ANA SAYFA GÜNDEM EKONOMİ ŞİRKETLER ÖZEL HABER ANKARA RÖPORTAJ SAĞLIK VİDEOLAR
Ağrı'daki saldırıda yaralanan asker şehit oldu
Ağrı'daki saldırıda yaralanan asker şehit oldu
Kırmızı bültenle aranan FETÖ firarisi eski savcı yakalandı
Kırmızı bültenle aranan FETÖ firarisi eski savcı yakalandı
Karadeniz'de hamsi bolluğu
Karadeniz'de hamsi bolluğu
Kayseri'de işçi servis midibüsü devrildi: 20 yaralı
Kayseri'de işçi servis midibüsü devrildi: 20 yaralı
Volkswagen, fabrika için Türkiye'ye alternatif aramıyor
Volkswagen, fabrika için Türkiye'ye alternatif aramıyor
HABERLER>ÖZEL HABER
10 Temmuz 2019 Çarşamba - 07:09

Makyajda en önemli unsur naturellik

Make up artisti Yasemin Akbulut, günlük makyajda doğal görünmek gerektiğini dile getirdi. Kadınların günlük hayatta yapmış olduğu hatalara dikkat çeken makyaj artisti, “Kalın fondötenden kaçının” uyarısı yaptı.

Makyajda en önemli unsur naturellik

ESRA SARI

Makyajın tarihi doğal olarak çok eskilere dayanıyor. İlk kanıtı ise M.Ö 4000 yılında Eski Mısır’da ortaya çıkmıştır. İlginçtir ki Mısırlıların makyaj yapma sebebi hava koşullarından korunmak içinmiş. Antik dönemlerde de insanlar farklı maddeler kullanarak kendilerine makyaj yapıyorlardı. Eski çağlarda, savaşlarda da kamuflaj amaçlı makyaj yapıldığı söylenmektedir. Savaşlara hazırlık törenlerinde ve savaşa gidilirken erkeklerin yüzlerini çeşitli bitkilerden elde edilen boyalarla boyadıkları bilinmektedir. Aynı zamanda dini törenlerde büyücü rahiplerin de yüz boyaları dikkat çekicidir. Zaman ilerledikçe makyaj genelde kadınların yaptığı ve güzelleşmek için uyguladıkları bir işlem haline gelir. Yanakları ve dudakları renklendirmenin daha sağlıklı bir görünüm kazandırdığı düşünülmeye başlanmıştır. Son yıllarda makyaj yapmaya olan ilgi artıyor. Doğal olarak genç kadınlar- erkekler make up artistliğine yönelmiş durumda. Ancak make up artistliğinde başarı, her iş gibi kişinin emek harcanmasına, kişinin sürekli kendini geliştirmesine ve bu işi istemesine bağlıdır. 
 

Ankara’da aranan make up artisti 
Yaklaşık 23 yıldır piyasada var olan make up artisti Yasemin Akbulut, Ankara’da aranan make up artisti. Sahne makyajına olan ilgisi ve merakı ile başladığı yolculukta, kendi işini kuran cesaretli kadınlardan biri Yasemin Akbulut. 

Anadolu Üniversitesi Sosyoloji Bölümü mezunu olan,  kendi sektöründe hiç çalışmayan Yasemin Akbulut, sosyoloji sektörünün kendisine göre olmadığını düşünerek, kendini başka bir iş arayışında buluyor…
Makyaja olan ilgisi ve merakı sayesinde Ankara’da en çok aranan make up sanatçılarından biri oluyor. Biz de Ticari Hayat Gazetesi olarak Ankara’nın en meşhur make up artisti Yasemin Akbulut ile bir araya geldik. Akbulut’a makyaj konusunda en çok merak edilen soruları sorduk. Make up artisti Akbulut, genç yaşta büyük bir cesaretle başladığı yolculuğunu da gazetemiz okurları için anlattı.

Sosyoloji bölümünden mezun olan, ancak sosyoloji sektöründe çalışmak istemeyen Yasemin Akbulut, en çok aranan make up artisti. 1996 yılında Ankara Sanat Tiyatrosu’nda tiyatro yaptığı dönemde ‘makyaj’ sanatına ilgi duymasıyla başlayan yolculuğunu büyük bir tutkuyla devam ettiriyor. 
 

23 senedir make up artisti 
Makyaj eğitimi aldığını da söyleyen Akbulut, makyaj alanında eğitimlerine devam ettiğini de ifade etti. Akbulut, şunları söyledi: “Hala bu işin erbabı olan kişilerin seminerlerine ve eğitim programlarına katılıyorum. İşimi ciddiye alıyorum. Ve bu alanda kendimi geliştirmeye devam edeceğim. 23 senedir make up artistiyim ama makyajla ilgili son trendleri takip etmeye çalışıyorum.  Ben oldum demiyorum. Bu işi biliyorum, demeyeceksiniz. Bu alanda her yeniliği takip etmek zorundasınız. ” 
 

Hep makyaja odaklandım 
Akbulut, Ankara’da film- dizi sektörü yoğunlukta olmadığı için kına – düğün organizasyonlarında gelin makyajına ağırlık verdiğini dile getirdi. 1996 yılında makyaj sektörüne bu kadar ilginin olmadığını söyleyen Akbulut,  “O dönemler belli güzellik salonları iş yapardı. 1997 yılında Tunalı’da ilk güzellik merkezini açmıştım.  Ancak benim alanım daha çok makyajdı.  Diğer işlemleri yanımda çalışan elemanlarım icra ediyordu.  Hep makyaja odaklıydım” dedi. 
 

Her yüz şeklinde aynı makyaj stili yapılmaz
Son yıllarda makyaja olan ilginin her geçen gün arttığını da söyleyen Akbulut, make up artistlerinin de çoğaldığına dikkati çekti. Akbulut, şu cümleleri kulandı: “Evet, makyaja ve make up artistliğine ilgi arttı. Ama piyasada hiç makyajın tekniğini bilen yok. Herkes belli kurslara gidiyor ve herkes aynı şeyleri biliyor. Piyasa da çok az insan artistleri için makyajın tekniğini bilmek çok önemli. Örneğin; bir kişi, yüzünü daraltmak isterse hangi tekniği kullanacağını iyi bilmeli. Hiçbir meslektaşımı kötülemek istemem ama make up artistliğinde teknik bilgiye sahip olmak çok önemli. Her yüz şeklinde aynı makyaj stili yapılmaz. Kişinin göz şekli, ten – saç rengi çok önemli. O yüzden herkese aynı makyaj yapılmaz. Yuvarlak yüz şekline sahip olan bir kişiyle – düz bir yüz şeklinde sahip olan kişiye aynı makyaj yapılmaz. “
 

Son yıllarda make up artistliği ilgi duyulan mesleklerden biri 
Make up artistliğin son yıllarda çok ilgi çekici mesleklerden biri haline geldiğini de belirten Akbulut, “Kendini geliştiren, yeniliklere açık kişilerin sektörde başarılı olacağına inanıyorum. İşini iyi yapan, işine saygı duyan insanlar sektörde başarılı olur” diyor.  23 senedir piyasada olan Akbulut, make up alanında başarılı olmasının sebebini kendini geliştirmesine ve bu alandaki azmine bağlıyor. 
 

Makyajda en önemli şey natürellik
Kadınların günlük hayatta yapmış olduğu hatalara dikkat çeken makyaj artisti Akbulut, “Kalın fondötenden kaçının” uyarısı yaptı. Akbulut, şunları söyledi: “ Sokakta gezen genç kızlar öyle bir makyaj yapıyor ki şaşırıyorum. Gündüz kontür yapıyorlar. Ayrıca gündüz makyajında highlighter kullanmaya gerek yok. Etrafımda gördüğüm highlighter- fondöten kullanımı çok yanlış. Makyaj boyanmak değildir. Yüz “ben makyajlıyım” demeyecek. Makyaj bağırmayacak. Çok hafif olacak. Makyajda en önemli şey natürellik… Makyaj kişinin güzel hatları ortaya çıkarmasına  yardımcı olmalı. Kapatmamız gereken kusurları da kapatmamızı sağlamalı.   Makyaj yapan kişinin kendisi gibi görünmesi lazım bir başkası gibi olmayacak.”
 

Kırmızı ruj herkese yakışmaz 
Make up artisti Akbulut ayrıca, kırmızı rujun herkese yakışmadığını söyledi. ‘Nude rujları daha çok seviyorum‘ diyen Akbulut, “Özelikle gelinlerde kesinlikle nude renginde rujlar kullanmayı tercih ediyorum. Natürel ve pastel tonlar daha çok yakışıyor. Gündüz vakti kırmızı ve bordo ruj kullanılmasına gerek yok. Ne kadar sade olursanız o kadar şık durursunuz. Günlük ne kadar sade ve fresh  makyaj yapılırsa o kadar iyi olur. Cildi yormaya gerek yok” şeklinde konuştu. 
 

Nude tonlar herkeste şık durur 
Sevgili okuyucularımız için makyaj önerilerinde bulunan Akbulut, bir kadının çantasında olması gereken ürünleri belirterek, “Rimel, şeftali- toprak tonlarında bir allık, nude renklerinde bir ruj, cildin tonunu eşitlemek için BB- CC krem,  cilt yağlı ise transparan bir pudra bir kadının makyaj çantasında olması gereken ürünler. Bu ürünler günlük kullanım için çok uygun. Bu nude tonlar herkeste şık durur. Ama kırmızı ruj şık durmaz” ifadesinde bulundu. 
 

Makyajdan cildi arındırmak için pahalı temizleyicilere gerek yok 
Makyaj artisti Akbulut ayrıca, makyajı yüzden çıkarmak için maden suyu ve gül suyu kullanılmasını da tavsiye ederek, tonik kullanımına da karşı olduğunu söyledi.  Akbulut, “Maden suyuyla cildi yıkamak cilde çok iyi geliyor. Cildi hem temizliyor hem de ferahlatıyor. Cildi makyajdan arındırmak için çok pahalı temizleyicilere gerek yok. Özellikle yağlı ve karma ciltler yüzünü gül suyuyla temizleyebilir. Kuru ciltler piyasada bulunan süt temizleyicilerini tercih edebilir” diyerek sözlerini sonlandırdı. 
 

Makyajda püf noktalar 
Makyaj, her kadının gücü… Bu gücü elde etmek için doğru uygulamayı öğrenmek yeterli. 
Doğal duran makyajlar, son zamanların trendleri arasında gösteriliyor. Doğal görünümlü bir makyaj için yapmanız gerekenler oldukça basit. Öncelikle makyaj yaparken açık tonları tercih etmeniz gerekiyor. Ten renginize uygun olarak seçeceğiniz pastel tonlar ile doğal ve çekici bir görünüme kavuşabilirsiniz. Özellikle kapatıcı kullanmak istiyorsanız su bazlı, kapatıcılık özelliği bulunan ve fazla yoğun olmayan kapatıcıları kullanın. BB kremler de bir diğer seçenek olabilir.

Makyaj uygulamasında en dikkat çekici noktalardan biri de gözler. Kış aylarında hem doğal hem de daha canlı bir görünüme sahip olmak için far seçiminize dikkat etmeniz gerekiyor. Şeftali ve kahverengi tonlarında bir farı belli belirsiz bir şekilde göz kapaklarınıza uygulayın. Bu tonlardaki farlar gözlerinizin daha ışıltılı görünmesine olanak sağlayacak. Kirpiklerinizi belirginleştirmek içinse rimelinizi yoğun bir şekilde uygularsanız gözleri çekici hale getirebilirsiniz. 

Göz makyajının gün boyu kalıcı olmasını istiyorsanız toz farları uygulamadan önce göz kapaklarınızı makyaj için hazırlamanız şart. Bunun için tek adres tabii ki far bazı. Baz makyajın dağılıp bozulmasını engelleyecek. 
Kahve tonları göz farı uygulanması günlük makyaj için idealdir. 
Birçoğumuzun makyajda odak noktası dudaklar. Göz makyajında eyeliner veya farlı bir makyaj tercih etsek de, sıra dudaklara geldiğinde, dudaklarımızın biraz daha dolgun görünmesi için uyguladığımız ufak hileler var. Kimisi kararında olsa da, zaman zaman dudakları belirginleştirmek için yaptığımız bu hileler kendini çok belli ediyor.

Dudakları olduğundan dolgun göstermek için dudak kaleminin önemi çok büyük. Rujun ile aynı renkte bir dudak kalemi ile dudaklarını çerçeveleye bilirsin. Önemli olan çok dışardan olmamasına dikkat etmen, yoksa aksine doğal durmayacak ve çok belli olacaktır. Bunun için kolay uygulanan yumuşak bir dudak kalemi seçmeni öneriyoruz böylece dudaklarının da çizgi çizgi görünmesinin önüne geçebilirsin. Doğal görünmek için günlük makyajda nude tonları tercih edilmeli.

 
Kalkınma rotası sanayiyle çizilecek
 
Başkan Yavaş'tan TÜRK-İŞ’e ziyaret
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Bir tatlı huzur: Altınpark
Sahip olduğu geniş yeşil alanıyla Doğu Akdeniz ülkeleri arasında yılın ...
Şiddetli öksürme retina yırtılmalarına neden olabilir
Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Elif Doğuş, ağır kaldırma, şiddetli öksürme, ...
Kendi tarzını dükkana taşıdı
İktisat bölümünden mezun olan, ancak mezun olduğu bölümle ilgili bir işte ...
 
Göz kuruluğu hayat kalitesini etkiliyor
Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Canan Gürdal, mesleği ya da eğitimi ...
Çay ocakları kafelere yeniliyor
Çay ocaklarında işlerin her geçen gün azaldığına dikkati çeken çay ocağı ...
Olgunlardaki kitapçılar dertli
Son 1 yıldır işlerin pek iç açıcı olmadığını söyleyen çarşı esnafı, “Kağıda ...
 
Güneş gözlüğü alırken cama dikkat
Güneş gözlüğü camının ultraviyole ve içten filtreli özellikle olması gerektiğini ...
Renkli kahveler ilk kez The Specialist'de
Tekeli, “Kendimi bildim bileli ticaretin içerisine yer aldım. 31 yıldır ...
Çanta ve valiz kullanımında rahatlık aranıyor
Çanta ve valiz kullanımında tamamen insan hayatını kolaylaştırmaya yönelik ...
 
TİCARİ HAYAT GAZETESİ
ARŞİV
ÇOK OKUNANLAR
YAZARLAR
Mert Can DUMAN
Mert Can DUMAN
ASYA’DAN GELEN SOĞUK HAVA DALGASI
R Bülend KIRMACI
R Bülend KIRMACI
GÜÇLÜ DEVLET VE GÜÇLÜ EKONOMİ
İsmail CİNGÖZ
İsmail CİNGÖZ
KOŞULLU MUTABAKAT SÜRDÜRÜLEBİLİR Mİ?
Bünyamin ALTINTAŞ
Bünyamin ALTINTAŞ
BÜTÇEDE UMUT TRAFİK CEZALARI
Duran AKKAYA
Duran AKKAYA
VERGİ UYGULAMALARINDA YENİ DÖNEM: ELEKTRONİK ORTAM
Hatice TOPÇU
Hatice TOPÇU
BAŞARI ODAKLI EĞİTİM Mİ, ÖĞRENME ODAKLI EĞİTİM Mİ?
Nesrin ÖZOĞLU
Nesrin ÖZOĞLU
NEDEN İADE EDİYORUZ?
Seda TOLMAÇ
Seda TOLMAÇ
SINAV BASKISI BAŞARISIZLIĞIN NEDENİ
Esra SARI
Esra SARI
KREDİ KARTI KULLANIMI ÇIĞ GİBİ BÜYÜYOR
Prof.Dr. Esat ARSLAN
Prof.Dr. Esat ARSLAN
PEKİ, ŞİMDİ MÜNBİÇ'TE NE OLACAK
Arda ÇELİK
Arda ÇELİK
DÜŞÜNCE DÜNYAMIZ
Ömer AĞAÇLI
Ömer AĞAÇLI
NEFSİN KÖTÜ HUYLARININ HAMMADDESİ “HASETLİK” ÜZERİNE
Av. Zeynep YETİŞGİN
Av. Zeynep YETİŞGİN
KİTAP PATENTLENEBİLİR Mİ?
Oğuzhan SARI
Oğuzhan SARI
“GENÇLER İŞ BEĞENMİYOR”
Burcu ŞEN
Burcu ŞEN
ROMEO VE JULİET
Mustafa YILDIZ
Mustafa YILDIZ
İNSAN-DÜŞÜNCE İLİŞKİSİ
Şira Yıldız ASAN
Şira Yıldız ASAN
MEVSİM GEÇİŞLERİNE DİKKAT
Halil YATAR
Halil YATAR
ANKARA'NIN BAŞKANLARI UMUT VERİYOR
Gülçin KARLI İPEK
Gülçin KARLI İPEK
İLKLERİN KADINI SABİHA RIFAT GÜRAYMAN
Hicret TÜRKMAN
Hicret TÜRKMAN
KOMŞULUK ÖLMESİN
Hasan AKGÜL
Hasan AKGÜL
YEREL SEÇİMLER İÇİN BİR DEĞERLENDİRME
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
ENDİŞE VERİCİ!
Gamze Nur ERGİL
Gamze Nur ERGİL
BABA’YA İTHAFEN
Dursun ERKILIÇ
Dursun ERKILIÇ
LİBAS
Fatma Sena YAMAN
Fatma Sena YAMAN
SEVİNCİ ŞÜKÜR, ÜZÜNTÜSÜ SABIR
Serkan KUMDAKÇI
Serkan KUMDAKÇI
SEYRE DEVAM
Can Berk KANAT
Can Berk KANAT
DİŞİYİ KİŞİ YAPALIM!
Esra  YAZDIÇ DEMİR
Esra YAZDIÇ DEMİR
ŞALVARIYLA KÜRSÜYE ÇIKIYOR, AKADEMİSYENLERİN YAPAMADIĞINI YAPIYOR
Şahap YILMAZ
Şahap YILMAZ
İŞ PLANI NEDEN ÖNEMLİ?
Ali Asker DEMİRHAN
Ali Asker DEMİRHAN
YENİ TORBA KANUN TASARISININ VERGİ HÜKÜMLERİ
Mehmet GÖKTÜRK
Mehmet GÖKTÜRK
GERÇEĞİ HAKARET SAYMAK!
Abdurrahman SAĞKAYA
Abdurrahman SAĞKAYA
DEVLET HİZMET SATIN ALMALI
Oktay TAŞ
Oktay TAŞ
İŞİMİZ FİYAKA!
Cihangir TÜRKMEN
Cihangir TÜRKMEN
İHTİYAÇLARIM VE REFERANDUM
İsmet ORHAN
İsmet ORHAN
ÜÇ MUAMMADA... İLKLER NELER OLUYOR?
Sedat ERİŞ
Sedat ERİŞ
HALKIN BİLİNÇALTINDAKİ SORULAR-4
ÇOK YORUMLANANLAR
FACEBOOK'TA TİCARİ HAYAT
Ana Sayfa Gündem Ekonomi Şirketler Özel Haber Ankara Röportaj Sağlık
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva