ANA SAYFA GÜNDEM EKONOMİ ŞİRKETLER ÖZEL HABER ANKARA RÖPORTAJ SAĞLIK VİDEOLAR
Kapadokya kanunla korunacak
Kapadokya kanunla korunacak
Denizli'de motosiklet ambulanslar göreve başladı
Denizli'de motosiklet ambulanslar göreve başladı
Kilis müzesi tarihi binaya taşınıyor
Kilis müzesi tarihi binaya taşınıyor
600 megavat batarya kapasitesine ihtiyaç duyabilir
600 megavat batarya kapasitesine ihtiyaç duyabilir
KPSS kampı Yenimahalle’de başlıyor
KPSS kampı Yenimahalle’de başlıyor
HABERLER>ÖZEL HABER
6 Kasım 2018 Salı - 07:54

İnsanı göz ardı eden hiçbir program başarıya ulaşamaz

Türkiye Emekliler Derneği Hukuk Danışmanı Cafer Tufan Yazıcıoğlu, “Ülkemizin öncelikle sosyal gelişme endeksini kullanarak sürdürülebilir kalkınma hedeflerinin yerelleştirilmesi ve uygulanması üzerine anlaşma yapması şart. İnsanı göz ardı eden hiçbir program başarıya ulaşamaz.” dedi.

İnsanı göz ardı eden hiçbir program başarıya ulaşamaz

HALİL YATAR

“Ülkelerin gelişmişlik farkını karşılaştırmak için artık sadece gayri safi yurt içi hasıla veya kişi başı milli gelir endeksleri yetmiyor.” diyen Türkiye Emekliler Derneği Hukuk Danışmanı Cafer Tufan Yazıcıoğlu ile sosyal gelişme endeksi üzerine konuştuk. Sosyal gelişme endeksinin amacı ve göstergelerini aktaran Yazıcıoğlu ekonomik büyümenin sosyal yanının önem kazandığını belirterek, “Ekonomik büyümenin sosyal yönü önem kazandı. Temel insani ihtiyaçlar, ülkedeki refah ve vatandaşlara sağlanan fırsatlar değerlendirilmeye başlandı. Bu nedenle 2013 yılından bu yana ülkelerin sosyal gelişme düzeylerini belirlemek amacıyla sosyal gelişme endeksi kullanılmaya başlandı. Bu endekste, temel ihtiyaçların karşılanıp karşılanmadığı, toplumun refah içinde yaşaması için gerekli koşulların oluşturulup oluşturulmadığı, bireylere sahip oldukları potansiyellerini kullanabilecek fırsatların sağlanıp sağlanmadığı sorularına cevap aranıyor. Dünyanın dört bir yanındaki 146 ülkede hayatın gerçekten neye benzediğini ortaya koyan Sosyal Gelişme Endeksi her yıl yayınlanıyor. Endeks, GSYİH gibi ekonomik önlemlerin tamamlayıcısı olarak bir ülkenin sosyal performansının ekonomik faktörlerden bağımsız olarak ortaya koyan ilk bütüncül ölçümdür. Kısaca gayri safi mutluluk hasılasıdır. Bununla küresel, bölgesel ve ulusal eğilimleri beş yıllık sosyal gelişme verileri ile karşılaştırma olanağı buluyoruz.” şeklinde konuştu. Ayrıca dünya gelişirken içerisinde Türkiye ve Amerika Birleşik Devletleri’nin de olduğu 13 ülkenin ise sosyal gelişme endeksine göre gerilediğinin raporda yer aldığını belirtti. Yazıcıoğlu, “Ülkemizin öncelikle sosyal gelişme endeksini kullanarak sürdürülebilir kalkınma hedeflerinin yerelleştirilmesi ve uygulanması üzerine anlaşma yapması ve süratle uygulaması, programlarını bunun üzerine inşa etmesi şart. İnsanı göz ardı eden hiçbir program başarıya ulaşamaz.” dedi. 

Norveç, sosyal alanda ilk sırada yer alıyor
2018 sonuçları geçmiş 5 yılla birlikte değerlendirildiğinde genel olarak dünyanın geliştiğini ifade eden Yazıcıoğlu, ülkelerin sürdürülebilir kalkınma hedeflerinin yerelleştirmeye ve uygulanmaya çalışıldığına dikkat çekti. Yazıcıoğlu sözlerine şöyle devam etti; “Endeks 146 ülke için ayrı ayrı değerlendirme yapıyor. Sonuçlar hangi ülkelerin GSYHİ her bir dolarının daha iyi bir yaşam kalitesine dönüşüp dönüşmediğini ortaya koyuyor. 2018 sonuçları geçmiş 5 yılla birlikte değerlendirildiğinde genel olarak dünyanın geliştiği görülüyor. 2014 yılından bu yana dünya ortalama puanı 61.80 den 63.46’ya yükseldi. Endeksin on iki sosyal gelişme bileşenin dokuzunda iyileşme oldu. Bu genel gelişmeye rağmen kişisel haklar ve kapsayıcılık geriye gitti, kişisel güvenlik konusunda dünya yerinde sayıyor. Norveç, 90.26 puanla sosyal alanda ilk sırada yer alıyor. Norveç 2014’den bu yana 1,50 puan yükseldi; 146 ülkeden 133’ü sosyal gelişme göstermiş. G7 ülkelerinin ardından 8. sırada 89.74 puanla Japonya geliyor. Ülkeler 6 grupta toplanmış. Gruplar; çok üst düzey, üst düzey, orta üst düzey, orta alt düzey, düşük ve çok düşük düzey kategorilerinde. 1. grupta 90.26 puanla Norveç ilk sırada yer alırken, 88.62 puanla Kanada 14. 2.grupta Avustralya 88.32 puan ile 15.sırada. Letonya 79.25 puanla 39. sırada. 3.grupta Bulgaristan 76.27 puanla 40. sırada. Fas 66.51 ile 76 sırada. Bu grupta yer alan Türkiye’nin sırası 75, puanı 66.81. Bu grup orta üst düzey grubu. 4.grupta Güney Afrika 66 puanla 77. sırada. Tacikistan 53.09 puanla 106. sırada. 5. Grupta Myanmar 52.31 puanla 107, Etiyopya 41.47 puanla 134.sırada. 6.grupta Angola 39.10 puanla 135, Orta Afrika Cumhuriyeti 26.01 puanla 146. sırada. Ülkeler sosyal gelişme endeksini kullanarak sürdürülebilir kalkınma hedeflerinin yerelleştirmesi ve uygulanması üzerine anlaşmalar yapıyorlar.”

Genelde performansımız düşük
2018 yılı Sosyal Gelişme Endeksine göre 13 ülke gelişme göstermedi, hatta gerilediğini ifade eden Yazıcıoğlu, “Türkiye, ABD, Yemen, Tayland, Brezilya, Maritanya gerileyen ülkeler. Dominik Cumhuriyeti, Karadağ, İsveç, Kosta Rika, Belçika, Hollanda ve Polonya durgunluk yaşayıp yerinde sayan ülkeler. Türkiye’nin en yüksek puanları; 98.14 ile su ve sanitasyon (çevre ve gıda temizliği), Beslenme ve temel tıbbi bakım 95.48, barınak 86.04, temel bilgiye erişim 85.3, çevresel kalite 75.37 puan. En düşük puanlara, kapsayıcılık 24.33, ileri eğitime erişim 42.28, kişisel haklar 43.07, kişisel güvenlik 54.93, kişisel özgürlük ve seçim 63.03 puan. Türkiye kişi başı GSYHİ’de 146 ülke içinde 41. Sırada. Türkiye’nin 2017’de puanı 68.68 idi. 2 puana yakın kaybımız var. Geçen sene 128 ülke değerlendirilmişti ve sıramız 61 olarak belirlenmişti. Sosyal Gelişme Endeksinde Türkiye’nin puan kartına yakından baktığımızda temel insan gereksinmelerinde sıramız 60, puanımız 83.65. Dünya ortalaması 72.47. Refahın temellerinde sıramız 68, puanımız 73.61. Dünya ortalaması 67.36. Fırsat da puanımız 43.18, sıramız 103 iken, dünya ortalaması 50.56, yetersiz beslenmede 2.50 puanla dünya birincisiyiz. Elektriğe erişimde 100 puanla dünya birincisiyiz. Ortaokula kayıtta 103.05 puanla dünya birincisiyiz. Temel insani ihtiyaçlarda geçen yılki puanımız 85.16, refahın temellerinde 74.95, fırsatlarda 45.94 idi. Hepsinde düşüş yaşamışız. Kişisel haklarda sıramız 129, ifade özgürlüğünde 136, adalete erişimde 122, din özgürlüğünde 124, kadınların mülkiyet hakkında 124.sıradayız. Kapsayıcılıkta 135. sıradayız, azınlıklara karşı ayrımcılık ve şiddette sıramız son sıra. Cinsiyete göre siyasi iktidar eşitliğinde sıramız 145, kadına siyasette yer yok. Siyasi iktidarın sosyal gruplara eşit davranmasında sıramız 140, çevresel konularda biyolojik koruma sıramız 145, sondan bir önce. Küresel olarak sıralanan üniversite sayımızda aşırı performans gösteriyoruz, sıramız 15, bağımsız medyaya erişimde 112. sıradayız. Siyasi cinayetler ve işkencede sıramız 124. Kaliteli eğitime erişime sıramız 112, kaliteli sağlık hizmetlerine erişimde 92. sıradayız. Genelde performansımız düşük.” ifadesini kullandı. 

İnsanı göz ardı eden hiçbir program başarıya ulaşamaz
Yeni Ekonomi Programı Orta Vadeli Program, 2019-2021 yıllarını kapsayacak şekilde dengeleme- disiplin- değişim temel amaçları ile yayınlandığını hatırlatan Cafer Tufan Yazıcıoğlu, “Programda ‘Mali açıdan sürdürülebilirliği sağlamak ve kamu maliyesine olan yükü azaltmak amacıyla sosyal sigorta sistemi yeniden düzenlenecektir’ hedefi dikkat çekici. Bir diğer hedef ‘sağlık turizminin’ geliştirilmesi için projeler planlanarak hayata geçirilecektir. Bir diğeri; ‘Çalışanların işverenleri aracılığıyla bireysel emeklilik sistemine otomatik olarak katılması’ uygulaması yeniden yapılandırılarak daha sürdürülebilir hale getirilecektir. Sosyal gelişme endeksindeki kriterlere hiçbir atıf yok. 2019-2021’de endeksdeki düşüşümüz devam edecek görünüyor. Ülkemizin öncelikle sosyal gelişme endeksini kullanarak sürdürülebilir kalkınma hedeflerinin yerelleştirilmesi ve uygulanması üzerine anlaşma yapması ve süratle uygulaması, programlarını bunun üzerine inşa etmesi şart. İnsanı göz ardı eden hiçbir program başarıya ulaşamaz.” dedi.

 
Yumurta ihracatı rekora koşuyor
 
Esnafın önü açılmazsa ticaretin de önü açılmaz
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Masum Samimiyetler çocukları sevindirdi
Adanalı fotoğrafçı Amina Hazal Cebe, ‘Masum Samimiyetler’ adı altında ...
Geri dönüşüm çok önemli
“Yaptığım çalışmalarda geri dönüşüme büyük önem veriyorum” diyen Nilüfer ...
El işçiliği emek ister
Çıraklıktan başladığı takı imalatında el işçiliği ve emeğinin önemine ...
 
Hasan Çavuşculu: Çeyrek altın 400 Tl'yi geçer
Piyasa kurlarındaki hareketlenmeler, altın fiyatlarına da yansıyor. Biz ...
Altındağ Belediyesi'nden Doğantepe Spor Tesisi
Altındağ Belediyesi, Doğantepe Mahallesi’nde önemli bir yatırımı daha ...
İpek el dokuması ürünler sağlıklı
Hobi olarak başladığı ‘ipek el dokuma’ işini mesleğe dönüştüren Gülderen ...
 
Sevgi Var, Hoşgörü Var, Şiddet Yok
Çiğdemim Derneği ve Şiddetsiz Toplum Derneği işbirliğinde “Sevgi Var, ...
Ankaralılar Hatay Günlerine akın etti
Dana etinden yapılan kağıt kebabı, meşhur künefe, yöresel salça, peynir ...
Diş korkusunu teknolojiyle aşın
Uzun yıllardır diş hekimliği yapan Selahattin Türkan, dişten korkmayan ...
 
TİCARİ HAYAT GAZETESİ
ARŞİV
ÇOK OKUNANLAR
YAZARLAR
Prof.Dr. Esat ARSLAN
Prof.Dr. Esat ARSLAN
ABD’NİN TÜRKİYE UYARILARI
Esra SARI
Esra SARI
SOKAKLAR ÇÖP KUTUSU MU?
Bünyamin ALTINTAŞ
Bünyamin ALTINTAŞ
SURİYELİLER AĞAÇ DİKSİN
Halil YATAR
Halil YATAR
SAĞLIKSIZ ÇAĞDA SAĞLIKLI KALMA ÇABALARI
Şira Yıldız ASAN
Şira Yıldız ASAN
SAĞLIĞIMIZ ÇOK GÜZEL OLSUN
Ömer AĞAÇLI
Ömer AĞAÇLI
''KİBİR'' VE ''KİBRİYA''
Mustafa YILDIZ
Mustafa YILDIZ
GEZİ İZLENİMLERİ III SLOVENYA'DAN SONRA 2. DİNİSİZ ÜLKE OLAN ÇEK CUMHURİYETİ(ÇEKYA), ESKİ ÇEKOSLOVAKYA-2
Burcu ŞEN
Burcu ŞEN
DÜNYANIN EN ETKİLEYİCİ YERLERİ BELLİ OLDU!
Mert Can DUMAN
Mert Can DUMAN
GENÇLİK HAFTASININ ARDINDAN
R Bülend KIRMACI
R Bülend KIRMACI
GÖRÜNENLER VE GERÇEKLER
İsmail CİNGÖZ
İsmail CİNGÖZ
ABD'NİN İRAN'DAN SONRAKİ HEDEFİ TÜRKİYE
Duran AKKAYA
Duran AKKAYA
TÜRK SÜRÜCÜLERİN ELEKTRİKLİ OTOMOBİLLERE OLAN İLGİSİ ARTIYOR
Seda TOLMAÇ
Seda TOLMAÇ
SAHİP OLANLAR VE OLAMAYANLAR
Oğuzhan SARI
Oğuzhan SARI
İSTANBUL SEÇİMLERİ YENİLENİYOR, PEKİ ŞİMDİ NE OLACAK?
Gülçin KARLI İPEK
Gülçin KARLI İPEK
İLKLERİN KADINI SABİHA RIFAT GÜRAYMAN
Hicret TÜRKMAN
Hicret TÜRKMAN
KOMŞULUK ÖLMESİN
Hasan AKGÜL
Hasan AKGÜL
YEREL SEÇİMLER İÇİN BİR DEĞERLENDİRME
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
ENDİŞE VERİCİ!
Gamze Nur ERGİL
Gamze Nur ERGİL
BABA’YA İTHAFEN
Dursun ERKILIÇ
Dursun ERKILIÇ
LİBAS
Fatma Sena YAMAN
Fatma Sena YAMAN
SEVİNCİ ŞÜKÜR, ÜZÜNTÜSÜ SABIR
Serkan KUMDAKÇI
Serkan KUMDAKÇI
SEYRE DEVAM
Can Berk KANAT
Can Berk KANAT
DİŞİYİ KİŞİ YAPALIM!
Esra  YAZDIÇ DEMİR
Esra YAZDIÇ DEMİR
ŞALVARIYLA KÜRSÜYE ÇIKIYOR, AKADEMİSYENLERİN YAPAMADIĞINI YAPIYOR
Şahap YILMAZ
Şahap YILMAZ
İŞ PLANI NEDEN ÖNEMLİ?
Ali Asker DEMİRHAN
Ali Asker DEMİRHAN
YENİ TORBA KANUN TASARISININ VERGİ HÜKÜMLERİ
Nesrin ÖZOĞLU
Nesrin ÖZOĞLU
NE OLACAK BU TURİSTLERİN HALİ!
Mehmet GÖKTÜRK
Mehmet GÖKTÜRK
GERÇEĞİ HAKARET SAYMAK!
Abdurrahman SAĞKAYA
Abdurrahman SAĞKAYA
DEVLET HİZMET SATIN ALMALI
Oktay TAŞ
Oktay TAŞ
İŞİMİZ FİYAKA!
Cihangir TÜRKMEN
Cihangir TÜRKMEN
İHTİYAÇLARIM VE REFERANDUM
İsmet ORHAN
İsmet ORHAN
ÜÇ MUAMMADA... İLKLER NELER OLUYOR?
Sedat ERİŞ
Sedat ERİŞ
HALKIN BİLİNÇALTINDAKİ SORULAR-4
ÇOK YORUMLANANLAR
FACEBOOK'TA TİCARİ HAYAT
Ana Sayfa Gündem Ekonomi Şirketler Özel Haber Ankara Röportaj Sağlık
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva