ANA SAYFA GÜNDEM EKONOMİ ŞİRKETLER ÖZEL HABER ANKARA RÖPORTAJ SAĞLIK VİDEOLAR
Türkiye'nin Kovid-19'la mücadelesinde son durum
Türkiye'nin Kovid-19'la mücadelesinde son durum
'Eren-2 Lice Operasyonu' başladı
'Eren-2 Lice Operasyonu' başladı
İsrail'de Kovid-19 karantinası uzatıldı
İsrail'de Kovid-19 karantinası uzatıldı
TBMM Başkanı Şentop Kovid-19 aşısı oldu
TBMM Başkanı Şentop Kovid-19 aşısı oldu
TÜBİTAK'ın 90 proje personeli alımında başvuru süresi uzatıldı
TÜBİTAK'ın 90 proje personeli alımında başvuru süresi uzatıldı
HABERLER>ÖZEL HABER
8 Ocak 2021 Cuma - 07:35

Dış Ticaret Uzmanı Yetkinlik Geliştirme Eğitim Programı firmalara dış ticarette katkı sağlayacak

OSTİM Dış Ticaret Koordinatörlüğü tarafından düzenlenen Dış Ticaret Uzmanı Yetkinlik Geliştirme Eğitim Programının açılışında konuşan OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, programın amacının firmalara dış ticaret konusunda katkı sağlamak olduğunu vurguladı.

Dış Ticaret Uzmanı Yetkinlik Geliştirme Eğitim Programı firmalara dış ticarette katkı sağlayacak

SEDA TOLMAÇ

OSTİM Dış Ticaret Koordinatörlüğü tarafından düzenlenen Ankara Sanayi Odası ve Ankara Ticaret Odası tarafından desteklenen Ekonominin Aşısı İhracat Projesinin ilk faaliyeti olan Dış Ticaret Uzmanı Yetkinlik Geliştirme Eğitim Programının açılışı 6 Ocak’ta çevrim içi olarak gerçekleştirildi.

OSTİM Dış Ticaret Koordinatörlüğü tarafından organize edilen, OSTİM iş dünyasının dış ticaret uzmanı ihtiyacını karşılamak üzere Ocak-Şubat 2021 döneminde gerçekleştirilecek 90 saatlik Dış Ticaret Uzmanı Yetkinlik Geliştirme Eğitim Programında, katılımcılara 21 farklı konu hakkında eğitim verilecek. 

Katılımın ücretsiz olacağı programda dersler, kamu kurumları uzmanları, OSTİM Dış Ticaret Koordinatörlüğü ve Profesyonel eğitmenler tarafından verilecek.

Amaç; firmalara dış ticaret konusunda katkı sağlama 

Gerçekleştirilecek programın açılışında konuşan OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın Dış Ticaret Uzmanı Yetkinlik Geliştirme Eğitim Programının 2021 yılında 

OSTİM bölgesindeki firmalara dış ticaret konusunda katkı sağlama amacıyla hayata geçirildiğini söyledi.

Yeni yılın ilk haftalarında gerçekleştirilen programın 2021 yılında firmaların üretim ve ihracatına katkı sunacağını ifade eden Orhan Aydın, “Bu programın firmaların dış ticaret yapacak elemanlarının niteliğini artırma, eğitimlerini geliştirme anlamında da faydalı olacağını düşünüyorum” dedi. 

Firmalara dış ticaret konusunda güncel bilgiler veriliyor

Aydın, OSTİM tarafından oluşturulan Dış Ticaret Koordinatörlüğünün firmalara dış ticaret konusunda güncel bilgiler verildiğini de hatırlatarak, “Dış Ticaret Koordinatörlüğümüz internet ortamında dış ticaret günlüğü yayımlıyor. Bu günlükte, bir yandan firmalarımızın karşılaştığı sorunlar yer alırken diğer yandan dış ticaret alanında güncel mevzuatlar yayımlanıyor” diye konuştu. 

Firmalarımızı e-ticaret ortamına taşıdık 

Aydın, OSTİM olarak gerçekleştirdikleri diğer bir projenin ise, firmaların e-ticaret ortamına taşınması olduğunu belirterek, “Proje kapsamında Türkiye’de en çok katılımın sağlandığı bir çalışma yaptık. 1500’e yakın firmamızın tüm ürünlerini internet ortamına taşıdık. Şu an bu firmalarımızı artırmak için de çalışmalarımıza devam ediyoruz. Firmaların e-ticaret ortamına taşınması özellikle içinde bulunduğumuz koronavirüs salgını döneminde firmalara satış, pazarlama ve ihracatta destek sağlamaktadır” ifadelerine yer verdi. 

Üretim bir kültürdür

Dış Ticaret Uzmanı Yetkinlik Geliştirme Eğitim Programının açılışında konuşan Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir OSTİM OSB tarafından düzenlenen programının başarılı olması temennisinde bulunarak, üretim ve ihracatın önemine dair değerlendirmelerde bulundu.

Özdebir, dünya örneklerine bakıldığında gelişme yolundaki ülkelerde kalkınmayla beraber sanayinin kapsam ve yapısının farklılaştığının fark edildiğini söyleyerek, “Dünya örnekleri bize teknolojik düzeyin yükselliğini, hizmet ve ticaret sektörlerinin iyileştiğini söylemektedir. Gelişme yolundaki Türkiye’de de süreç böyle gelişmektedir” dedi. 

Üretimin bir kültür olduğunu vurgulayan Özdebir, “Türkiye’de üretim kültürünün oldukça gelişmiş olduğu rahatlıkla söylenebilir. Enerji kaynakları sınırlı olan ve enerjide dışa bağımlı olan Türkiye’nin ilerlemesi için üretim yapması şarttır ve ürettikçe imal kültürünü geliştirmiştir” diye konuştu.  

Türkiye’de ihracatın en önemli özelliklerinden biri; “esneklik”

Özdebir, Türkiye’nin verimlilik konusunda sorun yaşadığını da ifade ederek, “Biz bu verimliliği, tarımda, sanayide ve diğer alanlarda geliştirme mecburiyetindeyiz. Aksi takdirde Endüstri 4.0’da rekabet edebilmemiz zor olacaktır. Türkiye, tarihsel olarak kıtalar arası geçiş noktasında olması nedeniyle dış ticarete oldukça yatkındır. Dünya Bankası tarafından yapılan bir çalışmada, Türkiye’de ihracatın en önemli özelliklerinden birinin ‘esneklik’ olduğu belirtilmiştir. Herhangi bir pazarda sorun olması durumda Türk ihracatçısı hızlı bir şekilde farklı pazarlara yönelebilmektedir. Bunda da hem Türkiye’nin coğrafi konumu hem de kültürel ve tarihsel durumu etkilidir” dedi. 

Türkiye’de kayıtlı 120 bin ihracatçı var

Türkiye’de 120 bin civarında kayıtlı ihracatçı olduğunu ifade eden Özdebir, “Geçtiğimiz yıl bu ihracatçılar arasından 80 binden fazlası ihracat gerçekleştirildi ancak bu firmalarımızın çok büyük bir kısmının ihracatı yok denecek kadar az. 2019 yılında ilk bin firmanın toplam ihracatı, Türkiye ihracatının yüzde 57’sine denk gelmektedir. İlk 50 firma, Türkiye’nin ihracatının üçte birini gerçekleştirmiştir. Bizim bu şartlar altında işletmelerimizi ve organizasyonlarımızı büyütmemiz ve ihracat için düzenlenen yetkinlik eğitimlerinde kendisini ispat etmiş kişileri organizasyonlarımıza dahil etmemiz gerekiyor” dedi. 

Ankara firmalarımız, Türkiye’deki ileri teknoloji yatırımlarının yüzde 30’unu gerçekleştirmektedir

“Türkiye’nin en özel üretim yapısına sahip olan Ankara Sanayisi, ihracatta her zaman ilk 5 içerisinde yer almıştır” diyen Özdebir, “Tabii bu yıl 5’inciliği Gaziantep’e kaptırdık ve az bir farkla 6’ıncı olduk. 21. yüzyılda ülkelerin rekabetinden çok illerin rekabeti son derece önemli. İllerin belli alanlarda uzmanlaşması ve o alanda dünyada söz sahibi hale gelebilmesi lazım” diye konuştu. 

Ankara’nın ileri teknolojiler alanında ön plana çıktığını da ifade eden Özdebir, şunları söyledi: “Medikal, savunma, havacılık başta olmak üzere ileri teknoloji ihracatında Ankara firmalarımız, Türkiye’deki ileri teknoloji yatırımlarının yüzde 30’unu gerçekleştirmekte, ileri teknoloji ürünlerin ise, yüzde 20’sini üretmektedir.” 

İhracat günümüz dünyasında bütün ülkeler için en önemli unsurlardan biri

Programında açılışına katılan Ankara Ticaret Odası Başkanı Gürsel Baran da, yaptığı konuşmada, dış ticaretin önemine, Türkiye’de KOBİ’lerin ekonomideki yerine vurgu yaptı. 

“Dış ticaret, özellikle ihracat günümüz dünyasında bütün ülkeler için en önemli unsurlardan biri haline geldi” diyen Gürsel Baran, “Gelir seviyesini yükseltmek, istihdamı artırmak açısından tüm ülkeler ihracat rakamlarını artırmayı hedefliyor. Türkiye olarak biz de bu amaçlara ilave olarak döviz rezervlerimizi de güçlendirmek için ihracatı ön plana çıkarıyor ve teşvik ediyoruz” dedi.

OSTİM’in birçok sektörde 5 bine aşkın işletme ve on binlerce ürünün üretildiği bir organize sanayi bölgesi olduğuna dikkati çeken Baran, şunları söyledi: “ Böylesine zengin bir üretim yeteneğine sahip olan AR-GE, dış ticaret ve yayıncılık gibi birçok alanda kurumlar ve sistemler oluşturan bir yapı, az sayıda ülkede vardır. OSTİM’de üretilen ürünlerin ihracatının yapılması ve bu ürünlerin daha çok ülkeye ulaşması, OSTİM’in yanı sıra Ankara’nın ve Türkiye’nin de başarısı anlamına gelir” şeklinde konuştu. 

KOBİ’ler ekonomimizin de bel kemiği

KOBİ’lerin öneminin bütün dünyada hızla arttığını belirten Baran, “Katma değer ve istihdam oluşturma avantajları, esneklikleri ve büyük işletmeleri tamamlama kabiliyetleri nedeniyle KOBİ’lerin önemi bütün dünyada hızla artıyor. Yapılan bir araştırmaya göre işletmelerin yüzde 99,8’ini KOBİ’ler oluşturuyor. İstihdamın da yüzde 73,8’i KOBİ’lerde. Üretimin yüzde 64,5’i KOBİ’lerde. Sayılarıyla, sağladıkları istihdam ve geliştirdikleri üretimle KOBİ’ler ekonomimizin de bel kemiğini oluşturuyor ancak ihracata gelince KOBİ’lerimizin payının düştüğünü hep beraber görüyoruz. Toplam ihracatın sadece yüzde 56’sı KOBİ’ler tarafından gerçekleştiriliyor. Aslında ihracat demek, büyük ölçüde rekabet demektir. Rekabet üretimle olduğu kadar pazarlama ve pazarlara da ulaşmayla ilgili bir konu. Dolayısıyla KOBİ’lerin ihracatını artırmak oldukça önemli” ifadelerine yer verdi.

 
Altındağ Belediyesi’nden kiracılarına müjde
 
Mamak Zabıtası’ndan kaldırım işgal denetimi
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Pandemide takılar raflarda kaldı
Koronavirüs sürecinde, bijuteri sektöründe satışların ciddi anlamda düştüğünü ...
Pandemi sürecinde siftahsız dükkan kapatıyoruz
Koronavirüs salgını sürecinden olumsuz etkilendiklerini belirten taş işleme ...
Beslediği kedilerle takdir topluyor
Ankara’nın Hamamönü semtinde sokak hayvanlarının bakımıyla ilgilenen İlhan ...
 
'İnsan yanılır, damak yanılmaz'
Bütünler Kuruyemiş işletmesinin birinci sınıf kalitede kuruyemişleri tüketiciyle ...
Ankara’nın 32 yıllık bakır ustası
Bakırcılığı 32 yıldır sürdüren 54 yaşındaki Satılmış Canbaz, sağlığı el ...
Yeni yılda başkentin parkları yenileniyor
Yeni yılla birlikte başkentin parkları, Ankara Büyükşehir Belediyesi ANFA ...
 
Sezayi Kara: Aşı vurulacağım
Koronavirüs aşısıyla ilgili düşüncelerini dile getiren Ankara Berberler ...
İyi bir pasta kaliteli malzemeden üretilir
İyi bir pastanın sağlıklı ve kaliteli malzemelerle üretilebileceğini söyleyen ...
Pandemi süreci fırsat olarak değerlendirilebilir
Yaşanan krizlerin ülkelerin karşısına fırsat olarak çıktığını ifade eden ...
 
TİCARİ HAYAT GAZETESİ
ARŞİV
ÇOK OKUNANLAR
YAZARLAR
Hatice KARATAŞ
Hatice KARATAŞ
GIDADA ZAM ŞAMPİYONLUĞU!
Mert Can DUMAN
Mert Can DUMAN
SALGIN KONUT SATIŞLARINA YARADI
İsmail CİNGÖZ
İsmail CİNGÖZ
İNGİLİZ AKLI
Hatice TOPÇU
Hatice TOPÇU
KAMUCU ANLAYIŞ
Bünyamin ALTINTAŞ
Bünyamin ALTINTAŞ
KUR FIRSATÇILARI
Seda TOLMAÇ
Seda TOLMAÇ
İNSANDAN BAŞKA KİM DOĞAYI HOYRATÇA KULLANIR?
Nesrin Yarım ÖZOĞLU
Nesrin Yarım ÖZOĞLU
YOK-SULLUK
Prof.Dr. Esat ARSLAN
Prof.Dr. Esat ARSLAN
AB'YLE FLÖRTÜN BEDELİ, YİNE YUNANİSTAN'A ÖDÜN MÜ?
Halit Aydıngöz
Halit Aydıngöz
YABANCI YATIRIMCI TÜRKİYE'YE 2022 YILINDA GELECEK
Oğuzhan SARI
Oğuzhan SARI
ÇÖZÜM, TEMİZ ENERJİ
Şira Yıldız ASAN
Şira Yıldız ASAN
EFSANE ÖĞRETMEN AVAR
Esra SARI
Esra SARI
GENÇLER OYUN BAĞIMLISI MI?
Mustafa YILDIZ
Mustafa YILDIZ
YERLİ VE MİLLİ DİN ANLAYIŞI
Hüseyin ALPASLAN
Hüseyin ALPASLAN
TÜRKLERİN ANA YURDU
Büşra ÇİNKAYA
Büşra ÇİNKAYA
SANAL MÜZELER BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ
Arda ÇELİK
Arda ÇELİK
BİL Kİ…
Ömer AĞAÇLI
Ömer AĞAÇLI
DİN, GELENEKLERİN VE İRTİCANIN DÜŞMANIDIR
R.Bülend KIRMACI
R.Bülend KIRMACI
YENİ YIL YAZISI
Duran AKKAYA
Duran AKKAYA
BİSİKLET KÜLTÜRÜ
Ceyhun Özgür
Ceyhun Özgür
ÇALIŞAN EMEKLİNİN MAAŞINDA KESİNTİ OLUR MU?
Ayşe Aybike Yılmaz
Ayşe Aybike Yılmaz
VEJETARYEN BESLENMESİ
Burcu ŞEN
Burcu ŞEN
NE KUTLADIĞIMIZI BİLİYOR MUYUZ?
Av. Zeynep YETİŞGİN
Av. Zeynep YETİŞGİN
HATIR İÇİN YOLCU ALIMINDA ARAÇ İŞLETENİN SORUMLULUĞU
Gülçin KARLI İPEK
Gülçin KARLI İPEK
İLKLERİN KADINI SABİHA RIFAT GÜRAYMAN
Hicret TÜRKMAN
Hicret TÜRKMAN
KOMŞULUK ÖLMESİN
Hasan AKGÜL
Hasan AKGÜL
YEREL SEÇİMLER İÇİN BİR DEĞERLENDİRME
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
ENDİŞE VERİCİ!
Gamze Nur ERGİL
Gamze Nur ERGİL
BABA’YA İTHAFEN
Dursun ERKILIÇ
Dursun ERKILIÇ
LİBAS
Fatma Sena YAMAN
Fatma Sena YAMAN
SEVİNCİ ŞÜKÜR, ÜZÜNTÜSÜ SABIR
Serkan KUMDAKÇI
Serkan KUMDAKÇI
SEYRE DEVAM
Can Berk KANAT
Can Berk KANAT
DİŞİYİ KİŞİ YAPALIM!
Esra  YAZDIÇ DEMİR
Esra YAZDIÇ DEMİR
ŞALVARIYLA KÜRSÜYE ÇIKIYOR, AKADEMİSYENLERİN YAPAMADIĞINI YAPIYOR
Şahap YILMAZ
Şahap YILMAZ
İŞ PLANI NEDEN ÖNEMLİ?
Ali Asker DEMİRHAN
Ali Asker DEMİRHAN
YENİ TORBA KANUN TASARISININ VERGİ HÜKÜMLERİ
Mehmet GÖKTÜRK
Mehmet GÖKTÜRK
GERÇEĞİ HAKARET SAYMAK!
Abdurrahman SAĞKAYA
Abdurrahman SAĞKAYA
DEVLET HİZMET SATIN ALMALI
Oktay TAŞ
Oktay TAŞ
İŞİMİZ FİYAKA!
Cihangir TÜRKMEN
Cihangir TÜRKMEN
İHTİYAÇLARIM VE REFERANDUM
İsmet ORHAN
İsmet ORHAN
ÜÇ MUAMMADA... İLKLER NELER OLUYOR?
Sedat ERİŞ
Sedat ERİŞ
HALKIN BİLİNÇALTINDAKİ SORULAR-4
ÇOK YORUMLANANLAR
FACEBOOK'TA TİCARİ HAYAT
Ana Sayfa Gündem Ekonomi Şirketler Özel Haber Ankara Röportaj Sağlık
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva