ANA SAYFA GÜNDEM EKONOMİ ŞİRKETLER ÖZEL HABER ANKARA RÖPORTAJ SAĞLIK VİDEOLAR
Türkiye'deki koronavirüs salgınında son durum
Türkiye'deki koronavirüs salgınında son durum
Orman Genel Müdürlüğü 274 personel alacak
Orman Genel Müdürlüğü 274 personel alacak
Kaşıkçı cinayeti 2'nci yılı geride bıraktı
Kaşıkçı cinayeti 2'nci yılı geride bıraktı
Akkuyu NGS için üretilen 4 buhar jeneratörü Mersin'de
Akkuyu NGS için üretilen 4 buhar jeneratörü Mersin'de
Yeniden yapılandırılan borç tutarı 15 milyar lirayı aştı
Yeniden yapılandırılan borç tutarı 15 milyar lirayı aştı
HABERLER>ÖZEL HABER
10 Ağustos 2020 Pazartesi - 07:55

Ebeveynlere ergenlik döneminde büyük sorumluluk düşüyor

Ergenlik döneminin birçok olumlu ve olumsuz duyguyu içinde barındıran çalkantılı bir dönem olduğunu söyleyen Uzman Psikolojik Danışman Gözde Çamaş, ebeveynlerin, ergenlik dönemi özellikleri hakkında bilgi sahibi olması gerektiğini kaydetti.

Ebeveynlere ergenlik döneminde büyük sorumluluk düşüyor

ESRA SARI 


Ergenlik dönemi, insan yaşamında önemli bir geçiş evresidir. Bu geçiş evresi yalnızca fizyolojik değişimleri değil; duygusal ve psikolojik değişimleri de beraberinde getirir. Erken çocukluk dönemindeki deneyimler, yetiştirilme tarzı, ebeveyn tutumları, aile öyküsü gibi etkenler ergenlik döneminin nasıl şekilleneceğini gösteren önemli değişkenler arasında yer alır.  Bu yüzden Uzman Psikolojik Danışman Gözde Çamaş, Ticari Hayat Gazetesi okurları için ergenlik dönemi hakkında merak edilen tüm soruları cevapladı. 

Ergenlik; fizyolojik ve psikolojik değişimlerin yaşandığı özel bir evre 
Öncelikle ergen psikolojisi nedir? Ticari Hayat Gazetesi okurları için kısaca bilgi verebilir misiniz? 
Ergenlik, özellikle fizyolojik ve psikolojik değişimlerin yaşandığı özel bir evredir. Bu evre, insanın belki de yaşamı boyunca en çalkantılı deneyimlere maruz kaldığı dönemlerin başında gelmektedir. Nasıl olmasın ki? Hızlı değişim ve gelişimin yaşandığı bu evrede, sadece birkaç yıl içinde, ergenlerin bedeninde sürekli değişimler gerçekleşmektedir. 

Ergenlik döneminde uyum sorunları ortaya çıkabiliyor 
Doğdumuzdan itibaren her gün büyüyüyoruz ancak ergenlik dönemindeki büyüme hızı diğer dönemlere kıyasla çok hızlı gerçekleşiyor. Aynı zamanda, yeni yeni ortaya çıkan hormonlar, ergenlerin kısa süre içerisinde birçok duygu durumunu yaşamalarına da neden olabiliyor. Tüm bunların yanı sıra, birçok görev ve ödevin sorumluluğu da ergenleri bekliyor. Bu yüzden ergenlik döneminde birtakım uyum sorunları ortaya çıkabiliyor.
 

Her çocuk ayrı bir yaşta ergenliğe girebilir
Ailelerin en çok zorlandığı ve çocukların en hassas olduğu dönemde çocuklara nasıl yaklaşılmalı? 
Ergenlerin içerisinde bulundukları bu çalkantılı dönemde, ebeveynler olarak bizlere düşen görev ise ergenliği belirli bir başlangıca ve bitişe sahip olarak görmek yerine, bu dönemi olgunlaşmamışlıktan olgunluğa; biyolojik, duygusal, bilişsel ve kişilerarası bir dizi geçişten oluşan bir dönem olarak görmemizdir. Bu dört boyutun her biri önemlidir ancak biyolojik boyut daha fazla dikkat çekmektedir. Bunun nedeni ise daha somut ve gözle görülür şekilde fark edebilmesidir. Unutulmaması gereken diğer bir nokta ise her çocuğun ergenliğe ayrı bir yaşta girebileceğidir. 

Ebeveynlerin, çocuklarının farklı yaş dönemlerine uygun konuşma tarzları kullanmaları gerekiyor 
Bu dönemde ergenler; kendileri, anne-babaları, arkadaşları, öğretmenleri ve sosyal çevreleri ile ilgili çelişkili duygular yaşayabilmektedir. Anne-babaların en büyük yanılgısı ise ergenlik dönemindeki çocuklarıyla hep aynı tarzda konuşmaya devam etmeleridir. Ebeveynlerin, çocuklarının farklı yaş dönemlerine uygun konuşma tarzlarını kullanmaları gerekmektedir. Aksi halde, pek çok genç kendisini anlaşılmamış ve ilgilenilmemiş hissederek, ebeveynleri ve sosyal çevreleriyle olan ilişkilerini kesebilmektedir. Bu süreçte ebeveynler, genç çocuklarını suçlamadan ya da ilişkilerine zarar vermeden duygularını ifade etmeye özen göstermelidir.

Ergenlik döneminde  fiziksel- duygusal değişimler gözlemleniyor 
Ergenlik döneminin genel özellikleri nelerdir?
Her çocuğun gelişiminde bu dönemde benzerlikler olabileceği gibi farklılıkların olması da beklenen bir durumdur. Ancak genel olarak bu dönemde birtakım fiziksel ve duygusal değişimleri gözlemleyebiliyoruz. Sadece bu değişimin başlangıç ve bitiş süreci farklı yaş aralıklarını kapsayabiliyor. Genel olarak kız çocukları 8-12; erkek çocukları ise 9-13 yaş aralığında ergenlik döneminde fiziksel ve duygusal değişimin ilk işaretlerini gösteriyorlar. 
 

Birçok ergen, yaşamının zor ve sıkıntılı olduğunu düşünüyor
Bu dönemde; hızlı kilo ve boy artışı, üreme organların gelişimi, ses tonundaki değişimler, sivilcelenme, saç ve derideki yağlanma, kız çocuklarının regl döneminin başlaması, vücutta tüylenme, cinsiyet hormonlarının salgılanması gibi fiziksel değişimler yaşanıyor. Duygusal olarak ise birçok hormonun gelişimiyle birlikte, zaman zaman karmaşık duyguları ergenlerde gözlemliyoruz. Özellikle birçok ergen, yaşamının zor ve sıkıntılı olduğunu düşünüyor. Bu dönemde anne-baba ile olan paylaşımın daha azaldığı ve arkadaşlık ve akran ilişkilerinin ön plana çıktığı görülüyor. 
Ebeveynler de çocuklarının arkadaşlarıyla daha sık görüşme isteklerini anlamakta zorluk yaşabiliyor ve aile içerisinde tartışmalar da bu dönemde artış gösterebiliyor.

Ergenlerle sağlıklı iletişim kurulmasında, kuşak çatışmasını göz önünde bulundurmak önemli
Ergenlik döneminde çocuklar duygusal ve fiziksel olarak gelişim dönemine giriyorlar. Bu süreçte ergen diye tabir ettiğimiz çocuklarımıza aileler nasıl davranmalı ve nasıl iletişim kurmalı?
Ebeveynlerin, ergenlik dönemi özelliklerini bilmeleri ve yaşayacakları değişimlerin ergende ne gibi davranışlara yol açabileceğini öngörmeleri önemli bir noktadır. Ebeveynler, ergenlik dönemi özellikleri hakkında bilgi sahibi olduktan sonrasında ise ergenle sağlıklı iletişim kurabilmeleri bir diğer önemli noktayı oluşturmaktadır. Ergenlerle sağlıklı iletişim kurulmasında, kuşak çatışmasını göz önünde bulundurmak önemli bir ipucudur. Kuşak çatışması, ergenlerle ebeveynleri arasındaki iletişim kopukluklarına neden olan bir etmendir. Bu kopukluğu önlemek ve iletişimin sağlıklı ilerlemesini sağlamak öncelikle yetişkin kuşağın görevidir. 

Ergen ile empati kurmak önemli 
Ergenlerle sağlıklı iletişimin kurulmasında, ergen ile empati kurmak önemli bir ipucudur. Onların duygu ve düşüncelerinin farkında olmak, bu süreçte neler yaşadıklarını bilmek ve anlamaya çalışmak çok önemlidir. Örneğin; ebeveynler, özellikle kendileriyle ilişkilerinin zayıflayacağı endişesiyle, ergenlerin arkadaşlarıyla olan ilişkilerini engellemeye çalışmaktadır. Eğer ergenlerle iletişim kurmak istiyorsanız, onun arkadaşlarıyla olan ilişkisini engellemek yerine arkadaşlarını tanımanız daha önemlidir. Böylelikle, ergene arkadaşlarının verebileceği olası olumsuz etkileri de en aza indirgemeniz mümkündür. Ergenlerle iletişim kurarken, ebeveynlerin yansıtıcı sorular yöneltmeleri, öğüt vermek yerine onlara örnek olmaları, sağlıklı iletişimin kurulmasına kaynaklık eden diğer önemli iletişim ipuçlarındandır.

Ergenlik dönemi birçok olumlu ve olumsuz duyguyu içinde barındıran çalkantılı bir dönem
Peki, bu dönemde bazı çocuklar depresyona girebiliyor. Aileler nasıl bir yol izlemeli?
Ergenlik depresyonu, bu dönemde ergenlerin sıklıkla yaşayabilecekleri bir problemdir. Ergenlik dönemi birçok olumlu ve olumsuz duyguyu içinde barındıran çalkantılı bir dönemdir. Birçok ergen, ergenliğin getirdiği duygusal çalkantılarla ailesine veya yakın çevresine fark ettirmeden başa çıkarken, bir kısmı için bu kadar kolay olmayabilir ve sonucunda depresif belirtiler göstermeye başlayabilirler. 

Ergenlik döneminde, profesyonel bir psikolojik destek alınması gerekiyor 
Ailelerin, ergenlik dönemiyle ilgili yeterli bilgiye sahip olmamaları nedeniyle, bu belirtiler gözden kaçırmalarına ve ergenin ciddi düzeyde bir depresyon durumuyla karşılaşmasına neden olabilir. Ergenin sıklıkla olumsuz duygular hissetmesi, günlük aktivitelerinin azalması, daha önce yaptığı ve keyif aldığı aktiviteleri dahi yaparken zevk almaması, arkadaş etkinliklerine katılmaması, aşırı kilo kaybetmesi veya alması, uyku düzeninde yaşanan uzun süreli bozulmalar, yaptığı işe yoğunlaşamama, okuldan veya evden kaçma, kendine saygısının azalması, madde kullanımı gibi durumlar, ergenlik dönemi depresyonunun belirtileri olarak gözlenmektedir. Ayrıca okuldaki başarısızlık, zorbalığa maruz kalma gibi durumlar da depresyonun hem nedeni hem de sonucu olabilmektedir. Sosyal destek eksikliği ve sağlıksız ebeveyn-çocuk ilişkisi ve olumsuz yaşam olayları da depresyona yol açabilmektedir. Ancak bu durumlar,  tüm ergenlerde depresyon nedeni olmamaktadır.  
Bununla birlikte; ergendeki bu duygusal ve davranışsal değişimler ergenlik dönemi özelliği sanılabileceği için ergen depresyonu da kolayca gözden kaçabilmektedir. Bu nedenle ergenlik döneminde ailelerin üzerinde önemli bir sorumluluk bulunmaktadır. Bu davranışlar, ergenlik dönemi özelliği mi yoksa ergenin yardım çağrısı mı ayırt edilmelidir. Aksi durumda depresyon düzeyinde yaşanan artışlar, intihar riskine yol açabilmektedir. İntihar riskine özellikle dikkat edilmeli ve durum iyi değerlendirilmelidir. Ergenin yardım çağrıları, eylemleri ve kendine zarar vermeye yönelik söylemleri gözden kaçırılırsa, ani intiharla karşılaşılabilir. Depresyondan şüphelenildiği zaman ergene psikolojik destek sağlanmalıdır. Ergenlik döneminde, profesyonel bir psikolojik destek alınması, daha sağlıklı bireylerin yetişmesine yardımcı olacak ve ergenlerin kişisel, sosyal, eğitsel ve kariyer gelişimleri desteklenecektir. 

Ebeveynlerin sorumluluğu büyük
Peki, ebeveynlere önerileriniz var mı? 
Ergenlik, özellikle fizyolojik ve psikolojik değişimlerin yaşandığı özel bir evredir. Bu evre, insanın belki de yaşamı boyunca en çalkantılı deneyimlere maruz kaldığı dönemlerin başında gelmektedir. Ergenler bu dönemde; kendileri, anne-babaları, arkadaşları, öğretmenleri ve sosyal çevreleri ile ilgili çelişkili duygular yaşayabilmektedir. Hissettikleri çelişkili duygular, onların davranışlarında da bir takım değişimlere neden olmaktadır ve ebeveynleri tarafından anlaşılmakta güçlük çekmektedirler. Bu dönem de ebeveynlere düşen en büyük sorumluluk ise genç çocuklarını suçlamadan ya da ilişkilerine zarar vermeden kendi duygularını ifade etmeleri ve onları dinlemeye özen göstermeleridir.
 

Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Ergenlik; bireyselleşme çabasında olan ve kendini tanımaya çalışan çocukların, hayatlarında yaşadıkları en hızlı değişim ve gelişim dönemidir. Ailelerin bu dönemi problemli bir dönem olarak düşünmeleri yerine, çocuklarının olgunlaşmasına destek oldukları ve birlikte yol aldıkları bir gelişim dönemi olarak değerlendirmelerinin daha iyi olacağı düşüncesindeyim. Aksi halde, etiketlendiğini hisseden ergen ile sağlıklı bir iletişim kurulması pek mümkün olmayacaktır. 

 
Tyana Antik Kenti’nde 4. yüzyıla ait kilise ortaya çıkarıldı
 
Büyükşehir'den ÖTA’larda hijyen çalışması
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Kadınlar için de özel dikim gömlek üretiyor
Yaklaşık 30 yıldır kişiye özel erkek gömleği dikimiyle başkentin tanınmış ...
Mesleki eğitim yaşam boyu sürdürülebilir olmalı
Mesleki eğitimin yaşam boyu sürdürülebilir olması gerektiğini ifade eden ...
Kırtasiye sektörü her geçen yıl daha da kötüye gidiyor
Kırtasiye sektöründe yaşanan sıkıntıları dile getiren Beyaz Kırtasiye ...
 
Yüksek voltajlı far ampullerinde yangın tehlikesi
Far bakım, onarım ve temizliğinin önemine dikkati çeken Başkent Far’ın ...
Moleküler biyolojiden suluboyaya geçiş
Hobisini mesleğe dönüştüren tasarımcı Funda Büyükbaş, sulu boya tekniği ...
Faiz indirimi ipotekli satışları artırdı
Haziran ayında yapılan faiz indirimi sonrası konut satışlarında ciddi ...
 
Pandemi döneminde suni bir hızlılık yaşandı
Türkiye’de koronavirüs vakasının ortaya çıkmasından itibaren vatandaşların ...
Kaliteli lezzetleri insanlara sunabilmek gerekiyor
Adını Elazığ’ın meşhur gözlemesi patileden alan Patile Kafe, yöresel lezzetlerden ...
El sanatlarına olan ilgisi sayesinde tasarımcı oldu
Hobisini mesleğe dönüştüren tasarımcı Arzu Erdoğan, atölyesinde kendi ...
 
TİCARİ HAYAT GAZETESİ
ARŞİV
ÇOK OKUNANLAR
YAZARLAR
Duran AKKAYA
Duran AKKAYA
DIŞ TİCARET AÇIĞIMIZ ARTTI
Arda ÇELİK
Arda ÇELİK
YEREL VE KENDİLİĞİNDEN GERÇEKLEŞEN EYLEMLER
Şira Yıldız ASAN
Şira Yıldız ASAN
ÇOCUKLU MU, ÇOCUKSUZ MU HAYAT?
Ömer AĞAÇLI
Ömer AĞAÇLI
İNSANIN HAYATI, İÇ DÜNYA İLE DIŞ DÜNYA ARASINDAKİ HALLERDEN İBARETTİR
Bünyamin ALTINTAŞ
Bünyamin ALTINTAŞ
SEKTÖREL GÜVEN ENDEKSİ
Hüseyin ALPASLAN
Hüseyin ALPASLAN
TÜRKLERDE İSTİHBARATIN KISA TARİHİ- II
Mert Can DUMAN
Mert Can DUMAN
EKONOMİDE YENİ DÖNEM
R.Bülend KIRMACI
R.Bülend KIRMACI
YAZI TURA GİBİ EKONOMİ
İsmail CİNGÖZ
İsmail CİNGÖZ
YUNANİSTAN OLMAYINCA ERMENİSTAN SAHAYA SÜRÜLDÜ
Hatice TOPÇU
Hatice TOPÇU
HER YER AÇIK AMA OKULLAR KAPALI
Prof.Dr. Esat ARSLAN
Prof.Dr. Esat ARSLAN
AB(D)'NİN ÇEVRELEME POLİTİKASININ PANZEHİRİ ÖZBEÖZ 'TÜRK BAYIR-BUCAK'TIR!
Nesrin Yarım ÖZOĞLU
Nesrin Yarım ÖZOĞLU
PANDEMİ Mİ SALDIRGANLAŞTIRDI?
Esra SARI
Esra SARI
AŞI NE ZAMAN BULUNACAK?
Mustafa YILDIZ
Mustafa YILDIZ
İNSAN DİN İLİŞKİSİ VI (VASAT ÜMMET VEYA ÖRNEKLİK)
Oğuzhan SARI
Oğuzhan SARI
AŞI ÇALIŞMALARINDA SON AŞAMA, VAKALAR ARTIYOR
Hatice KARATAŞ
Hatice KARATAŞ
ENDİŞE VAR DİKKAT YOK
Seda TOLMAÇ
Seda TOLMAÇ
EYLÜL
Büşra ÇİNKAYA
Büşra ÇİNKAYA
NOSTALJİYE YOLCULUK
Ceyhun Özgür
Ceyhun Özgür
ÇALIŞAN EMEKLİNİN MAAŞINDA KESİNTİ OLUR MU?
Ayşe Aybike Yılmaz
Ayşe Aybike Yılmaz
VEJETARYEN BESLENMESİ
Burcu ŞEN
Burcu ŞEN
NE KUTLADIĞIMIZI BİLİYOR MUYUZ?
Av. Zeynep YETİŞGİN
Av. Zeynep YETİŞGİN
HATIR İÇİN YOLCU ALIMINDA ARAÇ İŞLETENİN SORUMLULUĞU
Gülçin KARLI İPEK
Gülçin KARLI İPEK
İLKLERİN KADINI SABİHA RIFAT GÜRAYMAN
Hicret TÜRKMAN
Hicret TÜRKMAN
KOMŞULUK ÖLMESİN
Hasan AKGÜL
Hasan AKGÜL
YEREL SEÇİMLER İÇİN BİR DEĞERLENDİRME
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
ENDİŞE VERİCİ!
Gamze Nur ERGİL
Gamze Nur ERGİL
BABA’YA İTHAFEN
Dursun ERKILIÇ
Dursun ERKILIÇ
LİBAS
Fatma Sena YAMAN
Fatma Sena YAMAN
SEVİNCİ ŞÜKÜR, ÜZÜNTÜSÜ SABIR
Serkan KUMDAKÇI
Serkan KUMDAKÇI
SEYRE DEVAM
Can Berk KANAT
Can Berk KANAT
DİŞİYİ KİŞİ YAPALIM!
Esra  YAZDIÇ DEMİR
Esra YAZDIÇ DEMİR
ŞALVARIYLA KÜRSÜYE ÇIKIYOR, AKADEMİSYENLERİN YAPAMADIĞINI YAPIYOR
Şahap YILMAZ
Şahap YILMAZ
İŞ PLANI NEDEN ÖNEMLİ?
Ali Asker DEMİRHAN
Ali Asker DEMİRHAN
YENİ TORBA KANUN TASARISININ VERGİ HÜKÜMLERİ
Mehmet GÖKTÜRK
Mehmet GÖKTÜRK
GERÇEĞİ HAKARET SAYMAK!
Abdurrahman SAĞKAYA
Abdurrahman SAĞKAYA
DEVLET HİZMET SATIN ALMALI
Oktay TAŞ
Oktay TAŞ
İŞİMİZ FİYAKA!
Cihangir TÜRKMEN
Cihangir TÜRKMEN
İHTİYAÇLARIM VE REFERANDUM
İsmet ORHAN
İsmet ORHAN
ÜÇ MUAMMADA... İLKLER NELER OLUYOR?
Sedat ERİŞ
Sedat ERİŞ
HALKIN BİLİNÇALTINDAKİ SORULAR-4
ÇOK YORUMLANANLAR
FACEBOOK'TA TİCARİ HAYAT
Ana Sayfa Gündem Ekonomi Şirketler Özel Haber Ankara Röportaj Sağlık
en iyi bahis sitesi- deneme bonusu - bahis deneme bonusu- papara bahis siteleri- papara casino siteleri- kolay para yatırılan bahis siteleri güvenilir bahis siteleri kolay para çekilen bahis sitesi peppara bahis sitelesi
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
izmir escort
Maxiva izmir escort -dijital ajans -