ANA SAYFA GÜNDEM EKONOMİ ŞİRKETLER ÖZEL HABER ANKARA RÖPORTAJ SAĞLIK VİDEOLAR
Türkiye'deki koronavirüs salgınında son durum
Türkiye'deki koronavirüs salgınında son durum
'Tedbirlerde vitesi büyütmeye ihtiyacımız var'
'Tedbirlerde vitesi büyütmeye ihtiyacımız var'
Bakan Akar: Azerbaycan'ın yanındayız
Bakan Akar: Azerbaycan'ın yanındayız
Ankara'da DHKP-C operasyonu: 7 gözaltı
Ankara'da DHKP-C operasyonu: 7 gözaltı
Afrika'da antikor teslerine başlanacak
Afrika'da antikor teslerine başlanacak
HABERLER>ÖZEL HABER
22 Şubat 2020 Cumartesi - 07:18

Kültürel kimliğin unutulmaması için Türkçe'nin öğretilmesi önemli

Bulgaristan’ın Balkanlarda en fazla Türk nüfusuna sahip olan bir ülke olduğundan bahseden YTB Başkanı Abdullah Eren ise, kültürel kimliğin devam ettirilmesi noktasında, Türkçenin unutulmaması ve öğretilmesinin önem taşıdığını belirtti.

Kültürel kimliğin unutulmaması için Türkçe nin öğretilmesi önemli

İRFAN BAŞÇUHADAR

Bulgaristan’daki  Türklerin kültürel (dil ve din), ekonomik ve siyasi katılım konularındaki mevcut durumları ile talepleri ve sorunlarına çözüm önerilerinin konuşulduğu “Bulgaristan Türklerinin Kültürel, Ekonomik ve Siyasi Meseleleri ve Çözüm Önerileri” başlıklı panel, Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA) tarafından gerçekleştirildi.

Merve Dilek Dağdelen’in moderatörlüğünde gerçekleştirilen panelin açılış konuşmasını SETA Genel Koordinatörü Burhanettin Duran ve Yurt Dışı Türkler ve Akraba Topluluklar(YTB) Başkanı Abdullah Eren yaptı.

Bulgaristan Türklerinin Kültürel, Ekonomik ve Siyasi Meselelerinin dile getirildiği panelde, Bulgaristan Cumhuriyeti Müslümanlar Diyaneti Başmüftülüğü Dış İlişkiler ve Protokol Dairesi Uzmanı Hayri Emin ve SETA Araştırmacısı Hüseyin Alptekin konuşmacı olarak yer aldı.

Bulgaristan’ın refah içerisinde olması, Türkiye açısından da çok değerlidir

SETA Genel Koordinatörü Burhanettin Duran yaptığı konuşmada, “Türkiye, birçok bölgede önemli miraslara sahiptir” ifadelerine yer vererek, “Bu itibarla da Bulgaristan’da yaşayan Türklerin ve diğer akraba topluluklarının geleceği ile ilgilenmek, onların Türkiye ve içinde bulunduğu toplumlarla entegrasyonu üzerinde çalışmak önemli bir konudur. Balkan ülkelerinin kaderi Türkiye açısından bakıldığında birbiriyle çok ilintili, ortak bir kaderdir. Özellikle günümüzde dünya düzeninin bir karmaşaya doğru gittiği, geleneksel ittifakların eski önemini kaybettiği ve uluslar arası düzeyde bahsedilen liberal normların kaybolmakta olduğu bir dönemde, birlikte yaşama tecrübesi çok önem kazanmaktadır. Bu itibarla bakıldığında hem Balkan ülkelerinin hem de Bulgaristan’ın istikrarı, geleceği, refah içerisinde olması, Türkiye açısından da çok değerlidir” dedi. 

İlişkilerin ileri seviyeye götürülmesi önemlidir

Avrupa’nın çeşitli ülkelerinden İslamofobik, ırkçı saldırıların yaşandığını belirten Duran, “Bu kapsamda, Türkiye’deki karar alıcılar ve siyaset açısından Avrupa’da, Balkanlarda ne olduğu, oradaki Müslüman ve Türk toplumları ile ilgili gelişmeler önemli olmaktadır” ifadelerine yer verdi. 

Duran, Türkiye’nin Bulgaristan ile olan ilişkilerin daha da artırılması konusuna önem verdiğini söyleyerek, “Aynı zamanda oradaki soydaş grupların hem Bulgaristan hem de Türkiye ile olan entegrasyonunun daha ileri seviyeye götürülmesi önemlidir” dedi. 

Biz büyük bir medeniyetin evladıyız

Yurt Dışı Türkler ve Akraba Topluluklar (YTB) Başkanı Abdullah Eren ise, yaptığı konuşmada YTB’nin 2010 yılında kurulduğunu ve Türkiye’nin sınırları dışındaki Türklerle birlik sağlamak için birçok faaliyet gerçekleştirdiğini söyledi.

“Biz büyük bir medeniyetin evladıyız” diyen Eren, “Dolayısıyla sınırımızın dışında çok fazla soydaşımız var ve amacımız bu soydaşlarımızla birlik içinde olabilmek” dedi. 

Türkiye açısından önem taşıyan bölgelerdeki politikaların ciddiyetle devam ettirilmesi gerektiğine inanıyorum 

Eren, bazı bölgelerin Türkiye için oldukça önem taşıdığına değinerek, “Osmanlı’dan bize kalan ve günümüzde hala stratejik, sosyo-kültürel açıdan önem taşıyan bölgelerimiz var. Genellikle Türkiye’nin hikayesi doğudan batıya olduğu için bizim batımızda kalan bölgelerle hep ilgilendik ve ilgileniyoruz. Türkiye için en önemli olan bölgelerin başında Balkanlar geliyor. Biz politikalarımızı kurgularken de teorik olarak önemli gördüğümüz bir yay var. Kıbrıs’tan başlayan, Batı Trakya’yı içine alan ve Bulgaristan’da sonlanan bir yarım çember çizdiğinizde bu bölgelerin Türkiye için çok daha önemli olduğunu görüyorsunuz. Türkiye’nin bu bölgeler üzerindeki askeri, sosyo-kültürel politikaları esnetmemesi ve politikalarını ciddiyetle devam ettirmesi gerektiğine inanıyorum” dedi. 

Bulgaristan Balkanlarda en fazla Türk’ün yaşadığı ülkedir

Eren, Bulgaristan’ın, Türkiye açısından oldukça önemli bir yere sahip olduğundan söz ederek, şunları söyledi: “Bulgaristan Balkanlarda en fazla Türk’ün yaşadığı ülkedir. 1900’lü yılların başından 1. Dünya Savaşından sonraki yıllar içerisinde yoğun göçlerin olduğu dönemler yaşandı. En son 1989’da yaşadığımız yüzyıllık göç dalgası bugün meydana gelmemiş olsa, bugün Bulgaristan’ın nüfusunda büyük bir oranda Türk olacaktı. Bulgaristan, Türkiye’nin komşusu olması, Türkiye’ye coğrafi yakınlık sağlıyor olması ve Türk nüfusunun fazla olması sebebiyle bizler için her zaman önemli hale geliyor.” 

“1989 yılında Bulgaristan’dan çok sayıda soydaşımız Türkiye’ye geldi” diyen Eren, “Çok kısa zaman içerisinde bu soydaşlarımız çalışkanlıkları neticesinde kendilerine verilen imkanlarla topluma tutunmayı başardı. Bulgaristan’dan 350-360 bin insanın çok kısa bir zaman dilimi içerisinde Türkiye’ye gelmesi büyük bir olay ve bu insanların yaşadıkları bugün dahi unutulmamalıdır” dedi. 

Türkçenin unutulmaması ve öğrenilmesi oldukça önemli 

Eren, “Biz, Balkanlarda yaşayan Türklerin, Türkiye ile olan ilişkilerine birkaç açıdan bakıyoruz” diyerek, şunları söyledi: “Batı Trakya’da azınlık statüsünde Türkler var. Diğer taraftan Kosova’da 20-25 bin soydaşımız var. Makedonya’da Türkler var. Sayı olarak en fazla Türk’ün bulunduğu yerin Bulgaristan olduğunu söylemiştik. Bu kapsamda, Balkanlarda yaşayan soydaşlarımızın Türkiye ile olan ilişkilerinde birinci önceliğimiz, aidiyetlerini devam ettirmelerini sağlamak. Bunun için de Türkçe çok önemli. Dil, kültürün taşıyıcısıdır. O bölgelerde Türkçenin unutulmamasına ilişkin Türkiye’nin önemli çalışmaları var. Biz kurum olarak başta Bulgaristan olmak üzere, Türkçenin köylerde, taşrada öğretilmesi için proje olarak destek veriyoruz. Diğer taraftan bu bölgelerde yaşayan Türk toplulukları, aynı zamanda yaşadıkları ülkenin içerisine de katkı sağlıyor. Balkanlarda yaşayan Türkler, hiçbir zaman herhangi bir sorunun parçası olmadı. Genel olarak Türklerin yaşadıkları ülkelerdeki barış iklimine sonsuza kadar sadık kaldıklarını ve bunu desteklediklerini de özellikle belirtmek lazım.”   

Kültürel kimliğe bağlılıkta motivasyon düşüklüğü olduğunu düşünüyoruz

Bulgaristan özelindeki sorunlara da değinen Eren, “Bizim Bulgaristan’da yaptığımız çalışmalarda, Bulgaristan’ın kendi içerisinde girdiği bir ekonomik dar boğaz var. Avrupa Birliği üyeliğinin getirmiş olduğu bir rahatlık var. Bunun neticesinde soydaşlarımızın kendi temel meseleleri, kendi kültürel kimliğini, kendi kimliğine bağlılığını devam ettirme konusunda bir motivasyon düşüklüğü olduğunu düşünüyoruz. Kültürel kimliği sürdürme noktasında geçmiş yıllara göre, daha az motivasyon olduğunu söylemek yanlış olmaz” ifadelerine yer verdi. 

Kimlik ve kültür bilinci için gençleri kazanmanız gerekir 

Eren, kimlik ve kültür bilincini oluşturmak için çeşitli faaliyetlerde bulunduklarına dikkati çekerek, “Bu kapsamda soydaşlarımızın yoğun bulunduğu bölgelerde Türkçenin etkinleştirilmesine yönelik çalışmalarımız olduğunu söylemiştik. Diğer taraftan orada bulunan başmüftülüğümüz ile çalışmalar yaptık. Gençleri burslandırma çalışmaları yürüttük. Başmüftülükle beraber, gençlere yönelik çok sayıda program organize etmeye çalıştık. Gençlik merkezinde gençlere eğitim verdik. Her yerde gençlik çok önemli. Gençleri kaybettiğimizde kimlik ve kültür bilinci sadece yaşanan bölgenin taşrasına kalıyor ama şehirlerde aidiyeti devam ettirebilmek için gençleri organize etmeniz lazım. Gençleri kazanmak için de kaliteli işler yapmanız lazım çünkü gençler artık kaliteli işlere geliyor. Dolayısıyla biz bu bilinçle yürüttüğümüz çalışmalar çerçevesinde yaz okulları yaptık. Başmüftülüğümüz ile teknik eğitimler(bilgisayar, yazılım) vermeye çalıştık. Bunun sonucunu da önümüzdeki yıllarda alacağımıza inanıyoruz” diye konuştu. 

Kimliğin korunmasında başmüftülük önemli görev üstlenmiştir

Panele konuşmacı olarak katılan Bulgaristan Cumhuriyeti Müslümanlar Diyaneti Başmüftülüğü Dış İlişkiler ve Protokol Dairesi Uzmanı Hayri Emin  ise, Bulgaristan’da bulunan başmüftülüğün Bulgaristan Türk ve Müslümanlarının kimliğinin korunmasında önemli bir yere sahip olduğunu söyledi.

“Bulgaristan Müslümanları denilince, Osmanlı hakimiyetinden sonra Bulgaristan topraklarında kalan Müslüman azınlık akla gelir” diyen Emin, “Bulgaristan Müslümanlarının azınlık olarak kalmalarının nedeni, İslam dini ve kimliğidir. Tabii bu kimliğin korunması bağlamında başmüftülük kurumu, önemli görev üstlenmiştir. Bulgaristan Türkleri ve Müslümanlarının hakları, azınlık statüleri, tarih içerisinde uluslararası antlaşmamalarla belirlenmiştir. Bu antlaşmalardan biri Berlin Antlaşmasıdır. Berlin Antlaşması, o dönemde bölgede yaşayan Türkleri ‘Türk’ olarak adlandıran antlaşmadır. Özellikle 1909 yılından sonra müftülük meselesi gündeme gelmiş. Bulgaristan’da başmüftülüğün ve bölge müftülüklerinin açılması söz konusu olmuştur” dedi. 

Bulgaristan Türk ve Müslümanlar meselesinin sadece Bulgaristan’ın iç meselesi olmadığından söz eden Emin, “Tarih içerisinde yapılan antlaşmalarda Türkiye’nin de bazı görevleri vardır. Türkiye, Bulgaristan’da yaşayan Türk ve Müslümanların korunmasını ve himayesini üstlenmiştir” ifadelerine yer verdi. 

Bulgaristan’ın Türkiye için öneminin birçok nedeni var

SETA Araştırmacısı Hüseyin Alptekin de, panelde yaptığı konuşmada Türkiye açısından Bulgaristan’ın son derece önemli bir ülke olduğuna değindi.

Bulgaristan’ın Türkiye için öneminin birçok nedeni olduğunu söyleyen Alptekin, “Bu nedenlerden biri tarihsel süreçler olmakla beraber, kültürel, ekonomik ve diğer toplumsal meselelerin dönüp dolaşıp geldiği yer olan siyaset... Diğer bir değişle her toplumda çözülemeyen her sorun aslında siyasal sorunlardır. Siyaset de bu sorunları çözmek adına var. Siyaset dediğimizde aklımıza ilk gelen siyasal katılım, temsil ve siyasal açıdan hak talebi ve bu taleplerin ülke başkentinde ortaya konulması ve bir çözüme kavuşturulması önümüze çıkmakta” dedi. 

Taleplerin iletilmesinde başmüftülük köklü bir kurum olarak karşımıza çıkmakta

Bulgaristan’da ciddi anlamda bir Türk nüfusu olduğundan bahseden Alptekin, “Bu mühim kitlenin taleplerini önemli kılan durum, Türkiye’nin hemen yakınında ve Türkiye’nin akrabası olan bir toplum olmasıdır. Burada Türkler taleplerini ortaya koyduğu organizasyonlar ile iletmekte. Bu organizasyonlardan en eskisi olarak da karşımıza çıkan bir siyasal aktör olan Hak ve Özgürlükler Hareketi vardır. Diğer taraftan da köklü bir kurum olarak başmüftülük karşımıza çıkmaktadır ve tabii daha yeni etkili olmaya başlayan başka kurumlar, siyasi partiler, sivil toplum kuruluşları da bulunmaktadır” dedi. 

Türkçenin öğrenimi ve aktarımında siyasal kısıtlamalar görülmekte

Alptekin, Bulgaristan’daki Türklerin temel mesele ve taleplerine yönelik gerçekleştirilen araştırmalarda kültürel, ekonomik ve siyasal taleplerin ortaya çıktığını söyledi.

Kültürel taleplerde dil ve din başlıklarının öne çıktığından bahseden Alptekin, “Dil başlığında Türkçenin öğrenimi ve kullanımı açısından bazı problemler yaşandığını gördük. Türkçenin öğrenimi ve aktarımında siyasal kısıtlamalar görülmekte” dedi. 

Camilerin atıl durumda kalması ve müzeleştirilmesi gibi problemler karşımıza çıkmakta

Alptekin, Bulgaristan’daki Türklerin yaşadığı problemlerden bir diğerinin ise, din konusunda yaşandığından söz ederek, “Din başlığında ise, İslam dinin öğretilmesi ve pratiği anlamında, camilere din görevlisi atanması, din görevlilerinin eğitilmesi ve özellikle başmüftülük konusunda karşılaşılan bütçe kısıtlamalarında temel şikayet ve talepler öne çıkmakta. Diğer taraftan vakıf binalarının el değiştirilmesi, camilerin atıl durumda kalması ve müzeleştirilmesi gibi problemler de karşımıza çıkmaktadır” dedi. 

Bulgaristan’daki Türklerin ekonomik talepleri konusuna da değinen Alptekin sözlerini, “Bulgaristan genel olarak ekonomik sıkıntılar yaşayan bir ülke. Bu nedenle de Batı Avrupa’ya yüksek oranda göçler var. Bu anlamda da ülke genelinde nüfus kaybeden bir ülke ve yaşanan bu durumdan Türk nüfusu da muzdarip” diyerek tamamladı.

 
Kurulan şirket sayısı arttı
 
Depremzedelerden 3 ay su tüketim bedeli alınmayacak
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Türkiye en çok siber saldırıya uğrayan 5 ülkeden biri
Türkiye Bilişim Derneği (TBD) Genel Başkanı Rahmi Aktepe, siber tehdittin ...
Virüslere karşı turşu ve turşu suyu
Ankara’da turşu denince akla gelen ve 53 yıldır en iyi turşucular arasında ...
Elimizden gelen her şeyi yapıyoruz
Kamu Görevlileri Etik Kurulu Başkanı Köksal Toptan, “Kim olursa siyasi ...
 
Bilim insan ve doğa yararına kullanılmalı
Eczanelerin vatandaşın en kolay ulaşabildiği bir sağlık merkezi olduğunu ...
Otizmliler hayat boyu desteğe ihtiyaç duyuyor
Otizmin gün geçtikçe arttığını söyleyen Otizm Vakfı Pazarlama Müdürü Mehmet ...
Amacımız vatandaşa en iyi hizmeti sunmak
Etimesgut Şehit Sait Ertürk Devlet Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Osman ACAR, ...
 
Esnafın Gündemi 8: Kuaförlerde kanser tehlikesi
Esnafın Gündemi haber serimizin sekizincisinde, Ankara Kuaförler, Güzellik ...
Pasajlara rağbet yok
Soysal İş Hanı’nın eski zamanlarda Ankara’nın en uğrak ve gözde iş hanlarından ...
Ekmek fiyatını arttırmak çözüm değil
Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı,ekmek artışlarının ...
 
TİCARİ HAYAT GAZETESİ
ARŞİV
ÇOK OKUNANLAR
YAZARLAR
Arda ÇELİK
Arda ÇELİK
VAROLUŞ VE BENLİK II
Duran AKKAYA
Duran AKKAYA
DÜNYA BANKASI RAPORU
Şira Yıldız ASAN
Şira Yıldız ASAN
HESAPLI VE KALİTELİ YEMEYİ ÖĞRENDİK
Bünyamin ALTINTAŞ
Bünyamin ALTINTAŞ
PİYASALARIN SEYRİ
Mustafa YILDIZ
Mustafa YILDIZ
İNSAN DİN İLİŞKİSİ IV
Hüseyin ALPASLAN
Hüseyin ALPASLAN
KURULUŞUNDAN II. MEŞRUTİYET’E KADAR İTTİHAT VE TERAKKİ CEMİYETİ
Mert Can DUMAN
Mert Can DUMAN
HER ŞERDE BİR HAYIR
İsmail CİNGÖZ
İsmail CİNGÖZ
İYİ NİYETLİ HAREKETLER KARŞI TARAFI CESARETLENDİRMEMELİ
Hatice KARATAŞ
Hatice KARATAŞ
SOSYAL MEDYANIN ESİR ALDIĞI ÇOCUKLAR
Seda TOLMAÇ
Seda TOLMAÇ
YIKINTILARIN İÇİNDEKİ UMUT
Hatice TOPÇU
Hatice TOPÇU
NEDEN BU HALDEYİZ?
Esra SARI
Esra SARI
TÜRKİYE’DE ÇOCUK YETİŞTİREMEME SORUNSALI
Nesrin Yarım ÖZOĞLU
Nesrin Yarım ÖZOĞLU
ALTIN UÇUŞTA
Oğuzhan SARI
Oğuzhan SARI
TURİZMİN LEZZETLİ HALİ
Büşra ÇİNKAYA
Büşra ÇİNKAYA
YENİ MEDYA
Ömer AĞAÇLI
Ömer AĞAÇLI
VARLIK VE VAROLUŞ KARŞISINDA DOĞRU DÜŞÜNEMEME SORUNLARI
R.Bülend KIRMACI
R.Bülend KIRMACI
“BÜYÜK EKONOMİ”
Prof.Dr. Esat ARSLAN
Prof.Dr. Esat ARSLAN
MISIR SİLAHLI KUVVETLERİ: ESNAFAT-I ASKERİYE
Ceyhun Özgür
Ceyhun Özgür
ÇALIŞAN EMEKLİNİN MAAŞINDA KESİNTİ OLUR MU?
Ayşe Aybike Yılmaz
Ayşe Aybike Yılmaz
VEJETARYEN BESLENMESİ
Burcu ŞEN
Burcu ŞEN
NE KUTLADIĞIMIZI BİLİYOR MUYUZ?
Av. Zeynep YETİŞGİN
Av. Zeynep YETİŞGİN
HATIR İÇİN YOLCU ALIMINDA ARAÇ İŞLETENİN SORUMLULUĞU
Gülçin KARLI İPEK
Gülçin KARLI İPEK
İLKLERİN KADINI SABİHA RIFAT GÜRAYMAN
Hicret TÜRKMAN
Hicret TÜRKMAN
KOMŞULUK ÖLMESİN
Hasan AKGÜL
Hasan AKGÜL
YEREL SEÇİMLER İÇİN BİR DEĞERLENDİRME
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
ENDİŞE VERİCİ!
Gamze Nur ERGİL
Gamze Nur ERGİL
BABA’YA İTHAFEN
Dursun ERKILIÇ
Dursun ERKILIÇ
LİBAS
Fatma Sena YAMAN
Fatma Sena YAMAN
SEVİNCİ ŞÜKÜR, ÜZÜNTÜSÜ SABIR
Serkan KUMDAKÇI
Serkan KUMDAKÇI
SEYRE DEVAM
Can Berk KANAT
Can Berk KANAT
DİŞİYİ KİŞİ YAPALIM!
Esra  YAZDIÇ DEMİR
Esra YAZDIÇ DEMİR
ŞALVARIYLA KÜRSÜYE ÇIKIYOR, AKADEMİSYENLERİN YAPAMADIĞINI YAPIYOR
Şahap YILMAZ
Şahap YILMAZ
İŞ PLANI NEDEN ÖNEMLİ?
Ali Asker DEMİRHAN
Ali Asker DEMİRHAN
YENİ TORBA KANUN TASARISININ VERGİ HÜKÜMLERİ
Mehmet GÖKTÜRK
Mehmet GÖKTÜRK
GERÇEĞİ HAKARET SAYMAK!
Abdurrahman SAĞKAYA
Abdurrahman SAĞKAYA
DEVLET HİZMET SATIN ALMALI
Oktay TAŞ
Oktay TAŞ
İŞİMİZ FİYAKA!
Cihangir TÜRKMEN
Cihangir TÜRKMEN
İHTİYAÇLARIM VE REFERANDUM
İsmet ORHAN
İsmet ORHAN
ÜÇ MUAMMADA... İLKLER NELER OLUYOR?
Sedat ERİŞ
Sedat ERİŞ
HALKIN BİLİNÇALTINDAKİ SORULAR-4
ÇOK YORUMLANANLAR
FACEBOOK'TA TİCARİ HAYAT
Ana Sayfa Gündem Ekonomi Şirketler Özel Haber Ankara Röportaj Sağlık
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva