ANA SAYFA GÜNDEM EKONOMİ ŞİRKETLER ÖZEL HABER ANKARA RÖPORTAJ SAĞLIK VİDEOLAR
Bakan Çavuşoğlu Suriye'de siyasi çözümü işaret etti
Bakan Çavuşoğlu Suriye'de siyasi çözümü işaret etti
3 ilde toplam 7 terörist etkisiz hale getirildi
3 ilde toplam 7 terörist etkisiz hale getirildi
Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı 59 uzman yardımcısı alıyor
Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı 59 uzman yardımcısı alıyor
Lüks otomobille sigara kaçakçılığı
Lüks otomobille sigara kaçakçılığı
8 yılda 4 bin 800 doktor adayına ışık tutan kadavra toprağa verildi
8 yılda 4 bin 800 doktor adayına ışık tutan kadavra toprağa verildi
HABERLER>ÖZEL HABER
19 Haziran 2019 Çarşamba - 07:30

Her karış toprağımıza sahip çıkmamız gerekiyor

‘Dünya Çölleşmeyle Mücadele Günü’ etkinliğinde konuşan Çölleşme ve Erozyonla Mücadele (ÇEM) Genel Müdürü Ahmet İpek, çölleşmeye ve erozyona karşı gerekli önlemlerin alınmasının gerekli olduğunu belirti.

Her karış toprağımıza sahip çıkmamız gerekiyor

ESRA SARI 

Çölleşme ve kuraklık, dünyanın tüm bölgelerini etkileyen küresel problemlerden biridir. Çölleşme ile Mücadele Sözleşmesi (UNCCD) 17 Haziran 1994’te kabul edilmiştir. 17 Haziran, Çölleşme ile Mücadele Günü her yıl farklı bir ülkede, farklı etkinlikler ile kutlanmaktadır. 

Türkiye’de çölleşme ve kuraklık mücadelesi veren ülkelerden birisi. Bu sebeple ülkemizde her yıl ‘Dünya Çölleşmeyle Mücadele Günü” nedeniyle etkinlik düzenleniyor. 

Bu sene ‘Dünya Çölleşmeyle Mücadele Günü’ etkinliği ATO Congresium’un ev sahipliğinde gerçekleşti. 
Etkinliğe; Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Çölleşme ve Erozyonla Mücadele (ÇEM) Genel Müdürü Ahmet İpek katıldı. UNCCD İcra Direktörü İbrahim Thiaw gibi birçok yabancı misafir de etkinlikte yerini aldı. Etkinlik Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘Dünya Çölleşmeyle Mücadele Günü’ mesajı okunarak başladı.
Etkinliğin açılış konuşmasını, Çölleşme ve Erozyonla Mücadele (ÇEM) Genel Müdürü Ahmet İpek yaptı. 
 

İpek; “Her karış toprağa sahip çıkmamız gerekir ”
İpek, konuşmasına toprağın yok edilmesinin gıda kıtlığı, açlık, göç, işsizlik, yoksulluk, savaş ve istikrarsızlık olmak üzere çeşitli sonuçları olduğunu dile getirdi.  
 

Çölleşme ve erozyonla mücadele zorunludur
Çölleşmeye ve erozyona karşı gerekli önlemlerin alınmasının gerekli olduğunu belirten İpek, şunları söyledi:
“Bu yüzden her karış toprağa sahip çıkmamız gerekir. İklim değişikliğinin de etkisiyle çölleşme, kuraklık, kıtlık bunun sonucunda ise açlık, göç, işsizlik, savaş ve istikrarsızlık gibi çeşitli sorunlar ortaya çıkıyor. Dünyada 1 milyardan fazla insan sosyal, çevresel ve kültürel açıdan etkileniyor. Toprakların korunması, tabii kaynakların sürdürülebilir yönetimi ve gıda güvenliğinin sağlanması için küresel ölçekte çölleşme ve erozyon ile mücadele edilmesi bir zorunluluktur.” 
İpek, bu tür etkinliklerle bilinçli insanların ve çölleşme ve kurallık ile ilgili faaliyetlerin sayısının artacağını aktardı.
 

Erozyonla ilgili mücadele çalışmalarımız devam edecek 
Ülkemizde her daim erozyonla ilgili mücadele çalışmalarının devam edeceğini müjdeleyen İpek, “Ülkemiz erozyonla mücadele etmek için devamlı çalışmalar yürütüyor. Toprağa herkesin sahip çıkmasını canı gönülden temenni ediyorum” diyerek sözlerini noktaladı. 

Etkinlikte diğer bir konuşmacı ise Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli idi. Bakan Pakdemirli konuşmasına çölleşmenin en büyük tehlikelerden birisi olduğunu belirterek başladı. 
 

Savaşlardan bile tehlikeli; çölleşme 
Pakdemirli, şunları söyledi:
“Dünyamızı tehdit eden ve gün geçtikçe büyüyen sessiz bir tehlike var. Savaşlardan daha tehlikeli ve daha sinsi… Bu tehlike geleceğimizi ve toprağımızı alıp götüren ya da kullanamaz hale getiren çölleşmeden başka bir şey değil. Tüm dünyanın geleceğini tehdit eden çölleşmeye dikkat çekmek için bir araya geldik.”
Pakdemirli, 17 Haziran 1994 yılından itibaren Çölleşme ve Kuraklıkla Mücadele Sözleşmesi’nin kabul edilmesini hatırlatarak, sözlerine şöyle devam etti: “ Bu süreçte birçok girişim, eğitim, proje ve sistem geliştirilmiş ülkeler bir araya gelerek, çevre problemlerini masaya yatırmıştır.

Son 25 yılımızı değerlendirdiğimizde şunu söyleriz. Ülkelerin kalkınmalarını, sürdürülebilir bir şekilde sağlamalarının mümkün olmadığını artık herkes kabul etmektedir. Dünya bu küresel çevre problemlerinin ve bu problemler ile başa çıkmada ortak hareket etmenin öneminin farkındadır. Zaman geleceğimizi birlikte inşa etme zamanı. “
 

Çölleşme ile mücadelemiz devam ediyor 
Pakdemirli, çölleşmenin sınır tanımadığını belirterek, çölleşme ile mücadelede Türkiye çalışmalarına devam ettiğini söyleyerek,  “Çölleşme ile mücadele kapsamında Afrika ülkelerinin tamamına yakınıyla işbirliği yapıyoruz. Uluslararası çalışmalarımız devam ediyor” dedi. 
 

4 buçuk milyon fidan toprakla buluştu 
‘Türkiye’nin jeolojik yapısı ve sosyal yapısı da dahil olmak üzere her yerden çeşitliliği bünyesinde barındırdığını söyleyen Pakdemirli, Son 17 yılda yapılan ağaçlandırma ve erozyonla mücadele çalışmalarıyla önemli adımlar atıldığını belirtti. Pakdemirli, “Cumhurbaşkanının seferberliğiyle başlatılan ‘uluslararası ağaçlandırma seferberliği ile 4 buçuk milyar fidan toprakla buluşturuldu. Hedefimiz ise 7 milyar fidanı toprakla buluşturmak” ifadesini kullandı. 
 

Çölleşme,  ülke sınırlarını tanımaksızın tüm dünyayı etkileyen bir sorun 
Türkiye çölleşme risk haritasının hazırlandığından da söz eden Pakdemirli, “Günümüzde çevresel problemleri sosyal problemlerden ayrı düşünmek mümkün değildir. Çölleşme ülke sınırını tanımaksızın tüm dünyayı tehdit eden bir sorundur. Bu sebeple çok geç olmadan, araziler üretkenliğini tamamen kaybetmeyip topraklar insanlar için tamamen yaşanılmaz bir yer olmadan önlemlerimizi almak zorundayız. Bu önlemleri alırken de sadece kendi topraklarımızı değil küresel olarak tüm toprakların korunması gerektiği ilkesi ile bütüncül bir bilinçle hareket etmeliyiz” şeklinde konuştu. 

Bakan Pakdemirli, “Türkiye’de 1970’li yıllarda erozyonla denizlere, göllere ve barajlara taşınan toprak miktarı yılda 500 milyon ton iken, son yıllarda yapılan çalışmalarla bu miktar yılda 154 milyon tona düşürüldü. Hedefimiz 2023 yılında denizlere giden toprak miktarını 130 milyon tona düşürmektir. Son 17 yılda yapılan ağaçlandırma, erozyonla mücadele ve iyi tarım uygulamalarıyla taşınan toprak miktarı 72 milyon ton azaltıldı. Bu miktar yaklaşık 30 bin futbol sahası büyüklüğünde bir alana karşılık geliyor. 

Bir başka ifadeyle yaklaşık 300 bin dekarlık bir tarım arazisinin kaybı önlenmiştir. Türkiye son 17 yılda, 5,2 milyon hektar alanda yaptığımız çalışmalara ilave olarak, arazi tahribatının dengelenmesi hedefleri kapsamında, 2030 yılına kadar 1,5 milyon hektar alanda ağaçlandırma ve erozyonla mücadele, 750 bin hektar mera ıslahı ve 2 milyon hektar tarım alanını ıslah etmeyi hedefliyoruz” diyerek sözlerini sonlandırdı. 
Bakan Pakdemirli’nin konuşmalarının ardından, etkinlik kapsamında düzenlenen uluslararası fotoğraf yarışmasında dereceye girenlere ödülleri verildi. Etkinliğin sonunda Bakan Pakdemirli, yarışmaya katılan fotoğraflardan oluşan serginin açılışını da gerçekleştirdi.
 

Çölleşme ve kuraklık 
Çölleşme ve kuraklık; su kaynaklarının tükenmesi, orman alanlarının ve biyolojik çeşitliliğin azalması, iklim değişiklikleri gibi nedenlerle ortaya çıkıyor. 
Canlı yaşamını ciddi şekilde tehdit eden bu durum karşısında Birleşmiş Milletler 17 Haziran 1994 tarihinde Çölleşme ve Kuraklıkla Mücadele Sözleşmesi’ni kabul etmiş. Çin’in Gobi Çölü’nde yer alan Crescent Gölü bu bilinçle koruma altına alınmış. Çölde yer alan su kaynağının bile korunabileceğinin gösterilmesi açısından bu değerli bir örnek. Önlem almazsak koruyacak alanlarımızın ne kadar azalabileceğini de vurguluyor.

Çölleşme ve Kuraklık; kara alanlarının yüzde 25’ini ve 168 ülkede 1,5 milyar insanı etkileyen kaynakları tehdit ediyor. Savaşlardan sonra en büyük göç nedenlerinden biri. Her yıl 12 milyon hektar tarım arazisinin verimi düşüyor. Gelecek 10 yılda gıda üretiminde yüzde 2’lik bir azalma öngörülüyor.

Etiketler:
 
Otizmli çocukların akranlarıyla kaynaşmasını amaçlıyoruz
 
Ankaralı balık tutmayı seviyor
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Otizmli çocukların akranlarıyla kaynaşmasını amaçlıyoruz
Otizmli çocukların normal gelişim gösteren çocuklarla eğitim almalarını ...
Berberler, piknikte bir araya geldi
Ankara Berberler Esnaf ve Sanatkarlar Odası'nca gerçekleştirilen piknik ...
Zoonotik hastalıklara karşı etkin mücadele başlıyor
Türkiye Zoonotik Hastalıklar Eylem Planı Lansmanı Bilkent Sağlık Bakanlığı ...
 
Ultrasonik köpek savara kadınlar ilgi gösteriyor
Başıboş sokak hayvanlarının saldırılarını önlemek amacıyla ultrasonik ...
Atatürk 'Giysi Koleksiyonu Defilesi” gerçekleşti
Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkışının 100. yıl dönümü dolayısıyla, ...
700 yıllık tahıl ambarı
Taşkale’de bulunan ve el emeğiyle oyularak yapılan tarihi tahıl ambarı ...
 
Pasajlar eskisi kadar satış yapamıyor
Terzilerin, ayakkabıcıların, fotoğraf makinesi tamiri yapan ustaların ...
Satranç herkese eşit imkanlar sağlıyor
SF Başkanı Gülkız Tülay, satrancın engelleri aşan, herkese eşit imkanlar ...
Enerjide yüzde yüz yerli üretime kavuşacağız
Çekya merkezli Energo-Pro bünyesindeki Litostroj türbin ve jeneratör fabrikasının ...
 
TİCARİ HAYAT GAZETESİ
ARŞİV
ÇOK OKUNANLAR
YAZARLAR
Duran AKKAYA
Duran AKKAYA
MERKEZİ BÜTÇE KANUNU
Nesrin ÖZOĞLU
Nesrin ÖZOĞLU
NEDEN İADE EDİYORUZ?
Seda TOLMAÇ
Seda TOLMAÇ
SINAV BASKISI BAŞARISIZLIĞIN NEDENİ
Esra SARI
Esra SARI
KREDİ KARTI KULLANIMI ÇIĞ GİBİ BÜYÜYOR
Prof.Dr. Esat ARSLAN
Prof.Dr. Esat ARSLAN
PEKİ, ŞİMDİ MÜNBİÇ'TE NE OLACAK
Bünyamin ALTINTAŞ
Bünyamin ALTINTAŞ
BÜTÇE HEDEFLERİ ÜZERİNE
Arda ÇELİK
Arda ÇELİK
DÜŞÜNCE DÜNYAMIZ
Ömer AĞAÇLI
Ömer AĞAÇLI
NEFSİN KÖTÜ HUYLARININ HAMMADDESİ “HASETLİK” ÜZERİNE
Av. Zeynep YETİŞGİN
Av. Zeynep YETİŞGİN
KİTAP PATENTLENEBİLİR Mİ?
Oğuzhan SARI
Oğuzhan SARI
“GENÇLER İŞ BEĞENMİYOR”
Burcu ŞEN
Burcu ŞEN
ROMEO VE JULİET
Mert Can DUMAN
Mert Can DUMAN
JİLET GİBİ DEĞİŞİM
İsmail CİNGÖZ
İsmail CİNGÖZ
TÜRKLÜĞÜNÜ UNUTMAYAN MACARİSTAN VE BARIŞ PINARI HAREKATI
R Bülend KIRMACI
R Bülend KIRMACI
GENEL VE GÜNDEM
Hatice TOPÇU
Hatice TOPÇU
EHLİYET, LİYAKAT VE ADALET
Mustafa YILDIZ
Mustafa YILDIZ
İNSAN-DÜŞÜNCE İLİŞKİSİ
Şira Yıldız ASAN
Şira Yıldız ASAN
MEVSİM GEÇİŞLERİNE DİKKAT
Halil YATAR
Halil YATAR
ANKARA'NIN BAŞKANLARI UMUT VERİYOR
Gülçin KARLI İPEK
Gülçin KARLI İPEK
İLKLERİN KADINI SABİHA RIFAT GÜRAYMAN
Hicret TÜRKMAN
Hicret TÜRKMAN
KOMŞULUK ÖLMESİN
Hasan AKGÜL
Hasan AKGÜL
YEREL SEÇİMLER İÇİN BİR DEĞERLENDİRME
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
ENDİŞE VERİCİ!
Gamze Nur ERGİL
Gamze Nur ERGİL
BABA’YA İTHAFEN
Dursun ERKILIÇ
Dursun ERKILIÇ
LİBAS
Fatma Sena YAMAN
Fatma Sena YAMAN
SEVİNCİ ŞÜKÜR, ÜZÜNTÜSÜ SABIR
Serkan KUMDAKÇI
Serkan KUMDAKÇI
SEYRE DEVAM
Can Berk KANAT
Can Berk KANAT
DİŞİYİ KİŞİ YAPALIM!
Esra  YAZDIÇ DEMİR
Esra YAZDIÇ DEMİR
ŞALVARIYLA KÜRSÜYE ÇIKIYOR, AKADEMİSYENLERİN YAPAMADIĞINI YAPIYOR
Şahap YILMAZ
Şahap YILMAZ
İŞ PLANI NEDEN ÖNEMLİ?
Ali Asker DEMİRHAN
Ali Asker DEMİRHAN
YENİ TORBA KANUN TASARISININ VERGİ HÜKÜMLERİ
Mehmet GÖKTÜRK
Mehmet GÖKTÜRK
GERÇEĞİ HAKARET SAYMAK!
Abdurrahman SAĞKAYA
Abdurrahman SAĞKAYA
DEVLET HİZMET SATIN ALMALI
Oktay TAŞ
Oktay TAŞ
İŞİMİZ FİYAKA!
Cihangir TÜRKMEN
Cihangir TÜRKMEN
İHTİYAÇLARIM VE REFERANDUM
İsmet ORHAN
İsmet ORHAN
ÜÇ MUAMMADA... İLKLER NELER OLUYOR?
Sedat ERİŞ
Sedat ERİŞ
HALKIN BİLİNÇALTINDAKİ SORULAR-4
ÇOK YORUMLANANLAR
FACEBOOK'TA TİCARİ HAYAT
Ana Sayfa Gündem Ekonomi Şirketler Özel Haber Ankara Röportaj Sağlık
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva