ANA SAYFA GÜNDEM EKONOMİ ŞİRKETLER ÖZEL HABER ANKARA RÖPORTAJ SAĞLIK VİDEOLAR
Türkiye'deki koronavirüs salgınında son durum
Türkiye'deki koronavirüs salgınında son durum
Polonya'da Duda'nın ikinci dönemi başladı
Polonya'da Duda'nın ikinci dönemi başladı
Fransa ile Kıbrıs Rum kesimi arasında savunma iş birliği
Fransa ile Kıbrıs Rum kesimi arasında savunma iş birliği
'İrini operasyonu taraflı bir operasyon'
'İrini operasyonu taraflı bir operasyon'
Macron: Lübnan'a koşulsuz yardım öncelikli olmalı
Macron: Lübnan'a koşulsuz yardım öncelikli olmalı
HABERLER>ÖZEL HABER
27 Temmuz 2020 Pazartesi - 07:02

Kurban kesimi usulüne uygun olmalı

Kurban kesiminin İslami usullere uygun yapılması gerektiğini söyleyen Sincan İlçe Müftüsü Mevlüt Topçu, “Usulüne uygun bir kesim yapmış olmak için hayvanın yemek ve nefes borularıyla, iki atardamarından en az birinin kesilmesi gerekir” dedi.

Kurban kesimi usulüne uygun olmalı

SEDA TOLMAÇ


Sincan Belediyesi ev sahipliğinde gerçekleştirilen “Covid-19 Sürecinde Kurban Kesiminde Dikkat Edilecek Hususlar ve Hijyen Kuralları” başlıklı eğitim seminerinde vatandaşlarla bir araya gelen Sincan İlçe Müftüsü Mevlüt Topçu ve Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Gıda Güvenliği Enstitüsü Müdür Yardımcısı Prof. Dr. Ufuk Tansel Şireli, kurban kesimine dair önemli açıklamalarda bulundu. 
 

Kurban kesiminde halkın bilinçli olması önemli
Sincan İlçe Müftüsü Mevlüt Topçu,kurbanın İslami usullere göre kesilmesi gerektiğini belirterek, usulüne uygun kurban kesimi hakkında bilgi verdi.
Topçu, kurban kesimi konusunda halkın bilinçlendirilmesi gerektiğine vurgu yaparak, “Halkın bilinçlendirilmesi için gerek camilerden gerekse günümüzün gerekliliği olarak sosyal medya mecralarından halkımıza konu hakkında açıklamalar yapılıyor. Bu bilgilendirmeler de işin ehli kişiler tarafından yapılıyor. Bu anlamda İslam dininin esaslarıyla ilgili tüm ibadetlerle ilgili fıkıh konuları hem resmi hem de dini açıdan müftülüklerden öğrenilmelidir. Bunun yanında tüm ibadetler ile ilgili konular Diyanet İşleri Başkanlığı, Diyanet Vakfı ve Alo 19 hattından ücretsiz olarak öğrenilebilir” dedi. 

2019 yılında 18 milyon 822 bin 740 kişiye kurban eti ulaştırıldı
“Diyanet İşleri Başkanlığı ve Diyanet Vakfı olarak bizler, kurban kesimi konusunda sahadayız” açıklamasında bulunan Müftü Topçu, “Vekaleten kurban kesim organizasyonunu en şeffaf, en net şekilde yerine getiriyoruz. Ülkemizin bütün il ve ilçelerinde ve yurt dışında 100’ü aşkın ülkede kesilmek üzere vatandaşlarımızın vekaletlerini alıyoruz. Bu noktada yoğun bir çalışma içerisindeyiz çünkü bu sorumluluğu gerek yasal olarak devletimiz bize vermiş oluyor gerekse dini görev olarak bu sorumluluğu bizler Allah katında almış oluyoruz. Bu noktada herhangi bir ticari kaygı zihnimizin ucundan bile geçmiyor” ifadelerine yer verdi. 
2019 yılında vekaleten 453 bin 560 kurban kesildiğinden söz eden Topçu, “Yine aynı yıl kişi bazında 18 milyon 822 bin 740 kişiye Diyanet İşleri Başkanlığı ve Diyanet Vakfı aracılığı ile kurban eti ulaştırdık. 1993 yılından günümüze kadar her yıl artan sayıda kişi ve aileye kurban eti ulaştırıyoruz” dedi. 

Kurbanların İslami usullere uygun şekilde kesildiğinden emin olunmasını sağlar
Kurban Bağışının neden Türkiye Diyanet Vakfı’na emanet edilmesi gerektiğine dair açıklamalarda bulunan Topçu, “Diyanet Vakfı, Türkiye ve dünyada vekaletle kurban organizasyonunda güvenin sembolü haline gelmiştir. Bununla birlikte kurban ibadetinin her aşamasında dikkat ve hassasiyet gösterir. Dini bir vecibe olan bu ibadeti 1993 yılından bugüne her geçen yıl artan bir ivmeyle gerçekleştirir. Kurban etlerini ülkemizde ve yeryüzünün en muhtaç coğrafyalarında ihtiyaç sahiplerine ulaştırır. Kurbanların İslami usullere uygun şekilde kesildiğinden ve ihtiyaç sahiplerine ulaştığından emin olunmasını sağlar. Vekaletle kurban alanında uzman, işinin ehli, tecrübe ve başarısıyla standartları belirleyen bir kurumdur. Bunun yanında Türkiye Diyanet Vakfı, sadece kurban ibadeti değil, yılın her gününde, özellikle Ramazan ayında yürütülen insani yardım çalışmaları ile sadece ülkemizdeki insanları değil dünyanın dört bir yanında bulunan ihtiyaç sahiplerine yardım eli uzatır” dedi. 
Kurban derisi ve sakatat konusunda da bilgi veren Topçu, Diyanet Vakfı şubeleri aracılığıyla 5 yıldır kurban derisi ve sakatat toplandığını belirterek, “Kurban derisi bağış belgesi karşılığında toplanan derilerden elde edilen gelir Vakıf hizmetlerinde kullanılacaktır” diye konuştu. 

Kurban namazı diye bir namaz yoktur
Topçu, kurban kesimi ile sıkça sorulan sorulara ilişkin açıklamalarda yaparak, şunları söyledi: “Bizlere sıkça sorulan sorular arasında ‘Kurban kestikten sonra namaz kılmak gerekir mi?’ sorusu yer alıyor. Esas olarak kurban namazı diye bir namaz yoktur. Bu namazın dini bir gereklilik olduğu inancı ve kanaati yanlıştır. Ancak kişi nafile namaz kılınması mekruh olmayan bir vakitte, sebepli ya da sebepsiz dilediği kadar nafile namazı kılabilir. Kurban kesen kişi de böyle bir ibadet yapma imkanına kavuştuğu için Allah’ın verdiği nimete şükür olarak iki rekat nafile namaz kılabilir.” 

Kurban kesim vakti, bayram namazı kılınan yerlerde bayram namazı kılındıktan sonra başlar
Kurban kesim vaktine ilişkin de açıklamalarda bulunan Topçu, “Kurban kesim vakti, bayram namazı kılınan yerlerde bayram namazı kılındıktan sonra; bayram namazı kılınmayan yerlerde ise, fecirden(sabah namazı vakti girdikten) sonra başlar. Hanefilere göre bayramın 3. günü akşamına kadar devam eder. Bu süre içinde gece ve gündüz kurban kesilebilir. Ancak kurbanların gündüz kesilmesi daha uygundur. Şafiilere göre ise 4. günün gün batımına  kadar kesilebilir” dedi. 

Usulüne uygun kesim için hayvanın iki atardamarından en az birinin kesilmesi gerekir
Topçu, kurban kesiminde dikkat edilmesi gerekenleri de anlatarak, şu ifadeleri kullandı: “Usulüne uygun bir kesim yapmış olmak için hayvanın yemek ve nefes borularıyla, iki atardamarından en az birinin kesilmesi gerekir. Bu şekilde yapılan bir kesim sırasında hayvanın omuriliğinin kesilmesi mekruhtur. Bu konuda etlik kesim ile kurbanlık kesim arasında bir fark yoktur. Hayvanın canı çıkmadan başının gövdesinden ayrılmamasına özen gösterilmelidir. Kurban kesilecek hayvana acı çektirilmemeli ve eziyet edilmemelidir. Bu nedenle hayvanın ehil kişiler tarafından kesilmesi gerekir” diye konuştu. 

Kurban satışında yaklaşık 300 trilyonluk bir iş hacmi olmalıdır
Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Gıda Güvenliği Enstitüsü Müdür Yardımcısı Prof. Dr. Ufuk Tansel Şireli ise, kurbanın sosyal, ekonomik ve sağlık olmak üzere üç boyutuyla ele alınması gerektiğine değindi. 
Türkiye’deki büyükbaş ve küçükbaş hayvan varlığının yüzde 10’a yakının kurban bayramı sürecinde kesildiğini ifade eden Şireli, “Bu yıl kurban bayramı boyunca yaklaşık 2 milyon adet büyükbaş ve küçükbaş hayvan kesilmesi beklenmektedir. Sadece kurban satışında yaklaşık 300 trilyonluk bir iş hacmi olmaktadır” dedi. 

Denetimsiz kesimler bulaşıcı hastalıkları ortaya çıkarabilir 
Kurban kesiminde halkın bilinçlendirilmesi gerektiğine vurgu yapan Şireli, “Kurban kesiminde en önemli şey hayvan seçimidir. Bu önemlidir çünkü ibadetin ana faktörünü oluşturur. Hayvan seçiminden sonra kurbanın kesim ve yüzüm işlemleri, kurbanlık etlerin muhafazası, kurbanlık et ve yan ürünler, hastalık ve hijyen konularına dikkat edilmelidir. Bunların hepsini kapsamlı olarak gözetmek gerekir” diye konuştu.
Şireli, kurban alımda sağlıklı olan hayvanın alınması gerektiğini belirterek, “Sağlıklı hayvanı tercih etmek halk sağlığı açısından da önemlidir çünkü sağlıklı olmayan hayvansal gıdaların insan sağlığını doğrudan etkilediği bilinmektedir. Kontrolsüz hayvan hareketleri ve denetimsiz kesimler zoonoz hastalıklar olarak tanımladığımız omurgalı hayvanlardan insanlara geçen bulaşıcı hastalıklar ile sağlık problemlerini oluşturabilir. 200’den fazla zoonatik, etken vardır. Bunlar; bakteri, virüs, mikotoksin, prion, kimyasal ve ilaç kalıntılarıdır. Bu nedenle sağlıklı hayvanın alımına dikkat edilmelidir” dedi. 

Kurban kesim öncesi ve sonrasında veteriner hekime başvurmak gerekir
Kurban kesiminde kesilecek hayvanın narkoz ya da sedatif madde ile bayıltılmaması gerektiğini söyleyen Şireli, “Bu tür ilaçlar etin içerisinde kaldığı için o etki tüketen insanlarda sağlık problemlerine neden olur” ifadelerini kullandı. 
Kurbanın kesim öncesi ve sonrasında güvenliğinin önemli olduğuna ve kurbanın kesim öncesinde veteriner hekimin gözetiminden geçirilmesi gerektiğine vurgu yapan Şireli, “Kurbanlık alırken veteriner hekim kontrolü olan noktalardan alınmalıdır. Kırsal alanlarda veya veteriner hekim kontrolü olmayan yerlerde yapılan kesim işlemi sırasında veya sonrasında hayvanların etlerinde ya da iç organlarında şüpheli bir durum söz konusu olabilir. Bu açıdan sağlıklı et tüketimi sağlıklı hayvanların uygun koşullarda beslenmesi, yetiştirilmesi, asgari hijyenik koşullarda kesilmesi, elde edilen etlerin hijyenik koşullarda hazırlanması ve tüketime sunulmasıyla elde edilir. Bu açıdan kurban kesim öncesi ve sonrasında veteriner hekim desteğine başvurmak gerekir” şeklinde konuştu. 

Barınma ve beslenme yerleri hayvanın refahına uygun olmalı
Kasaplık hayvanların satılacağı pazaryerlerinin kurulması, satılacak hayvanların veteriner hekim tarafından sağlık ve gebelik yönlerinden muayene edilmesi ve sağlıklı kesim yapılacak yerlerin belirlenmesinde yerel yönetimlerin sorumlu olması gerektiğine dikkati çeken Şireli, “Satış süresince barınma ve beslenme yerlerinin hayvan refahına uygun olması, hayvanın yeterince iyi dinlendirilmesi, hayvanlara yeterli yem ve su verilmiş olması, hayvan barınaklarının aşırı soğuk ve aşırı sıcak olmaması, barınak alanlarının kuru ve temiz olması hayvanın günlük bakımının bakıcıları tarafından yapılıyor olması gerekir. Bu nedenle kurban satış yerleri valilikçe onaylanan ve belediyelerce kurban satış ve kesimi için alt ve üst yapının tesis edildiği yerlerde yapılmalı veya alınmalıdır” dedi. 

Nakil işlemlerinin hayvana zarar verecek şekilde yapılmaması ve işlemlerin tecrübeli kişiler tarafından yapılması gerekir 
Kurban satış ve kesim işleminde çevre temizliğinin önemli olduğuna da dikkati çeken Şireli, kurban satış ve kesim yerlerindeki atıkların kaldırılması ve atıkların herhangi bir kirliliğe sebep olmasının önüne geçilmesi gerektiğini belirtti. 
Hayvanların nakil işlemlerinin de önemli olduğuna ve nakil işlemlerinin hayvana zarar verecek şekilde yapılmaması gerektiğine değinen Şireli, şunları söyledi: “Kurbanlık hayvanların araçlara bindirilmesi ve indirilmesi için satış yerlerine yakın uygun rampalar ve etrafı hayvanların kaçmasını önleyecek şekilde korkuluklarla çevrili güvenlik tedbirlerinin alınmış olması, ayrıca kurbanlık hayvanların taşındıkları araçlardan indirilmesi veya taşınacak mahalleden araçlara bindirilmesinin bu yerlerde yapılması sağlanmalıdır. Büyükbaş hayvanların yularlarının bulunması ve boyunlarındaki iplerin yeterince sağlam ve uzun olması gerekir. Kurbanlık büyükbaş hayvanların nakli sırasında ilgililerin konu hakkında tecrübesinin olması gerekmektedir.” 

Hasta, dili, kuyruğu kesik, dişleri dökük hayvan kurban olmaz
Hangi hayvanların kurbanlık olabileceğine de değinen Prof. Şireli, “Sığır cinsi büyükbaş hayvanların kurban edilebilmesi için en az iki yaş, iki yaşını bitirdikleri kesin olarak bilinen büyükbaş hayvanların kapak atmamaları kurban olmalarına engel olamaz. Koyun ve keçi cinsinden hayvanlar bir yaşını doldurmuş olmalıdır. Kurban edilecek hayvanın sağlıklı, azaları tam ve besili olması kötürüm derecesinde hasta, zayıf ve düşkün, bir veya iki gözü kör, bir veya iki boynuzu kökünden kırık, dili, kuyruğu, kulakları ve memesi kesik, dişlerinin tamamı veya çoğu dökük hayvan kurban olmaz” dedi.

Etiketler:
 
70 öğrenci 450 puanı aştı
 
Elektrik faturalarına ‘yeşil’ işaret
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Bankacıydı terzi oldu
Bankadan emekli olduktan sonra baba mesleği olan terziliğe başlayan Nermin ...
Meyvelerin sayısız faydaları var ama porsiyon kontrolü şart
Meyvelerin vitamin, mineral ve lif bakımından oldukça zengin olduğunu ...
Güneş gözlüğü alırken cam özelliklerine dikkat edilmeli
Gözü, güneşin zararlı ışınlarından korumak için gözlük seçiminin önemli ...
 
Kurban seçimi ve kesiminde veterinerlerden destek alın
Kurban Bayramı öncesinde düzenlenen eğitim seminerinde konuşan Ankara ...
Suni fiyat artışlarına dikkat edin!
Konut kredi faiz oranlarının düşürülmesiyle ev fiyatlarında suni artışlar ...
Tatil öncesi ağız ve diş kontrolü hayat kurtarır
Diş Hekimi Meriç Yıldırım, tatile çıkılmadan önce diş ve diş eti bakımı ...
 
Üçüncü nesil lazer tedavisi: SMILE Lazer
Üçüncü nesil bıçaksız lazer tedavisi olan SMILE Lazer bir günde göz kusurlarından ...
Türkiye’nin ilk ve tek yerli hibrit elektrikli aracı
Türkiye’nin ilk ve tek yerli, şarj edilebilir hibrit elektrikli ticari ...
Termal denilince akla ilk gelen kent olmak istiyoruz
Aziziye Belediye Başkanı Orhan, Aziziye’de bulunan termal tesislere dikkati ...
 
TİCARİ HAYAT GAZETESİ
ARŞİV
ÇOK OKUNANLAR
YAZARLAR
Büşra ÇİNKAYA
Büşra ÇİNKAYA
YENİ MEDYA
Mustafa YILDIZ
Mustafa YILDIZ
İNSAN DİN İLİŞKİSİ III
Hüseyin ALPASLAN
Hüseyin ALPASLAN
1915 ÇANAKKALE KARA SAVAŞLARI’NIN İKİNCİ SAFHASI
Bünyamin ALTINTAŞ
Bünyamin ALTINTAŞ
TURİZMDE SON DURUM
Mert Can DUMAN
Mert Can DUMAN
ÜÇ SORU ÜÇ CEVAP
Hatice KARATAŞ
Hatice KARATAŞ
İSTANBUL SÖZLEŞMESİ
İsmail CİNGÖZ
İsmail CİNGÖZ
HİBRİT SAVAŞ VE TÜRKİYE
Hatice TOPÇU
Hatice TOPÇU
YAŞAMAK BAYRAMDIR
Seda TOLMAÇ
Seda TOLMAÇ
GENÇLER UMUDU NEDEN YURT DIŞINDA ARIYOR?
Oğuzhan SARI
Oğuzhan SARI
PANDEMİDE İKİNCİ DALGA ENDİŞESİ
Şira Yıldız ASAN
Şira Yıldız ASAN
65 YAŞ ÜSTÜNÜN PSİKOLOJİSİ
Esra SARI
Esra SARI
YAŞIYORSAK HALA UMUT VAR
Arda ÇELİK
Arda ÇELİK
ÖĞRENCİ EĞİTİM VE SORUNLAR
Nesrin Yarım ÖZOĞLU
Nesrin Yarım ÖZOĞLU
SOSYAL MEDYAYA NELER OLACAK?
Duran AKKAYA
Duran AKKAYA
HANGİ SEKTÖR NE KADAR KAZANDI?
Ömer AĞAÇLI
Ömer AĞAÇLI
VARLIK VE VAROLUŞ KARŞISINDA DOĞRU DÜŞÜNEMEME SORUNLARI
R.Bülend KIRMACI
R.Bülend KIRMACI
“BÜYÜK EKONOMİ”
Prof.Dr. Esat ARSLAN
Prof.Dr. Esat ARSLAN
MISIR SİLAHLI KUVVETLERİ: ESNAFAT-I ASKERİYE
Ceyhun Özgür
Ceyhun Özgür
ÇALIŞAN EMEKLİNİN MAAŞINDA KESİNTİ OLUR MU?
Ayşe Aybike Yılmaz
Ayşe Aybike Yılmaz
VEJETARYEN BESLENMESİ
Burcu ŞEN
Burcu ŞEN
NE KUTLADIĞIMIZI BİLİYOR MUYUZ?
Av. Zeynep YETİŞGİN
Av. Zeynep YETİŞGİN
HATIR İÇİN YOLCU ALIMINDA ARAÇ İŞLETENİN SORUMLULUĞU
Gülçin KARLI İPEK
Gülçin KARLI İPEK
İLKLERİN KADINI SABİHA RIFAT GÜRAYMAN
Hicret TÜRKMAN
Hicret TÜRKMAN
KOMŞULUK ÖLMESİN
Hasan AKGÜL
Hasan AKGÜL
YEREL SEÇİMLER İÇİN BİR DEĞERLENDİRME
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
ENDİŞE VERİCİ!
Gamze Nur ERGİL
Gamze Nur ERGİL
BABA’YA İTHAFEN
Dursun ERKILIÇ
Dursun ERKILIÇ
LİBAS
Fatma Sena YAMAN
Fatma Sena YAMAN
SEVİNCİ ŞÜKÜR, ÜZÜNTÜSÜ SABIR
Serkan KUMDAKÇI
Serkan KUMDAKÇI
SEYRE DEVAM
Can Berk KANAT
Can Berk KANAT
DİŞİYİ KİŞİ YAPALIM!
Esra  YAZDIÇ DEMİR
Esra YAZDIÇ DEMİR
ŞALVARIYLA KÜRSÜYE ÇIKIYOR, AKADEMİSYENLERİN YAPAMADIĞINI YAPIYOR
Şahap YILMAZ
Şahap YILMAZ
İŞ PLANI NEDEN ÖNEMLİ?
Ali Asker DEMİRHAN
Ali Asker DEMİRHAN
YENİ TORBA KANUN TASARISININ VERGİ HÜKÜMLERİ
Mehmet GÖKTÜRK
Mehmet GÖKTÜRK
GERÇEĞİ HAKARET SAYMAK!
Abdurrahman SAĞKAYA
Abdurrahman SAĞKAYA
DEVLET HİZMET SATIN ALMALI
Oktay TAŞ
Oktay TAŞ
İŞİMİZ FİYAKA!
Cihangir TÜRKMEN
Cihangir TÜRKMEN
İHTİYAÇLARIM VE REFERANDUM
İsmet ORHAN
İsmet ORHAN
ÜÇ MUAMMADA... İLKLER NELER OLUYOR?
Sedat ERİŞ
Sedat ERİŞ
HALKIN BİLİNÇALTINDAKİ SORULAR-4
ÇOK YORUMLANANLAR
FACEBOOK'TA TİCARİ HAYAT
Ana Sayfa Gündem Ekonomi Şirketler Özel Haber Ankara Röportaj Sağlık
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva