ANA SAYFA GÜNDEM EKONOMİ ŞİRKETLER ÖZEL HABER ANKARA RÖPORTAJ SAĞLIK VİDEOLAR
Türkiye'nin Kovid-19'la mücadelesinde son durum
Türkiye'nin Kovid-19'la mücadelesinde son durum
İçişleri Bakanlığı 110 kaymakam adayı alacak
İçişleri Bakanlığı 110 kaymakam adayı alacak
Otogarlarda hareketlilik sürüyor
Otogarlarda hareketlilik sürüyor
Filistinliler greve gitti
Filistinliler greve gitti
Samsun'dan Havza'ya kurtuluşa giden yol
Samsun'dan Havza'ya kurtuluşa giden yol
HABERLER>ÖZEL HABER
16 Kasım 2020 Pazartesi - 07:47

İSG eğitiminde fark yaratacak sanal gerçeklik teknolojisi geliştirildi

GFDS ile Coşkunöz Eğitim Vakfı (CEV), iş sağlığı ve güvenliği eğitiminde fark yaratacak bir çalışmaya imza attı. GFDS ve CEV ortaklığıyla, iş sağlığı ve güvenliğinde online eğitim ve sanal gerçeklik (VR) uygulamalarını birleştiren ‘Let-X İSG Eğitimi’ platformu geliştirildi.

İSG eğitiminde fark yaratacak sanal gerçeklik teknolojisi geliştirildi

HATİCE KARATAŞ

GFDS ile Coşkunöz Eğitim Vakfı (CEV), iş sağlığı ve güvenliği eğitiminde yeni bir dönem başlattı. GFDS ve CEV ortaklığıyla, iş sağlığı ve güvenliğinde ilk kez online eğitim ve sanal gerçeklik (VR) uygulamaları ‘Let-X İSG Eğitimi’ platformunda birleştirildi.

Alanında uzman A sınıfı İSG uzmanları tarafından, 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’na uygun olarak geliştirilen ‘Let-X İSG Eğitimi’ni, ofislerde veya fabrikalarda mavi yakalı çalışanlardan beyaz yakalı yöneticilere kadar herkes rahatlıkla kullanabilecek.

‘Akıllı Eğitim, Güvenli Deneyim’ sloganıyla sunulan ve iş sağlığı ve güvenliğinde bir ilk olan Let-X İSG Eğitimi ile iş kazası riskinin sıfıra indirilmesi, iş yerlerinde İSG eğitim bilincinin oluşturulması, çalışanların dijital okur-yazarlığının artırılması ve şirketlerin dijital dönüşümünün hızlandırılması hedefleniyor.

Tamamen yerli ve milli kaynaklarla Türk mühendisleri tarafından üretilen ‘Let-X İSG Eğitimi’ platformu, ODTÜ Teknokent’te düzenlenen lansman ile basına tanıtıldı.

Pandemi önlemleri çerçevesinde gerçekleştirilen lansmanda konuşan GFDS Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Mert Levent Oğuzata, uygulamanın en önemli amacının çalışanlarda en hızlı ve etkili şekilde iş sağlığı ve güvenliği kültürünü oluşturmak olduğunu belirterek şu ifadelere yer verdi:

“İş kazalarının en önemli nedenlerinden biri iş sağlığı ve güvenliği kültürünün tam anlamıyla oluşmamış olması. ‘İş Dünyasının Yeni Nesil Eğitim ve Deneyim Platformu’ olarak tanımladığımız Let-X ile, iş dünyasında İSG bilincinin yerleşmesine katkı sağlayacağız. Teorik bilgiyi sahada güvenli adımlara dönüştürecek olan Let- X İSG Eğitimi, hem çalışana hem de eğitici konumundaki işverene bir çok avantaj sağlıyor. Pandemi ile mücadele ettiğimiz bu dönemde dijital ortamda bire bir İSG eğitimi almak maliyetleri azaltırken, çalışanlara da toplu eğitim ortamlarından uzak daha güvenli bir platform sunmuş olacak. Eğitim aynı zamanda, toplu eğitim organizasyonlarının yarattığı (eğitim salonu, ikram, taşıma vb.) maliyetleri doğrudan azaltacak ve bu organizasyonlar için bir üretim hattının tamamen durdurulmasını da önleyecek. Çalışanların dönüşümlü eğitim almalarının önünü açacak. Doğru davranışı, risk almadan sanal gerçeklik teknolojisini kullanarak öğretecek ve olası iş kazaları riskini de düşürecek. Bu sistemle online eğitim ve sanal gerçeklik (VR) deneyimleri ilk kez bir araya getiriliyor. Endüstri 4.0 döneminin iş güvenliği eğitimlerine de bu yakışır diye düşünüyoruz”

Oğuzata, Let-X İSG eğitiminin çalışanda önemli değişimler sağlayacağını belirterek “Teorik eğitimi kullanıcı deneyimiyle buluşturan Let-X, bilgiyi davranışa ve deneyime dönüştürmeye katkı sağlarken iş dünyasında uzmanlaşmayı hızlandıracak ve iş kalitesini artıracak. Çalışan, VR ile gerçekçi ve güvenli bir ortamda tehlikeli veya çok tehlikeli durumları deneyimleyerek, gerçek yaşamda benzer durumlarla karşılaştığında hızlı ve doğru aksiyon alabilecek. VR Deneyim Modülü ile öğrenilen bilgiler, gerçekçi çalışma ortamında gerçekçi senaryolarla uygulanabilecek.” dedi.

İş yaşamında hata payını sıfıra indirecek

Uygulama modüllerinin iş yaşamında hata payının sıfıra indirilmesinde önemli rol oynayacağına dikkat çeken Oğuzata, “Eğitimler bu platform sayesinde yüzde 95’e kadar daha verimli geçecek, çalışanların dijitalleşmeye yönelik önyargıları da yıkılacak. Ayrıca VR teknolojisini kullanırken hareket etmeye bağlı olarak sıklıkla görülen baş dönmesi sorunu, kullandığımız yeni teknoloji sayesinde olmayacak. Güvenli ve ekonomik bir yolla, kanayan bir yara olan iş kazalarını minimize etmek istiyoruz.”  ifadelerini kullandı.

Yurt dışı pazarlarına giriş yapmayı hedefliyoruz

Oğuzata, GFDS ve Coşkunöz Eğitim Vakfı ortaklığında tamamen Türk mühendislerinin geliştirdiği Let-X İSG Eğitimi’nin sadece ulusal pazarda değil yurtdışı pazarında da başarı elde edeceğini düşündüklerini ifade ederek 5 yıllık hedeflerine ilişkin şunları kaydetti:

 “Uluslararası sektörün ihtiyaçlarını tespit ederek eğitimi ihtiyaca göre şekillendireceğiz. Birinci yıl ulusal alanda Let-X İSG kullanımını yaygınlaştırmayı, ikinci yıldan itibaren de Rusya, Hollanda, Almanya, Amerika ve İngiltere pazarlarına giriş yapmayı hedefliyoruz. Üçüncü yıl içinde ise, farklı alanlarda özel eğitimler oluşturmayı planlamaktayız. Tümüyle yerli ve milli kaynaklarla, Coşkunöz Eğitim Vakfı’nın 32 yıllık eğitim tecrübesi ve sektöründe fark yaratan GFDS’nin içerik geliştirme ve teknoloji yetkinliğiyle oluşturulan bu İSG Eğitimi ile, Türkiye’nin teknoloji geliştirme potansiyelini uluslararası platformlarda da en iyi şekilde temsil etmeye hazırlanıyoruz. Çünkü eğitim sisteminin tüm dünyada kaliteli ve doğru teknolojiler sayesinde dönüşeceğini öngörüyor, bu kaliteli ve yenilikçi eğitim sistemleri ile geleceğin de güzelleşeceğine inanıyoruz.”

Ulusal ve uluslararası sektör devlerine yeni nesil bir eğitim deneyimi sunacak

Lansmana çevrim içi katılan Coşkunöz Eğitim Vakfı Genel Müdürü Bige Tınmazsoy Susuzlu, vakıf olarak kuruluşlarından bu yana sanayi ve üretiminin yanı sıra gençlerin hayatına da değer katmak için çalıştıklarını belirterek “Tümüyle yerli ve milli kaynaklarla, Coşkunöz Eğitim Vakfı’nın 32 yıllık eğitim tecrübesi ve sektöründe fark yaratan GFDS’nin içerik geliştirme ve teknoloji tutkusuyla Türkiye sanayisine kazandırdığı Let-X İSG Eğitimi, Türkiye’nin uluslararası platformlarda da vizyon ve teknolojik yetkinliğini en iyi şekilde temsil edecek. Mesleki ve teknik eğitim uygulamalarının öncüsü olma vizyonumuzla sektöre sunduğumuz bu ürün, ileri teknolojilerle kaliteli görsel içerikleri buluşturarak ulusal ve uluslararası sektör devlerine yeni nesil bir eğitim deneyimi sunacak. Yerli ve milli kaynaklarla, “Akıllı Eğitim, Güvenli Deneyim” sloganıyla sunulan Let-X İSG Eğitimi ile çalışanların dijital okur-yazarlığının artırılması, şirketlerin dijital dönüşümünün hızlandırılması ve iş kazalarının azaltılmasını hedefliyoruz.” dedi.

Geleceğin iş gücüne eğitim ve burs desteği sağlayacağız

Susuzlu, ürünün satışından elde edilecek vakıf gelirlerinin tamamını eğitim ve burs fonlarına aktaracaklarını vurgulayarak “Müşterilerimizle çalışanlarımızı güvenli ve dijital ortamda eğiterek aynı zamanda bir iyilik ekosisteminin parçası olacağız. Çalışanlarımızı güvende tutarken geleceğin iş gücüne de eğitim ve burs desteği sağlayacağız. Bu iş modeli büyük fark yaratacak. Bu sayede Let-X İSG Eğitimi’ni kullanan şirketler de sosyal sorumluluk projesinin bir parçası olacaklar.” diye konuştu.

İSG eğitimlerine yeni bir soluk ve bakış açısı getirdik

Lansmanda konuşan GFDS’nin Kurucu Ortağı ve Kontrat ve Finans Direktörü Selda Oğuzata Kurman ise eğitimin alışılagelmiş İSG eğitimlerine yeni bir soluk ve bakış açısı getirdiğini ifade etti. 

Let-X İSG’nin sıradan salon derslerine pratik, eğlenceli ve verimli bir yeni alternatif getirerek öğrenme verimliliğini artırdığını ve iş kazası riskini minimum seviyeye indirmeye yardımcı olduğunu söyledi. 

Kurman, “Sektörde yer alan firmalarla ürün özelinde bugüne kadar yapmış olduğumuz görüşmeler sonrasında bu tip eğitimlerin pazarda net bir ihtiyaç olduğunu gördük. Görüşmelerimiz sonrası son derece olumlu geri bildirimler aldığımızı söyleyebilirim.” dedi. 

Eğitim paketinin çalışma prensiplerini anlatan GFDS Yazılım Takım Lideri Ozan Şen ise, E-Learning modülünün yaklaşık 4 saatlik video ve soru cevap eğitiminden oluştuğunu söyleyerek şunları kaydetti:

“Videoları sanki bir çalışan bloknota ders notlarını yazıyormuş gibi tasarladık. Burada çalışanın aslında kolay ve şematik anlatımlarla konuları iyi anlamasını hedefledik. VR deneyim modülünde ise 10 farklı senaryo var. Tüm senaryolar gerçekçi fabrika ortamında geçiyor. Çalışan VR gözlüğü takıp eline kontrol cihazlarını aldığı zaman sanal gerçeklik alanına ışınlanmaya başlayarak senaryo içindeki aşamaları tamamlıyor. Senaryolar hep doğru seçimi yapmaya yönlendiriyor. Video sonrası sorularla seviye tespit yapılabiliyor. Her seviyede çalışanın kolay kullanabilmesi için oldukça yalın ama etkili bir anlatım kullandık.”

Şen, eğitimlerin bulut tabanlı olduğu için uzaktan güncellemeye açık olduğunu belirterek “Güncellemeler olduğunda anında merkezden yönlendiriyoruz aynı anda tüm kullanıcılar da güncellenmiş eğitime kavuşuyor. Kısacası güncellenip, geliştirilebilir kolay kullanılabilir bir yapımız var” dedi.

Etiketler:
 
Milli motosikletçi İspanya'da 6. oldu
 
Ayçiçeğindeki ürün yetersizliği küresel bir sorun haline geldi
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olan doğal bitki-baharatlar var
Kış aylarında sıkça görülen solunum yolu enfeksiyonlarına karşı bağışıklık ...
'Türk edebiyatı son yıllarda en iyi halini yaşıyor'
Avrasya Yazarlar Birliği Başkanı Yakup Ömeroğlu, Türk edebiyatının modern ...
Siber zorbalığın önüne geçmede eğitim oldukça önemli
Günümüzde özellikle çocuk ve gençlerin maruz kaldığı siber zorbalığa dikkati ...
 
Türk bilim insanı Farabi doğumunun 1150. yılında anıldı
Dünyaca ünlü Türk bilim insanı Farabi, “Doğumunun 1150. yılında İnsanlığın ...
Borç yapılandırmasına ilişkin teklif kabul edildi
TBMM Genel Kurulunda, borç yapılandırması ve istihdam teşvikine ilişkin ...
Her kadın güzel giyinmeyi hak ediyor
Hem tasarım hem de hazır giyim ve aksesuarları müşterilerine sunan Şimal ...
 
Emin Antik Sanat Merkezi’nde ‘Bir Koleksiyon Sergisi’ açıldı
21 sanatçıdan toplam 41 eserin bulunduğu ‘Bir Koleksiyon Sergisi’ Emin ...
Piyasa aşırı durgun
Kovid-19 salgını nedeniyle küçük esnafın maddi ve manevi çok zor bir süreçten ...
'Bugünleri ileriye taşımak için 10 Kasım’ı güç kaynağı olarak görmeliyiz'
Ankara Kulübü Derneği, Seymen Ekibiyle birlikte Atatürk’ün sonsuzluğa ...
 
TİCARİ HAYAT GAZETESİ
ARŞİV
ÇOK OKUNANLAR
YAZARLAR
Oğuzhan SARI
Oğuzhan SARI
GELECEK ELEKTRİKLİ ARAÇLARIN AMA...
Seda TOLMAÇ
Seda TOLMAÇ
YABAN HAYATI
Hatice TOPÇU
Hatice TOPÇU
KEYFİNİ ÇIKAR, AŞILANDIM
Bünyamin ALTINTAŞ
Bünyamin ALTINTAŞ
NORMALLEŞMEYE DOĞRU…
Dursun ERKILIÇ
Dursun ERKILIÇ
ANKARA’DA FUTBOL DEPREMİ
Prof.Dr. Esat ARSLAN
Prof.Dr. Esat ARSLAN
HAMAS-İSRAİL SAVAŞI
Nesrin Yarım ÖZOĞLU
Nesrin Yarım ÖZOĞLU
SANATÇILAR DA NORMALLEŞEBİLECEK Mİ?
Hatice KARATAŞ
Hatice KARATAŞ
İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ
Büşra ÇİNKAYA
Büşra ÇİNKAYA
TEDBİRLER
Esra SARI
Esra SARI
FİLM TAVSİYELERİ
Şira Yıldız ASAN
Şira Yıldız ASAN
“ŞEYMALI” BÜYÜYEN GENÇLİK
Murat BALCI
Murat BALCI
BAYRAM GELMİŞ NEYİME!
Arda ÇELİK
Arda ÇELİK
BAYRAM SABAHI
Mert Can DUMAN
Mert Can DUMAN
HESABI KİM ÖDEYECEK?
R.Bülend KIRMACI
R.Bülend KIRMACI
ENERJİ “İŞİ”
Mustafa YILDIZ
Mustafa YILDIZ
İNSAN VE TOPLUM DAVRANIŞLARI
Hüseyin ALPASLAN
Hüseyin ALPASLAN
OSMANLI İMPARATORLUĞU’NDA ERMENİ İSYANLARI (1890-1915)-I
İsmail CİNGÖZ
İsmail CİNGÖZ
FERGANA VADİSİ’NDEN TÜRK BİRLİĞİNE
Hasan AKGÜL
Hasan AKGÜL
ÜLKENİN KALKINMASINDA SİVİL TOPLUM KURULUŞLARININ ÖNEMİ
Ömer AĞAÇLI
Ömer AĞAÇLI
EŞREF-İ MAHLUKAT VE BAHAİM ARASINDA SAVRULAN İNSAN
Duran AKKAYA
Duran AKKAYA
BİSİKLET KÜLTÜRÜ
Ceyhun Özgür
Ceyhun Özgür
ÇALIŞAN EMEKLİNİN MAAŞINDA KESİNTİ OLUR MU?
Ayşe Aybike Yılmaz
Ayşe Aybike Yılmaz
VEJETARYEN BESLENMESİ
Burcu ŞEN
Burcu ŞEN
NE KUTLADIĞIMIZI BİLİYOR MUYUZ?
Av. Zeynep YETİŞGİN
Av. Zeynep YETİŞGİN
HATIR İÇİN YOLCU ALIMINDA ARAÇ İŞLETENİN SORUMLULUĞU
Gülçin KARLI İPEK
Gülçin KARLI İPEK
İLKLERİN KADINI SABİHA RIFAT GÜRAYMAN
Hicret TÜRKMAN
Hicret TÜRKMAN
KOMŞULUK ÖLMESİN
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
ENDİŞE VERİCİ!
Gamze Nur ERGİL
Gamze Nur ERGİL
BABA’YA İTHAFEN
Fatma Sena YAMAN
Fatma Sena YAMAN
SEVİNCİ ŞÜKÜR, ÜZÜNTÜSÜ SABIR
Serkan KUMDAKÇI
Serkan KUMDAKÇI
SEYRE DEVAM
Can Berk KANAT
Can Berk KANAT
DİŞİYİ KİŞİ YAPALIM!
Esra  YAZDIÇ DEMİR
Esra YAZDIÇ DEMİR
ŞALVARIYLA KÜRSÜYE ÇIKIYOR, AKADEMİSYENLERİN YAPAMADIĞINI YAPIYOR
Şahap YILMAZ
Şahap YILMAZ
İŞ PLANI NEDEN ÖNEMLİ?
Ali Asker DEMİRHAN
Ali Asker DEMİRHAN
YENİ TORBA KANUN TASARISININ VERGİ HÜKÜMLERİ
Mehmet GÖKTÜRK
Mehmet GÖKTÜRK
GERÇEĞİ HAKARET SAYMAK!
Abdurrahman SAĞKAYA
Abdurrahman SAĞKAYA
DEVLET HİZMET SATIN ALMALI
Oktay TAŞ
Oktay TAŞ
İŞİMİZ FİYAKA!
Cihangir TÜRKMEN
Cihangir TÜRKMEN
İHTİYAÇLARIM VE REFERANDUM
İsmet ORHAN
İsmet ORHAN
ÜÇ MUAMMADA... İLKLER NELER OLUYOR?
Sedat ERİŞ
Sedat ERİŞ
HALKIN BİLİNÇALTINDAKİ SORULAR-4
ÇOK YORUMLANANLAR
FACEBOOK'TA TİCARİ HAYAT
Ana Sayfa Gündem Ekonomi Şirketler Özel Haber Ankara Röportaj Sağlık
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva