ANA SAYFA GÜNDEM EKONOMİ ŞİRKETLER ÖZEL HABER ANKARA RÖPORTAJ SAĞLIK VİDEOLAR
Bitlis'ten şehit haberi
Bitlis'ten şehit haberi
Irak'ın kuzeyinde 6 terörist etkisiz hale getirildi
Irak'ın kuzeyinde 6 terörist etkisiz hale getirildi
''Düzce'deki toprak kaymasında 7 vatandaş kayıp''
''Düzce'deki toprak kaymasında 7 vatandaş kayıp''
İşte Erbil'deki saldırının faili
İşte Erbil'deki saldırının faili
Güneydoğu'da 400 köyde toplulaştırma bitti
Güneydoğu'da 400 köyde toplulaştırma bitti
HABERLER>ÖZEL HABER
7 Şubat 2019 Perşembe - 07:08

“Mesleki unvanlara özgü özlük hakları oluşturulmalı”

Türkiye Bilişim Derneği, “Bilişim Personelinin Özlük Haklarının İyileştirilmesi” konulu toplantıyı gerçekleştirdi. Türkiye Bilişim Derneği Başkanı Rahmi Aktepe, “Mesleki unvanlara özgü özlük hakları oluşturulmalı” dedi.

“Mesleki unvanlara özgü özlük hakları oluşturulmalı”

HALİL YATAR

Türkiye Bilişim Derneği Genel Başkanı Rahmi Aktepe ev sahipliğinde düzenlenen toplantıya, Cumhurbaşkanlığı Bilim Sanayi ve Teknoloji Kurulu Üyesi Dr. Osman Coşkun, CHP İzmir Milletvekili Kamil Okay Sındır, BTK Başkanı Ömer Abdullah Karagözoğlu katıldı.

“Amacımız çözüm üretecek projeler üretmek”
Açılış konuşmasını yapan Türkiye Bilişim Derneği Genel Başkanı Rahmi Aktepe, “Türkiye Bilişim Derneği ve Şube Yönetim Kurulları adına hepinizi saygıyla selamlarım. TBD, 50 yıla yaklaşan bir süredir ülkemizin bilişimle dönüşüm vizyonunu ortaya koyan ve bu alanda çabalarını aralıksız sürdüren bir dernektir. Verilen emekler sonucunda yaklaşık yarımlık asırlık ömrüne oldukça fazla ilki sığdıran TBD, 1994 yılında Bakanlar Kurulu Kararı ile “Kamu Yararına Dernekler” statüsüne alınmıştır. Üye yapımız bilim adamlarından, bilişimcilerden, uzman kişilerden ve eğitimcilerden oluşmaktadır. 
Türkiye Bilişim Derneği, kendi alanı içerisinde hem toplumsal, hem mesleki konularda hizmet ve çözüm üretmek üzere organize olmuş bir yapıya sahiptir. Toplumsal hizmetlerimiz, bilişim toplumuna dönüşme yolunda; kadınlara, gençlere, çocuklara yöneliktir. Toplumsal hizmetlerimiz; kadınların, çocukların ve gençlerin bilgi iletişim olanakları ile tanışmaları, yakınlaşmaları ve hatta bu olanaklarla artı değer üretebilecek noktalara gelmeleri yönünde çözüm ve hizmet oluşturmak, dijital uçurum durumu yaratan bölgesel farklılıklara karşı karar noktalarını harekete geçirecek ve çözüm üretecek etkinlikler ve projeler üretmektir.” dedi.   

“TBD öncülük ve savunuculuk rolünü yıllardır sürdürüyor”
TBD’nin yıllardır bilişim konusundaki gelişmelere ve düzenlemelere öncülük ettiğini vurgulayan Aktepe, “KOBİLER de ülke ekonomisinin en önemli aktörleri olarak başlıca hedeflerimizdendir. Derneğimiz, birlikte çalışmanın önemini de dikkate alarak bu konuda KOSGEB ile işbirliğini yoğunlaştırmış, ülke ekonomisinin lokomotifi olan KOBİ‘lerin dijital/sayısal dönüşümüne yönelik projelerinin desteklenmesine önemli katkılar sağlamıştır. Ayrıca sağlık, tarım, hukuk, yazılım, müzik ve spor alanlarında süreklilik taşıyan etkinliklerini ve yayınlarını üretmeye devam etmektedir. Diğer yandan hem kamudan hem de özel sektörden bilişim alanında çalışanların üye profilimizin temelinde yoğunlukla yer alması ve derneğin amaçlarının arasında bulunan mesleği sahiplenici unsurlar nedeniyle, bir meslek örgütü hüviyetiyle çalışmalarımızı bu alanda da güçlendirmemizi ve öncü-sözcü durumunda bulunmamızı gerektirmektedir. Kaldı ki, duyurulmuş amaçlarımız arasında en başta gelen üç amaç da bu konuyu işaret etmektedir. Bu amaçlar söyle: 
Bilişimcileri bir araya toplamak, mesleki gelişmelerini ve dayanışmalarını sağlamak, bilişim sektöründeki insan gücünün verimliliğini ve etkinliğini arttırmak, insana yapılan yatırımları desteklemek, bilişimle ilgili standartlar, terminoloji, eğitim, yasal düzenlemeler, çalışma koşulları gibi konularda işbirliğini sağlamak.
Bu amaçlar doğrultusunda TBD daima bilişimle dönüşmenin en önemli dayanağı olan bilişim çalışanlarının, mesleki standartları ve yetkinlikleri oranında hakkaniyetli çalışma şartlarına sahip olması, meslek adaylarının ise seviye farkları olmayan yetkinliklerde standart birliği oluşturabilecek eğitimlerden geçebilmesi konularında öncülük ve savunuculuk rolünü yıllardır ısrarla sürdürmektedir.
Bugün tüm sektörlerde dijital dönüşümü sağlayabilmek ve kurumsal kaliteyi arttırabilmek adına yeni teknolojilere dayalı dijital endüstri yapısını oluşturup, yerli ve milli çözümler geliştirmeye devam ederek, sürekliliği sağlayacak kapasitede ‘yetkin insan kaynağı’ ihtiyacı ön plana çıkmaktadır. 
Dijital Türkiye Yol Haritası doğrultusunda, Sayın Cumhurbaşkanının, ‘Dijitalleşmeye özel bir önem veriyor, dijital Türkiye’nin zamanının geldiğine inanıyoruz.’ sözleriyle altını çizdiği gibi, bilişim sektörün gelişmesi için bu sektörün “çalışanları” kritik önem arz etmektedir.” şeklinde konuştu.

“Mesleki unvanlara özgü özlük hakları oluşturulmalı”
TBD Başkanı Rahmi Aktepe mesleki ünvanlara özgü özlük haklarının oluşturulması gerektiğinin altını çizerek, “Küresel ‘yeni endüstri’ ortamında ihtiyaç duyulan yapıların öz kaynaklarla geliştirilmesi amacıyla; ulusal seviyede dijital dönüşüm koşullarının ve standartlarının belirlenmesi, kamu kurumlarının ve özel sektörün dijital olgunluk seviyesinin yükseltilmesine yönelik inovatif çözümlerin net olarak ortaya çıkarılması ve uygulanmaya başlanması acil bir konudur. Her iki stratejinin de tabanında elbette yetkin üreticinin ve uygulayıcı bilişim çalışanlarının var olması gerekmektedir. Verimliliğin, doğru iş yapma becerisinin, oluşan yeni teknoloji bağlantılı görev tanımlarının netliği ele alınması gereken bileşenlerdir.
Bu noktadan bakıldığında, mevcut durum bağlamında görev tanımlarının, göreceli bir çeşitliliğe bürünmesi, çeşitli isimlerle, unvanlarla oluşan karmaşık bir ortam ve standartlardaki belirsizlikler önemli sorunlardır. 
Nitelikli insan gücü yetiştirilmesi ve yetişmiş meslek elemanlarının etkili, verimli ve uzmanlıklarıyla doğru orantıda çalışma şartlarında olabilmeleri bugün endüstri 4.0 ile dijital dönüşümünü tamamlamaya çalışan ülkemiz için çok büyük önem taşımaktadır.
Türkiye, verimlilik artışından güç alan dijital ekosistemini oluşturmak zorundadır. Tüm unsurlarıyla bir bütün oluşturan dijital ekosistemin temel paydaları kısaca;
Küresel kriterlerde kabul edilen standartlar saptamak, üretmek ve kullanmak, teşvik ve destekler ile girişimleri güçlendirmek, serbest rekabet ortamı yaratılarak gelişmenin, ticari başarının ve markalaşmanın yolunu açmak, nitelikli insan kaynağına sahip olmanın gereklerini eğitimde ve çalışma ortamlarında yerine getirebilmek, siyasi yönetimde söylemi ve bakış açısını bu kararlılık içerisinde tutmaktır.  Bu doğrultuda, bilişim çalışanlarının mesleklerine ve mesleki unvanlarına özgü özlük haklarının oluşturulmasına yönelik farkındalığı arttırmak, paydaşlar olarak hepimizin en büyük öncelikleri arasında gelmelidir.” ifadesini kullandı.

“Bilişim dönüşmemizin en önemli aracıdır”
TBD Başkanı Rahmi Aktepe sözlerini şöyle tamamladı:
“Kısa bir süre önce  2. Ankara KOBİ Bilişim Kongresi’nde konunun aciliyeti nedeniyle bir parantez açarak sözünü ettiğim gibi, Sistem Çözümleyici ve Programcı unvanına sahip bilişim personelinin, bugünlerde gündemde olan 3600 ek gösterge kanun teklifinin içinde yer almasını TBD olarak çok önemli buluyoruz ve dikkate alınması konusunda ısrarımızı sürdürüyoruz.  
Diğer taraftan da, mademki ‘bilişim dönüşmemizin en önemli aracıdır’ diyoruz ve bilişim çalışanlarına büyük sorumluluklar düştüğünü ifade ediyoruz; bu değerli personele ‘Bilişim Uzmanlığı’ kadrosunun ihdas edilmesi konusunu da yakından takip ediyoruz. Tüm karar noktalarına iletmeyi istediğimiz bu mesajların gereken ilgiyi ve tedbirleri beraberinde getireceğinden eminiz. Sözlerimi bitirirken, toplumların gelişmiş teknolojilerden en üst düzeyde yararlanabilmeleri tesadüflere bırakılmamalıdır diyor, hepinize katılımlarınızdan ve katkılarınızdan ötürü teşekkürlerimi sunuyorum.”

Etiketler:
 
Yeni kentsel dönüşüm programı açıklandı
 
Türkiye'nin IMF'ye ihtiyacı olmadığı ortada
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Safrandan neler yapılmış?
Safran Araştırma Geliştirme Merkezi, yaptığı araştırmalar sonucu safrandan; ...
"Güzel Atlar Ülkesi" Kapadokya
Benzersiz jeolojik yapıya, tarihe ve kültürel özelliklere sahip olan Kapadokya, ...
Sarı çizgiler ‘Engel’ oluyor
Görme engeli olan vatandaşlarımız için hayati önem taşıyan sarı şeritler, ...
 
Türk lirası üzerindeki Atatürk gravürünün sahibi
Küçük yaşlarda başladığı çizgi serüvenine grafik tasarımcı, karikatürist, ...
Domates fiyatları sofraları üzdü
Geçtiğimiz hafta Antalya’da ve Adana’da yaşanan sel felaketiyle birlikte ...
Aracı sistemini değiştirmek zorundayız
Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri ile meyve suyu sanayinin çatı kuruluşu ...
 
Lazer cihazların kullanım hakkı doktorlara ait
Türk Dermatoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Emel Erdal Çalıkoğlu, ‘lazer’ ...
AKM’de yöresel ürünler ve lezzetler
Bu yıl on altıncısı düzenlenen ‘Ülkeler El Sanatları ve Hediyelik Eşya ...
Araplar, baharat sektörüne hareketlilik yaşatıyor
Ulus Baharatçılar Çarşısında 1963 yılından beri Ankaralılara hizmet eden ...
 
TİCARİ HAYAT GAZETESİ
ARŞİV
ÇOK OKUNANLAR
YAZARLAR
Oğuzhan SARI
Oğuzhan SARI
SOĞUK MEDENİYET FİNLANDİYA
Bünyamin ALTINTAŞ
Bünyamin ALTINTAŞ
UMUT, DOLAYLI VERGİLERDE…
Arda ÇELİK
Arda ÇELİK
KUTSAL MÜCADELE
Şira Yıldız ASAN
Şira Yıldız ASAN
BAL, BADEM, BALIK VE DATÇA
Burcu ŞEN
Burcu ŞEN
ÜNİVERSİTE TERCİHİ YAPACAK ÖĞRENCİLERE ÖNERİLER
İsmail CİNGÖZ
İsmail CİNGÖZ
S-400’LER GELDİ, MÜTTEFİKİMİZ(!) ABD NE YAPACAK?
Mert Can DUMAN
Mert Can DUMAN
SANAL PARALARDA YENİ DÖNEM
R Bülend KIRMACI
R Bülend KIRMACI
DÜNYA'YI OLUMLU ETKİLEYENLER
Duran AKKAYA
Duran AKKAYA
TÜRK DERİCİLİK SEKTÖRÜ HIZLA İLERLİYOR
Nesrin ÖZOĞLU
Nesrin ÖZOĞLU
DOĞAYA DÖNÜŞ
Seda TOLMAÇ
Seda TOLMAÇ
YOLA DEVAM ETMEK
Esra SARI
Esra SARI
“NE EKERSEN, ONU BİÇERSİN ”
Mustafa YILDIZ
Mustafa YILDIZ
GÜNÜMÜZDE OLUŞAN SEÇMEN PROFİLLERİ
Halil YATAR
Halil YATAR
YAZ SONUNDA GELDİ
Ömer AĞAÇLI
Ömer AĞAÇLI
DÜNYAYI ATEŞE VEREN, CEHENNEME KAPI AÇAN TAMAH (AÇGÖZLÜLÜK) ÜZERİNE
Prof.Dr. Esat ARSLAN
Prof.Dr. Esat ARSLAN
KAYIKÇI DEĞİL "MEKTUP KAVGASI"
Gülçin KARLI İPEK
Gülçin KARLI İPEK
İLKLERİN KADINI SABİHA RIFAT GÜRAYMAN
Hicret TÜRKMAN
Hicret TÜRKMAN
KOMŞULUK ÖLMESİN
Hasan AKGÜL
Hasan AKGÜL
YEREL SEÇİMLER İÇİN BİR DEĞERLENDİRME
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
ENDİŞE VERİCİ!
Gamze Nur ERGİL
Gamze Nur ERGİL
BABA’YA İTHAFEN
Dursun ERKILIÇ
Dursun ERKILIÇ
LİBAS
Fatma Sena YAMAN
Fatma Sena YAMAN
SEVİNCİ ŞÜKÜR, ÜZÜNTÜSÜ SABIR
Serkan KUMDAKÇI
Serkan KUMDAKÇI
SEYRE DEVAM
Can Berk KANAT
Can Berk KANAT
DİŞİYİ KİŞİ YAPALIM!
Esra  YAZDIÇ DEMİR
Esra YAZDIÇ DEMİR
ŞALVARIYLA KÜRSÜYE ÇIKIYOR, AKADEMİSYENLERİN YAPAMADIĞINI YAPIYOR
Şahap YILMAZ
Şahap YILMAZ
İŞ PLANI NEDEN ÖNEMLİ?
Ali Asker DEMİRHAN
Ali Asker DEMİRHAN
YENİ TORBA KANUN TASARISININ VERGİ HÜKÜMLERİ
Mehmet GÖKTÜRK
Mehmet GÖKTÜRK
GERÇEĞİ HAKARET SAYMAK!
Abdurrahman SAĞKAYA
Abdurrahman SAĞKAYA
DEVLET HİZMET SATIN ALMALI
Oktay TAŞ
Oktay TAŞ
İŞİMİZ FİYAKA!
Cihangir TÜRKMEN
Cihangir TÜRKMEN
İHTİYAÇLARIM VE REFERANDUM
İsmet ORHAN
İsmet ORHAN
ÜÇ MUAMMADA... İLKLER NELER OLUYOR?
Sedat ERİŞ
Sedat ERİŞ
HALKIN BİLİNÇALTINDAKİ SORULAR-4
ÇOK YORUMLANANLAR
FACEBOOK'TA TİCARİ HAYAT
Ana Sayfa Gündem Ekonomi Şirketler Özel Haber Ankara Röportaj Sağlık
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva