ANA SAYFA GÜNDEM EKONOMİ ŞİRKETLER ÖZEL HABER ANKARA RÖPORTAJ SAĞLIK VİDEOLAR
Bakan Yardımcısı trafik kazasında hayatını kaybetti
Bakan Yardımcısı trafik kazasında hayatını kaybetti
Brezilya’da silahlı saldırgan 17 yolcuyu rehin aldı
Brezilya’da silahlı saldırgan 17 yolcuyu rehin aldı
Hemşin’de festvial sona erdi
Hemşin’de festvial sona erdi
AB'den İngiltere'ye tepki
AB'den İngiltere'ye tepki
Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov'dan İdlib açıklaması
Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov'dan İdlib açıklaması
HABERLER>ÖZEL HABER
31 Ocak 2019 Perşembe - 07:03

Kent evrensel tasarım ilkelerine uygun olmalı

Yaklaşan seçim öncesinde engelliler, belediye başkan adaylarından isteklerini dile getirdiler. Engelliler Konfederasyonu Başkanı Turhan İçli, “Engelli Hakları Sözleşmesinde bir kavram var. Kent, evrensel tasarım ilkelerine göre tasarlanmalı.” dedi.

Kent evrensel tasarım ilkelerine uygun olmalı

HALİL YATAR

Yerel seçimler yaklaşırken engelliler, Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adaylarının seslerini duymasını istedi. Başkentin her anlamda örnek bir şehir olması gerektiğini ifade eden engelliler, şehirlerdeki engellerin kalkması ve engelliler için yaşanılabilir ve ulaşılabilir yerler yapılması gerektiğini belirttiler. Açıklamayı tüm engelliler adına yaptıklarını söyleyen, Engelliler Konfederasyonu Başkanı Turhan İçli, Altı Nokta Körler Derneği Genel Başkanı Avukat Suha Sağlam ve Türkiye Sakatlar Derneği Ankara Şube Başkanı Mithat Tokur isteklerini maddelerle sıraladı. Talepleri arasında; engelli temsilcilerinin olması ve kentin engelliler için yaşanabilir evrensel tasarım ilkelerine uygun olması vardı.

“Süreç zincirleme planlanmalı”
Engellilerin yardıma muhtaç hale geldiğini ifade eden Engelliler Konfederasyonu Başkanı Turhan İçli “Kentin erişilebilir hale getirilmesi gerektiğini ve belediyelerin bununla yükümlü olduğunu düşünüyorum. Bir engelli evinden çıkıp istediği şeye kolayca ulaşabilmeli. Engelli evden çıkarken gereken önlemleri alıp çıkıyor. Ancak kaldırımları planlamıyorsanız, erişilebilirlik zinciri kopuyor ve yapılan işin anlamı kalmıyor. Diyelim ki yol için her şey yapıldı ancak engellinin gittiği kurumda engelli asansörü veya rampa sistemi yok. O ana kadar yapılan her şey sıfırlanıyor ve masraflar boşa gidiyor. Engelliyi bir aşamaya kadar getir, sonra bırak. Bu durum engelliyi yardıma muhtaç hale getirir. Zincir kopuyor. Kentteki bütün hizmetlerin erişilebilir olması lazım. Kent sadece engelliler için değil bütün yurttaşlar için erişilebilir olmalı. Engelli Hakları Sözleşmesi’nde bir kavram var; evrensel tasarım. Kent evrensel tasarım ilkelerine göre tasarlanmalı. Kent; çocuğun, yaşlının, hamile kadının rahatça yaşayacağı şekilde tasarlanmalı. 
Belediyelerden engellileri karar alma süreçlerine katmasını bekliyoruz. Engellinin katılmadığı karar alma sürecinden engelli lehine karar çıkmıyor. Katılmanın biçimi engelli örgütlerine danışarak olmalı. Belediye meclisleri bünyesinde engelli meclisleri kurulmalı. Belediye meclislerinde engelli temsilcilerinin olması ve kentin planlanması sürecinde engellilerin yer alması gerekir. 
Belediyelerin olanaklarının sınırlılığı ve bilinç düzeyinin belirli yerde olmaması küçük yerlerde daha sıkıntılı oluyor. Merkezi yönetimin küçük belediyelere erişilebilirlik koşullarının sağlanması için yardımcı olması gerekir.” dedi. 

“Samimi olduklarına inandırsınlar”
Engellilerin belirli günlerde hatırlandığını ve bu durumun samimiyeti ortadan kaldırdığını söyleyen İçli sözlerini şöyle tamamladı:
“Engellilerin belirli günlerde hatırlanması güzel ancak bunu bugünlerle sınırlı tutmamak lazım. Belirli bir kesim bugünlerde kendilerini kanıtlamaya çalışıyor. O gün geçtikten sonra iş eski tasa eski hamama dönüyor. Samimi olan yerel yönetimler halka dokunmalı. Belirli günlerde bunu yapınca samimi olmuyorsun.” 

“Yapılanlar denetlenmeli ve düzeltilmeli”
Özellikle sarı çizgilerin engelli vatandaşlara iyilik olmaktan çok zarar verdiğini ve hatta engelsiz vatandaşlara bile kışın zor anlar yaşattığının altını çizen Altı Nokta Körler Derneği Genel Başkanı Avukat Suha Sağlam “Engellilerin erişiminin kolaylaştırılması için sarı şeritler yapıldı. Görme engelliler derneği olarak Ankara Büyükşehir Belediyesi temsilcilerini uyarmıştık. Bunun güvenlikli şekilde yapılması gerektiğini, sarı çizgilerin; ağaca, büfeye ve levhalara çarpamayacak şekilde yapılması gerektiğini söylemiştik. İkinci olarak sarı çizgilerin günlük hayatta normal insanları rahatsız etmeyecek, görme engellilerin bastonlarıyla rahat hareket edeceği şekilde yapılmasını istedik. Sarı çizgiler yapılmaya başlandığında gördük ki sarı çizgileri kaplama maddelerden yaptılar. Sarı çizgileri kullanırken çeşitli sıkıntılarla karşılaştık. Sarı çizgiler yağmurda ve karda kayıyordu. Görme engelliye yardımcı olmaya çalışırken görme engellinin kayıp düşme riskini arttırıyorsunuz. Kayma riski normal vatandaşlar için de geçerli. Sarı çizgiler, yapıştırma olduğu için kalkıyor. Kalkan yerler de ayaklara takılıyor. Sarı çizgiler, yaz aylarında eriyor. Mevcut sarı çizgiler yetersizdir, bunların daha iyi olanlarla yenilenmesi gerekir. Sarı çizgilerin bordür taşından yapılması gerekiyor. 
Belediye yetkililerini sarı çizgiler konusunda uyardık. Dinlemediler. Maliyet kaygısına düşülmeden bunların yapılması gerektiğini söyledik. Bunu deneyerek gördüler ve bu noktaya geldiler. Boştan yere masrafa girdiler ve sorunu yaşayanları dinlemediler. Asansörlerin ve yürüyen merdivenlerin çalışmadığı zamanlar oluyor. Bunları denetlemeleri gerekiyor, çalışmayanları düzeltmeliler.” 
Sözlerini iki büyük adayın projelerini değerlendirerek bitiren Sağlam, Sayın Mansur Yavaş’ın projelerini daha önceki dönemden bildiğini söyledi. Sağlam, sözlerini AK Partinin adayı Sayın Mehmet Özhaseki’nin engellilere yönelik projelerini bilmediğini belirterek bitirdi. Sağlam, “2014 yılında Mansur Yavaş derneğimizi ziyarete geldi. Engellilerle ilgili planlarını anlattı. Bu seneki planını duymadık. Sayın Mehmet Özhaseki Kayseri’den aday olduğu için 2014 yılındaki projesini bilmiyorum ancak bu seneki seçimlerde Özhaseki’nin engellilere yönelik proje açıkladığını duymadım.” ifadesini kullandı. 

“Engellilere rağmen yapmamalılar engellilerle birlikte yapmalılar”
Kızılay’dan Söğütözü’ne gidin. Armada tarafında yürüyen merdiven var ve çalışmıyor diyerek engellilerin yaşadığı sorunlara örnek veren Türkiye Sakatlar Derneği Ankara Şube Başkanı Mithat Tokur, “Çalışsa bile karşıdaki merdiven normal merdiven. Düşünün akülü araç kullanan bir arkadaşımızın karşıya geçmek gibi şansı yok. Burası ana merkez. Resmi kurumlar var. Şikayet ettiğinizde ‘Senden başka telefon eden yok’ cevabını alıyorsunuz. Bizim istediğimiz temel şeyler var. Bir engelli kimsenin yardımına ihtiyaç duymadan evinden çıksın. Bütün işlerini kendisi yapsın, evine dönsün. Topluma engellileri acınacak insanlar olarak lanse ediyorlar. Bizim öyle bir durumumuz yok. 
Değişik engel grupları var. Bunların hepsinin sorunları farklı. Koltuk değneği kullanan ile akülü araç kullananın sorunları bile birbirinden farklı. Yasa çıkarken, yerel yönetimler bir şey yaparken, engellilere rağmen yapmamalılar engellilerle birlikte yapmalılar.” dedi.

Maddeler halinde isteklerini sıraladılar
Açıklamanın ardından ise taleplerini maddeler halinde sıralayan engellilerin talepleri madde madde şöyle: 
- Konutların dış ve iç tasarımında “uyarlanabilir ve tam erişilebilir konut” kavramından hareket edilmeli, çalışma alanları ergonomik yönden engellilerin de kullanabileceği biçimde düzenlenmelidir. Bu konu yerel yönetimlerin denetimlerinde ve izinlerinde öncelikli maddeler olarak yer almalıdır.
- Eğitim, sağlık, hukuk hizmetlerinden yararlanabilmek için bina girişleri, katlar arasında ulaşım, koridorlar, kapılar vb. gibi iç düzenlemelerde engellilerin, yaşlıların kullanıma ve erişimine dikkat edilmelidir.
- Tiyatro, konser, sergi ve sinema salonları gibi kültürel ve sosyal yaşamda önemli yer tutan, alışveriş merkezleri gibi günlük yaşamdaki ihtiyaçların karşılandığı ortak kullanım alanlarında engellilerin ulaşımına ve erişimine uygun düzenlemeler hızla sağlanmalıdır.
- Toplu taşıma sistemine ağırlık verilmeli ve bunlardan yararlanabilmenin asgari koşulları oluşturulmalıdır. Toplu taşıma araçları engellilerin kolaylıkla kullanabileceği biçimde biçimlendirilmeli, engelliler bu araçlardan ücretsiz yararlanabilmelidir.
- Duraklar, istasyonlar, iskeleler ve bunlardan araçlara binişler- inişler için gerekli donanım ve önlem alınmalıdır.
- Şehir içi ulaşımda sinyalizasyon sistemleri, sesli uyarıcılarla desteklenmeli, geçitler uygun hale getirilmelidir.
- Birleşmiş Milletler ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından konulan kriterler açısından da sağlıklı bir kent haline gelebilmek için temiz, güvenli, yüksek kalitede fiziksel çevre oluşturulmalı; herkesin temel ihtiyaçları karşılanmalı, herkes tarafından ulaşılabilen ve yeterli düzeyde halk sağlığı ve bakım hizmeti verilmelidir.
- Yerel yönetimler, meslek birlikleriyle ve engelli örgütleriyle ortak platformlar oluşturularak, düzenlemelerin yaşama geçirilmesini ve uygunluğunun denetlenmesi sağlamalıdır. Belediye Yasasında yer alan Kent Konseyleri, katılımcılık yönünden uygulamaya konulmalı ve bu konseylerin görüşleri kararlarda etkili olmalıdır.
- Kent yaşamının düzenlenmesinde, kent içi yapılaşmada, ortak alanların kuruluşunda engellilerin de görüşlerinin alınmasına özen gösterilmelidir.
- Engellilerin yerel yönetimlerin karar organlarında temsiline olanak sağlanmalı, siyasi partiler engellilerin belediye meclisinde, il genel meclisinde temsili için kota dâhil uygun yol ve yöntemler uygulamalıdır.
- Evde bakım hizmetleri, engellilerin ulaşımının sağlanması gibi konularda ek önlemler, yöntemler ve araçlar geliştirilmelidir.
- Kamu hizmetlerinin verildiği alanlarda, engellileri de dikkate alan düzenlemeler yapılmalı, özellikle evlerinden çıkamayan engellilere yönelik hizmetler çeşitlendirilmelidir.

Etiketler:
 
Pasajlar, eski yoğunluğunu ve cazibesini kaybetti
 
''Halı tamir atölyesi açmayı düşünüyorum''
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Pasajlar, eski yoğunluğunu ve cazibesini kaybetti
Bir dönem yoğun olarak ziyaretçi ağırlayan pasajlar, günümüzde eski yoğunluğunu ...
Şiddetin önlenmesi duygu kontrolüyle başlar
İnsana, hayvana ve çevreye yönelik şiddetle ilgili ana sorunların ve çözüm ...
Dünyanın en şanslı sorunlarından biri
Meteoroloji Mühendisleri Odası Başkanı Fırat Çukurçayır ile küresel ısınmanın ...
 
Soğuk havalar, içlik ve yün ürün satışını artırdı
Soğuk geçen kış aylarında insanların soğuk havalardan korunmak için özellikle ...
Konkordatoyu kimler ilan edebilir?
Avukat Canan Yaşar konkordato hakkında bilgiler verdi. Yaşar, “Genel anlamı ...
Kırmızı pul biberin faydaları nelerdir?
Bağışıklık sistemini güçlendiren, sindirim fonksiyonlarını düzenleyen, ...
 
Deri dokundukça güzelleşir
Yaklaşık üç yıl önce başladığı deri işleme sanatıyla; çanta, cüzdan gibi ...
İlerleyen zamanlarda ithal berberler gelecek
‘İlerleyen yıllarda berberlik mesleği altın çağını yaşayacak’ açıklamasında ...
En büyük sorun gıda enflasyonu
Tüketici Hakları Derneği Genel Başkan Yardımcısı Ergün Kılıç ile son günlerde ...
 
TİCARİ HAYAT GAZETESİ
ARŞİV
ÇOK OKUNANLAR
YAZARLAR
Duran AKKAYA
Duran AKKAYA
KİRAZ, FINDIK, İNCİR, KAYISI ÜRETİMİNDE İLK SIRADAYIZ
Bünyamin ALTINTAŞ
Bünyamin ALTINTAŞ
ENFLASYON BEKLENTİLERİ ÜZERİNE
Nesrin ÖZOĞLU
Nesrin ÖZOĞLU
İNSANA CAN OLMAK
Seda TOLMAÇ
Seda TOLMAÇ
DOĞAYA MÜDAHALE EDERKEN YOK OLAN BİZLERİZ
Hatice TOPÇU
Hatice TOPÇU
EKOLOJİK DENGENİN BOZULMASI VE İNSANLIĞIN GELECEĞİ
Esra SARI
Esra SARI
SAĞLIKLI BESLENEMEME SORUNSALI
Oğuzhan SARI
Oğuzhan SARI
GERİ DÖNÜŞTÜR
Arda ÇELİK
Arda ÇELİK
İDEAL ROL MODELLER!
Şira Yıldız ASAN
Şira Yıldız ASAN
SADE YAŞAMAK- 2
Ömer AĞAÇLI
Ömer AĞAÇLI
7 NEFS, 7 AKIL MERTEBELERİ
Burcu ŞEN
Burcu ŞEN
Cilt bakımında yapılan hatalar
Av. Zeynep YETİŞGİN
Av. Zeynep YETİŞGİN
KARŞILIKSIZ ÇIKAN ÇEKTE ALACAKLININ HAKLARI
Mert Can DUMAN
Mert Can DUMAN
ÇİN ARTIK SERT OYNUYOR
R Bülend KIRMACI
R Bülend KIRMACI
ATATÜRK EN BÜYÜK İKTİSATÇIDIR -2
İsmail CİNGÖZ
İsmail CİNGÖZ
YENİ SAVAŞ SİLAHI: MÜLTECİLER
Mustafa YILDIZ
Mustafa YILDIZ
FAİL İLE FİİLİ ARASINDAKİ DENGE
Halil YATAR
Halil YATAR
YAZ SONUNDA GELDİ
Prof.Dr. Esat ARSLAN
Prof.Dr. Esat ARSLAN
KAYIKÇI DEĞİL "MEKTUP KAVGASI"
Gülçin KARLI İPEK
Gülçin KARLI İPEK
İLKLERİN KADINI SABİHA RIFAT GÜRAYMAN
Hicret TÜRKMAN
Hicret TÜRKMAN
KOMŞULUK ÖLMESİN
Hasan AKGÜL
Hasan AKGÜL
YEREL SEÇİMLER İÇİN BİR DEĞERLENDİRME
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
ENDİŞE VERİCİ!
Gamze Nur ERGİL
Gamze Nur ERGİL
BABA’YA İTHAFEN
Dursun ERKILIÇ
Dursun ERKILIÇ
LİBAS
Fatma Sena YAMAN
Fatma Sena YAMAN
SEVİNCİ ŞÜKÜR, ÜZÜNTÜSÜ SABIR
Serkan KUMDAKÇI
Serkan KUMDAKÇI
SEYRE DEVAM
Can Berk KANAT
Can Berk KANAT
DİŞİYİ KİŞİ YAPALIM!
Esra  YAZDIÇ DEMİR
Esra YAZDIÇ DEMİR
ŞALVARIYLA KÜRSÜYE ÇIKIYOR, AKADEMİSYENLERİN YAPAMADIĞINI YAPIYOR
Şahap YILMAZ
Şahap YILMAZ
İŞ PLANI NEDEN ÖNEMLİ?
Ali Asker DEMİRHAN
Ali Asker DEMİRHAN
YENİ TORBA KANUN TASARISININ VERGİ HÜKÜMLERİ
Mehmet GÖKTÜRK
Mehmet GÖKTÜRK
GERÇEĞİ HAKARET SAYMAK!
Abdurrahman SAĞKAYA
Abdurrahman SAĞKAYA
DEVLET HİZMET SATIN ALMALI
Oktay TAŞ
Oktay TAŞ
İŞİMİZ FİYAKA!
Cihangir TÜRKMEN
Cihangir TÜRKMEN
İHTİYAÇLARIM VE REFERANDUM
İsmet ORHAN
İsmet ORHAN
ÜÇ MUAMMADA... İLKLER NELER OLUYOR?
Sedat ERİŞ
Sedat ERİŞ
HALKIN BİLİNÇALTINDAKİ SORULAR-4
ÇOK YORUMLANANLAR
FACEBOOK'TA TİCARİ HAYAT
Ana Sayfa Gündem Ekonomi Şirketler Özel Haber Ankara Röportaj Sağlık
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva