ANA SAYFA GÜNDEM EKONOMİ ŞİRKETLER ÖZEL HABER ANKARA RÖPORTAJ SAĞLIK VİDEOLAR
Kır düğünü işletmelerinde yoğunluk
Kır düğünü işletmelerinde yoğunluk
Kan bağışçılarına özel araçla ulaşım
Kan bağışçılarına özel araçla ulaşım
Sokakları 'sanatıyla' renklendiriyor
Sokakları 'sanatıyla' renklendiriyor
Kuş cenneti yavru flamingolarla şenlendi
Kuş cenneti yavru flamingolarla şenlendi
Dünyada 13 milyon tür yok olma tehlikesiyle karşı karşıya
Dünyada 13 milyon tür yok olma tehlikesiyle karşı karşıya
HABERLER>ÖZEL HABER
30 Kasım 2019 Cumartesi - 07:37

Kontak lens satışının engellenmesi lazım

Arıkan, internet üzerinden yapılan kontak lens satışlarının yasak olduğunu dile getirerek, “Sağlık Bakanlığının bu konunun üzerine gitmesi lazım ve internet üzerinden kontak lens satışının engellenmesi lazım” dedi.

Kontak lens satışının engellenmesi lazım

SEDA TOLMAÇ 

Lünet Optik’in ikinci kuşak yöneticisi Sadık Arıkan ile firmaları ve gözlük satışları hakkında konuşmaya devam ediyoruz. Ticari Hayat Gazetesi olarak bir araya geldiğimiz Sadık Arıkan, her yerde satılan optik ve güneş gözlüklerinin yarattığı tehlikelere değindi. Arıkan, internet üzerinden satışı yapılan kontak lensler hakkında da değerlendirmelerde bulunarak, Ticari Hayat okurları için sorduğumuz tüm soruları yanıtladı. İşte o söyleşinin devamı; 

Günümüzde hemen hemen her yerde gözlük satışının olduğunu görüyorum. Özellikle güneş gözlüklerinin birçok yerde satışı söz konusu. Bu konuda siz nasıl bir değerlendirme yaparsınız?

Haklısınız. Özellikle güneş gözlüklerinin çarşıda, pazarda satıldığını görüyoruz. Üstelik artık güneş gözlükleri değil, optik gözlükler de her yerde satılmaya başladı. Yani hazır bir şekilde optik ‘okuma gözlükleri’ satılıyor ama bu gözlüklerin çarşı-pazarda satışı yasak. Biz yıllarca bu satışların olmaması konusunda mücadele verdik ama bunları engelleyemedik. Geçmiş yıllarda bir meslektaşımız, hazır gözlük sattı diye, 5 bin lira para cezası aldı ve meslekten 3 ay men edildi. Bunları yaşadık bugünse sokaklarda hem güneş hem de optik gözlükler maalesef satılıyor. Bunun engellenmesi gerekir. Bu noktada da devletimiz, Türkiye’de imal edilen veya yurt dışından gelen güneş gözlüklerinin camlarını testten geçirmeli. Özellikle yurt dışından gelen gözlüklerin camının kaliteli olup olmadığının kontrol edilmesi ve bu şekilde ülkeye sokulması lazım. Çünkü bu bir halk sağlığıdır. Bunu da devlet kontrol etmeli. Bu konuda tam anlamıyla bir denetim olsa, çarşı-pazarda güneş veya optik gözlükler satılamaz. Biz buna yönelik çeşitli girişimlerde bulunduk, ilgili yerlere yazılarımızı yazdık bir sonuç alamadık. Maalesef, her yerde kalitesiz camlı güneş veya optik gözlükler satılıyor. 

Bu konuda tüketiciyi mi bilinçlendirmek gerekiyor peki?

Evet, tüketicinin bilinçlenmesi lazım. Bize gelip “Şuradan gözlüğü 5 liraya aldım, sizde neden 100 lira?” diyebiliyorlar. O da belki kendince haklı ancak 5 liralık güneş gözlüklerinin camı, kalitesiz. Gözlerimiz karanlığa girdiği zaman göz bebeklerimiz büyüyor. Bir güneş gözlüğü taktığınızda göz bebeğiniz koyu alana girdiği için büyüyor. Gözlüğün ön camı koruyucu olmaz ise, büyüyen göz bebeğinin halkasından içeriye çok fazla UV ışınları giriyor ve körlük, katarakt, sarı nokta gibi engellenemeyecek tahribatlara sebep oluyor.

Tüketiciyi nasıl bilinçlendirmek gerekiyor? Vatandaş gözlük alırken nelere dikkat etmeli? Sizin tavsiyeniz ne olur?

Vatandaşlar gözlük alırken, aldığı optik gözlüğün cam ve çerçevesinin ya da güneş gözlüğünün sertifikasını isteyecek. O sertifikada, o gözlüğün hangi marka olduğu, teknik özelliklerinin neler olduğu belirtiliyor. Vatandaş, “Ben 80 liraya gözlük aldım” diyor. Biz o gözlüğü 150 liraya takıyoruz. 

Bu noktada “Aradaki fark nedir?” sorusunu sormak lazım. “80 liraya alınan gözlük, Çin malı mıdır?, Cam kalitesi nedir?” gibi sorulara cevap vermek lazım. Bunun için de sertifikaya bakmak gerekir. Ben tüketiciye, gözlük alırken, aldıkları camın sertifikasını, sertifika bulamazlarsa, gözlük camlarının zarflarını ve optik çerçevelerin sertifikalarını almalarını tavsiye ediyorum. O zaman bilinçli bir şekilde tercih yaparlar.

Aynı zamanda gözlük seçimleri de çok önemli. Özellikle güneş gözlüklerini bilinen gözlükçülerden gözlük almalarını tavsiye ediyorum çünkü özellikle gözlük çerçevesi seçiminde gerçek gözlükçüler yardımcı olabilir. İşi bilen, mesleğinin başında olan, optisyen, gözlükçü arkadaşlarla muhatap olmak gerekir. Bilinçli bir optisyen, gözlükçü, çerçeve konusunda, gözlüğün buruna oturuşuna, sap uzunluğunun düzgünlüğüne, yüzün ergonomik yapısına uygun olup olmadığına bakarak, çerçeve seçiminde yardımcı olur. 

Son yıllarda en çok karşılaştığınız göz hastalıkları neler?

Son zamanlarda bize en çok sarı nokta hastalığı geliyor. Bu da gözün ultraviyole ışınlarından çok fazla korunamamasından kaynaklanıyor. 

Bizim sektörde, yani sağlıkta reklam yapılamaz ama maalesef reklam yapılıyor. Reklamlar engellenmediği sürece, göz rahatsızlıklarını engellemek mümkün değil. Bazı hastane veya doktorlar, piyasada akıllı gözlükler, akıllı lenslerin olduğunu söyleyerek, kişilere akıllı lens takabiliyorlar. Akıllı lens diye bir şey yoktur. Akıllı lens değil, çok görüşlü bir lenstir bu. Bunun artıları, eksileri vardır. Vatandaş, “Akıllı lens alacağım, yakın görüşüm ömür boyu düzelecek” diye düşünüyor ancak bu konuda yaşanmış komplikasyonlar var. Kişiye akıllı lens takarken, test edilen numara yanlış olabiliyor, yani göze yanlış numara takılabiliyor. Böyle olunca da kişinin dengesi şaşıyor. 

Gözün canlı merceğini alıp, oraya yapay bir mercek takılamaz. Sağlıklı göze bu yapılmaz. Göz 1 veya 2 numara da olsa görüyorsa, bu göze akıllı lens adı altında bir lens takmak doğru değildir. 

Yakın zamanda ‘Gözlükçüler odası’ adı altında bir meslek odasının kurulması gündemde. Bu konudaki değerlendirmeleriniz nedir? 

Mesleğimizle ilgili bir oda, birlik kurulması bizim hayalimizdi. Bu hayal torba yasalarla gerçekleşti. Eczacılık Kanununa dayanarak çıkartılan oda ve birlik kanunu oldu. Bu kanuna göre Türkiye’de 18 ilde gözlükçüler odası kurulacak. Bu odalar, bir birlik oluşturacak ve tek bir ses halinde sorunlarımızı orada dile getireceğiz. 

Daha önce biz dernekler, konfederasyonlar vasıtasıyla haklarımızı savunduk ama bunlar bizim için yeterli olmadı. Odalar ve birliğin kanuni dayanağı olduğu için haklarımızı buralarda aramak ve sorunlarımızı dile getirmek oldukça önemli. 

Son olarak sizin eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Dünyadaki ve Türkiye’deki gözlükçülük arasındaki farka da değinmek istiyorum çünkü bu konunun da önemli olduğunu düşünüyorum. Fransa, Almanya ve İngiltere’deki meslektaşlarımız ne yapıyor, biz ne yapıyoruz? Dünyada ve Türkiye’de gözlükçülük nedir? Bunlara da bakmak gerektiğini düşünüyorum. 

Şu an gözlükçü meslektaşlarımızda, bilinçli çalışan, işini seven meslektaşlarımızda kullanılan teknolojik makineler, son sistem. Fransa, Almanya ve İngiltere’deki meslektaşlarımız teknolojik anlamda ne kullanıyorsa biz de aynısını kullanıyoruz. Yani, teknolojik olarak bir eksiğimiz yok. 

Dünyanın bizden farklı olduğu nokta, gözlükçülüğün üzerinde Optometri adı verilen bir bölümün olması. Bu bölümde eğitim alıp buradan mezun olanlara Optometrist deniyor. Bu kişiler, göz doktorunun yarısı konumuna geliyorlar. Kısaca Fizik Fakültelerinde eğitim alıyorlar. Göz, anatomi gibi dersler de alıyorlar. Göz doktorunun yardımcı elemanı gibi çalışarak sadece görme testi yapıyorlar. Ülkemizde bu şekilde eğitim veriliyor ve bu eğitimi alanlar var. Bu kişilerin yetkileri, görme testi yapmak, gözde gördükleri olumsuz vakaları da göz doktorlarına bildirmektedir. Dünyanın her yerinde var. Bizim eksiğimiz burada başlıyor. Ülkemizde göz doktoru arkadaşlarımız bu bölümün ülkemizde olmasını istemiyorlar.

Ben yurt dışında da bulundum ve bizim doktorlarımız, burada istemedikleri Optometristlerin eğitim seminerlerine orada katılıyor. Türkiye’de bu eğitimin verilmesi istenmiyor. 

Bizim ülkemizde Optometristlere ihtiyaç var çünkü çok fazla göz hastası var, doktor sayısı ise az. Göz doktorlarının çoğu büyükşehirlerde, ancak Türkiye büyük bir coğrafya, Doğu’da da göz doktorlarına ihtiyaç var. Maalesef, göz doktoru sayısı yeterli kalıyor. Bu nedenle ülkemizin Optometristlere ihtiyacı var.  

Dikkat çekmek istediğim diğer bir konu ise, kontak lens konusunda. Kontak lens satışları internet üzerinden yapılıyor. Bu kesinlikle yasak. Bu satışları yapanların yetkileri yok. Fakat Sağlık Bakanlığının bunun üzerine gitmesi lazım ve internet üzerinden kontak lens satışının engellenmesi lazım.

 
Nesli tükenmekte olan vaşağa otomobil çarptı
 
Taşdelen muhtarlarla bir araya geldi
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Marka Buluşmaları Ankara’da
Bu yıl dördüncüsü düzenlenen, yurt içi ve yurt dışında alanında marka ...
Esnaf ve Sanatkarlar Odasından şiddete tepki
Kadına Karşı Şiddetle Mücadele Haftası kapsamında, kadın üyeleriyle bir ...
Aranan eleman yetiştirmek istiyoruz
Mesleki ve Teknik Eğitim Sendikası (METESEN) Başkanı Şahap Yılmaz, “Biz ...
 
Sertifikasız gözlük almayın!
Köklü bir firma olarak 67 yıldır faaliyetini sürdüren Lünet Optik’in yöneticisi ...
'Nereye' oyunu 75.Yıl Sahnesi’nde prömiyer yaptı
Perde Sanat Tiyatrosu tarafından sahnelenen ‘Nereye’ tiyatro oyunu, geçtiğimiz ...
Hedefimiz ölümcül kazaları azaltmak
“Ankara Bisiklet Yolu Projesi” tanıtım toplantısında konuşan Büyükşehir ...
 
Dünya AIDS Günü toplantısı yapıldı
2019 Dünya AIDS Günü toplantısı Ankara HiltonSA Otelde yapıldı.
Satranç çocukların hayatına dokunuyor
Ergazi Şehit Adil Yurtoğlu İlkokulu’nda açılan 25 bininci satranç sınıfının ...
Dünya’da her üç kadından biri şiddet görüyor
Şimşek, “2018 yılında en temel insan hakkı olan yaşam hakkı elinden alınan ...
 
TİCARİ HAYAT GAZETESİ
ARŞİV
ÇOK OKUNANLAR
YAZARLAR
Oğuzhan SARI
Oğuzhan SARI
'NORMAL'LEŞİRKEN
Esra SARI
Esra SARI
MUTFAKTAKİ YANGIN KONTROLDEN ÇIKTI
Arda ÇELİK
Arda ÇELİK
BİLGİ TÜKETİMİ
Şira Yıldız ASAN
Şira Yıldız ASAN
SOSYALLEŞMEYE VE DIŞARIDA YEMEYE NE KADAR MERAKLIYMIŞIZ
Duran AKKAYA
Duran AKKAYA
SOSYAL DURUMLAR!
Ömer AĞAÇLI
Ömer AĞAÇLI
İNSANIN ÖZGÜRLÜĞÜNÜN VAROLUŞSAL, TEOLOJİK TEMELLERİ
Büşra ÇİNKAYA
Büşra ÇİNKAYA
ELEKTRONİK İMZA HAKKINDA NE BİLİYORUZ?
Hüseyin ALPASLAN
Hüseyin ALPASLAN
BATILILAŞMANIN TÜRKİYE EKONOMİSİNE TARİHSEL YANSIMALARI
Bünyamin ALTINTAŞ
Bünyamin ALTINTAŞ
KREDİ ÇÖZÜM MÜ?
R.Bülend KIRMACI
R.Bülend KIRMACI
İNSANİ GELİŞMİŞLİK VE TÜRKİYE
Mert Can DUMAN
Mert Can DUMAN
OYUN ŞİMDİ BAŞLIYOR
İsmail CİNGÖZ
İsmail CİNGÖZ
LİBYA VE DOĞU AKDENİZ’DE SON DURUM
Hatice KARATAŞ
Hatice KARATAŞ
YÜZYILLARDIR DEĞİŞMEYEN SORUN
Hatice TOPÇU
Hatice TOPÇU
ZAMANIN İÇİNDEN GEÇERKEN
Seda TOLMAÇ
Seda TOLMAÇ
SÜREKLİ HAKSIZLIĞA UĞRAMAKTAN YORGUN DÜŞMEK
Nesrin Yarım ÖZOĞLU
Nesrin Yarım ÖZOĞLU
AVM’SİZ YAŞAYAMAYANLAR
Prof.Dr. Esat ARSLAN
Prof.Dr. Esat ARSLAN
SURİYE'DEKİ CİHATÇILAR İLE ESAD MİLİSLERİNİN LİBYA'YA KONUŞLANDIRILMASI
Mustafa YILDIZ
Mustafa YILDIZ
SAVUNULANI TEMSİL ÇOK ÖNEMLİ
Ceyhun Özgür
Ceyhun Özgür
ÇALIŞAN EMEKLİNİN MAAŞINDA KESİNTİ OLUR MU?
Ayşe Aybike Yılmaz
Ayşe Aybike Yılmaz
VEJETARYEN BESLENMESİ
Burcu ŞEN
Burcu ŞEN
NE KUTLADIĞIMIZI BİLİYOR MUYUZ?
Av. Zeynep YETİŞGİN
Av. Zeynep YETİŞGİN
HATIR İÇİN YOLCU ALIMINDA ARAÇ İŞLETENİN SORUMLULUĞU
Gülçin KARLI İPEK
Gülçin KARLI İPEK
İLKLERİN KADINI SABİHA RIFAT GÜRAYMAN
Hicret TÜRKMAN
Hicret TÜRKMAN
KOMŞULUK ÖLMESİN
Hasan AKGÜL
Hasan AKGÜL
YEREL SEÇİMLER İÇİN BİR DEĞERLENDİRME
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
ENDİŞE VERİCİ!
Gamze Nur ERGİL
Gamze Nur ERGİL
BABA’YA İTHAFEN
Dursun ERKILIÇ
Dursun ERKILIÇ
LİBAS
Fatma Sena YAMAN
Fatma Sena YAMAN
SEVİNCİ ŞÜKÜR, ÜZÜNTÜSÜ SABIR
Serkan KUMDAKÇI
Serkan KUMDAKÇI
SEYRE DEVAM
Can Berk KANAT
Can Berk KANAT
DİŞİYİ KİŞİ YAPALIM!
Esra  YAZDIÇ DEMİR
Esra YAZDIÇ DEMİR
ŞALVARIYLA KÜRSÜYE ÇIKIYOR, AKADEMİSYENLERİN YAPAMADIĞINI YAPIYOR
Şahap YILMAZ
Şahap YILMAZ
İŞ PLANI NEDEN ÖNEMLİ?
Ali Asker DEMİRHAN
Ali Asker DEMİRHAN
YENİ TORBA KANUN TASARISININ VERGİ HÜKÜMLERİ
Mehmet GÖKTÜRK
Mehmet GÖKTÜRK
GERÇEĞİ HAKARET SAYMAK!
Abdurrahman SAĞKAYA
Abdurrahman SAĞKAYA
DEVLET HİZMET SATIN ALMALI
Oktay TAŞ
Oktay TAŞ
İŞİMİZ FİYAKA!
Cihangir TÜRKMEN
Cihangir TÜRKMEN
İHTİYAÇLARIM VE REFERANDUM
İsmet ORHAN
İsmet ORHAN
ÜÇ MUAMMADA... İLKLER NELER OLUYOR?
Sedat ERİŞ
Sedat ERİŞ
HALKIN BİLİNÇALTINDAKİ SORULAR-4
ÇOK YORUMLANANLAR
FACEBOOK'TA TİCARİ HAYAT
Ana Sayfa Gündem Ekonomi Şirketler Özel Haber Ankara Röportaj Sağlık
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva