ANA SAYFA GÜNDEM EKONOMİ ŞİRKETLER ÖZEL HABER ANKARA RÖPORTAJ SAĞLIK VİDEOLAR
Bakan Yardımcısı trafik kazasında hayatını kaybetti
Bakan Yardımcısı trafik kazasında hayatını kaybetti
Brezilya’da silahlı saldırgan 17 yolcuyu rehin aldı
Brezilya’da silahlı saldırgan 17 yolcuyu rehin aldı
Hemşin’de festvial sona erdi
Hemşin’de festvial sona erdi
AB'den İngiltere'ye tepki
AB'den İngiltere'ye tepki
Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov'dan İdlib açıklaması
Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov'dan İdlib açıklaması
HABERLER>ÖZEL HABER
10 Haziran 2019 Pazartesi - 07:21

İşsizlik ve kayıtdışına çözümler aranmalıdır

Türkiye emekliler Derneği Genel Başkan Yardımcısı ve Kayseri Şube başkanı Gazi Aykırı, işsizliğin giderilmesi ve kayıtdışı ile mücadelenin öneminden dikkat çekti.

İşsizlik ve kayıtdışına çözümler aranmalıdır

HALİL YATAR
 

Türkiye emekliler Derneği Genel Başkan Yardımcısı ve Kayseri Şube başkanı Gazi Aykırı ile ülkemizdeki fon sistemi ve emeklilerin durumu üzerine konuştuk. 
Aykırı ülkemizde tasarrufun sorunlu bir alan olduğunu ve ne yazık ki fonlarında bu doğrultuda anlamına uygun kullanılmadığının altını çizdi. Aykırı, “Ülkemizde, kurulan ve yönetilen fonlar ile ilgili başarılı bir geçmişe sahip olmadığımızdan, fon sistemlerine kuşku ile bakılmıştır. Örneğin, zorunlu tasarruf fonu ve konut edindirme yardımı, çalışanların ve emeklilerin haklarının tesliminde iyi yönetilmemiş ve kapatılmıştır.” dedi.

Aykırı ayrıca işsizlik ve kayıt dışı ile mücadelenin önemine değinerek, ““İşsizliğin giderilmesine çözümler aranmalıdır. Kayıt dışı ile mücadele edilmelidir. Toplumun geleceğini güvence altına alan sosyal güvenlik sistemimiz iyileştirilmeli ve insanca yaşamaya yetecek bir aylığın ödenmesi, sosyal devletin en temel görev olmalıdır.” Dedi.
 

Fon sisteminde başarı bir geçmişiz yok”
Fon sistemlerine kuşku ile bakıldığını ve kesintilerin doğru değerlendirilmediği düşüncesinin yaygınlaştığını belirten Gazi Aykırı, “İş hukukunun en önemli güvencelerinden olan kıdem tazminatının fon sistemine dönüştürülmesine ilişkin çalışmalar, çalışanların ve sendikaların tepkisini çekmiştir. Hükümet yetkililerinin açıklamalarında, kıdem tazminatı konusunda bütün işçilerin fona kapsamına alınacağı ve bireysel emeklilikle entegre olan bir sistemin kurulacağı öngörülmüştür.

Ülkemizde, kurulan ve yönetilen fonlar ile ilgili başarılı bir geçmişe sahip olmadığımızdan, fon sistemlerine kuşku ile bakılmıştır. Örneğin, zorunlu tasarruf fonu ve konut edindirme yardımı, çalışanların ve emeklilerin haklarının tesliminde iyi yönetilmemiş ve kapatılmıştır. Yatırılan kesintiler, enflasyonun altında nemalandırılmış ve iyi bir örnek olmamıştır.” dedi.
 

Fonun amacı dışına çıkılmıştır
İşsizlik sigortası, sigortalı işsizler için belli bir süre gelir kaybını önleyen bir ödeme olmasına rağmen, yararlanma koşullarının ağır olması ve ödemelerin düşük kalması, fonun amacı dışına çıkıldığını belirten Aykırı, “Ödeme süreleri de en fazla on ayla sınırlı olması, eleştirilen konuların başında gelmektedir. Esnek çalışma türlerinin arttığı bir dönemde işsiz kalındığında, son üç yılda 600 gün prim ödeme koşulunun aranması, yararlanmayı daraltmıştır. Ödemelerin hesaplanmasında da adil bir yöntem getirilmelidir.  
Bu uygulamalara bakıldığında, fon sistemlerine karşı çıkılmaktadır. Kıdem tazminatının fon kapsamına alınmasına da aynı kuşkuyla bakılmaktadır. İşçiler için bir gelir ve iş güvencesi özelliği taşıyan ve işçinin ücretinin bir parçası olan kıdem tazminatının ödenmesi koşullarının daraltılması, hak kaybı olarak görülmelidir. İş güvencesi özelliği taşıyan kıdem tazminatında değişikliklere gidildiğinde, işverenin sorumluluğu değişeceğinden, işçinin işten çıkarılması daha kolay hale gelebilir. 

Bir diğer hak kaybı ise, kıdem tazminatının son ücret üzerinden ödenmesi yerine, her ay ücretten kesilen primler fonda toplanacak olmasıdır. Hangi yüzdelere göre prim kesileceği ve 30 gün kriterinin korunup korunmayacağı da tartışmalı bir konudur.” ifadelerini kullandı.
 

Emeklilerimizin aylıkları geçime yetmiyor
Emeklilerin aldığı aylıkların geçinmesine yetmediğinin altını çizen Aykırı, “Aylıklar yetersiz kaldığından, emeklilerimiz sosyal güvenlik destek primi ödeyerek çalışmaktadırlar. Emeklilerimiz için hangi koşullarda kıdem tazminatına hak kazanılacağı, bugünde en önemli sorun olmaktadır. İşveren iş sözleşmesini fesh etmediği sürece, kıdem tazminatları ödenmemektedir. Burada yapılması gereken, bir yıl çalışması olan her bir çalışanın kıdem tazminatının ödenmesini güvence altına alan değişikliklerin yapılmasıdır. Emeklilerimizin aylıkları geçime yetmediğinden, iş bulunması durumunda çalışmaktadır. İşten ayrılmalarda ise, kıdem tazminatları ödenmediğinden bir mağduriyet yaşanmaktadır.” dedi.
 

Ülkemizde tasarruf sorunlu bir alan
“Ülkemizin tasarrufu sorunlu bir alandır.” Diyen Aykırı sözlerine şöyle devam etti; “Ücretler düşük kaldığından, tasarruf yapılmada ve fon sistemlerinde başarılı olunamamıştır. Sigorta prim kazançlarına bakıldığında, asgari ücret üzerinden prim yatıran yüzde 50’lere varmaktadır. Bu bile, ücretlerin yetersizliğinin görülmesinde en önemli göstergedir. Bu yönüyle bakıldığında, kıdem tazminatı işsiz kalındığında, belli bir süre gelir kaybını karşılayan bir ödemedir. Bu yönüyle korunmalıdır.
Hükümet, bu konuda kapsamlı değerlendirmeleri sosyal taraflarla birlikte yapmalıdır. Uzlaşma sağlanmadan bir değişiklik olmayacağını konusunda bir güvencesinin olması, her kesim için olumlu bir bakıştır.”
 

İşsizlik ve kayıtdışına çözümler aranmalıdır
İşsizlik ve kayıt dışı ile mücadele edilmesi gerektiğini söyletyerek tamamlayan Aykırı, son olarak şu cümlelere yer verdi; “İşsizliğin giderilmesine çözümler aranmalıdır. Kayıt dışı ile mücadele edilmelidir.
Toplumun geleceğini güvence altına alan sosyal güvenlik sistemimiz iyileştirilmeli ve insanca yaşamaya yetecek bir aylığın ödenmesi, sosyal devletin en temel görev olmalıdır.”

Dernek hakkında
Kısa adı TÜED olan Türkiye Emekliler Derneği 1970 yılında Ankara’da kurulmuştur.
Türkiye’deki emekli, dul ve yetimlerin toplam sayısı yaklaşık 12 milyon civarındadır. Türkiye Emekliler Derneği bugün itibariyle yurt çapında toplam 108 şubesiyle üyesi olsun olmasın bütün emekli, dul ve yetimlere hizmet vermektedir.

Dernek, 17 sivil toplum örgütünün katılımıyla oluşturulan Emek Platformu’nun saygın bir üyesidir. 
Dernek, kısa adı AGE-Europe olan Avrupa Birliği Yaşlılar Platformu’nun da gözlemci üyesi olarak AB’de ülkemiz emeklilerini ve yaşlılarını temsil etmektedir.

Derneğin kuruluş amaçları 
1-Üyeler ile dul ve yetimlerinin sosyal, kültürel ve ekonomik yönlerden kalkınmasını sağlamak için her türlü hak ve menfaatlerinin korunmasına çaba harcamak,
2- Üyelerin problemlerinin çözümlenmesinde ilgili kuruluşlar ve makamlar nezdinde teşebbüse geçmek,
3- Bünyesindeki Hukuk Bürosu’nun yanı sıra, Avukatlar da tutarak üyelerin adli ve idari mahkemelerdeki işlerini takip etmek ve bu suretle haklarını korumak,
4- Okul çağında ve yardıma muhtaç üye çocukların öğrenimlerini başarıyla tamamlayabilmeleri için olanaklar ölçüsünde yardımda bulunmak, yüksek öğrenim bursları vermek,
5- Öğrenci kurs ve yurtları açmak,
6-Yaşlı, hasta ve bakıma muhtaç üyeler için sağlık ocakları ve huzurevleri açmak,
7-Eğitim amaçlı sosyal tesisler kurarak; üyelerin bilinçlenmesi için gerekli programları uygulamak ve aynı zamanda dinlenme, tanışma ve dayanışma imkanlarını sağlayacak kamplar kurmak,
8-Üyelerin sosyal ve kültürel faaliyetleri için lokaller açmak,
9-Basın aracılığıyla yayınlar yapmak, üyelerin çıkarları yönünde ülke gündemini izleyerek gerekli noktalarda müdahil olmak,
10-Üyelerin eğitimi için konferans, seminer ve panel gibi etkinlikler düzenlemek.

Etiketler:
 
Yenimahalle’ye 11 kültür ve sanat Merkezi
 
Başkan Turgut Altınok: Avanta ve gasp dönemi bitti
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Reklamcıydı şimdi ise tasarımcı
Uzun yıllar reklam sektöründe çalışan Selen Gökalp, hobisini mesleğe dönüştürerek ...
Radyoya olan ilgi tahmin edilenden fazla
En genç radyo tamircilerinden biri olan Ahmet Turan, radyo kullanımının ...
Banu Kaya'nın tasarımları göz dolduruyor
El emeği ile yaptığı birbirinden renkli örgü bebek, battaniye, çanta, ...
 
Fitness şart
Son yıllarda kişisel antrenörlerle yapılan antrenmanların arttığını söyleyen ...
101 eser 30. Yıl özel sergisinde
Cumhuriyet dönemine, özgün çalışmalarıyla imza atan toplam 60 sanatçının ...
Doğal mucize; bıttım sabunu
Siirt’te yetişen bıttım ağacının menengiç yapraklarından elde edilen bıttım ...
 
Etkin diş temizliği nasıl olmalı?
Top, etkili bir diş fırçalama için kullanılması gereken fırça ve macun ...
Biletler Tükendi!
Ankara Şehirler Arası Terminal İşletmesinde biletler tükendi. Otobüs firmaları ...
Görme engelli öğrenciler yetenekleriyle alkış aldı
“Çok Bilen Çok Yanılır” isimli tiyatro oyunu ile başarılı bir performansa ...
 
TİCARİ HAYAT GAZETESİ
ARŞİV
ÇOK OKUNANLAR
YAZARLAR
Duran AKKAYA
Duran AKKAYA
KİRAZ, FINDIK, İNCİR, KAYISI ÜRETİMİNDE İLK SIRADAYIZ
Bünyamin ALTINTAŞ
Bünyamin ALTINTAŞ
ENFLASYON BEKLENTİLERİ ÜZERİNE
Nesrin ÖZOĞLU
Nesrin ÖZOĞLU
İNSANA CAN OLMAK
Seda TOLMAÇ
Seda TOLMAÇ
DOĞAYA MÜDAHALE EDERKEN YOK OLAN BİZLERİZ
Hatice TOPÇU
Hatice TOPÇU
EKOLOJİK DENGENİN BOZULMASI VE İNSANLIĞIN GELECEĞİ
Esra SARI
Esra SARI
SAĞLIKLI BESLENEMEME SORUNSALI
Oğuzhan SARI
Oğuzhan SARI
GERİ DÖNÜŞTÜR
Arda ÇELİK
Arda ÇELİK
İDEAL ROL MODELLER!
Şira Yıldız ASAN
Şira Yıldız ASAN
SADE YAŞAMAK- 2
Ömer AĞAÇLI
Ömer AĞAÇLI
7 NEFS, 7 AKIL MERTEBELERİ
Burcu ŞEN
Burcu ŞEN
Cilt bakımında yapılan hatalar
Av. Zeynep YETİŞGİN
Av. Zeynep YETİŞGİN
KARŞILIKSIZ ÇIKAN ÇEKTE ALACAKLININ HAKLARI
Mert Can DUMAN
Mert Can DUMAN
ÇİN ARTIK SERT OYNUYOR
R Bülend KIRMACI
R Bülend KIRMACI
ATATÜRK EN BÜYÜK İKTİSATÇIDIR -2
İsmail CİNGÖZ
İsmail CİNGÖZ
YENİ SAVAŞ SİLAHI: MÜLTECİLER
Mustafa YILDIZ
Mustafa YILDIZ
FAİL İLE FİİLİ ARASINDAKİ DENGE
Halil YATAR
Halil YATAR
YAZ SONUNDA GELDİ
Prof.Dr. Esat ARSLAN
Prof.Dr. Esat ARSLAN
KAYIKÇI DEĞİL "MEKTUP KAVGASI"
Gülçin KARLI İPEK
Gülçin KARLI İPEK
İLKLERİN KADINI SABİHA RIFAT GÜRAYMAN
Hicret TÜRKMAN
Hicret TÜRKMAN
KOMŞULUK ÖLMESİN
Hasan AKGÜL
Hasan AKGÜL
YEREL SEÇİMLER İÇİN BİR DEĞERLENDİRME
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
ENDİŞE VERİCİ!
Gamze Nur ERGİL
Gamze Nur ERGİL
BABA’YA İTHAFEN
Dursun ERKILIÇ
Dursun ERKILIÇ
LİBAS
Fatma Sena YAMAN
Fatma Sena YAMAN
SEVİNCİ ŞÜKÜR, ÜZÜNTÜSÜ SABIR
Serkan KUMDAKÇI
Serkan KUMDAKÇI
SEYRE DEVAM
Can Berk KANAT
Can Berk KANAT
DİŞİYİ KİŞİ YAPALIM!
Esra  YAZDIÇ DEMİR
Esra YAZDIÇ DEMİR
ŞALVARIYLA KÜRSÜYE ÇIKIYOR, AKADEMİSYENLERİN YAPAMADIĞINI YAPIYOR
Şahap YILMAZ
Şahap YILMAZ
İŞ PLANI NEDEN ÖNEMLİ?
Ali Asker DEMİRHAN
Ali Asker DEMİRHAN
YENİ TORBA KANUN TASARISININ VERGİ HÜKÜMLERİ
Mehmet GÖKTÜRK
Mehmet GÖKTÜRK
GERÇEĞİ HAKARET SAYMAK!
Abdurrahman SAĞKAYA
Abdurrahman SAĞKAYA
DEVLET HİZMET SATIN ALMALI
Oktay TAŞ
Oktay TAŞ
İŞİMİZ FİYAKA!
Cihangir TÜRKMEN
Cihangir TÜRKMEN
İHTİYAÇLARIM VE REFERANDUM
İsmet ORHAN
İsmet ORHAN
ÜÇ MUAMMADA... İLKLER NELER OLUYOR?
Sedat ERİŞ
Sedat ERİŞ
HALKIN BİLİNÇALTINDAKİ SORULAR-4
ÇOK YORUMLANANLAR
FACEBOOK'TA TİCARİ HAYAT
Ana Sayfa Gündem Ekonomi Şirketler Özel Haber Ankara Röportaj Sağlık
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva