ANA SAYFA GÜNDEM EKONOMİ ŞİRKETLER ÖZEL HABER ANKARA RÖPORTAJ SAĞLIK VİDEOLAR
Nijerya'da 10 Türk gemici kaçırıldı
Nijerya'da 10 Türk gemici kaçırıldı
'Doğu Akdeniz'e dördüncü gemiyi de göndereceğiz'
"Doğu Akdeniz'e dördüncü gemiyi de göndereceğiz"
işsizlik oranları arttı
işsizlik oranları arttı
TÜBİTAK 16 personel alacak
TÜBİTAK 16 personel alacak
TBMM Başkanı Şentop'dan Parlamanter sistem açıklaması
TBMM Başkanı Şentop'dan Parlamanter sistem açıklaması
HABERLER>ÖZEL HABER
11 Eylül 2018 Salı - 07:36

Kur farkı sektörümüzde sorun

Geçtiğimiz cuma günü Matbaacılar Odası Başkanı Ahmet Hüseyin Gürbüz, ulusal ve yerel basınla bir araya gelerek sektör hakkında açıklamalarda bulundu.

Kur farkı sektörümüzde sorun

GÜLÇİN KARLI 


Matbaacılar Odası Başkanı Ahmet Hüseyin Gürbüz, Matbaacılar Yöneticileri ve Matbaacıların ortak olarak yapmış olduğu basın açıklamasında sektörün sıkıntılarını, çözüm önerilerini anlattı. Yerli ve milli üretimi desteklediklerinin altını çizdi. Kullanılan ürünlerin tamamına yakınının ithal olduğunu ifade eden Gürbüz, bu durumun matbaacılık, yayıncılık ve gazetecilik sektöründe  büyük sıkıntılar yarattığını belirtti. 

Gürbüz: Bağımlılıktan kurtulmanın yolu; yerli üretim
Döviz kuru artışı sebebiyle kağıt yetersizliği yaşayan sektörün sıkıntıları ve çözüm önerilerine dair açıklamada bulunan Matbaacılar Odası Başkanı Ahmet Hüseyin Gürbüz, “Dışa bağımlılıktan kurtulmanın yolu yerli üretimden geçiyor. Üretim yaptığınız zaman da cari açığın azalmasına ve daha çok insanımızın istihdam edilmesine olanak sağlar. Tek çıkış yolumuzun bu olduğunu düşünüyoruz. Yeni kağıt fabrikaları kurulmasını ve bunun için gerekli teşviklerin yapılmasını istiyoruz. Tüm matbaacılar, yayıncılar, gazeteciler, kağıt tedarikçileri hep birlikte fabrika kuralım ve işletelim” ifadelerini kullandı. 

Kağıt tedarik etmekte ciddi sıkıntılar yaşamaktayız
‘Kağıt; düşüncelerin imgelerin ölümsüzleştirilmesine vesile olmuş bir araçtır’ diyen Gürbüz, ticarette kullandığımız fiş, fatura, sevk, resim vs. her şeyin kağıt olduğunu belirterek, dergilerin, okullarda dağıtılan kitapların ham maddesinin kağıt olduğunu vurguladı. 
Gürbüz, sözlerini şöyle sürdürdü: 
“Son günlerde döviz kurlarında yaşanan değişimler, kullanılan ürünlerin tamamına yakınının ithal olması nedeniyle matbaacılık, yayıncılık ve gazetecilik sektöründe büyük sıkıntılara neden olmaktadır.”  
‘Kağıt ve kartonların yüzde 90’ına yakınını yurt dışından ithal ediyoruz’ diyen Gürbüz, “Yani kısacası dışa bağımlıyız. Nedeni ise yıllar önce kapatılan SEKA Kağıt Fabrikaları. Aslında hepimiz için önem arz eden, ancak yıllar önce teknolojisi eski diye kapatılan Türkiye’nin en önemli kağıt fabrikaları idi.” dedi. 
“Biz bu saatten sonra geriye dönük tartışmalara girmek istemiyoruz. Geçmiş geride kaldı. Bundan sonra önümüze bakmak istiyoruz” diyen Gürbüz, “Bugün ülkemizde 1. hamur kağıt üreten beş tane fabrikamız var. Bunların yıllık kapasite toplamları 250.000 ton / yıl civarında; oysa ülkemizde yaklaşık 650.000 ton 1. hamur kağıt kullanılmakta, geri kalan 400.000 ton kağıt ithal edilmektedir. Bu fabrikalarımızın kapasitelerini artırmalarını, yeni birimler oluşturmalarını ve diğer kağıt ürünlerini üretmeleri için AR-GE çalışmaları yapmalarını talep ediyoruz” ifadesini kullandı.

Yeni kağıt fabrikaları kurulmasını istiyoruz
Başkan Gürbüz, “Dışa bağımlılıktan kurtulmanın yolu yerli üretimden geçer. Bu aynı zamanda cari açığın azalmasına ve daha çok insanımızın istihdam edilmesine olanak sağlar. Tek çıkış yolumuzun bu olduğunu düşünüyoruz. Yeni kağıt fabrikaları kurulmasını istiyoruz; tüm matbaacılar, yayıncılar, gazeteciler, kağıt tedarikçileri hep birlikte fabrika kuralım ve işletelim” dedi.
Milli Eğitim Bakanlığı’nın kağıt ihalesinin yapıldığını belirterek,  ders kitaplarının basılacağını dile getiren Gürbüz, kağıtların temin edildiğini belirtti. 
Gürbüz, “Kitaplar yeni dönemde basılıp, teslim edilecek. Sürenin uzayamayacağını düşünüyorum” dedi. Matbaacılar Federasyonunun 25 ilde örgütlenmiş olduğuna dikkati çeken Gürbüz, “Meselelerine ve davalarına sahip çıkıyorlar. Sorunu olan matbaacı arkadaşlarımız, buralarda maalesef gözükmüyorlar” dedi. 
Matbaa sektörü ciddi bir darbe alabilir
Gürbüz, “Bu kur farkının sektörümüzde yıkıma yol açacağını, birçok firmanın da geleceğinde ciddi sorunlara yol açacağını belirtmek isteriz.” dedi. 
Sektörde çoğu matbaacının küçülmeye doğru bir yol aldığına dikkati çeken Gürbüz, sektörde bir erimenin söz konusu olduğuna değindi. Ülkemizde kişi başı kağıt tüketiminin 60 kilo olduğunu belirterek, bir an önce önlem alınmadığı takdirde matbaa sektörünün ciddi bir şekilde darbe alacağına vurgu yaptı. 

Geri dönüşüm seferberliği yapmalıyız
Başkan Gürbüz, “Kağıt kullanımını yükseltmediğimiz takdirde matbaa sektörünün sorunlarını çözemeyiz. Kesinlikle ülkemizde kağıt fabrikalarını tekrardan kurmalıyız, kurmak zorundayız. Paramızın dışarı gitmemesi için elimizden ne gelirse onu yapacağız. Özellikle geri dönüşümde kullanılacak olan kağıtları, kısa süre içinde toplamalıyız. Çöplükten toplanacak her bir kağıt bizim için para. Bu gibi birçok durumu teşvik etmeliyiz” sözlerine yer verdi. 
Gürbüz, ülkemizde kullanılan kağıdın ancak yüzde 30’unun geri dönüşümde kullanıldığını belirterek, geri dönüşüm seferberliği başlatılması gerektiğinin altını çizdi. Gürbüz, sözlerine şu şekilde devam etti: 
“Burada da en büyük görev başta gazetelere, sivil toplum kuruluşlarına ve belediyelere düşmektedir. Geri dönüşümün yüzde 60-70’lere çıkarılması için çalışmalar yapmalıyız; bu sayede cari açığın ve işsizliğin birazda olsa düşeceğini söyleyebiliriz.” 
Geçmiş dönemlerde kooperatifler aracılığıyla birçok problemin çözüldüğünü dile getiren Gürbüz, “Bugün kooperatifler kurulması aracılığıyla tekrardan kağıt ithalatı yapabiliriz. Hep birlikte olursak, yapamayacağımız hiçbir şey yok. Herkes kendi davasına sahip çıkmalı” ifadesini kullandı. 
Gürbüz, sözlerini şöyle sürdürdü: 
“Öncelikle sorunu olan arkadaşlarımız, meselelerine kendileri sahip çıkacak. Bizler elimizden geldiğince önderlik yapmaya, işin başında ve yanında olmaya devam edeceğiz. Mutlaka bugünkü yaşadığımız süreci ileriki zamanlarda yaşamamak için  kooperatifleşeceğiz.”

Birçok işletme kapanma riskiyle karşı karşıya
‘Yanlış olan her şeyin karşısında olacağız ‘diyen Gürbüz, sektörde birçok işletmenin kapanma riskiyle karşı karşıya olduğunu vurguladı.  
Bu sıkıntıların yaşanmaması için bir takım önlemler alınması gerektiğine değinen Gürbüz, sözlerine şöyle devam etti: 
“Yurt dışından gelen karton ve kağıt ithalatında gümrük vergisi alınıyorsa bunlar alınmamalı, geçici bir süre kağıt ve kartondan KDV alınmamalı, tüm matbaa ürünlerinde KDV sabitlenmeli; yani 1 hamur ve gazete kağıdında yüzde 8; karton, otokopi ve kuşe kağıtları ile işçilikte yüzde 18 olan KDV’nin hepsine eşit olmalı; yani yüzde 8’in altına düşürülmeli.”
Almanya’da kişi başı kağıt tüketiminin 250 civarında olduğunu belirten Gürbüz, Avrupa ülkelerinde kişi başı tüketimin 300 kilonun aşağısına düşmediğine dikkati çekti.  Gürbüz, “Kağıt tüketimi derken ambalajda kullandığımız kağıtlar, temizlik bezleri, koliler vs. her şey bu kiloya giriyor” diye belirtti. 
Gürbüz, matbaa sektörünün geleceğinin dünyada tartışıldığından söz etti. 
‘Yayıncılar, matbaacılar ve gazeteciler aynı gemideyiz ya da aynı denizdeyiz ’ diyen Gürbüz,  “Biz hep birlikte olmalıyız. Sorunlarımız aynı. Çünkü; hammaddemiz kağıt” dedi. 
Ekonomik olarak odaların güçlü olmadığını söyleyen Gürbüz, sözlerini şöyle sonlandırdı; “Kağıt, euro ve dolar bazında arttı. Üstelik kendi içinde zam yapıldı. Esnaf odalarının yapısı ve gücü itibari ile bunları engelleme ve duyurma ihtimali yok. Burada lokomotif olanlar esnaf odaları.” 

Etiketler:
 
Yamula patlıcanında rekolte sevindirdi
 
İntarf’ın “En”leri belli oldu
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Yerli üretime geçilmesi şart
Ankara Kurukahveciler ve Kuruyemişçiler Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı, ...
An'lar sanatseverlerin ilgisini topladı
Dilara Kutay, ‘AN’ILAR’ adlı fotoğraf sergisini Galeri Işıkçiz’de sanatseverlerle ...
Semt pazarları canlandı
Son zamanlar da market ve manavlar yerine tekrar canlanan pazarların durumunu ...
 
Çocuklarınızı Montessori ile hayata hazırlayın
Happy Montessori Kids Anaokulu ve Eğitim Kurumları kurucusu Serap Çağlar ...
Aloe vera, doğal bir antibakteriyel
Son dönemlerde ‘Aloe Vera’ bitkisi birçok kişi tarafından merak edilen ...
Şarbon hastalığı; süt ve süt ürünlerinden geçmez
Ankara Tabip Odası’nda gerçekleştirilen basın toplantısında Prof. Dr. ...
 
Marmaris’te ünlü ‘Antıokhela Döner’
Ticari Hayat Gazetesi olarak bir araya geldiğimiz ‘ANTIOKHELA DÖNER’ işletmecisi ...
Yaşadıklarım beni daha da güçlendirdi
Henüz 13 yaşında evlendirilen Kezban Eldemir, hayata sıkı sıkı tutunuyor. ...
Fırsatçılara izin verilmesin
Son günlerde dolar arttı diyerek birçok ürüne zam yapan toptancılardan ...
 
TİCARİ HAYAT GAZETESİ
ARŞİV
ÇOK OKUNANLAR
YAZARLAR
Duran AKKAYA
Duran AKKAYA
TÜRK DERİCİLİK SEKTÖRÜ HIZLA İLERLİYOR
Bünyamin ALTINTAŞ
Bünyamin ALTINTAŞ
15 TEMMUZ'UN ARDINDAN...
Nesrin ÖZOĞLU
Nesrin ÖZOĞLU
DOĞAYA DÖNÜŞ
Seda TOLMAÇ
Seda TOLMAÇ
YOLA DEVAM ETMEK
Esra SARI
Esra SARI
“NE EKERSEN, ONU BİÇERSİN ”
Şira Yıldız ASAN
Şira Yıldız ASAN
DELİRDİK Mİ BİZ?
Oğuzhan SARI
Oğuzhan SARI
DOĞRUSUYLA YANLIŞIYLA SOSYAL MEDYA
Mustafa YILDIZ
Mustafa YILDIZ
GÜNÜMÜZDE OLUŞAN SEÇMEN PROFİLLERİ
Burcu ŞEN
Burcu ŞEN
MERKÜR RETROSU
Mert Can DUMAN
Mert Can DUMAN
NÜFUSUMUZ YAŞLANIYOR
R Bülend KIRMACI
R Bülend KIRMACI
YOLSUZLUK BELASI
İsmail CİNGÖZ
İsmail CİNGÖZ
DOĞU AKDENİZ VE KIBRIS ÜZERİNDEN BÜYÜK İSRAİL'E GİDEN YOL
Halil YATAR
Halil YATAR
YAZ SONUNDA GELDİ
Ömer AĞAÇLI
Ömer AĞAÇLI
DÜNYAYI ATEŞE VEREN, CEHENNEME KAPI AÇAN TAMAH (AÇGÖZLÜLÜK) ÜZERİNE
Prof.Dr. Esat ARSLAN
Prof.Dr. Esat ARSLAN
KAYIKÇI DEĞİL "MEKTUP KAVGASI"
Gülçin KARLI İPEK
Gülçin KARLI İPEK
İLKLERİN KADINI SABİHA RIFAT GÜRAYMAN
Hicret TÜRKMAN
Hicret TÜRKMAN
KOMŞULUK ÖLMESİN
Hasan AKGÜL
Hasan AKGÜL
YEREL SEÇİMLER İÇİN BİR DEĞERLENDİRME
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
ENDİŞE VERİCİ!
Gamze Nur ERGİL
Gamze Nur ERGİL
BABA’YA İTHAFEN
Dursun ERKILIÇ
Dursun ERKILIÇ
LİBAS
Fatma Sena YAMAN
Fatma Sena YAMAN
SEVİNCİ ŞÜKÜR, ÜZÜNTÜSÜ SABIR
Serkan KUMDAKÇI
Serkan KUMDAKÇI
SEYRE DEVAM
Can Berk KANAT
Can Berk KANAT
DİŞİYİ KİŞİ YAPALIM!
Esra  YAZDIÇ DEMİR
Esra YAZDIÇ DEMİR
ŞALVARIYLA KÜRSÜYE ÇIKIYOR, AKADEMİSYENLERİN YAPAMADIĞINI YAPIYOR
Şahap YILMAZ
Şahap YILMAZ
İŞ PLANI NEDEN ÖNEMLİ?
Ali Asker DEMİRHAN
Ali Asker DEMİRHAN
YENİ TORBA KANUN TASARISININ VERGİ HÜKÜMLERİ
Mehmet GÖKTÜRK
Mehmet GÖKTÜRK
GERÇEĞİ HAKARET SAYMAK!
Abdurrahman SAĞKAYA
Abdurrahman SAĞKAYA
DEVLET HİZMET SATIN ALMALI
Oktay TAŞ
Oktay TAŞ
İŞİMİZ FİYAKA!
Cihangir TÜRKMEN
Cihangir TÜRKMEN
İHTİYAÇLARIM VE REFERANDUM
İsmet ORHAN
İsmet ORHAN
ÜÇ MUAMMADA... İLKLER NELER OLUYOR?
Sedat ERİŞ
Sedat ERİŞ
HALKIN BİLİNÇALTINDAKİ SORULAR-4
ÇOK YORUMLANANLAR
FACEBOOK'TA TİCARİ HAYAT
Ana Sayfa Gündem Ekonomi Şirketler Özel Haber Ankara Röportaj Sağlık
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva