ANA SAYFA GÜNDEM EKONOMİ ŞİRKETLER ÖZEL HABER ANKARA RÖPORTAJ SAĞLIK VİDEOLAR
Türkiye'deki koronavirüs salgınında son durum
Türkiye'deki koronavirüs salgınında son durum
Bakan Koca'dan hastanelerdeki doluluğa ilişkin açıklama
Bakan Koca'dan hastanelerdeki doluluğa ilişkin açıklama
Rusya'da Kovid-19 vaka sayısı 871 bini aştı
Rusya'da Kovid-19 vaka sayısı 871 bini aştı
İstanbul'da Kovid-19 tedbirleri denetimi
İstanbul'da Kovid-19 tedbirleri denetimi
Taksim Camisi'nin yüzde 65'i tamamlandı
Taksim Camisi'nin yüzde 65'i tamamlandı
HABERLER>ÖZEL HABER
28 Temmuz 2020 Salı - 07:12

Mozaik mukaddes ve kadim bir sanat

Geleneksel Türk sanat dallarından birisinin mozaik sanatı olduğunu söyleyen cam mozaik sanatçısı Meyçem Ezengin, mozaik sanatının çok mukaddes ve kadim bir sanat olduğunu dile getirdi.

Mozaik mukaddes ve kadim bir sanat

ESRA SARI 

Geleneksel Türk sanat dallarından birisinin mozaik sanatı olduğunu söyleyen cam mozaik sanatçısı Meyçem Ezengin,   mozaik tutkusunu ve bu sanatı yaşatmak için verdiği çabayı Ticari Hayat Gazetesi okurları için anlattı. 

Camın renkliliği bana cazip geldi 

Trakya Üniversitesi Geleneksel Türk Sanatları Bölümünden mezun olduğunu söyleyen Ezengin,  mozaik sanatına yönelmesinin sebebini ise şu sözlerle açıkladı: “Geleneksel Türk Sanatları okuduğum için farklı branşları bir arada görme şansına eriştim. Geleneksel sanatlar daha çok kitap sanatları olarak biliniyor: hat, tezhip, minyatür… Tabii bu motifleri hep kağıt üzerinde fırça ve kalemle gördük. Ama camla şekil vermek bana farklı bir boyut kazandırdı. Camın renkliliği, malzemeyi özgür bir şekilde kullanabilmek gibi ayrıntılar beni cezbetti. Benim çalıştığım alandaki farkım bu oldu.”

Mozaik sanatı her türlü materyalle yapılabilir

Ezengin, mozaik sanatını doğal taş, mermer, dere çakılı, traverten, cam, fayans gibi malzemeler ile de yapılabileceğini belirterek, bu konuya ilişkin şunları söyledi:  “Mozaik denilince akla sadece taş ve mermer geliyor.  Ama çakıl taşları, mermer, cam boncuk gibi materyallerle de mozaik sanatı icra edilebilir. Aslında istediğiniz her türlü materyalle mozaik yapabilirsiniz. Çünkü mozaik sanatı geniş bir sahaya sahip… Mozaik sanatı istediğiniz farklı materyalleri bir araya getirerek oluşturduğunuz bir resim sanatı aslında. Ama ben cama şekil vermeyi daha çok sevdim. Geleneksel okumamın da buna katkısı oldu. Çünkü geleneksel motifleri modern dünyamıza yansıtmayı ve farklı bir malzemeyle çalışmayı sevdim.”

Mozaik sanatı maliyetli bir sanat 

Malzemeleri bulmakta zorluklar yaşadığını dile getiren Ezengin,  bu konuya ilişkin şunları kaydetti:  “Mozaik sanatı çok maliyetli bir geleneksel Türk sanat dallarından birisi. Hatta mozaik sanatının ayakta durması güç olan sanatlardan…Çünkü mozaik sanatı hem zor hem de maliyetli. Mozaik sanatında kullanılan materyallerin büyük çoğunluğu yurtdışında üretiliyor.  Maalesef Türkiye’de üretilmiyor.  Ve ben bu sanatı devam ettirmek istiyorum. Ama şahıslarında bütçeleri belli… Devlet mozaik sanatını desteklemezse ileriki yıllarda yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalabilir.”

Anadolu’nun her yerinde mozaik eserine rastlanabilir 

Güney ve Güneydoğu Anadolu başta olmak üzere Anadolu’nun birçok yerinde mozaik eserlerinin bulunabileceğini anlatan Ezengin,  “Antep, Urfa, Maraş, Samsun, Kastamonu, Zonguldak, Karabük, Aydın gibi çoğu yerde kazı çalışması yapsanız mozaik sanatına denk gelirsiniz. Maalesef kazı maliyetinden dolayı ülkemizde çok fazla kazı çalışması yapılmıyor.  Bu yüzden de mozaik eserleri gün yüzüne çıkamıyor. Antep’te yıllarca çoğu mozaik eserleri depolarda saklanıyordu. Son yapılan Zeugma Mozaik Müzesi sayesinde çoğu mozaik eseri tekrardan gün yüzüne çıktı.” ifadesini kullandı. 

Ezengin, günümüzde mozaik sanatının işlevsel hayatımızda mevcut olduğunu da kaydetti. 

Mozaik sanatı çok mukaddes ve kadim bir sanat 

Ezengin, mozaik sanatının çok mukaddes ve kadim bir sanat olduğunu belirterek, “Mozaik sanatı bizim topraklarımızdan çıkmış bir sanat.” dedi. 

Cumhurbaşkanlığında 7 eseri var 

Ezengin, yaptığı eserlerin değerli yerlerde olduğunu da ifade ederek, “Dünya’daki pek çok ülkeye eser gönderdim. Türkiye’de  ise önemli devlet erkanlarına eser gönderdim. Şimdiye kadar yapmış olduğum eserler; Cumhurbaşkanlığı, Üsküdar Belediyesi, Zonguldak Valiliği, Bülent Ecevit Üniversitesi Rektörlük Binası, Sezai Karakoç Kültür Merkezi gibi kurumların duvarlarını ya da dekoratif aksesuarlarında yer aldı. Cumhurbaşkanlığında 7 eserim var. Bunların dışında cafe-  restaurant, otel gibi özel işletmelerde, şahısların ev ve ofislerinde yer almaktadır.”

Çalışmalarının hepsinde farklı hikâyeler ve mesajlar olduğuna dikkati çeken Ezengin, “Yapılan hiçbir işin mesajsız olması mümkün değil. Aslında sanatçının görevi bu…” dedi.  

Ruh halim eserlerime yansır 

Her sanatçının eserlerinde kendi hislerini, duygu ve düşüncelerini yansıttığını söyleyen Ezengin, eserlerinde günlük yaşamdan etkilendiğini belirterek, sözlerine şöyle devam etti: “Sanatçı esere kendinden bir şey katmazsa zaten esere bir şey katmış olmuyor.  Her eserimde imzam var. Her eserimde beni anlatan bir şey muhakkak olması lazım… Benim eserlerimde çoğunlukla ruh halim eserlerime yansır. Eserlerimi yaparken özgürüm, hayran olduğum resimler, desenler ilham kaynağım. Bir esere başladığımda eser benimle birlikte şekillenir. O eskiz hiçbir zaman aynı şekilde çıkmaz. O günlük şartlar neyse ruh halim eser ona göre ortaya çıkar.”

Geçmiş ile geleceği eserlerinde modernize etmeyi sevdiğinden de söz eden Ezengin, farklı modelleri bir formda kullanmayı sevdiğini de kaydetti. 

Benim felsefem; ‘Geçmişi unutturma, günümüze yansıt’ 

“Çağına göre yaşamalıyız.” diyen Ezengin, “Hiçbir zaman geçmiş tarihi unutmamak gerekiyor. ‘Geçmişi unutturma,  günümüze yansıt’ benim felsefem. Bu felsefeyi eserlerimde yaşatmaya çalışıyorum.” diye konuştu.

Pandemi özgürlüğümüzü kısıtladı  

Kovid- 19 salgın süreci sebebiyle bir süre evlerde zaman geçirmek zorunda kalındığını anımsatan Ezengin, “Pandemi sürecinde benim özgürlüğüm kısıtlandı.Özgürleşemedik, dışarı çıkmadık.”  şeklinde konuştu. 

Çok sayıda karma sergide eserinin yer aldığını belirten Ezengin,   bugüne kadar kişisel sergi açmadığını dile getirerek, “Mozaik sanatında 1 eseri ortaya çıkarmanız yaklaşık 3-4 ay sürüyor. 1 sergiyi ortaya çıkarmanız için en az 25 parça eserin olması şart.  Kovid - 19 salgını sürecinde çalışmalara başladım. İnşallah kısa sürede biter.” dedi. 

Atölyesinde öğrenci yetiştiriyor 

İstanbul’un Üsküdar semtinde bulunan atölyesinde öğrenci yetiştirdiğinden bahseden Ezengin, bu sanatın genç nesillere aktarılması için atölyesinde eğitimler verdiğini belirtti. Kendine zaman ayıran belli bir yaş üstündeki kişilerin öğrencileri olduğuna dikkat çeken Ezengin, gençlerin eğitim hayatına odaklandığını kaydetti. 

Şu dönemde hiçbir sanatçının sanat yaptığını düşünmediğini de söyleyen Ezengin,  “Ben bir eseri ortaya çıkarırken kaygı ve endişe içerisindeysem nasıl sanat yapabilirim. Özgür değilim. Benim sanat yapmam için hiçbir şey düşünmemem lazım. Sanat yapmak farklı bir şey.” diyerek sözlerini tamamladı. 

Meyçem Ezengin hakkında 

1982 yılında Bursa’da doğan Meyçem Ezengin aslen Zonguldak Ereğli’lidir. 2007 yılında Trakya Üniversitesi Şehit Ressam Hasan Rıza Güzel Sanatlar Geleneksel Türk Sanatları bölümünden mezun olmuştur. Stajını Ressam Mehmet Hakan Demirok’un atölyesinde yapmış, cam işçiliği, vitray ve mozaik alanında uzmanlığını geliştirmiştir.

2007-2015 yılları arasında; İSMEK bünyesinde ‘Mozaik Usta Öğretici’ olarak görev yapan Ezengin, eş zamanlı olarak 2011-2016 yılları arasında Bahariye Mevlevihane’sindeki Sanat Atölyelerinde ders vermiş, daha sonra İSMEK bünyesindeki görevini yetiştirdiği asistanına devretmiştir. Ezengin halen İstanbul’daki atölyesinde özel eğitimler vermeye devam etmektedir.

Bülent Ecevit Üniversitesinin talebi ve destekleri sonucunda; 2016-2017 akademik yılı bahar döneminden itibaren Ereğli Meslek Yüksek Okulu’nda “Mozaik Atölyesi” kurulmasına öncülük etmiş ve kurulum çalışmalarına başlanmış olup, atölyenin tamamlanmasıyla birlikte bu sanatı öğrenme arzusunda olan üniversite öğrencileri yetiştirmeye başlamıştır.

İstanbul; Bahariye Mevlevihanesi ve TBMM Dolmabahçe Sanat Galerisi ile Konya Karatay Çini Eserleri Müzesi’nde düzenlenen ‘Yaşayan Mirasımız Selçuklu Dönemi’ Sergi Organizasyonlarında ‘Proje Danışmanı’ olarak görev yapmış, ayrıca sanatçı olarak eserleriyle sergilere katılmıştır.

Birçok ulusal, uluslar arası sergi, sanat fuarı ve festivallerine katılmış ve organize etmiştir.

 
Başkan Oğuz'un esnaf ziyaretleri sürüyor
 
Büyükşehir soruyor Başkentli karar veriyor
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Eski nesil kahvelerin genç ustası
Yandırma, tahmis ve cilveli kahve gibi Anadolu’nun kayıp kahvelerini bulup ...
Kurban kesimi usulüne uygun olmalı
Kurban kesiminin İslami usullere uygun yapılması gerektiğini söyleyen ...
Bankacıydı terzi oldu
Bankadan emekli olduktan sonra baba mesleği olan terziliğe başlayan Nermin ...
 
Meyvelerin sayısız faydaları var ama porsiyon kontrolü şart
Meyvelerin vitamin, mineral ve lif bakımından oldukça zengin olduğunu ...
Güneş gözlüğü alırken cam özelliklerine dikkat edilmeli
Gözü, güneşin zararlı ışınlarından korumak için gözlük seçiminin önemli ...
Kurban seçimi ve kesiminde veterinerlerden destek alın
Kurban Bayramı öncesinde düzenlenen eğitim seminerinde konuşan Ankara ...
 
Suni fiyat artışlarına dikkat edin!
Konut kredi faiz oranlarının düşürülmesiyle ev fiyatlarında suni artışlar ...
Tatil öncesi ağız ve diş kontrolü hayat kurtarır
Diş Hekimi Meriç Yıldırım, tatile çıkılmadan önce diş ve diş eti bakımı ...
Üçüncü nesil lazer tedavisi: SMILE Lazer
Üçüncü nesil bıçaksız lazer tedavisi olan SMILE Lazer bir günde göz kusurlarından ...
 
TİCARİ HAYAT GAZETESİ
ARŞİV
ÇOK OKUNANLAR
YAZARLAR
Büşra ÇİNKAYA
Büşra ÇİNKAYA
YENİ MEDYA
Mustafa YILDIZ
Mustafa YILDIZ
İNSAN DİN İLİŞKİSİ III
Hüseyin ALPASLAN
Hüseyin ALPASLAN
1915 ÇANAKKALE KARA SAVAŞLARI’NIN İKİNCİ SAFHASI
Bünyamin ALTINTAŞ
Bünyamin ALTINTAŞ
TURİZMDE SON DURUM
Mert Can DUMAN
Mert Can DUMAN
ÜÇ SORU ÜÇ CEVAP
Hatice KARATAŞ
Hatice KARATAŞ
İSTANBUL SÖZLEŞMESİ
İsmail CİNGÖZ
İsmail CİNGÖZ
HİBRİT SAVAŞ VE TÜRKİYE
Hatice TOPÇU
Hatice TOPÇU
YAŞAMAK BAYRAMDIR
Seda TOLMAÇ
Seda TOLMAÇ
GENÇLER UMUDU NEDEN YURT DIŞINDA ARIYOR?
Oğuzhan SARI
Oğuzhan SARI
PANDEMİDE İKİNCİ DALGA ENDİŞESİ
Şira Yıldız ASAN
Şira Yıldız ASAN
65 YAŞ ÜSTÜNÜN PSİKOLOJİSİ
Esra SARI
Esra SARI
YAŞIYORSAK HALA UMUT VAR
Arda ÇELİK
Arda ÇELİK
ÖĞRENCİ EĞİTİM VE SORUNLAR
Nesrin Yarım ÖZOĞLU
Nesrin Yarım ÖZOĞLU
SOSYAL MEDYAYA NELER OLACAK?
Duran AKKAYA
Duran AKKAYA
HANGİ SEKTÖR NE KADAR KAZANDI?
Ömer AĞAÇLI
Ömer AĞAÇLI
VARLIK VE VAROLUŞ KARŞISINDA DOĞRU DÜŞÜNEMEME SORUNLARI
R.Bülend KIRMACI
R.Bülend KIRMACI
“BÜYÜK EKONOMİ”
Prof.Dr. Esat ARSLAN
Prof.Dr. Esat ARSLAN
MISIR SİLAHLI KUVVETLERİ: ESNAFAT-I ASKERİYE
Ceyhun Özgür
Ceyhun Özgür
ÇALIŞAN EMEKLİNİN MAAŞINDA KESİNTİ OLUR MU?
Ayşe Aybike Yılmaz
Ayşe Aybike Yılmaz
VEJETARYEN BESLENMESİ
Burcu ŞEN
Burcu ŞEN
NE KUTLADIĞIMIZI BİLİYOR MUYUZ?
Av. Zeynep YETİŞGİN
Av. Zeynep YETİŞGİN
HATIR İÇİN YOLCU ALIMINDA ARAÇ İŞLETENİN SORUMLULUĞU
Gülçin KARLI İPEK
Gülçin KARLI İPEK
İLKLERİN KADINI SABİHA RIFAT GÜRAYMAN
Hicret TÜRKMAN
Hicret TÜRKMAN
KOMŞULUK ÖLMESİN
Hasan AKGÜL
Hasan AKGÜL
YEREL SEÇİMLER İÇİN BİR DEĞERLENDİRME
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
ENDİŞE VERİCİ!
Gamze Nur ERGİL
Gamze Nur ERGİL
BABA’YA İTHAFEN
Dursun ERKILIÇ
Dursun ERKILIÇ
LİBAS
Fatma Sena YAMAN
Fatma Sena YAMAN
SEVİNCİ ŞÜKÜR, ÜZÜNTÜSÜ SABIR
Serkan KUMDAKÇI
Serkan KUMDAKÇI
SEYRE DEVAM
Can Berk KANAT
Can Berk KANAT
DİŞİYİ KİŞİ YAPALIM!
Esra  YAZDIÇ DEMİR
Esra YAZDIÇ DEMİR
ŞALVARIYLA KÜRSÜYE ÇIKIYOR, AKADEMİSYENLERİN YAPAMADIĞINI YAPIYOR
Şahap YILMAZ
Şahap YILMAZ
İŞ PLANI NEDEN ÖNEMLİ?
Ali Asker DEMİRHAN
Ali Asker DEMİRHAN
YENİ TORBA KANUN TASARISININ VERGİ HÜKÜMLERİ
Mehmet GÖKTÜRK
Mehmet GÖKTÜRK
GERÇEĞİ HAKARET SAYMAK!
Abdurrahman SAĞKAYA
Abdurrahman SAĞKAYA
DEVLET HİZMET SATIN ALMALI
Oktay TAŞ
Oktay TAŞ
İŞİMİZ FİYAKA!
Cihangir TÜRKMEN
Cihangir TÜRKMEN
İHTİYAÇLARIM VE REFERANDUM
İsmet ORHAN
İsmet ORHAN
ÜÇ MUAMMADA... İLKLER NELER OLUYOR?
Sedat ERİŞ
Sedat ERİŞ
HALKIN BİLİNÇALTINDAKİ SORULAR-4
ÇOK YORUMLANANLAR
FACEBOOK'TA TİCARİ HAYAT
Ana Sayfa Gündem Ekonomi Şirketler Özel Haber Ankara Röportaj Sağlık
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva