ANA SAYFA GÜNDEM EKONOMİ ŞİRKETLER ÖZEL HABER ANKARA RÖPORTAJ SAĞLIK VİDEOLAR
Türkiye'deki koronavirüs salgınında son durum
Türkiye'deki koronavirüs salgınında son durum
Rize'de hasar tespit ve temizleme çalışmaları sürüyor
Rize'de hasar tespit ve temizleme çalışmaları sürüyor
Van Gölü'nde 2 kişinin daha cesedi bulundu
Van Gölü'nde 2 kişinin daha cesedi bulundu
İstanbul'da kurbanlıklar pazara indi
İstanbul'da kurbanlıklar pazara indi
Van'da keşif uçağı düştü: 7 şehit
Van'da keşif uçağı düştü: 7 şehit
HABERLER>ÖZEL HABER
27 Şubat 2020 Perşembe - 07:22

Doğumhane servisi ve gebe okulu Etimesgut için önemli

Etimesgut Şehit Sait Ertürk Devlet Hastanesi Kadın Doğum Uzmanı Selver Kübra Akkaya ve Ebe Aysun Çoşkun hastane bünyesinde yeni açılan doğumhane servisi ve gebe okulu hakkında bilgi verdi.

Doğumhane servisi ve gebe okulu Etimesgut için önemli

HATİCE KARATAŞ

Etimesgut Şehit Sait Ertürk Devlet Hastanesi bünyesinde geçtiğimiz hafta doğumhane servisi ve gebe okulu açıldı. Aylık yaklaşık bin gebe muayenesinin gerçekleştirildiği hastanede, doğumhane servisi ve gebe okulunun açılması ile bölge halkına önemli bir hizmet sunulması hedefleniyor. Yapılan çalışmaların Etimesgut bölgesinde bulunan vatandaşlara önemli bir hizmet sağladığını belirten Kadın Doğum Uzmanı Selver Kübra Akkaya ve Ebe Aysun Çoşkun ile doğumhane servisi ve gebe okulu hakkında konuştuk. 

Öncelikle sizleri tanıyabilir miyiz?

Dr. Selver Kübra Akkaya: 3 yıldır uzman hekimlik yapmaktayım, ihtisasımı Zekai Tahir Burak İhtisas Hastanesi’nden aldım. Daha sonra mecburi hizmet akabinde Etimesgut Şehit Sait Ertürk Devlet Hastanesi’nde bir buçuk ay önce göreve başladım. 

Ebe Aysun Coşkun: 32 yıldır ebelik yapıyorum. Son üç yıl içerisinde de gebe okulunda çalışmaya başladım. Gebe okulunun sorumlu ebesiyim.

Hastanenizde Etimesgut halkı için önemli bir hizmet olan doğumhane servisi açıldı. Bununla ilgili bilgi verebilir misiniz?

Dr. Akkaya: Hastanemiz yeni yeni oluşumlar içerisinde çok güzel işler yapılıyor. Fiziksel şartları çok güzel olan bir hastane yapılmış. Bu nedenle fiziksel şartları hizmetle desteklemek istiyorlar. Başhekimimiz Op. Dr. Osman Acar’ın bu konuda çok emeği var. Sürekli bununla ilgili toplantılar ve oluşumlar içerisinde. Doğumhane bir hastanenin içerisinde tabii ki olmazsa olmazı o yüzden ilk etapta doğumhaneyi açmak istediler. Benden öncede yapılmış başka yeniliklerde var hastanede. Doğumhanemizde bir istatistik yapılmış. Ayda bin gebe muayenesi yapılıyormuş bu hastanede ama hiç doğum olmuyordu. Doğumhane yetersiz, kadın doğum hekimimizin sayısı yetersiz, doktor hekim sayımız yetersiz olunca sonradan isteklerde bulundu ve hekimler göreve başladı. Bu şekilde sayılarımız artırılarak imkanlarda uygun olunca doğumhanemizi açtık. Açılışımızı yaptık hayırlı olsun diyoruz. Bu sürede hastanemizin ilk doğumunu gerçekleştirdik. İlk normal doğum oldu. Uzun bir süreçte güzel bir takip  ile ebelerimizin çok emeği var tabii ki bunda. Çocuk doktoru hekim arkadaşımız doğuma geldi. Herkes çok özveriyle çalışıyor. Çok da güzel bir doğum oldu. Hastamız çok uyumluydu. Biz elimizden gelen tüm imkânları gösterdik. Tabi eşi de yanındaydı. Bu anne dostu doğumhaneyi işletmeyi hedeflediğimiz için eşi hep yanındaydı. Kendisine masaj teknikleri anlatıldı. Eşinin bizzat masaj yapması sağlandı. Hasta kendi sancılarıyla çok güzel bir normal doğum yaptı ve ilk doğumu gerçekleştirildi. Aynı şekilde devam etmesini istiyoruz.

İlk doğumu gerçekleştirdiniz bu süreçte hastanızdan aldığınız tepki nasıldı?

Dr. Akkaya: Onlar çok mutlular. İlk takip, değerlendirme, hasta yatış süreci ile birlikte bir günlük bir süreç oldu. Yakınları onlara “Eşinde yanında hangi özel hastanedesiniz” diye sormuşlar. “Bu şartlar devlet hastanesinde var mı gerçekten?” diye yakın arkadaşları hepsi şaşırmış. Anne adayımızın eşi sürekli geliyor. Elini tutarak, masaj yaparak süreç boyunca yanındaydı. Biz tabi ki masaj yapıyoruz ama bu bilimsel olarak da eşin ten teması sakinleşmesi açısından ya da sancıların azalması açısından daha etkin. O yüzden bu imkanları sunan devlet hastanesi yok denecek kadar az sanırım. Bu nedenle onlarda çok mutlu oldular  “Bu imkanları bize sağladığınız için çok teşekkür ediyoruz” dediler. Çok mutlu ayrıldılar buradan. 

Hastanemiz bölgedeki popülasyona hizmet edecek düzeye ulaştırılmaya çalışılıyor

Yakın zamanda hastanenizde gerçekleşmesi öngörülen doğumlar var mı?

Dr. Akkaya:  Burada doğumhane olmadığı için hastalar hep doğuma yakın süreçte başka hastanelere yönlenmişler. Tabii ki takibini yapsak bile bu biraz zaman alacak. Şuan doğum beklediğimiz gebe sayımız az. Önümüzdeki haftalar içerisinde doğumunu beklediğimiz takibini yaptığımız bir gebe yok polikliniğimizde. Son üç aylık sürece geçtiklerinde ayrılıyorlar ama bu sayının yavaş yavaş artacağını düşünüyorum. Zamanla hastanede bu imkanın olduğunu bilen gelecektir çünkü bu çok ciddi bir hizmet Etimesgut bölgesinde.  Bu şekilde, bu kalitede çalışan fiziksel imkanları olsun, hekim sayısı olsun devlet hastanesi olarak tek hastane bu bölgede. Etimesgut bölgesinde çok ciddi bir popülasyon olduğu için zaten hastanemizde de bu popülasyona hizmet edecek düzeye ulaştırılmaya çalışılıyor. O yüzden de sayısı yakın zamanda mutlaka artacaktır. 

Etimesgut’ta bir anne okulu gerekliydi

Anne okulu da anne adayları için çok önemli bir uygulama bundan bahsedebilir misiniz?

Ebe Aysun Coşkun: Etimesgut’ta böyle bir okul gerekliydi. Aslında gerekli bir birim olarak düşünüyorum ve hizmetleri de bu yönde sunmaya çalışıyoruz. Gebeliği tespit edilen her anne adayını belirli haftalardan sonra biz okulumuza kayıt yapıyoruz. Genelde bu yönlendirmeler kendi istekleriyle, kendi araştırmalarıyla olduğu gibi poliklinikte çalışan doktorlarımız tarafından da yapılmakta ya da yakın çevrelerinden duyumlar şeklînde bize gelmekteler. Üç oturum şeklinde biz bu eğitimleri veriyoruz. Birinci oturumda gebenin karşılaşabileceği sorunlar ve tehlike işaretleri karşısında neler yapması gerektiği konusunda. İkinci eğitimimizde doğuma hazırlık. Normal doğumun avantajları, sezaryen anestezi türünde eğitimlerimiz var. Üçüncü oturumda gebenin doğuma yaklaştığı son dönemde de anne sütü eğitimi özellikle bizim için çok önemli. Biz aynı zamanda bebek dostu bir hastaneyiz. Bu eğitimi de yine gebe okulu üzerinde sürdürmeye gayret ediyoruz. Anne sütünün önemi, lohusalık bakımı ve yeni doğan bakımı çok önemli. Özellikle ilk gebeliğini yaşayan anne adayları bunlara biraz uzak kalıyorlar. Biz burada birebir uygulamalı eğitimler şeklinde bu düzenlemeyi yapıyoruz. Daha sonrasında bu oturumu bitiren anne adaylarına biz katılım belgesi veriyoruz. Doğum servisimiz hizmete girdi. Bundan sonra eğimlerde artık biz gebelerimize doğum servisimizi de gezdireceğiz. Doğumu hangi hastanede yapacaklarına kendileri karar verecekler ama biz bu doğrultuda onlara hizmet etmek için buradayız. Hizmetimiz bu şekilde de devam edecek. 

Gebelerimizi internetin kirliliğinden uzak tutmaya çalışıyoruz

Anne adaylarının gebe okuluna yaklaşımı nasıl? 

Coşkun: Gelen adaylar ilk önce çok tedirgin olarak geliyorlar. Soru sormaya bile çekinenler var ama buraya girdikten sonra ve bu tür eğitimleri gördükten sonra çok mutlu ayrılıyorlar. Çok teşekkür ederek ayrılıyorlar buradan. Kaçıncı doğum olursa olsun biz aslında burada doğru bilinen yanlışlar ve yanlış bilinen doğrular üzerinde gidiyoruz. Birebir Sağlık Bakanlığı’nın sunmuş olduğu eğitimler doğrultusunda hizmet alıyorlar. Bu nedenle gebe okullarında yapılan eğitimler tek bir ağızdan çıktığı için bir şaşkınlıkta yaratmıyoruz. Gebelerimizi internetin kirliliğinden mümkün mertebe uzak tutmaya çalışıyoruz. Bilgi eğitimi sonrasında eğer bizim cevaplayamadığımız noktalar olursa biz doktorlarımıza danışıyoruz. Ayrıca gebe okulumuzun telefon numarası var. Bunlar bizim broşürlerimizde belli. Oradan bizi arayıp sormak istedikleri her ne olursa olsun bize ulaşabilirler. Biz onlara cevap veriyoruz ve yönlendirme yapıyoruz. 

Baba da doğum sürecine dahil edilmeli, dışarıda kalmamalı

Babaların bu süreçteki rolü nedir?

Coşkun: Okul dediğimiz zaman tabii ki biz grup eğitimlerimizi ya da bireysel danışmanlık eğitimlerimizde birebir yaptığımız eğitimlerde gebe kimi istiyorsa onunla gelebilir. Yani baba olacak,  kayınvalide olacak ya da anne olacak diye bir kuralımız yok. Ailenin hepsi de katılabilir bu eğitime ama daha çok babalar gönüllü bu eğitimlerde. Özellikle emzirme ve doğuma hazırlık konusunda eşlerin yanında olmayı gerçekten çok istiyorlar. Bizde tabii ki memnuniyetle onları kabul ediyoruz. Çünkü bizim görmek istediğimiz tablo aslıda bu. Ben şöyle diyorum baba da doğum sürecine dahil edilmeli, dışarıda kalmamalı. Çünkü şöyle bir durum var gebelikte, bazı şeyler gebe kadın üzerinde çok değişiyor. Baba o dönemde zaten dışarda kalıyor. Bu tür bilgilendirmelerin içine girmeyince doğum sonunda da ne oluyor? Baba tamamen bilgisiz bir ortamda kalıyor. Eşine yardım etmesi gerektiğinde bir şaşkınlık yaşıyor. Biz bunları yaşamasın istiyoruz. Bebeğine eşine olduğu kadar yakın olsun istiyoruz. Grup eğitimlerinde ya da bireysel eğitimlerde de onları biz yanımızda istiyoruz. Yani baba, anne ya da samimi bir arkadaşı da olur. Doğumda anne yanında refakatçi olarak kimi seçmişse onlarla da devam edebiliyoruz. Hiçbir sorun yok biz buradayız. Yeter ki gelsinler. 

Doğum anında yaşanan büyü sizi de sarıyor

Doğum doktoru ve ebe olarak bir mucizeye şahit oluyorsunuz bu size nasıl bir his veriyor? Bu konuda düşüncelerinizi alabilir miyim?

Dr. Akkaya: Çok güzel bir şey. Ben de bir anneyim aynı zamanda. Doğum yaptıktan sonra ve bu duyguyu yaşadıktan sonra daha iyi anlıyorsunuz. Empati duygusu çok artıyor. Öncesinde de doğum yaptırdığımızda hep o an bana çok sıcak ve özel geliyordu. Bebeği ilk gördükleri an bebek doğduktan sonra ortamın havası sizin bile hissedebileceğiniz şekilde değişiyor. Büyüleyici bir an oluyor. Mesela babalar bebek doğduktan sonra gelip anneyi sarmıyorlar, akıllarına gelmiyor bir on dakika kadar herkes o bebeğin büyüsünde oluyor. Sizde o büyüye şahit oluyorsunuz ama doğum yaptıktan sonra ve sizde o büyüyü yaşadıktan sonra çok daha güzel duygular içerisinde oluyorsunuz. Gebelikte çok ciddi bir bağ kuruyor anneler çocuklarıyla.  Zaten hormonlar çok yüksek seviyelerde olduğu için çok büyük bir bağ kuruyorsunuz ama o bağa rağmen çocuk doğduktan sonra ilk karşılaştığınız an bambaşka bir an. Yani o an hissettiğiniz duygu yoğunluğunu herhalde hayatınızda bir daha kolay kolay hissedebileceğiniz bir duygu yoğunluğu değil. Bu bizim ilk doğumumuz hastanın da ilk doğumu olduğu için gebelik takibini de benim yaptığım bir hasta o yüzden duygularını biliyorum. Kadın doğum hekimi olmamdaki en büyük pay zaten doğum yatırıyor olmak. Cerrahi kısmını da çok sevmekle beraber bu sadece bizim mesleğimize ve ebelerimizle bize özgü bir şey. Doğumu yaptırmak çok kutsal ama her zaman bir riski var. Bizler o riski en aza indirmeye çalışıyoruz. O bebek sağlıkla doğduğunda onun rahatlığı, sağlıkla kucağımıza almanın rahatlığı size geliyor. Hem anneyle olan aşkı, babanın gözlerinin parlaması, elinin titremesi, insanların ağlamasının yarattığı güzel büyü sizi de sarıyor. 

Doğum mucizevi bir olay

Coşkun: Gerçekten doğum mucize bir olay diyorum. Aslında sağlık çalışanı olarak biz doğumda yardımcı ekipman görevi yapıyoruz. Doğumu gerçekleştirecek olan kişi anne ve bebek. Biz sadece o son buluşmayı yapıyoruz. Çok mutlu bir şey her doğumdan sonra çok farklı duygular yaşıyorsunuz aslında her kişinin doğumundan sonra anneye yönelik bizim duygularımızda değişiyor. Çünkü çocuk dünyaya geldiği zaman anne bambaşka bir alemde oluyor. Siz onu görüyorsunuz, o duyguyu onun gözlerinde yaşıyorsunuz. O bebeğin sesi kulağınıza geldiği zaman bir de onu seviyorsunuz. Çok güzel bir olay. İyi ki ebeyim iyi ki bu yönde hizmet vermişim. Mesleğimi gerçekten çok severek yapıyorum. Sevmeyen biri asla ebelik yapmasın onu her zaman diyorum hatta hekimlik yapmasın. Çünkü çok özveri isteyen bir durum bizdeki en önemli kriter şu, siz dünyaya bir kişinin gelmesine vesile oluyorsunuz ve o kişi gülerek, hayat kazanarak gelmek zorunda. Müjde veren bir durumdasınız. Aksi halini hiç düşünmek istemiyoruz. Allah herkese istediği kadar sağlıklı, uzun ömürlü bebekler nasip etsin. Bizlerde onların yanında yardımcı olalım, yol gösterelim.

Etimesgut Sait Ertürk Devlet Hastanesi Hakkında:

Etimesgut Sait Ertürk Devlet Hastanesi 37.181 metrekarelik bir arazi içerisinde konuşlanmış olup toplam 36.222 metrekare kapalı alanda hizmet vermektedir. Eskiden Etimesgut Asker Hastanesi olarak faaliyet gösteren hastaneye, 659 sayılı KHK ile Askeri Hastanelerin Sağlık Bakanlığına devri sonrası 15 Temmuz hain darbe girişiminde İstanbul’ da şehit olan Kurmay Albay Sait Ertürk’ ün ismi verilmiş ve Sağlık Bakanlığına bağlı olarak faaliyet göstermeye başlamıştır.

Etimesgut ilçesindede yapımı devam eden 250 Yataklı Yeni Hastane inşaatı nedeniyle, eski Etimesgut Devlet Hastanesi tüm personeli ve müştemilatı ile birlikte bu hastanemize taşınmış ve Etimesgut Sait Ertürk Devlet Hastanesi adı altında 26.08.2016 tarihi itibariyle kapasite birleştirmesi yapılmıştır. 15 Şubat 2019 tarihi itibariyle yeni hastane binasına taşınarak hizmet vermeye başlamıştır. Hastane 250 tescilli yatağı ile Sağlık Bakanlığına bağlı B hizmet rolünde ikinci basamak sağlık kuruluşu niteliğinde olup Etimesgut ilçesinin Kamuya ait tek yataklı tedavi kurumudur.

 
Esnafın Gündemi 9: Halkın sağlığı ile oynanıyor
 
Ankara Ticaret Borsası 93. yaşını kutluyor
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Esnafın Gündemi 9: Halkın sağlığı ile oynanıyor
Ankara Hamburger, Pizza, Piknik İşletmeleri Esnaf Odası Başkanı Mustafa ...
Her konsept bir hayal gücü
Yaklaşık 2 buçuk yıldır bebek fotoğrafçılığı yapan Betül Köksal, “Her ...
Türkiye’nin kararlı duruşu bizi korumaya yetti
Tütüncü, “Bütün Türk dünyasının gözü Türkiye Cumhuriyeti’ndedir. Dolaysıyla ...
 
Sektörde yerli ve milli ürün kullanımı önemli
Siber Güvenlik Ekosisteminin Geliştirilmesi Zirvesi kapsamında gerçekleştirilen ...
Antika halı ve kilimler görücüye çıkacak
Aydın Halıcılık Genel Koordinatörü ve aynı zamanda dokuma eksperi Mehmet ...
Mobbing yaşama sevincini yok ediyor
Mobbing ile mücadelenin önemine dikkati çeken Mobbing Eğitim Yardım Araştırma ...
 
Selen Baranoğlu’ndan yeni kitap: Sıkıntı Yok
Basit ve Mutlu Yaşam, Bana Bi Sade, Okyanusu Gezen Kırmızı kitaplarının ...
Mobbing Kanununa ihtiyaç var
Mobbing ile mücadele konusunda çözüm önerilerine yer veren Mobbing ile ...
Eskiden sörfçüydü şimdi kırmızı hamburger yapıyor
Genç girişimci Emrah Duralı, ‘ev yapımı hamburger’ akımıyla başladığı ...
 
TİCARİ HAYAT GAZETESİ
ARŞİV
ÇOK OKUNANLAR
YAZARLAR
Büşra ÇİNKAYA
Büşra ÇİNKAYA
TÜRKİYE’DE KİCK BOKS SPORU
Mustafa YILDIZ
Mustafa YILDIZ
BİLEREK ZİLLETİ YAŞAMAK
Hüseyin ALPASLAN
Hüseyin ALPASLAN
PAYLAŞILAMAYAN ADA KIBRIS
Bünyamin ALTINTAŞ
Bünyamin ALTINTAŞ
NEDEN SEL OLUYOR?
Hatice KARATAŞ
Hatice KARATAŞ
KORONAVİRÜS E-TİCARETE YARADI
Mert Can DUMAN
Mert Can DUMAN
SANAYİNİN EN BÜYÜKLERİ
R.Bülend KIRMACI
R.Bülend KIRMACI
CUMHURİYET, DEMOKRASİ VE SİYASİ PARTİLER-2
İsmail CİNGÖZ
İsmail CİNGÖZ
TÜRKİYE NEDEN YAPAMASIN?
Seda TOLMAÇ
Seda TOLMAÇ
ERDEMİN DÜNYAYI DEĞİŞTİRECEĞİNE İNANIRIM BEN
Hatice TOPÇU
Hatice TOPÇU
HAYVANLARI DOĞADA SEVMEK
Esra SARI
Esra SARI
KORONA ESNAFI VURDU
Nesrin Yarım ÖZOĞLU
Nesrin Yarım ÖZOĞLU
YAŞADIKLARIMIZ DOĞANIN İNTİKAMI MI?
Prof.Dr. Esat ARSLAN
Prof.Dr. Esat ARSLAN
NEREDEN, NEREYE: “LİBYA’DA İTALYA-TÜRKİYE MUTABAKATI”
Duran AKKAYA
Duran AKKAYA
HERKES KENDİ MEMLEKETİNDE YAŞASAYDI...
Oğuzhan SARI
Oğuzhan SARI
BAĞIMSIZLIĞA YATIRIM YAPMAK
Şira Yıldız ASAN
Şira Yıldız ASAN
GARDIROBUMUZU DÜZENLEMEK
Arda ÇELİK
Arda ÇELİK
SALGIN DEVAM EDERKEN
Ömer AĞAÇLI
Ömer AĞAÇLI
BİR VAROLUŞ SORUNU OLARAK “HOŞGÖRÜ”
Ceyhun Özgür
Ceyhun Özgür
ÇALIŞAN EMEKLİNİN MAAŞINDA KESİNTİ OLUR MU?
Ayşe Aybike Yılmaz
Ayşe Aybike Yılmaz
VEJETARYEN BESLENMESİ
Burcu ŞEN
Burcu ŞEN
NE KUTLADIĞIMIZI BİLİYOR MUYUZ?
Av. Zeynep YETİŞGİN
Av. Zeynep YETİŞGİN
HATIR İÇİN YOLCU ALIMINDA ARAÇ İŞLETENİN SORUMLULUĞU
Gülçin KARLI İPEK
Gülçin KARLI İPEK
İLKLERİN KADINI SABİHA RIFAT GÜRAYMAN
Hicret TÜRKMAN
Hicret TÜRKMAN
KOMŞULUK ÖLMESİN
Hasan AKGÜL
Hasan AKGÜL
YEREL SEÇİMLER İÇİN BİR DEĞERLENDİRME
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
ENDİŞE VERİCİ!
Gamze Nur ERGİL
Gamze Nur ERGİL
BABA’YA İTHAFEN
Dursun ERKILIÇ
Dursun ERKILIÇ
LİBAS
Fatma Sena YAMAN
Fatma Sena YAMAN
SEVİNCİ ŞÜKÜR, ÜZÜNTÜSÜ SABIR
Serkan KUMDAKÇI
Serkan KUMDAKÇI
SEYRE DEVAM
Can Berk KANAT
Can Berk KANAT
DİŞİYİ KİŞİ YAPALIM!
Esra  YAZDIÇ DEMİR
Esra YAZDIÇ DEMİR
ŞALVARIYLA KÜRSÜYE ÇIKIYOR, AKADEMİSYENLERİN YAPAMADIĞINI YAPIYOR
Şahap YILMAZ
Şahap YILMAZ
İŞ PLANI NEDEN ÖNEMLİ?
Ali Asker DEMİRHAN
Ali Asker DEMİRHAN
YENİ TORBA KANUN TASARISININ VERGİ HÜKÜMLERİ
Mehmet GÖKTÜRK
Mehmet GÖKTÜRK
GERÇEĞİ HAKARET SAYMAK!
Abdurrahman SAĞKAYA
Abdurrahman SAĞKAYA
DEVLET HİZMET SATIN ALMALI
Oktay TAŞ
Oktay TAŞ
İŞİMİZ FİYAKA!
Cihangir TÜRKMEN
Cihangir TÜRKMEN
İHTİYAÇLARIM VE REFERANDUM
İsmet ORHAN
İsmet ORHAN
ÜÇ MUAMMADA... İLKLER NELER OLUYOR?
Sedat ERİŞ
Sedat ERİŞ
HALKIN BİLİNÇALTINDAKİ SORULAR-4
ÇOK YORUMLANANLAR
FACEBOOK'TA TİCARİ HAYAT
Ana Sayfa Gündem Ekonomi Şirketler Özel Haber Ankara Röportaj Sağlık
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva