ANA SAYFA GÜNDEM EKONOMİ ŞİRKETLER ÖZEL HABER ANKARA RÖPORTAJ SAĞLIK VİDEOLAR
TÜBİTAK 28 personel alacak
TÜBİTAK 28 personel alacak
'Bıçak parası' alan doktora tutuklama
'Bıçak parası' alan doktora tutuklama
Motorin 34, benzine 36 kuruş zam
Motorin 34, benzine 36 kuruş zam
Hakkari'de 2 terörist etkisiz hale getirildi
Hakkari'de 2 terörist etkisiz hale getirildi
Somali ordusu Eş-Şebab'ın elindeki 3 köyü kurtardı
Somali ordusu Eş-Şebab'ın elindeki 3 köyü kurtardı
HABERLER>ÖZEL HABER
6 Eylül 2019 Cuma - 07:46

Geleneksel kahvenin aslına uygun yapıldığı mekan: Kemankeşan

Çevre Mühendisliği bölümünden mezun olan, ancak çevre mühendisliği sektöründe çalışmak istemeyen Esra Eser, ‘3. Nesil kahve’ akımıyla başladığı yolculukta, kendi kahve dükkânını açarak patron oldu.

Geleneksel kahvenin aslına uygun yapıldığı mekan: Kemankeşan

ESRA SARI 

Atatürk Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü mezunu olan, bir süre kendi sektöründe çalışan Esra Eser, mühendislik sektörünün kendisine göre olmadığını düşünerek, kendini başka bir iş arayışında buluyor…

Kahveye olan merakı ve “Kendi işimizi kuralım” düşüncesiyle başladığı yolculukta ‘Kemankeşan’ isimli dükkânı açan Esra Eser, ‘üçüncü nesil kahvecilik’ akımıyla kahve severlere hitap ediyor.

Kale Mahallesinde Gözcü Sokakta bulunan ‘Kemankeşan’ dükkânında Türk kahvelerinin yanı sıra demleme yöntemiyle elde edilen kahveleri ve çeşit çeşit şerbetleri müşterisine sunan Eser, genç yaşta büyük bir cesaretle başladığı yolculuğunu gazetemiz okurları için anlattı.

Öncelikle bize kendinizden biraz bahsedebilir misiniz?

Ben Esra Eser. Kemankeşan Kafesinin işletmecisiyim. Atatürk Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümünden mezunum. 

Yaklaşık 5 sene mühendislik yaptım. Kendime bir şeyler katmayı sevdiğim için aşçılık okulu, işaret dili kursu, dans kursu, ebru kursu ve resim kursuna gittim. 

Ayrıca Anadolu Üniversitesi Fotoğrafçılık ve Kameramanlık Bölümü 2. sınıf öğrencisiyim. Son bir senedir de baristalık yapmaktayım.

Eser, “Türk Pusat Geleneksel Savaş Pusatları Müzesi Türklerin kullandığı geleneksel pusatları tanıtmayı ve bu doğrultuda kültürel mirası yaşatmayı amaçlayan bir müzedir. Kahvemizin kuruluş amacı öncelikle müzemizi ziyarete gelen insanların bekleme aşamasında keyifli vakit geçirebilecekleri bir ortam oluşturmak”

Mekânın kuruluş amacından bahsedebilir misiniz?

Kemankeşan Kahve Muhiddin Uyanık tarafından kurulan Türk Pusat Geleneksel Savaş Pusatları Müzesi’nin bünyesinde bir kahveci. Türk Pusat Geleneksel Savaş Pusatları Müzesi Türklerin kullandığı geleneksel pusatları tanıtmayı ve bu doğrultuda kültürel mirası yaşatmayı amaçlayan bir müzedir. 

Kahvemizin kuruluş amacı öncelikle müzemizi ziyarete gelen insanların bekleme aşamasında keyifli vakit geçirebilecekleri bir ortam oluşturmak, sonrasında beklerken unutulmaya yüz tutmuş geleneksel tatların(şerbet, kahve gibi) aktarılması ve 3. nesil kahvelerimizle insanlara kaliteli kahve damağı oluşturmak.

Peki,  neden kahveci olmak istediniz? 

Kendimin bir kahve sever olmasından kaynaklı. Kahve sever olduğum için ne içtiğimi hangi yöntemle demlenen kahvenin bana keyif verdiğini araştırdım. Araştırdıkça bir barista kadar bilgim olduğunu ve insanlarla iletişim kurarken de keyif aldığımı bildiğimden ikisini birleştirdim ve kahveci oldum.

Eser; “Kahvemizde yapılan her ürünün ev yapımı olması bizim en hassas noktamız”

Kendi özel tarifleriniz var mı? 

Kahvemizde yapılan her ürünün ev yapımı olması bizim en hassas noktamız. Kahvemizde yapılan sandviçlerimiz kendimizin oluşturmuş olduğu başka yerde yiyemeyeceğiniz sağlıklı içeriklere sahip. Neslişah Sultan Şerbeti, mir-i alem şerbeti, lenduha şerbeti, sultan şerbeti, narden şerbeti olmak üzere 5 çeşit şerbetimiz bulunuyor ve her biri ev yapımı. Türk kahvesi, tatar kahvesi, mihrimah sultan kahvesi, yandırma gibi geleneksel kahvelerimiz aslına uygun yapılmaktadır. Kahvemize özel sadece burada içebileceğiniz ‘Kemankeşan Kahvemiz’  menümüzde bulunmaktadır. 3.nesil kahvelerimizden 5 çeşit çekirdek bulunmakta ve içerisinden tercih ettiğiniz çekirdeği öğütüp taze taze demlemekteyiz. Bunların yanı sıra kahvemize özgü ‘kara elmas’ tatlımız başta olmak üzere tadabileceğiniz çeşitli tatlılarımız da mevcut.

 “İnsanların kaliteli kahve arayışının etkisiyle kahve sektörüne olan ilginin arttığını düşünüyorum”

Son yıllarda kahve sektörüne ilginin artmasının sebepleri sizce neler?

İnsanların kaliteli kahve arayışının etkisiyle kahve sektörüne olan ilginin arttığını düşünüyorum. 

İşinizin zorlayıcı tarafları var mı? 

İşimin zorlayıcı tarafları elbet var fakat severek yaptığınız hiçbir iş sizi yıpratmaz ve zorlayıcı kısımları gözünüze çok görünmez.

Peki, kişisel hedefleriniz nelerdir?

Kişisel hedefim bir kahveci karavanımın olması ve Türkiye’de kahvenin tadına bakmamış insanlara tadım yaptırmak ve vermiş olduğu tepkileri ölümsüzleştirmek. 2 sene içerisinde gerçekleşmesini umuyorum ve bunun için çalışıyorum.

Sosyal medyada bir markanın başarılı olabilmesi için sizce en önemli etken nedir?

Yayınlamış olduğu fotoğrafların içeriğinin o markayı yansıtması, o markanın samimiyetinin yansıması ve müşteri yorumları.

“Kahve konusunda her daim öğrenilecek bir şeyler vardır. Çevrenizde motivasyonunuzu kıracak birçok insan olabilir kendinize ve yaptığınız işe güvenin. Çok insan tanıyın ve çok yer gezin”

Bu meslekte (işletmeci)  söz sahibi olmak isteyenlere mesela yeni açılan yerlere tavsiyeleriniz neler?

Tecrübe ve gözlem… Sektörde çalışmış oldukları her bir kahveciden öğrenecekleri muhakkak bir şeyler vardır. En iyi ben biliyorum diye kendilerini şartlarlarsa öğrenmeye kapatmış olurlar ve gelişimleri durur. Kahve konusunda her daim öğrenilecek bir şeyler vardır. Çevrenizde motivasyonunuzu kıracak birçok insan olabilir. Kendinize ve yaptığınız işe güvenin. Çok insan tanıyın ve çok yer gezin.

Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Kahvemizde elinizde kahvenizi yudumlarken kitap okuyacağınız bir kütüphanemiz de mevcut. Bunun dışında her hafta bir etkinlik ve atölye çalışması yapmaya çalışıyoruz. Sosyal medya hesaplarımızda atölye içerikleri paylaşılmaktadır. Herkesi alışılmışın dışında geleneksel tatlarımızı ve kahvelerimizi tatmaya davet ediyoruz. 

@kemankesankahve @turkpusatmuze hesaplarından bizleri takip edebilirsiniz.

Kahve hakkında 

Kahve, keşfedilip içecek olarak tüketilmeye başlamasından itibaren içinde bulunulan dönemin ihtiyaçları ve teknolojik imkanları kapsamında farklı yöntemlerle insanların beğenisine sunulmuştur.

 Bunların yaygınlaşmasıyla beraber ‘kahve nesilleri’ denilen trendler oluşmuştur.

 Son dönemde hipsterların sık sık bahsettiği ve her mekanda muhabbetinin döndüğü trend ise 3. nesil ya da 3. dalga kahvecilik.

Birincil nesil kahvecilik hakkında 

Kahvenin tarihi çok eskilere dayanıyor. Ancak bizi ilgilendiren akımların ilki olan birinci nesil kahvecilik, 1900’lerin başında suda çözünebilen kimyasal işleme tabi tutulmuş kahvelerle başladı.

Bu dönemde kahveyle ilgili başlıca faaliyetler; kahvenin alınıp satılması ve kahvenin tüketimiyle sınırlıydı.

İkinci nesil kahvecilik hakkında 

İkinci nesil kahvecilikle beraber kahve türleri çeşitlenmeye; espresso, latte, mocha gibi espresso bazlı kahve çeşitleri popülerleşmeye başlamıştır.

 1. Nesil kahvecilikte olduğu gibi sağlıksız, hazır kahveler terk edilip yerini doğal kahve çekirdeklerine ve nispeten daha kaliteli harmanlara bırakmıştır. 

Ayıca soğuk demleme gibi demleme yöntemlerini ve kahveli tatlılar gibi kahve severleri her yerde kendine çekecek yeni buluşları da beraberinde getirmiştir.

İkinci nesil kahvecilik 1960 sonrasında Starbucks, Cafe Nero gibi kahve zincirlerinin yayılmasıyla ortaya çıkmıştır. Çıkış amacı kahveden daha çok keyif almak üzerinedir.

Üçüncü nesil kahvecilik nedir? 

Kahvenin yetiştiği bölge, çekirdek türü, çekirdeğinin kafein oranı, hasat şekli, hasat dönemi, kavrulma süresi, kavrulma derecesi, kavrulma tarihi, dinlendirilme süresi, nasıl ve hangi kahve demleme ekipmanlarının kullanıldığı, sertliği – yumuşaklığı hem üreten hem de tüketen için büyük önem kazanıyor. 

Üçüncü nesil kahvecilik, kahveyi bir kültür olarak sahiplenmeyi hedefliyor 

Üçüncü nesilde hem tüketici hem de üretici kanalları kahveyi daha detaylı incelemeye ve daha derinlikli istekler yaratmaya başlıyor. 

Hangi çekirdek filtre kahveye daha çok yakışır hangisi espressoya gider gibi sorulara cevap vermeye başlıyorsunuz.

3. Nesil kahveciliğin faydaları 

Sağlıklıdır. Ne içtiğinizi bilirsiniz, kahvenin hangi ülkede ne şartlarda yetiştiğini, nasıl kavrulduğunu, nasıl demlendiğini...

Kilogramlık paketler fiyat itibariyle göz korkutsa da uzun vadede kullanım süresi ve verilen fiyatın hoş koku - etki bazında karşılığı aslında oldukça tutarlı olmasını sağlıyor.

Doğal kahve lezzetinin geldiği son noktadır 

Binlerce kahve çekirdeğinden damak tadınıza en uygun olanı istediğiniz şartlarda hazırlayabiliyor olmanız, kendinize göre en lezzetli kahveyi hazırlamanızı sağlar. 

 
Buğdayda iki yeni yerli çeşit
 
Yüzme Motivasyon Yarışması sonuçlandı
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
"Anneler toplumun temeli"
Sağlık Bakan Yardımcısı Emine Alp Meşe:Alp Meşe, Sağlık Bakanlığı’nın ...
Hayal etmenin sonu yok
Çokcan, “Hedeflerimin en büyüklerinden biri kendimi sürekli sabun ve mum ...
Tekelleşme değil yerelleşme istiyoruz
Kan ürünlerinde yaşanan ve halk sağlığını tehdit eden durumlar ile ilgili ...
 
Hobi olarak başladı şimdi ise ders veriyor
Hobisini mesleğe dönüştüren Mevlüde Çokcan, atölyesinde kendi yaptığı ...
Uzmanların sorunları çözüme kavuşuyor
Uzmanlar Derneği Genel Başkanı Yakup Toprak ile söyleşi yaptık. Toprak, ...
Terapiyle evlilik uyumu artırılabilir
Uzman Psikolojik Danışman Ayşegül Anayurt, Son yıllarda evlenecek çiftlerin ...
 
Evlilikte sorumluluk bir kişiye yüklenmemeli
Uzman Psikolojik Danışman Ayşegül Anayurt, “Aile danışmanlığının genel ...
Taksimetre güncellensin
EGO’ya gelen zammın ardından taksiciler de taksimetrelere zam istediklerini ...
Nezle ve gribe dikkat!
Nezle ve girbe karşı şifalı diyerek satılan karışım çaylarına güvenilmemesi ...
 
TİCARİ HAYAT GAZETESİ
ARŞİV
ÇOK OKUNANLAR
YAZARLAR
Burcu ŞEN
Burcu ŞEN
SPOR DEYİNCE AKLINIZA NE GELİYOR?
Bünyamin ALTINTAŞ
Bünyamin ALTINTAŞ
PETROL KRİZİ EKONOMİYİ NASIL ETKİLER?
Mert Can DUMAN
Mert Can DUMAN
PETROLÜN ATEŞİ YÜKSELİYOR
R Bülend KIRMACI
R Bülend KIRMACI
SANAYİLEŞME BİR YAŞAM SORUNU
İsmail CİNGÖZ
İsmail CİNGÖZ
TÜRKİYE YENİ DÜNYA DÜZENİNE HAZIRLANMALIDIR
Duran AKKAYA
Duran AKKAYA
SANAYİ ÜRETİMİ NEDEN ÖNEMLİ?
Hatice TOPÇU
Hatice TOPÇU
ÖĞRENME HIZI
Nesrin ÖZOĞLU
Nesrin ÖZOĞLU
KONUT SEKTÖRÜNDE NELER OLUYOR ?
Esra SARI
Esra SARI
MEDİTASYON YAPMAK STRESİ AZALTIYOR
Oğuzhan SARI
Oğuzhan SARI
TELEFONSUZ YAPAMAZ OLDUK
Arda ÇELİK
Arda ÇELİK
SEKTÖRLEŞEN EĞİTİM
Av. Zeynep YETİŞGİN
Av. Zeynep YETİŞGİN
BONO ALACAKLISI İSENİZ ZAMANAŞIMI SÜRESİNE DİKKAT
Şira Yıldız ASAN
Şira Yıldız ASAN
HAYATA DAİR
Halil YATAR
Halil YATAR
ANKARA'NIN BAŞKANLARI UMUT VERİYOR
Seda TOLMAÇ
Seda TOLMAÇ
İLGİNÇ BİLGİLERE DAİR
Mustafa YILDIZ
Mustafa YILDIZ
CEMİYET İLE CEMAAT ARASINDAKİ FARK
Ömer AĞAÇLI
Ömer AĞAÇLI
İNSANLIĞIN EZELİ VE EBEDİ İLLETİ(İLTİBAS)
Prof.Dr. Esat ARSLAN
Prof.Dr. Esat ARSLAN
KAYIKÇI DEĞİL "MEKTUP KAVGASI"
Gülçin KARLI İPEK
Gülçin KARLI İPEK
İLKLERİN KADINI SABİHA RIFAT GÜRAYMAN
Hicret TÜRKMAN
Hicret TÜRKMAN
KOMŞULUK ÖLMESİN
Hasan AKGÜL
Hasan AKGÜL
YEREL SEÇİMLER İÇİN BİR DEĞERLENDİRME
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
ENDİŞE VERİCİ!
Gamze Nur ERGİL
Gamze Nur ERGİL
BABA’YA İTHAFEN
Dursun ERKILIÇ
Dursun ERKILIÇ
LİBAS
Fatma Sena YAMAN
Fatma Sena YAMAN
SEVİNCİ ŞÜKÜR, ÜZÜNTÜSÜ SABIR
Serkan KUMDAKÇI
Serkan KUMDAKÇI
SEYRE DEVAM
Can Berk KANAT
Can Berk KANAT
DİŞİYİ KİŞİ YAPALIM!
Esra  YAZDIÇ DEMİR
Esra YAZDIÇ DEMİR
ŞALVARIYLA KÜRSÜYE ÇIKIYOR, AKADEMİSYENLERİN YAPAMADIĞINI YAPIYOR
Şahap YILMAZ
Şahap YILMAZ
İŞ PLANI NEDEN ÖNEMLİ?
Ali Asker DEMİRHAN
Ali Asker DEMİRHAN
YENİ TORBA KANUN TASARISININ VERGİ HÜKÜMLERİ
Mehmet GÖKTÜRK
Mehmet GÖKTÜRK
GERÇEĞİ HAKARET SAYMAK!
Abdurrahman SAĞKAYA
Abdurrahman SAĞKAYA
DEVLET HİZMET SATIN ALMALI
Oktay TAŞ
Oktay TAŞ
İŞİMİZ FİYAKA!
Cihangir TÜRKMEN
Cihangir TÜRKMEN
İHTİYAÇLARIM VE REFERANDUM
İsmet ORHAN
İsmet ORHAN
ÜÇ MUAMMADA... İLKLER NELER OLUYOR?
Sedat ERİŞ
Sedat ERİŞ
HALKIN BİLİNÇALTINDAKİ SORULAR-4
ÇOK YORUMLANANLAR
FACEBOOK'TA TİCARİ HAYAT
Ana Sayfa Gündem Ekonomi Şirketler Özel Haber Ankara Röportaj Sağlık
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva