ANA SAYFA GÜNDEM EKONOMİ ŞİRKETLER ÖZEL HABER ANKARA RÖPORTAJ SAĞLIK VİDEOLAR
Satrançta geleceğe hamle yapıyoruz
Satrançta geleceğe hamle yapıyoruz
işgalcilerin karargahı kütüphane oldu
işgalcilerin karargahı kütüphane oldu
Mamak’ta kurban hazırlıkları başladı
Mamak’ta kurban hazırlıkları başladı
Yenilenme önce hücrelerden başlamalı
Yenilenme önce hücrelerden başlamalı
Diş eti enfeksiyonu bağışıklığı olumsuz etkiliyor
Diş eti enfeksiyonu bağışıklığı olumsuz etkiliyor
HABERLER>ÖZEL HABER
20 Şubat 2020 Perşembe - 07:32

Esnafın Gündemi 8: Kuaförlerde kanser tehlikesi

Esnafın Gündemi haber serimizin sekizincisinde, Ankara Kuaförler, Güzellik Salonları Manikürcüler Esnaf Odası Başkanı Bülent Erdoğan'la konuştuk. Erdoğan, kuaförlerdeki kanser tehlikesine dikkat çekti.

Esnafın Gündemi 8: Kuaförlerde kanser tehlikesi

BÜNYAMİN ALTINTAŞ

Gazi Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmasötik Toksikoloji Anabilim Dalı’ndan Ayça Aktaş Şüküroğlu ile Sema Burgaz’ın araştırması, kuaförlerde kullanılan kozmetik ürünlerinin kansere neden olabilen çok sayıda kimyasal içerdiğini, sektör çalışanları ile müşterilerin risk altında olduğunu ortaya koydu.

Sektörde çalışan yaklaşık 160 bin kişinin kansere neden olabilen başta amino nitro fenoller olmak üzere, hidrojen peroksit, para-fenilendiamin, meta-toluidin, etanol, aseton, toluen, amonyak, terpenler, rezorsinol, hidrokinon, formaldehit gibi birçok kimyasala maruz kaldıklarına dikkat çekiliyor

Araştırmaya göre; bu maddelere maruz kalan kişilerde oksidatif stres ve DNA hasarı olabilir. Kuaförde çalışanlar saç ürünlerinin yanı sıra tırnak ve cilt bakımında kullanılan çok sayıda kozmetik ürüne maruz kalıyor.

Bazı saç boyası ve saç şekillendirici ürünlerde insan karsinojeni olarak sınıflandırılan orto-toluidin kimyasalının bulunduğu belirtilen araştırmada, kozmetik ürünlerin kullanımı esnasında başlıca deri ve solunum yolu ile çok sayıda tahriş edici alerjik ve karsinojenik potansiyeli olan kimyasallara maruz kalındığına dikkat çekiliyor.

Ucuz salonlara gitmeyin

Ankara Kuaförler, Güzellik Salonları Manikürcüler Esnaf Odası Başkanı Bülent Erdoğan da, özellikle İran ve Irak’tan kaçak yollarla Türkiye’ye sokulan ucuz ve risk taşıyan saç boyalarının gerek sektör çalışanlarını gerekse vatandaşları kanser başta olmak üzere bir çok hastalık riski ile karşı karşıya bırakıyor:

“Kuaförlerde kullanılan saç boyaları ve açıcılarda kanserojen madde içeren boyalar var. Özellikle İran ve Irak’tan getirilip çok ucuza satılıyor. Örneğin sağlıklı bir boyanın fiyatı 30 liraysa onlar 1 biraya getiriyorlar. Ve çok ucuz fiyattan saç boyuyorlar.

Vatandaşları buradan uyarıyorum; Çok ucuz fiyata hizmet veren salonlara kesinlikle gitmesinler. Gerçekten insan sağlığı ile oynuyorlar. Bizim tarifelerimize baksınlar. 

Bizim tarifemize göre en ucuz dip boyası yapan salonları baz alırsak, 50 liranın 60 liranın altında saç boyası yapan salonlara gitmesinler. Şöyle düşünün normal şartlarda 30 liraya boyayı aldınız, üzerine dükkan kirasını, personel giderlerini, elektrik su gibi giderleri koyun 50-60 liranın altına mal olması mümkün değil. 50 lira masrafı var zaten.

150 liraya yapan da var dip boyasını, 20 liraya yapan da. Biz oda olarak denetim yapıyoruz zaman zaman. Kızılay’da 5 salonumuza dava açtık. Beşini de kazandık. Fön 2 lira boya 10 lira diye brandalara yazmışlardı reklam amaçlı. Şu anda onların yasaklanmasını sağladık. Şu anda Ankara’da böyleleri kalmadı. 5 yıl uğraştık. Teker teker hepsini tespit edip önlem aldırdık.

Yine de tam olarak önleyebilmiş değiliz. Bizim odamıza en az aylık 20 kişi gelip saçım yandı, cildim yandı diye şikayette bulunuyor. Biz bu şekilde çalışan kuaförleri esnaf birliğine bildirip disiplin kuruluna sevk edilmelerini sağlıyoruz.

En büyük tavsiyemiz kesinlikle ve kesinlikle tüketicinin ucuz kuaför ve güzellik salonlarına gitmemeleri yönünde.”

Çalışanlarımız da risk altında

Kanserojen içeren kozmetik ürünleri sorununun sadece tüketicinin değil aynı zamanda sektör çalışanlarının da en büyük sorunu olduğunu kaydeden Oda Başkanı Erdoğan, “Kuaför kendi elleriyle o boyayı müşterinin saçına sürüyor. Karşındaki insana zarar verirken kendi sağlığına da zarar veriyor aslında. 

Biz sabahtan akşama kadar ayakta duruyoruz. Bütün kuaförlerin başlıca meslek hastalığı bel fıtığı, varis, damar çatlaması hastalıkları. Bunlar meslektaşlarımızı arasında çok fazla görülüyor. Son yıllarda kanser vakalarında da ciddi artış var. Dolayısıyla biz de yıpranma hakkı istiyoruz” diyor.

Meslek standartları henüz oturmadı

Kuaförlük mesleğinin çok önemli bir meslek olmasına rağmen, henüz meslek standartlarının oturmadığına dikkat çeken Oda Başkanı Erdoğan, “Kuaförlük denince akla saç kesmek, saç boyamak, fön çekmek, röfle yapmak gibi işlemler geliyordu. Şimdi ise işlemlerimiz genişledi. Artık kalıcı makyaj yapabiliyoruz. Kaş yapabiliyoruz. Lazer yapabiliyoruz” diyor.

Erdoğan, Bir güzellik uzmanının mevzuat açısından yapabileceği işlerin belli olmadığını, hangi cihazları kullanıp kullanamayacağı konularında belirsizlikler bulunduğuna dikkat çekiyor: 

“Mesela IPL lazer cihazını biz kullanabiliyoruz Ama Alexandrite Lazer Epilasyon cihazlarını kullanamıyoruz. Denetime gelen memurlar bu makinaların hangisi olduğunu bilmiyorlar.

Mesleğimizin ne gibi işler yapabileceğinin çerçevesi belli değil. Bu meslekte çok güzel bir kar payı var. Bunlardan sağlıkçılar da yararlanmak istiyor. Mesleği yapan bizler de faydalanmak istiyoruz.

Doktor diyor ki lazeri ben yapayım diyor. Biz de diyoruz ki tamam yap. İnsan sağlığı açısından bunu güzellik uzmanının yapması tehlikeli ise doktor yapsın. Bizim insan sağlığıyla oynama gibi bir düşüncemiz zaten olamaz. Bayanlar bakımlı olsun. Bizim işimiz bakım. 

Ama doktor kendisi yapmıyor lazeri. Doktor yapsın diyorsan ama bir güzellik uzmanını yanına alıp çalıştırıyorsun. Demek ki güzellik uzmanı bu işi yapabilir. O zaman bırak güzellik uzmanı yapsın. Demek ki sen kar etmek peşindesin.”

Ankara’da kuaför enflasyonu var

Kuaförlük ve güzellik salonu işletmeciliğinin esasen karlı bir iş olduğunu vurgulayan Ankara Kuaförler, Güzellik salonları ve Manikürcüler Esnaf Odası Başkanı Erdoğan, her sokakta onlarca kuaför bulunduğunu, hatta aynı apartmanın aynı katında 4 tane kuaföre bile rastlandığını belirterek bu konuda da belirli bir sınırlama getirilmesini savunuyor:

“Ankara’da şu anda 6 bin civarında kuaför ve güzellik salonu bulunuyor. 3 bini aşkını bizim üyemiz geri kalan da ATO üyesi. Ancak bu sayı oldukça fazla. Ankara’da toplam 4 bin civarında kuaför ve güzellik salonu yeterli. Bizim mesleğimizi işini bilen ve mesleğinin ehli yapsın diyoruz her zaman.”

Mesleği yapabilmek ve işyeri açabilmek için Çıraklık Eğitim Merkezlerinden ustalık belgesi alma zorunluluğu bulunduğunu hatırlatan Erdoğan, aynı zamanda özel okullar tarafından verilen belgeler başta olmak üzere bizim odamızdan ya da halk eğitim merkezlerinden de mesleki yeterlilik belgeleri alındığını, belge kirliliği yaşandığını da vurguluyor:

“Diyelim ki birisi güzellik merkezi açacak. Öncelikle Mesleki Yeterlilik belgesi veriyoruz. Çıraklık Eğitim merkezlerinden alınan kalfalık ve ustalık belgeleri var. Özel okulların verdiği belgeler var. 

Şimdi şöyle düşünün; araba kullanacaksınız neye ihtiyacınız var? Ehliyete… bizde ise üç tane belge var. Hangi birini alacağımızı şaşırdık. Belge kirliliği var. 

Üyelerimiz çoğu zaman her üç belgeye de para harcamak zorunda kalıyor. Ve bizim meslektaşlarımızın sırtından para kazanıyorlar. Sadece Çıraklık Eğitim Merkezlerinden alınan ustalık belgesi yeterli. Başka hiçbir belgeye ihtiyaç yok.”

Belediyelerden şikayetçiyiz

Oda bünyesinde kurdukları izleme ve denetim birimi sayesinde sektörde kayıt dışını neredeyse bitirdiklerini de ifade eden Erdoğan’a göre belediyeler denetimler konusunda oldukça yetersiz:

“Zaman zaman Ankara sokaklarına çıkıyoruz ve kayıt dışı çalışan varsa tespitlerde bulunuyoruz. Hangi belediyelere aitse bildiriyoruz. Esasen bu denetimleri belediyelerin yapması lazım. Biz bu konuda çok şikayetçiyiz. Belediyeye gidiyoruz denetim yapın diye bize verdikleri cevap genellikle “elimizde yeterli zabıta yok” oluyor. 

Biz 2014-2018 yılları arasında 1600’ün üzerinde yeni kayıt yaptık. O zaman kayıt dışı fazlaydı. Vatandaş vergi levhasını alınca işinin bittiğini zannediyor. Esnaf sicile kayıt olacak 700 lira yatıracak. Belediyeye gidecek ruhsata başvuracak 2 bin lira da oraya yatıracak. Ne gerek var diyor. Ne zaman gelirlerse o zaman kayıt olurum zihniyeti var. Vatandaş yakalanana kadar giderim diyor.”

 
Pasajlara rağbet yok
 
Yenimahalleliler %40 daha temiz hava soluyacak
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Pasajlara rağbet yok
Soysal İş Hanı’nın eski zamanlarda Ankara’nın en uğrak ve gözde iş hanlarından ...
Ekmek fiyatını arttırmak çözüm değil
Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı,ekmek artışlarının ...
Hedef kitleye ulaşmada özgün içerik üretmek önemli
Medya planlama, marka danışmanlığı, dijital medya içerik üreticiliği hizmeti ...
 
Beslenme ve diyet konusunda çok fazla bilgi kirliliği var
Beslenme konusunda çok fazla bilgi kirliliği yaşandığına dikkati çeken ...
Plastik ayakkabılar sağlığa zararlı
Yaklaşık 65 yıldır ayakkabıcılık yapan Mehmet Güler, işlerin giderek azaldığına ...
Obezitede dünyada ilk beşteyiz
“Gıda Sağlık Beslenme Söyleşileri” kapsamında düzenlenen etkinlikte konuşan ...
 
Berberler 6 gün çalışacak
Ankara Berberler Esnaf ve Sanatkârlar Odasının üyelerine yönelik düzenlediği ...
Dünyanın en güzel yemekleri Osmanlı Mutfağında
Son yıllarda gastronomi alanında yaşanan gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde ...
Ucuz kozmetik satışı engellenemiyor
Hemen hemen her köşe başından satışı yapılan ucuz kozmetik ürünlerin önüne ...
 
TİCARİ HAYAT GAZETESİ
ARŞİV
ÇOK OKUNANLAR
YAZARLAR
Oğuzhan SARI
Oğuzhan SARI
BAĞIMSIZLIĞA YATIRIM YAPMAK
Bünyamin ALTINTAŞ
Bünyamin ALTINTAŞ
BAKKALIMIZI YENİDEN KEŞFETMEK
Esra SARI
Esra SARI
BU HAFTA ANKARA KAVURDU
Şira Yıldız ASAN
Şira Yıldız ASAN
GARDIROBUMUZU DÜZENLEMEK
Arda ÇELİK
Arda ÇELİK
SALGIN DEVAM EDERKEN
Duran AKKAYA
Duran AKKAYA
CANLANMA VE İŞSİZLİK
Büşra ÇİNKAYA
Büşra ÇİNKAYA
WALDORF OYUNCAKLAR
Hüseyin ALPASLAN
Hüseyin ALPASLAN
SİNE-İ MİLLETTE BİR FERD-İ MÜCAHİT
Hatice KARATAŞ
Hatice KARATAŞ
BİT ARTIK 2020
Mert Can DUMAN
Mert Can DUMAN
DALGA DALGA
R.Bülend KIRMACI
R.Bülend KIRMACI
YATIRIMLARIN HEYECANI
İsmail CİNGÖZ
İsmail CİNGÖZ
AFRİKA KITASINDA EMPERYALİST MÜCADELE
Seda TOLMAÇ
Seda TOLMAÇ
İNSAN HAYATININ UCUZ OLDUĞU YERDE TEK BİR SUÇLU YOKTUR
Hatice TOPÇU
Hatice TOPÇU
OKULLARIN AÇILMASI
Nesrin Yarım ÖZOĞLU
Nesrin Yarım ÖZOĞLU
SEFER TASINA TEKRAR MERHABA
Prof.Dr. Esat ARSLAN
Prof.Dr. Esat ARSLAN
NATO, FRANSA, TÜRKİYE VE LİBYA
Ömer AĞAÇLI
Ömer AĞAÇLI
BİR VAROLUŞ SORUNU OLARAK “HOŞGÖRÜ”
Mustafa YILDIZ
Mustafa YILDIZ
HİKMET ARAYIŞI
Ceyhun Özgür
Ceyhun Özgür
ÇALIŞAN EMEKLİNİN MAAŞINDA KESİNTİ OLUR MU?
Ayşe Aybike Yılmaz
Ayşe Aybike Yılmaz
VEJETARYEN BESLENMESİ
Burcu ŞEN
Burcu ŞEN
NE KUTLADIĞIMIZI BİLİYOR MUYUZ?
Av. Zeynep YETİŞGİN
Av. Zeynep YETİŞGİN
HATIR İÇİN YOLCU ALIMINDA ARAÇ İŞLETENİN SORUMLULUĞU
Gülçin KARLI İPEK
Gülçin KARLI İPEK
İLKLERİN KADINI SABİHA RIFAT GÜRAYMAN
Hicret TÜRKMAN
Hicret TÜRKMAN
KOMŞULUK ÖLMESİN
Hasan AKGÜL
Hasan AKGÜL
YEREL SEÇİMLER İÇİN BİR DEĞERLENDİRME
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
ENDİŞE VERİCİ!
Gamze Nur ERGİL
Gamze Nur ERGİL
BABA’YA İTHAFEN
Dursun ERKILIÇ
Dursun ERKILIÇ
LİBAS
Fatma Sena YAMAN
Fatma Sena YAMAN
SEVİNCİ ŞÜKÜR, ÜZÜNTÜSÜ SABIR
Serkan KUMDAKÇI
Serkan KUMDAKÇI
SEYRE DEVAM
Can Berk KANAT
Can Berk KANAT
DİŞİYİ KİŞİ YAPALIM!
Esra  YAZDIÇ DEMİR
Esra YAZDIÇ DEMİR
ŞALVARIYLA KÜRSÜYE ÇIKIYOR, AKADEMİSYENLERİN YAPAMADIĞINI YAPIYOR
Şahap YILMAZ
Şahap YILMAZ
İŞ PLANI NEDEN ÖNEMLİ?
Ali Asker DEMİRHAN
Ali Asker DEMİRHAN
YENİ TORBA KANUN TASARISININ VERGİ HÜKÜMLERİ
Mehmet GÖKTÜRK
Mehmet GÖKTÜRK
GERÇEĞİ HAKARET SAYMAK!
Abdurrahman SAĞKAYA
Abdurrahman SAĞKAYA
DEVLET HİZMET SATIN ALMALI
Oktay TAŞ
Oktay TAŞ
İŞİMİZ FİYAKA!
Cihangir TÜRKMEN
Cihangir TÜRKMEN
İHTİYAÇLARIM VE REFERANDUM
İsmet ORHAN
İsmet ORHAN
ÜÇ MUAMMADA... İLKLER NELER OLUYOR?
Sedat ERİŞ
Sedat ERİŞ
HALKIN BİLİNÇALTINDAKİ SORULAR-4
ÇOK YORUMLANANLAR
FACEBOOK'TA TİCARİ HAYAT
Ana Sayfa Gündem Ekonomi Şirketler Özel Haber Ankara Röportaj Sağlık
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva