ANA SAYFA GÜNDEM EKONOMİ ŞİRKETLER ÖZEL HABER ANKARA RÖPORTAJ SAĞLIK VİDEOLAR
Türkiye'deki koronavirüs salgınında son durum
Türkiye'deki koronavirüs salgınında son durum
'Tedbirlerde vitesi büyütmeye ihtiyacımız var'
'Tedbirlerde vitesi büyütmeye ihtiyacımız var'
Bakan Akar: Azerbaycan'ın yanındayız
Bakan Akar: Azerbaycan'ın yanındayız
Ankara'da DHKP-C operasyonu: 7 gözaltı
Ankara'da DHKP-C operasyonu: 7 gözaltı
Afrika'da antikor teslerine başlanacak
Afrika'da antikor teslerine başlanacak
HABERLER>ÖZEL HABER
24 Şubat 2020 Pazartesi - 07:16

İnsanlara bakış açım değişti

Yenimahalle Gençlik Merkezi Gönüllü Gençlik Lideri Mukaddes Cüre, “Yenimahalle Gençlik Merkezi’yle ve Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın bünyesinde yer alan gençlik merkezleriyle tanıştığımdan beri sosyal yaşantım ve insanlara bakış açım çok fazla değişti.” dedi.

İnsanlara bakış açım değişti

HATİCE KARATAŞ

Gençlik ve Spor Bakanlığı bünyesinde faaliyet gösteren Gençlik Merkezleri, eğitim, kültür, sağlık ve sosyal hizmet alanında gençlere büyük hizmet veriyor. Merkezlerde yürütülen faaliyetler gençlerin kişisel gelişim becerileri kazanmasına, sosyal ve kültürel aktivitelerde bulunmasına olanak sağlıyor. Ticari Hayat Gazetesi olarak Bakanlığın kurduğu ilk gençlik merkezi olan Yenimahalle Gençlik Merkezi Gönüllü Gençlik Lideri Mukaddes Cüre ile gençlik merkezinde yürütülen faaliyetler ve gönüllü gençlik liderliği hakkında konuştuk. 

Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?

Ankara’da ikamet ediyorum Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Gazetecilik son sınıf öğrencisiyim. İki yıldır gönüllü gençlik lideri olarak çalışıyorum. 

Yenimahalle Gençlik Merkezi’nde ne gibi faaliyetler yürütülüyor?

Burada sosyal sorumluluk projeleri yapıyoruz. Merkez faaliyetlerinde belirli kurslar var. İşaret dili kursu, diksiyon kursu, kişisel gelişim kursu gibi çeşitli kurslar var. Öğrenciler ilk başta zamanlarını bunlarla değerlendiriyorlar. Bunlar haricinde sosyal sorumluluk projesi kapsamında hayvan barınaklarına ve LÖSEV’e gidiyoruz. Köy okullarına yardımlarda bulunuyoruz. Kardeş köy okullarımız oluyor onlarla sürekli iletişim halinde oluyoruz. Onun haricinde bir genç bize geldiğinde “Böyle bir fikrim var. Ben bunu değerlendirmek istiyorum. Neler yapabiliriz?” dediğinde burada herkesle oturup o konu hakkında konuşabiliyor, fikir alışverişi yapabiliyoruz. Bunun haricinde genç illa burada bir etkinlik olduğunda buraya gelmiyor. Genç, sabahtan akşama kadar dışarıda ne yapacağım? Düşüncesindense buraya gelip bir bardak çay içebiliyor, liderlerle görüşebiliyor. Kütüphane var, kütüphanede ders çalışabiliyor. Müzik odamız var. Gelip burada istediği gibi hareket edebiliyor. Örneğin, birinin doğum günü var dışarıda kutlamak istemiyor buraya gelip kutlayabilir. Arkadaşlarıyla oturabilir, sohbet edebilirler. Bunun hiçbir kısıtlaması yok. Yenimahalle Gençlik Merkezi ve bütün gençlik merkezleri gence ait. Kültür gezilerimiz oluyor. Onlara katılım sağlayabiliyorlar. Bakanlıkta belirli yarışmalar oluyor. Bilgi yarışmaları, şiir yarışmaları, müzik yarışmaları oluyor. Duyurularını yapıyoruz. Bunlar genellikle okulların ikinci döneminde gerçekleşiyor. Şuanda da bilgi yarışmasının hazırlığı aşamasındayız.

Hangi yaş grubunda olanlar bu merkezlerden faydalanabilir?

Normalde Bakanlığımız ve gençlik merkezi 14-29 yaş arasındaki tüm gençlere hitap ediyor. Yani 22’den sonra genç okusun-okumasın, çalışsın-çalışmasın önemli değil. 14- 29 yaş arasındakilere genç tabiri kullandığımız için bu yaş aralığındaki herkes gelebilir ve tüm faaliyetlerden yararlanabilir. 

Yenimahalle Gençlik Merkezi’nde yürütülen faaliyetlere ilişkin bilgilere nasıl ulaşabiliriz?

Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın internet sitesi var. Bakanlığın yaptığı tüm faaliyetleri buradan öğrenebiliyoruz. Bakanlığın sayfasında tüm gençlik merkezlerinin bilgisine ulaşabilirler ya da gençlik merkezlerine gelip öğrenebilirler. Aynı zamanda bizi “ankarayenamahallegm” adıyla twitter ve instagram hesaplarından takip edebilirler. Genç gönüllüler diye bakanlığımızın yaptığı bir internet sitesi var. Hangi gençlik merkezinde etkinlik varsa oradan öğrenebilirler ve katılım sağlayabilirler. Aynı zamanda Bakanlık bu etkinlikleri duyuruyor. Biz bunları okullara giderek de duyuruyoruz. Her gençlik merkezinin sınırlı olan bir çerçevede belirli okulları var. Biz bunun duyurusunu yapıyoruz. Okullarda temsilci gençlerimiz var. Okuldaki temsilci gençlerimizle okullarda daha rahat iletişim kurabiliyoruz. Bu temsilci gençler Bakanlığın sayfasında birebir gözüküyor. Onları biz siteme kaydediyoruz ve yaptıkları her çalışma onların ilerde önüne geliyor. Bu onlara artı bir puan getiriyor. İş yaşantılarında olsun ya da yapacakları bir faaliyette bir yerden destek alacakları zaman “Bu genç bunları yapmış biz de buna böyle bir destek olabiliriz” diyerek referans oluyoruz.

Yürütülen faaliyetlere talep en çok hangi yaş grubundan ve kimlerden geliyor?

Kurs bağlamında baktığımızda kızlarda daha çok katılım var ama genel olarak baktığımızda birbirinden fazla ya da eksik diyemeyiz. Belirli bir oran var evet ama her iki kısımda da katılım yüksek. Çünkü burada ailelerin güveni önemli. Öğrenci bir iş yapacağı zaman, bir yere gideceği zaman biz onlarla birebir iletişim kurabiliyoruz. Burayı ailelerde çok fazla benimsiyorlar. Lise ve üniversite öğrencilerinden katılım daha yüksek. Üniversiten sonraki süreçte katılım daha az oluyor. 22 yaşından sonraki süreçte katılımın daha az olmasının sebebini de şuna bağlıyorum. Okullarda ve üniversitelerde insanlar sosyal faaliyet yapma şansını daha çok buluyorlar ama iş yaşantısına girdiklerinde böyle bir fırsatları olmuyor. O yüzden genellikle lise ve üniversite öğrencileri daha fazla katılım sağlıyor. Bizim whatsapp gruplarımız var. Bir sorun olduğunda, bir etkinlik olduğunda herkesin oradan birbirine ulaşabileceği gönüllüler grubumuz var. Bu şekilde herkesle daha kolay yoldan iletişim kurabiliyoruz.  Bize talepler şu yönde oluyor. Bunu kurs olarak düşünürsek “kurs açılacak mı?” diye soruyorlar.  Çünkü buradan belirli kurslar aldıklarında örneğin, diksiyon gibi bir kişisel gelişim kursundan MEB’den onaylı belge alıyorlar. Kişiler bunu CV’lerine eklediklerinde daha olumlu dönüşler alıyor. “Bu gibi faaliyetler tekrar olacak mı?” diye dönüşler alıyoruz. Ön talepler alıyoruz. Sürekli bir kurs serüvenimiz var. Bunun haricinde özellikle gezilerimiz olduğunda çok fazla talep alıyoruz çünkü insanlar yeni yerler görmek istiyor. Bakanlığa ait olduğu için tamamıyla ücretsiz gerçekleşiyor. Aynı zamanda Bakanlığın kapsamında olduğu içinde güven veriyor. Bu nedenle güven problemi yaşamadığımız için geri dönütler çok fazla oluyor. 

En çok talep edilen veya ilgi gören kurslar hangileri?

Yenimahalle Gençlik Merkezi olarak düşündüğümüzde işaret dili kursuna çok talep var. İşaret dili, diksiyon bunlara daha çok talep var. İşaret dilinin çok talep görmesinin birinci sebebi, buradaki hocamız çok iyi biri, işinin gerçekten erbabı. Bende ilk geldiğimde “işaret dili nasıl olur? insanlar normalde konuşmayı sevmezler ama birde kendilerini anlamayan biriyle işaretlerle nasıl anlatacak” diye düşünüyordum. Bence bunun ilgi görmesinin bir diğer sebebi de artık insanların farklı yönelimler elde etmesi. Kendi gibi olanla değil kendinden daha farklı olanla iletişim kurmayı da istiyor. Biraz bunda sosyal medyanın etkisinin olduğunu da düşünüyorum. Çünkü işaret diliyle şarkı çevirenler çok fazla. Ama işitme engelliler duymadıkları için o müziğinde bir anlamı olmuyor o yüzden aslında onlarda bu duruma çok kızıyorlar. “Müziği çevirmeyin çünkü biz onu tınıyı bilmiyoruz”diye. Sadece farklı kelimeleri çeviriyorsun ama o anlamıyor. Bu konuda işitme engellilerden gelen bir tepki var. Benim fikrime göre bir iletişimci olarak hem kendim gibi olanlar hem de benden farklı olanlarla tamamıyla bir iletişim serüvenim devam etsin istemiştim, o yüzden katılmıştım. Onlarla iletişim kurduğum için çok da memnunum. Biz kendimizi konuşurken ifade edemezken onlar konuşamadan ifade etmeye çalışıyorlar ve onların o duygusunu, ne hissettiğini onları anladığımızda daha iyi biliyoruz. Mesela ben bir işitme engelliyle konuşurken beni de işitme engelli zannediyorlar. Yanımda duran insanlar şunları söylüyorlar “Yazık genç yaşta bak duymuyor” diyor ancak ben hepsini duyuyorum ama onlara bir tepki göstermiyorum. Çünkü o zorluğu bende yaşamak istiyorum. Onların hakkında konuştuğumuzu gayet net anlıyorlar, yüz ifademizden, hareketlerimizden, her şeyi algılıyorlar, bazısı dudak okuyor. 

Başka hangi kurslar var?

Merkezimizde ney kursumuz da var. Ney kursumuzu da burada Gönüllü Gençlik Liderliği yapan bir arkadaşımız veriyor. O da konservatuvar okuyor gönüllü olarak hafta sonları veriyor kursu. O kursa da üniversite ve lise öğrencilerinden katılım var ve katılım ona da çok yüksek. Robotik kodlama derslerimizde var. Ona da talep çok yüksek. Onda biz büyük yaş grubuna değil küçük yaş grubuna veriyoruz. Ortaokul öğrencileri genellikle. Bunda talep çok yüksek çünkü okullarda verilen robotik kodlama dersleri yeterli olmadığı için öğrenciler eğitimini burada tamamlamak istiyor. Kişi sayımız az olduğu için birebir ilgilenmek daha kolay oluyor. Bakanlığın bu konuda desteği de çok fazla. Kısıtlı bir mekânımız olduğu için örneğin, işaret dilinde 25 kişiyse kodlamada 10 kişi alabiliyoruz. Bilgisayar sayımıza ve oturma planımıza göre kontenjan belirliyoruz.

Diksiyona da çok fazla talep var ve Yenimahalle Gençlik Merkezi’nde çok fazla açılan bir kurs. Bu konuda da artık işe alımlarda diksiyon belgesinin önemi gibi şeylerin etkili olduğunu düşünüyorum. Zaten bu gruba da daha çok üniversite öğrencileri geliyor. Üniversite öğrencilerinde CV’ye yazmak için hem MEB’den onaylı hem de ücretsiz bir kurs. Başka bir yere gittiklerinde ücret verecekler ama burada ücretsiz ve hocalarımızda kaliteli hocalar. Sürekli değişen hocamızda yok. Yıllardır buradaki genci tanıyan, onunla iletişim kuran hocalar. Kurs sürelerinde ise işaret dili okul dönemi boyunca sürüyor. Çünkü işaret dilinin öğrenilmesi kolay bir süreç değil. Diksiyon ise 8 hafta sürüyor.

Gönüllü Gençlik Liderliği nedir? Bundan biraz bahsedebilir misiniz?

Gönüllü gençlik liderliğini anlatacak olursam, Gönüllü Gençlik Liderliğinde Bakanlık şöyle bir kolaylık sağlıyor, bize açtığı o kadroda biz burada faaliyetler yapıyoruz, bu faaliyetler sonucunda biz eğer devletten öğrenim kredisi alıyorsak bursa çevriliyor, eğer yurtta kalıyorsak yurdun ücreti Bakanlık tarafından ödeniyor. Gönüllü Gençlik Liderliği kadrosunda bu gerçekleşiyor. Biz de bunların karşılığında hem burada hayatı öğreniyoruz hem birçok kişiyle karşılaşıyoruz ve çok fazla gençle iletişim kuruyoruz. Aynı yaş grubundayız ama onlarla nasıl iletişim kuracağımızı öğreniyoruz. Ya da birinin sıkıntısı olduğunda, biri çok mutlu olduğunda bütün duygularını burada paylaşıyoruz. Aile olduk artık. Bunun haricinde haftanın belirli günleri buradayız bizden tamamıyla tüm günümüzü burada geçirmemiz istenmiyor. Derslerden arta kalan zamanlarda ders programımıza göre buraya geliyoruz. Hepimiz üniversite okuyoruz. Farklı üniversitelerden farklı bölümlerden arkadaşlarla fikir alışverişi yapıyoruz. 

Gönüllü Gençlik Lideri olabilmek için ne yapmalıyız?

Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın belirli sürelerde “Gönüllü Gençlik Liderliği” çatısı altında bir kadrosu oluyor. O kadroya üniversitelilerden belirli kişiler başvuruyor. Bunun başvuru süreçleri var. Başvurunuz kabul edildikten sonra merkez faaliyetleriyle beraber çalışmaya başlıyorsunuz. Ben buraya ilk işaret dili kursuyla başladım. İşaret dili kursuna geliyordum. Sorasında Gönüllü Gençlik Liderliği kadrosu olduğunu öğrendim. 

Ben de burada çok fazla etkinliğe katıldığım için gerek buradaki müdürümüz gerek çalışma arkadaşlarımızın vasıtasıyla buraya başladım. İkinci yılıma girdim. Burası gençlerin dersten arta kalan zamanlarını değerlendirmesi için Bakanlığın sunduğu bir fırsat. Gençlik Ve Spor Bakanlığı çatısı altında birçok gençlik merkezi var. Yenimahalle Gençlik Merkezi de onlardan bir tanesi. Yenimahalle Gençlik Merkezi Bakanlığın kurduğu ilk gençlik merkezi. O yüzden yeri bende çok ayrı ve buranın kıymetinin herkes de çok farklı olduğunu düşünüyorum.

Son olarak gençlik merkezleri hakkında ne söylemek istersiniz? Burada edindiğiniz deneyimlerin size ne gibi katkısı oldu?

Ben şunu söylemek istiyorum. Ben gençlik merkezleriyle ve Bakanlığın bünyesinde yer alan gençlik merkezleriyle tanıştığımdan beri sosyal yaşantım, çevremdeki insanlara bakış açım çok fazla değişti. Bu değişimin sebebi burada birçok kişiyle muhatap oluyoruz ve onlarla nasıl karşılıklı iletişim kuracağımı öğrendim. Özellikle son yıllarda ülkemizde olan mülteci çocuklarımız var. Onlar da burada Türkçe dersi alıyorlar. Çünkü bu öğrencilerin okula giderken bir alt yapılarının olması lazım o alt yapıyı da sosyal uyum çerçevesinde burada gerçekleştiriyorlar. Bana onların en büyük katkısı ön yargılarımı yıktı. Örneğin, bir kişi dışarıda üzeri kirli bir çocuk gördüğünde pek fazla dokunmak istemez ya da çok fazla yaklaşmak istemez ama ben onlarla kucaklaşıyorum.  Bize verdikleri tepkiler o kadar güzel ki onlarla birlikte pikniklere gidiyoruz, kahvaltılar yapıyoruz, onlarla birebir oyunlar oynuyoruz. Hem onlardan bir şeyler öğreniyoruz hem biz onlara bir şey öğretiyoruz. Karşılıklı bunları öğrenmekte çok güzel oluyor. Bunun haricinde benim burada birebir Türkçe eğitim verdiğim bir öğrencim vardı. Mülteci bir öğrenci. Ben ona gönüllü Türkçe eğitimi veriyordum. Lise öğrencisiydi. Hayatımda kazandığım hem bir öğrencim oldu hem ben öğretmen oldum ve çok güzel bir dost edindim. Onun bana öğrettiği çok fazla şey oldu ve birbirimize karşılıklı minnet duygusunu yaşadık. Hayatta bir şeyleri kazanmak çok önemli ama ufacık bir hediye verdiğinizde karşınızdakinin o gülümsemesi her şeyden daha kıymetli diye düşünüyorum. 

 
Erken yaşta kodlama eğitimi kariyerde başarıyı artırıyor
 
Koronavirüs salgını Türk pamuğuna talebi artırabilir
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Duygular yemek yemeyi körüklüyor
Dünyada obezitenin temel sorunlardan bir tanesi olduğunu söyleyen Beslenme ...
Kültürel kimliğin unutulmaması için Türkçe'nin öğretilmesi önemli
Bulgaristan’ın Balkanlarda en fazla Türk nüfusuna sahip olan bir ülke ...
Türkiye en çok siber saldırıya uğrayan 5 ülkeden biri
Türkiye Bilişim Derneği (TBD) Genel Başkanı Rahmi Aktepe, siber tehdittin ...
 
Virüslere karşı turşu ve turşu suyu
Ankara’da turşu denince akla gelen ve 53 yıldır en iyi turşucular arasında ...
Elimizden gelen her şeyi yapıyoruz
Kamu Görevlileri Etik Kurulu Başkanı Köksal Toptan, “Kim olursa siyasi ...
Bilim insan ve doğa yararına kullanılmalı
Eczanelerin vatandaşın en kolay ulaşabildiği bir sağlık merkezi olduğunu ...
 
Otizmliler hayat boyu desteğe ihtiyaç duyuyor
Otizmin gün geçtikçe arttığını söyleyen Otizm Vakfı Pazarlama Müdürü Mehmet ...
Amacımız vatandaşa en iyi hizmeti sunmak
Etimesgut Şehit Sait Ertürk Devlet Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Osman ACAR, ...
Esnafın Gündemi 8: Kuaförlerde kanser tehlikesi
Esnafın Gündemi haber serimizin sekizincisinde, Ankara Kuaförler, Güzellik ...
 
TİCARİ HAYAT GAZETESİ
ARŞİV
ÇOK OKUNANLAR
YAZARLAR
Arda ÇELİK
Arda ÇELİK
VAROLUŞ VE BENLİK II
Duran AKKAYA
Duran AKKAYA
DÜNYA BANKASI RAPORU
Şira Yıldız ASAN
Şira Yıldız ASAN
HESAPLI VE KALİTELİ YEMEYİ ÖĞRENDİK
Bünyamin ALTINTAŞ
Bünyamin ALTINTAŞ
PİYASALARIN SEYRİ
Mustafa YILDIZ
Mustafa YILDIZ
İNSAN DİN İLİŞKİSİ IV
Hüseyin ALPASLAN
Hüseyin ALPASLAN
KURULUŞUNDAN II. MEŞRUTİYET’E KADAR İTTİHAT VE TERAKKİ CEMİYETİ
Mert Can DUMAN
Mert Can DUMAN
HER ŞERDE BİR HAYIR
İsmail CİNGÖZ
İsmail CİNGÖZ
İYİ NİYETLİ HAREKETLER KARŞI TARAFI CESARETLENDİRMEMELİ
Hatice KARATAŞ
Hatice KARATAŞ
SOSYAL MEDYANIN ESİR ALDIĞI ÇOCUKLAR
Seda TOLMAÇ
Seda TOLMAÇ
YIKINTILARIN İÇİNDEKİ UMUT
Hatice TOPÇU
Hatice TOPÇU
NEDEN BU HALDEYİZ?
Esra SARI
Esra SARI
TÜRKİYE’DE ÇOCUK YETİŞTİREMEME SORUNSALI
Nesrin Yarım ÖZOĞLU
Nesrin Yarım ÖZOĞLU
ALTIN UÇUŞTA
Oğuzhan SARI
Oğuzhan SARI
TURİZMİN LEZZETLİ HALİ
Büşra ÇİNKAYA
Büşra ÇİNKAYA
YENİ MEDYA
Ömer AĞAÇLI
Ömer AĞAÇLI
VARLIK VE VAROLUŞ KARŞISINDA DOĞRU DÜŞÜNEMEME SORUNLARI
R.Bülend KIRMACI
R.Bülend KIRMACI
“BÜYÜK EKONOMİ”
Prof.Dr. Esat ARSLAN
Prof.Dr. Esat ARSLAN
MISIR SİLAHLI KUVVETLERİ: ESNAFAT-I ASKERİYE
Ceyhun Özgür
Ceyhun Özgür
ÇALIŞAN EMEKLİNİN MAAŞINDA KESİNTİ OLUR MU?
Ayşe Aybike Yılmaz
Ayşe Aybike Yılmaz
VEJETARYEN BESLENMESİ
Burcu ŞEN
Burcu ŞEN
NE KUTLADIĞIMIZI BİLİYOR MUYUZ?
Av. Zeynep YETİŞGİN
Av. Zeynep YETİŞGİN
HATIR İÇİN YOLCU ALIMINDA ARAÇ İŞLETENİN SORUMLULUĞU
Gülçin KARLI İPEK
Gülçin KARLI İPEK
İLKLERİN KADINI SABİHA RIFAT GÜRAYMAN
Hicret TÜRKMAN
Hicret TÜRKMAN
KOMŞULUK ÖLMESİN
Hasan AKGÜL
Hasan AKGÜL
YEREL SEÇİMLER İÇİN BİR DEĞERLENDİRME
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
ENDİŞE VERİCİ!
Gamze Nur ERGİL
Gamze Nur ERGİL
BABA’YA İTHAFEN
Dursun ERKILIÇ
Dursun ERKILIÇ
LİBAS
Fatma Sena YAMAN
Fatma Sena YAMAN
SEVİNCİ ŞÜKÜR, ÜZÜNTÜSÜ SABIR
Serkan KUMDAKÇI
Serkan KUMDAKÇI
SEYRE DEVAM
Can Berk KANAT
Can Berk KANAT
DİŞİYİ KİŞİ YAPALIM!
Esra  YAZDIÇ DEMİR
Esra YAZDIÇ DEMİR
ŞALVARIYLA KÜRSÜYE ÇIKIYOR, AKADEMİSYENLERİN YAPAMADIĞINI YAPIYOR
Şahap YILMAZ
Şahap YILMAZ
İŞ PLANI NEDEN ÖNEMLİ?
Ali Asker DEMİRHAN
Ali Asker DEMİRHAN
YENİ TORBA KANUN TASARISININ VERGİ HÜKÜMLERİ
Mehmet GÖKTÜRK
Mehmet GÖKTÜRK
GERÇEĞİ HAKARET SAYMAK!
Abdurrahman SAĞKAYA
Abdurrahman SAĞKAYA
DEVLET HİZMET SATIN ALMALI
Oktay TAŞ
Oktay TAŞ
İŞİMİZ FİYAKA!
Cihangir TÜRKMEN
Cihangir TÜRKMEN
İHTİYAÇLARIM VE REFERANDUM
İsmet ORHAN
İsmet ORHAN
ÜÇ MUAMMADA... İLKLER NELER OLUYOR?
Sedat ERİŞ
Sedat ERİŞ
HALKIN BİLİNÇALTINDAKİ SORULAR-4
ÇOK YORUMLANANLAR
FACEBOOK'TA TİCARİ HAYAT
Ana Sayfa Gündem Ekonomi Şirketler Özel Haber Ankara Röportaj Sağlık
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva