ANA SAYFA GÜNDEM EKONOMİ ŞİRKETLER ÖZEL HABER ANKARA RÖPORTAJ SAĞLIK VİDEOLAR
TÜBİTAK 28 personel alacak
TÜBİTAK 28 personel alacak
'Bıçak parası' alan doktora tutuklama
'Bıçak parası' alan doktora tutuklama
Motorin 34, benzine 36 kuruş zam
Motorin 34, benzine 36 kuruş zam
Hakkari'de 2 terörist etkisiz hale getirildi
Hakkari'de 2 terörist etkisiz hale getirildi
Somali ordusu Eş-Şebab'ın elindeki 3 köyü kurtardı
Somali ordusu Eş-Şebab'ın elindeki 3 köyü kurtardı
HABERLER>ÖZEL HABER
9 Mayıs 2019 Perşembe - 07:18

Geleneksel sanatlarımızı geleceğe aktarmak istiyoruz

Ankara Olgunlaşma Enstitüsü Sanat Tasarım Alan Şefi Bahtınur Çelik, “Geleneksel sanatlarımızı gelecek nesillere aktarmak amacındayız. Bu çerçevede hareket ediyoruz. Eski, unutulmaya yüz tutan geleneksel sanatlarımızı yaşatmak istiyoruz.” dedi.

Geleneksel sanatlarımızı geleceğe aktarmak istiyoruz

ESRA SARI 

Ülkemizde ilk kez 1945 tarihinde açılan 15 ilde faaliyet gösteren Kız Teknik Öğretim Olgunlaşma Enstitüleri günümüzde halen varlığını sürdürüyor. 1958 yılında açılan Ankara Olgunlaşma Enstitüsü ise öğrenci yetiştirme ve Türk el sanatlarını yaşatma gayesinde. Öğrencilerin, mesleki bilgi ve becerilerini geliştirerek meslek sahibi olmalarına imkan sağlayan, enstitülerin amacı; geleneksel Türk giyim ve el sanatları alanlarında; araştırma, geliştirme, değerlendirme, arşivleme ve üretim çalışmaları yapan el sanatlarının yaşatılmasını sağlamaktır.
Biz de Ticari Hayat Gazetesi olarak Ankara Olgunlaşma Enstitüsü Sanat Tasarım Alan Şefi Bahtınur Çelik ile bir araya geldik. Çelik, gazetemize Ankara Olgunlaşma Enstitüsü hakkında bilgi verdi.   
 

Amacımız; geleneksel sanatlarımızı geleceğe aktarmak 
Çelik, konuşmasına Olgunlaşma Enstitüsünün 1958 yılında açıldığını hatırlatarak başladı. Çelik, günümüze kadar enstitünün geldiğini aktardı. Olgunlaşma Enstitüsünün eski adının  ‘Kız Teknik‘ okulu olduğunu da belirten Çelik, enstitünün amaçlarını şu ifadeyle açıkladı: 
“Geleneksel sanatlarımızı günümüze aktarmak amacındayız. Bu çerçevede hareket ediyoruz. Eski, unutulmaya yüz tutan geleneksel sanatlarımızı (ebru sanatı- tezhip-minyatür- hat vs.) yaşatmak istiyoruz. Öğrencilerimize geleneksel sanatlarımızı öğretiyoruz sonuç olarak sanatı gelecek nesillere aktarmış oluyoruz.“
 

“Ebru sanatı, cam, hat, takı tasarım…”
Olgunlaşma Enstitüsünde ücretsiz bir eğitim verdiğini belirten Çelik, enstitüde verilen eğitimler hakkında şunları söyledi: 
“Ben sanat tasarımı alanında çalışıyorum. Minyatür, hat, takı tasarım, mozaik, çini, tezhip, cam sanatı gibi birçok geleneksel el sanatımız enstitüde yaşatılmaya çalışıyor. “
 

Eğitimler ücretsiz 
Genellikle kayıtların eylül ayından itibaren enstitüde yapıldığını dile getiren Çelik, “Uzun süre eğitim verdiğimiz alanlar da mevcut. Örneğin; minyatür kursumuz 2 buçuk yıl sürüyor. Öğrencilerde bir devamlılık söz konusu…  Haftanın belirli günleri kurslarımız hizmet veriyor. Haftanın 1 günü olan kursumuz da mevcut” ifadesini kullandı. 
 

Enstitüden eğitim alan öğrenciler, meslek lisesi mezunu oluyor  
Kadınların en çok enstitüyü tercih ettiğini de belirten Çelik, eğitim sonrası meslek lisesi diploması alındığını da kaydediyor. Çelik, “Öğrenci yatay geçiş yapabiliyor. Çünkü alt zemin alınıyor” diyor. 
 

Ekmek kapısı 
Seramik, takı tasarım ve çini kursuna ilginin çok olduğuna da dikkati çeken Çelik, öğrencilerin aldıkları eğitimle kendi atölyelerini kurabileceklerini de belirtiyor.  Geleneksel sanatlara ilginin var olduğunu söyleyen Çelik, şunları söyledi: “İnsanlar ekmek kapısı arıyor. Öğrencilerimiz bizlerden aldığı eğitimlerle atölyelerini kuruyorlar ve iş sahibi oluyorlar. Bu durum bizleri çok mutlu ediyor. “

Çelik ayrıca, geleneksel ebru sanatının şal, kravat gibi eşyalara aktarıldığını da belirterek, ebru sanatını daha da geliştirerek, kullanılabilir hale getirdiklerini de kaydetti. Çelik, “Yurt dışındaki elçiliklerde çalışan arkadaşlarımıza giderken yanımızda hediye olarak götürüyoruz” dedi.  
‘Enstitüdeki çalışmalardan elde edilen bilgi, desen, motif, model, kalıp gibi veriler okulumuzun arşivlerine katılarak zengin bir birikimin oluşmasına neden olmuştur’ diyen Çelik, “Olgunlaşma Enstitüsü’nün bir parçası olmaktan onur ve gurur duyuyorum” diyerek sözlerini sonlandırdı. 
 

Olgunlaşma Enstitüsü hakkında
En az ilköğretim okulunu bitiren öğrencilerin, mesleki bilgi ve becerilerini geliştirerek meslek sahibi olmalarına imkan sağlayan, enstitülerin amacı; geleneksel Türk giyim ve el sanatları alanlarında; araştırma, geliştirme, değerlendirme, arşivleme ve üretim çalışmaları yapan el sanatlarının yaşatılmasını sağlamaktır.
Kız Teknik Öğretim Olgunlaşma Enstitüleri; eğitim öğretimin yanı sıra; kültürel değerlerimizden, kaybolmaya yüz tutmuş Türk el sanatlarını koruyan ve aslına sadık kalınarak gelecek kuşaklara aktarılmasına öncülük eden, seçkin örneklerini yurt içi ve yurt dışında tanıtan, bu alanda sanatsal ağırlıklı eğitim ve üretim çalışmalarını birlikte sürdüren tek eğitim kurumudur.

Ülkelerin kültür zenginliklerine sahip olarak yenilenmeleri ve güncel kalmaları; geçmiş değerlerini korumak ve bu değerleri bugünde yaşatarak geleceğe taşımakla gerçekleşebilir. Olgunlaşma Enstitüleri, geçmişle gelecek arasındaki köprüleri kuran, sanatsal alanda vizyonunu kanıtlamış kurumlardır.

Kız Teknik Öğretim Olgunlaşma Enstitülerinin Bakanlıkça belirlenen bazı bölümlerine en az lise ve meslek lisesi mezunları alınmaktadır.1997-1998 Öğretim yılından itibaren Kız Teknik Öğretim Olgunlaşma Enstitülerinde, sektörel ihtiyaçlar ve teknolojik gelişmeler doğrultusunda yenilenen programlar uygulamaya konulmuş, aynı öğretim yılında bünyelerinde kız meslek liseleri de açılmıştır. Bu yeni yönetmelikle Araştırma ve Tanıtım Pazarlama bölümleri de faaliyete geçirilmiştir.
 

Ankara Olgunlaşma Enstitüsü, 1958 yılında açıldı
1958 yılında eğitim öğretime başlayan Ankara Olgunlaşma Enstitüsü, geleneksel Türk Giyim ve el sanatlarını araştıran, geliştiren, tanıtan ve çağdaş tasarımlarla asılları bozulmadan gelecek kuşaklara emanet etmeyi amaçlayan bir eğitim kurumudur.
Enstitümüzde eğitim ve üretim sınıflarından oluşan iki yıl süreli sertifika eğitimi ile sektörlerin gereksinim duyduğu alanlarda ara eleman yetiştirilmektedir.
Bu alanlarda giyim, el sanatları, seramik, resim, çini, minyatür nakış ve ev yönetimi-beslenme bölümleri bulunuyor. İki yıllık eğitimin ardından öğrenciler kurum ve kuruluşlarda usta, usta öğretici ve tasarımcı olarak istihdam edilirler.
 

Amaç, kadınların meslek sahibi olmalarına yardımcı olmak 
Enstitüden mezun öğrenciler sektörde aranan eleman olarak çalışabiliyorlar. 
Ankara Olgunlaşma Enstitüsünün ana hedefleri ise; kadınlara meslek kazandırmak, nitelikli kadın işgücü yaratmak, kadının toplumdaki sosyal statüsünü yükseltmek, kadının ulusal ekonomiye katkısını arttırmak, olarak belirlenmiştir.

Son yıllarda AR-GE çalışmaları ile yok olmaya yüz tutmuş geleneksel sanatlarımızı yeniden kazanma, Anadolu kültüründe önemli yer tutan törensel olgular, yöresel giyim – kuşam – takı – dokuma – süsleme gibi bu toprağın duygusunu, dokusunu ve kokusunu yansıtan ürünlerin çağdaş tasarımlarla günlük kullanıma sunulması çalışmalarında küçümsenemeyecek başarılara imza atılmıştır.
Bu çalışmalarda elde edilen bilgi, desen, motif, model, kalıp gibi veriler okulun arşivlerine katılarak zengin bir birikimin oluşmasına neden olmuştur.

Ankara Olgunlaşma Enstitüsü binasında 1981 yılında açılan ve geç Osmanlı Dönemi eserlerinin sergilendiği; denetimi Etnografya Müzesine bağlı bir müze bulunmaktadır. Ziyaretçilere randevu ile açılan okul müzesi desen ve motif araştırmaları için çok önemli bir kaynak durumundadır.
Ankara Olgunlaşma Enstitüsü öğretmen ve öğrencilerin özverili çalışmaları sonunda oluşturulmuş çeşitli koleksiyonları ile sadece yurt içinde değil yurt dışında da haklı üne sahiptir.
Enstitü,  koleksiyonları ile birçok ülkede Türk Kültürünü, Türk Kadınının beceri ve zarafetini tanıtma misyonunu üstlenerek, uzun zamandır adeta ülkemizin Kültür Elçiliği görevini de çeşitli platformlarda yürütmektedir.

Etiketler:
 
Kirli hava 52 bin ölüme neden oldu
 
Altınok: İslam kardeşlik ve sevgi dinidir
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Ahşap oyuncaklar bir kültürü nesilden nesile aktarıyor
Ahşap oyuncak geleneğinin 17 ve 18. yüzyıllarda başladığını, günümüzde ...
Bu meslek para kazandırmıyor
Usta Gözükara, Ankaralıların, ceviz oyma sanatına ilgisi olduğunu söyledi ...
“Çağ açıp kapatmış bir milletin evlatlarıyız”
Türk Dünyası Parlamenterler Birliği ‘Türk Dünyası ve Gerçekler’ konulu ...
 
Çocuklar ‘Şampiyonlar Gibi’ beslenmeyi öğrendi
“Eat Like a Pro-Şampiyonlar Gibi Beslen” etkinliğinde bir araya geldiğimiz ...
Eş Sürem Sergisi Dünyagöz'de
29 yıldır resim sanatıyla uğraşan Yılmaz, eserlerinde Türk kültüründen ...
Kesinlikle internetten ilaç almayın
Eski Ankara Eczacı Odası Başkanı Hilmi Şener, vatandaşları internetten ...
 
Kutsal yürüyüşe devam ediyoruz
Ankara Galatasaraylı Yönetici ve İşadamları Derneği’nin (1905 AGS) düzenlediği ...
Glütensiz beslenme popülerleşti
Glütensiz beslenme diyetleri son yıllarda oldukça popüler. Biz de Ticari ...
Çocuklarımızı, sanat ve sporla yetiştireceğiz
MEV Gökkuşağı Özel Eğitim Okulları bünyesinde kurulan ‘Serebral Palsili ...
 
TİCARİ HAYAT GAZETESİ
ARŞİV
ÇOK OKUNANLAR
YAZARLAR
Mert Can DUMAN
Mert Can DUMAN
PETROLÜN ATEŞİ YÜKSELİYOR
R Bülend KIRMACI
R Bülend KIRMACI
SANAYİLEŞME BİR YAŞAM SORUNU
İsmail CİNGÖZ
İsmail CİNGÖZ
TÜRKİYE YENİ DÜNYA DÜZENİNE HAZIRLANMALIDIR
Duran AKKAYA
Duran AKKAYA
SANAYİ ÜRETİMİ NEDEN ÖNEMLİ?
Hatice TOPÇU
Hatice TOPÇU
ÖĞRENME HIZI
Bünyamin ALTINTAŞ
Bünyamin ALTINTAŞ
SANAYİ ÜRETİMİ VE İŞSİZLİK
Nesrin ÖZOĞLU
Nesrin ÖZOĞLU
KONUT SEKTÖRÜNDE NELER OLUYOR ?
Esra SARI
Esra SARI
MEDİTASYON YAPMAK STRESİ AZALTIYOR
Oğuzhan SARI
Oğuzhan SARI
TELEFONSUZ YAPAMAZ OLDUK
Arda ÇELİK
Arda ÇELİK
SEKTÖRLEŞEN EĞİTİM
Av. Zeynep YETİŞGİN
Av. Zeynep YETİŞGİN
BONO ALACAKLISI İSENİZ ZAMANAŞIMI SÜRESİNE DİKKAT
Şira Yıldız ASAN
Şira Yıldız ASAN
HAYATA DAİR
Halil YATAR
Halil YATAR
ANKARA'NIN BAŞKANLARI UMUT VERİYOR
Seda TOLMAÇ
Seda TOLMAÇ
İLGİNÇ BİLGİLERE DAİR
Mustafa YILDIZ
Mustafa YILDIZ
CEMİYET İLE CEMAAT ARASINDAKİ FARK
Burcu ŞEN
Burcu ŞEN
BİR ACI ÜÇ KELİMEYE NASIL SIĞAR?
Ömer AĞAÇLI
Ömer AĞAÇLI
İNSANLIĞIN EZELİ VE EBEDİ İLLETİ(İLTİBAS)
Prof.Dr. Esat ARSLAN
Prof.Dr. Esat ARSLAN
KAYIKÇI DEĞİL "MEKTUP KAVGASI"
Gülçin KARLI İPEK
Gülçin KARLI İPEK
İLKLERİN KADINI SABİHA RIFAT GÜRAYMAN
Hicret TÜRKMAN
Hicret TÜRKMAN
KOMŞULUK ÖLMESİN
Hasan AKGÜL
Hasan AKGÜL
YEREL SEÇİMLER İÇİN BİR DEĞERLENDİRME
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
ENDİŞE VERİCİ!
Gamze Nur ERGİL
Gamze Nur ERGİL
BABA’YA İTHAFEN
Dursun ERKILIÇ
Dursun ERKILIÇ
LİBAS
Fatma Sena YAMAN
Fatma Sena YAMAN
SEVİNCİ ŞÜKÜR, ÜZÜNTÜSÜ SABIR
Serkan KUMDAKÇI
Serkan KUMDAKÇI
SEYRE DEVAM
Can Berk KANAT
Can Berk KANAT
DİŞİYİ KİŞİ YAPALIM!
Esra  YAZDIÇ DEMİR
Esra YAZDIÇ DEMİR
ŞALVARIYLA KÜRSÜYE ÇIKIYOR, AKADEMİSYENLERİN YAPAMADIĞINI YAPIYOR
Şahap YILMAZ
Şahap YILMAZ
İŞ PLANI NEDEN ÖNEMLİ?
Ali Asker DEMİRHAN
Ali Asker DEMİRHAN
YENİ TORBA KANUN TASARISININ VERGİ HÜKÜMLERİ
Mehmet GÖKTÜRK
Mehmet GÖKTÜRK
GERÇEĞİ HAKARET SAYMAK!
Abdurrahman SAĞKAYA
Abdurrahman SAĞKAYA
DEVLET HİZMET SATIN ALMALI
Oktay TAŞ
Oktay TAŞ
İŞİMİZ FİYAKA!
Cihangir TÜRKMEN
Cihangir TÜRKMEN
İHTİYAÇLARIM VE REFERANDUM
İsmet ORHAN
İsmet ORHAN
ÜÇ MUAMMADA... İLKLER NELER OLUYOR?
Sedat ERİŞ
Sedat ERİŞ
HALKIN BİLİNÇALTINDAKİ SORULAR-4
ÇOK YORUMLANANLAR
FACEBOOK'TA TİCARİ HAYAT
Ana Sayfa Gündem Ekonomi Şirketler Özel Haber Ankara Röportaj Sağlık
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva