ANA SAYFA GÜNDEM EKONOMİ ŞİRKETLER ÖZEL HABER ANKARA SAĞLIK YAŞAM VİDEOLAR
19 Mayıs coşkuyla kutlanıyor
19 Mayıs coşkuyla kutlanıyor
Elazığ'da PKK'ya perasyon başlatıldı
Elazığ'da PKK'ya perasyon başlatıldı
Yenilenebilir enerji sektöründe uzaktan çalışma yaygınlaşacak
Yenilenebilir enerji sektöründe uzaktan çalışma yaygınlaşacak
AVM'lerin müşteri sayıları salgın öncesine yaklaştı
AVM'lerin müşteri sayıları salgın öncesine yaklaştı
Dışişleri'nden Yunanistan'ın 'Pontus' açıklamalarına tepki
Dışişleri'nden Yunanistan'ın "Pontus" açıklamalarına tepki
HABERLER>ÖZEL HABER
18 Ocak 2022 Salı - 07:12

Gezgin arıcılıkta 40 yıl

Doğal arı ürünlerini tüketiciyle buluşturmaya devam ettiklerini söyleyen FER BAL Yönetim Kurulu Başkanı Melih Fer Solmaz, Türkiye’nin bal üretiminde Çin’den sonra ikinci büyük ülke konumunda olduğunu söyledi.

Gezgin arıcılıkta 40 yıl

SEDA TOLMAÇ

Doğal arı ürünlerini 40 yıllık tecrübeyle sunan FER BAL, saf, katkısız bal ve arı ürünlerini tüketiciye ulaştırıyor. Melis Arı Çiftliği’nde FER markası ile dededen toruna arıcılık faaliyetlerini sürdürdüklerini söyleyen FER BAL Yönetim Kurulu Başkanı Melih Fer Solmaz, firma olarak 60’a yakın bal çeşidi, bunun yanı sıra polen, propolis, arı sütü gibi apiterapi ürünleri ve kişisel bakım ürünlerini üretmeye devam ettiklerini dile getirdi. 

İç Mimar olan Melih Fer Solmaz, arıcılığa gönül veren bir aileden geldiğini belirterek, “40 yıldır gezgin arıcılık ve bal üretimi yapmaktayız. Türkiye’deki en büyük başarımız gezgin arıcı olmamız ve Türkiye’de arıcılık konseptli ilk butik mağazacılığı hayata geçirmemiz” dedi.

“Üretim çalışmalarını bilimsel araştırmalara göre sürdürüyoruz”

Türkiye’de çoğunlukla yayla ve çam balının bilindiğini ancak firma olarak kestane, ıhlamur, lavanta, kekik gibi 60 çeşide yakın balın üretimini gerçekleştirdiklerini söyleyen Solmaz, “Üretim çalışmalarımıza konunun uzmanları, üniversitelerde akademisyenlerle sürekli iş birliği halinde, bilimsel yöntemleri kullanarak devam ediyoruz. Dört üniversiteyle çalışarak apiterapi (bal, polen, propolis, arı sütü gibi arı ürünleriyle yapılan tedavi yöntemi) ürünlerini Türkiye’de aktif eden ilk firmayız. Bu anlamda dünya liderlerinden sanatçı ve futbolculara kadar birçok isme, kişiye özel karışımlar hazırlıyoruz. Arı sütü, bal, polen ve propolisten oluşan bu karışımlar, kişinin yaşına ve yaşam kalitesine göre hazırlanıyor. Bu Türkiye’de bir ilk. Bunu yaparken bilimsel araştırmalara göre hareket ediyoruz” diye konuştu. 

“En önemli bölgeler seçiliyor, bitkilere göre özel bal üretimi yapılıyor”

Gezgin arıcılık faaliyetinin önemine dikkati çeken Solmaz, şöyle konuştu: “Gezgin arıcılık, en önemli bölgeleri seçerek bitkilere göre özel bal üretimi yapma anlamına geliyor. Kendimize ait kovanlarımız, 100’e yakın da sözleşmeli arıcımız var.En iyi üniversite ile çalışarak Türkiye’deki endemik bitki ve floranın olduğu yerleri araştırıyoruz. 

Bu bölgelere arılarımızı yerleştiriyoruz ve buralarda bal üretimi yapıyoruz. Bugün bir narenciye balı üretimini Ege’de yaparken, çam balını sadece Marmaris’te üretiyoruz. Kestane balını ise, Karadeniz’de üretiyoruz. Ankara’da organik bal üretimi yapıyoruz” dedi. 

“Yüzyılın ürünü, propolis”

Bal üretiminin yanı sıra son yıllarda propolis ve arı sütü gibi arı ürünlerinin de popüler olmaya başladığını hatırlatan Solmaz, “Biz propolisi 20 yıl önce üretmiştik. Bu ürünü ürettiğimizde insanlar, arının böyle bir ürünü olamayacağını düşünüyorlardı. Günümüze geldiğimizde bu durum değişti. 

Propolisin insanlar üzerindeki faydalarına dair bilimsel araştırmalar yapıldı ve sağlığa yüzde 100 fayda sağladığı, antibiyotikten 120 kat güçlü olduğu, çeşitli tümörlere karşı etkili olduğu ispatlandı. Propolis şu an yüzyılın ürünü olarak biliniyor. Kana direkt karışıyor ve çok etkili bir ürün. Çin’de meme kanserini önlemede yüzde yüz etkili olduğu ispatlanan bir ürün” diye konuştu.

“Arı sütünün üretimi emek ve marifet istiyor”

Propolisin yanı sıra arı sütünün de oldukça etkili bir ürün olduğunu söyleyen Solmaz, “Arı sütü de bağışıklık sistemini güçlendiriyor, hücreyi yeniliyor. Doğal aminoasit olarak geçiyor. Türkiye’de üretimi en az olan ve en pahalı ürün arı sütüdür. Az üretilmesinin nedeni, genellikle bal üretimi yapan üretici, arı sütü üretimi yapmaz veya arı sütü üretimi yapan bal ile uğraşmaz. Arı sütü üretimi çok marifet ve emek isteyen bir iş. Üretimi çok az ve zor olan bir ürün olduğu için aslında nadir bulunuyor” ifadelerini kullandı. 

“Etiketli ürünlerden vazgeçilmemeli”

Solmaz, bir ürünün popülerliği artıkça piyasada o ürünün sahtesinin de arttığını dile getirerek, tüketiciyi sahte ürünlere karşı uyardı. 

Tüketicinin gıdada sahte ürünlere karşı dikkat etmesi gereken en önemli konunun “etiket” olduğunu belirten Solmaz, “Etiketli ürünler tercih edilmeli. Etiketli ürün tercih ederken de firmanın geçmişine bakmak gerekir. Firmanın geçmişi, onun başarısını gösterir. Etiketli ürünlerden vazgeçilmemeli, özellikle bal konusunda yerli üretim tercih edilmeli” dedi. 

“Yangınlar, bal üretimine büyük zarar verdi”

Uzun yıllardır arıcılık faaliyetlerini sürdürdüklerini ifade eden Solmaz, bal üretim miktarına dair de bilgiler verdi. Solmaz, bal üretim miktarının mevsime, yağışa, tarımsal ilaçların kullanıma göre değiştiğini dile getirdi.

Solmaz, 2021 yılının yaz aylarında yaşanan yangınların arıcılığa ve bal üretimine ciddi zararlar verdiğini söyleyerek, “Antalya’daki yangınlar narenciye balının üretimini olumsuz etkiledi. Muğla’daki yangınlarda ise çam balının üretimini etkiledi. Şu an ne yazık ki Türkiye’de çam balı üretiminin yüzde 70-80’i kayboldu. Bu hem ülkemiz hem de doğamız için büyük bir kayıp ve çok üzücü bir durum” ifadelerini kullandı. 

“Türkiye, bal üretiminde ikinci büyük ülke konumunda”

Türkiye’nin bal üretiminde Çin’den sonra ikinci büyük ülke konumunda olduğunu da vurgulayan Solmaz, “Türkiye, endemik bitki açısından zengin bir ülke. Bu da bal üretimindeki konumunu önemli hale getiriyor ancak Türkiye’nin sahip olduğu bu özelliğin değerini bilmek lazım. Bölgeyi ve doğayı çok iyi korumamız lazım ki, arıcılığın gelişmesi devam edebilsin” dedi. 

“Tarım ilaçları arı ölümlerinin en büyük sebebi”

Solmaz, arıcılıkta yaşanan temel sorunlara da değindi. Arı ırklarının doğru bölgelerde kullanılmamasının en önemli sorunlardan olduğunu söyleyen Solmaz, “Arı ırklarının doğru bölgelerde kullanılması önemli. Diğer yandan tarımsal ilaçlar, arı ölümlerinin en büyük sebeplerinden. Nisan-mayıs aylarında tarım aktifleştiği zaman verimli meyve ve sebze elde edilmesi için tarım ilaçları gerekiyor. Biz de bal üretimi için arıları mayıs-haziran aylarında güçlendirmeye başlıyoruz. Doğal olarak bu aylarda arı bölgeye girdiği zaman yanlış kullanılan tarım ilaçlarıyla karşılaştığında zehirleniyor ve ölüyor. Arının dünyada ciddi bir önemi var. Arı varsa insan ve doğa vardır” şeklinde konuştu. 

Solmaz, arıcılıkta yaşanan sorunların giderilmesinde doğayı korumanın ve tarımsal ilaçları daha doğru kullanmanın önemli adımlar olduğunu belirtti. 

“Günde bir kaşık bal insan sağlığı için önemli”

Türkiye’de bal tüketiminin az olduğundan da bahseden Solmaz, “Dünyada bal tüketimi her zaman daha fazla. Bal, insanın yaşam kalitesini yükselten ve insan hayatında olması gereken ürünlerden biri ama balın dışında da arı ürünlerinin değerinin daha fazla bilinmesi, sağlığımız ve yaşam kalitemiz için önemli. Günde bir kaşık bal tüketmenin insan sağlığına ve özellikle çocuklarda zihinsel ve bedensel gelişime katkı sağladığı bir gerçek. Ne yazık ki, bu kadar zengin bal çeşidi arasında kahvaltılarda bal tüketiminin az olması bizleri üzüyor. İlerleyen yıllarda bal tüketiminin artması en büyük temennimiz” ifadelerini kullandı. 

Aynı zamanda Türk Sanayici ve İşadamları Vakfı (TÜSİAV) üyesi de olan Melih Fer Solmaz, sivil toplumculuğa dair şu değerlendirmeyi de sözlerine ekledi: “Genç bir sivil toplumcuyum. Birçok sivil toplum kuruluşunda alanımla ilgili başkanlıklar yaptım. Bu anlamda STK’larda çalışmalar yürütmek güzel. TÜSİAV’da olmak ise bambaşka bir şey çünkü TÜSİAV, gerçekten genç girişimcilere önem veren, birçok siyasi isim ve iş insanıyla aynı ortamda bulunma imkânı sunan bir sivil toplum kuruluşu. Bu da ufkumuzu açan gelişmeler.” 

Etiketler:
 
Ankara’nın kaderini değiştirecek zirveye GGYD’den tam destek
 
Altındağlı çocukların satranç merakı
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Terzilik mesleğinde çırak yetişmiyor
Yaklaşık yarım asırdır Ankara’da terzilik yapan Eşref Özdemir, terzilik ...
Öyküler hayatın gerçeği
Gazeteciliğe öğrencilik yıllarında başlayan, bugün ise Ankara’da emlak ...
Piyasada ciddi bir sıkıntı var
Özen Gömlek firmasının sahibi Mustafa Batak , son 6 ayda Ankara’da 3 tane ...
 
Küçük esnaf büyük darbe aldı
Akagündüz Poşetçilik’in işletmecisi Hüseyin Akagündüz, pandemi sürecinde ...
Optik sektörü en kötü dönemini yaşıyor
Optikal Optik’in işletmecisi Mehmet Emin Kurt, döviz kurundaki artışın ...
'Öğrenme süreçlerinde çocuğunuzu iyi tanıyın'
Psikolog sosyolog Gülay Danışan, Pandemi döneminde çocukların eğitim süreçlerinde ...
 
Öğrencilerden ‘Kültürel Miras’ projesi
Beş lise öğrencisi, tarihi mimari yapıların korunması noktasında toplumda ...
En yüksek genç işsizlik yükseköğretim mezunlarında
Genç Memur-Sen, “Genç İstihdamı” raporunu açıkladı. Genç Memur-Sen Başkanı ...
Flamingo kolonisi yok olabilir
Simurg Kuş Yuvası Derneği Bilimsel Araştırmalar Koordinatörü Araştırma ...
 
TİCARİ HAYAT GAZETESİ
ARŞİV
ÇOK OKUNANLAR
YAZARLAR
Dursun ERKILIÇ
Dursun ERKILIÇ
İŞ İNSANI FESİH ZEKİ MERT’İN BAŞARISI…
Hüseyin ALPASLAN
Hüseyin ALPASLAN
İTTİHAT VE TERAKKİ ÜYELERİNİN YARGILANMALARI-VII
Bünyamin ALTINTAŞ
Bünyamin ALTINTAŞ
YENİ ZAMLAR VE BÜTÇE
Murat BALCI
Murat BALCI
EYT’YE SIRA GELSİN ARTIK
Mert Can DUMAN
Mert Can DUMAN
BUĞDAY TÜFEĞE KARŞI
R.Bülend KIRMACI
R.Bülend KIRMACI
BASIN SANATI SERGİSİ VE DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ
Seda TOLMAÇ
Seda TOLMAÇ
DOĞAL OLANI KORUYAMADIĞIMIZDA…
Prof.Dr. Esat ARSLAN
Prof.Dr. Esat ARSLAN
FİNLANDİYA VE İSVEÇ'İN OLASI NATO ÜYELİĞİ
Oğuzhan SARI
Oğuzhan SARI
NİHAYETİNDE BİR DÖRT DUVAR
Hatice KARATAŞ
Hatice KARATAŞ
HAYAL OLDU
Esra SARI
Esra SARI
NE OLACAK HALİMİZ?
Nesrin YARIM ÖZOĞLU
Nesrin YARIM ÖZOĞLU
SONUNDA AVRUPA BİRİNCİSİYİZ
Nimet KÜLTEKİN
Nimet KÜLTEKİN
MEVSİM GEÇİŞLERİNDE BESLENME
Kadriye CİRİTCİ
Kadriye CİRİTCİ
BAYRAM GELMİŞ HOŞ GELMİŞ
Merve ŞAFAK ERGÜN
Merve ŞAFAK ERGÜN
'SU İÇSEM YARIYOR!'
Mustafa YILDIZ
Mustafa YILDIZ
“İNSAN BİLGİ İLİŞKİSİ”
Burak BALCI
Burak BALCI
NÜKLEER SAVAŞI ÖNLEDİ, EMEKLİ EDİLDİ, SESSİZCE ÖLDÜ!
Arda ÇELİK
Arda ÇELİK
HEZEYAN
Ömer AĞAÇLI
Ömer AĞAÇLI
DİN İLE YOLLARIMIZI YİTİRDİK
Bekir ATACAN
Bekir ATACAN
FRANSA’YA KARŞI ÇOK FRANSIZ MI KALIYORUZ?
Hatice TOPÇU
Hatice TOPÇU
ZITLIKLAR
Büşra ÇİNKAYA
Büşra ÇİNKAYA
NOMOFOBİ
Şira Yıldız ASAN
Şira Yıldız ASAN
DAHA MUTLU HİSSETMENİZ İÇİN
İsmail CİNGÖZ
İsmail CİNGÖZ
FERGANA VADİSİ’NDEN TÜRK BİRLİĞİNE
Hasan AKGÜL
Hasan AKGÜL
ÜLKENİN KALKINMASINDA SİVİL TOPLUM KURULUŞLARININ ÖNEMİ
Duran AKKAYA
Duran AKKAYA
BİSİKLET KÜLTÜRÜ
Ceyhun Özgür
Ceyhun Özgür
ÇALIŞAN EMEKLİNİN MAAŞINDA KESİNTİ OLUR MU?
Ayşe Aybike Yılmaz
Ayşe Aybike Yılmaz
VEJETARYEN BESLENMESİ
Burcu ŞEN
Burcu ŞEN
NE KUTLADIĞIMIZI BİLİYOR MUYUZ?
Av. Zeynep YETİŞGİN
Av. Zeynep YETİŞGİN
HATIR İÇİN YOLCU ALIMINDA ARAÇ İŞLETENİN SORUMLULUĞU
Gülçin KARLI İPEK
Gülçin KARLI İPEK
İLKLERİN KADINI SABİHA RIFAT GÜRAYMAN
Hicret TÜRKMAN
Hicret TÜRKMAN
KOMŞULUK ÖLMESİN
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
ENDİŞE VERİCİ!
Gamze Nur ERGİL
Gamze Nur ERGİL
BABA’YA İTHAFEN
Fatma Sena YAMAN
Fatma Sena YAMAN
SEVİNCİ ŞÜKÜR, ÜZÜNTÜSÜ SABIR
Serkan KUMDAKÇI
Serkan KUMDAKÇI
SEYRE DEVAM
Can Berk KANAT
Can Berk KANAT
DİŞİYİ KİŞİ YAPALIM!
Esra  YAZDIÇ DEMİR
Esra YAZDIÇ DEMİR
ŞALVARIYLA KÜRSÜYE ÇIKIYOR, AKADEMİSYENLERİN YAPAMADIĞINI YAPIYOR
Şahap YILMAZ
Şahap YILMAZ
İŞ PLANI NEDEN ÖNEMLİ?
Ali Asker DEMİRHAN
Ali Asker DEMİRHAN
YENİ TORBA KANUN TASARISININ VERGİ HÜKÜMLERİ
Mehmet GÖKTÜRK
Mehmet GÖKTÜRK
GERÇEĞİ HAKARET SAYMAK!
Abdurrahman SAĞKAYA
Abdurrahman SAĞKAYA
DEVLET HİZMET SATIN ALMALI
Oktay TAŞ
Oktay TAŞ
İŞİMİZ FİYAKA!
Cihangir TÜRKMEN
Cihangir TÜRKMEN
İHTİYAÇLARIM VE REFERANDUM
İsmet ORHAN
İsmet ORHAN
ÜÇ MUAMMADA... İLKLER NELER OLUYOR?
Sedat ERİŞ
Sedat ERİŞ
HALKIN BİLİNÇALTINDAKİ SORULAR-4
ÇOK YORUMLANANLAR
FACEBOOK'TA TİCARİ HAYAT
Ana Sayfa Gündem Ekonomi Şirketler Özel Haber Ankara Sağlık Yasam
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva