ANA SAYFA GÜNDEM EKONOMİ ŞİRKETLER ÖZEL HABER ANKARA RÖPORTAJ SAĞLIK VİDEOLAR
Türkiye'deki koronavirüs salgınında son durum
Türkiye'deki koronavirüs salgınında son durum
Bakan Koca'dan hastanelerdeki doluluğa ilişkin açıklama
Bakan Koca'dan hastanelerdeki doluluğa ilişkin açıklama
Rusya'da Kovid-19 vaka sayısı 871 bini aştı
Rusya'da Kovid-19 vaka sayısı 871 bini aştı
İstanbul'da Kovid-19 tedbirleri denetimi
İstanbul'da Kovid-19 tedbirleri denetimi
Taksim Camisi'nin yüzde 65'i tamamlandı
Taksim Camisi'nin yüzde 65'i tamamlandı
HABERLER>ÖZEL HABER
25 Temmuz 2020 Cumartesi - 07:09

Meyvelerin sayısız faydaları var ama porsiyon kontrolü şart

Meyvelerin vitamin, mineral ve lif bakımından oldukça zengin olduğunu söyleyen Beslenme Uzmanı Elif Turğul, meyvelerin porsiyon kontrolüne dikkat edilerek tüketildiğinde vücuda zararının olmadığını dile getirdi.

Meyvelerin sayısız faydaları var ama porsiyon kontrolü şart

ESRA SARI 

Çilek, karpuz, kayısı, şeftali, kiraz, üzüm, ananas… Meyveler sağlıklı beslenmenin yanında keyifli bir yemek için de sofralarımızın vazgeçilmezlerinden. Özellikle yaz aylarında doğanın bize sunduğu bu nimetlerden mümkün olduğunca fazla yararlanmak gerekiyor. Ama aşırıya kaçmamakta çok önemli…  Peki, meyvelerin faydaları ya da zararları nelerdir?  Meyveler hakkında tüm merak edilen soruları Beslenme Uzmanı Elif Turğul Ticari Hayat Gazetesi okurları için yanıtladı.

Meyveler vücudumuzun ihtiyaç duyduğu besinler arasında 

Öncelikle vücudumuzun meyveye ihtiyacı var mıdır?

Meyveler, sağlıklı beslenmenin bir parçası olarak vücudumuzun ihtiyaç duyduğu besinler arasındadır. Meyveler, mükemmel bir temel vitamin ve mineral kaynağı olmakla beraber lif bakımından da zengindirler. Flavonoidler de dâhil olmak üzere sağlığımız ve bağışıklığımız için çok önemli olan antioksidanları da içerirler.

Meyvelerin vücuda çeşitli faydaları var

Peki, meyvelerin faydaları ve zararları nelerdir?

Öncelikle meyvelerin faydalarından bahsedecek olursak; sağlıklı bir beslenme düzeninin bir parçası olan meyveler, bazı kronik hastalık risklerini azaltır. Özellikle kalp hastalığı, kanser, iltihaplanma ve diyabet geliştirme riskini azalmasına yardımcı olur.

Meyve açısından zengin bir diyet yemek felç, kardiyovasküler hastalık ve tip 2 diyabet riskini azaltabilir.

Meyvelerdeki potasyum felç riskini azaltıyor  

Meyvelerdeki potasyum kalp hastalığını güçlendirir ve felç riskini azaltabilir. Potasyum ayrıca böbrek taşı geliştirme riskini azaltabilir ve kemik kaybını azaltmaya yardımcı olabilir.

Folat (folik asit) vücudun kırmızı kan hücreleri oluşturmasına yardımcı olur. Gebe kalabilecek ve doğum çağındaki kadınlar ve gebeliğin ilk üç ayındaki gebeler yeterli folata ihtiyaç duyar. Folat, spina bifida gibi nöral tüp doğum kusurlarının önlenmesine yardımcı olur.

Meyvelerin sindirim sistemine yararı

Meyvenin genel olarak sağlıklı bir diyetin parçası olduğu bir beslenme düzeni, serbest radikaller tarafından yapılan hasarı onarmaya yardımcı olan ve bazı kanserlere karşı koruma sağlayabilen antioksidanlar sağlar. Ayrıca sindirim sistemi sağlığı üzerinde olumlu bir etkisi olabilir. Polifenoller, bağırsak mikro ekolojisini veya sağlıklı ve zararlı bakterilerin oranını değiştirdiği gösterilen antioksidanlardır. 

Meyveler porsiyon kontrolüne dikkat edilerek tüketildiğinde vücuda zararı yok 

Meyveler, porsiyon kontrolüne dikkat edilerek tüketildiğinde vücuda herhangi bir zararları yoktur. Fruktoz adını verdiğimiz meyve şekeri içerirler. Her besinin fazla tüketildiğinde olduğu gibi meyveler de fazla tüketildiğinde yağ ve kilo artışına neden olabilirler. 

En çok merak edilen sorulardan birisi de yaz aylarında hangi meyveleri ne kadar tüketilmeliyiz?

En çok tüketilen yaz meyveleri arasında, karpuz, kavun, çilek, üzüm, şeftali ve kayısı yer alıyor.

Karpuzun yüzde 92’si su 

Karpuz: Karpuz yüzde 92 su içeriği ile tam bir hidrasyon kahramanı olduğu için serinletirken aynı zamanda susuzluğu da gideriyor. Ayrıca güneşin zararlı etkilerini azaltma gibi bir etkisi de var. Beta karoten ve likopen gibi antioksidanlarla dolu bu meyve göz sağlığı için önemli olan A vitamini ile bağışıklık sistemini güçlendiren C vitamini bakımından da oldukça zengin. Aynı zamanda içeriğindeki bağışıklık sistemini destekleyen B6 vitamini de kas kramplarının önlenmesine destek oluyor. 100 gramında 30 kalori bulunan karpuz 6 gram şeker içeriyor. Porsiyon olarak 3 küçük üçgen dilim ya da 1 ince ay dilimi tüketilebilir. 

Çilek C vitamini, lif ve manganez bakımından zengin

Çilek: Birçoğumuz için yaz mevsimi anlamına gelen çileğin en verimli ayları nisan-haziran arası. Ancak çilek satın aldıktan sonra tazeliğini kaybetmeden tüketmek gerekiyor. Zira doğal şeker toplandıktan sonra nişastaya dönüşmeye başladığından meyveler zamanla ekşiyerek tortulanıyor. Çilek C vitamini, lif ve manganez bakımından zengin bir meyve. Aynı zamanda iyi bir potasyum ve folat kaynağı olan çileğin 100 gramı 33 kalori ve bunun sadece 4.9 gramı şekerden oluşuyor. Tüm bu özellikleri sayesinde kanser hücreleriyle mücadele eden bu meyve aynı zamanda bağışıklık artırıcı, iltihap sökücü ve kan şekerini düzenleyici etkiye sahip. Porsiyon olarak 6-8 orta boy olarak tüketilebilir.

Şeftali ve kayısı yüksek oranda lif içerir 

Şeftali ve kayısı: Taze veya kurutulmuş olarak tüketilebilen şeftali ve kayısı yüksek oranda lif içermeleriyle öne çıkıyor. Her iki meyve de A vitamini ve antioksidan beta karoten açısından çok zengin. 100 gramı 39 kalori olan şeftalinin 8 gramı şekerken, 100 gramında 48 kalori bulunduran kayısı 9 gram şeker içeriyor. Şeftali bunlara ek olarak içeriğinde bol miktarda C vitamini de barındırıyor. Öte yandan iki meyve de doymuş yağ ve sodyumu çok düşük oranlarda içeriyor. Bu besinleri taze ürün satan yerlerden alarak yararlarından maksimum seviyede faydalanabilirsiniz. Porsiyon olarak şeftali 1 orta boy, kayısı ise 3-4 adet olarak tüketilebilir.

Üzüm; fosfor, magnezyum, kalsiyum minerali içeriğinden zengin 

Üzüm: Üzüm fosfor, magnezyum, kalsiyum içermesinin yanı sıra A, C ve E vitaminleri açısından da zengin bir meyve. Yaş veya kuru olarak tüketilebiliyor. Her rengi ve çeşidiyle sağlık açısından yüksek faydalar sunarken güçlü antioksidan özelliğiyle de gerçek bir şifa kaynağı olarak biliniyor. Çekirdeğindeki kuersetin, kan yapımını desteklerken kabuğundaki resveratrol maddesi ise kansere karşı koruyucu etki gösteriyor. 

Kalp sağlığı, migren tedavisi ve cilt bakımında da olumlu etkileri de vardır.  Kan şekerini yükseltiyor olsa da, meyvenin çekirdekleri diyabette ortaya çıkan göz hastalıklarını önlemeye yardımcı oluyor. Üzümün faydaları bu kadarla sınırlı değil. C ve E vitaminini yüksek miktarda bulundurduğu için cildi nemlendiriyor ve cilde parlaklık veriyor. Yaz aylarında düzenli olarak üzüm yemeye özen gösteren kişiler, cildin nem dengesi yönünden avantajlı oluyor. Yeteri miktarda tüketildiğinde akciğerlerin nem düzeyini artırıcı yönüyle astım hastalarına yarar sağlıyor. Meyvede bulunan glutein ve zeaksantin maddeleri üzüm suyu olarak tüketildiğindeyse göz sağlığını koruyucu özelliğini ortaya çıkarıyor. Özellikle kırmızı üzümün çekirdeği diş çürüklerinin oluşmasını önlemede fayda sağlıyor. Kabızlık sorunu yaşayanlar için de üzüm yenmesinin önerilme nedeni içeriğindeki şeker, organik asit ve polyoz maddeleri. 1 küçük salkım üzüm ortalama 100 gram olup içeriğinde 18 gram şeker içeriyor ve 72 kalori. Porsiyon olarak 1 küçük salkım tüketilebilir.

Vücuda fazla alınan früktoz, yağ ve kilo artışına neden olabilir

Meyveler özellikle içeriğindeki şeker nedeniyle pek çok kişi meyve tüketirken tedirgin oluyor. İnsanlar meyve yerken tedirgin olmalı mı?  Meyve yerken aşırıya kaçmamak önemli mi?

Meyveler, ‘Fruktoz’  adını verdiğimiz meyve şekeri içerirler. Vücudun birincil enerji kaynağının karbonhidratlar olduğunu düşündüğümüzde doğal ve kompleks olan bu karbonhidrat kaynağından korkmak için bir neden yok. Sadece porsiyon ölçülerine dikkat edilerek tüketilmesine önem verilmelidir. Aksi taktirde vücuda fazla alınan früktoz, yağ ve kilo artışına neden olabilir. Son olarak insülin direnci ya da diyabet rahatsızlığı olan bireylerin, meyvelerin glisemik indekslerinden dolayı meyveyi sade tüketmemeleri, kan şekerinin ani yükselmesini engelleyecek süt, yoğurt, ayran, ceviz, badem gibi yağlı tohumlarla beraber tüketilmesi gerekiyor. 

Meyve tüketimi kişinin metabolizma hızına göre değişir 

Peki, meyve tüketimi kişiden kişiye göre değişir mi?

Meyve tüketimi kişinin günlük alması gereken enerji miktarına, alacağı karbonhidrat oranına ve karbonhidrat seçimine göre farklılık gösterir. Kişinin günlük alması gereken enerji miktarı ise metabolizma hızını ve kişinin günlük aktivitesine göre değişiklik gösterir. Metabolizma hızını da etkileyen faktörler arasında cinsiyet, kilo, boy, hastalık, gebelik ve emziklilik durumu yer alır.

Ticari Hayat Gazetesi okurları için sağlıklı bir meyve tatlısı tarif eder misiniz?

Eklenti Şekersiz Ev Yapımı Meyveli Dondurma (1-2 kişilik)

Malzemeler: 8-10 adet dondurulmuş çilek, 1 yemek kaşığı yoğurt, 1 tatlı kaşığı bal, isteğe göre toz tarçın 

Yapılışı: Tüm malzemeler bilendırdan geçirilir ve servise hazır!

Meyveli Chia Tohumlu Puding(2 kişilik)

Malzemeler: 1 Tatlı Kaşığı Bal - 3 Çorba Kaşığı Chia Tohumu - 1 Su Bardağı (200 Ml Lik) Süt(Yarım Yağlı) - 1 porsiyon meyve

Yapılışı: Meyveli Chia Tohumlu Puding Tarifi Meyveli Chia tohumlu puding için; öncelikle bir kap içine aldığın süte chia tohumlarını ve 1 tatlı kaşığı balı ekle. Karıştırmaya başla. Tohumların birbirine yapışmaması için iyice karıştır. Karıştığına emin olduktan sonra sonra sütlü karışımı buzdolabında donması için 6 saat beklet. Donduktan sonra servis kasesindeki pudingin üzerine önceden küçük küpler halinde dilimlediğin 1 dilim ananası koy. Meyveli Chia tohumlu puding servise hazırdır. Şimdiden afiyet olsun.

 
Ticaret Sicili Tescilleri gazetede 2 saatte ilan edilecek
 
Altındağ Belediyesi’ne “sıfır atık” belgesi
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Güneş gözlüğü alırken cam özelliklerine dikkat edilmeli
Gözü, güneşin zararlı ışınlarından korumak için gözlük seçiminin önemli ...
Kurban seçimi ve kesiminde veterinerlerden destek alın
Kurban Bayramı öncesinde düzenlenen eğitim seminerinde konuşan Ankara ...
Suni fiyat artışlarına dikkat edin!
Konut kredi faiz oranlarının düşürülmesiyle ev fiyatlarında suni artışlar ...
 
Tatil öncesi ağız ve diş kontrolü hayat kurtarır
Diş Hekimi Meriç Yıldırım, tatile çıkılmadan önce diş ve diş eti bakımı ...
Üçüncü nesil lazer tedavisi: SMILE Lazer
Üçüncü nesil bıçaksız lazer tedavisi olan SMILE Lazer bir günde göz kusurlarından ...
Türkiye’nin ilk ve tek yerli hibrit elektrikli aracı
Türkiye’nin ilk ve tek yerli, şarj edilebilir hibrit elektrikli ticari ...
 
Termal denilince akla ilk gelen kent olmak istiyoruz
Aziziye Belediye Başkanı Orhan, Aziziye’de bulunan termal tesislere dikkati ...
Pandemi koşullarına özel Dünya Satranç Günü kutlaması
20 Temmuz Dünya Satranç Günü, Türkiye Satranç Federasyonu(TSF) tarafından ...
''Camında ücret tarifesi yazan berberlere gitmeyin''
Ankara Berberler Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Sezayi Kara, vatandaşlara ...
 
TİCARİ HAYAT GAZETESİ
ARŞİV
ÇOK OKUNANLAR
YAZARLAR
Büşra ÇİNKAYA
Büşra ÇİNKAYA
YENİ MEDYA
Mustafa YILDIZ
Mustafa YILDIZ
İNSAN DİN İLİŞKİSİ III
Hüseyin ALPASLAN
Hüseyin ALPASLAN
1915 ÇANAKKALE KARA SAVAŞLARI’NIN İKİNCİ SAFHASI
Bünyamin ALTINTAŞ
Bünyamin ALTINTAŞ
TURİZMDE SON DURUM
Mert Can DUMAN
Mert Can DUMAN
ÜÇ SORU ÜÇ CEVAP
Hatice KARATAŞ
Hatice KARATAŞ
İSTANBUL SÖZLEŞMESİ
İsmail CİNGÖZ
İsmail CİNGÖZ
HİBRİT SAVAŞ VE TÜRKİYE
Hatice TOPÇU
Hatice TOPÇU
YAŞAMAK BAYRAMDIR
Seda TOLMAÇ
Seda TOLMAÇ
GENÇLER UMUDU NEDEN YURT DIŞINDA ARIYOR?
Oğuzhan SARI
Oğuzhan SARI
PANDEMİDE İKİNCİ DALGA ENDİŞESİ
Şira Yıldız ASAN
Şira Yıldız ASAN
65 YAŞ ÜSTÜNÜN PSİKOLOJİSİ
Esra SARI
Esra SARI
YAŞIYORSAK HALA UMUT VAR
Arda ÇELİK
Arda ÇELİK
ÖĞRENCİ EĞİTİM VE SORUNLAR
Nesrin Yarım ÖZOĞLU
Nesrin Yarım ÖZOĞLU
SOSYAL MEDYAYA NELER OLACAK?
Duran AKKAYA
Duran AKKAYA
HANGİ SEKTÖR NE KADAR KAZANDI?
Ömer AĞAÇLI
Ömer AĞAÇLI
VARLIK VE VAROLUŞ KARŞISINDA DOĞRU DÜŞÜNEMEME SORUNLARI
R.Bülend KIRMACI
R.Bülend KIRMACI
“BÜYÜK EKONOMİ”
Prof.Dr. Esat ARSLAN
Prof.Dr. Esat ARSLAN
MISIR SİLAHLI KUVVETLERİ: ESNAFAT-I ASKERİYE
Ceyhun Özgür
Ceyhun Özgür
ÇALIŞAN EMEKLİNİN MAAŞINDA KESİNTİ OLUR MU?
Ayşe Aybike Yılmaz
Ayşe Aybike Yılmaz
VEJETARYEN BESLENMESİ
Burcu ŞEN
Burcu ŞEN
NE KUTLADIĞIMIZI BİLİYOR MUYUZ?
Av. Zeynep YETİŞGİN
Av. Zeynep YETİŞGİN
HATIR İÇİN YOLCU ALIMINDA ARAÇ İŞLETENİN SORUMLULUĞU
Gülçin KARLI İPEK
Gülçin KARLI İPEK
İLKLERİN KADINI SABİHA RIFAT GÜRAYMAN
Hicret TÜRKMAN
Hicret TÜRKMAN
KOMŞULUK ÖLMESİN
Hasan AKGÜL
Hasan AKGÜL
YEREL SEÇİMLER İÇİN BİR DEĞERLENDİRME
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
ENDİŞE VERİCİ!
Gamze Nur ERGİL
Gamze Nur ERGİL
BABA’YA İTHAFEN
Dursun ERKILIÇ
Dursun ERKILIÇ
LİBAS
Fatma Sena YAMAN
Fatma Sena YAMAN
SEVİNCİ ŞÜKÜR, ÜZÜNTÜSÜ SABIR
Serkan KUMDAKÇI
Serkan KUMDAKÇI
SEYRE DEVAM
Can Berk KANAT
Can Berk KANAT
DİŞİYİ KİŞİ YAPALIM!
Esra  YAZDIÇ DEMİR
Esra YAZDIÇ DEMİR
ŞALVARIYLA KÜRSÜYE ÇIKIYOR, AKADEMİSYENLERİN YAPAMADIĞINI YAPIYOR
Şahap YILMAZ
Şahap YILMAZ
İŞ PLANI NEDEN ÖNEMLİ?
Ali Asker DEMİRHAN
Ali Asker DEMİRHAN
YENİ TORBA KANUN TASARISININ VERGİ HÜKÜMLERİ
Mehmet GÖKTÜRK
Mehmet GÖKTÜRK
GERÇEĞİ HAKARET SAYMAK!
Abdurrahman SAĞKAYA
Abdurrahman SAĞKAYA
DEVLET HİZMET SATIN ALMALI
Oktay TAŞ
Oktay TAŞ
İŞİMİZ FİYAKA!
Cihangir TÜRKMEN
Cihangir TÜRKMEN
İHTİYAÇLARIM VE REFERANDUM
İsmet ORHAN
İsmet ORHAN
ÜÇ MUAMMADA... İLKLER NELER OLUYOR?
Sedat ERİŞ
Sedat ERİŞ
HALKIN BİLİNÇALTINDAKİ SORULAR-4
ÇOK YORUMLANANLAR
FACEBOOK'TA TİCARİ HAYAT
Ana Sayfa Gündem Ekonomi Şirketler Özel Haber Ankara Röportaj Sağlık
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva