ANA SAYFA GÜNDEM EKONOMİ ŞİRKETLER ÖZEL HABER ANKARA RÖPORTAJ SAĞLIK VİDEOLAR
Irak'ın kuzeyinden kaçan PKK'lı 5 terörist teslim oldu
Irak'ın kuzeyinden kaçan PKK'lı 5 terörist teslim oldu
Şehirler beyaza büründü
Şehirler beyaza büründü
Azerbaycan'da parlamento feshedildi
Azerbaycan'da parlamento feshedildi
'Kızım hayat doluydu'
'Kızım hayat doluydu'
Bakanlık Şule Çet davasında karara itiraz edecek
Bakanlık Şule Çet davasında karara itiraz edecek
HABERLER>ÖZEL HABER
8 Ağustos 2019 Perşembe - 07:20

LÖSEV kurban bağışlarını bekliyor

Sinan Aras, “Lösemi tedavisi gören çocuklarımızın kırmızı et ağırlıklı beslenmeleri çok önemli. Çünkü lösemi tedavisinde kırmızı et en büyük ilaçlardan biri” dedi.

LÖSEV kurban bağışlarını bekliyor

BURCU ŞEN

Lösemili ve kan hastası çocukların, sağlık ve eğitim başta olmak üzere her türlü ihtiyaçlarının sağlanmasına yardımcı olma amacıyla, 20 yıldan buna yana hizmet veren Lösemili Çocuklar Sağlık ve Eğitim Vakfı(Lösev), Kurban Bayramı’nda da lösemi ile mücadele eden çocuklar için çalışmalarını sürdürüyor. 

Lösemi tedavisi gören çocukların tedavisinde oldukça önem taşıyan protein ağırlıklı beslenme ihtiyacını karşılamak için Kurban Bayramı öncesinde çalışmalarına devam eden Lösev, Kızılay metro istasyonu ve çeşitli alışveriş merkezlerinde açtığı stantlarda kurban bağışlarını bekliyor.

Ticari Hayat Gazetesi olarak, bir araya geldiğimiz Lösev Halka İlişkiler Çalışanı Sinan Aras, Kurban Bayramı öncesi Kızılay metro ve çeşitli alışveriş merkezlerinde açılan Lösev stantlarında hem lösemili çocukların aileleri tarafından yapılan el emeği ürünlerin satıldığını hem de kurban bağışlarının bu stantlardan karşılanabildiğini söyledi.

Sinan Aras, arife gününe kadar hizmet verecek olan Lösev stantlarına ilginin yoğun olduğunu ifade ederek, “Kızılay metro standında ve çeşitli alışveriş merkezlerinde, lösemi tedavisi gören çocuklarımızın annelerinin yapmış olduğu el emeği göz nuru ürünlerimizin satışını gerçekleştiriyoruz. Kızılay metro standımız, geçtiğimiz hafta kuruldu ve arife gününe kadar satışlarımız devam edecek. Buraya gelen bağışçılarımız, kurban bağışlarını da buradan gerçekleştirebiliyor” dedi. 

Lösemi tedavisi gören çocuklarımızın kırmızı et ağırlıklı beslenmeleri çok önemli

Kurban kampanya döneminin lösemili çocuklar için önem taşıdığına dikkati çeken Aras, “Lösemi tedavisi gören çocuklarımızın kırmızı et ağırlıklı beslenmeleri çok önemli. Çünkü lösemi tedavisinde kırmızı et en büyük ilaçlardan biri. Protein anlamında kırmızı et ağırlıklı beslenmek gerekiyor” diye konuştu.

Kesilen bütün etler, 12 ay boyunca lösemi tedavisi gören çocuklarımıza ve yetişkin kanser hastalarımıza gönderiliyor

Lösev’in tamamen dini vecibelere uygun bir şekilde kesim gerçekleştirdiğini ifade eden Aras, şöyle konuştu: “Türkiye genelinde anlaşmış olduğumuz et entegre tesisleri var. Etler hijyenik ortamda kesiliyor. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın görevlendirdiği bir imam, noter, veteriner hekim, Lösev personeli eşliğinde ve hayırsever vatandaşlarımızın isimleri eşliğinde dualar okunarak kesimimiz gerçekleşiyor. Kesilen bütün etler, 12 ay boyunca lösemi tedavisi gören çocuklarımıza ve yetişkin hastalarımıza gönderiliyor.” 

Lösev olarak asla elden para toplama gibi bir çalışmamız yok

Aras, Kurban ve Ramazan Bayramı gibi dönemlerde art niyetli kişilerin, çeşitli kurumlar adına dolaşıp para toplayabildiğine dikkati çekerek, vatandaşa şu uyarıda bulundu: “Biz Lösev olarak, kesinlikle elden para toplamıyoruz. Özellikle Kurban veya Ramazan bayramı gibi dönemlerde art niyetli kişiler Lösev adına para toplayabiliyor. Bu konuda dikkatli olmak gerekiyor. Lösev olarak asla elden para toplama gibi bir çalışmamız yok. Lösev’e yapılan bağışlar kurumsaldır ve banka kanalıyla gerçekleşir. İstediğiniz herhangi bir bankaya gidip ‘Lösev adına bağış yapmak istiyorum’ demeniz yeterlidir. Bunun dışında alışveriş merkezlerinde gördüğünüz Lösev kumbaraları, bizlerin kumbaralarıdır. Bu konuda kimsenin şüphesi olmasın. O kumbaralara gönül rahatlığıyla bağış gerçekleştirilebilir.” 

Biz çocuklarımızın yüzündeki gülümseme olabilmek için gayret ediyoruz

İki yıldır Lösev bünyesinde çalışma yürüten Aras, Lösev olarak gerçekleştirdikleri çalışmalarda, lösemili çocuklar ve onların ailelerinin hayatlarında yaşanan değişimi de şu sözlerle anlattı: “İlk işe başladığımda benim için zor bir süreç oldu. Fakat zaman içerisinde fark ettim ki, o çocuklar gözlerimizin önünde iyileşmeye başlıyor. Biz Türkiye genelinde 40 bine aşkın ailemiz ve bir ‘İyilik TIR’ı ile hareket ediyoruz. İyilik TIR’ına genellikle ben eşlik ediyorum. Bu TIR ile Ağrı, Çanakkale, Van, İzmir gibi Türkiye’nin çeşitli yerlerine giderek, vakfımıza kayıtlı ailelerimizle buluşuyoruz. O ailelerle buluştuğumuzda çocuklarımızın, annelerinin gözlerindeki gülümseme Lösev personelinin üzerindeki bütün yorgunluğu silip atıyor. Biz çocuklarımızın yüzündeki gülümseme olabilmek için gayret ediyoruz.” 

Lösev artık yetişkin kanser hastalarına da destek veriyor

Aras, Lösev’in ayrıca son 5 yıldır yetişkin kanser hastalarına da destek verdiğini ifade ederek, “Etrafınızda lösemi ya da kanser tedavisi gören bir çocuk veya yetişkin bir kanser hastası birey varsa, Lösev’e yönlendirebilirsiniz. Çünkü Lösev, artık yetişkin kanser hastalarına da destek sağlıyor. Yetişkin hastalar da Lösev’in tüm maddi ve manevi desteğinden faydalanabiliyor” şeklinde konuştu. 

Kanser tedavisinde önemli olan motivasyonun yüksek olması

Aras, son olarak kanser tedavisinde her şeyden önce tedavi gören bireylerin moral ve motivasyonun yüksek olmasının önemine dikkati çekerek, “Bizler sağladığımız destekle öncelikle bunu amaç ediniyoruz. Çünkü kanser tedavilerinde bireylerin mutlu olması, üzülmemesi her şeyden önemli” dedi. 

Lösev Hakkında

Lösemili Çocuklar Sağlık ve Eğitim Vakfı, 1998 yılında kuruldu. 2000 yılında Türkiye’nin ilk ve tek Lösemili Çocuklar Hastanesi LÖSANTE’yi, 2008 yılında lösemili çocukların ücretsiz kolej eğitimi alabilecekleri Lösemili Çocuklar Okulu’nu, 2010 yılında ise tedavileri için Ankara dışından gelen ailelerin, tedavi esnasında uzun veya kısa dönem konaklayabilmeleri için Lösemili Çocuklar Köyü hayata geçti.Bu süre zarfında sadece lösemili çocukları ve kanser hastalarını değil, tüm Türkiye’yi lösemi, kanser ve korunma yolları konularında bilinçlendirdi, köklü çözümler yaratmayı, toplumsal ve kalıcı hizmetler vermeyi sürdürdü. 2015 yılında ise “insanlık ölmesin, insanlar da ölmesin” diyerek Avrupa’nın ilk, Türkiye’nin en donanımlı Lösemili Çocuklar Kenti ve multidispliner hastanesi LÖSANTE’yi Türkiye’ye kazandırdı. 

“Hepimiz birimiz, birimiz hepimiz için...” sloganını amaç edinen Lösev, lösemili ve kan hastası çocukların, sağlık ve eğitim başta olmak üzere her türlü ihtiyaçlarının sağlanmasına yardımcı olmak, bunun yanı sıra, kalıtsal ve edinsel kan hastalıkları konusunda ulusal düzeyde tedavi, eğitim ve araştırma kurumları kurma ve işletme görevini üstleniyor. 

“Türkiye’de her yıl 2000 yeni lösemili çocuk vakası ortaya çıkıyor. Bu durum bazen dar bütçeli ailelerde ebeveyni lösemili çocuk ile diğer çocukları arasında seçim yapmaya kadar zorluyor” diyen Lösev, misyonunu, “Bu sebeple vakfımız gerçekleştirdiği tüm faaliyetlerde, gelir elde etmenin yanı sıra, lösemi hastalığını tanıtmayı, lösemili çocukların ve ailelerinin sıkıntılarını topluma aktarmayı ve bu vesileyle toplumu bilinçlendirmeyi amaçlamaktadır” şeklinde belirliyor. 

Lösemi hakkında

Çocukluk çağındaki kanser vakalarının %35’ini lösemiler oluşturur ve birinci sıradadır. Lösemiler hücre cinsine göre ALL (Akut Lenfoblastik Lösemi) ve AML (Akut Myeloblastik Lösemi) olmak üzere 2 ana gruba ayrılır. Kendi içlerinde de alt sınıflar tanımlanabilir. Türkiye’de her yıl 16 yaşın altında 1200-1500 yeni lösemili çocuk vakası bildirilmektedir.

Lösemi nedenleri henüz tam olarak aydınlatılmamıştır. Sitogenetik ve moleküler tekniklerdeki yeni gelişmelerle genetik yatkınlıklar, radyasyon, benzen ve türevleri (bali, vs.), böcek ilaçları gibi kimyasal maddeler, bazı kalıtsal hastalıklar ve bazı viral hastalıkların hep birlikte lösemiye neden oldukları çalışmalarla gösterilmiştir. 

Lösemi her yaşta görülmektedir. En sık çocukluk çağında 2-5 yaşlarında artmaktadır. 1 yaşın altında, 10 yaşın üstündeki yeni vakalarda tedaviye cevap azalmaktadır.

Herhangi bir etkiyle damarlarımızda dolaşan kanın esas yapım yeri olan kemik iliğimizdeki ana hücrelerde oluşan şifre değişikliği ile blast adını verdiğimiz olgun olmayan kan hücrelerinde artış meydana gelmektedir. Bu hücreler hızla yayılarak kemik iliğini, lenf bezlerini, dalağı, karaciğeri, beyin ve merkezi sinir sistemini tutmaktadır.

Löseminin belirtileri arasında şunlar yer almaktadır: 

İştahsızlık, kansızlık, zayıflama, bacaklarda kemik ağrıları, cilt altında kanamalar, burun ve diş eti kanamaları. Ayrıca yayıldığı organlara ait belirtiler, örneğin baş ağrısı, kusma, karın ağrısı, görme bozuklukları önem taşıyabilir. 

Bu yakınmalarla müracaat edenlerde çocuk hematoloji (kan hastalıkları) uzmanlarınca yapılan muayenede çoğunlukla karaciğer ve dalak büyümesi, lenf bezlerinde genişleme, kanama bulguları tespit edilebilir. Yapılan kan, kemik iliği, hücre tipini belirleme ve genetik tetkikler sonucu kesin tanı konulabilir. Tanıdaki ayrıntılı testler genellikle lösemi tiplerini, tedavi prensiplerini belirlemede yardımcı olacaktır.

Lösemi tedavisi ise, öncelikle genel durumun düzeltilmesi yöntemleri ile başlar. Bu safhada kan veya kanın içindeki özel hücrelerin donörlerden (gönüllü kan verici kişi) alınarak lösemili hastaya verilmesi, enfeksiyon mevcutsa gerekli müdahalelerin yapılması, böbreklerin, karaciğer ve kalbin kemoterapi ilaçlarının yan etkilerinden korunma önlemlerinin alınması çok önemlidir.

Ayrıca hastaların ve ailelerin hastalık hakkında bilgilendirilmesi, löseminin umutsuz değil, tersine iyi bir tedavi ve moral desteği ile lösemide %85’lere varan oranda iyileşmenin sağlandığının açıklanması tedavinin ikinci basamağıdır. 

 
Başkentli balıkçılar yarıştı
 
Erzurum'un peri bacaları turizme kazandırılacak
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Şekercilerden ucuz şeker almayın uyarısı
Kurban Bayramı için Ankaralılar, soluğu Ulus’ta aldı. Bayram öncesi şeker ...
Taksimetreler güncellenmeli
Taksiciler her geçen gün geçinmekte zorlandıklarını söylüyor. Her geçen ...
Hamamönü’nde bir tarih: Mehmet Akif Ersoy Evi
Başta Ankaralılar olmak üzere çok sayıda yerli ve yabancı turistin ziyaret ...
 
Kuğulu Park yaz akşamları dolup taşıyor
Hem bir tarihi hem de doğal yaşamı içerisinde barındıran Kuğulu Park, ...
Zekeriya Gözgöz akülü engelli arabası alabilmek için yardım bekliyor
Doğuştan zihinsel engelli olan Zekeriya Gözgöz, yaşadığı yürüme zorluğunu ...
Sağlıklı güzellik insana değer katıyor
‘Sağlıklı güzelliğin insan yaşamına değer kattığına inanmaktayız’ diyen ...
 
Başarıyı artırmak için sınav korkusunu yenmeliyiz
Türkiye’de sınav korkusu olduğunu ifade eden Mehmet Özbek, “Başarı ortalamalarını ...
Esnaf artık kar yapmıyor
Terzilerin, takı tasarımcılarının, tamircilerin ve antikacıların ağırlıklı ...
Esnaf, tadilattan memnun ama işler kesat
Çankaya Belediyesi, Başkent’in sokaklarını caddelerini yenilemeye ve ihtiyaç ...
 
TİCARİ HAYAT GAZETESİ
ARŞİV
ÇOK OKUNANLAR
YAZARLAR
Bünyamin ALTINTAŞ
Bünyamin ALTINTAŞ
TERMİK SANTRALLER DEMODE OLMADI MI?
Mustafa YILDIZ
Mustafa YILDIZ
DÜŞÜNCE ÜRETMEYE FIRSAT VERİLMELİ
Ayşe Aybike Yılmaz
Ayşe Aybike Yılmaz
DOĞRU BESLENME DEPRESYONU AZALTABİLİR
R Bülend KIRMACI
R Bülend KIRMACI
GIDA GÜVENLİĞİ YAŞAMSALDIR
Mert Can DUMAN
Mert Can DUMAN
BÜYÜME TARAFINA GEÇİŞ
İsmail CİNGÖZ
İsmail CİNGÖZ
DOĞU AKDENİZ ÜZERİNE YAPILAN GİZLİ HESAPLAR BOZULDU
Duran AKKAYA
Duran AKKAYA
EFSANE CUMA
Hatice TOPÇU
Hatice TOPÇU
MODERN KÖLELİK
Seda TOLMAÇ
Seda TOLMAÇ
HER GÜN MÜCADELE ETMEK GEREKİYOR
Nesrin ÖZOĞLU
Nesrin ÖZOĞLU
GURURLANDIRDIN HALUK BİLGİNER
Esra SARI
Esra SARI
MUTLULUĞUN 5 FORMÜLÜ
Oğuzhan SARI
Oğuzhan SARI
MARKALAŞMA ÜZERİNE
Prof.Dr. Esat ARSLAN
Prof.Dr. Esat ARSLAN
LİBYA İLE TARİHİ ANLAŞMA
Hatice Karataş
Hatice Karataş
KARA CUMA'YA KANMAYIN
Arda ÇELİK
Arda ÇELİK
BİREY VE TOPLUM
Av. Zeynep YETİŞGİN
Av. Zeynep YETİŞGİN
HATIR İÇİN YOLCU ALIMINDA ARAÇ İŞLETENİN SORUMLULUĞU
Şira Yıldız ASAN
Şira Yıldız ASAN
YURT DIŞI VE YABANCI HAYRANLIĞI
Burcu ŞEN
Burcu ŞEN
AMAN DİKKAT!
Ömer AĞAÇLI
Ömer AĞAÇLI
İNSANIN ÇALIŞMASININ VAROLUŞSAL ZORUNLULUĞU
Gülçin KARLI İPEK
Gülçin KARLI İPEK
İLKLERİN KADINI SABİHA RIFAT GÜRAYMAN
Hicret TÜRKMAN
Hicret TÜRKMAN
KOMŞULUK ÖLMESİN
Hasan AKGÜL
Hasan AKGÜL
YEREL SEÇİMLER İÇİN BİR DEĞERLENDİRME
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
ENDİŞE VERİCİ!
Gamze Nur ERGİL
Gamze Nur ERGİL
BABA’YA İTHAFEN
Dursun ERKILIÇ
Dursun ERKILIÇ
LİBAS
Fatma Sena YAMAN
Fatma Sena YAMAN
SEVİNCİ ŞÜKÜR, ÜZÜNTÜSÜ SABIR
Serkan KUMDAKÇI
Serkan KUMDAKÇI
SEYRE DEVAM
Can Berk KANAT
Can Berk KANAT
DİŞİYİ KİŞİ YAPALIM!
Esra  YAZDIÇ DEMİR
Esra YAZDIÇ DEMİR
ŞALVARIYLA KÜRSÜYE ÇIKIYOR, AKADEMİSYENLERİN YAPAMADIĞINI YAPIYOR
Şahap YILMAZ
Şahap YILMAZ
İŞ PLANI NEDEN ÖNEMLİ?
Ali Asker DEMİRHAN
Ali Asker DEMİRHAN
YENİ TORBA KANUN TASARISININ VERGİ HÜKÜMLERİ
Mehmet GÖKTÜRK
Mehmet GÖKTÜRK
GERÇEĞİ HAKARET SAYMAK!
Abdurrahman SAĞKAYA
Abdurrahman SAĞKAYA
DEVLET HİZMET SATIN ALMALI
Oktay TAŞ
Oktay TAŞ
İŞİMİZ FİYAKA!
Cihangir TÜRKMEN
Cihangir TÜRKMEN
İHTİYAÇLARIM VE REFERANDUM
İsmet ORHAN
İsmet ORHAN
ÜÇ MUAMMADA... İLKLER NELER OLUYOR?
Sedat ERİŞ
Sedat ERİŞ
HALKIN BİLİNÇALTINDAKİ SORULAR-4
ÇOK YORUMLANANLAR
FACEBOOK'TA TİCARİ HAYAT
Ana Sayfa Gündem Ekonomi Şirketler Özel Haber Ankara Röportaj Sağlık
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva