ANA SAYFA GÜNDEM EKONOMİ ŞİRKETLER ÖZEL HABER ANKARA RÖPORTAJ SAĞLIK VİDEOLAR
Türkiye'deki koronavirüs salgınında son durum
Türkiye'deki koronavirüs salgınında son durum
MSB'den Kıbrıs Barış Harekatı paylaşımı
MSB'den Kıbrıs Barış Harekatı paylaşımı
Yunanistan Kovid-19 tedbirlerini sertleştiriyor
Yunanistan Kovid-19 tedbirlerini sertleştiriyor
'Döner sermaye sistemi işlevini yitirdi'
'Döner sermaye sistemi işlevini yitirdi'
Barış Pınarı Bölgesi'nde 15 Temmuz şehitleri anıldı
Barış Pınarı Bölgesi'nde 15 Temmuz şehitleri anıldı
HABERLER>ÖZEL HABER
26 Şubat 2020 Çarşamba - 07:27

Mobbing yaşama sevincini yok ediyor

Mobbing ile mücadelenin önemine dikkati çeken Mobbing Eğitim Yardım Araştırma Derneği (MEYAD) Genel Başkanı İsmail Akgün, “Mobbing Türk Ceza Kanununda yer almalı çünkü mobbing bir insanın yaşam sevincini elinden alıyor” dedi.

Mobbing yaşama sevincini yok ediyor

OĞUZHAN SARI

Son yıllarda oldukça önemli bir konu olarak dikkati çeken mobbing, işyerinde bir ya da birden fazla çalışana belirli bir süre boyunca sistemli olarak yapılan yıldırma, işten ve işyerinden uzaklaştırma amacı taşıyan davranış, tutum ve tavırlar olarak tanımlanıyor.

Sistemli olarak mobbinge maruz kalan kişiler hem psikolojik hem de fiziksel olarak mağdur oluyor. Mobbing kişilerde, uyku bozuklukları, işe geç kalma, konsantrasyon bozukluğu, mide sorunları, cilt sorunları, bağırsak sorunları, alkol ya da madde bağımlılığı, depresyon, paranoya, panik ataklar, ciddi psikolojik ve psikiyatrik rahatsızlıklar, kalp krizi, yetersizlik hissi, iştahsızlık ya da aşırı yeme, kilo kaybı, kilo alma gibi birçok psikolojik ve fiziksel rahatsızlığa sebep oluyor. Bu nedenle, kişileri ciddi anlamda etkileyen mobbing ile mücadele konusu önem taşıyor. Mobbing ile mücadele amacıyla kurulan sivil toplum kuruluşları da mobbingin neden olduğu sonuçlara dikkati çekerek, mobbing ile mücadele konusunda çözüm önerileri sunuyor. 

“Tüm Yönleriyle Mobbing” Sempozyumunda konuşan Mobbing Eğitim Yardım Araştırma Derneği(MEYAD) Genel Başkanı İsmail Akgün de, dernek olarak mobbing ile mücadele konusunda çalışmalar yürüttüklerini belirterek, mobbing ile mücadelede çözüm önerilerini dile getirdi.

Amacımız, mobbingin önüne geçmek

“MEYAD, 2015 yılında gönüllüler tarafından kurulmuş bir sivil toplum kuruluşudur. 2015 yılından bu yana yaklaşık 50 bin çalışana ve işverene yüz yüze eğitimler verdik. Çok sayıda televizyon kanalında canlı yayın programına katıldık ve mobbingi anlattık, anlatmaya da devam ediyoruz” diyen İsmail Akgün, “Keşke mobbing olmasa, mobbing ortadan kalksa da bizler de bu kadar zahmetlere katlanmasak ama ne yazık ki mobbing var. Ümidimiz yaptığımız çalışmalarla birlikte mobbingin önüne geçebilmek” dedi.Akgün, Mobbing Eğitim Yardım Araştırma Derneğinin 2017 yılında ‘MEYAD Akademi’ adı verilen bir birim kurduğunu ifade ederek, “Bu akademi tamamen gönüllük esasına dayanan 15 günde bir mobbing başta olmak üzere, çalışma hayatının tüm sorunlarının anlatıldığı bir birim. Farklı konuklar ve farklı konu başlıklarıyla bugüne kadar yaklaşık 200 eğitim düzenledik. Çalışma hayatının her alanında yer alan kişi ve kuruluşlar konuklarımız oluyor” ifadelerine yer verdi. 

Temel amaçlarının toplumsal bilinçlenme, toplumsal uzlaşı ve çalışma hayatına katkı olduğunu söyleyen Akgün, “Sloganımız ‘Herkese ve her kesime...’ Türkiye’nin bütün insanları bizim insanımız. İşvereniyle, işçisiyle, yöneticisiyle, memuruyla bizim insanımız. Dolayısıyla biz bunu gözeterek çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi. 

Mobbing mağdurlarının yaşadığı en büyük sorun şahitlik 

Akgün, çalışma hayatında yaşanan mobbing ve mağdurların sorunlarına değinerek, mobbing mağdurlarının en büyük sorunlarından birinin şahitlik olduğunu belirtti.

“Eskiden üç maymun vardı: Görmedim, duymadım, bilmiyorum denirdi” diyen Akgün, “Şimdi bu durum dört maymuna çıktı: Gördüm, duydum, biliyorum, tırsıyorum. Yani kişi korktuğu için susmayı tercih ediyor” dedi. 

Şikayet mekanizmaları önemli 

Akgün, mobbing ile mücadelede şikayet mekanizmalarının önemli olduğunu belirterek, “Çalışanların öncelikle kendi işletmelerinde ya da kurumlarında şikayet haklarını kullanmaları, ondan sonraki yollarda ise, Alo 170, Çalışma ve İŞKUR İl Müdürlükleri, Türkiye Kamu Denetçiliği ve Ombudsmanlık Kurumu, Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu, Türkiye Büyük Millet Meclisi, CİMER, son olarak Adli ve idari yargıya başvurmaları gerekir” şeklinde konuştu. 

Akgün, Adli ve İdari Yargının en son başvurulacak yer olmasının nedenini ise, şu sözlerle açıkladı: “Toplumun her kesimi adalet kavramını sıklıkla vurgular ama ben şuna dikkat çekmek istiyorum: ‘Biz gerçekten adalete inanıyor muyuz?’ Zira biz, bir komşumuza, kurumumuza, işletmemize dava açtığımız zaman o kişilerle düşman oluyoruz. Hani hak ve adalete inanıyorduk. Kişi, işletmeye, kuruma dava açtığı zaman hakkını aramış oluyor. Bunu yaparken de yasaya başvuruyor. Bunda yanlış olan herhangi bir şey yok.” 

Her türlü atama liyakat esas alınarak yapılmalıdır

Akgün, dernek olarak mobbing ile mücadele konusunda sundukları çözüm önerilerini belirli başlıklarda topladıklarını ifade ederek, şunları söyledi: “Biz ‘Yapısal Düzenlemeler’ başlığı adı altında her türlü atamanın liyakat ve ehliyet esas alınarak adalet ilkesiyle yapılması gerektiğine inanıyoruz. Şayet bu yapılırsa, sorunlarımızın çoğunu azaltmış olacağımızı düşünüyoruz. Bunun yanında maalesef hem kamuda hem özel sektörde kurumsallaşmayı başaramıyoruz. Bu nedenle de biz iş tanımlarını açık ve net yapamıyoruz. İş tanımları açık ve net olmalıdır. Ayrıca kamu ve özel sektörde meslekte yükselme kriterleri net, objektif ve adil olmalıdır. Bunu sağlarsak, bizim kurumlara, dolayısıyla devlete, dolayısıyla işletmelere olan inancımız kırılmamış olur. Bu sağlanmadığı zaman ortaya bir güvensizlik çıkar.” 

Yöneticiler, ‘yönetişim’ anlayışı benimsemeli 

Yöneticilerin uzmanlık alanlarının yanı sıra insan yönetimi konusunda da özel ve kapsamlı eğitimden geçirilmesi gerektiğine değinen Akgün, “Yöneticiler, yönetim anlayışı yerine, yönetişim anlayışını benimsemelidir. Yöneticiler teftiş ve yönetimin yanı sıra bağımsız denetim kurumlarınca da denetime tabi tutulmalıdır. Bu bağımsız denetim kurumlarındaki kastımız, Türkiye Ombudsmanlık Kurumu, Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu gibi kurumlardır” dedi. 

Mobbing mağdurları ve ailelerine rehabilitasyon desteği sağlanmalı

Akgün, mobbing ile mücadelede sundukları çözüm önerileri kapsamında ‘Eğitim ve Rehabilitasyon’ başlığını da ele aldıklarını ifade ederek, “İşe girişlerde ve her beş yılda bir oryantasyon eğitimleri kapsamında mobbing eğitimlerinin zorunlu olması gerektiğine inanıyoruz çünkü mobbingin magazinleştiğini görüyoruz. Bu nedenle neyin mobbing olup olmadığının bilmesi gerekiyor. Bunun yanında mobbing mağdurları ve ailelerine rehabilitasyon desteğinin de sağlanması gerekiyor” şeklinde konuştu. 

Şikayet, adil ve objektif sonuçlandırılmalı

Çözüm önerileri kapsamında ‘Şikayet Mekanizması’ başlığının da önemli olduğundan söz eden Akgün, “Şikayetler, tarafsızlık ilkesi gereğince Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumunca, işin uzmanları tarafından, objektif, adil ve hızlı incelenerek sonuçlandırılmalıdır. Bu önemlidir çünkü kişiler kendi kurumuna amirini şikayet ettiği zaman şikayetin adil ve objektif sonuçlanacağına genellikle inanmıyorlar” dedi. 

Akgün, şikayet mekanizmasının yanında ödüllendirme sisteminin de olması gerektiğini ifade ederek, “Bu kapsamda mobbing şikayeti gelmeyen kurum yöneticisine ödül verilmeli. Mobbing yapmama zaten insanın asıl görevidir ama mobbing yapan o kadar çok yönetici var ki, bu nedenle mobbing yapılmaması gerektiğine, bunun bir suç olduğuna dikkat çekmek önemli” diye konuştu. 

Çok fazla mobbing mağdurunun ortaya çıkma nedeni eğitimsizlik, iletişimsizlik ve adaletsizlik anlayışıdır

Akgün, mobbingin kanun maddelerine girmiş olmasının, mobbing konusunda Yargıtay ve Danıştay’ın almış olduğu, Anayasa Mahkemesinin vermiş olduğu kararların olumlu adımlar olduğunu ancak bu kararların mobbing ile mücadelede yeterli olmadığını söyledi. 

“Mobbing nedeniyle yaşanan çok fazla intihar var. Mobbinge maruz kalan çok fazla insan var” diyen Akgün, “Çok fazla mobbing mağdurunun ortaya çıkmasının sebebi, eğitimsizlik, iletişimsizlik ve adaletsizlik anlayışıdır” dedi.

Mobbing ile doğrudan mücadele edecek bir kanuna ihtiyaç var

Akgün, mobbing konusunda yasal olarak yapılması gerekenleri şu sözlerle açıkladı: “Bilindiği gibi işçileri ve bütün memurları kapsayan 2 tane çerçeve kanun var ama bu kanunlarda ne yazık ki mobbing hiç yer almıyor. Yer almadığı için hak arama mücadelelerinin önünde ciddi bariyerler kurulmuş oluyor. Mobbing ile doğrudan mücadele edecek bir kanuna ihtiyaç var. Biz mobbing ile doğrudan mücadele edemedikçe mobbingin kişiler üzerinde yarattığı yıkıcı etkilerle karşılaşıyoruz.” 

Mobbing insanların yaşama sevincini elinden alıyor

“Türkiye’de birçok sorun var ve maalesef birçok insan da bu soruna seyirci kalıyor” diyen Akgün, “Biz sivil toplum kuruluşlarının mobbing alanında yürüttüğü çalışmalar yetmiyor çünkü çalışma alanı dediğimiz kavram devasa bir alan. Çalışma alanında yaklaşık 30 milyon insan var. Biz bu 30 milyonun çok az bir kısmına ulaşabildik ama şunu rahatlıkla söyleyebiliriz ki, mobbingi Türkiye’ye öğrettik. Şimdi ise yapmamız gereken içini doldurmak. Bu kapsamda da mobbing nedir ne değildir bunu anlatmamız lazım. Yasal düzenleme yapmamız lazım” ifadelerine yer verdi. Mobbingin, Türk Ceza Kanununda yer alması gerektiğine dikkati çeken Akgün, “Çünkü mobbing insanların yaşama sevincini elinden alıyor” dedi. 

Mobbing hakkında

Mobbing, bir kişiyi taciz etmek, sindirmek, kabadayılık yapmak anlamına gelir. Bir kişiyi rahatsız etmek için işbirliği yapan bir grup kişinin göstermiş olduğu tutum ve davranışlar da mobbing olarak tanımlanır. Özellikle iş yerlerinde, çalışma hayatında karşılaşılan mobbing, bir işyerinde, bir grup çalışan, belirli bir çalışana yönelik düşmanca davranışlarda bulunduğunda ve bu çalışanın kendisini güvende hissetmesini ve görevini yerine getirmesini zorlaştırdığında ortaya çıkar. Aynı zamanda bir iş yerinde işverenin çalışana, yöneticinin çalışana, çalışanın çalışan karşı gösterdiği yıldırma davranışları mobbing olarak ele alınır. 

Birbirinden farklı mobbing türleri ve mobbinge neden olan davranış ve tutumlar var. Mobbinge neden olan davranış ve tutumlardan bazıları, “Belirli bir çalışan hakkında bir söylenti yaymak, işçinin ofiste tecrit edilmesi, çalışanın görevlerini yerine getirmesini zorlaştırmak, çalışanın işten ayrılmasını sağlamaya çalışmak, konuşurken sözünün kesilmesi, küskünlükler, yok sayılma, lakap takma, görmezden gelinme, yapılan işin sabote edilmesi, sürekli suçlanma ve eleştirilme, uygunsuz şakalar yapılması, statünün küçümsenmesi, cinsel tacize maruz bırakılması, sözlü ya da yazılı tehdit, kaba ve kötü sözlerle rencide edilme, motivasyonun kırılmaya çalışılması,  iş performansının dışında işler verilmesi, alışılmış iş düzenini bozularak farklı işlere yönlendirilmesi” şeklinde tanımlanmaktadır.

Bir şirket ya da kurumda meydana gelen mobbing hem mobbing maruz kalan kişiyi psikolojik ve fiziksel yönden hem de şirketi verimlilik açısından olumsuz etkiler.

Mobbinge maruz kalan kişilerde, Gerginlik, öfke, alınganlık, özgüven kaybı, endişe, korku gibi psikolojik sorunlar; iştahsızlık ya da aşırı yeme, kilo kaybı ya da kilo alma, uyku bozuklukları, mide ve cilt sorunları gibi fiziksel problemler ortaya çıkar. 

Mobbing aynı zamanda şirket ya da kurumda verimliliğin düşmesine neden olur. Bunun yanında çalışan-çalışan ve çalışan-yönetici ilişkilerinin bozulması, güven duygusunun yitirilmesi, devamsızlıkların,izinlerin ve raporların artması, işyeri sadakatinin azalması, istifaların artması, çalışan sirkülasyonunun artmasına bağlı olarak nitelikli ve tecrübeli çalışanların kaybedilmesi ve şirket isminin ve marka değerinin zedelenmesi riskini de beraberinde getirir.

 
'Mücadeleye devam ediyoruz'
 
İran'dan gelen uçakta koronavirüs şüphesi
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Selen Baranoğlu’ndan yeni kitap: Sıkıntı Yok
Basit ve Mutlu Yaşam, Bana Bi Sade, Okyanusu Gezen Kırmızı kitaplarının ...
Mobbing Kanununa ihtiyaç var
Mobbing ile mücadele konusunda çözüm önerilerine yer veren Mobbing ile ...
Eskiden sörfçüydü şimdi kırmızı hamburger yapıyor
Genç girişimci Emrah Duralı, ‘ev yapımı hamburger’ akımıyla başladığı ...
 
İnsanlara bakış açım değişti
Yenimahalle Gençlik Merkezi Gönüllü Gençlik Lideri Mukaddes Cüre, “Yenimahalle ...
Duygular yemek yemeyi körüklüyor
Dünyada obezitenin temel sorunlardan bir tanesi olduğunu söyleyen Beslenme ...
Kültürel kimliğin unutulmaması için Türkçe'nin öğretilmesi önemli
Bulgaristan’ın Balkanlarda en fazla Türk nüfusuna sahip olan bir ülke ...
 
Türkiye en çok siber saldırıya uğrayan 5 ülkeden biri
Türkiye Bilişim Derneği (TBD) Genel Başkanı Rahmi Aktepe, siber tehdittin ...
Virüslere karşı turşu ve turşu suyu
Ankara’da turşu denince akla gelen ve 53 yıldır en iyi turşucular arasında ...
Elimizden gelen her şeyi yapıyoruz
Kamu Görevlileri Etik Kurulu Başkanı Köksal Toptan, “Kim olursa siyasi ...
 
TİCARİ HAYAT GAZETESİ
ARŞİV
ÇOK OKUNANLAR
YAZARLAR
Büşra ÇİNKAYA
Büşra ÇİNKAYA
TÜRKİYE’DE KİCK BOKS SPORU
Mustafa YILDIZ
Mustafa YILDIZ
BİLEREK ZİLLETİ YAŞAMAK
Hüseyin ALPASLAN
Hüseyin ALPASLAN
PAYLAŞILAMAYAN ADA KIBRIS
Bünyamin ALTINTAŞ
Bünyamin ALTINTAŞ
NEDEN SEL OLUYOR?
Hatice KARATAŞ
Hatice KARATAŞ
KORONAVİRÜS E-TİCARETE YARADI
Mert Can DUMAN
Mert Can DUMAN
SANAYİNİN EN BÜYÜKLERİ
R.Bülend KIRMACI
R.Bülend KIRMACI
CUMHURİYET, DEMOKRASİ VE SİYASİ PARTİLER-2
İsmail CİNGÖZ
İsmail CİNGÖZ
TÜRKİYE NEDEN YAPAMASIN?
Seda TOLMAÇ
Seda TOLMAÇ
ERDEMİN DÜNYAYI DEĞİŞTİRECEĞİNE İNANIRIM BEN
Hatice TOPÇU
Hatice TOPÇU
HAYVANLARI DOĞADA SEVMEK
Esra SARI
Esra SARI
KORONA ESNAFI VURDU
Nesrin Yarım ÖZOĞLU
Nesrin Yarım ÖZOĞLU
YAŞADIKLARIMIZ DOĞANIN İNTİKAMI MI?
Prof.Dr. Esat ARSLAN
Prof.Dr. Esat ARSLAN
NEREDEN, NEREYE: “LİBYA’DA İTALYA-TÜRKİYE MUTABAKATI”
Duran AKKAYA
Duran AKKAYA
HERKES KENDİ MEMLEKETİNDE YAŞASAYDI...
Oğuzhan SARI
Oğuzhan SARI
BAĞIMSIZLIĞA YATIRIM YAPMAK
Şira Yıldız ASAN
Şira Yıldız ASAN
GARDIROBUMUZU DÜZENLEMEK
Arda ÇELİK
Arda ÇELİK
SALGIN DEVAM EDERKEN
Ömer AĞAÇLI
Ömer AĞAÇLI
BİR VAROLUŞ SORUNU OLARAK “HOŞGÖRÜ”
Ceyhun Özgür
Ceyhun Özgür
ÇALIŞAN EMEKLİNİN MAAŞINDA KESİNTİ OLUR MU?
Ayşe Aybike Yılmaz
Ayşe Aybike Yılmaz
VEJETARYEN BESLENMESİ
Burcu ŞEN
Burcu ŞEN
NE KUTLADIĞIMIZI BİLİYOR MUYUZ?
Av. Zeynep YETİŞGİN
Av. Zeynep YETİŞGİN
HATIR İÇİN YOLCU ALIMINDA ARAÇ İŞLETENİN SORUMLULUĞU
Gülçin KARLI İPEK
Gülçin KARLI İPEK
İLKLERİN KADINI SABİHA RIFAT GÜRAYMAN
Hicret TÜRKMAN
Hicret TÜRKMAN
KOMŞULUK ÖLMESİN
Hasan AKGÜL
Hasan AKGÜL
YEREL SEÇİMLER İÇİN BİR DEĞERLENDİRME
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
ENDİŞE VERİCİ!
Gamze Nur ERGİL
Gamze Nur ERGİL
BABA’YA İTHAFEN
Dursun ERKILIÇ
Dursun ERKILIÇ
LİBAS
Fatma Sena YAMAN
Fatma Sena YAMAN
SEVİNCİ ŞÜKÜR, ÜZÜNTÜSÜ SABIR
Serkan KUMDAKÇI
Serkan KUMDAKÇI
SEYRE DEVAM
Can Berk KANAT
Can Berk KANAT
DİŞİYİ KİŞİ YAPALIM!
Esra  YAZDIÇ DEMİR
Esra YAZDIÇ DEMİR
ŞALVARIYLA KÜRSÜYE ÇIKIYOR, AKADEMİSYENLERİN YAPAMADIĞINI YAPIYOR
Şahap YILMAZ
Şahap YILMAZ
İŞ PLANI NEDEN ÖNEMLİ?
Ali Asker DEMİRHAN
Ali Asker DEMİRHAN
YENİ TORBA KANUN TASARISININ VERGİ HÜKÜMLERİ
Mehmet GÖKTÜRK
Mehmet GÖKTÜRK
GERÇEĞİ HAKARET SAYMAK!
Abdurrahman SAĞKAYA
Abdurrahman SAĞKAYA
DEVLET HİZMET SATIN ALMALI
Oktay TAŞ
Oktay TAŞ
İŞİMİZ FİYAKA!
Cihangir TÜRKMEN
Cihangir TÜRKMEN
İHTİYAÇLARIM VE REFERANDUM
İsmet ORHAN
İsmet ORHAN
ÜÇ MUAMMADA... İLKLER NELER OLUYOR?
Sedat ERİŞ
Sedat ERİŞ
HALKIN BİLİNÇALTINDAKİ SORULAR-4
ÇOK YORUMLANANLAR
FACEBOOK'TA TİCARİ HAYAT
Ana Sayfa Gündem Ekonomi Şirketler Özel Haber Ankara Röportaj Sağlık
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva