ANA SAYFA GÜNDEM EKONOMİ ŞİRKETLER ÖZEL HABER ANKARA RÖPORTAJ SAĞLIK VİDEOLAR
Evi alkol imalathanesine çevirmişler
Evi alkol imalathanesine çevirmişler
Bakan Pakdemirli'den gençlere tavsiye
Bakan Pakdemirli'den gençlere tavsiye
Yeni uygulama geliyor
Yeni uygulama geliyor
Kapanmayan kütüphane sayısı 5'e ulaştı
Kapanmayan kütüphane sayısı 5'e ulaştı
Saldırı için gönderilen PKK'lı terörist yakalandı
Saldırı için gönderilen PKK'lı terörist yakalandı
HABERLER>RÖPORTAJ
1 Haziran 2018 Cuma - 07:21

Diş hekimi Karlı: Düzenli diş hekimine görünmek şart

Genç diş hekimi Talha Karlı ile bir araya gelerek ağız ve diş bakımı ve mesleği hakkında keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik. Zevkli ve yararlı bu söyleşiyi sizlerle paylaşıyoruz.

Diş hekimi Karlı: Düzenli diş hekimine görünmek şart

ESRA SARI

Ankara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi mezunu Talha Karlı ile ağız ve diş bakımı üzerine konuştuk. Dişlerin günlük rutin bakımının en basit yönteminin dişleri fırçalamak olduğunu dile getiren Karlı, vatandaşların yılda en az iki kere diş hekimlerine kontrole gitmelerini tavsiye etti.

 Klasik soruyla başlayalım. Kimdir Talha Karlı, kısaca kendinizden ve geçmişinizden bahsedebilir misiniz?
Ankara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi mezunuyum. Tunalı Hilmi’de arkadaşlarımla kurduğumuz özel bir poliklinikte çalışıyorum. Kliniğimizde bütün diş hekimliği uygulamalarını modern ve güncel tedavi yaklaşımları ile devam ettiriyoruz.

 Ülkemizde ağız ve diş sağlığı hakkında ne düşünüyorsunuz? 
Son zamanlarda internet kullanımının artması, halkımızın sağlığına önem vermesi ve bu konuda hizmet veren kamu ve özel kuruluşların artması ile ağız ve diş sağlığı hakkındaki bilinç elbette arttı. Artık halkımız ağrıyan dişini çektirmek yerine olabildiğince korumaya yönelik davranıyor. Dişlerine gereksiz müdahale istemiyorlar ki bu gayet doğru bir düşünce. Çünkü; hastalar ister istemez diş hekiminden çekiniyorlar ve bundan dolayı tedaviden kaçıyorlar. Hal böyle olunca var olan durum ilerleyip tedavi süreci uzuyor. 
Ağız ve diş sağlığı bilinci arttıkça artık işleme dayalı tedaviye yönelik bir süreçten ziyade korumaya yönelik bir tedavi politikası izlemeye başladık. Bunun sonucunda da diş kayıpları, çürükler ve buna benzer problemler azalmaya başladı. Hatta erken müdahale ile diş kurtarmakla kalınmıyor maddi olarak da çok düşük ücretler karşılığında yapılıyor. 
Her ne kadar bilinç artmış dahi olsa bana göre hala yetersiz. Bu konuda eğitim ilk olarak ebeveynlerde ve okullarda başlıyor. Aile bireyleri ve öğretmenler bu konu hakkında yeteri kadar bilinçli olursa ağız ve diş sağlığı konusunda var olan bu bilinci yeni nesillere aktarıp devamlılığını sağlayabilirler. Tabi ki bu aşamada en önemli adım ağrı, sızı ve çürük yani şikâyet olmasa dahi düzenli diş hekimi kontrollerine gitmek.

Peki, günlük diş bakımı nasıl olmalı? 
Hepimizin kulağı aşinadır; Günde üç kere diş fırçalanmalı ve diş fırçası 6 ayda bir değiştirilmelidir. Fakat ne yazık ki birçoğumuz buna uymuyoruz. Biliyoruz, fakat yapmıyoruz. Bu durumun sebebi aslında üşengeçlik, biraz da önemsememektir. Hâlbuki ideal bir diş bakımı ileride oluşabilecek birçok sorunu engeller. 

Dişlerimize nasıl bakmalıyız? 
Günlük rutin temizlik kısa süreli ve basit işlemlerden oluşur. En temel işlem diş fırçalamaktır. Bu en temel işlemi oluşturanlar ise doğru macun, fırça ve teknik seçimidir. Doğru macun ve fırçayı size önerebilecek en doğru kişi haliyle diş hekiminizdir. Çünkü; ağzınızın, dişlerinizin ve diş etlerinizin durumu, şikâyetinizi bilip en doğru, size faydalı olacak macun ve fırçayı size önerir. Fırça ve macun seçildikten sonra doğru tekniği öğrenmek gerekiyor. Dişler üzerindeki artıkları, plağı kaldırmak doğru fırçalama tekniği ile olur. Şu an için güncel, önerebileceğim diş fırçalama tekniği Modifiye Bass Tekniği’dir. Kısaca anlatmak gerekirse diş macunu sürülmüş fırçayı, diş ile diş etlerinin birleştiği yere yerleştirip ufak dairesel hareketlerle dişe yayılır ardından fırça kılları, diş ve diş etinin birleşim yerine 45 derecelik açı ile yerleştirilir. Dişin çiğneyici yüzeyine doğru sıyırma hareketi ile bitirilir. Bu şekilde tüm dişlerin yanak, dudak, dil, damak ve çiğneyici-kesici yüzeyleri toplamda 3 dakika sürecek şekilde yapılır. Bu tekniğin internette videoları mevcut, oradan öğrenebilirsiniz. Fakat en doğru şekilde diş hekiminizden öğrenmenizi tavsiye ederim.
İkinci olarak diş ipi kullanımı önemlidir. Diş ipi, çok yaygın olmamakla beraber çok önemli bir bakım aracıdır. Ne kadar güzel ve doğru fırçalarsak fırçalayalım dişlerin arasına yerleşen besin artıklarını, yabancı maddeleri temizleyemeyiz. Bunun sonucunda oradan arayüz çürükleri, diş eti problemleri başlar. Özellikle ara yüz çürükleri çok sık görülen çürükler olup en büyük nedeni diş ipi kullanılmamasıdır. Kullanımı aslında çok kolay olan diş ipi kesinlikle ihmal edilmemelidir.
Toparlarsam günlük rutin olarak diş fırçalamak ve diş ipi yeterlidir. Fakat bunların dışında ağız çalkalama suları, ara yüz fırçaları, dil temizleyiciler gibi ek temizleyiciler de vardır. Burada önemli olan nokta diş hekiminizin önerisidir. Diş hekiminizle görüşüp diş fırçalama ve diş ipi hakkında bilgi alıp diğer temizleme yöntemlerine ihtiyacınız var mı, var ise hangi malzemeleri nasıl kullanmalıyım öğrenebilirsiniz.

Peki, rutin diş kontrollerinin öneminden bahdesebilir misiniz?
En başta söylediğim gibi sorun varken tedavi için diş hekimine gitmek yerine sorun oluşmaması için diş hekimine gitmek hem sağlık hem de maddi açıdan en doğru ve avantajlı olandır. 
Somutlaştırmak gerekirse, genelde dişler çürür, dolgu ile tedavi edilir. Dolgu yapılmazsa çürük ilerler, ağrı başlar, kanal tedavisi yapılır. Tabi ki bu süreçte çürük fazla olduğu için dişte madde kaybı olur ve dişe protez kron kaplamalar yapılır. Kanal tedavisi çok ertelenirse, diş artık kurtulamayacak duruma gelirse  çekilir.  Daha sonraki işlemler implant ya da köprü ya da daha başka protezler ile tedavi sağlamaktır.
Bakın görüyor musunuz, basit bir çürük müdahale edilmediği takdirde süreç içerisinde nelere yol açabiliyor.
Ayrıca tedavi edilmeyen diş ne kadar geciktirilirse tedavi için geçen süre ve harcayacağınız ücret de artıyor. Bundan dolayı hiç olmazsa yılda iki kere diş hekiminizin halini hatırını sormaya gidin, çayını için ve muayenenizi olun.

Diş eti kanaması ve diş eti problemleri hakkında neler önerirsiniz?
Düzenli kontrol. Sonuç olarak her şey kontrolden geçiyor. Yine de birkaç bir şey söylemek gerekirse diş eti kanaması ve problemlerinin en büyük iki nedeni yetersiz ağız hijyeni ve diş taşı. Bunlar olduğu sürece diş eti problemleri bitmez. 
‘Gözleriniz kanarsa göz doktoruna gidersiniz fakat diş etleriniz kanadığında neden diş hekimine gitmiyorsunuz’ diye bir broşür yayınlanmıştı. Çok beğenmiştim, yerinde ve doğru bir anlatım şekli. Çünkü; insan vücudunda çok basit düşünürsek yolunda gitmeyen bir durum varsa kanama olur. Sağlıklı bir doku, organ ve uzuv kanamaz. 
İlk olarak diş eti çekilmesi akabinde kemik çekilmesi ile sağlam, çürük olmayan dişler kemik desteğini kaybedip kaybedilebilir. Ayrıca kanamalı bir bölge olduğu için genel sistemik sağlığımızı da olumsuz etkileyebilir. Çünkü; ağız içi temiz olmazsa bu vücudumuza yansıyabilir. Özellikle son zamanlarda diş eti sağlığı ile kanser, diyabet, kalp rahatsızlıkları arasında bağlantı ya da tetikleyici etki olduğu düşünülüp tıp hekimleri ve periodontologlar araştırma yapmaktalar.

Herkes beyaz ve estetik dişlerinin olmasını ister. Peki, beyaz ve estetik dişlere nasıl sahip olabiliriz? 
Öncelikle burada estetik ve güzeli tartışmamız lazım. Beyaz, her zaman estetik midir diye sorsam çoğumuz evet deriz. Ama bana sorarsanız doğal olan estetiktir. Dişlerdeki estetik, renk ve biçimin psikolojide, algıda uyandırdığı hazdır.  Kimine göre beyazdır kimine göre sarı, kimine göre dümdüz dişler kimisine göre de iki dişin arasındaki sempatik, ufak boşluklar. Tabi ki evrensel ölçütler vardır. Altın oran, simetri, oran, perspektif, renk, biçim, kadın-erkek hatları, boyut, dizilim… Daha da uzar gider bu liste. Bunlar biraz da estetik diş hekimliğine giriyor.
Tabi ki genele baktığımızda herkesin istediği beyaz dişler. Diş hekimi ile görüşüp kendisine uyan, zarar vermeyecek olan beyazlatıcı özelliği olan diş macunu ile başlamakta fayda var. Tabi ki bu uzun süreli kullanımda sonuç verir. Kişi eğer memnun kalmazsa bir ileri tedavi olan diş hekimi tarafından yapılan diş beyazlatma tedavisine geçilir. Genelde dişlerde 1-3 ton arası beyazlık sağlanır. Eğer bu da yeterli değil ise daha ileri bir tedavi seçeneği olan protetik (porselen, laminate, zirkonyum kron kaplamalar) tedavilere geçilir.
Bana sorarsanız doğal olan estetiktir, doğal olan güzeldir bundan dolayı önce iyi diş fırçalayalım, farkı az da olsun görürsünüz.

Son olarak halk arasında diş hekimliği tedavileri hakkında yanlış bilinenlerden bahsetmek ister misiniz? 
Tabi ki. Bu konuda birçok yanlış bilinenler var. Bu yanlışlar, kulaktan dolma bilgilerle, bazı hastaların tedavilerden korkmasına ve yapılması gereken tedaviyi yaptırmamasına neden oluyor.
En başta diş taşı temizliğinin dişe zarar verdiği, diş minesini çizdiği ve temizlettirdikten sonra daha çok oluştuğu yanlışı. Diş taşı dediğimiz şey besin artıkları, tükürük ve mikroorganizmalardan (bakteri vb.) oluşan bir yapıdır. Dişin üzerinde birikir ve zamanla kendini ilk olarak diş eti iltihabı ile gösterir. Temizlenmediği takdirde iyice birikerek diş eti ve kemik çekilmesine neden olur. Sonuç olarak kemik desteğini kaybeden diş çekilmek zorunda kalır. Yani diş taşı temizliği zararlı olmasının aksine dişi kurtaran bir durumdur ve düzenli olarak temizlenmesi gereklidir. Diş taşı; saç ve tırnak gibidir. Saçlarımızı kestirip tırnaklarımızı kesmemize rağmen sürekli uzarlar ve aynı işlemi yaparız sürekli değil mi? Diş taşı da aynı şekildedir. Belirli protokoller kapsamında yapıldığı takdirde ise diş minesine zarar vermez. Diş taşı temizlendikten sonra daha çok oluşmaz. Görsel bir yanılsama diyebilirim aslında. Temiz ve üzeri toz kaplı iki tane beyaz mermer düşünün. Hangisinin tozlandığını daha çabuk anlarsınız? Temiz olanın tabi ki. Dişlerde de bu böyledir. 
En doğru bilgiyi diş hekiminizden öğrenirsiniz. Diş hekiminize sürekli danışın. 

Etiketler:
 
Macar Antrenörün Objektifinden Türk Güreşi
 
KOBİ’ler için rekabetin yolu dijital dönüşümden geçiyor
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Ürettiğiniz şeyin ne kadar satacağını düşünmezsiniz
Kafka Oteli kitabının Yazarı İlhan Deliktaş ile bir araya gelerek yazarlık ...
Kitaplarım kitap yazdıran türden!
Gazetemiz yazarlarından Dursun Erkılıç’ın 8. eseri olan “İçimiz Dışımız ...
ANKARA’NIN PATRONLARI DENİZ UZAL
Bu haftaki konuğumuz AYŞATUR firmasının Ankara Şube Müdürü, turizm uzmanı ...
 
Yenilenebilir enerjide Devlet desteği şart
Türkiye’nin ultraviyolesinin yenilenebilir enerji için çok uygun olduğunu ...
Herkes için demokrasi anlayışı
Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal’ın 24 Haziran Erken Seçimi hakkında görüşlerini aldık.
Devlet destekleri için danışmanlık
Danışmanlık hizmeti veren Arvensis Danışmanlık’ın Genel Müdürü Tuba Akdoğan'la ...
 
ANKARA’NIN PATRONLARI ALPER ALKAN
Köşemize bu hafta başarılı bir Diş Hekimi olan Alper ALKAN’ı konuk ediyoruz. ...
Herkesin Projesi: Şehit Kütüphaneleri
Hiçbir kurum veya kuruluşla bağlantısı olmadığı gibi hiç kimseye de ait ...
40 metrekareden 40 ülkeye ihracat
Üniversiteden mezun olduktan sonra birçok şirkette çalışan ve daha sonra ...
 
TİCARİ HAYAT GAZETESİ
ARŞİV
ÇOK OKUNANLAR
YAZARLAR
Mert Can DUMAN
Mert Can DUMAN
KONUT SATIŞLARI YILA DÜŞÜŞLE BAŞLADI
R Bülend KIRMACI
R Bülend KIRMACI
ENDÜSTRİ TOPLUMU
İsmail CİNGÖZ
İsmail CİNGÖZ
DÜNYA'NIN GÖRMEDİĞİ UZAK DİYAR : DOĞU TÜRKİSTAN
Duran AKKAYA
Duran AKKAYA
KONGRE TURİZMİ
Bünyamin ALTINTAŞ
Bünyamin ALTINTAŞ
TOPLUMUN YÜZDE KAÇI DOLANDIRICI?
Seda TOLMAÇ
Seda TOLMAÇ
KOKUŞMUŞ ZİHNİYETLERDEN NE ZAMAN KURTULACAĞIZ?
Esra SARI
Esra SARI
YOZLAŞIYORUZ HEM DE BİR HİÇ UĞRUNA
Gülçin KARLI İPEK
Gülçin KARLI İPEK
SAĞLIK İÇİN EN ETKİLİ İLAÇ AŞK
Prof.Dr. Esat ARSLAN
Prof.Dr. Esat ARSLAN
MACRON'UN GÜNEY KIBRIS AŞKININ KÖKLERİ
Halil YATAR
Halil YATAR
DUYGULARIN GÜNÜ MÜ OLUR?
Şira Yıldız ASAN
Şira Yıldız ASAN
“SEVGİ” - LİLER GÜNÜ
Burcu ŞEN
Burcu ŞEN
SEVGİLİLER GÜNÜ İÇİN HEDİYE ÖNERİLERİ
Ömer AĞAÇLI
Ömer AĞAÇLI
NEFSİN BÜTÜN İLLETLERİNİN KAYNAĞI OLARAK “UCUB” ...
Hicret TÜRKMAN
Hicret TÜRKMAN
KOMŞULUK ÖLMESİN
Mustafa YILDIZ
Mustafa YILDIZ
KİŞİ KENDİNİ HESABA ÇEKTİĞİ GİBİ, TOPLUMDA KENDİNİ HESABA ÇEKMELİDİR
Hasan AKGÜL
Hasan AKGÜL
YEREL SEÇİMLER İÇİN BİR DEĞERLENDİRME
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
ENDİŞE VERİCİ!
Gamze Nur ERGİL
Gamze Nur ERGİL
BABA’YA İTHAFEN
Dursun ERKILIÇ
Dursun ERKILIÇ
LİBAS
Fatma Sena YAMAN
Fatma Sena YAMAN
SEVİNCİ ŞÜKÜR, ÜZÜNTÜSÜ SABIR
Serkan KUMDAKÇI
Serkan KUMDAKÇI
SEYRE DEVAM
Can Berk KANAT
Can Berk KANAT
DİŞİYİ KİŞİ YAPALIM!
Esra  YAZDIÇ DEMİR
Esra YAZDIÇ DEMİR
ŞALVARIYLA KÜRSÜYE ÇIKIYOR, AKADEMİSYENLERİN YAPAMADIĞINI YAPIYOR
Şahap YILMAZ
Şahap YILMAZ
İŞ PLANI NEDEN ÖNEMLİ?
Ali Asker DEMİRHAN
Ali Asker DEMİRHAN
YENİ TORBA KANUN TASARISININ VERGİ HÜKÜMLERİ
Nesrin ÖZOĞLU
Nesrin ÖZOĞLU
NE OLACAK BU TURİSTLERİN HALİ!
Mehmet GÖKTÜRK
Mehmet GÖKTÜRK
GERÇEĞİ HAKARET SAYMAK!
Abdurrahman SAĞKAYA
Abdurrahman SAĞKAYA
DEVLET HİZMET SATIN ALMALI
Oktay TAŞ
Oktay TAŞ
İŞİMİZ FİYAKA!
Cihangir TÜRKMEN
Cihangir TÜRKMEN
İHTİYAÇLARIM VE REFERANDUM
İsmet ORHAN
İsmet ORHAN
ÜÇ MUAMMADA... İLKLER NELER OLUYOR?
Sedat ERİŞ
Sedat ERİŞ
HALKIN BİLİNÇALTINDAKİ SORULAR-4
ÇOK YORUMLANANLAR
FACEBOOK'TA TİCARİ HAYAT
Ana Sayfa Gündem Ekonomi Şirketler Özel Haber Ankara Röportaj Sağlık
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva