayı destekler” diyor.

“Mutluluk arayan gönüllülük yolunu seçmeli”

BURCU ŞEN

Hayatını gönüllülük ile ilgili çalışmalara adayan İnal Aydınoğlu, 18 Ekim 1941’de Gaziantep’te doğdu. 1964 yılında İstanbul İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi’nden mezun oldu. Seatle’da Bastyr Üniversitesi’nde Geleneksel Çin Tıbbı ve akupunktur masterı yaptı. Doktorasını da yine aynı üniversitede tamamladı. Daha sonra New Mexıco Üniversitesi’nde Geleneksel Çin Tıbbı, Akupunktur ve Bitkilerle Şifa dersi verdi. 1978 yılından sonra gönüllülüğe yöneldi. Bilgi, birikim ve deneyimlerini paylaşabilmek için yetişkin kursları açtı. Üniversitelerde Sosyal Girişimcilik, Topluma Hizmet Uygulamaları ve Gönüllülük üzerine dersler vermeye başladı. Biz de Aydınoğlu ile hem gönüllülük hem de yaptığı çalışmalar hakkında konuştuk.

Öncelikle gönüllülük kavramını açıklar mısınız?
Gönüllülük insanı yücelten, insana insan olmanın sevinç ve mutluluğunu yaşatan yüce bir duygudur. İnsan toplu halde yaşar ve her insanın topluma karşı sorumlulukları vardır. Gönüllülük, insanın gönlünü, sevgisini, bilgi, birikim ve deneyimlerini, maddi-manevi olanaklarını hiçbir karşılık beklemeden başka insanlar, canlı, cansız tüm varlıklar için sarf etmeye niyetli ve istekli olması, bu yolda hizmet için çaba göstermesidir. Gönüllünün görevi önemli, sorumluluğu büyüktür. Bu nedenle hizmet yollarını, hizmet yolundaki ilişkileri, hizmetin nasıl yapılacağını, hizmet kurumlarının nasıl oluşturulacağını, korunacağını, hizmetin mutluluğunu nasıl duyacağını ve bunlar gibi daha birçok şeyi öğrenmelidir. Öğrenmezse içindeki büyük sevgiye rağmen iyi bir gönüllü olamaz, başarılı hizmetler sunamaz.

Bildiğim kadarıyla Topluma Hizmet Uygulamaları dersi programlara koyuldu. Peki bu dersin müfredata alınması nasıl gelişti?
1988 yılında Avrupa’daki 388 önemli üniversitenin rektörleri toplanarak ‘Biz öğrencilere bilim, sanat, teknoloji öğretiyoruz ama mutluluk öğretemiyoruz’ demişler. Topluma hizmetin en büyük mutluluk yolu olduğu düşüncesinde birleşip 1989 yılından itibaren, Avrupa Üniversiteleri’nde topluma hizmet öğreten, uygulamalı dersler koymaya başlamışlar. 2006 yılında YÖK ‘Topluma Hizmet Uygulamaları’ isimli bir dersi Eğitim Fakülteleri’ne koymuş. 2012 yılında ise tüm üniversitelere zorunlu veya seçmeli olarak bu dersin konulmasını önermiş. Marmara ve Maltepe Üniversiteleri’nde 800’e yakın gence bu dersi veriyorum. Gönüllülüğün mutluluğunu tanıyan öğrencilerimden çok olumlu görüşler alıyorum.

Bu eğitimi Türkiye’de sadece siz mi veriyorsunuz?
Topluma Hizmet Uygulamaları dersi eğitime yeni girdiği için henüz bu konuda yetişmiş öğretmeni olmadığını tahmin ediyorum. Bu konuda öğrenciye önerilecek kitap da yoktur. Bir kısım üniversiteler benim “Gönüllülük” kitabımı öneriyorlar. Bazı üniversitelerde bu ders “Sosyal Sorumluluk” veya “Toplumsal Sorumluluk” gibi isimlerle konulmuş durumunda. Eğitim Fakülteleri’nde 2007 yılından beri zorunlu ders olarak verildiği için Prof. Dr. Sayın Hasan Şahin’in yazdığı ‘Topluma Hizmet Uygulamaları’ isimli bir kitap vardır.

Topluma Hizmet Uygulamaları dersinin öğrencilere ve topluma faydası nedir?
Öğrencilerde toplumsal duyarlılık, sorumluluk bilinci ve farkındalık kazandırmaktır. Öğrencileri evrensel toplum değerleri ile buluşturarak, sosyal dayanışmayı ve yardımlaşmayı destekler. Öğrencilerin yüksek değerlere sahip dünya insanı olabilme özelliklerini geliştirir. Gördüğü eğitimi ve yaptığı araştırmaları topluma hizmet amacıyla kullanan vatandaşlar yetiştirmektir. Gençleri topluma hizmet etmeye özendirerek, toplumsal yaşamın zenginleşmesine, topluma hizmet duygusunun gelişmesine destek olmaktır. Ayrıca 8 Mayıs 2018 günü Marmara Üniversitesi’nde “Kariyerde Gönüllülük” konulu bir sempozyum düzenlemiştik ve moderatörlüğünü ben yapmıştım. Yapılan görüşmelere göre, toplumun yükselen değeri gönüllülüktür, mutluluk arayan gönüllülük yolunu seçmelidir. Birçok kurumda iş bulabilmek için gönüllü projelerinde görev almak koşulu aranıyor. Kurumlar, “Başka insanlara yararlı olmak için çalışmayan, insan bize de yaralı olmaz” fikrini benimsiyorlar. Yurt dışında iyi bir üniversitede master veya doktora yapmak veya burs kazanmak için “ufku geniş bir liderlik yeteneği ve gönüllü projelerinde görev almak aranıyor.

Üniversitelerde ve yüksek okullarda verilen derslerin bu eğitimin içerikleri, konu başlıkları nedir?
Gönüllülük nedir, Türk Kültürü’nde Hizmet ve Gönüllülük, İslam’da Sevgi ve Hizmet, Günümüz Toplumunda Gönüllülük, Sosyal Sorumluluk Duygusu, Hizmet ve Yardım Kavramları, Türkiye’de Gönüllülük Örgütlenmesi İçin Olanaklar, Uluslararası Gönüllü Kuruluşlar, Gönüllülükte Başarı Yolu, Gönüllülük İnsana Ne Kazandırır, Gönüllülük Toplumsal Yaşama Ne Katkı Sağlar, Dünya ve Gönüllülük. İki ay teorik olarak yukarıdaki konuları anlattıktan sonra 27 saat süreli staja gönderiyoruz. Öğrenciler gönüllü kuruluşlarda, vakıflarda, derneklerde, engelli okullarında, hayvan barınaklarında, çocuk yuvalarında, huzur evlerinde çalışıp hizmet ediyorlar.

Eğitimlerin toplumsal değişim ve dönüşüme katkısı nedir?
Endüstri Devrimi’nden sonra toplumda almak, tüketmek ve sahip olmak hususlarında büyük bir artış oldu. İnsanlar maddeye odaklanarak sevgiye, şefkate, merhamete yani birbirlerine yabancılaştılar. Bilim dünyası bunu fark ediyor, gönüllülüğü bir kurtuluş yolu olarak görüyorlar.

Üniversitelerde gönüllülük eğitimlerinin yaygınlaştırılması ile ilgili neler yapıyorsunuz?
Ulaşabildiğim üniversitelere öneriyorum, Gazetelerde, dergilerde yazılar yazıyorum. Gençlik ve Spor Bakanlığı Genç Gönüllüler Daire Başkanlığı son iki yıldan beri üniversitelere bu dersin müfredata alınması için resmi yazı ile önerilerde bulunuyor.

Gençler Gönüllülük Eğitmeni olmak için kariyerini, hayatını nasıl şekillendirmeli?
Gönüllü liderliği, askeri, politik, iş dünyası liderliklerinden çok farklıdır. Gönüllüye ne rütbe, ne makam, ne maaş verilir; verilen ve beklenen tek şey sevgidir. İnsanlığın geleceği ancak sevgi üzerine kurulur ve sevgiyi bilenler tarafından yönetilirse insanlar mutluluğu bulabilirler. Gençler gönüllülük yapabilmek ve iyi bir gönüllü lideri olabilmek için yüreklerindeki sevgiyi hizmete dönüştürebilecek yolları aramalı, yakın çevrelerinden başlayarak toplumsal ihtiyaçlar üzerine eğilmeli; sevgi, şefkat ve merhametin dünya varlıklarını birbirine bağlayan en yüce değer olduğunu öğrenmeli ve yaşamalıdır. Dünya üniversitelerinde gönüllü kuruluşlara profesyonel eleman yetiştirmek üzere lisans ve yüksek lisans programları vardır. Bundan 10 yıl önce Marmara Üniversitesi’nde de “Toplumsal Projeler Uygulama ve Yönetimi” isimli ilk “Tezli Yüksek Lisan Programı” başladı. Vakıflar, dernekler ve diğer gönüllü kuruluşlar için üst düzey yönetici yetiştirme hedefleniyor. Katılanların büyük bir bölümü aynı kuruluşlarda çalışanlardır. Bu programda “Gönüllülük ve Gönüllü Yönetimi” dersi veriyorum: Dersle ilgili 40 yıllık deneyimlerimi yazdığım “Sevgi Liderliği” isimli bir kitabım vardır.

Sizden ders alamayacaklar da derslere erişebilir mi?
Sosyal medyadaki sayfalarımda ve Gönüllü Platformu’nun sayfalarında 140 öğrencimin bu konudaki görüşlerini yayınlıyorum. Ayrıca Marmara Üniversitesi İşletme Fakültesi sayfalarından da izlenebilir.

Etiketler:
 
Trakya Birlik ayçiçeği ön alım fiyatını açıkladı
 
Ticaret ve Sofra Kültürünü birleştiren fuar, 13 Eylül’de kapılarını açacak
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
‘Hasta Koçluğu’ benim oluşturduğum bir kavram
Esma Sevinç ile ‘Sağlık Koçluğu’ ve ‘Hasta Koçluğu’ üzerine bir söyleşi ...
Sanatçılarımız ilgisizlikten şikâyetçi
25 civarında kişisel sergisi olan ressam Ziya Buyuk resimle nasıl tanıştığını ...
Vücutta ödem oluşmasının nedenleri
Vücudun şişmesinin ve sıvı birikiminin ‘ödem’ olabileceğini ifade eden ...
 
Türkiye bir deprem ülkesidir
Türkiye’nin en büyük doğal afetlerinden olan 17 Ağustos Gölcük depreminin ...
Mesleğimi keyifle yapıyorum
Özel eğitim öğretmeni Nihan Atlan, “Özel gereksinimli çocuklarla çalışmaya ...
Türkiye Suriye ilişkilerinin dönüşümüne ışık tutan eser
Siyaset Bilimi ve Uluslararası ilişkiler Uzmanı İsmail Cingöz’ün yeni ...
 
Engele Yer Olmayan Hikaye
Hepimizin hayatı birer hikayedir aslında. Önemli olan bu hikayede neler ...
Sporu doğru beslenme ile alışkanlık haline getirin
Ticari Hayat Gazetesi olarak genç diyetisyen Merve Şafak ile keyifli ve ...
Cam’dan bir dünya
Ulucanlar Cezaevi Müzesi’nde cam sanatını icra eden Mustafa Kural ile cam sanatı hakkında konuştuk.
 
TİCARİ HAYAT GAZETESİ
ARŞİV
ÇOK OKUNANLAR
YAZARLAR
Duran AKKAYA
Duran AKKAYA
KİRAZ, FINDIK, İNCİR, KAYISI ÜRETİMİNDE İLK SIRADAYIZ
Bünyamin ALTINTAŞ
Bünyamin ALTINTAŞ
ENFLASYON BEKLENTİLERİ ÜZERİNE
Nesrin ÖZOĞLU
Nesrin ÖZOĞLU
İNSANA CAN OLMAK
Seda TOLMAÇ
Seda TOLMAÇ
DOĞAYA MÜDAHALE EDERKEN YOK OLAN BİZLERİZ
Hatice TOPÇU
Hatice TOPÇU
EKOLOJİK DENGENİN BOZULMASI VE İNSANLIĞIN GELECEĞİ
Esra SARI
Esra SARI
SAĞLIKLI BESLENEMEME SORUNSALI
Oğuzhan SARI
Oğuzhan SARI
GERİ DÖNÜŞTÜR
Arda ÇELİK
Arda ÇELİK
İDEAL ROL MODELLER!
Şira Yıldız ASAN
Şira Yıldız ASAN
SADE YAŞAMAK- 2
Ömer AĞAÇLI
Ömer AĞAÇLI
7 NEFS, 7 AKIL MERTEBELERİ
Burcu ŞEN
Burcu ŞEN
Cilt bakımında yapılan hatalar
Av. Zeynep YETİŞGİN
Av. Zeynep YETİŞGİN
KARŞILIKSIZ ÇIKAN ÇEKTE ALACAKLININ HAKLARI
Mert Can DUMAN
Mert Can DUMAN
ÇİN ARTIK SERT OYNUYOR
R Bülend KIRMACI
R Bülend KIRMACI
ATATÜRK EN BÜYÜK İKTİSATÇIDIR -2
İsmail CİNGÖZ
İsmail CİNGÖZ
YENİ SAVAŞ SİLAHI: MÜLTECİLER
Mustafa YILDIZ
Mustafa YILDIZ
FAİL İLE FİİLİ ARASINDAKİ DENGE
Halil YATAR
Halil YATAR
YAZ SONUNDA GELDİ
Prof.Dr. Esat ARSLAN
Prof.Dr. Esat ARSLAN
KAYIKÇI DEĞİL "MEKTUP KAVGASI"
Gülçin KARLI İPEK
Gülçin KARLI İPEK
İLKLERİN KADINI SABİHA RIFAT GÜRAYMAN
Hicret TÜRKMAN
Hicret TÜRKMAN
KOMŞULUK ÖLMESİN
Hasan AKGÜL
Hasan AKGÜL
YEREL SEÇİMLER İÇİN BİR DEĞERLENDİRME
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
ENDİŞE VERİCİ!
Gamze Nur ERGİL
Gamze Nur ERGİL
BABA’YA İTHAFEN
Dursun ERKILIÇ
Dursun ERKILIÇ
LİBAS
Fatma Sena YAMAN
Fatma Sena YAMAN
SEVİNCİ ŞÜKÜR, ÜZÜNTÜSÜ SABIR
Serkan KUMDAKÇI
Serkan KUMDAKÇI
SEYRE DEVAM
Can Berk KANAT
Can Berk KANAT
DİŞİYİ KİŞİ YAPALIM!
Esra  YAZDIÇ DEMİR
Esra YAZDIÇ DEMİR
ŞALVARIYLA KÜRSÜYE ÇIKIYOR, AKADEMİSYENLERİN YAPAMADIĞINI YAPIYOR
Şahap YILMAZ
Şahap YILMAZ
İŞ PLANI NEDEN ÖNEMLİ?
Ali Asker DEMİRHAN
Ali Asker DEMİRHAN
YENİ TORBA KANUN TASARISININ VERGİ HÜKÜMLERİ
Mehmet GÖKTÜRK
Mehmet GÖKTÜRK
GERÇEĞİ HAKARET SAYMAK!
Abdurrahman SAĞKAYA
Abdurrahman SAĞKAYA
DEVLET HİZMET SATIN ALMALI
Oktay TAŞ
Oktay TAŞ
İŞİMİZ FİYAKA!
Cihangir TÜRKMEN
Cihangir TÜRKMEN
İHTİYAÇLARIM VE REFERANDUM
İsmet ORHAN
İsmet ORHAN
ÜÇ MUAMMADA... İLKLER NELER OLUYOR?
Sedat ERİŞ
Sedat ERİŞ
HALKIN BİLİNÇALTINDAKİ SORULAR-4
ÇOK YORUMLANANLAR
FACEBOOK'TA TİCARİ HAYAT
Ana Sayfa Gündem Ekonomi Şirketler Özel Haber Ankara Röportaj Sağlık
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva