ANA SAYFA GÜNDEM EKONOMİ ŞİRKETLER ÖZEL HABER ANKARA RÖPORTAJ SAĞLIK VİDEOLAR
Ankara'nın yüksek kesimlerine kar yağdı
Ankara'nın yüksek kesimlerine kar yağdı
Tel Abyad Nüfus Müdürlüğü açıldı
Tel Abyad Nüfus Müdürlüğü açıldı
Türk kara sularına itilen sığınmacılar kurtarıldı
Türk kara sularına itilen sığınmacılar kurtarıldı
Maraş işi sim sırma tescillendi
Maraş işi sim sırma tescillendi
'Ecdadımızı minnetle anıyoruz'
'Ecdadımızı minnetle anıyoruz'
HABERLER>ÖZEL HABER
8 Haziran 2019 Cumartesi - 07:10

Fitness şart

Son yıllarda kişisel antrenörlerle yapılan antrenmanların arttığını söyleyen kişisel spor eğitmeni Okan Bağcı, savunma sporlarının ve kuvvet antrenmanlarının özellikle kadınlarda metabolizmayı hızlandırıcı, kas rahatsızlıklarını ve duruş bozukluklarını giderici etkisi olduğunu söyledi.

Fitness şart

SEDA TOLMAÇ 
 

Dumlupınar Üniversitesi ve Gazi Üniversitesi’nde Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu eğitimi alan, medikal fitness alanında kişisel antrenör olan Okan Bağcı, son yıllarda kişisel antrenörler ile yapılan hit ve fonksiyonel antrenmanların, savunma sporlarının ve ağırlık antrenmanlarının arttığını söyledi.

Ticari Hayat gazetesi olarak bir araya geldiğimiz kişisel spor eğitmeni Okan Bağcı, kuvvet antrenmanlarının özellikle kadınlarda metabolizmayı hızlandırıcı etkisi olduğuna değinerek,  ileriki yaşlarda kadınlarda ortaya çıkabilen eklem, kas ve duruş rahatsızlıklarının kuvvet antrenmanlarıyla önlenebileceğini ifade etti.
Yaz dönemine fit bir vücut ile girmek isteyenler için de önemli değerlendirmelerde bulunan Bağcı, yaz döneminde su ve tuz tüketimine dikkat edilmesi gerektiği üzerinde durarak, sorduğumuz soruları yanıtladı.
 

Medikal fitness son yıllarda insan hayatına hızlı bir şekilde girdi ve kişiler, spor eğitmenleriyle birlikte farklı antrenmanlar yapmaya başladı. Peki, hayatına hızla giren ‘fitness’ kavramı ve kişisel antrenörlerle yapılan antrenmanlar neden bu kadar popüler hale geldi?
 

İnsanların egzersiz yapmasındaki en büyük etken sosyalleşmek. Ve insanlar sosyalleştikçe, insanların sosyal hayatı kaliteleştikçe, bu işler de popüler olmaya başladı. Tabii popüler olunca da güzel bir vücuda sahip olan insanlar ön plana çıkmaya başladı. Ancak aslında fitness olarak yapılan egzersizlerde işin bilimsel tarafı var. Yani, her şeyden önce işin fizyolojik ve antrenman bilimi tarafı var ve bunlar oldukça önem taşıyor. 
Bu nedenle yine son yıllarda bir spor eğitmeniyle yapılan antrenmanların popüler hale gelmesinin nedeni de işin bilim tarafı aslında. Yani, insanlar sağlıklı ve güzel görünen bir vücuda sahip olmak için işin bilim tarafını bilen, akademi bitiren kişisel antrenörlerle çalışmalı. Çünkü işi bilen, akademi bitirmiş eğitmenler, insanların sosyal hayatıyla antrenman bilimini bir araya getirip aslında kişiye özel bir antrenman programı hazırlamış oluyor. Bu nedenle de artık, insanlar sağlıklı ve güzel görünen bir vücut için kişisel antrenörler ile çalışmayı tercih ediyor. 
 

Sağlıklı ve güzel görünen bir vücut için en çok hangi antrenmanlar tercih ediliyor?
Şu an en popüler antrenmanlar; fonksiyonel ve hit antrenmanlar. Bununla birlikte spor salonlarında ve tabii ki, kişisel antrenörler ile yapılabilecek en uygun antrenman sistemlerinden diğeri de savunma sporları. Bu sporlarının içinde en popüler olan da kick boks. Özellikle kadınlar arasında bu spor çok popüler olmaya başladı diyebilirim.
Biz savunma sporlarında kişiyi hem bir branşta eğitiyoruz hem de kişinin kilo vermesini, kalori harcamasını sağlıyoruz. 
Savunma sporlarının dinamik bir şekilde kilo verdirme özelliği var. Bu sporları amatör seviyede yaptırıyoruz. Tabii, her şeyden önce burada önemli olan, kişilerin sağlık durumlarının bu sporu yapmaya uygun olup olmadığı… Yani, son dönemlerde, hit ve fonksiyonel antrenmanlar, savunma sporları ve ağırlık antrenmanları üzerinde sıklıkla çalıştığımız antrenmanlardan. 
Bununla birlikte özellikle ağırlık antrenmanları, fizyolojide hormonel anlamda zayıf olan kadınların kas ve iskelet sistemlerini güçlendirmesi bakımından tercih ediliyor. 
Kişideki, duruş bozukluğu, yağ oranın düşüklüğü gibi faktörler, bu antrenmanlar sonucu ortaya çıkıyor. 
 

Savunma sporlarının genel anlamda hem en çok yapılan hem de kadınlar tarafından en çok tercih edilen bir spor olduğunu söylüyorsunuz. Bunun nedenini nasıl değerlendirirsiniz?
Aslında bu sporlar, ünlülerin son yıllarda en çok yaptığı sporlar arasında. Dolayısıyla popülerlikten kaynaklı olarak insanlar da bu sporlara yöneliyor. Ama yine her şeyden önce bu savunma sporlarını yapabilmek için sağlam bir kondisyona ihtiyaç var. Ve sağlam, düzenli bir antrenman geçmişine sahip olman lazım. 
Profesyonel sporcu olmadığı sürece, düzenli egzersiz yapan kişiler, kendi fizyolojik durumlarına göre zaten doğal bir fiziği yakalayabilir. Ancak, insanların en çok karıştırdığı durum şu; hep hedefe odaklanıyorlar. Aslında hedef, çözüm getirmiyor. Sistem çözüm getiriyor. Yani, insanlar “3 ayda 5 kilo verdim” gibi büyük başlıkları okuyup içeriği okumayınca çok kısa sürede mükemmel bir vücuda kavuşabileceklermiş gibi bir algıya kapılabiliyor.
 

Aslında tam da bu konuya gelmek istiyordum. Malum önümüzde bir yaz mevsimi var. Bu dönemde insanlar hızlı bir şekilde güzel bir görünüme sahip olmaya çalışıyor. Peki, özellikle bu konuda doğru bilinen yanlışlar neler oluyor?
Öncelikle yazın vücudu, aslında kış döneminden hazırlanır. Sağlıklı ve güzel görünümlü bir vücut, antrenman periyodlamasıyla meydana gelen bir şey. Dolayısıyla tatiline 15-20 gün kalan birinin güzel bir vücuda kavuşmak, zayıf görünmek için girdiği ekstra çaba, sadece kişiyi mutsuz eder. 
Kişi, “yazın güzel bir vücuda sahip olayım” düşüncesi içindeyse, egzersizi yaşam tarzı haline getirmeli. Çünkü günümüzde hareketsiz yaşam almış başını gidiyor. Dolayısıyla hareketsiz yaşamın önüne geçmek için düzenli egzersiz yapmak gerekiyor. Düzenli egzersiz yaparken de, yılın yaz aylarına yakın bölümünde antrenman frekansın arttığından, antrenman performansın artmış olacak ve aslında hedeflediğin bir fiziğe, vücudunu hazırlamaya başlayacaksın. Tamamen bitik bir fizyolojiyi tatiline 3 ay kala dengeli hale getiremezsin. Zaten bir kasın oryantasyon sağlaması için 700 tekrar yapması lazım. Bu nedenle kişiler, fit bir vücuda sahip olmak istiyorsa, aslında olaya dönemsel bakmamalı. Her zaman dengeli ve düzenli bir şekilde egzersiz yapmaya devam etmeli. 

Diğer bir konuda insanlar, insanlar örneğin mekikle karın bölgesindeki yağların gideceği zannediyor. Yani, “şu egzersizi yaparsam yağlarımdan kurtulurum” gibi bir düşünceye kapılıyor. Bu konu da doğru bilinen yanlışlardan aslında. Şöyle ki; yağlar,  vücudumuzun enerji kaynağıdır. Bu enerji kaynağını kullanılarak enerji açığı çıkarırız. Yağları açığa çıkarmak için de hareket gerekir ve hareket sistemini devreye sokarız. İşte! Hareket sistemini devreye nasıl sokacağın da sana bağlı. İster kick boks yaparsın, ister yüzersin ister yürür veya koşarsın. Tüm bunlar kişinin sağlık durumuna, yaşam tarzına, zamanına göre değişir. 
 

Yaz aylarında insanlar, vücudunu sağlıklı bir şekilde korumak için ne yapmalı?
Yaz aylarında öncelikle su tüketimi çok önemli. Çünkü, özellikle yazlık bölgelerde yaşayanların gün içerisindeki su kaybı artacaktır. Kış mevsimine nazaran yaz aylarında su tüketimine dikkat edilmesi gerekiyor. Bununla birlikte, terleme kaybı ile meydana gelen tuz kaybına dikkat edilmesi gerekiyor. Tuz miktarının düzenli bir şekilde takviye edilmesi önemli.

Toplumda “Tuzdan, undan ve şekerden uzak durun” düşüncesi var. Ancak tuz bu üçlüye göre biraz daha masum. Terleme yoluyla vücuttan çıkan tuzun geri konulması gerekiyor. Üstelik kişi, düzenli spor yapıyorsa, yaz dönemlerinde tuz miktarını biraz daha artırmalı. Çünkü, kas kramplarının nedeni tuz ve mineral eksikliğinden meydana geliyor. Bu nedenle tuz ve mineralin dengelenmesi gerekiyor. 
Tuzun ne kadar tüketilmesi konusunda belli bir rakam vermek doğru olmaz. Örneğin 50 yaşında bir kadının tuz veya su tüketimi farklıdır. Ya da kişi 90 kilo, 1,90 boyunda bir erkekse, onun da tuz ve su tüketim ihtiyacı çok farklıdır. Kişiler her şeyden önce tuz ve sıvı tüketim miktarını iyi bilmeli ve ona göre yaz aylarında buna dikkat etmeli. 
 

Peki, kişilere gün içinde yapabilecekleri antrenman konusunda nasıl ipuçları verebilirsiniz?
Dünya Sağlık Örgütü, haftada kişinin 150 dakika kardiyovasküler egzersiz yapmasını öneriyor. Kişiler bunu haftada 5 gün yarım saat yürüyerek de, haftada 3 gün 50 dakika koşarak da yapabilir. Ama 72 saatte bir de kuvvet antrenmanı yapmalı. 
Özellikle bir eğitmenle düzenli bir şekilde çalışan kişiler, yaz döneminde tatilde bulundukları bölgede, gün içinde haftada 3-4 gün egzersiz yapabilir. Sahilde yürüyüş yapabilir, günde 45 dakika yüzebilir. Zaten kişi, düzenli olarak egzersiz yapıyorsa, vücudu için gerekli olan egzersizleri bilir. 
Yani insan sağlıklı ve hareketli bir yaşamı hayatına sokmak istiyorsa, bunu her zaman her yerde rahatlıkla yapabilir. Zaten sağlıklı ve hareketli bir yaşam için insan hayatına giren fitness, dünyada çok ileride bir sektör. Ülkemizde ise, yakın zamanda insan hayatına girmeye başladı. 
 

Tam da bu konuya gelmek istiyordum. Diğer ülkeleri ve Türkiye’yi karşılaştırdığınızda fitness konusunda ne gibi farklılıklar ve değişimler var?
Sektör, dünyada oldukça gelişmiş durumda. Türkiye’de de ilerlemeye başlıyor. Tabii, Türkiye’de her şeyden önce spor bilinci oluşmaya başladı. Örneğin ben 2014’de yılda 4-5 bin ders yaparken, şimdi 10-12 bin ders yapıyorum. Bu da talebin olduğunu gösteriyor. Yani önceden ben birine ‘personal trainer’ sistemi dediğimde bilmiyordu. Şimdi bu sistemden bahsettiğimde “Birebir çalışmalar değil mi?” şeklinde geri dönüşler oluyor. Ve insanlarda spor bilinci oluştukça kişisel antrenörler ile çalışmanın önemini anlamaya başlıyorlar. Çünkü dediğim gibi bu işin bir de bilim tarafı var. 
Dolayısıyla ülkemizde de bu konuda bir değişim oldu. Artık insanlar bir eğitmenle çalışmanın önemini fark etti.
 

Son olarak, fitness ile ilgili ön yargılar nedir?
Özellikle kadınlarda bir ön yargı söz konusu olabiliyor. Erkekler zaten fitnessa daha yatkın. Ama kadınların şöyle bir korkusu var; kadınlar özellikle ağır çalışınca, vücutlarının şişeceğini, irileşeceklerini düşüyor. Ancak kadınlar, erkekler gibi şişkin kaslara sahip olacak hormonel yapıya sahip değiller. 
Aslında kadınlar kuvvet çalışırken sıkılaşıyor. Sıkılaştıkça daralıyor ve inceliyorsun. Zaten kadınlar tam da bu nedenle ağırlık çalışmalı. Yani, kadınlar ağırlık çalışınca “erkek gibi olurum” düşüncesine kapılmasın. Aksine kadınların kas sistemi erkeklere nazaran biraz daha naif. Yine aksine kadınların kuvvet antrenmanı yapması oldukça faydalı. Çünkü kuvvet antrenmanında öncelikle metabolizmayı hızlandırıyorsun. Metabolizman hızlanınca günlük kalori ihtiyacın artar. Bununla birlikte yağ oranın düşer ve her şeyden önce sıkılaşırsın. Bu nedenle aslında kadınlar kesinlikle ağırlık çalışmalı. Korkmamalı. 

İleriki yaşlarda kadınlarda eklem rahatsızlıkları, kas rahatsızlıkları ve duruş rahatsızlıkları erkeklere göre daha erken ön plana çıkıyor. Bunun önüne geçmek için de kuvvet antrenmanları gerekiyor. Örneğin, 56 yaşında kuvvet antrenmanı yapan öğrencim rahatlıkla bu antrenmanı yapabiliyor ve hiçbir sağlık sorunu da yaşamıyor.

 
Çin'de 2019'un ilk pandası dünyaya geldi
 
Banu Kaya'nın tasarımları göz dolduruyor
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
101 eser 30. Yıl özel sergisinde
Cumhuriyet dönemine, özgün çalışmalarıyla imza atan toplam 60 sanatçının ...
Doğal mucize; bıttım sabunu
Siirt’te yetişen bıttım ağacının menengiç yapraklarından elde edilen bıttım ...
Etkin diş temizliği nasıl olmalı?
Top, etkili bir diş fırçalama için kullanılması gereken fırça ve macun ...
 
Biletler Tükendi!
Ankara Şehirler Arası Terminal İşletmesinde biletler tükendi. Otobüs firmaları ...
Görme engelli öğrenciler yetenekleriyle alkış aldı
“Çok Bilen Çok Yanılır” isimli tiyatro oyunu ile başarılı bir performansa ...
Şeker bayramında nasıl beslenmeli?
Genç diyetisyen Şafak, “Bayramda şerbetli tatlılar yerine daha çok sütlü ...
 
Ankara'da ikinci el kıyafet sektörü canlanmaz
Baba mesleğini devralan Barış Durmaz, giyim sektörüne küçük yaşlarda ...
Büfeler, eskisi kadar iş yapamıyor
Polat, gelirin düşmesinin ve masrafların artmasının hem vatandaşı hem ...
“Destekler arttırılmalı”
Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Ramazan'da ...
 
TİCARİ HAYAT GAZETESİ
ARŞİV
ÇOK OKUNANLAR
YAZARLAR
Oğuzhan SARI
Oğuzhan SARI
OPERATÖRLER ACİL DURUMLARA NE KADAR HAZIR
Esra SARI
Esra SARI
ÇAĞIN SORUNU; İŞSİZLİK
Arda ÇELİK
Arda ÇELİK
DİJİTAL DÖNÜŞÜM İLE DEĞİŞİYOR MUYUZ?
Şira Yıldız ASAN
Şira Yıldız ASAN
ÇOCUKLARIN GÜVENLİ İNTERNET KULLANIMI
Duran AKKAYA
Duran AKKAYA
RESESYONDAN ÇIKIŞ
Hüseyin ALPASLAN
Hüseyin ALPASLAN
KUVA-Yİ MİLLİYE SAFLARINDA BİR ERMENİ
Prof.Dr. Esat ARSLAN
Prof.Dr. Esat ARSLAN
AB(D)’NİN “SURİYE PeKaKa'sı” UYDU DEVLETÇİĞİ
Bünyamin ALTINTAŞ
Bünyamin ALTINTAŞ
“YENİ NORMAL” HAYATIMIZ
Mert Can DUMAN
Mert Can DUMAN
BİN ATLI AKINLARDA ÇOCUKLAR GİBİ ŞENDİK
R.Bülend KIRMACI
R.Bülend KIRMACI
İKİ BAYRAM ARASI, EKONOMİ YARASI
İsmail CİNGÖZ
İsmail CİNGÖZ
CENEVRE HAZIRLIKLARI VE SURİYE’NİN BÖLÜNME SENARYOLARI
Hatice KARATAŞ
Hatice KARATAŞ
YENİ GELİR KAPISI SOSYAL MEDYA
Hatice TOPÇU
Hatice TOPÇU
BARIŞ VE ÖZGÜRLÜK
Seda TOLMAÇ
Seda TOLMAÇ
''NEREDE O ESKİ BAYRAMLAR''
Nesrin Yarım ÖZOĞLU
Nesrin Yarım ÖZOĞLU
NİCE BAYRAMLARA
Büşra ÇİNKAYA
Büşra ÇİNKAYA
GENÇ NÜFUS MUTLU MU?
Mustafa YILDIZ
Mustafa YILDIZ
SAVUNULANI TEMSİL ÇOK ÖNEMLİ
Ömer AĞAÇLI
Ömer AĞAÇLI
ÖZÜ KAYBEDENLER, HAKİKATİ ŞEKİLDE ARARLAR
Ceyhun Özgür
Ceyhun Özgür
ÇALIŞAN EMEKLİNİN MAAŞINDA KESİNTİ OLUR MU?
Ayşe Aybike Yılmaz
Ayşe Aybike Yılmaz
VEJETARYEN BESLENMESİ
Burcu ŞEN
Burcu ŞEN
NE KUTLADIĞIMIZI BİLİYOR MUYUZ?
Av. Zeynep YETİŞGİN
Av. Zeynep YETİŞGİN
HATIR İÇİN YOLCU ALIMINDA ARAÇ İŞLETENİN SORUMLULUĞU
Gülçin KARLI İPEK
Gülçin KARLI İPEK
İLKLERİN KADINI SABİHA RIFAT GÜRAYMAN
Hicret TÜRKMAN
Hicret TÜRKMAN
KOMŞULUK ÖLMESİN
Hasan AKGÜL
Hasan AKGÜL
YEREL SEÇİMLER İÇİN BİR DEĞERLENDİRME
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
ENDİŞE VERİCİ!
Gamze Nur ERGİL
Gamze Nur ERGİL
BABA’YA İTHAFEN
Dursun ERKILIÇ
Dursun ERKILIÇ
LİBAS
Fatma Sena YAMAN
Fatma Sena YAMAN
SEVİNCİ ŞÜKÜR, ÜZÜNTÜSÜ SABIR
Serkan KUMDAKÇI
Serkan KUMDAKÇI
SEYRE DEVAM
Can Berk KANAT
Can Berk KANAT
DİŞİYİ KİŞİ YAPALIM!
Esra  YAZDIÇ DEMİR
Esra YAZDIÇ DEMİR
ŞALVARIYLA KÜRSÜYE ÇIKIYOR, AKADEMİSYENLERİN YAPAMADIĞINI YAPIYOR
Şahap YILMAZ
Şahap YILMAZ
İŞ PLANI NEDEN ÖNEMLİ?
Ali Asker DEMİRHAN
Ali Asker DEMİRHAN
YENİ TORBA KANUN TASARISININ VERGİ HÜKÜMLERİ
Mehmet GÖKTÜRK
Mehmet GÖKTÜRK
GERÇEĞİ HAKARET SAYMAK!
Abdurrahman SAĞKAYA
Abdurrahman SAĞKAYA
DEVLET HİZMET SATIN ALMALI
Oktay TAŞ
Oktay TAŞ
İŞİMİZ FİYAKA!
Cihangir TÜRKMEN
Cihangir TÜRKMEN
İHTİYAÇLARIM VE REFERANDUM
İsmet ORHAN
İsmet ORHAN
ÜÇ MUAMMADA... İLKLER NELER OLUYOR?
Sedat ERİŞ
Sedat ERİŞ
HALKIN BİLİNÇALTINDAKİ SORULAR-4
ÇOK YORUMLANANLAR
FACEBOOK'TA TİCARİ HAYAT
Ana Sayfa Gündem Ekonomi Şirketler Özel Haber Ankara Röportaj Sağlık
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva