ANA SAYFA GÜNDEM EKONOMİ ŞİRKETLER ÖZEL HABER ANKARA RÖPORTAJ SAĞLIK VİDEOLAR
Narman turizm atağı için gün sayıyor
Narman turizm atağı için gün sayıyor
Öksüz kuzu çocuklara arkadaş oldu
Öksüz kuzu çocuklara arkadaş oldu
AKM inşaatının yüzde 78'i tamamlandı
AKM inşaatının yüzde 78'i tamamlandı
Zatürre bu yıl daha tehlikeli
Zatürre bu yıl daha tehlikeli
25 Kasım’da anlamlı açılış
25 Kasım’da anlamlı açılış
HABERLER>SAĞLIK
29 Eylül 2020 Salı - 07:38

Minik kalbi 40 günlük yoğun bakım mücadelesini kazanarak yaşama tutundu

"Mavi bebek" sendromu olarak da bilinen siyanotik doğumsal kalp hastalığı "Fallot tetralojisi" ile dünyaya gözlerini açan Selahattin Emir Turan, sağlığına kavuşmak için geçirdiği ameliyatın ardından verdiği 40 günlük yoğun bakım mücadelesini kazandı.

Minik kalbi 40 günlük yoğun bakım mücadelesini kazanarak yaşama tutundu

Doğuştan kalp hastalığı bulunan 1,5 yaşındaki Selahattin Emir Turan, sağlığına kavuşmak için geçirdiği ameliyatın ardından 40 gün kaldığı yoğun bakım ünitesindeki mücadelesini kazanarak yaşama tutundu.

Malatya'da Mehmet ve Neriman Turan çiftinin ilk çocukları olarak dünyaya gelen Selahattin Emir'in hastane serüveni, anne karnındayken yapılan detaylı ultrasonda bir kalp rahatsızlığı olduğu fark edilince başladı.

Prematüre bir bebek olarak 34 haftalıkken dünyaya gözlerini açan Selahattin Emir, acil müdahale gerektirmeyen kalp rahatsızlığından dolayı gözlem altına alındı.

Bu süreçte "mavi bebek" sendromu olarak da bilinen siyanotik doğumsal kalp hastalığı "Fallot tetralojisi" tanısı alan Selahattin Emir'in kontrolleri 1,5 yaşına kadar Malatya'daki bir hastanede yapıldı.

Hastalığı nedeniyle akciğer atardamarları iyi gelişmeyen, akciğerlerine giden kan akımı az olan, kalbindeki karıncıklar arasında bir delik bulunan ve vücuda giden ana atardamarları normal yerinden sağa doğru kayan bebeğin, zaman içerisinde hastalığın en büyük belirtisi olan ciltteki morarma sıklığı da arttı.

Hayata tutunması için ameliyat olması gereken Selahattin Emir, doktorunun önerisi üzerine ailesi tarafından İstanbul Kartal'daki Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesine getirildi.

Yoğun bakımda geçen 40 gün…

Hastaneye yatışı gerçekleştirilen ve ameliyata alınan Selahattin Emir'in operasyonu başarılı geçti. Fallot tetralojisi, tam düzeltme ameliyatı yapılan bebek, yoğun bakım takiplerinde, kalp fonksiyonlarında bozulma nedeniyle kalp akciğer destek cihazına bağlandı.

Yoğun bakımda kalma süreci uzayan Selahattin Emir, tedaviler sayesinde gün geçtikçe sağlığının iyiye gitmesi ve kalp fonksiyonlarının düzelmesi sonucunda kalp akciğer destek cihazından kurtuldu.

Minik bedeniyle yoğun bakım ünitesindeki 40 günlük savaşında galip gelerek hayata tutunan Selahattin Emir'in normal servisteki tedavisinin ardından taburcu olması bekleniyor.

"Operasyon sıkıntısız seyretti"

Ameliyatı gerçekleştiren ekibin sorumlusu SBÜ Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi (EAH) Çocuk Kalp Damar Cerrahisi Klinik Sorumlusu Prof. Dr. Hakan Ceyran, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Malatya'da uzun süre morarma şikayetleriyle takip edilen Selahattin Emir'in Fallot tetralojisi tanısı aldığını anlattı.

Fallot tetralojisinin cerrahi işlem dışında başka bir tedavisi bulunmadığına dikkati çeken Ceyran, hastalarda akciğer damarları ile akciğer yatağı yetersiz olduğu için iki aşamalı tedavilerin de uygulanması gerekebildiğini dile getirdi.

Prof. Dr. Ceyran, bunlar yeterli olsa da hem kalpteki delik hem de akciğere giden damar sisteminde, kalbin sağ tarafıyla birlikte birkaç ameliyatı aynı anda gerçekleştirdiklerini ve tam düzeltme ameliyatı yaptıklarını belirterek, "Yani kalbin içindeki deliği, akciğer damarını, akciğer damar kapağı ile kalbin sağ kısmını içine alan kompleks bir şey. Aslında bizim sık yaptığımız bir ameliyat. Çok nadir görülen bir şey değil ama bazen çok sıkıntılı da seyredebiliyor." ifadelerini kullandı.

Selahattin Emir bebeğin Malatya'da tedavi gördüğü hastaneden kendilerine temmuz ayında yönlendirildiğini, burada ileri tetkiklerinin tekrar yapıldığını ve operasyona alındığını aktaran Ceyran, "Operasyon tam düzeltme ameliyatı şeklinde oldu. Problemsiz seyretti. Hatta akciğer damarına da kalp kapağına da akciğerin pulmoner kapağına da monocusp patch dediğimiz, suni kapak yapma işlemi uyguladık. İstediğimiz ameliyatı yaptık." diye konuştu.

"Çocuğu yaşama tutundurttuk"

Prof. Dr. Hakan Ceyran, ameliyatın ardından Selahattin Emir bebeği yoğun bakıma aldıklarını, aileye de ameliyatın iyi geçtiği bilgisini verdiklerini anlatarak, akabinde yaşananları şöyle anlattı:

"Takip eden süreçte sağ kalp disfonksiyonu dediğimiz, bu ameliyatlardan sonra görülebilecek istenmeyen bir tablo gelişmeye başladı. Sağ kalp zorlanmaya, beyinde de bazı nörolojik bulgular çıkmaya başladı. Biz ileri tetkiklere devam ettik. Beyinde de bir kanama alanı tespit edildi. Radyoloji ve nörolojinin yorumlamasına göre, daha öncesinden kaynaklanan bir patoloji olduğu söylendi çünkü doğumsal kalp hastalıkları sadece kalbi içine almıyor. Başka organ patolojileri de bunları etkiliyor. Yoğun bakım sürecinde sıkıntıları devam etti. ECMO dediğimiz kalp ve akciğer destek cihazına aldık. Bu her yerde yapılabilen bir şey değil. Ancak Koşuyolu gibi birkaç üst merkezde hastayı yaşatmak adına bu cihaza bağlıyoruz. Bununla birlikte çocuğu yaşama tutundurttuk. Yavaş yavaş kalp fonksiyonları düzeldikten sonra makineden ayırabildik. Yoğun bakımda bir süre daha takip ettikten sonra servise çıkardık. Ameliyatın ardından 40. günde servis takibine alabildik. Onun da önemli bir kısmı aslında yoğun bakımdaki izole odalarımızda anneyle birlikte uyum ve bakım sürecini öğreterek geçti. Şu anda serviste taburculuğunu bekliyor."

Cerrahi tedavi yapılmadığı takdirde büyük sıkıntılara yol açıyor

Çocuklarda sık rastlanan ve cerrahi başarısı da oldukça yüksek olan bu hastalığın basite alınmaması gerektiğinin altını çizen Ceyran, hastalığın, cerrahi tedavisi yapılmadığı takdirde ileride akciğer ve solunum yetmezliği, morarmaların artması, soluksuz kalma gibi çok daha büyük sıkıntılara ve hayatını kaybetmeye yol açabileceğine dikkati çekti.

Prof. Dr. Ceyran, belli bir yüzdeyle bu tip rahatsızlıklarda ameliyat sonrası süreçte, kalp fonksiyonlarında "düşük kalp debisi" denilen değişik sebepleri olabilecek ve sonuçları da ölüme kadar gidecek tabloların ortaya çıkabileceğini dile getirdi.

Fallot tetralojisinin doğuştan gelen bir rahatsızlık olduğunu hatırlatan Ceyran, "Zaten bizim de işimiz bu doğuştan gelen kalp hastalıklarının cerrahisi. Türkiye'de kompleks vakalar az yerde yapılıyor. Koşuyolu bu açıdan bütün Türkiye'den hastaları bu şekliyle kabul eden bir merkez." dedi.

"Dudaklarda morluk, emzirmede güçlük, gelişme geriliği anneyi uyandırabilir"

Çocuk Kalp Damar Cerrahisi Klinik Şefi Prof. Dr. Hakan Ceyran, Selahattin Emir bebek gibi aynı rahatsızlıktan muzdarip çocukların ailelerine ve "29 Eylül Dünya Kalp Günü" kapsamında yetişkinlere de öneri ve uyarılarını şöyle sıraladı:

"Doğuştan kalp hastalıklarının bir kısmında bebek çok normal gözükse de bir kalp rahatsızlığı taşıyabiliyor. Fallot tetralojisi gibi dudaklarında morluk, emzirmede güçlük, gelişme geriliği anneyi uyandırabilir. Bu durumda anne babaların çocuklarını daha dikkatli gözlemlemeleri gerekir. Erken dönemde uzmanına ulaşmaları gerekir ki, buna ne kadar erken müdahale edersek o kadar tam sağlığına kavuşur. Erişkinlerde ise bütün organlar kıymetli ama bütün organların sağlıklı çalışabilmesi için iyi kanlanması lazım, kan her şey. Bunu da vücuda sağlayan organ kalp. Kalp sağlığı bozulduğu zaman bütün organlar yavaş yavaş iflas eder. Onun için erişkinlerin mutlaka kalp sağlığına dikkat etmeleri gerekiyor. Düzgün, doğru beslenme, mutlak ve mutlak temiz havada egzersiz, ne kadar yapabiliyorsak kendimizi stresten korumak."

"Bu kadar olacağını tahmin edemiyorduk"

Malatya'daki bir hastanede sağlık personeli olan baba Mehmet Turan da oğullarının kalbinde rahatsızlık olduğunu anne karnında 20 haftalıkken öğrendiklerini söyledi.

Doğumun ardından oğullarının 1,5 yaşına kadar takiplerini Malatya'da yaptırdıklarından bahseden Turan, şöyle devam etti:

"Son zamanlarda artık vücut da büyüdükçe morarması olmaya başlamıştı. Virüs de çıktıktan sonra ameliyatı biraz daha ertelendi. En son Malatya'daki hocamız bizi buraya yönlendirdi. Temmuzda hastaneye giriş yaptık. Ameliyat için gün verdiler. Bizim için bayağı zor geçti. Yoğun bakım süreci uzun sürdü. Bu kadar olacağını tahmin edemiyorduk."

"Sabrımızın karşılığını aldık"

Selahattin Emir'in şu an iyi durumda olduğuna ve normal servise alındığına değinen Turan, sürecin böyle devam etmesi temennisinde bulundu.

Baba Mehmet Turan, 3 yaşında çocuk felci geçirdiğini ancak hiçbir zaman engeli nedeniyle pes etmediğini, kendi gibi engelli eşiyle hayat mücadelesini bırakmadıklarını dile getirerek, konuşmasını şöyle tamamladı:

"Çok şükür çocuğumuz da bize benzediğini gösterdi ve pes etmedi. İnşallah sağlığına tamamen kavuşacak. Tabii beklemek çok zor, stresli. Her gün nasıl bilgi alacağımızı tahmin edemiyoruz. Bir gün iyiye gidiyor, diğer gün farklı şeyler gelişebiliyor. Çok sıkıntı atlattı. Onun stresi çok fazla oluyor. Hocalarımız rahatlatıcı, durumuyla ilgili açıklayıcı bilgiler verdikleri için psikolojik olarak sabırlı olmamız gerektiğini biliyorduk. Uzun bir süreç, kolay bir ameliyat değil. Çok şükür sonunda sabrımızın karşılığını aldığımızı düşünüyoruz." AA

 
Kıbrıs Kanyonu’nda temizlik
 
Otistik çocuklar için geliştirdiği ödüllü projeye yatırımcı bekliyor
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Kovid-19'a ilişkin sorular 'Pandemi Danışma Hattı'nda yanıt buluyor
Diyarbakır'da Kovid-19 vakaları ve temaslı kişilerin durumlarıyla ilgili ...
Kovid-19 nedeniyle iki ferdini kaybeden Sarı ailesinden 'maske, mesafe, hijyen' çağrısı
Ordu'nun Ünye ilçesinde gerçekleştirdikleri düğün töreni sonrası 20 ferdine ...
Bodrum koyları izole tatilin adresi oldu
Tatil cenneti Bodrum'da, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) sonrası geçen ...
 
Güneşe maruz kalan ciltlere uzmanından sonbahar için bakım önerileri
Türk Dermatoloji Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Sema Karaoğlu, mevsim ...
'Aronya' ve 'mürver'in hasadı yapılıyor
Edirne'de, bağışıklığı güçlendirici özelliğiyle sağlık sektöründe de kullanılan ...
'Kovid-19 ile mücadelede okul ve aile işbirliği içinde olmalı'
Ankara Şehir Hastanesi Acil Tıp Anabilim Dalında görevli Dr. Gül Pamukçu ...
 
'Çektiğim acıları yaşamayan bilmez'
Sivas'ta yeni tip koronavirüs yenen 54 yaşındaki Zeynep Develi, sağlığına ...
Güzellik salonlarında tıbbi işlem uygulanmaz
Türk Dermatoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Emel Erdal Çalıkoğlu, tıbbi ...
Uzmanından sonbahar için bakım önerileri
Türk Dermatoloji Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Sema Karaoğlu, mevsim ...
 
TİCARİ HAYAT GAZETESİ
ARŞİV
ÇOK OKUNANLAR
YAZARLAR
Arda ÇELİK
Arda ÇELİK
TELEVİZYON VE ÜSLUP
Duran AKKAYA
Duran AKKAYA
RÜZGAR NEREDEN ESİYOR?
Şira Yıldız ASAN
Şira Yıldız ASAN
YOZLAŞAN AHLAK VE İLİŞKİLER
Ömer AĞAÇLI
Ömer AĞAÇLI
MODERN İNSAN KENDİ ELLERİYLE CEHENNEMİN KAPILARINI AÇIYOR
Mustafa YILDIZ
Mustafa YILDIZ
İNSAN DİN İLİŞKİSİ IX (DOĞRU BİLGİ VE DOĞRU ALGININ ÖNEMİ)
Hüseyin ALPASLAN
Hüseyin ALPASLAN
ABD İSTİHBARATI’NIN TÜRKİYE YAPILANMASI VE FAALİYETLERİ-II
Bünyamin ALTINTAŞ
Bünyamin ALTINTAŞ
AB’SİZ OLUR MU?
Mert Can DUMAN
Mert Can DUMAN
E-TİCARETTE REKOR AYI
Hatice KARATAŞ
Hatice KARATAŞ
PANDEMİ ÇOCUKLARIN GELECEĞİNİ ETKİLİYOR
İsmail CİNGÖZ
İsmail CİNGÖZ
DAĞLIK KARABAĞ DA KURTARILABİLECEK Mİ?
R.Bülend KIRMACI
R.Bülend KIRMACI
BESLENME YETERLİLİĞİ, GIDA GÜVENLİĞİ
Seda TOLMAÇ
Seda TOLMAÇ
ÇOCUK YAŞTA VE ERKEN EVLİLİKLER TOPLUMSAL BİR SORUN
Hatice TOPÇU
Hatice TOPÇU
CUMHURİYET KADINLARI
Nesrin Yarım ÖZOĞLU
Nesrin Yarım ÖZOĞLU
YENİ YENİ VİRÜSLER Mİ?
Esra SARI
Esra SARI
2021 YILI GEL ARTIK
Prof.Dr. Esat ARSLAN
Prof.Dr. Esat ARSLAN
HEDEF: "KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ"
Oğuzhan SARI
Oğuzhan SARI
HAKKINIZI ARAYIN!
Büşra ÇİNKAYA
Büşra ÇİNKAYA
TURİZMDE KAYIPLAR BÜYÜK
Ceyhun Özgür
Ceyhun Özgür
ÇALIŞAN EMEKLİNİN MAAŞINDA KESİNTİ OLUR MU?
Ayşe Aybike Yılmaz
Ayşe Aybike Yılmaz
VEJETARYEN BESLENMESİ
Burcu ŞEN
Burcu ŞEN
NE KUTLADIĞIMIZI BİLİYOR MUYUZ?
Av. Zeynep YETİŞGİN
Av. Zeynep YETİŞGİN
HATIR İÇİN YOLCU ALIMINDA ARAÇ İŞLETENİN SORUMLULUĞU
Gülçin KARLI İPEK
Gülçin KARLI İPEK
İLKLERİN KADINI SABİHA RIFAT GÜRAYMAN
Hicret TÜRKMAN
Hicret TÜRKMAN
KOMŞULUK ÖLMESİN
Hasan AKGÜL
Hasan AKGÜL
YEREL SEÇİMLER İÇİN BİR DEĞERLENDİRME
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
ENDİŞE VERİCİ!
Gamze Nur ERGİL
Gamze Nur ERGİL
BABA’YA İTHAFEN
Dursun ERKILIÇ
Dursun ERKILIÇ
LİBAS
Fatma Sena YAMAN
Fatma Sena YAMAN
SEVİNCİ ŞÜKÜR, ÜZÜNTÜSÜ SABIR
Serkan KUMDAKÇI
Serkan KUMDAKÇI
SEYRE DEVAM
Can Berk KANAT
Can Berk KANAT
DİŞİYİ KİŞİ YAPALIM!
Esra  YAZDIÇ DEMİR
Esra YAZDIÇ DEMİR
ŞALVARIYLA KÜRSÜYE ÇIKIYOR, AKADEMİSYENLERİN YAPAMADIĞINI YAPIYOR
Şahap YILMAZ
Şahap YILMAZ
İŞ PLANI NEDEN ÖNEMLİ?
Ali Asker DEMİRHAN
Ali Asker DEMİRHAN
YENİ TORBA KANUN TASARISININ VERGİ HÜKÜMLERİ
Mehmet GÖKTÜRK
Mehmet GÖKTÜRK
GERÇEĞİ HAKARET SAYMAK!
Abdurrahman SAĞKAYA
Abdurrahman SAĞKAYA
DEVLET HİZMET SATIN ALMALI
Oktay TAŞ
Oktay TAŞ
İŞİMİZ FİYAKA!
Cihangir TÜRKMEN
Cihangir TÜRKMEN
İHTİYAÇLARIM VE REFERANDUM
İsmet ORHAN
İsmet ORHAN
ÜÇ MUAMMADA... İLKLER NELER OLUYOR?
Sedat ERİŞ
Sedat ERİŞ
HALKIN BİLİNÇALTINDAKİ SORULAR-4
ÇOK YORUMLANANLAR
FACEBOOK'TA TİCARİ HAYAT
Ana Sayfa Gündem Ekonomi Şirketler Özel Haber Ankara Röportaj Sağlık
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva