ANA SAYFA GÜNDEM EKONOMİ ŞİRKETLER ÖZEL HABER ANKARA RÖPORTAJ SAĞLIK VİDEOLAR
Bangladeş'te iki tren çarpıştı: 16 ölü, 48 yaralı
Bangladeş'te iki tren çarpıştı: 16 ölü, 48 yaralı
UNESCO Genel Konferans Başkanlığına Türk başkan
UNESCO Genel Konferans Başkanlığına Türk başkan
MSB'den Türk- Rus ortak devriyesine ilişkin açıklama
MSB'den Türk- Rus ortak devriyesine ilişkin açıklama
Muhtarlık maaşıyla mahallesine hizmet ediyor
Muhtarlık maaşıyla mahallesine hizmet ediyor
AB 13 yeni ortak savunma projesini onayladı
AB 13 yeni ortak savunma projesini onayladı
HABERLER>ÖZEL HABER
22 Mayıs 2019 Çarşamba - 07:41

Hatay lezzetlerini mutfağa taşıyor

32 yaşında kendi markasını yaratan Lütfi Fansa, memleketi olan Hatay’ın doğal ürünlerini tüketicilerle buluşturuyor.

Hatay lezzetlerini mutfağa taşıyor

ESRA SARI 
 

Doğal ürünlere olan talep dünya ile paralel bir şekilde Türkiye’de de hızla artıyor. Gıda üretiminde yaşanan sorunlar ve gıda kaynaklı hastalıkların artması organik ürünlere olan talebin artmasına neden oluyor. Gıda terörü insanları daha sağlıklı ve güvenilir gıdalara yönlendiriyor.

32 yaşında kendi markasını yaratan Lütfi Fansa, memleketi olan Hatay’ın doğal ürünlerini 2017 yılının Eylül ayında tüketicilerle buluşturuyor. Instagram üzerinden ‘Fansada Doğal Market’ etiketini girdiğiniz zaman sizi Hatay’ın yöresel ürünleri karşılıyor. Biz de Ticari Hayat Gazetesi olarak ‘Fansada Doğal Market’ yetkilisi ve kurucusu Lütfi Fansa ile Fansada Doğal Market’in kuruluş hikâyesi ve doğal ürünler hakkında uzunca bir sohbet gerçekleştirdik. Fansa, “Kimyasal ürünlerin sağlığımızı tehdit ettiği çağımızda insanları sağlıklı beslenmeye teşvik etmek istiyoruz” dedi. 
 

Öncelikle bize kendinizden bahseder misiniz? 
Ben, Lütfi Fansa…  1986 yılında Hatay’ın Hacıpaşa köyünde dünyaya geldim. Dedelerimizden bize miras kalan tarlalarımızda, bağlarımızda ve bahçelerimizde (yıllardır babamın da mesleği olarak yapmış olduğu çiftçilikten yola çıkarak) ürün yetiştirmeye başladım. Büyük şehirlerde satın alınan ürünlerin gerçek meyve tatlarının olmaması ve GDO’larının bozulmuş olması sebebiyle kaybedilen insan güveninin yarattığı boşluğu kendi ürünlerimizle karşılayabileceğimizi fark edip ‘FANSADA’ markasını kurmayı düşündüm. Özellikle kimyasal ürünlerin sağlığımızı tehdit ettiği çağımızda insanları sağlıklı beslenmeye teşvik etmek istiyoruz.
 

Ürünlerimiz tamamen kendi bahçemizde yetişiyor 
“Tüm ürünlerimiz; Hatay’ın tarihi dokusuyla yıllardır süregelen ürünler. Kendi bahçemizde yetiştirdiğimiz sebze ve meyvelerle doğal yöntemlerle ev yapımı ürün üretiyoruz. Soframızda sevdiklerimizi misafir etmek, yüzlerinde gördüğümüz mutluluğu tüm insanlara ulaştırmak adına çıktığımız bu yolda FANSADA (FANSA Doğal Antibiyotik) markamızı oluşturduk. Markayı alarak üretmiş olduğumuz lezzetlerin mutfağınıza taşınmasında aracı olmamız bizi çok mutlu ediyor. Artık sizde organik tarım koşullarında lezzetli, katkısız, ev yapımı, kaliteli üretim yapan ‘FANSADA’ markamızın ürünleri ile sofralarınızda sihirli dokunuşlar yaratabilir, ürünleri gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.
 

‘FANSADA‘ markasının internet sitesi ne zaman müşterilerle buluştu?
Biber ve Zeytin mahsullerini toplamaya başladığımız dönemde, 2017 yılının Eylül ayında www.fansada.com’u kurup dünyanın her bir yerindeki insanlara ulaşmayı amaçlayıp bu doğal ürünleri insanlara ulaştırmayı kendimize vazife bildik. 
 

Hatay, dünyanın lezzet duraklarından biri
Ürünlerinizi nerede ve nasıl üretiyorsunuz?
İnsanlığın ilk yerleşim yerlerinden biri olan Hatay, farklı kültürlerin ve inanışların bir arada yaşadığı bir yerdir. Hatay, birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Hatay, kardeşliğin ve birlikteliğin şehri olarak bilinen köklü tarihi, kültürel özellikleri ve doğasının yanı sıra dillere destan Hatay mutfağı ile de yemeğin sanata dönüştüğü eşsiz bir medeniyete sahiptir. Hatay, dünyanın lezzet duraklarından biri… Biz de Fansada Doğal Market olarak bu lezzetlerin mutfağınıza taşınmasına aracılık etmek istiyoruz.
 

Koruyucu madde içermeyen ürünler üretiyor
Hatay ilinin Altınözü ilçesindeki, Hacıpaşa havzasında yetişen, zeytin cinsleri ile harmanlanan, yüksek aromada ve kalitede üretilen soğuk sıkım sızma zeytinyağımız; bu havzaya kurulu olan fabrikamızda son teknolojik yenilikler kullanılarak, el değmeden, hijyenik kurallara uyularak üretiliyor. Ürünlerimiz kesinlikle koruyucu katkı maddesi içermez. 

Zeytinyağında kullanmış olduğumuz özellikle ‘Halhali’ diye adlandırılan, az bulunan zeytinlerimizi ayıklayarak sizlere kırık ya da kırılmamış haliyle sunuyoruz. Halhali zeytinin çekirdeği küçüktür ama eti oldukça fazladır ve etinin kendine has bir tadı vardır. Çerez niyetine tadına doymadan yiyebileceğiniz zeytin taneleridir. 
Ayrıca zeytinyağlı ve defneli sabunlar da yapıyoruz. Sabunlar yine yüzde 100 organik olup kimyasal madde kullanılmadan evinize giren ürünlerimizden bir tanesidir.
 

10 kg nardan 1 kg nar ekşisi elde ediyoruz 
Aynı şekilde kaliteden ödün vermeden bolluk ve bereketin simgesi olan, “Çarşıdan aldım bir tane eve geldim bin tane” diyerek sevdiğimiz, kimi zaman suyunu içtiğimiz, kimi zaman soğuk kış akşamlarında tanelerini yediğimiz meyve olan, kendi bahçelerimizden topladığımız nar meyvesinden nar ekşisi yapıyoruz. Narları özenle seçiyoruz. Nar sıkıldıktan sonra zeytin odunu ateşiyle bakır kazanlarda kaynatılır. Tamamen hijyenik ortamda cam şişelere doldurularak üretimi tamamlanmış olur. Ortalama 10 kg nardan 1 kg nar ekşisi elde ediliyor. Nar ekşisi, özellikle salatalarınızın vazgeçilmezi haline geliyor.

Yemeklerimize lezzet katan bir diğer ürünümüz de aynı coğrafyanın sıcak güneşiyle lezzet bulan pul biber ve biber salçası. Kendi tarlalarımızdan topladığımız biberler özenle seçildikten sonra doğa ananın hikmetli kollarında kurutulur. Daha sonra lezzeti ve mükemmel kokusuyla kalitesini fark edeceğiniz toz biber ve biber salçası, dört mevsim yemeklerde kullanılabilir. Üretimimiz bunlarla sınırlı değil. Kendi tarlamızda yetiştirdiğimiz domateslerimizi seçerek yine Hatay güneşinin kavurucu sıcağıyla pişirip onu domates salçası olarak sizlere sunuyoruz.
 

Katkısız reçel de üretiyor
Bunların yanı sıra hemen herkesin severek yediği ve kahvaltıların vazgeçilmesi reçellerimiz de tamamen doğal ortamda üretilmektedir. Ceviz, turunç, patlıcan, kebbet (bergamot) reçelleriyle kabak tatlısı ile sofralarınız artık daha zengin. Hatay’a has kabak tatlısı diğerlerinden biraz farklı yapılıyor. Kireç suyunda bekletilen kabağın lezzeti müthiş, dışı çıtır içi yumuşacıktır.

Hatay kahvaltılarının vazgeçilmezi olan, Türkiye de az bilinen ‘Kahvaltılık Zahter’ ile de soframızı donatmaya devam edebiliriz. Zahtere kavrulmuş nohut, leblebi, menengiç, kavun ve karpuz çekirdeği, rezene, küzbara, buğday, kimyon, sumak, susam, biber ve tuz ilave edilir. İçeriği oldukça zengin olan kahvaltılık zahterin lezzeti de bir o kadar zengindir. Hazırlanan bu toz karışım kahvaltılarda zeytinyağı ile birlikte enfes bir lezzet ortaya çıkarır.
 

Doğal baharatları müşterilerle buluşturuyoruz 
Bu ürünlerin yanı sıra tarlalarımızda yetişen ve mevsimsel olarak yararlanıp satışını yapıp sizlere sunduğumuz karadut şurubu yerli tohumdan üretilmiştir. Taze çekilen tahin ile tamamen doğal baharat çeşitlerimizi de siz değerli müşterilerimizin evlerinden eksik etmiyoruz. 
Lezzetli, katkısız ve olması gerektiği gibi kaliteli üretim yapan @fansada markamızın ürünleri tamamen el yapımıdır. Ürünleri gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.
 

Peki, çok beğenilen ve talep toplayan ürünleriniz var mı? Varsa neler?
Zeytinyağı ile başladığımız Fansada markasının satışlarına talepler doğrultusunda reçel satışını da ekledik. Bölgesel olarak en çok ceviz reçelimiz ve patlıcan reçelimiz çok beğenildi ve insanların ilgisini gördü. Daha sonra ürün yelpazemizi zenginleştirerek kendi tarlalarımızdan topladığımız biber ve domatesleri el yordamıyla hiçbir katkı maddesi kullanmadan güneş ışığı ile kurutuyoruz. Doğal salça elde ediyoruz. 
 

Bakır kazanlarla salça, nar ekşisi kaynatılıyor 
Ayrıca nar bahçelerimizden topladığımız narlarla yüzde 100 nar kullanıp bakır kazanlarla, zeytin ağaçlarının odunlarıyla kaynatarak ürettiğimiz nar ekşimiz ile piyasadaki nar ekşilerinden çok daha farklı bir tat ile kendi ekşimizin farkındalığını yaratmış olduk. 
 

Son yıllarda doğal ürünlere talep arttı, bu durumu nasıl yorumluyorsunuz?
Çağımızda artan, genetiği bozulmuş olan gıdaların insan sağlığını olumsuz yönde etkilemesi organik tarıma olan talebin artmasını sağlamıştır.
 

Peki, bir ürünün doğal olup olmadığını tüketici nasıl anlayabilir?
Satın alınan ürünün yapıldığı meyvenin tadını vermesi gerekmektedir. Salçada, yağda, nar ekşisinde yani tüm gıda ürünlerinde elinizdeki ürün yapılmış olduğu meyvenin kokusunu size yaymalı. Yayıyorsa o ürün doğaldır. Ayrıca gelişen dünya şartlarında gerek zeytinyağında gerekse diğer gıda ürünlerinde yapılan hilelere karşı savaş veriyoruz. Gıda ürünleri ile ilgili yapılan hile ve tağşişler anlatmakla bitmez, bu durumda o ürünleri kullanmak sağlığa hizmet etmek yerine sağlığı bozar. 
 

Peki, Fansada doğal marketin hedefleri nedir?
Hedefimiz; ürün ve hizmet kalitemizi sürekli geliştirerek müşteri taleplerini ve beklentilerini en üst seviyede karşılamak, güçlü bir iletişim ile tüketicimizle aramızda duygusal bir bağ yaratmak ve müşteri sadakatini sağlamak, yurt içinde ve yurt dışında en çok tercih edilen liderler arasında yer alıp rekabet gücümüzü, karlılığımızı artırarak güvenilirliğimizi ve saygınlığımızı arttırmaktır. 
Misyonumuz; daha ucuza satmak adına emeğe ve cebinize saygı duymayan, sağlığınızı hiçe sayan insanlara karşı tüketiciyi bilinçlendirmek ve doğru, sağlıklı gıda tüketimini arttırmaktır. 
 

Peki, işinizin zorlayıcı kısımları var mı?
Zorlayıcı taraflar piyasada var olan, insanların güvenlerini kaybetmelerine sebep olan sağlıksız ürünler ile markamızın karşılaştırılması. Biz bu işin al-satlığını yapmıyoruz. Kendin üret kendin sat kısmındayız. Ürünlerimiz tamamen tek bölgeden tek çeşit ağaçtan ve tek tarladan çıkıyor. Karışık her bölgeden her üreticiden alınıpta satılan ürünlere benzemez. Bu sebeple insanların başka markalardan ötürü kaybettiği güveni kazandırmaya çalışmak işin zor bir kısmı. 
 

Alanınızla ilgili sıkıntılar neler?
4 iklimi yaşayabilen, her ürünü en doğal haliyle üretebilecek seviyede, doğru kullanım sonucu toprağı 4 mevsim kullanacak şekilde, bereketli topraklara sahip bir ülkeyiz. Acıdır ki GDO’ lu, ne olduğu belli olmayan ürünler ya ücret uygunluğu ile ya da herhangi bir ticari ilişki karşılığında ülkemize denetimsiz sokuluyor. Bu duruma izin verilmesi insan sağlığını hiçe sayan satışlarına izin veriyor.
Tüketiciyi aldatan bir piyasanın içerisindeyiz. Bu gibi olumsuzluklar karşısında mücadele edip her insana bunu anlatma peşine yılmadan düşüp, işini doğru yapan temsilcilerden biri olmak için yola çıktık.
 

Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Öncelikle ürünlerimizin ekilip biçilmesinde, mahsullerin toplanmasında, toplanan ürünlerin salça, ekşi, reçel vs. yapılmasında titizlikle çalışan, alınlarının teriyle bu hizmette bulunan köydeki kadınlarımıza herkesin huzurunda buradan teşekkür borçluyumdur. 

Ayrıca paketleme konusunda kesinlikle insan sağlığına zarar vermeyecek cam şişe ve kavanoz, bakliyat, baharat vb. ürünlerde de tek kullanımlık kraftları tercih ediyoruz. Bütün amacımız insan sağlığına yararlı hizmetlerde bulunmaktır. Bu sebeple güvenle büyüyen bu aile de artık siz de organik tarım koşullarında üretilen ürünlerimizle sofralarınızda sihirli dokunuşlar yapabilir, gönül rahatlığıyla @fansadadogalmarket (www.fansada.com) ürünlerini kullanabilirsiniz, diyoruz.

Etiketler:
 
Tekirdağ'ın yaban hayatı
 
Sağlıklı dişler için bu besinleri tüketin
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Çocukların göz sağlığı ciddiye alınmalı
Gözlük sektöründe yıllardır çalışan Sağlam Optik yetkilisi Erhan Ünal, ...
Dev altyapı yatırımlarını hayal edemezdik
TMB Başkanı Mithat Yenigün, “Ülkemizde gerçekleşmekte olan dev altyapı ...
25 yıldır kaşık yapıyor
Kayın ağacından tahta kaşık imal eden ahşap ustası Durmuş Yüceer, meslekte ...
 
Yardımlarla geleceğe ışık tutmaya çalışıyorlar
Kale Gençlik Platformunun düzenlediği iftarda konuşma yapan Platform Başkanı ...
Herkesin taşın altına elini koyması gerekir
Türkiye Emekliler Derneği Genel Başkanı Kazım Ergün yatırımın ve istihdamın ...
Güçlü bir antioksidan: Argan yağı
Cildin iyileşmesine yardımcı olan, saçları güçlendiren, içerisinde birçok ...
 
Ramazan Ayında Hamamönü’ne yoğun ilgi
Ramazan ayının ortalarını yaşadığımız şu günlerde, tarihi Hamamönü, Ramazan ...
Urfalı Özbekler asırlık geleneği yaşatıyor
Şanlıurfa'nın Ceylanpınar ilçesinde yaşayan Özbek Türkleri, atalarından ...
Renk bütünlüğü olmayan ve büyüyen Ben'lere dikkat
Türk Dermatoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Emel Erdal Çalıkoğlu; büyüyen, ...
 
TİCARİ HAYAT GAZETESİ
ARŞİV
ÇOK OKUNANLAR
YAZARLAR
Mert Can DUMAN
Mert Can DUMAN
OTOMOTİV SEKTÖRÜNDE HAREKET
R Bülend KIRMACI
R Bülend KIRMACI
10 KASIM
İsmail CİNGÖZ
İsmail CİNGÖZ
YÜZ YILLIK ENERJİ KORİDORU PLANI
Duran AKKAYA
Duran AKKAYA
İMALAT SANAYİ
Hatice TOPÇU
Hatice TOPÇU
SONSUZLUĞUNDA
Bünyamin ALTINTAŞ
Bünyamin ALTINTAŞ
SAHTE TEKNİK SERVİS Mİ..?
Nesrin ÖZOĞLU
Nesrin ÖZOĞLU
NE YEDİĞİNİ BİLEN VAR MI?
Seda TOLMAÇ
Seda TOLMAÇ
SPORDA, SANATTA, YÖNETİMDE KADINLARA NE KADAR İHTİYACIMIZ VARMIŞ
Esra SARI
Esra SARI
ORGAN BAĞIŞI KONUSUNDA DAHA BİLİNÇLİ OLMAK GEREK
Prof.Dr. Esat ARSLAN
Prof.Dr. Esat ARSLAN
“MONREO DOKTRİNİ” VE “1830 KIZILDERİLİ TEHCİR YASASI”
Oğuzhan SARI
Oğuzhan SARI
FUTBOL DEDİĞİN
Arda ÇELİK
Arda ÇELİK
HÜRRİYET KARTALI
Hatice Karataş
Hatice Karataş
GAZETECİLİKTE DİJİTAL DÖNÜŞÜM
Şira Yıldız ASAN
Şira Yıldız ASAN
ÇAKALLARLA DANSA RAĞMEN İYİ OLMAYI SEÇMEK
Ömer AĞAÇLI
Ömer AĞAÇLI
NEFİSLER YASASI (KUL DÜZELMEDEN, ALLAH DÜZELTMEZ.)
Ayşe Aybike Yılmaz
Ayşe Aybike Yılmaz
HER 3 KİŞİDEN BİRİ HİPERTANSİYON HASTASI
Burcu ŞEN
Burcu ŞEN
GELECEĞE NEFES
Av. Zeynep YETİŞGİN
Av. Zeynep YETİŞGİN
ALDATICI REKLAMLARA KARŞI TÜKETİCİLER NE YAPABİLİR?
Mustafa YILDIZ
Mustafa YILDIZ
İNSAN DÜŞÜNCE İLİŞKİSİ 2
Gülçin KARLI İPEK
Gülçin KARLI İPEK
İLKLERİN KADINI SABİHA RIFAT GÜRAYMAN
Hicret TÜRKMAN
Hicret TÜRKMAN
KOMŞULUK ÖLMESİN
Hasan AKGÜL
Hasan AKGÜL
YEREL SEÇİMLER İÇİN BİR DEĞERLENDİRME
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
ENDİŞE VERİCİ!
Gamze Nur ERGİL
Gamze Nur ERGİL
BABA’YA İTHAFEN
Dursun ERKILIÇ
Dursun ERKILIÇ
LİBAS
Fatma Sena YAMAN
Fatma Sena YAMAN
SEVİNCİ ŞÜKÜR, ÜZÜNTÜSÜ SABIR
Serkan KUMDAKÇI
Serkan KUMDAKÇI
SEYRE DEVAM
Can Berk KANAT
Can Berk KANAT
DİŞİYİ KİŞİ YAPALIM!
Esra  YAZDIÇ DEMİR
Esra YAZDIÇ DEMİR
ŞALVARIYLA KÜRSÜYE ÇIKIYOR, AKADEMİSYENLERİN YAPAMADIĞINI YAPIYOR
Şahap YILMAZ
Şahap YILMAZ
İŞ PLANI NEDEN ÖNEMLİ?
Ali Asker DEMİRHAN
Ali Asker DEMİRHAN
YENİ TORBA KANUN TASARISININ VERGİ HÜKÜMLERİ
Mehmet GÖKTÜRK
Mehmet GÖKTÜRK
GERÇEĞİ HAKARET SAYMAK!
Abdurrahman SAĞKAYA
Abdurrahman SAĞKAYA
DEVLET HİZMET SATIN ALMALI
Oktay TAŞ
Oktay TAŞ
İŞİMİZ FİYAKA!
Cihangir TÜRKMEN
Cihangir TÜRKMEN
İHTİYAÇLARIM VE REFERANDUM
İsmet ORHAN
İsmet ORHAN
ÜÇ MUAMMADA... İLKLER NELER OLUYOR?
Sedat ERİŞ
Sedat ERİŞ
HALKIN BİLİNÇALTINDAKİ SORULAR-4
ÇOK YORUMLANANLAR
FACEBOOK'TA TİCARİ HAYAT
Ana Sayfa Gündem Ekonomi Şirketler Özel Haber Ankara Röportaj Sağlık
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva