ANA SAYFA GÜNDEM EKONOMİ ŞİRKETLER ÖZEL HABER ANKARA RÖPORTAJ SAĞLIK VİDEOLAR
Türkiye'deki koronavirüs salgınında son durum
Türkiye'deki koronavirüs salgınında son durum
'Tedbirlerde vitesi büyütmeye ihtiyacımız var'
'Tedbirlerde vitesi büyütmeye ihtiyacımız var'
Bakan Akar: Azerbaycan'ın yanındayız
Bakan Akar: Azerbaycan'ın yanındayız
Ankara'da DHKP-C operasyonu: 7 gözaltı
Ankara'da DHKP-C operasyonu: 7 gözaltı
Afrika'da antikor teslerine başlanacak
Afrika'da antikor teslerine başlanacak
HABERLER>ÖZEL HABER
10 Ocak 2020 Cuma - 07:39

Mamaklı gençler için akademi

Sahne Sanatları Eğitim ve Uygulama Akademisi Projesi İşbirliği Protokolü imza töreninde konuşan Mamak Belediye Başkanı Köse, projenin amacının gençlerin yeteneklerini ortaya çıkarmak olduğunu söyledi.

Mamaklı gençler için akademi

İRFAN BAŞÇUHADAR 

Ankara’nın Mamak ilçesinde yaşayan yetenekli çocukların sahne sanatları alanında eğitilmesi için Kültür Turizm Bakanlığı ve Mamak Belediyesi işbirliği kapsamında “Sahne Sanatları Eğitim ve Uygulama Akademisi Projesi İşbirliği Protokolü” geçtiğimiz günlerde imzalandı.

Mamak Kültür Merkezi’nde düzenlenen imza törenine; Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz, Mamak Belediye Başkanı Murat Köse, Mamak Kaymakamı Ziya Polat, Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürü Murat Salim Tokaç, Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü Murat Karahan, Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Mustafa Kurt ve öğrenciler katıldı. 

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından Sahne Sanatları Eğitim ve Uygulama Akademisi Projesi İşbirliği Protokolü imza töreninin açılış konuşmasını Mamak Belediye Başkanı Murat Köse yaptı. Köse, yaptığı konuşmada Mamak Kültür Merkezi’nin eski Musiki Muallim Mektebi’ne ev sahipliği yaptığını hatırlatarak, mektebin 1924 yılında inşa edildiğini hatırlattı. Köse, şunları söyledi:

“Musiki Muallim Mektebi Cumhuriyetin ilk eserlerinden…Bugün burada tarihi bir alandayız. Musiki Muallim Mektebi ilk zamanlar müzik okuluydu.  Daha sonra konservatuvar olan bir mekandayız. Bugün burada mekanın aslına uygun olarak yeniden inşası bir taraftan da yapılacağı faaliyetler planlaması için özel bir toplantıdayız.”

Köse ayrıca, Musiki Muallim Mektebi’nden geçmişte birçok ünlü sanatçı çıktığını da sözlerine ekledi. 

Bizim esas hedefimiz; sizlere daha güzel bir Mamak hazırlamak ve Mamak’ta yaşayan insanların daha da mutlu olmasını sağlamak

Köse, belediyecilik alanında rutin ve günlük işleri yürüttüklerini belirtirken, bir taraftan da insanların yaşadığı şehirden mutluluk/memnuniyet duyduğu bir alana dönüşmesi gerektiğini de söyledi. 

Mamak’taki gençlerimizin yeteneklerinin birer birer ortaya çıkmasını, gelişmesini ve meslek haline gelmesini istiyoruz

Köse, belediye olarak çok çaba sarf ettiklerini söyleyerek, bu konuyla ilgili şunları kaydetti : “İnsanların Mamak’ta yaşarken kültürel, sosyal, sportif ve eğitim gibi birçok alanda rahat olmasını istiyoruz. Bizim esas hedefimiz; sizlere daha güzel bir Mamak hazırlamak ve Mamak’ta yaşayan insanların daha da mutlu olmasını sağlamak. 

Biz geldiğimizde Mamak yeniden kültürün, sanatın, edebiyatın merkezi olacak demiştik, bugünkü faaliyetin manası da bu. Biz, Mamak’taki gençlerimizin yeteneklerin birer birer ortaya çıkmasını, gelişmesini ve meslek haline gelmesini istiyoruz. Türkiye’de bildiğimiz, yaşı bizim yaşlara yakın ne kadar sanatçı varsa buranın mezunudur. Biz istiyoruz ki aslına uygun bir hale dönüştürelim. Bu konuda bir proje hazırladık. 

Gençlerimiz yeteneklerini sergileyecek burada. Burası bir başlangıç. Kültür Bakanlığıyla beraber özel bir projeyi gerçekleştiriyoruz. Bir akademinin açılışını, protokolünü imzalıyoruz. Sürecin içerisinde farklı yeni açılımlarla gelişecek bir proje. Hedeflerimizden bir tanesi de gençlerimiz en az bir enstrüman kullanmaları. İnşallah burada bunu gerçekleştireceğiz.’’

Gençlere ufuk kazandırarak, güvenle hayata tutunmalarını sağlamak istiyoruz 

Köse, gençlerin yeteneklerini geliştirmek istediklerini söyleyerek, “Onlara bir ufuk kazandırarak daha güvenle hayata tutunmalarını sağlamak istiyoruz. Gençlerimize meslek sahibi olmalarını sağlamak en büyük hedeflerimizden biri” dedi. 

“Kültür, olmadan olmaz” diyen Köse, “İnsanın nasıl yemeğe ihtiyacı varsa kültürel etkinliklere de ihtiyacı vardır…İnsanın kendini gerçekleştirmesinin en temel unsurlarından bir tanesi…Bu bir başlangıç. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile çok özel bir projeyi gerçekleştiriyoruz. Sürecin içerisinde çok daha farklı yeni açılımlarla gelişecek bir proje” ifadesini kullandı. 

Köse, Mamak Kültür Merkezi’nin; gençlerin bir araya geldiği, kütüphanesinin bulunduğu, müzik dinletisi, söyleşi gibi etkinliklerinin olduğu tam bir kültür merkezinde haline dönüşeceğinin de müjdesini verdi. 

Yetenek keşfine çıkacağız 

Köse, yetenek keşfine çıkacaklarını belirterek, “Gençlerin yeteneklerini birer birer keşfederek, hayata daha da güzel bakmalarını sağlayacağını düşünüyorum. Bizim hedeflerimizden bir tanesi gençlerimizin en az bir çalgı aleti kullanmalı varsa yetenekleri o yeteneğe doğru eğilmeleri. Yetenek keşfine çıkacağız. Sürecin içinde Mamak çok daha güzel olacak diyorum” diyerek sözlerini tamamladı. 

Kültür ve Turizm Bakanlığı, toplumun tüm kesimlerini kültür ve sanata erişimini sağlamak üzere kültürel değerlerimizle uyumlu, medeniyetimize katkı yapan ve dünya kültürünü besleyen çalışmalar yürütmekte

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz ise Sahne Sanatları Eğitim ve Uygulama Akademisi Projesi İşbirliği Protokolü”  imza töreninde yaptığı konuşmada Kültür ve Turizm Bakanlığı olarak;   kültürel- sosyal değerleri yaşatmak, yaymak,  tanıtmak ve benimsetmek amacında olduğunu söyleyerek, şunları söyledi: “Yerel yönetimler, sivil toplum örgütleri (STK) ve özel sektör ile işbirliği yapmayı içeren görev ve amaçlarını laikiyle yerine getirmek. 

Bu maksatla bakanlık olarak toplumun tüm kesimlerini kültür ve sanata erişimini sağlamak üzere kültürel değerlerimizle uyumlu, medeniyetimize katkı yapan ve dünya kültürünü besleyen çalışmalar yürütmekteyiz. Bu amaç ve hedeflerimizi gerçekleştirirken azimli, donanımlı ve yetenekli insanlara ihtiyacımız var.  Bakanlığımız sanat eğitim kurumlarına sanata, sanatçıya her şart altında yoğun destek vermektedir.  Verdiğimiz destekler sayesinde hem yurt içi hem yurtdışında yürüttüğümüz kültür – sanat faaliyetlerimiz her geçen gün artarak devam etmekte ve yoğun ilgi görmektedir.”

Çalışmalarımızı en küçük mahallelere ve Anadolu’ da en ücra köylere kadar yaygınlaştırıyoruz

Bakan Yardımcısı Yavuz,  2023 yılına ulaşmak için büyük hedeflerin olduğunu söyleyerek, bu hedefleri şu cümlelerle açıkladı : “Ekonomik kalkınma yerelde başlar sözünü istişare ederek, çalışmalarımızı en küçük mahallelere ve Anadolu’ da en ücra köylere kadar yaygınlaştırıyoruz.  Sanatsal – kültürel gelişimi de ekleyerek ülkemizi ve milletimizi hak ettiği noktalara taşımaktır. Bakanlık olarak,  bu hedeflere ulaşmak için var gücümüzle çalışmaktayız. Bugün de Mamak’ta bu güzel ve anlamlı projeyi hayata geçirmek için bir aradayız.“

Çocuklarımıza eğitim vererek sanatsal, kültürel, sosyal alanlarda bilgi, beceri ve yeteneklerini ortaya çıkarmalarında yardımcı olacağız.

“Sahne Sanatları Eğitimi ve Uygulama Akademisi Projesi’yle sahne sanatları alanında siz yetenekli çocuklarımızı belirleyeceğiz” diyen Yavuz, proje hakkında ise şunları kaydetti: “Çocuklarımıza eğitim vererek sanatsal, kültürel, sosyal alanlarda bilgi, beceri ve yeteneklerini ortaya çıkarmalarında yardımcı olacağız. Estetik zevklerini geliştirmeyi ve sahneye hazırlamaya çalışacağız. 

Yerli eserlerimizle de kültürel değerlerimizi geniş kitlelere ulaştırmaya çalışacağız. Mamak Belediye Başkanlığı bünyesinde yürütülecek bu projede bakanlığımız ve tüm sanat birimlerimiz olarak okullarda Milli Eğitim İl Müdürlüğünün de desteğiyle yetenek taramalarını yapacağız. Tiyatro atölyelerinde öğrencilerimizin eğitilmesi için sanatçı eğitmenler görevlendireceğiz. 

Akademisyenler, yazarlar ve sanatçılarla çocuklarımızın buluşmasını sağlayacağız. Akademi öğrencileri ve öğretmenlerine özellikle telif alanlarında seminerler, bilgilendirici etkinlikler düzenleyeceğiz. Bakanlığımız kurumlarında görev yapan yetkin sanatçı ve uzmanlarımızın katkı ve destekleriyle gerçekleşecek faaliyetler sayesinde çocuklarımızın örnek başarılara imza atacağına inanıyorum.”

Yavuz, Mamak Kültür Merkezi’nin eski Musiki Muallim Mektebine ev sahipliği yaptığını hatırlatarak, “Bu binada siz yetenekli çocuklarımızın ortaya çıkacağına ve büyük başarılara imza atacağına yürekten inanıyorum.  Buradan yetişecek çocuklarımız çok ama çok başarılı olacaklar” dedi. 

Eski köye yeni adet getirin 

“Bizler, maalesef 1970’ler ve 80’ler boyunca ‘Başımıza icat çıkarma’, ‘Eski köye yeni adet getirme’ diyerek büyütülen bir nesil olduk” diyen Yavuz, “Şimdi biz, siz çocuklarımıza yalvarıyoruz ki başımıza icat çıkartın. Eski köye yeni adet getirin. Sizler ne istiyorsanız yapın. Biz sizin arkanızdayız çocuklar. Çok kısa bir süre sonra bu sahnede, bu eğitim programı kapsamında eğitim almış, kendini ispatlamış çocuklarımızın keyifli faaliyetlerini birlikte izleyip hep birlikte gururlanacağız” ifadesini kullandı. 

Mamak’ta pilot proje 

Yavuz, Mamak Belediyesi ile geliştirdikleri bu projenin Bakanlık için de bir pilot uygulama niteliğinde olacağını söyleyerek, “Mamak’ta uyguladığımız bu pilot projeyi önce Ankara’nın diğer ilçelerine sonra da Türkiye’nin farklı illerinde uygulayacağız. Dolayısıyla burada elde edeceğimiz başarı bütün Türkiye için kıymetli olacaktır” diyerek sözlerini tamamladı. 

Amacımız; gençleri iyi bir şekilde yetiştirmek 

İmza töreninde konuşan diğer bir isim ise Mamak Kaymakamı Ziya Polat idi.  Polat,  gençlerin müzik aleti çaldığı ve yabancı bir dili iyi bir şekilde konuştuğu günleri yakın bir zamanda görecekleri günü umut ettiklerini söyledi. Polat, yetenek keşifleri devam etmesi gerektiğini söyleyerek, “Amacımız çocuklarımızı en iyi şekilde yetiştirmek. Gençlerin yolları açık olsun. Proje de hayırlı olsun” dedi. 

Proje hakkında    

Sahne sanatları alanında yetenekli çocukların belirlenmesi ve eğitime alınarak sanatsal, kültürel ve sosyal alanlarda bilgi-beceri ve yeteneklerinin ortaya çıkarılması, kabiliyetli gençlerin iş alanlarının açılması topluma kazandırılması yeni eserlerle kültürel değerlerin geniş kitlelere ulaştırılması amacında… 

Musiki Muallim Mektebi

Mûsikî Muallim Mektebi, Atatürk’ün emriyle,1924 yılında, orta dereceli okullara müzik öğretmeni yetiştirmek üzere, daha sonra Milli Eğitim Bakanlığı adını almış olan Maarif Vekâleti’ne bağlı olarak kurulmuştur. Müzik ve Fransızca’nın yanı sıra;  tarih, Türkçe ve biyoloji gibi kültür dersleri de verilen okulun ilk öğretmenleri, günümüzde Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası adını taşıyan Riyâset-i Cumhûr Mûsikî Heyeti üyeleridir. 1925 yılından başlayarak, müzik öğrenimi için Avrupa’ya gönderilen Ulvi Cemal Erkin, Ahmet Adnan Saygun ve Necil Kazım Akses gibi öğrenciler de yurda döndükten sonra burada eğitmen olarak görev almışlardır.

 
Altındağ’da çocuklar üşümeyecek
 
Çağdaş Sanatlar’da dolu dolu bir yıl
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Ankara Konağı’nda renkli gece
Ankara Kulübü Derneği çatısı altında oluşturulan Şubeler Türk Müziği Korosunun ...
Yorgancılık geleceğin mesleği olacak
Yılların yorgancısı Oda Başkanı Temel Çolak’a konuk olduk.
Türkiye Yükseköğretim Sektör Meclisi Toplantısı gerçekleştirildi
“Türkiye Yükseköğretim Sektör Meclisi Toplantısı” Türkiye Odalar ve Borsalar ...
 
Grip ve soğuk algınlığına zencefil
Bitkisel ürünler hakkında bilgi veren aktar Doğan Çayan “Zencefil kış ...
Derdimiz ruhsal hastalıkların damgalanmaması
“Damgalamaya Hayır Eğitimi’ etkinliğinde konuşan Psikiyatri Uzm. Dr. Demet ...
Biz hala Bandırma Vapuru'ndayız
Genç Medyacılar Derneği (GMD) Başkanı Umut Emre Çınar, derneğin 5 ay önce ...
 
Lezzetli bal yüksek rakımda üretilir
Yüksek rakımda üretilen balın lezzetli olduğuna dikkati çeken Karslı bal ...
Elektronik Ticarette Güven Damgası
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği iş birliğiyle ...
Türkiye’ye kendi istek ve arzusuyla gelen insanlara kolaylık sağlanmalı
Sigorta Çelik şirketinin sahibi Yavuz Çelik, Türkiye’ye gelen yabancı ...
 
TİCARİ HAYAT GAZETESİ
ARŞİV
ÇOK OKUNANLAR
YAZARLAR
Arda ÇELİK
Arda ÇELİK
VAROLUŞ VE BENLİK II
Duran AKKAYA
Duran AKKAYA
DÜNYA BANKASI RAPORU
Şira Yıldız ASAN
Şira Yıldız ASAN
HESAPLI VE KALİTELİ YEMEYİ ÖĞRENDİK
Bünyamin ALTINTAŞ
Bünyamin ALTINTAŞ
PİYASALARIN SEYRİ
Mustafa YILDIZ
Mustafa YILDIZ
İNSAN DİN İLİŞKİSİ IV
Hüseyin ALPASLAN
Hüseyin ALPASLAN
KURULUŞUNDAN II. MEŞRUTİYET’E KADAR İTTİHAT VE TERAKKİ CEMİYETİ
Mert Can DUMAN
Mert Can DUMAN
HER ŞERDE BİR HAYIR
İsmail CİNGÖZ
İsmail CİNGÖZ
İYİ NİYETLİ HAREKETLER KARŞI TARAFI CESARETLENDİRMEMELİ
Hatice KARATAŞ
Hatice KARATAŞ
SOSYAL MEDYANIN ESİR ALDIĞI ÇOCUKLAR
Seda TOLMAÇ
Seda TOLMAÇ
YIKINTILARIN İÇİNDEKİ UMUT
Hatice TOPÇU
Hatice TOPÇU
NEDEN BU HALDEYİZ?
Esra SARI
Esra SARI
TÜRKİYE’DE ÇOCUK YETİŞTİREMEME SORUNSALI
Nesrin Yarım ÖZOĞLU
Nesrin Yarım ÖZOĞLU
ALTIN UÇUŞTA
Oğuzhan SARI
Oğuzhan SARI
TURİZMİN LEZZETLİ HALİ
Büşra ÇİNKAYA
Büşra ÇİNKAYA
YENİ MEDYA
Ömer AĞAÇLI
Ömer AĞAÇLI
VARLIK VE VAROLUŞ KARŞISINDA DOĞRU DÜŞÜNEMEME SORUNLARI
R.Bülend KIRMACI
R.Bülend KIRMACI
“BÜYÜK EKONOMİ”
Prof.Dr. Esat ARSLAN
Prof.Dr. Esat ARSLAN
MISIR SİLAHLI KUVVETLERİ: ESNAFAT-I ASKERİYE
Ceyhun Özgür
Ceyhun Özgür
ÇALIŞAN EMEKLİNİN MAAŞINDA KESİNTİ OLUR MU?
Ayşe Aybike Yılmaz
Ayşe Aybike Yılmaz
VEJETARYEN BESLENMESİ
Burcu ŞEN
Burcu ŞEN
NE KUTLADIĞIMIZI BİLİYOR MUYUZ?
Av. Zeynep YETİŞGİN
Av. Zeynep YETİŞGİN
HATIR İÇİN YOLCU ALIMINDA ARAÇ İŞLETENİN SORUMLULUĞU
Gülçin KARLI İPEK
Gülçin KARLI İPEK
İLKLERİN KADINI SABİHA RIFAT GÜRAYMAN
Hicret TÜRKMAN
Hicret TÜRKMAN
KOMŞULUK ÖLMESİN
Hasan AKGÜL
Hasan AKGÜL
YEREL SEÇİMLER İÇİN BİR DEĞERLENDİRME
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
ENDİŞE VERİCİ!
Gamze Nur ERGİL
Gamze Nur ERGİL
BABA’YA İTHAFEN
Dursun ERKILIÇ
Dursun ERKILIÇ
LİBAS
Fatma Sena YAMAN
Fatma Sena YAMAN
SEVİNCİ ŞÜKÜR, ÜZÜNTÜSÜ SABIR
Serkan KUMDAKÇI
Serkan KUMDAKÇI
SEYRE DEVAM
Can Berk KANAT
Can Berk KANAT
DİŞİYİ KİŞİ YAPALIM!
Esra  YAZDIÇ DEMİR
Esra YAZDIÇ DEMİR
ŞALVARIYLA KÜRSÜYE ÇIKIYOR, AKADEMİSYENLERİN YAPAMADIĞINI YAPIYOR
Şahap YILMAZ
Şahap YILMAZ
İŞ PLANI NEDEN ÖNEMLİ?
Ali Asker DEMİRHAN
Ali Asker DEMİRHAN
YENİ TORBA KANUN TASARISININ VERGİ HÜKÜMLERİ
Mehmet GÖKTÜRK
Mehmet GÖKTÜRK
GERÇEĞİ HAKARET SAYMAK!
Abdurrahman SAĞKAYA
Abdurrahman SAĞKAYA
DEVLET HİZMET SATIN ALMALI
Oktay TAŞ
Oktay TAŞ
İŞİMİZ FİYAKA!
Cihangir TÜRKMEN
Cihangir TÜRKMEN
İHTİYAÇLARIM VE REFERANDUM
İsmet ORHAN
İsmet ORHAN
ÜÇ MUAMMADA... İLKLER NELER OLUYOR?
Sedat ERİŞ
Sedat ERİŞ
HALKIN BİLİNÇALTINDAKİ SORULAR-4
ÇOK YORUMLANANLAR
FACEBOOK'TA TİCARİ HAYAT
Ana Sayfa Gündem Ekonomi Şirketler Özel Haber Ankara Röportaj Sağlık
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva