ANA SAYFA GÜNDEM EKONOMİ ŞİRKETLER ÖZEL HABER ANKARA RÖPORTAJ SAĞLIK VİDEOLAR
Askeri araç devrildi: 6 yaralı
Askeri araç devrildi: 6 yaralı
Azerbaycan'da günlük vaka sayısı düştü
Azerbaycan'da günlük vaka sayısı düştü
Bayramda hava yoluyla 1 milyon 202 bin 174 kişi taşındı
Bayramda hava yoluyla 1 milyon 202 bin 174 kişi taşındı
Sel nedeniyle 57 kişi hayatını kaybetti
Sel nedeniyle 57 kişi hayatını kaybetti
Lübnan eski Başbakanı hakkındaki iddiaları yalanladı
Lübnan eski Başbakanı hakkındaki iddiaları yalanladı
HABERLER>ÖZEL HABER
13 Ocak 2020 Pazartesi - 07:25

Eczacılar ekonomik daralmayla karşı karşıya

Geçtiğimiz günlerde Türk Eczacılar Birliği (TEB) tarafından düzenlenen basın toplantısında konuşan Türk Eczacıları Birliği Başkanı Erdoğan Çolak, sağlık alanında finansal kaynaklı tasarruflar yapılmaması gerektiğini dile getirdi.

Eczacılar ekonomik daralmayla karşı karşıya

ESRA SARI 


Türk Eczacılar Birliği (TEB) 2019 yılını değerlendirdi.  Geçtiğimiz Cuma günü Türk Eczacıları Birliği Konferans Salonu’nda gerçekleşen basın toplantısına; Türk Eczacıları Birliği Başkanı Ecz. Erdoğan Çolak, TEB yönetim kurulu üyeleri ve basın mensupları katıldı. 

Zorlu bir yılı geride bıraktık 
Türk Eczacıları Birliği (TEB) Başkanı Erdoğan Çolak,  basın toplantısında yaptığı konuşmada 2019 yılının pek çok açıdan zorlu bir yıl olduğunu söyleyerek, hayatımızın her alanında şiddetin sirayet ettiğini belirterek, bu konu hakkında şunları söyledi:  “Güleda, Ceren, Ayşe Tuba, Emine, Hafize ve daha nicesi… 2019 yılında 474 kadın, erkekler tarafından öldürüldü. Yine Türkiye’de son 7 yılda en az 419 çocuk, çalışırken öldü. Çocuk ve işçi kelimelerinin yan yana gelmesini dahi kabul etmememiz gerekirken; okul sıralarında olması gereken çocuklarımız iş cinayetlerinde can verdi. 2019 yılında 1500’ün üzerinde işçi çalışırken yaşamını yitirdi.”

İklim değişikliği ile mücadele için küresel eylem planları hazırlanmalı 
Çolak, doğaya verilen her zararın aynı zamanda sağlığa verilen zarar olduğunu belirterek, Avustralya’da orman yangınlarını hatırlatarak, şunları kaydetti: “2019 yılında da hayvanlar acımasızca katledildi, doğa sömürülmeye devam edildi.  Doğayı kaybediyoruz, hayvanları kaybediyoruz, daha da önemlisi insanlığımızı kaybediyoruz. Avustralya alevler içinde, öte yandan Kuzey Kutbu eriyor. İklimi değil, çevreye bakışımızı değiştirmeliyiz. İklim krizi sonuçları bir an evvel tartışmaya açılmalı, iklim değişikliği ile mücadele için küresel eylem planları bir an evvel uygulamaya konulmalı.” 

Var olan koşullar, sağlık çalışanlarının güvenli bir ortamda sağlık hizmeti sunmasını engelliyor
Çolak, 2019 yılında sağlık alanında şiddeti konuştuklarını anımsatarak,  “İstatistikler, her gün ortalama 40 sağlık çalışanının fiziksel, psikolojik veya sözel şiddete maruz kaldığını gösteriyor. Arkadaşlar, bu çok ciddi ve vahim bir veri. 
Var olan koşullar, sağlık çalışanlarının güvenli bir ortamda sağlık hizmeti sunmasını engelliyor. Sağlık hizmetlerinin can güvenliği endişesi ile sekteye uğraması kabul edilebilir bir durum değildir” diyerek konunun önemine dikkati çekti. 

Sağlıkta Şiddet Yasası’nın kapsamı genişletilmeli 
Sağlıkta şiddete karşı önleyici, caydırıcı ve kapsamlı politikaların bir an evvel hayata geçirilmesi istediklerini söyleyen Çolak, “ Sağlıkta Şiddet Yasası’nın kapsamının genişletilmesini talep ediyoruz” dedi. 
2019 yılında ‘Eczanem Nerede’ uygulaması hayata geçti 
Çolak,  TEB’nin 2019 yılında önemli işlere imza attıklarını da söyleyerek, ‘Eczanem Nerede’ uygulaması hakkında ise şu bilgileri verdi: “ ‘Eczanem Nerede’ mobil uygulamasını, ücretsiz bir şekilde halkımızın kullanımına sunduk. Eczanem Nerede ile Türkiye’nin her yerinde, bulunduğunuz konuma en yakın eczanelere, nöbetçi eczanelere tek tıkla erişmeniz mümkün. “

Cumhurbaşkanına, eczacıların sorunlarını ilettik 
Çolak, 2019’un son günlerinde ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bir görüşme gerçekleştirdiklerini belirterek, TEB Merkez Heyeti ve Denetleme Kurulu’nda görüşemeye katıldığını da belirterek, şunları söyledi: “Eczacı ekonomilerinde yaşanan sorunlar ile ilgili taleplerimizi, kamu ve hastane eczacılarımızın sorunları, eczacılık fakültelerinin durumu, eczacının meslek hakkına kavuşması, yardımcı eczacılığın maliyetinin sürdürülebilir olması, ilaçta yerelleşme gibi pek çok konu başlığını kendilerine ilettik. Cumhurbaşkanımız bizi dinledi ve gerekli çalışmaların yapılması konusunda da talimat verdi. “

Sağlığa ayrılan bütçe arttı ama yeterli değil 
Çolak, sağlığa ayrılan bütçe bir önceki yıla göre artırıldığını ifade eden Çolak, “Bütçeden sağlığa ve ilaca artırılan payın artması olumlu bir gelişme olmakla birlikte, sağlığa ayrılan bütçenin hiçbir zaman yeterli olmayacağını hatırlamakta fayda var” dedi. 

Sağlık alanında tasarruf yapılmamalıdır
Çolak, sağlık alanında finansal kaynaklı tasarruflar yapılmamalıdır, diyerek, şunları kaydetti: “ Ülke gerçeklerine uygun, ilaca erişim koşullarını gözeten, sağlık politikalarında sosyal anlayışı göz önünde bulunduran perspektifte olmalıdır. Bunun yanı sıra koruyucu – önleyici sağlık hizmetlerinin yaygınlaştırılması ve sağlık harcamalarının büyük oranda kamusal nitelik taşıması son derece elzem konulardır.”
Eczacılık mesleği ve geleceği açısından endişeli olduklarını söyleyen Çolak, ihtiyaç olmadığı halde açılamaya devam eden eczacılık fakültelerinin sektörü olumsuz etkileyeceğini söyleyerek, taleplerini ise şu cümlelerle anlattı: “Eczacılık fakültelerinin kontenjanlarının acilen düşürülmesi ve Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nda, YÖK tarafından 100 bin olarak belirlenen eczacılık başarı sırasının 60 bine çekilmesi taleplerimizin başında yer almaktadır.”
Çolak, kamuda, ilaç endüstrisinde, hastanelerde eczacı istihdamı artırılması gerektiğini de dile getirdi. 
Çolak ayrıca, kamu kurumlarında ve hastanelerde çalışan eczacıların fiziki çalışma şartlarının,  maaş ve özlük haklarının iyileştirilmesi gerektiğini de sözlerine ekledi. 

İlaç stratejik bir ürün ve kendi ilacımızı üretmeliyiz 
Çolak,  ilacın stratejik bir ürün olduğunu söyleyerek, “ İlaç konusunda ülkemizin dışa bağımlı olmasının doğru olmadığına inanıyoruz. Güçlü ve etkin bir ilaç sanayisine sahip olmak adına tüm paydaşların katılımıyla hayata geçirilecek ulusal ilaç politikaları, şüphesiz halk sağlığına ve ekonomimize olumlu yönde katkı sağlayacaktır. Türk Eczacıları Birliği olarak yerli ilaç üretiminin önemli bir paydaşı ve sacayağı olduğumuzu bir kez daha hatırlatıyor; konuya ilişkin sağlık otoritesinin alacağı tavrın arkasında olduğumuzu, yapılacak iş birliklerine hazır olduğumuzu vurguluyoruz.”

Eczacılar ekonomik daralmayla karşı karşıya 
Çolak, Türk Eczacıları Birliği’nin eczane ekonomilerinin iyileştirilmesi ve sürdürülebilir olması ele alınan konuların başında geldiğini ifade etti. Son yıllarda eczacıların ciddi anlamda bir ekonomik daralmayla karşı karşıya kaldıklarına dikkati çeken Çolak, taleplerini ise şu cümlelerle anlattı:  “Eczacı kâr oranları yükseltilmelidir. İkinci ve yardımcı eczacı çalıştıran eczanelere, nitelikli personel istihdamı noktasında maddi destek sağlanmalıdır. Eczane dışına çıkarılan ürünler, eczanelere geri dönmeli ve ilacın uzmanı olan eczacılar tarafından halka sunulmalıdır. Avrupa ülkelerindeki pek çok örnekte rastlayabileceğimiz gibi tansiyon, şeker ölçümü, sigara bıraktırma gibi eczane temelli ekstra hizmetler ve bu hizmetler doğrultusunda sunulan danışmanlık hizmetleri için eczacıya sabit bir ücret ödenmelidir. Görüyoruz ki ilaç dışı ürünlerin yanı sıra ilaçlar dahi internetten satılıyor. Bununla ilgili var olan yasal boşluğun bir an evvel giderilmesi gerekmektedir. Ve cezai yaptırımlar artırılmalıdır ve ilaç dışı ürünler tek temin noktası eczaneler olmalıdır.”
“Herkes için eşit, nitelikli, ulaşılabilir bir sağlık ve sosyal güvenlik sisteminin hayata geçirilmesi Türk Eczacıları Birliği olarak en büyük temennimiz” diyen Çolak, “ 2020 yılında sağlık, ilaç, eczacılık alanında yaşanan sorunların aşıldığı bir yıl olmasını diliyoruz” ifadesini kullandı. 

Bir çocuğun aşılanmaması, tüm çocukların sağlığını tehlikeye atıyor
Çolak, son yıllarda artan, hiçbir şekilde bilimsel dayanağı olmayan aşı karşıtlığı ile mücadelenin kararlılıkla sürdüreceklerini söyleyerek, “Biliyoruz ki bir çocuğun aşılanmaması, tüm çocukların sağlığını tehlikeye atıyor”  dedi. Çolak, ailelere ise şu çağrıda bulundu: “Bilim dışı açıklamalara itibar etmeyin, aşı karşıtı propagandaları ciddiye almayın, bilimsel temeli olmayan gerekçelerle çocuğunuzu riske atmayın ve geç olmadan çocuğunuzun aşılarını yaptırın. Aşı yaptırmak; kol ağrısı, hafif ateş gibi hızla geçecek yan etkiler dışında çocuğunuza zarar vermez. Aşıyla önlenebilecek hastalıkların; çocuğunuzun, ailenizin ve toplumun geleceğini karartmasına izin vermeyin. “
Çolak, sağlık meslek örgütü olarak yeni yıldan en büyük beklentilerin ise sağlıklı bir toplum olduğunu söyleyerek, sözlerini tamamladı.

Etiketler:
 
Neşet Ertaş Türküleri, Altındağ'da
 
Çankaya asfaltta geçen yılı 100 bin tonla kapattı
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Çankaya Evleri istihdama katkı sağlıyor
Zübeyde Hanım Çankaya Evi’nde verilen kurslarla hobiler işe dönüşüyor. ...
Kelebek etkisi yaratıyoruz
Sosyal Kelebek Platformu Kurucu Genel Müdürü Elif Kıran, Sosyal medya ...
Karadeniz'in yöresel lezzetleri Başkent'te
Hamsi tava, mıhlama, mısır unu, laz böreği, meşhur yöresel peynirler ve ...
 
Sağlıklı cilt için cilt bakımı şart
Seyhan Güzellik Merkezi’nin sahipleri Seyhan Demirci ve Necla Akyıldız, ...
2019 çiftçi için zor bir yıldı
Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Başkanı Şemsi Bayraktar, düzenlediği ...
Son yıllarda insanlar doğala döndü
İnsanların bu ürünler hakkında bilinçlenmeye başladığına dikkat çeken ...
 
Mamaklı gençler için akademi
Sahne Sanatları Eğitim ve Uygulama Akademisi Projesi İşbirliği Protokolü ...
Ankara Konağı’nda renkli gece
Ankara Kulübü Derneği çatısı altında oluşturulan Şubeler Türk Müziği Korosunun ...
Yorgancılık geleceğin mesleği olacak
Yılların yorgancısı Oda Başkanı Temel Çolak’a konuk olduk.
 
TİCARİ HAYAT GAZETESİ
ARŞİV
ÇOK OKUNANLAR
YAZARLAR
Esra SARI
Esra SARI
ALTININ YÜKSELİŞİ DURMUYOR
Oğuzhan SARI
Oğuzhan SARI
TURİZMİN LEZZETLİ HALİ
Duran AKKAYA
Duran AKKAYA
MELEK YATIRIMCIYA VERGİ AVANTAJI
Arda ÇELİK
Arda ÇELİK
VAROLUŞ VE BENLİK
Hüseyin ALPASLAN
Hüseyin ALPASLAN
ERZURUM KONGRESİ
Şira Yıldız ASAN
Şira Yıldız ASAN
HER ŞEYİMİZ DAHA BÜYÜK OLSUN..
Büşra ÇİNKAYA
Büşra ÇİNKAYA
YENİ MEDYA
Mustafa YILDIZ
Mustafa YILDIZ
İNSAN DİN İLİŞKİSİ III
Bünyamin ALTINTAŞ
Bünyamin ALTINTAŞ
TURİZMDE SON DURUM
Mert Can DUMAN
Mert Can DUMAN
ÜÇ SORU ÜÇ CEVAP
Hatice KARATAŞ
Hatice KARATAŞ
İSTANBUL SÖZLEŞMESİ
İsmail CİNGÖZ
İsmail CİNGÖZ
HİBRİT SAVAŞ VE TÜRKİYE
Hatice TOPÇU
Hatice TOPÇU
YAŞAMAK BAYRAMDIR
Seda TOLMAÇ
Seda TOLMAÇ
GENÇLER UMUDU NEDEN YURT DIŞINDA ARIYOR?
Nesrin Yarım ÖZOĞLU
Nesrin Yarım ÖZOĞLU
SOSYAL MEDYAYA NELER OLACAK?
Ömer AĞAÇLI
Ömer AĞAÇLI
VARLIK VE VAROLUŞ KARŞISINDA DOĞRU DÜŞÜNEMEME SORUNLARI
R.Bülend KIRMACI
R.Bülend KIRMACI
“BÜYÜK EKONOMİ”
Prof.Dr. Esat ARSLAN
Prof.Dr. Esat ARSLAN
MISIR SİLAHLI KUVVETLERİ: ESNAFAT-I ASKERİYE
Ceyhun Özgür
Ceyhun Özgür
ÇALIŞAN EMEKLİNİN MAAŞINDA KESİNTİ OLUR MU?
Ayşe Aybike Yılmaz
Ayşe Aybike Yılmaz
VEJETARYEN BESLENMESİ
Burcu ŞEN
Burcu ŞEN
NE KUTLADIĞIMIZI BİLİYOR MUYUZ?
Av. Zeynep YETİŞGİN
Av. Zeynep YETİŞGİN
HATIR İÇİN YOLCU ALIMINDA ARAÇ İŞLETENİN SORUMLULUĞU
Gülçin KARLI İPEK
Gülçin KARLI İPEK
İLKLERİN KADINI SABİHA RIFAT GÜRAYMAN
Hicret TÜRKMAN
Hicret TÜRKMAN
KOMŞULUK ÖLMESİN
Hasan AKGÜL
Hasan AKGÜL
YEREL SEÇİMLER İÇİN BİR DEĞERLENDİRME
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
ENDİŞE VERİCİ!
Gamze Nur ERGİL
Gamze Nur ERGİL
BABA’YA İTHAFEN
Dursun ERKILIÇ
Dursun ERKILIÇ
LİBAS
Fatma Sena YAMAN
Fatma Sena YAMAN
SEVİNCİ ŞÜKÜR, ÜZÜNTÜSÜ SABIR
Serkan KUMDAKÇI
Serkan KUMDAKÇI
SEYRE DEVAM
Can Berk KANAT
Can Berk KANAT
DİŞİYİ KİŞİ YAPALIM!
Esra  YAZDIÇ DEMİR
Esra YAZDIÇ DEMİR
ŞALVARIYLA KÜRSÜYE ÇIKIYOR, AKADEMİSYENLERİN YAPAMADIĞINI YAPIYOR
Şahap YILMAZ
Şahap YILMAZ
İŞ PLANI NEDEN ÖNEMLİ?
Ali Asker DEMİRHAN
Ali Asker DEMİRHAN
YENİ TORBA KANUN TASARISININ VERGİ HÜKÜMLERİ
Mehmet GÖKTÜRK
Mehmet GÖKTÜRK
GERÇEĞİ HAKARET SAYMAK!
Abdurrahman SAĞKAYA
Abdurrahman SAĞKAYA
DEVLET HİZMET SATIN ALMALI
Oktay TAŞ
Oktay TAŞ
İŞİMİZ FİYAKA!
Cihangir TÜRKMEN
Cihangir TÜRKMEN
İHTİYAÇLARIM VE REFERANDUM
İsmet ORHAN
İsmet ORHAN
ÜÇ MUAMMADA... İLKLER NELER OLUYOR?
Sedat ERİŞ
Sedat ERİŞ
HALKIN BİLİNÇALTINDAKİ SORULAR-4
ÇOK YORUMLANANLAR
FACEBOOK'TA TİCARİ HAYAT
Ana Sayfa Gündem Ekonomi Şirketler Özel Haber Ankara Röportaj Sağlık
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva