ANA SAYFA GÜNDEM EKONOMİ ŞİRKETLER ÖZEL HABER ANKARA RÖPORTAJ SAĞLIK VİDEOLAR
Türkiye'nin Kovid-19'la mücadelesinde son durum
Türkiye'nin Kovid-19'la mücadelesinde son durum
'Türkiye ile tam bir uyum içindeyiz'
'Türkiye ile tam bir uyum içindeyiz'
Av sezonu 7 Mart'ta sona erecek
Av sezonu 7 Mart'ta sona erecek
Büryan kebabına coğrafi işaret
Büryan kebabına coğrafi işaret
Başkentte Kovid-19'la mücadele denetimi
Başkentte Kovid-19'la mücadele denetimi
HABERLER>ÖZEL HABER
19 Şubat 2021 Cuma - 07:34

Kışın yaşanan cilt problemlerine karşı medikal ve doğal cilt bakım önerileri

Soğuk havaların etkisini hissettirmeye başlamasıyla birlikte birçok cilt sorunu ortaya çıkmaya başladı. Kış aylarında sıklıkla karşılaşılan cilt problemleri hakkında bilgi veren Cilt Bakım Uzmanı Arzu Mert, cilt sorunu olanlar için medikal ve doğal cilt bakım önerilerinde bulundu.

Kışın yaşanan cilt problemlerine karşı medikal ve doğal cilt bakım önerileri

HATİCE KARATAŞ

Kış aylarında cildimiz soğuk hava, rüzgar ve kapalı alanlarda uzun süre kalınması nedeniyle kuruyor ve yıpranıyor. Bu süreçte ciltte çeşitli hastalıklar da sıklıkla ortaya çıkıyor. Kış aylarında yaşanan cilt sorunları hakkında konuştuğumuz Cilt Bakım Uzmanı Arzu Mert, kışın sıklıkla karşılaşılan cilt problemleri hakkında bilgi vererek, cilt sorunu olanlar için medikal ve doğal cilt bakım önerilerinde bulundu.

Kış aylarında sıklıkla görülen cilt problemleri nelerdir?

Havaların soğumasından cildimiz doğrudan etkileniyor. Özellikle pandemi döneminde daha çok kapalı ortamlarda bulunuyoruz. Vaktimizin çoğunluğunu genellikle evde geçiriyoruz. Güneş ışığından daha az yararlanıyoruz. Dolayısıyla su içme oranımız azalıyor, bu nedenle cildimizin nemi de azalıyor. Yaş ilerledikçe derinin su tutma özelliği kayboluyor ve kan dolaşımımızda azalma oluyor. Bu sebeplerden dolayı ter bezlerimizin çalışması yavaşlıyor. Kış aylarında özellikle cilt kuruluğu, seboreik dermatit (yağlı egzema), rozasea (gül hastalığı), ciltte kaşıntı ve sedef hastalığı ile sıklıkla karşılaşıyoruz

Peki, kışın sıklıkla görülen bu problemlere karşı neler yapmalıyız?

 Kışın cildimizi soğuktan ve cilt kuruluğundan korumak için birkaç noktaya önem vermemiz gerekiyor. Bunlardan en önemlisi sıcak suyla yıkanmamamız. Özellikle kış aylarında çok üşüyoruz ve pandemiden dolayı da daha sık yıkanıyoruz. Mutlaka sıcak su yerine ılık su ile yıkanmayı tercih etmeliyiz. Sabun yerine de yağ içeren ürünler kullanmak gerekiyor. Bu süreçte bol su içilmeli. Biotin, çinko, folik asit ve omega gibi yağ asitlerinden uzak durulmalı. Şunu da unutmamalıyız; güneş kadar ayaz da cildimizi yıpratır. Bu nedenle kışın da dışarıya çıktığımız zaman mutlaka cildimize güneş koruyucu, ellerimize de nemlendirici sürmemiz gerekiyor. A,C ve E vitaminini ihmal etmememiz lazım. Bunları içeren kremler kullanılabilir. 

‘‘Kaşıntı ve egzamaya karşı elma sirkesi’’

Cilt kuruluğu ve egzama gibi hastalıklar, kızarıklık ve kaşıntıya neden olan, günlük hayatımızı etkileyen önemli hastalıklardır. Vücuttaki kaşıntı ve egzama için elma sirkesi kullanılabilir. Vücuttaki vajinal mantarlarda da yine elma sirkesinden yararlanabiliriz. Elma sirkesini hafif bir pamukla kızaran veya kaşınan bölgeye sürdüğünüzde, hem oradaki kaşıntı gitmiş olur hem de yavaş yavaş enfeksiyon kaybolmuş olur. Limon ve soda her ne kadar midemize iyi gelse de cildimize de çok iyi geliyor. Ama taze limon kullanılması önemli. Sodanın içerisine sıkacağınız limon ile kaşıntı olan yerlere uygulama yapabilirsiniz. Cilt bakımında benim vazgeçilmezim Hindistan cevizi yağı. Hem kaşıntılara ve kızarıklıklara hem de açık yaralara çok iyi geliyor. Cilt kuruluğu için de çok basit olarak, bir bardak yoğurt ile 3 yemek kaşığı patates suyunu karıştırarak cildinize uygulayabilirsiniz. Bu maskeyi yüzünüzde 20 dakika beklettikten sonra ılık su ile duruladığınız zaman cildiniz neme doyacak.

Bu problemlere karşı doğal uygulamaların yanı sıra hangi medikal uygulamalar yapılmalı?

Danışanlarımız profesyonel olarak bizlere geldiklerinde biz bu hastalıklara karşı, ‘dermapen’ dediğimiz mikro iğneler ile yapılan, cildin ihtiyacı olan vitaminin serumlar ile birlikte verildiği bir uygulama öneriyoruz. Bu uygulama cildi komple yeniden yapılandırıyor. Kırışıklıkların giderilmesinden ciltteki tüm hastalıklara bir şekilde çözüm buluyor. Cildi yeniden onarıyor. Şunu da söyleyebilirim; dermapen ile yaklaşık 10 yıl kadar gençleşebiliyorsunuz.

 ‘‘Dermapen işlemi yaptırırken dikkat!’’

Dermapen işleminin  faydalarından bahsettik ama bu uygulamayı yaparken veya yaptırırken çok dikkat edilmesi gerekiyor. Özellikle internette ‘dermaroller serum’ diye satılan çok fazla ürün var. Lütfen bunlara itibar etmeyin. Biz de dermapen işlemini rollerlar ile yapıyoruz fakat cildin inceliğine ve kalınlığına göre roller kullanıyoruz. Rollerlar 0.25 ten başlayıp 2’ye kadar çıkıyor. Siz eğer göz çevresine veya kaş üstlerine 0.75’lik bir roller kullanırsanız, bu cildinize yarardan çok zarar verir. Profesyonel bir yerde yaptırmak isteyenler de çok iyi araştırmalılar. Çünkü dermapen işlemi yaptıran ancak cildini iyileştirmek yerine daha çok problemle karşı karşıya kalan danışanlarımız oluyor. Lütfen bunlara dikkat edin. Eğer ki roller alıp, evde yapmak istiyorsanız lütfen bir uzmana danışarak bu işlemi yapın.

Cildimizin yanı sıra kış aylarında saçlarımızda da birçok problemle karşılaşıyoruz. Kış aylarında sıklıkla görülen saç problemleri neler?

Kışın saçta en çok karşılaşılan problem saç kuruluğu. Aslında kış aylarında hemen hemen vücudun tamamında bir kuruluk söz konusu oluyor. Bu süreçte en çok karşılaşılan saç problemlerinden biri saç diplerinde yaşanan hassasiyet. Bunun en önemli sebebi, insanların duştan çıktıktan sonra saçlarını kurutmamaları. Saç diplerinin ıslak kalması demek, saç diplerindeki minerallerin, vitaminlerin ve keratinin ölmesi demek. Böyle olunca saç zayıflamaya, köklerinde hassasiyet ve enfeksiyon oluşmaya başlıyor. İlerleyen zamanlarda da saçlarda dökülmeler yaşanıyor.

‘‘Saçlar ılık su ile yıkanmalı ve mutlaka kurutulmalı’’

Saçlarda yaşanan problemlere karşı neler yapmalıyız, nelere dikkat etmeliyiz?

 Saçlarınızı sıcak değil ılık suyla yıkayın. Duştan sonra yüksek ısı ile değil normal bir ısı ile ve saç diplerini mutlaka kurutun. Kış aylarında danışanlarımıza profesyonel anlamda yaptığımız uygulama, keratin bakımı ve saç botoksu. Bu uygulamalar ile saça yüksek derecede nem vererek, saçın canlılığını geri kazandırıyoruz. Ama bunlar maliyetli bir işlem olduğu için evde yapılabilecek uygulamalar da var. Cildinize olduğu gibi saçınıza da yine kantaron yağını kullanabilirsiniz. İki haftada bir saç dipleriniz hariç komple saçlarınıza sürüp, 1-2 saat bekletip önce şampuanı saçınıza sürüp, sonrasında yıkayabilirsiniz. Bunun haricinde bir fincan yoğurdun içine Hindistan cevizi yağını karıştırıp, maske olarak uygulayabilirsiniz. Bu maskeyi 2 saat sonra yıkadıktan sonra saçlarınız ipeksi olacaktır. Eğer saçlarda bakım yapmaya vakit bulamıyorsak, kullandığınız şampuanın içine kantaron yağı koyabilirsiniz. Bu hem şampuanlardaki kimyasalları öldürüyor hem de saç bakımını sağlıyor. Tabii ki kantaron yağı olan şampuan ile son durulamada farklı şampuanlar kullanılmalı. Çünkü ister istemez yağ kalabiliyor. Bunu da ikinci durulama ile yok edebiliriz. 

Kışın ayak bakımı da önemli. Ayak bakımı için neler önerirsiniz?

Kışın özellikle soğuk havalarda en büyük sıkıntımız ayaklarımız. Kalın çoraplar ve botlar giydiğimiz için ayaklarımız hava almıyor. Bakteriler daha fazla üremeye başlıyor. Özellikle tırnaklarda batıklar, mantar hastalığı ve çatlayan topuklarımız yaşanan en büyük sıkıntılar. Bunun için profesyonel olarak medikal pedikür yapılmalı. Medikal pedikür cihazla yapılan bir işlem. Batık tırnağı kesmeden çıkartır ve tırnağın batmasını unutturan bir işlemdir. Hem tırnak yüzeyinizdeki mantarlar temizlenir hem de tırnağınız batıktan kurtulur. Dışarıya dönük tırnaklar yerine oturur, çapraz olan tırnaklar olması gerektiği gibi olur. Eğer tırnaklarınızda batık veya mantar var ise mutlaka medikal pedikür yaptırmanız gerekir. 

‘‘Ayaklarınızı diş fırçası ile temizleyebilirsiniz’’

Tırnaklarınız batmaya meyilli ise ve ayak bakımınızı evde düzgün bir şekilde yapmak istiyorsanız, bunun için diş fırçası kullanabilirsiniz. Duş esnasında ayaklarımızı temizlemek için ponza taşı veya törpü kullanıyoruz. Aslında bunlar çok yanlış uygulamalardır. Çünkü bunlar sürtünmeden dolayı cildimizde mikro kanallar açarak, bunu çatlak ve yarıklara çevirir. Bunun yerine akşam yatmadan önce aspirini kırıp, vazelinin içine karıştırdıktan sonra ayaklarınıza komple sürün. Sonra ayaklarınıza bir poşet ve çorap geçirin. Sabah kalktıktan sonra ayaklarınızın pırıl pırıl olduğunu göreceksiniz. Çatlayan topuklardan hiçbir eser kalmıyor. Ayrıca diş fırçasıyla ayak tırnaklarınızı fırçaladığınız zaman ne mantar ne batık ne de ayaklardaki renk değişikliği olmayacaktır. 

 
Pursaklar'da can dostlar yalnız bırakılmıyor
 
AY Parti, Türkiye’ye gerçekleştirdiği ziyareti tamamladı
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
'Salgın sürecinde ayakta kalmaya çalışıyoruz'
Kovid-19 salgınından en fazla etkilenen sektörlerin başında restoran ve ...
Kale esnafının yüzü gülmüyor
Kovid-19 salgınının esnafı olumsuz yönde etkilediğini söyleyen Ankara ...
Sevgililer Günü kuyumcuların yüzünü güldürmedi
Bu yılki ‘Sevgililer Günü’nde geçen yıllara oranla, mücevher satışlarında ...
 
Lezzetli bir pidede her aşama önem taşır
Koronavirüs salgınının her sektörde olduğu gibi gıda sektöründeki işlerde ...
Dijitalleşmeye ayak uydurmalıyız
Kovid-19 salgınından esnafın en büyük yarayı aldığını söyleyen Ankara’nın ...
Batı Trakya sorunlarının çözümünde Trakya Türkleri bizzat yer almalı
Doç. Dr. Ali Hüseyinoğlu, Türkiye ile Yunanistan arasında yaşanan Batı ...
 
Salgında kadının yükü daha çok arttı
Uçan Süpürge Vakfı, düzenlediği “Ev İçi Emeği Kim Tasarlıyor?” Hackathonu ...
Glokom kalıcı görme kaybına neden olabilir
Göz içi basıncının sıklıkla yükselmesi nedeniyle görme sinirinin zarar ...
Fotoğrafçılar düğün sektöründeki belirsizliğin ortadan kalkmasını istiyor
Düğün organizasyonlarındaki belirsizliğin fotoğrafçılık sektörünü de olumsuz ...
 
TİCARİ HAYAT GAZETESİ
ARŞİV
ÇOK OKUNANLAR
YAZARLAR
Arda ÇELİK
Arda ÇELİK
TAŞKAFA KAMİL
Murat BALCI
Murat BALCI
ÇİN AŞISINDA FATURA SALVOLARI
Ömer AĞAÇLI
Ömer AĞAÇLI
ALLAH’IN KULLARI, NEFSİN KULLARI
Şira Yıldız ASAN
Şira Yıldız ASAN
TOKSİK ANNE BABALAR
Esra SARI
Esra SARI
HAREKETSİZ YAŞAMAYA ALIŞTIK VE ŞİŞMANLADIK
Hüseyin ALPASLAN
Hüseyin ALPASLAN
SÖMÜRGECİLİK TARİHİ-III: FRANSIZ SÖMÜRGECİLİĞİ
Bünyamin ALTINTAŞ
Bünyamin ALTINTAŞ
ÇEŞİTLİ MAL VE HİZMETLER
Mert Can DUMAN
Mert Can DUMAN
SALGINA RAĞMEN
R.Bülend KIRMACI
R.Bülend KIRMACI
GELECEĞİN PLANLANMASI VE GENÇLER
İsmail CİNGÖZ
İsmail CİNGÖZ
ERMENİSTAN’DA GÜÇ MÜCADELESİ
Seda TOLMAÇ
Seda TOLMAÇ
SALGIN GENÇLERİ KARAMSARLIĞA SÜRÜKLEDİ
Hatice TOPÇU
Hatice TOPÇU
UZAKTAN EĞİTİMİN YÜZ YÜZE SINAVLARI
Prof.Dr. Esat ARSLAN
Prof.Dr. Esat ARSLAN
SİLAH TEDARİKÇİSİ VE TERÖR İHRACATÇISI: ABD
Nesrin Yarım ÖZOĞLU
Nesrin Yarım ÖZOĞLU
KABUL EDELİM DİJİTAL BAĞIMLIYIZ
Hatice KARATAŞ
Hatice KARATAŞ
MÜZİK SEKTÖRÜ
Oğuzhan SARI
Oğuzhan SARI
SUYU VERİMLİ KULLANMAK
Mustafa YILDIZ
Mustafa YILDIZ
İNSAN DİN İLİŞKİSİ XII (İYİNİN VE KÖTÜNÜN TESPİTİ)
Büşra ÇİNKAYA
Büşra ÇİNKAYA
SANATA VE SANATÇIYA YETERİNCE DEĞER VERİLMİYOR
Duran AKKAYA
Duran AKKAYA
BİSİKLET KÜLTÜRÜ
Ceyhun Özgür
Ceyhun Özgür
ÇALIŞAN EMEKLİNİN MAAŞINDA KESİNTİ OLUR MU?
Ayşe Aybike Yılmaz
Ayşe Aybike Yılmaz
VEJETARYEN BESLENMESİ
Burcu ŞEN
Burcu ŞEN
NE KUTLADIĞIMIZI BİLİYOR MUYUZ?
Av. Zeynep YETİŞGİN
Av. Zeynep YETİŞGİN
HATIR İÇİN YOLCU ALIMINDA ARAÇ İŞLETENİN SORUMLULUĞU
Gülçin KARLI İPEK
Gülçin KARLI İPEK
İLKLERİN KADINI SABİHA RIFAT GÜRAYMAN
Hicret TÜRKMAN
Hicret TÜRKMAN
KOMŞULUK ÖLMESİN
Hasan AKGÜL
Hasan AKGÜL
YEREL SEÇİMLER İÇİN BİR DEĞERLENDİRME
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
ENDİŞE VERİCİ!
Gamze Nur ERGİL
Gamze Nur ERGİL
BABA’YA İTHAFEN
Dursun ERKILIÇ
Dursun ERKILIÇ
LİBAS
Fatma Sena YAMAN
Fatma Sena YAMAN
SEVİNCİ ŞÜKÜR, ÜZÜNTÜSÜ SABIR
Serkan KUMDAKÇI
Serkan KUMDAKÇI
SEYRE DEVAM
Can Berk KANAT
Can Berk KANAT
DİŞİYİ KİŞİ YAPALIM!
Esra  YAZDIÇ DEMİR
Esra YAZDIÇ DEMİR
ŞALVARIYLA KÜRSÜYE ÇIKIYOR, AKADEMİSYENLERİN YAPAMADIĞINI YAPIYOR
Şahap YILMAZ
Şahap YILMAZ
İŞ PLANI NEDEN ÖNEMLİ?
Ali Asker DEMİRHAN
Ali Asker DEMİRHAN
YENİ TORBA KANUN TASARISININ VERGİ HÜKÜMLERİ
Mehmet GÖKTÜRK
Mehmet GÖKTÜRK
GERÇEĞİ HAKARET SAYMAK!
Abdurrahman SAĞKAYA
Abdurrahman SAĞKAYA
DEVLET HİZMET SATIN ALMALI
Oktay TAŞ
Oktay TAŞ
İŞİMİZ FİYAKA!
Cihangir TÜRKMEN
Cihangir TÜRKMEN
İHTİYAÇLARIM VE REFERANDUM
İsmet ORHAN
İsmet ORHAN
ÜÇ MUAMMADA... İLKLER NELER OLUYOR?
Sedat ERİŞ
Sedat ERİŞ
HALKIN BİLİNÇALTINDAKİ SORULAR-4
ÇOK YORUMLANANLAR
FACEBOOK'TA TİCARİ HAYAT
Ana Sayfa Gündem Ekonomi Şirketler Özel Haber Ankara Röportaj Sağlık
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva