ANA SAYFA GÜNDEM EKONOMİ ŞİRKETLER ÖZEL HABER ANKARA RÖPORTAJ SAĞLIK VİDEOLAR
Sakarya'da ikinci patlama: 3 jandarma şehit
Sakarya'da ikinci patlama: 3 jandarma şehit
Türkiye'nin koronavirüsle mücadelesinde son durum
Türkiye'nin koronavirüsle mücadelesinde son durum
'Çin-ABD ilişkileri en ciddi sınamalarla yüzleşiyor'
'Çin-ABD ilişkileri en ciddi sınamalarla yüzleşiyor'
Yahudi yerleşimcilerden ırkçı saldırı
Yahudi yerleşimcilerden ırkçı saldırı
Ruhani'den kazandıkları dövizi ülkeye getirmeyen ihracatçılara uyarı
Ruhani'den kazandıkları dövizi ülkeye getirmeyen ihracatçılara uyarı
HABERLER>ÖZEL HABER
21 Şubat 2020 Cuma - 07:06

Elimizden gelen her şeyi yapıyoruz

Kamu Görevlileri Etik Kurulu Başkanı Köksal Toptan, “Kim olursa siyasi mensubiyetlere bakmadan, mevcut delillere ve iddialara göre karar verip, sistemin dürüst bir şekilde işlemesi için elimizden gelen her şeyi yapmaya çalışıyoruz.” dedi.

Elimizden gelen her şeyi yapıyoruz

OĞUZHAN SARI

Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen ve Kamu Görevlileri Etik Kurulu tarafından yürütülen “Yerel Yönetimlerde Etik Farkındalık Projesi” kapsamında etik davranış kodlarının oluşturulması çalıştayları Ankara’da son buldu. 

Bilkent Otel’de düzenlenen çalıştayda konuşma yapanKamu Görevlileri Etik Kurulu Başkanı Köksal Toptan, proje sürecinde yaşananlara ilişkin bilgiler vererek şöyle konuştu:

“Projenin başlangıcında “Anadolu’ya gideceğiz, bunu belediye başkanlarımızla, valilerimizle, yerel yöneticilerimizle konuşacağız, tartışacağız ve projeyi mutlaka ve mutlaka amacına ulaştıracağız” demiştim. İşin yarısında iken bu hedeflerin önemli bir bölümüne ulaştığımızı ve moral kazandığımızı Anadolu’nun çeşitli noktalarından Ankara ya her zaman geleceğe dönük umutlarımızın artışıyla birlikte geldiğimizi ifade etmek istiyorum. Bu proje başarılı olur mu? Olabileceği konusunda çok ciddi eğilimler aldık. Özellikle yerel yöneticilerimizin, valilerimizin, kaymakamlarımızın, belediye başkanlarımızın ve diğer seçilmişleri ve atanmışların gayretleri heyecanları işe sahiplilikleri bizi ümitlendirdi.” 

Proje kapsamında araştırmalar yapıldığını ifade eden Toptan, “Bu araştırmalardan yerel yönetimlerde nasıl karşılanıyorsunuz? Sorusuna yüzde 60 civarında “büyük bir nezaketle” cevabını aldık. Birçok veride olumsuzluklar var. İmar planı değişiklikleri, işe almalar, ihaleler konusunda algı çok kötü ama olgunun algıyla uyuşmadığını ifade etmek istiyoruz çünkü bu kadar nezaketle karşılanılan bir kurumda diğer olumsuz unsurların o kadar yüksek olmaması lazım.” diye konuştu.

Her şeyi düzeltemeyiz ama ne kadar asgariye indirebilirsek o kadar hedefe varmış oluruz

Toptan, proje kapsamında Almanya’ya gittiklerini ve orada yaşadıkları bir olayı anımsatarak şunları kaydetti:

“Alman modelinin çok iyi ve verimli olduğunu söylüyorlardı. Avrupa Birliği kanaati öyleydi. Onunla başlayalım istedik. Berlin Belediyesinde özel bir sistem var. Sadece Berlin Büyükşehir Belediyesinde çalışan bir bağımsız savcı var. 10 civarında da uzman arkadaşı var, savcı yardımcısı var. Bunların görevi Berlin Belediyesiyle ilgili yolsuzluk iddialarını incelemek. Küçük belediyelerden, valiliklerin atadığı adına “denetmen” ya da “müfettiş” diyebileceğimiz, doğrudan valiye bağlı görevliler var. Onlarda o çevredeki yolsuzluk iddialarını inceliyorlar, gerekiyorsa o araştırmanın sonunda belediye başkanını da görevden alabiliyorlar. Berlin Belediyesindeki savcıya bizim arkadaşlarımızdan biri “işi bu kadar sıkı tutuyorsunuz herhalde Berlin Belediyesinde yolsuzluk olmaz” dedi. Oda “olmaz olur mu? Şu anda benim elimde 150 dosya var.” dedi. Demekki bu konuda her şeyi yapmak zorundayız ama her şeyin düzelme imkanının olmadığını bilmemiz lazım. Ne kadar asgariye indirebilirsek, millete ait olan topluma ait kaynakların onun istediği ve menfaati istikametinde ne kadar dürüst harcayabilirsek o kadar fazla hedefine varmış oluruz.”

Gidilmeyen illere gidip projenin ortaya çıkardığı sonuçları vatandaşlarla tartışacaklarını ifade eden Toptan, halkın fikirleriyle bir sonuca varıp bu sonucu da rapor haline getireceklerini söyledi. Toptan, “Biz çalışmalarımızdan mutlu olduk, arkadaşlarımızla birlikte çok gayret sarf ettik.” dedi.

Sistemin iyi işlemesi dürüst işlemesi için elimizden gelen her şeyi yapmaya çalışıyoruz

Toptan, açılış sonrasında basın mensuplarıyla bir araya gelerek, çalıştay hakkında şu bilgileri verdi:

“Kamu Görevlileri Etik Kurulu, 2004 yılında Avrupa Birliği müktesebatı çerçevesinde çıkarılan kanunla kuruldu.Türk idare sistemi içerinde olan diğer kurullardan farklı yönleri var. En önemli ayrı tarafı bizim kararlılığımızın, kurul kararlarının yargı denetimine tabi olmasıdır. Bizim verdiğimiz kararı taraflar tarafından idari yargı yoluna götürülebilir, orada bozulabilir. Bu kanunla kurula yüklenmiş iki tane temel hedefimiz var. Birincisi etik kültürün ülke genelinde yaygınlaştırılması, bununla ilgili projeler hayata geçirilmesi ve kamu görevlilerinin ve tüm kamunun etik davranış ilkeleri çerçevesinde mutlaka bir bilince kavuşturulması olarak gösterilmesi. Aslında geleneğimizde olan şeyler etik kurul görevleri arasında bulunuyor. O nedir? Dürüstlük, şeffaflık ve adalet.

Etik ilkeler dediğimiz şey bize yabancı kavramlar değil. Önemli olan bunun toplumda herkes tarafından benimsenmesi, kabullenmesi ve içselleştirilmesi. Kurulun yapısı da buna göre kurulmuş. İkinci görevimiz etik ihlali iddialarına bakmadan, önümüze gelen bir belediye başkanıyla ilgili iddialarda, ‘acaba bu hangi partinin mensubu’ diye üzerinde bile durmadan mevcut delilere göre karar verip, sistemin iyi ve dürüst işlemesi için elimizden gelen herşeyi yapmaya çalışıyoruz. Bu şikayetleri incelemek, kamuda genel müdür ve üstü seviyede olan yahut belediye başkanı yahut kaymakamlarla ilgili davalarına biz bakıyoruz ve yargılama yapar gibi o usullere de oldukça dikkat ederek çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Şuana kadar idari yargı tarafından denetlenen, yargılananamadan bozulan davalarımız da var. Kim olursa siyasi mensubiyetlere bakmadan, mevcut delillere göre iddialara göre karar verip, sistemin dürüst bir şekilde işlemesi için elimizden gelen her şeyi yapmaya çalışıyoruz.”

Yerel Yönetimlerde Seçilmiş ve Atanmış Kamu Görevlilerinin Etik Farkındalığının Artırılması için Teknik Destek Projesi hakkında:

Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen “Yerel Yönetimlerde Seçilmiş ve Atanmış Kamu Görevlilerinin Etik Farkındalığının Artırılması için Teknik Destek Projesi”, yerelde seçilmiş ve atanmış kamu görevlilerinin etik farkındalığının artırılması, etik davranış kurallarının oluşturulması ve yolsuzluğun önlenmesi çalışmalarına katkıda bulunmak için Ocak 2019 tarihinde hayata geçirildi.

Merkezi Finans ve İhale Birimi’nin Sözleşme Makamı olduğu ve Kamu Görevlileri Etik Kurulu tarafından yürütülen yerel yönetimlerde reform etkisi yaratacak olan “Yerel Yönetimlerde Etik Farkındalık Projesi” kapsamında yerel yönetimlerde özellikle il özel idareleri ve belediyeler tarafından sunulan hizmet alanlarında etik davranış kodlarının oluşturulması için ülke çapında bir dizi çalıştay gerçekleştiriliyor. Çalıştaylar; Kamu Görevlileri Etik Kurulu uzmanları, Belediye Başkanları, Belediye Meclisi üyeleri, İmar ve Bütçe Planlama Komisyonları üyeleri, Valiliklerdeki Etik Komisyon üyeleri, Belediye Meclislerindeki Etik Komisyon üyeleri, mesleki kuruluşlar, STK’lar, Yerel Yönetimler Genel Müdürlüğü ve İller İdaresi Genel Müdürlüğünden uzman temsilcilerin katılımı ile gerçekleşiyor. Gaziantep, Trabzon, Erzurum, Diyarbakır, İstanbul, İzmir ve Antalya’da yapılan çalıştayların sonuncusu Ankara’da yapıldı

Çalıştay kapsamında, yerel yönetimlerde etik değerlere yönelik hassas hizmet alanları ve etik dışı davranış örnekleri; yerel yönetimlerden ve diğer ilgili kurum/kuruluşlardan gelen katılımcılardan müteşekkil çalışma gruplarına, yerel yönetimlerin hizmet alanlarında etik davranış kuralları geliştirmelerine kaynak teşkil edecek şekilde projenin uzmanları tarafından interaktif olarak sunuldu.

 
Düzce'nin bazaltı Rusya'da asfalt olacak
 
ATO’dan üyelerine 7/24 belge hizmeti
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Bilim insan ve doğa yararına kullanılmalı
Eczanelerin vatandaşın en kolay ulaşabildiği bir sağlık merkezi olduğunu ...
Otizmliler hayat boyu desteğe ihtiyaç duyuyor
Otizmin gün geçtikçe arttığını söyleyen Otizm Vakfı Pazarlama Müdürü Mehmet ...
Amacımız vatandaşa en iyi hizmeti sunmak
Etimesgut Şehit Sait Ertürk Devlet Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Osman ACAR, ...
 
Esnafın Gündemi 8: Kuaförlerde kanser tehlikesi
Esnafın Gündemi haber serimizin sekizincisinde, Ankara Kuaförler, Güzellik ...
Pasajlara rağbet yok
Soysal İş Hanı’nın eski zamanlarda Ankara’nın en uğrak ve gözde iş hanlarından ...
Ekmek fiyatını arttırmak çözüm değil
Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı,ekmek artışlarının ...
 
Hedef kitleye ulaşmada özgün içerik üretmek önemli
Medya planlama, marka danışmanlığı, dijital medya içerik üreticiliği hizmeti ...
Beslenme ve diyet konusunda çok fazla bilgi kirliliği var
Beslenme konusunda çok fazla bilgi kirliliği yaşandığına dikkati çeken ...
Plastik ayakkabılar sağlığa zararlı
Yaklaşık 65 yıldır ayakkabıcılık yapan Mehmet Güler, işlerin giderek azaldığına ...
 
TİCARİ HAYAT GAZETESİ
ARŞİV
ÇOK OKUNANLAR
YAZARLAR
Büşra ÇİNKAYA
Büşra ÇİNKAYA
WALDORF OYUNCAKLAR
Bünyamin ALTINTAŞ
Bünyamin ALTINTAŞ
DENETİM ŞART!..
Hüseyin ALPASLAN
Hüseyin ALPASLAN
SİNE-İ MİLLETTE BİR FERD-İ MÜCAHİT
Hatice KARATAŞ
Hatice KARATAŞ
BİT ARTIK 2020
Mert Can DUMAN
Mert Can DUMAN
DALGA DALGA
R.Bülend KIRMACI
R.Bülend KIRMACI
YATIRIMLARIN HEYECANI
İsmail CİNGÖZ
İsmail CİNGÖZ
AFRİKA KITASINDA EMPERYALİST MÜCADELE
Seda TOLMAÇ
Seda TOLMAÇ
İNSAN HAYATININ UCUZ OLDUĞU YERDE TEK BİR SUÇLU YOKTUR
Hatice TOPÇU
Hatice TOPÇU
OKULLARIN AÇILMASI
Esra SARI
Esra SARI
ANKARA’DAKİ VAKA SAYISI ARTTI
Nesrin Yarım ÖZOĞLU
Nesrin Yarım ÖZOĞLU
SEFER TASINA TEKRAR MERHABA
Prof.Dr. Esat ARSLAN
Prof.Dr. Esat ARSLAN
NATO, FRANSA, TÜRKİYE VE LİBYA
Duran AKKAYA
Duran AKKAYA
GÜNEŞ PANELİ
Oğuzhan SARI
Oğuzhan SARI
GÖBEKLİTEPE VE NİCELERİ
Arda ÇELİK
Arda ÇELİK
İNEK ŞABAN
Ömer AĞAÇLI
Ömer AĞAÇLI
BİR VAROLUŞ SORUNU OLARAK “HOŞGÖRÜ”
Şira Yıldız ASAN
Şira Yıldız ASAN
MUTLULUK İLE İLGİLİ
Mustafa YILDIZ
Mustafa YILDIZ
HİKMET ARAYIŞI
Ceyhun Özgür
Ceyhun Özgür
ÇALIŞAN EMEKLİNİN MAAŞINDA KESİNTİ OLUR MU?
Ayşe Aybike Yılmaz
Ayşe Aybike Yılmaz
VEJETARYEN BESLENMESİ
Burcu ŞEN
Burcu ŞEN
NE KUTLADIĞIMIZI BİLİYOR MUYUZ?
Av. Zeynep YETİŞGİN
Av. Zeynep YETİŞGİN
HATIR İÇİN YOLCU ALIMINDA ARAÇ İŞLETENİN SORUMLULUĞU
Gülçin KARLI İPEK
Gülçin KARLI İPEK
İLKLERİN KADINI SABİHA RIFAT GÜRAYMAN
Hicret TÜRKMAN
Hicret TÜRKMAN
KOMŞULUK ÖLMESİN
Hasan AKGÜL
Hasan AKGÜL
YEREL SEÇİMLER İÇİN BİR DEĞERLENDİRME
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
ENDİŞE VERİCİ!
Gamze Nur ERGİL
Gamze Nur ERGİL
BABA’YA İTHAFEN
Dursun ERKILIÇ
Dursun ERKILIÇ
LİBAS
Fatma Sena YAMAN
Fatma Sena YAMAN
SEVİNCİ ŞÜKÜR, ÜZÜNTÜSÜ SABIR
Serkan KUMDAKÇI
Serkan KUMDAKÇI
SEYRE DEVAM
Can Berk KANAT
Can Berk KANAT
DİŞİYİ KİŞİ YAPALIM!
Esra  YAZDIÇ DEMİR
Esra YAZDIÇ DEMİR
ŞALVARIYLA KÜRSÜYE ÇIKIYOR, AKADEMİSYENLERİN YAPAMADIĞINI YAPIYOR
Şahap YILMAZ
Şahap YILMAZ
İŞ PLANI NEDEN ÖNEMLİ?
Ali Asker DEMİRHAN
Ali Asker DEMİRHAN
YENİ TORBA KANUN TASARISININ VERGİ HÜKÜMLERİ
Mehmet GÖKTÜRK
Mehmet GÖKTÜRK
GERÇEĞİ HAKARET SAYMAK!
Abdurrahman SAĞKAYA
Abdurrahman SAĞKAYA
DEVLET HİZMET SATIN ALMALI
Oktay TAŞ
Oktay TAŞ
İŞİMİZ FİYAKA!
Cihangir TÜRKMEN
Cihangir TÜRKMEN
İHTİYAÇLARIM VE REFERANDUM
İsmet ORHAN
İsmet ORHAN
ÜÇ MUAMMADA... İLKLER NELER OLUYOR?
Sedat ERİŞ
Sedat ERİŞ
HALKIN BİLİNÇALTINDAKİ SORULAR-4
ÇOK YORUMLANANLAR
FACEBOOK'TA TİCARİ HAYAT
Ana Sayfa Gündem Ekonomi Şirketler Özel Haber Ankara Röportaj Sağlık
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva