ANA SAYFA GÜNDEM EKONOMİ ŞİRKETLER ÖZEL HABER ANKARA RÖPORTAJ SAĞLIK VİDEOLAR
Türkiye'nin Kovid-19'la mücadelesinde son durum
Türkiye'nin Kovid-19'la mücadelesinde son durum
Yunanistan'da deprem
Yunanistan'da deprem
Ülke genelinde kış lastiği denetimi yapıldı
Ülke genelinde kış lastiği denetimi yapıldı
Kuveyt'te yeni hükümet yemin etti
Kuveyt'te yeni hükümet yemin etti
Ankara-Sivas YHT hattı yazın hizmete açılacak
Ankara-Sivas YHT hattı yazın hizmete açılacak
HABERLER>ÖZEL HABER
21 Ocak 2021 Perşembe - 07:27

Erzincan tulum peynirinde lezzetin sırrı sütte saklı

Erzincan tulum peynirinin üretiminde sütün önemine dikkati çeken Şavak Gurme Genel Müdürü Mahmut Yılmaz, “Erzincan tulum peyniri yüzde yüz koyun sütünden yapılır” dedi.

Erzincan tulum peynirinde lezzetin sırrı sütte saklı

SEDA TOLMAÇ

Adını, çoğunlukla Tunceli, Elâzığ, Erzincan bölgelerinde yaşamını yarı göçebe olarak sürdüren “Şavak” topluluğundan alan Şavak Gurme, lezzetini Erzincan yaylarının kendine özel bitki örtüsünden alan tulum peynirini, müşterilerine ulaştırıyor. Üretimini gerçekleştirdikleri tulum peynirini “Erzincan Şavak Tulum Peyniri” olarak tanımlayan Şavak Gurme Genel Müdürü Mahmut Yılmaz, tulum peyniri üretiminde nelere dikkat edilmesi gerektiğini, üretiminde kullanılan sütün önemini, Erzincan tulum peynirinin Türkiye’deki üretim kapasitesini gazetemiz okurları için anlattı.

Ticari Hayat Gazetesi olarak sorduğumuz soruları yanıtlayan Yılmaz amacının Erzincan tulum peynirini, İtalyanların “Gorgonzola” peyniri gibi dünyaya satılabilen bir peynir haline getirebilmek olduğunu ancak bu konuda geride kalındığını ifade ederek, “Altın gibi peynirimiz var fakat sadece iç pazarda yetiniyoruz” dedi.

Merhaba, öncelikle sizi tanıyabilir miyiz? Markanız Şavak Gurme hakkında bilgi verir misiniz?

Merhaba, Mahmut Yılmaz. Şavak Gurme’nin Genel Müdürüyüm. Öncelikle “Şavak” isminin nereden geldiğini anlatmak isterim; şavak çoğunlukla Tunceli, Elâzığ, Erzincan bölgelerinde yaşamını yarı göçebe olarak sürdüren topluluğun adıdır. Yazları yaylalarda kışları da köylerinde geçirir Şavaklılar. Ben de bu güzel toplumun bir üyesi olmaktan her zaman şeref duymuşumdur. Gurme ise, bildiğiniz gibi kısaca ağzının tadını bilen, yiyecek içecek uzmanı olan kişiye denir. Bizler de bir nevi kendimizi tulum peyniri özelinde gurme olarak gördüğümüz için Şavaklıların gurme kişileri ile bu peyniri üretmeye karar verdik. 

Tunceli’de bulunan Şavak aşiretinin ismiyle anılan ve günümüzde ticaretinin Erzincan’da ön plana çıkması nedeniyle Erzincan tulum peyniri olarak tanınan tulum peynirinin özelliği nedir? Üretimi ne zaman ve nasıl gerçekleşmektedir? 

Az önce bahsettiğim gibi Tunceli’nin yanı sıra Elâzığ ve Erzincan’da da Şavaklı nüfusu hatırı sayılır şekilde fazladır. Şavak tulum peynirinin ticaretinin Erzincan ilimizde ön plana çıkması doğrudur tabii ama şöyle bir gerçekte var ki; o da Erzincan’da üretilen peynirlerimizin rayihasını ve lezzetini Erzincan yaylalarının kendine özel bitki örtüsünden aldığıdır. Yani demek istediğim; Şavaklılar üretimini yaptıkları peyniri en güzel şekilde kendilerine has bir şekilde yaparlar ancak peynirin kaynağı süttür, sütün kaynağı ise koyunların beslendiği yerlerdir. Şu soruyu soralım mesela; “Çiftlikte yem ile beslenen koyunun sütü ile yaylalarda beslenen koyunun sütü bir midir?” 

Bu nedenle ben üretimi içinde olduğumuz bu güzel peynirimizi tanıtırken her zaman “Erzincan Şavak Tulum Peyniri” diye tanıtmayı severim çünkü Erzincan’ın güzel mi güzel yaylarında, Şavaklılar tarafından üretiliyor bu peynir.

Peynirimizin özelliklerine gelince; en önemli özelliğinin yüzde yüz organik olmasıdır çünkü hem üretiminin yapıldığı yer 2500-3000 rakımlı doğanın birebir içinde olduğu yerdir hem de içerisinde koruyucu, hızlandırıcı veya raf ömrünü uzatıcı hiçbir kimyasal yoktur. Zaten bu yüzden çok nazik bir peynir deriz her zaman. Organik olmasının yanı sıra besin değeri olarak da çok faydalıdır, en az %45 yağ oranı vardır ki çoğu zaman bizim üretimini yaptıklarımızda bu oran %50’yi bulur. Bunun yanında 100 gramında yaklaşık 26 gram olan protein değeri vardır.

Bildiğim kadarıyla Erzincan tulum peynirinin geleneksel üretiminde çoğunlukla koyun sütü tercih ediliyor. Bunun yanında inek ve keçi sütü ilave edilerek de üretim yapılabiliyor. Bu çerçevede tulum peyniri üretiminde kullanılan sütün önemi hakkında neler söylersiniz?

Tulum peynirine inek veya keçi sütü girdiği zaman kendisini renk ve tat olarak direkt belli eder, bu yüzden biz asla ve asla bu sütleri kullanmayız. Erzincan tulum peyniri yüzde yüz koyun sütünden yapılır, içine keçi veya inek sütü girdiğinde yine tulum peyniri olur ama Erzincan tulum peyniri diyemeyiz bu peynire. 

Türkiye’de Erzincan tulum peynirinin üretim kapasitesi hakkında değerlendirme yapabilir misiniz? Şavak Gurme olarak üretim kapasitesiniz nedir?

Son verilere göre yaklaşık 4 ila 5 bin ton arasında değişen üretim kapasitesi, mevsimsel şartlara göre değişkenlik göstermektedir. Kurak diye tabir ettiğimiz sezonlarda %20-%30’lara kadar kapasite düşmektedir. 

Şavak Gurme markası adı altında üretimi içinde bulunduğumuz miktar normal koşulların baya altındadır çünkü kapasiteyi sürdürülebilir olarak arttırmayı önceliğimiz yaptık. Erzincan tulum peyniri üretimi tamamen el emek ve yaylalarda yapılan bir üretim olduğundan gıda güvenliği, üretim ve ürün standartları oluşturmak gerçekten zorlayıcı olabiliyor, bir taraftan geleneksel yollar ile üretim yaparken diğer taraftan günümüz standartlarında çıktı alabilmek ve bunu sürdürebilmek için ağır ağır ilerliyoruz diyebilirim. 

Erzincan tulum peynirinin Türkiye genelinde tüketim kapasitesi nedir? Hangi bölgelerde talep fazladır?

Piyasada birçok tulum peynirinin Erzincan’da üretilmemiş olup Erzincan tulum peyniri adı altında satılmasından kaynaklı olarak tüketim kapasitesi hakkında net bir şey söylemek mümkün değil fakat şunu diyebiliriz; yukarıda bahsettiğim üretim kapasitesi olan 4 ila 5 bin ton peynir 1 ila 1,5 yıl içinde satılıyor. Zaten eğer kaliteli bir üretim yapılmış ise Erzincan tulum peyniri soğuk hava depolarında 2 yıla kadar tadı bozulmadan bekleyebilir. 

Üretimini gerçekleştirdiğiniz Erzincan tulum peynirine yurt dışından talep var mı? Varsa çoğunlukla hangi ülkelerden talep gelmektedir?

Aslında benim hayalim Erzincan tulum peynirini, İtalyanların “Gorgonzola” peyniri gibi dünyaya satılabilen bir peynir haline getirebilmek. Bahsettiğim peynirin endüstriyel değeri 800 milyon doları geçmekte ve aynı bizim tulum peynirimiz gibi İtalya’nın sadece belli bir bölgesinde üretilmektedir.

Maalesef bizler bu konuda çok ama çok gerilerdeyiz, altın gibi peynirimiz var fakat sadece iç pazarda yetiniyoruz. Bu sebeple de her geçen yıl ilerlemek yerine geriye gidiyoruz. Sanırım bu dediklerimden yurt dışından bir talep olmadığını, olmadığı gibi herhangi bir ülkede de Erzincan tulum peyniri diye bir peynirin varlığının bilinmediğini anlamışsınızdır. Sadece, bugün aile şirketimiz olan Şavak Peynircilik, ABD’ye Erzincan tulum peynirini ihraç etmektedir fakat bu ihraç çok küçük miktarlarda kalmaktadır. 

Genel olarak tulum peyniri üretiminde yaşanmakta olan sorunlar var mı? Varsa ne gibi sorunlar yaşanmaktadır?  Bir üretici olarak yaşanan sorunların giderilmesinde çözüm öneriniz ve beklentiniz nedir? 

Aslında bu işin içinde olan kime sorsanız sizlere sorunları anlata anlata bitiremezler, bu sorunlara çözüm de üretirler ama hepsi teoride kalır, aksiyon almaz kimse. Genelde sorunlar da devlet ile alakalı olur, yayla sorunları, denetleme sorunları, gıda güvenliği sorunları gibi. Her zaman da devletten, yetkililerden çözüm bekleriz. Bence en büyük sorun burada, sorunları dile getirmekte hatta çözümlerden bahsetmekte üstümüze yok ama aksiyon almaya gelince aksiyon almakta sıkıntımız var. Çözümü başkalarından bekliyoruz hep. Yani demek istediğim en büyük sorun, sorunlarımızı çözememek. Bu yüzden bir üretici olarak ben de kendimi bu gruba dahil ediyorum, öneri veya beklenti sunmam da bu nedenle garip kaçar diye düşünüyorum fakat bilmenizi isterim ki, bu konuda önceliğim bu durumu tersine çevirmek, inşallah bir dahakine sizlere “Şöyle bir sorunumuz vardı ve böyle çözdük” gibi gerçekler ile gelebilirim. 

Son olarak sizin eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Şavak Gurme ailesi olarak temizlik ve hijyen konusunda son derece titiz davrandığımızı söylemek isterim. Tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi ile mücadele ettiğimiz şu günlerin bir an evvel bitmesini temenni ediyorum. Son olarak bu keyifli, sohbet tadında röportaj için çok teşekkür ederim.

 
Basketbolda Etimesgut fırtınası
 
‘Belçöz’ yol ve kaldırımlarda
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Tedavi sürecinden sonra başka sağlık sorunları ortaya çıktı
Yeni tip koronavirüsü yenerek sağlığına kavuşan 23 yaşındaki öğrenci Deniz ...
25 Yıldır örücülük yapıyor
Ankara’da örücülük mesleğinin son temsilcilerinden biri olan 41 yaşındaki ...
Mesleğe adanmış 68 yıl
Türk siyasetinin önemli isimlerine ve sanatçılara ürettiği ayakkabılarla ...
 
Hamsinin kilosu 40 liraya dayandı
Ankara’da tezgâhlarda hamsi ve mezgitin kilogramı 40 liradan satışa sunuluyor. ...
Koronavirüs salgınında saç kesim ve boya işlemleri azaldı
Kuaför Ezgi Akkar, koronavirüs salgının 2020 yılında tüm sektörlerde durgunluğa ...
Kovid-19 baharat satışlarını artırdı
Kovid-19 salgını sürecinde doğal baharat - bitkilerin oldukça ilgi gördüğünü ...
 
'Hırdavat sektörü de kısıtlamalardan muaf tutulsun'
Sokağa çıkma kısıtlamalarında zincir marketlerin açık olmasının haksız ...
Kutludüğün’de 12 Yıldır ekmek yapıyor
Günde 350 adet ekmek üreten 49 yaşındaki Figen Oruçoğlu, 12 yıldır ekmek ...
Türk Halk Müziğini gelecek kuşaklara aktarmaya çalışıyor
Bağlama Sanatçısı Sadık Aytemiz, yaklaşık 7 yıl önce kurduğu Sadık Dost ...
 
TİCARİ HAYAT GAZETESİ
ARŞİV
ÇOK OKUNANLAR
YAZARLAR
Murat BALCI
Murat BALCI
KRİPTO PARA MERCEK ALTINDA!
Mert Can DUMAN
Mert Can DUMAN
SALGINA RAĞMEN
R.Bülend KIRMACI
R.Bülend KIRMACI
GELECEĞİN PLANLANMASI VE GENÇLER
İsmail CİNGÖZ
İsmail CİNGÖZ
ERMENİSTAN’DA GÜÇ MÜCADELESİ
Seda TOLMAÇ
Seda TOLMAÇ
SALGIN GENÇLERİ KARAMSARLIĞA SÜRÜKLEDİ
Hatice TOPÇU
Hatice TOPÇU
UZAKTAN EĞİTİMİN YÜZ YÜZE SINAVLARI
Bünyamin ALTINTAŞ
Bünyamin ALTINTAŞ
NASIL BİR BÜYÜME?
Prof.Dr. Esat ARSLAN
Prof.Dr. Esat ARSLAN
SİLAH TEDARİKÇİSİ VE TERÖR İHRACATÇISI: ABD
Nesrin Yarım ÖZOĞLU
Nesrin Yarım ÖZOĞLU
KABUL EDELİM DİJİTAL BAĞIMLIYIZ
Hatice KARATAŞ
Hatice KARATAŞ
MÜZİK SEKTÖRÜ
Oğuzhan SARI
Oğuzhan SARI
SUYU VERİMLİ KULLANMAK
Arda ÇELİK
Arda ÇELİK
ANADOLU’NUN A’SI
Şira Yıldız ASAN
Şira Yıldız ASAN
SENİ BESLEMEYENDEN UZAKLAŞ
Esra SARI
Esra SARI
PANDEMİ SÜRECİNDE KAHVE TÜKETİMİ ARTTI
Mustafa YILDIZ
Mustafa YILDIZ
İNSAN DİN İLİŞKİSİ XII (İYİNİN VE KÖTÜNÜN TESPİTİ)
Hüseyin ALPASLAN
Hüseyin ALPASLAN
SÖMÜRGECİLİK TARİHİ-II: HOLLANDA SÖMÜRGECİLİĞİ
Büşra ÇİNKAYA
Büşra ÇİNKAYA
SANATA VE SANATÇIYA YETERİNCE DEĞER VERİLMİYOR
Ömer AĞAÇLI
Ömer AĞAÇLI
İSLAM, AKLIN ÖNÜNDEKİ PERDELERİ KALDIRMAK İSTİYOR
Duran AKKAYA
Duran AKKAYA
BİSİKLET KÜLTÜRÜ
Ceyhun Özgür
Ceyhun Özgür
ÇALIŞAN EMEKLİNİN MAAŞINDA KESİNTİ OLUR MU?
Ayşe Aybike Yılmaz
Ayşe Aybike Yılmaz
VEJETARYEN BESLENMESİ
Burcu ŞEN
Burcu ŞEN
NE KUTLADIĞIMIZI BİLİYOR MUYUZ?
Av. Zeynep YETİŞGİN
Av. Zeynep YETİŞGİN
HATIR İÇİN YOLCU ALIMINDA ARAÇ İŞLETENİN SORUMLULUĞU
Gülçin KARLI İPEK
Gülçin KARLI İPEK
İLKLERİN KADINI SABİHA RIFAT GÜRAYMAN
Hicret TÜRKMAN
Hicret TÜRKMAN
KOMŞULUK ÖLMESİN
Hasan AKGÜL
Hasan AKGÜL
YEREL SEÇİMLER İÇİN BİR DEĞERLENDİRME
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
ENDİŞE VERİCİ!
Gamze Nur ERGİL
Gamze Nur ERGİL
BABA’YA İTHAFEN
Dursun ERKILIÇ
Dursun ERKILIÇ
LİBAS
Fatma Sena YAMAN
Fatma Sena YAMAN
SEVİNCİ ŞÜKÜR, ÜZÜNTÜSÜ SABIR
Serkan KUMDAKÇI
Serkan KUMDAKÇI
SEYRE DEVAM
Can Berk KANAT
Can Berk KANAT
DİŞİYİ KİŞİ YAPALIM!
Esra  YAZDIÇ DEMİR
Esra YAZDIÇ DEMİR
ŞALVARIYLA KÜRSÜYE ÇIKIYOR, AKADEMİSYENLERİN YAPAMADIĞINI YAPIYOR
Şahap YILMAZ
Şahap YILMAZ
İŞ PLANI NEDEN ÖNEMLİ?
Ali Asker DEMİRHAN
Ali Asker DEMİRHAN
YENİ TORBA KANUN TASARISININ VERGİ HÜKÜMLERİ
Mehmet GÖKTÜRK
Mehmet GÖKTÜRK
GERÇEĞİ HAKARET SAYMAK!
Abdurrahman SAĞKAYA
Abdurrahman SAĞKAYA
DEVLET HİZMET SATIN ALMALI
Oktay TAŞ
Oktay TAŞ
İŞİMİZ FİYAKA!
Cihangir TÜRKMEN
Cihangir TÜRKMEN
İHTİYAÇLARIM VE REFERANDUM
İsmet ORHAN
İsmet ORHAN
ÜÇ MUAMMADA... İLKLER NELER OLUYOR?
Sedat ERİŞ
Sedat ERİŞ
HALKIN BİLİNÇALTINDAKİ SORULAR-4
ÇOK YORUMLANANLAR
FACEBOOK'TA TİCARİ HAYAT
Ana Sayfa Gündem Ekonomi Şirketler Özel Haber Ankara Röportaj Sağlık
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva