ANA SAYFA GÜNDEM EKONOMİ ŞİRKETLER ÖZEL HABER ANKARA RÖPORTAJ SAĞLIK VİDEOLAR
TÜBİTAK 28 personel alacak
TÜBİTAK 28 personel alacak
'Bıçak parası' alan doktora tutuklama
'Bıçak parası' alan doktora tutuklama
Motorin 34, benzine 36 kuruş zam
Motorin 34, benzine 36 kuruş zam
Hakkari'de 2 terörist etkisiz hale getirildi
Hakkari'de 2 terörist etkisiz hale getirildi
Somali ordusu Eş-Şebab'ın elindeki 3 köyü kurtardı
Somali ordusu Eş-Şebab'ın elindeki 3 köyü kurtardı
HABERLER>ÖZEL HABER
5 Ekim 2018 Cuma - 07:47

Kalenin gülen yüzüne açılan pencere

Kale Gençlik Platformu Başkanı Erkan Kaplan ile platformun kuruşunu, amacını ve etkinlikleri üzerine biraz hüzünlü bir o kadarda keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik.

Kalenin gülen yüzüne açılan pencere

HALİL YATAR
 

Kale Gençlik Platformu Başkanı Erkan Kaplan ile platformun kuruş süreci, kuruluş amacı ve faaliyetleri üzerine biraz hüzünlü bir o kadar da keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik. Kaplan, “Kalenin iki yüzü vardır; bir tarafı gülen yüzü bir tarafı ise ağlayan yüzü. Kalenin bir yanı ağlayan yüzüne hizmet ederken bir yüzünü da gülen yüzüyle kaynaştırmaya çalışıyoruz.” ifadesini kullandı.

Platformun kuruluş amacı hakkında bilgi verir misiniz?
Çocuklarımızı yaşamın içerisine çekmek istedik
12 mahallenin birleştiği Kale Mahallemiz, 8000 bin nüfuslu bir mahalle. Burada yaklaşık 2000 civarında da çocuğumuz var. Bunun 1000 tanesi okul yaşına yakın çocuklar. Bizler burada yaşanmışlıklardan yola çıkarak, geçmişte yaşadığımız, gördüğümüz olaylardan edindiğimiz tecrübeyle Kale Gençlik Platformunu kurmaya karar verdik. Burada amacımız; çocuklarımızı kötü alışkanlıklardan uzak tutmak, sosyal faaliyetlerin içerisinde bulundurarak ve etkinlikler düzenleyerek yaşamın içerisine çekmekti çocuklarımızı. Yaptığımız etkinlikler ve faaliyetlerle çocukların hem beden hem de beyin yorgunluğunu sağlayarak yani bir uğraş ve motive kaynağı bularak bu çocuklarımızı teknoloji bağımlılığından ve tüm kötü bağımlılıklardan kurtarmak amacıyla kurduk. Bizim buradaki amacımız ise bu çocukların hayatına dokunuyoruz. Kimlerle arkadaşlık yapıyorlar, nerelere gidiyorlar, nasıl davranıyorlar, hangi branşlara ilgi duyuyorlar bunları da takip ediyoruz. Çocuklarımızın okullarıyla sürekli iletişim halindeyiz. Hangi konuda başarılılar, eksikleri neler, devamlılıkları ne düzeyde bunları sürekli olarak takip ediyoruz. Çocukların yanı sıra mahalleli ailelerimize yardımcı olmaya çalışıyoruz, engellilere yardımcı olmaya çalışıyoruz. Eksikleri gönüllülerin verdiği desteklerde kapatmaya çalışıyoruz. Şehrin göbeğinde olmasına rağmen görünmeyen, bilinmeyen ve yaşamına dokunulmayan bir mahalle ne yazık ki… Biz de bu mahallelilerle gönüllüler arasında bir köprü kuruyoruz. Bu mahalleye destek getirmeye çalışıyoruz. Bu mahallenin de farkında olunmasını istiyoruz.

Faaliyetlerinizden bahseder misiniz?
Birçok etkinlikte bulunduk
Yaptığımız birçok etkinlik var. Çocuklarımızı meclise götürdük. O meclisin atmosferini yaşasınlar. Kanunlar nereden çıkıyor, neler onları etkiliyor bunları görsünler istedik.  Geçtiğimiz yıllarda mahallemizde evcil hayvan ölümü çok fazlaydı. Çocukların bilinçsizliğinden kaynaklı olarak ortaya çıkan bu durumu düzeltmek için çocuklarımızı hayvanlarla da kaynaştırdık. Çocuklarımıza sorumluluk verdik. Mahallede hayvanlar için mama dağıttık, su kapları bıraktık. Bu faaliyetler sonrasında mahallede evcil hayvan ölümü neredeyse hiç yaşanmadı. Bunun yanı sıra Yenihayat İlköğretim Okulunda okuma etkinlikleri yaptık. Mahalleliyle, esnafla kaynaştırmak ve Kale Mahallesinin o kötü imajını değiştirmek için Mahallemizi temizleme etkinlikleri yaptık. Kale Mahallesi’nde artık çevresine temiz bakan çocukları var. Aşure ayında aşure dağıttık. Yaz tatili boyunca dersler verdik. Platformumuzdaki öğretmen arkadaşlarımızın büyük özverisiyle mahalle çocuklarımızın eksik derslerini tamamlamak amaçlı etkinlikler düzenledik. 

Platform ne kadar süredir etkin?
“Çok kısa bir sürede farkındalık yarattık”
Bir yıl gibi kısa bir süre oldu. Kale Gençlik platformu bu bir yılda çok büyük adımlar attı. Hatta koşarak devam ettik ve ediyoruz. Birçok dernek ve platformun yıllardır yapamadığı birçok faaliyeti bizler bir yıl gibi kısa bir süreye sığdırdık. Birçok dernekten ve kurum, kuruluştan tebrik ve destek aldık. Çok kısa bir sürede farkındalık yarattık. Bundan mutluluk duyuyoruz. Mahalleli çocuğunun farkına vardı. Daha fazla önem göstermeye başladı. İstekleri, beklentileri ve hayalleri çok. Bu mahallede genellikle bayanlar çalışıyor. Getirdikleri gelir ve devletten aldıkları destek bir yere kadar yetiyor. Mahallenin her yönüne dokunmak istiyoruz. Burası artık turistik bir bölge. Burada dilenen, mendil satan, süs havuzlarında yüzen, lokantaların önünde ekmek dilenen çocuklar görmek istemiyoruz. Bunun için buradayız. Bunu kısmen de olsa başardığımızı görüyoruz ve duyuyoruz. Tabi bunlar bizi sevindiriyor ve daha çok şey yapabilmek adına motive ediyor. 
Platformda yaklaşık 700 üyemiz var. Birçok meslekten, belirli bir eğitim seviyesine sahip insanlardan oluşuyor üyelerimiz. Bunun çok avantajlarını gördük. Örneğin yanımızda Ressam Demet Adalı var. Bu çocuklara sanatı sevdirmek için zamanını, emeğini, çabasını buraya harcıyor. Bir çocuk kurtarmak için elini uzatmaya çalışıyor. Birçok meslekten insanımız var platformda bu şekilde çocuklara bir umut olmak için uğraşan. Sağ olsunlar bu çocuklara el uzatabilmek için adeta yarışıyorlar fakat ne yazık ki daha fazlası lazım. Daha çok desteğe ihtiyacımız var. Bu platformun bütün emekleri gönüllülerin bağışı ve destekleri. 

Çocukların katılımı ne düzeyde?
Çocuklarımız çok hevesliler

Çocuklarımız hem bize güveniyorlar hem de çok hevesliler. Ailelerimizde keza aynı şekilde çok güveniyorlar ve kendileri çocuklarını getirip platformumuza kayıt ettirmek istiyorlar. Bu anlamda çok yüksek düzeyde katılım var. Çocuklarımızda da bu düzeyde gelişim sağladık. Bu bizi çok mutlu ediyor. 
Çocuklarımızın yeteneklerini keşfederek yönlendirmeler de yapıyoruz. Becerilerine göre yönlendiriyoruz. Kalenin iki yüzü vardır; bir tarafı gülen yüzü bir tarafı ise ağlayan yüzü. Ağlayan yüze hizmet ederken gülen yüzüyle de çocukları kaynaştırmaya çalışıyoruz. 

Platform olarak en çok neyin eksikliğini duyuyorsunuz?
Bir ‘Çatı’ya ihtiyacımız var
Bu mahallede çok yaşanmışlıklar oldu. Madde bağımlılığından ölen çocuklarımızdan tutun yıkılan hayatlar, dağılan aileler, perişan olan çocuklar… Zor durumda kalan insanları yıllarca gördük burada. Bu çocukların oyun oynayacak bir parkları bile yoktu. Bu çocukların sosyal hayata dokunabilecek herhangi bir durumu yok. Bundan yola çıkarak daha fazla bu tarz şeyler görmemek için buradayız. 50 yıldır bu mahallede yaşıyorum. Biz bu platformu yaşanmışlıklardan kurduk. Doğru bir iş yaptığımız kanaatindeyiz. Tamamen gönüllülük üzerine çalışıyoruz. Bir ‘Çatı’ya ihtiyacımız var. Bu çocukların teknolojiye, sanata ve eğitime ulaşabilecek bir çatı istiyoruz. Bu çatı altında bu çocuklara sanatı, sporu ve eğitimi sevdirebiliriz. Eksikliklerini daha kolay bir şekilde temin edebiliriz. 

Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Kalbinde çocuk sevgisi olan herkesi Kaleye davet ediyoruz

Dedim ya ben burada doğdum büyüdüm. Buradaki tüm insanlar beni tanır. Bana olan bir güvenleri var. Bana olan güvenleriyle birlikte gönüllülerimize de güven oluştu. Gönüllülerimizin de çocuklara yakınlaştıkça güven duyguları oluştu. Karşılıklı bir güven ortamında filizlendi bu platform. Şimdi ailelerimiz çocuklarının kollarından tutarak platformumuza kaydettirmek istiyorlar. 
Biz bu çocukların sadece maddi ihtiyaçlarını karşılamıyoruz. Bütün çocuklarımızın sosyal-ekonomik ihtiyaçlarının yanı sıra eğitimlerinin ve yaşamlarının da takipçisi ve denetçisi oluyoruz. Gönüllülerimizde aynı şekilde. Birçok kişi yaptığımız işleri görüyor, duyuyor ve destek olmak istiyor. Hem mahallemizden destek görüyoruz hem de gönüllülerimizden destek görüyoruz. Çok kısa bir zaman içerisine bir çok etkinlik sığdırarak çocuklarımı hep sıcak tuttuk. Beceremediğimiz iki şey kaldı. Bu çocuklarımızı bir yüzme havuzuna götüremedik bir de bir ‘Çatı’ yapamadık… 
Kale mahallesi ile sınırlı kalmayalım isteriz ama öncelikle kendi mahallemizden yola çıkmamız gerekiyordu. Biz de buradan başladık. İsterim ki tüm dünya çocuklarına ulaşalım, hizmet edebilelim, hiçbir çocuğumuz ağlamasın… Dünya çocuk üzerine yani gelecek üzerine kurulmalı diye düşünüyoruz. Bu doğrultuda öncelikle kendi mahallemizin çocuklarını daha sonra imkan dahilinde çevremizdeki çocukları kurtarmak istiyoruz. Biz bir ‘Çatı’ istiyoruz. Buradaki çocukların farkında olunsun el uzatılsın istiyoruz. Bu çocukların sevgi ve ilgi ihtiyaçları var. Kalbinde çocuk sevgisi olan herkesi Kaleye davet ediyoruz. Gelsinler misafirimiz olsunlar. Böyle turistlik bir alada, güzel bir ortamda bu çocukları da tanıma fırsatı bulsunlar. Kalenin bir başka yüzünü de görmüş olsunlar. Desteğe sevgiye çocuklar adına ihtiyaç var. Biz çocukları çok seviyoruz, herkes sevsin istiyoruz. Bize zaman ayırdığınız için gazetenize ve size çok teşekkür ediyoruz.

Bu çocuklar bizim çocuklarımız
Gönüllü Demet Adalı; “Kaledeki çocuklar Erkan Kaplan gibi bir ağabeyleri olduğu için çok çok şanslı ve elini uzattığında o çocukların hepsi koşup geliyor. Bu çocukların birçok şeye ihtiyacı var fakat en çok sevgiye ihtiyaçları var. Bu platformda sevginin olduğunun ve insanların onlara değer verdiğinin bilincindeler. İlk geldiğimde beni okulun kapasında koşarak karşıladılar. Hoş geldin dediler. Bu çocuklar bizim çocuklarımız. Onlara her zaman destek olmamız lazım. Sanat zaten bambaşka bir şey. Hayata mutlu bakmayı sağlar ve medeniyetlerin ışığıdır. Çocuklara da biz insan olmayı ve saygı duymayı en başta olmak üzere kendilerini çok değerli olduklarını anlatmaya çalışıyoruz. Bu platformda gerçekten yardım edilecek ve yardım edecek insanlar var. Bunu görmek beni o kadar mutlu ediyor ki… 

Etiketler:
 
Altın banka hesaplarına yaradı
 
Hayatını evinde beslediği 50 hayvana adadı
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Üntez: Günümüz çocukları sanata ilgili
Sanatın iyileştirici ve güçlendirici bir yanı olduğunu söyleyen Ressam ...
Savunma sanayindeki hedefler ele alındı
Ankara’da düzenlenen “I. Uluslararası Askeri Radar ve Sınır Güvenliği ...
Satranç Müzesi yeni sezona merhaba dedi
Satranç Müzesi, Piyanist Yeşim Gökalp ve Ressam Bükre Akduman’ın resim ...
 
Kadayıfta vergi indirimi talebi
Ankara Yufkacılar ve Kadayıfçılar Esnaf Odası Başkanı Mehmet Polat, yufkacılık ...
Hasan Rüzgar 16. kişisel sergisini açtı
16.kişisel sergisini açan Hasan Rüzgar, “Sergimin adı ‘Taşların Gizemi’, ...
Hint kınası popülerliğini artırıyor
Günümüzde dövmeden sonra vücudun süslenmesinde tercih edilen Hint kınası, ...
 
Çocuk kitapları, çocuğun gerçekliğine uygun olmalı
Doç. Dr. Canan Aslan, çocuk kitaplarının çocuğun gerçekliğine uygun olacak ...
Mavi At ile gelen “UMUT”
Ticari Hayat Gazetesi olarak bir araya geldiğimiz Yasemin Yeşilyurt, şizofreni ...
Altınköy’de 4. aşure etkinliği yoğun ilgi gördü
Altınköy Açık Hava Müzesi’nde, yoğun bir katılımla Geleneksel 4. Aşure Etkinliği düzenlendi.
 
TİCARİ HAYAT GAZETESİ
ARŞİV
ÇOK OKUNANLAR
YAZARLAR
Mert Can DUMAN
Mert Can DUMAN
PETROLÜN ATEŞİ YÜKSELİYOR
R Bülend KIRMACI
R Bülend KIRMACI
SANAYİLEŞME BİR YAŞAM SORUNU
İsmail CİNGÖZ
İsmail CİNGÖZ
TÜRKİYE YENİ DÜNYA DÜZENİNE HAZIRLANMALIDIR
Duran AKKAYA
Duran AKKAYA
SANAYİ ÜRETİMİ NEDEN ÖNEMLİ?
Hatice TOPÇU
Hatice TOPÇU
ÖĞRENME HIZI
Bünyamin ALTINTAŞ
Bünyamin ALTINTAŞ
SANAYİ ÜRETİMİ VE İŞSİZLİK
Nesrin ÖZOĞLU
Nesrin ÖZOĞLU
KONUT SEKTÖRÜNDE NELER OLUYOR ?
Esra SARI
Esra SARI
MEDİTASYON YAPMAK STRESİ AZALTIYOR
Oğuzhan SARI
Oğuzhan SARI
TELEFONSUZ YAPAMAZ OLDUK
Arda ÇELİK
Arda ÇELİK
SEKTÖRLEŞEN EĞİTİM
Av. Zeynep YETİŞGİN
Av. Zeynep YETİŞGİN
BONO ALACAKLISI İSENİZ ZAMANAŞIMI SÜRESİNE DİKKAT
Şira Yıldız ASAN
Şira Yıldız ASAN
HAYATA DAİR
Halil YATAR
Halil YATAR
ANKARA'NIN BAŞKANLARI UMUT VERİYOR
Seda TOLMAÇ
Seda TOLMAÇ
İLGİNÇ BİLGİLERE DAİR
Mustafa YILDIZ
Mustafa YILDIZ
CEMİYET İLE CEMAAT ARASINDAKİ FARK
Burcu ŞEN
Burcu ŞEN
BİR ACI ÜÇ KELİMEYE NASIL SIĞAR?
Ömer AĞAÇLI
Ömer AĞAÇLI
İNSANLIĞIN EZELİ VE EBEDİ İLLETİ(İLTİBAS)
Prof.Dr. Esat ARSLAN
Prof.Dr. Esat ARSLAN
KAYIKÇI DEĞİL "MEKTUP KAVGASI"
Gülçin KARLI İPEK
Gülçin KARLI İPEK
İLKLERİN KADINI SABİHA RIFAT GÜRAYMAN
Hicret TÜRKMAN
Hicret TÜRKMAN
KOMŞULUK ÖLMESİN
Hasan AKGÜL
Hasan AKGÜL
YEREL SEÇİMLER İÇİN BİR DEĞERLENDİRME
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
ENDİŞE VERİCİ!
Gamze Nur ERGİL
Gamze Nur ERGİL
BABA’YA İTHAFEN
Dursun ERKILIÇ
Dursun ERKILIÇ
LİBAS
Fatma Sena YAMAN
Fatma Sena YAMAN
SEVİNCİ ŞÜKÜR, ÜZÜNTÜSÜ SABIR
Serkan KUMDAKÇI
Serkan KUMDAKÇI
SEYRE DEVAM
Can Berk KANAT
Can Berk KANAT
DİŞİYİ KİŞİ YAPALIM!
Esra  YAZDIÇ DEMİR
Esra YAZDIÇ DEMİR
ŞALVARIYLA KÜRSÜYE ÇIKIYOR, AKADEMİSYENLERİN YAPAMADIĞINI YAPIYOR
Şahap YILMAZ
Şahap YILMAZ
İŞ PLANI NEDEN ÖNEMLİ?
Ali Asker DEMİRHAN
Ali Asker DEMİRHAN
YENİ TORBA KANUN TASARISININ VERGİ HÜKÜMLERİ
Mehmet GÖKTÜRK
Mehmet GÖKTÜRK
GERÇEĞİ HAKARET SAYMAK!
Abdurrahman SAĞKAYA
Abdurrahman SAĞKAYA
DEVLET HİZMET SATIN ALMALI
Oktay TAŞ
Oktay TAŞ
İŞİMİZ FİYAKA!
Cihangir TÜRKMEN
Cihangir TÜRKMEN
İHTİYAÇLARIM VE REFERANDUM
İsmet ORHAN
İsmet ORHAN
ÜÇ MUAMMADA... İLKLER NELER OLUYOR?
Sedat ERİŞ
Sedat ERİŞ
HALKIN BİLİNÇALTINDAKİ SORULAR-4
ÇOK YORUMLANANLAR
FACEBOOK'TA TİCARİ HAYAT
Ana Sayfa Gündem Ekonomi Şirketler Özel Haber Ankara Röportaj Sağlık
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva