ANA SAYFA GÜNDEM EKONOMİ ŞİRKETLER ÖZEL HABER ANKARA RÖPORTAJ SAĞLIK VİDEOLAR
Evi alkol imalathanesine çevirmişler
Evi alkol imalathanesine çevirmişler
Bakan Pakdemirli'den gençlere tavsiye
Bakan Pakdemirli'den gençlere tavsiye
Yeni uygulama geliyor
Yeni uygulama geliyor
Kapanmayan kütüphane sayısı 5'e ulaştı
Kapanmayan kütüphane sayısı 5'e ulaştı
Saldırı için gönderilen PKK'lı terörist yakalandı
Saldırı için gönderilen PKK'lı terörist yakalandı
HABERLER>RÖPORTAJ
28 Nisan 2018 Cumartesi - 07:57

Devlet destekleri için danışmanlık

Danışmanlık hizmeti veren Arvensis Danışmanlık’ın Genel Müdürü Tuba Akdoğan'la devlet destekleri hakkında konuştuk.

Devlet destekleri için danışmanlık

CEREN TUĞÇE ÖZDEMİR

İş büyütmek, bir fikriniz varsa hayata geçirmek veya firmanızla beraber Ar-Ge çalışması yapmak için destek istiyorsanız eğer devletin desteklediği programlara başvurmak hem çok mantıklı hem de firmalara veya kişilere birçok açıdan kolaylık sağlamaktadır. Devletin farklı farklı kurumlarının, farklı farklı birçok hibe ve destek projeleri mevcut. Bu noktada hibe ve desteklerden yararlanmak isteyenlerin kafası karışabiliyor.  Çünkü devlet destekleri için belirli bir prosedür ve bunlara uymak lazım. İşte bu noktada hizmet veren Arvensis Danışmanlık’ın Genel Müdürü Tuba Akdoğan, danışmanlık şirketi hem de devlet destekleri hakkında bilgiler verdi. 
Ankara’da faaliyet gösteren Arvensis Danışmalık’ın Genel Müdürü Tuba Akdoğan, Ar-Ge projelerinin yönetimi ve finansmanı konularında uçtan uca kaliteli hizmet prensibi ile faaliyet gösteren bir danışmanlık şirketi oldukları dile getirdi. 
Şirketin kuruluş amacını ise Akdoğan: “Türk firmalarının ulusal ve uluslararası Ar-Ge fonlarından, vergisel ve mali teşviklerden faydalanmaları, üniversite-sanayi işbirliğinin kurulması, firmaların, teknokent-serbest bölge gibi alanlara taşınması ve ülkemizin global rekabetçiliğine katkı sağlanabilmesi” olduğunu aktardı.  Akdoğan: “Bugüne kadar Arvensis Danışmanlık tarafından hazırlanan projeler ile yurtiçi hibe ve kredi desteklerine yapılan başvurularda başarı oranı % 90’ın üzerinde gerçekleşmiştir. Arvensis Danışmanlık, Ar-Ge kültürü, inovasyon, proje yönetimi, proje geliştirme, hibe destekler ve krediler konularında yüksek deneyim, beceri, vizyon sahibidir. Hedefimiz ulusal ve uluslararası ölçeklerde yenilikçi Ar-Ge projeleri geliştirmek, yönetmek ve bu projelerin Ar-Ge fonlarından yararlanmasını sağlamaktır.” diye konuştu. 

AR-GE nedir?
AR-GE kültür, insan ve toplumun bilgisinden oluşan bilgi dağarcığının artırılması ve bunun yazılım dahil yeni süreç, sistem ve uygulamalar tasarlamak üzere kullanılması için sistematik bir temelde yürütülen yaratıcı çalışmalardır. AR-GE ve İnovasyon toplumsal kalkınmanın vazgeçilmez unsurları olup, dünyanın gelişimine katkı sağlayan yapı taşlarıdır. AR-GE kültürü gün geçtikçe ülkemizde de artmakla beraber, ortaya çıkan inovatif ürünler de paha biçilemezdir. Artık KOBİ veya büyük şirket farkı olmaksızın şirketlerin hayatlarını devam ettirebilmeleri verimli ve etkili yeni ürün ve süreç geliştirme yeteneklerine bağlıdır. Bu yetenekler de işletmelerin stratejik planlama yapmaları, uzman mühendis kadrosuna sahip olmaları ve ulusal ve uluslararası fonların şirketlere sağladığı hibe destekleri ile olmaktadır.

Hibe ve destek programları için firmalar size geldikten sonra nasıl bir aşamaya geçiliyor?
ARVENSİS Danışmanlık, şirketlerin ürün geliştirme aşamalarının; fikir geliştirme anından itibaren yanında olup, inovatif ürün ortaya çıkması için, planlama, proje hazırlama, hibe alınması ve başarılı proje yönetiminin her aşamasında şirketlere profesyonel hizmet vermektedir.
Ulusal ve uluslararası fonların tamamında başarılı bir özgeçmişe sahip olan ARVENSİS Danışmanlık, şirketlerin ar-ge ve yatırım aşamalarında, şirket profili, projeleri ve gider kalemlerini iyi analiz ederek, kendilerine en uygun fonların tercih edilmesi ve buna göre planlamaların yapılması konusunda etkin bir çalışma sunar.
Firmaların vergisel ve mali teşviklerden faydalanmaları, teknokent/serbest bölge gibi alanlara taşınması, üniversite-sanayi işbirliğinin kurulması çalışmalarını yürüterek ülkemizin global rekabetçiliğine katkı sağlanabilmesinde rol oynar. Bunun yanı sıra mühendis kadrosu ile birlikte, şirketlerin tasarım ve imalat aşamalarında karşılaştıkları zorlukları da bir arada aşmalarına yardımcı olur.

TÜBİTAK Destekleri nedir?
Tübitak desteklerini muhakkak herkes duymuştur. TÜBİTAK, 1501-1507 programları olarak adlandırılan 2 ayrı ve sürekli açık olan hibe programları ile beraber AR-GE çalışması yapan firmalara hibe vermektedir. Firmaların kavram geliştirme-tasarım, prototip ürün geliştirme ve bunların saha çalışmalarıyla alakalı fonlarda yüzde 60 ila yüzde 75 oranlarında hibe vermekte. Personel giderleri bu projelerle alakalı, aylık giderler, seyahat giderleri, malzeme ve sarf giderleri gibi proje giderlerine destek verir. 

KOSGEB destekleri son yıllarda oldukça gündemde bir konu. KOSGEB destekleri hakkında bilgi verir misiniz?
KOSGEB, son 2 yılda daha da canlanan bir destek. KOSGEB’de AR-GE projelerine destek verir. TÜBİTAK’a göre biraz daha bu konularda hızlandırıldı. KOSGEB, AR-GE projelerinde personel giderlerinin yüzde 150 bin lira, yine malzeme giderlerinde 150 bin lira geri ödemesiz destek verilmektedir. KOSGEB endüstriyel uygulama programlarıyla beraber AR-GE projesini başarıyla tamamlamış firmalara yine hibe vermekte. Bu noktadaki koşullarından bir tanesi ya TÜBİTAK-KOSGEB gibi bir kurum aracılığıyla AR-GE projenizi başarıyla tamamlamış olmalısınız ya Patent ile bir ürünü koruma altına almış olmanız gerekir ya da doktora çalışması sonucunda geliştirdiğiniz bir ürün olmalı. Bu program kapsamında yine makine teçhizatı yani seri üretim için gerekli olan makine teçhizatı için 150 bin lira, personel için 150 bin lira geri ödemesiz hibe vermektedir. 

Sanayi Bakanlığı’nın verdiği Tekno-Yatırım desteği nedir?
Tekno-yatırım programı da, Sanayi Bakanlığı’nın desteklediği bir programdır. Ancak bu yıl, bu çalışmanın yürütülmesi görevini yine KOSGEB’e aktardı Sanayi Bakanlığı. Tekno-yatırımda endüstriyel uygulamalarda olduğu gibi seri üretime destek veren bir çalışmadır. Hibe oranı işletmelerin ölçeğine göre değişir. Burada yine seri üretim için özellikle ihtiyaç olan makine teçhizatları için destek verilir. Mikro işletmeler için yüzde 70, orta ve küçük işletmeler için yüzde 60 oranında hibe verilmekte. Destek üst limiti 5 milyon liradır. Dolayısıyla gayet ilgi çekicidir. Yılın her dönemi açık olan bir programdır. 

Stratejik ürün destekleme programı nedir?
Stratejik ürün destekleme programı KOSGEB tarafından verilen bir program. Bu yıl ilk defa düzenlendi. Biliyorsunuz artık ithalatın önüne geçme ve ihracatı artırmak devletin önemli hedeflerinden bir tanesi ve bu programla beraber Kobiler yanlarına bir büyük firma alarak, stratejik öneme sahip bu konularla alakalı imalat yapan firmaların seri üretim için ihtiyaç duydukları makineleri ve ekipmanları yazılımlarıyla destek vermektedir. 

KOBİGEL desteği hakkında bilgi verir misiniz?
Üçüncü başvurularını aldı KOSGEB. Ülkenin ulusal ve uluslararası hedefleri doğrultusunda, küçük ve orta ölçekli işletmelerin, ekonomideki paylarının ve etkinliklerinin arttırılması, KOBİ’lerin rekabet güçlerinin ve sağladıkları katma değerin yükseltilmesi amacıyla hazırlayacakları projelerin desteklenmesidir. Bu programa tüm KOBİ’ler başvuru yapabilir. Proje çağrılarında yer alan koşulları taşıması esastır. Destek üst limiti geri ödemesiz en fazla 300 bin liradır. Destek süresi ise proje süresi en  az 6 (altı) ay, en fazla 36 (otuz altı) aydır. Proje süresini, projenin niteliğine göre kurul belirler. Kurul kararı ile 6 (altı) aya kadar ek süre verilebilir.

Etiketler:
 
Yenimahalle’nin gören kalpleri 32 madalya aldı
 
VakıfBank’tan 1.3 milyar dolarlık sendikasyon kredisi
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
ANKARA’NIN PATRONLARI ALPER ALKAN
Köşemize bu hafta başarılı bir Diş Hekimi olan Alper ALKAN’ı konuk ediyoruz. ...
Herkesin Projesi: Şehit Kütüphaneleri
Hiçbir kurum veya kuruluşla bağlantısı olmadığı gibi hiç kimseye de ait ...
40 metrekareden 40 ülkeye ihracat
Üniversiteden mezun olduktan sonra birçok şirkette çalışan ve daha sonra ...
 
Ankara itfaiyesi yangınlara hazır
Ankara İtfaiyesi Eğitim Amiri Yasin Tahir Karaca, Ankara’da 2017 yılında ...
Matbaacılık yeniliklerin yaşandığı bir sektör
Ofset baskı ve dijital baskı teknikleriyle kartvizit, kitap, katalog, ...
Çocuklar siyaset üstüdür
Kahraman Öğretmen Saadet Özkan, sapık okul müdürü Adil Ş.’nin de 82 yıl ...
 
Fotoğraf Çektirerek Hayvanları Doyurabilirsiniz
Sokak hayvanları için oldukça doyurucu ve aynı zamanda sosyal medyada ...
Ankara’nın Patronları Özlem Akıncı
Ankara’daki ressamların Picasso’nun kızı diye tanıdıkları ünlü ressam ...
ANKARA’NIN PATRONLARI NİLÜFER YİRMİBEŞOĞLU
Köşemize bu hafta şifa çalışmaları yapan ve doğal tedaviler üzerine birçok ...
 
TİCARİ HAYAT GAZETESİ
ARŞİV
ÇOK OKUNANLAR
YAZARLAR
Mert Can DUMAN
Mert Can DUMAN
KONUT SATIŞLARI YILA DÜŞÜŞLE BAŞLADI
R Bülend KIRMACI
R Bülend KIRMACI
ENDÜSTRİ TOPLUMU
İsmail CİNGÖZ
İsmail CİNGÖZ
DÜNYA'NIN GÖRMEDİĞİ UZAK DİYAR : DOĞU TÜRKİSTAN
Duran AKKAYA
Duran AKKAYA
KONGRE TURİZMİ
Bünyamin ALTINTAŞ
Bünyamin ALTINTAŞ
TOPLUMUN YÜZDE KAÇI DOLANDIRICI?
Seda TOLMAÇ
Seda TOLMAÇ
KOKUŞMUŞ ZİHNİYETLERDEN NE ZAMAN KURTULACAĞIZ?
Esra SARI
Esra SARI
YOZLAŞIYORUZ HEM DE BİR HİÇ UĞRUNA
Gülçin KARLI İPEK
Gülçin KARLI İPEK
SAĞLIK İÇİN EN ETKİLİ İLAÇ AŞK
Prof.Dr. Esat ARSLAN
Prof.Dr. Esat ARSLAN
MACRON'UN GÜNEY KIBRIS AŞKININ KÖKLERİ
Halil YATAR
Halil YATAR
DUYGULARIN GÜNÜ MÜ OLUR?
Şira Yıldız ASAN
Şira Yıldız ASAN
“SEVGİ” - LİLER GÜNÜ
Burcu ŞEN
Burcu ŞEN
SEVGİLİLER GÜNÜ İÇİN HEDİYE ÖNERİLERİ
Ömer AĞAÇLI
Ömer AĞAÇLI
NEFSİN BÜTÜN İLLETLERİNİN KAYNAĞI OLARAK “UCUB” ...
Hicret TÜRKMAN
Hicret TÜRKMAN
KOMŞULUK ÖLMESİN
Mustafa YILDIZ
Mustafa YILDIZ
KİŞİ KENDİNİ HESABA ÇEKTİĞİ GİBİ, TOPLUMDA KENDİNİ HESABA ÇEKMELİDİR
Hasan AKGÜL
Hasan AKGÜL
YEREL SEÇİMLER İÇİN BİR DEĞERLENDİRME
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
ENDİŞE VERİCİ!
Gamze Nur ERGİL
Gamze Nur ERGİL
BABA’YA İTHAFEN
Dursun ERKILIÇ
Dursun ERKILIÇ
LİBAS
Fatma Sena YAMAN
Fatma Sena YAMAN
SEVİNCİ ŞÜKÜR, ÜZÜNTÜSÜ SABIR
Serkan KUMDAKÇI
Serkan KUMDAKÇI
SEYRE DEVAM
Can Berk KANAT
Can Berk KANAT
DİŞİYİ KİŞİ YAPALIM!
Esra  YAZDIÇ DEMİR
Esra YAZDIÇ DEMİR
ŞALVARIYLA KÜRSÜYE ÇIKIYOR, AKADEMİSYENLERİN YAPAMADIĞINI YAPIYOR
Şahap YILMAZ
Şahap YILMAZ
İŞ PLANI NEDEN ÖNEMLİ?
Ali Asker DEMİRHAN
Ali Asker DEMİRHAN
YENİ TORBA KANUN TASARISININ VERGİ HÜKÜMLERİ
Nesrin ÖZOĞLU
Nesrin ÖZOĞLU
NE OLACAK BU TURİSTLERİN HALİ!
Mehmet GÖKTÜRK
Mehmet GÖKTÜRK
GERÇEĞİ HAKARET SAYMAK!
Abdurrahman SAĞKAYA
Abdurrahman SAĞKAYA
DEVLET HİZMET SATIN ALMALI
Oktay TAŞ
Oktay TAŞ
İŞİMİZ FİYAKA!
Cihangir TÜRKMEN
Cihangir TÜRKMEN
İHTİYAÇLARIM VE REFERANDUM
İsmet ORHAN
İsmet ORHAN
ÜÇ MUAMMADA... İLKLER NELER OLUYOR?
Sedat ERİŞ
Sedat ERİŞ
HALKIN BİLİNÇALTINDAKİ SORULAR-4
ÇOK YORUMLANANLAR
FACEBOOK'TA TİCARİ HAYAT
Ana Sayfa Gündem Ekonomi Şirketler Özel Haber Ankara Röportaj Sağlık
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva