ANA SAYFA GÜNDEM EKONOMİ ŞİRKETLER ÖZEL HABER ANKARA RÖPORTAJ SAĞLIK VİDEOLAR
Şehit annesinin yardımına jandarma koştu
Şehit annesinin yardımına jandarma koştu
Biz Bize Yeteriz Türkiyem
Biz Bize Yeteriz Türkiyem
Koronavirüs aşısında ilk aşama tamamladı
Koronavirüs aşısında ilk aşama tamamladı
Türkiye'deki koronavirüs salgınında son durum
Türkiye'deki koronavirüs salgınında son durum
Elektriği kesilen esnafın zararı karşılandı
Elektriği kesilen esnafın zararı karşılandı
HABERLER>ÖZEL HABER
27 Şubat 2020 Perşembe - 07:13

Esnafın Gündemi 9: Halkın sağlığı ile oynanıyor

Ankara Hamburger, Pizza, Piknik İşletmeleri Esnaf Odası Başkanı Mustafa Kesinbaşoğlu gıda terörüne savaş açtı…

Esnafın Gündemi 9: Halkın sağlığı ile oynanıyor

Toplum olarak beslenme alışkanlarımız değişiyor. Başta AVM’lerde bulunan Fast Food tarzı ürünlere olan ilgi özellikle çocuklar nezdinde her geçen gün artıyor.

Başta obezite olmak üzere bir çok hastalığa davetiye çıkaran bu tarz yiyeceklerin insan vücuduna verdiği yeni zararlar da ortaya çıkmaya devam ediyor.

Bağırsaklarımızdaki iyi bakterileri yok ettiği ve sindirim sistemimiz üzerinde ağır tahribatlar yaptığı bilinen Fast Food tarzı yiyeceklerin depresyona neden olduğu, astıma yakalanma riskini artırdığı, egzama ve alerjik deri hastalıklarına davetiye çıkardığı, karaciğere zarar verdiği, zihinsel aktiviteleri azalttığı için öğrencilerin notlarını düşürdüğü ve şeker hastalığına eğilimli yaptığı artık sır değil.

Bu tarz yiyeceklerin yanı sıra et, tavuk, süt ürünleri ve ışıl işlem görmüş sucuk, salam ve sosis gibi ürünlerde ortaya çıkan hileler nedeniyle toplum sağlığı ciddi olarak tehdit altında.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yapılan denetimler de ortaya koyuyor ki, gıda ürünlerinde hile ve tağşiş yapan firma sayısı azımsanamayacak kadar fazla. Bakanlık bu konuda yaptırımların caydırıcı olması için yeni bir yönetmelik hazırlığında.

Bu tür hileleri yapan ve tağşiş uygulayan işletme sahiplerine ağır para cezalarının yanı sıra hapis cezası bile gündemde. Mart ayının sonlarına doğru yeni düzenlemelerin yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Genç yaşta ölümlerle karşılaşıyoruz

Ankara Hamburger, Pizza, Piknik İşletmeleri Esnaf Odası Başkanı Mustafa Kesinbaşoğlu da gıda terörüne savaş açmış durumda. 

Kendi yemediği yemeği müşterisine yediren esnafın makbul esnaf olmadığını belirten Kesinbaşoğlu, helal kesim görmüş hayvanların etlerinin daha sağlıklı olduğunu, gerek temizliğinden gerek kalitesinden emin olmadığınız yerlerden yemek yememenizi tavsiye ediyor:

“Yaşanan ekonomik durgunluk nedeniyle ayakta durmakta zorlanan bazı işletmelerin kar amaçlı ucuz ve sağlıksız ürünlere yöneldiğini gözlemliyoruz. Bir işletme kar amaçlı milletin sağlığı ile oynuyorsa ayıptır, günahtır.

Hastaneler tıka basa hastalarla dolu. Genç genç çocuklar fast food yeme alışkanlığı nedeniyle, ne yediği belirsiz etlerden mamül hamburger, pizza gibi yine ışıl işlem görmüş salam sosis gibi yiyecekler nedeniyle hastanelerde tedavi görüyor. Genç yaşlarda ölümlerle karşılaşıyoruz.

Sucuk, salam, sosis gibi ışıl işlem gören ürünlere dikkat etmek gerekir. Ayrıca bu ürünlerin içinde büyükbaş hayvan eti olduğundan emin olmak lazım. Başka ürünler karıştırmamak lazım. Yapılan denetimlerde görüyoruz ki bazı kötü niyetli kişiler bu tarz ürünlere domuz eti, at eşek eti karıştırıyor. Bunlar çok tehlikelidir.

Bakanlık denetim yapıyor. Üzerinde çok duruyor. Bu denetimlerin belediyelerin kanalıyla da yapılmasında büyük fayda var.”

Ahşap üzerinde köfte yemeyin

Gıda işi yapan işletmelerin hijyene çok önem vermesi gerektiğini, işletmelerin haftada bir defa ilaçlama yapması gerektiğini belirten Oda Başkanı Kesinbaşoğlu, son zamanlarda ahşap üzerinde köfte servisi yapan işletme sayısının arttığına dikkat çekerek, “ahşap üzerine köfte veriyorlar. O deterjanla yıkanmaz. Sürekli bakteri üretir. Maalesef bunlar artmaya başladı. Ahşap deterjanla yıkanmaz. Kullanıyorlar siliveriyorlar. Vatandaşlarımız uzak dursun” diyor.

Fast food tarzı yeme içme alışkanlığının adeta popüler kültür haline geldiğini, ailelerin çocuklarını bu tarz yiyeceklerden uzak tutmalarını tavsiye ediyor. 

Bu tarz beslenme alışkanlıklarını oda olarak tek başlarına ortadan kaldırmaya güçlerinin yetmeyeceğini kaydeden Kesinbaşoğlu, bu tarz yiyeceklerin içerisinde bulunan etlerin sağlıklı olduğundan emin olunduktan sonra tüketilmesi gerektiğini özellikle vurguluyor:

“Hamur işlerinden uzak durmakta yarar var. Çocuklarımız alıştırılmış. Benim 4 yaşındaki torunum da ‘hadi dede hamburger yiyelim’ diyor. Çocuklara cazip geliyor. Ama kullanılan köfte nedir. Helal kesim yapılmış hayvandan mı yapılıyor katkı maddeleri mi var. Önemli olan o.”

Kavram yağına dikkat

Son zamanlarda hazır dönercilerin piyasada söz sahibi olmaya başladığını, bu tarz döner üretip satanların bu ürünlerde kavram yağı kullandığını, bunun da sağlık açısından tehlike yarattığını ısrarla vurgulayan Oda Başkanı Kesinbaşoğlu herkesi uyarıyor:

“Herkes kavram yağı kullanıyor. Bu çok tehlikeli yağ. Damar tıkanıklığına neden oluyor. Hayvanların iç organlarında yer alan yağlar. Maalesef köfte ve dönerlerde de kullanılıyor. Ucuz olduğu için ete karıştırıyorlar. Kuyruk yağı kullanmaları gerekiyor ama pahalı. Ben üyelerime bir kere kesinlikle bunları kullanmamalarını tavsiye ediyorum. Ama içinde uyan da var uymayan da var maalesef. 

Bir de trans yağ sorunumuz var. Trans yağı esasen domuz yağı demektir. Senelik ülkemize 800 ton trans yağ giriyor. Bu nerede kullanılıyor. Pastacılıkta, et ürünlerinde, süt ürünlerinde, paketlemenmiş ürünlerde.

Bakallar tost satmasın

Özellikle sanayi bölgelerinde bakkalların ve çay ocaklarının tost gibi gıda ürünleri sattığına dikkat çeken Kesinbaşoğlu, “ maalesef hiç de hijyen olmayan şartlarda tost satıyorlar. Çoğu kere belediyelere bildirmemize rağmen sonuç alamadık.

Bakkallar hijyen olmayan şartlarda tost satarak hem halkın sağlığı ile oynuyorlar hem de bizim esnafımızın mağdur olmasına neden oluyorlar. Biz işini kurallara uygun ve kaliteli yapan işletmeler olarak zaten zor ayakta duruyoruz.

Bir kere kiralarımız çok yüksek. Çalıştırdığımız elamanların maaşları ve primleri çok yüksek, vergiler deseniz o da öyle. Asgari ücretle çalışan bir elemanın bize toplam maliyeti aylık 5 bin lira. Esnafımız 5 bin lira kazanmıyor ki.

Elektrik, su, doğalgaz giderleri de artık altından kalkılamaz hale geldi. Geçen yıl doğalgaza aylık 350 lira ödüyorduk. Şimdi ise 600 lira ödüyoruz. Keza elektrik ve su da öyle.
Eskiden 4 yeni işletme açılıp bir işletme kapanıyordu. Maalesef son iki yılda 4 işletme açılıyorsa, 3 işletme de kapanıyor. Bu oran bile esnafımızın ne kadar zor durumda olduğunu gösteriyor.”

Et ve tavukta büyük hileler var 

Oda Başkanı Mustafa Kesinbaşoğlu odaya üye işletmeleri et ve tavuk ürünleri başta olmak üzere hileli gıda ürünü almamaları konusunda da uyarıyor.

“Tüm gıda işiyle iştigal eden esnaf kardeşlerime sesleniyorum; Et ve tavuk üzerinde çok büyük hileler var. Esnaf kardeşim dikkatli ol.

Menşei belli olmayan et ve tavuk ürünlerini alma. Aldığınız ürünün irsaliye ve faturasını mutlaka isteyin. Et ürünlerini layıkıyla işleyen helal işletmelerden ve tanıdığınız firmalardan alın.

Tarım ve Orman Bakanlığımız, Sağlık bakanlığımız, Ticaret Bakanlığımız, esnaf teşkilatlarımıza destek amaçlı çalışmalar yapıyor. Bu bağlamda gıda teröristlerine meydan vermeyin. Merdiven altı ürünlerden uzak durun.

Et, tavuk, süt ürünleri, ışıl işlem görmüş (sucuk, salam, sosis) ürünleri üreten, işleyen firmalar bakanlık tarafından yakın takibe alınmış olup, hileli ürün üreten üretici ve satıcılara çok büyük cezalar uygulanmaktadır. Bu bağlamda bu tür satışlar yapanlara hapis cezası bile verilebilecektir.

Esnaf kardeşim; lütfen insanların sağlığına gereken önemi gösterin. Kendiniz ve aileniz için sağlık ne kadar önemliyse müşterileriniz sağlığı da aynı derecede önemli olmalı. Artık insanlar dışarıda yemek yemekten korkar oldular. Bu gidişle dükkanlarınızda yemek yiyecek müşteri bulmakta zorluk yaşayabilirsiniz kaliteden asla ödün vermeyin.

Mutlaka hijyen eğitimi alın. Yapılacak denetimlerde bu konuya özel önem verilmektedir ve aksi halde cezası ağırdır. Tezgahta çalışan elemanların giyimi, kuşamı, el bakımları, diş bakımları, saç-sakal bakımından çok önemli. Lütfen dikkat edin.

İmalat yapan döner ve ızgarada üretimlerini sunan ustalardan ustalık belgesi istenmektedir. Bu belgeye sahıp olmayanları işyerinizde çalıştırmayın. Hangi belediye mücavir alanında iseniz, ilgili ilçe tarım müdürlüğüne mutlaka kaydınızı yaptırın.

Esnaf kardeşlerimizin odamızdan gelen mesajları bizzat sonuna kadar okuyun. Yeni çıkan kanunlar, yönetmelikler kısaca mevzuat gelişmeleri anında sizlerle paylaşılıyor. Takıldığınız yerde bizleri arayarak detaylı bilgi alın.

Ben yaptım oldu demeyin; yapacağınız tamirat, tadilat ile ilgili bizden bilgi alın. Yaptığınız yatırım boşa gitmesin. Sizler için soralım araştıralım, yardımcı olalım.”

 

 
Umre ve hac organizasyonlarında koronavirüs önlemi
 
Doğumhane servisi ve gebe okulu Etimesgut için önemli
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Her konsept bir hayal gücü
Yaklaşık 2 buçuk yıldır bebek fotoğrafçılığı yapan Betül Köksal, “Her ...
Türkiye’nin kararlı duruşu bizi korumaya yetti
Tütüncü, “Bütün Türk dünyasının gözü Türkiye Cumhuriyeti’ndedir. Dolaysıyla ...
Sektörde yerli ve milli ürün kullanımı önemli
Siber Güvenlik Ekosisteminin Geliştirilmesi Zirvesi kapsamında gerçekleştirilen ...
 
Antika halı ve kilimler görücüye çıkacak
Aydın Halıcılık Genel Koordinatörü ve aynı zamanda dokuma eksperi Mehmet ...
Mobbing yaşama sevincini yok ediyor
Mobbing ile mücadelenin önemine dikkati çeken Mobbing Eğitim Yardım Araştırma ...
Selen Baranoğlu’ndan yeni kitap: Sıkıntı Yok
Basit ve Mutlu Yaşam, Bana Bi Sade, Okyanusu Gezen Kırmızı kitaplarının ...
 
Mobbing Kanununa ihtiyaç var
Mobbing ile mücadele konusunda çözüm önerilerine yer veren Mobbing ile ...
Eskiden sörfçüydü şimdi kırmızı hamburger yapıyor
Genç girişimci Emrah Duralı, ‘ev yapımı hamburger’ akımıyla başladığı ...
İnsanlara bakış açım değişti
Yenimahalle Gençlik Merkezi Gönüllü Gençlik Lideri Mukaddes Cüre, “Yenimahalle ...
 
TİCARİ HAYAT GAZETESİ
ARŞİV
ÇOK OKUNANLAR
YAZARLAR
Bünyamin ALTINTAŞ
Bünyamin ALTINTAŞ
VİRÜS FIRSATÇILARI
Hatice TOPÇU
Hatice TOPÇU
BÜTÜNÜ GÖREBİLMEK
Seda TOLMAÇ
Seda TOLMAÇ
VİRÜS BİR GERÇEĞİ GÖZLER ÖNÜNE SERİYOR
Nesrin Yarım ÖZOĞLU
Nesrin Yarım ÖZOĞLU
SU MESELESİNE DİKKAT
Ömer AĞAÇLI
Ömer AĞAÇLI
İKİ DÜNYA GÖRÜŞÜ VE İNSANIN TRAJİK DURUMU
Esra SARI
Esra SARI
FİLM ÖNERİLERİ
Duran AKKAYA
Duran AKKAYA
WEB TAPU
Oğuzhan SARI
Oğuzhan SARI
KOVİD-19 İLK DEĞİL, PEKİ SON OLUR MU?
Prof.Dr. Esat ARSLAN
Prof.Dr. Esat ARSLAN
KÜRESEL SALGIN VE “AKTİF ÖTANAZİ”
Hatice Karataş
Hatice Karataş
DÜNYAYI SARSAN SALGINLAR
Şira Yıldız ASAN
Şira Yıldız ASAN
YAVAŞLAYIP, DÜŞÜNMEMİZ GEREK
Arda ÇELİK
Arda ÇELİK
BİR KİTAP TANITIMI
Mustafa YILDIZ
Mustafa YILDIZ
DÜŞÜNCEYİ GELİŞTİRME GEREĞİ III
Hüseyin Alpaslan
Hüseyin Alpaslan
RUH SAĞLIĞI
Mert Can DUMAN
Mert Can DUMAN
İTALYANLAR MAZİYE BAKIP AH EDİYOR
R.Bülend KIRMACI
R.Bülend KIRMACI
EKONOMİNİN SAĞLIĞI
İsmail CİNGÖZ
İsmail CİNGÖZ
SOYKIRIM YALANLARINA CEVAPLAR (1) ERMENİLERİN BULGARİSTAN’DAKİ OSMANLI ALEYHİNE ÇALIŞMALARI
Büşra Çinkaya
Büşra Çinkaya
KORONAYA KARŞI KOLONYA
Ceyhun Özgür
Ceyhun Özgür
ÇALIŞAN EMEKLİNİN MAAŞINDA KESİNTİ OLUR MU?
Ayşe Aybike Yılmaz
Ayşe Aybike Yılmaz
VEJETARYEN BESLENMESİ
Burcu ŞEN
Burcu ŞEN
NE KUTLADIĞIMIZI BİLİYOR MUYUZ?
Av. Zeynep YETİŞGİN
Av. Zeynep YETİŞGİN
HATIR İÇİN YOLCU ALIMINDA ARAÇ İŞLETENİN SORUMLULUĞU
Gülçin KARLI İPEK
Gülçin KARLI İPEK
İLKLERİN KADINI SABİHA RIFAT GÜRAYMAN
Hicret TÜRKMAN
Hicret TÜRKMAN
KOMŞULUK ÖLMESİN
Hasan AKGÜL
Hasan AKGÜL
YEREL SEÇİMLER İÇİN BİR DEĞERLENDİRME
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
ENDİŞE VERİCİ!
Gamze Nur ERGİL
Gamze Nur ERGİL
BABA’YA İTHAFEN
Dursun ERKILIÇ
Dursun ERKILIÇ
LİBAS
Fatma Sena YAMAN
Fatma Sena YAMAN
SEVİNCİ ŞÜKÜR, ÜZÜNTÜSÜ SABIR
Serkan KUMDAKÇI
Serkan KUMDAKÇI
SEYRE DEVAM
Can Berk KANAT
Can Berk KANAT
DİŞİYİ KİŞİ YAPALIM!
Esra  YAZDIÇ DEMİR
Esra YAZDIÇ DEMİR
ŞALVARIYLA KÜRSÜYE ÇIKIYOR, AKADEMİSYENLERİN YAPAMADIĞINI YAPIYOR
Şahap YILMAZ
Şahap YILMAZ
İŞ PLANI NEDEN ÖNEMLİ?
Ali Asker DEMİRHAN
Ali Asker DEMİRHAN
YENİ TORBA KANUN TASARISININ VERGİ HÜKÜMLERİ
Mehmet GÖKTÜRK
Mehmet GÖKTÜRK
GERÇEĞİ HAKARET SAYMAK!
Abdurrahman SAĞKAYA
Abdurrahman SAĞKAYA
DEVLET HİZMET SATIN ALMALI
Oktay TAŞ
Oktay TAŞ
İŞİMİZ FİYAKA!
Cihangir TÜRKMEN
Cihangir TÜRKMEN
İHTİYAÇLARIM VE REFERANDUM
İsmet ORHAN
İsmet ORHAN
ÜÇ MUAMMADA... İLKLER NELER OLUYOR?
Sedat ERİŞ
Sedat ERİŞ
HALKIN BİLİNÇALTINDAKİ SORULAR-4
ÇOK YORUMLANANLAR
FACEBOOK'TA TİCARİ HAYAT
Ana Sayfa Gündem Ekonomi Şirketler Özel Haber Ankara Röportaj Sağlık
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva