ANA SAYFA GÜNDEM EKONOMİ ŞİRKETLER ÖZEL HABER ANKARA RÖPORTAJ SAĞLIK VİDEOLAR
Askeri araç devrildi: 6 yaralı
Askeri araç devrildi: 6 yaralı
Azerbaycan'da günlük vaka sayısı düştü
Azerbaycan'da günlük vaka sayısı düştü
Bayramda hava yoluyla 1 milyon 202 bin 174 kişi taşındı
Bayramda hava yoluyla 1 milyon 202 bin 174 kişi taşındı
Sel nedeniyle 57 kişi hayatını kaybetti
Sel nedeniyle 57 kişi hayatını kaybetti
Lübnan eski Başbakanı hakkındaki iddiaları yalanladı
Lübnan eski Başbakanı hakkındaki iddiaları yalanladı
HABERLER>ÖZEL HABER
9 Ocak 2020 Perşembe - 07:49

Derdimiz ruhsal hastalıkların damgalanmaması

“Damgalamaya Hayır Eğitimi’ etkinliğinde konuşan Psikiyatri Uzm. Dr. Demet Özen Yalçın, hayatlarını devam ettiren, her meslek grubundan kişilerin ruhsal rahatsızlığa sahip olduğunu dile getirdi.

Derdimiz ruhsal hastalıkların damgalanmaması

ESRA SARI 

İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı olarak Sincan’da hizmet veren Dr. Nafiz Körez Devlet Hastanesi Toplum Ruh Sağlığı Merkezi’nde (TRSM) ‘Damgalamaya Hayır Eğitimi ve Mini Konser’ etkinliği geçtiğimiz günlerde gerçekleşti. 

Toplum Ruh Sağlığı Merkezi’nde gerçekleşen etkinliğe; Psikiyatri Uzm. Dr. Demet Özen Yalçın, Toplum Ruh Sağlığı Merkezi (TRSM)  personeli, Toplum Ruh Sağlığı Merkezi’nde tedavi gören hastalar ve hasta yakınları katıldı. 

Damgalamaya Hayır eğitimi verildi 

Etkinlikte Toplum Ruh Sağlığı Merkezi’nde tedavi gören hastaların hasta yakınlarına ‘ Damgalamaya Hayır Eğitimi’ Psikiyatri Uzm. Dr. Demet Özen Yalçın tarafından verildi. 

Önceki senelerde verem, tüberküloz, HIV ve AIDS ile ilgili hastalıklarda damgalamalar var iken her dönem ruhsal hastalıklarda ciddi bir damgalama söz konusu

Psikiyatri Uzm. Dr. Demet Özen Yalçın, damgalamaya hayır eğitiminin amacının damgalamanın önlenmesini sağlamak olduğunu belirtirken, TRSM’nin amacını şu cümlelerle anlattı : “Dünyada ve toplumda her konuda olduğu gibi birçok konuda damgalama oluyor.  Bizim en çok gördüğümüz damgalama durumu ise ruhsal hastalıklarda oluyor.   Önceki senelerde verem, tüberküloz, HIV ve  AIDS ile ilgili hastalıklarda damgalamalar var iken her dönem ruhsal hastalıklarda ciddi bir damgalama söz konusu. Bu damgalama hem toplumda hem hasta hem de hasta yakınında oluyor.  Biz burada ulaşabildiğimiz hasta yakınlarına bu damgalamaya hayır eğitimini vermek istiyoruz çünkü damgalama sonucunda kişi ayrımcılığa uğruyor. Birçok hasta birçok haktan mahrum kalıyor.  Ama Türkiye’nin de imzaladığı bu engelli hakları sözleşmesine göre bütün engelliler, bütün bireylerle eşit haklara sahip olmak durumundadır.  Bizde bu hasta ve hasta yakınlarına öğretmeye çalışıyoruz.”

Damgalama korku ve bilinmezlikten ortaya çıkıyor 

Uzm. Dr. Yalçın, damgalama durumunun genellikle korku ve bilinmezlikle ilgili bir korkudan dolayı ortaya çıktığını da ifade etti. 

Uzman. Dr. toplumda insanların şizofreni rahatsızlığı hakkında bilgi eksiliğine sahip olduklarını söyleyerek,  şunları aktardı: “Bilgi eksikliği yüzünden insanlar,  bu rahatsızlıkla dalga geçmeye başlıyorlar ve damgalama durumu ortaya çıkıyor. Bunun tamamen bilgi eksikliğinden kaynaklı olduğunu söyleyebiliriz.  Biz bu sürecin üstesinden eğitim vererek geleceğimizi düşünüyoruz.  Herkes bu rahatsızlık konusunu bilirse daha kolay yol alabiliriz.”

Uzm. Dr. Yalçın,  ruhsal bir rahatsızlığı olan bireylerin sürekli ağır hasta olma durumunun olmadığını belirterek,  bu hastalarımızın 2/3’lük bölümünün  tedaviyle hayatlarına rahatlıkla geri dönebildiklerini dile getirdi.

Toplumda, 50 kişiden biri ağır ruhsal hastalığa sahip 

Uzm. Dr. Yalçın, hasta yakınlarının hastalarla birlikte kapana sıkıştığını,   hasta yakınların bu durum karşısında ne yapacaklarını bilemediklerini söyleyerek, şunları kaydetti: “Toplum Ruh Sağlığı Merkezleri burada devreye giriyor.  Bu sağlık merkezlerinde hasta ve hasta yakının eğitim veriyoruz. Şizofreni rahatsızlığı aslında toplumda yüzde 1 oranında. Aynı şekilde pipolar rahatsızlığı olan hastaların oranı ise yüzde 1 sıklıkla görünüyor. Yani toplamda 50 kişiden biri ağır ruhsal hastalığa sahip.  Ve o kadar sıkken ulaşabildiğimiz hasta sayısı çok az. Herkes evlerinde kapalı kalmış durumda.”

Ruhsal hastalıklara karşı bir ön yargı var 

Uzm. Dr. Yalçın, ruhsal hastalıklara karşı bir önyargının olduğundan da söz ederek, özellikle basında kötü haberlerin çıktığına dikkati çekerek, bu konuya ilişkin şunları söyledi: “ Şiddet içerikli haberde özelikle psikiyatrik rahatsızlığı olan hastalar sorunlu bulunuyor. Hastalarımızda saldırganlık oranı yüzde 10 – 15 oranında. Çok fazla değil. O haberlerin altına bakıldığında hepsinin psikiyatrik rahatsızlığı olmayan bireyler olduğu ortaya çıkıyor. Şiddet gösteren ya da yapan hasta gruplarımız var ama bu hastanın ilk hastalık sürecinde olan bir durum. İlk atakta ortaya çıkıyor. Daha sonra şiddet çok fazla gözlemlediğimiz bir şey değil.”

Toplumun her kesiminde şizofreni rahatsızlığı olan hasta grubumuz var

Hayatlarını devam ettiren, her meslek grubundan kişilerin ruhsal rahatsızlığa sahip olduğunu da söyleyen Uzm. Dr. Yalçın, “Toplumun her kesiminde şizofreni rahatsızlığı olan hasta grubumuz var.  Totalinde her 50 kişiden biri şizofren ya da pipolar rahatsızlığı mutlaka oluyor. Bizim amacımız ise o hastalara yardımcı olmak.  Derdimiz ise toplumunda bu hastalıkları artık damgalamaması” diyerek konunun önemine dikkati çekti. 

Eğer hastalarında şizofreni, pipolar gibi ağır ruhsal ya da kronik ruhsal hastalıkları varsa kendilerini en yakın toplum ruh sağlığı merkezlerine başvursunlar

Uzm. Dr. Yalçın, ruhsal rahatsızlığı olan hasta yakınlarına tavsiyede bulunarak, şunları söyledi:  “Eğer hastalarında şizofreni, pipolar gibi ağır ruhsal ya da kronik ruhsal hastalıkları varsa kendilerini en yakın toplum ruh sağlığı merkezlerine başvursunlar. Biz burada hasta ve hasta yakınlarını değerlendiriyoruz.  Ayrıca hastaların devletin sunduğu sosyal haklar ile ilgili bilgilendirilerek, bu haklardan yararlanmasının sağlanması ile hayatlarının kolaylaştırılması için çalışıyoruz.  Sonuç olarak amaçlanan; hastaların yeniden topluma kazandırılması için çaba sarf ediyoruz.”

Uzm. Dr. Yalçın son olarak ruhsal hastalıklara sahip bireylerin tedavi sürecinin önemli olduğunu bir kez daha hatırlatarak, sözlerini tamamladı. 

Toplum Ruh Sağlığı Merkezi hakkında 

Toplum Ruh Sağlığı Merkezi(TRSM)’miz aktif olarak 3 Eylül 2012’de hizmet vermeye başlamıştır. İlk hizmete başladığında 12 hastası bulunan merkez şuan 540 hastaya hizmet vermektedir. 

TRSM; ağır ruhsal hastalığı olan ve sürekli tedavi alması gereken (şizofreni, psikotik bozukluk, bipolar bozukluk tanıları olan) hastaların takip ve tedavisinin devamlılığının yanı sıra bireysel danışmanlık, aile ve hasta eğitimi, grup ve bireysel psikoterapiler, psikososyal beceri eğitimi, iş ve uğraşı terapileri gibi hizmetler sunmaktadır.  TRSM’den yararlanabilmek için hastanın veya hasta yakının direk başvurması yeterli olup, TRSM sorumlu psikiyatri hekimi tarafından verilen sağlık raporu ile kişinin TRSM hizmetlerinden yararlanması sağlanmaktadır.

TRSM’nin öncelikli amacı hastaların tedavilerinin sürekliliğinin ve düzenli doktor kontrollerinin sağlanarak, hastalığın alevlenmesi ve hastane yatışlarının azaltılmasıdır. Ayrıca hastaların devletin sunduğu sosyal haklar ile ilgili bilgilendirilerek, bu haklardan yararlanmasının sağlanması ile hayatlarının kolaylaştırılması amaçlanmaktadır. Sonuç olarak amaçlanan; hastaların yeniden topluma kazandırılması sağlanarak, istihdamına yönelik adımlar atmalarına yardımcı olmak ve kendi ayakları üzerinde durabilecek bireyler olmalarını sağlamaktır. Tüm bunlara ek olarak toplumda psikiyatri hastalarına yönelik olarak damgalamayı azaltmak da bir başka TRSM hedefidir.

TRSM’de 1 psikiyatri uzman hekimi, 1 psikolog, 3 hemşire, 1 sağlık memuru, 1 sosyal hizmet uzmanı ve 1 ergoterapist haftanın beş iş günü sabah 08:00-16:00 saatleri arası hizmet vermektedir.

Ek olarak Sincan İlçe Halk Eğitim Müdürlüğü ile ortaklaşa devam eden hastaların beceri kazanmasına yönelik halk eğitim kursları da bulunmaktadır. Halen 1 drama, 1 müzik, 1 el işleri, 1 örgü olmak üzere 4 kurs aktif olarak devam etmektedir. Yakın bir zaman içinde Engelli KPSS kursu da bünyesinde başlayacaktır. Hastaların herhangi bir şekilde randevu alınma zorunluluğu olmadan istedikleri saatte TRSM’ye gelerekhizmetlerinden  faydalanabilmektedirler.

 
Güneş girmeyen eve verem girer
 
''2 ayda 65 vatandaşımızı iş sahibi yaptık''
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Biz hala Bandırma Vapuru'ndayız
Genç Medyacılar Derneği (GMD) Başkanı Umut Emre Çınar, derneğin 5 ay önce ...
Lezzetli bal yüksek rakımda üretilir
Yüksek rakımda üretilen balın lezzetli olduğuna dikkati çeken Karslı bal ...
Elektronik Ticarette Güven Damgası
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği iş birliğiyle ...
 
Türkiye’ye kendi istek ve arzusuyla gelen insanlara kolaylık sağlanmalı
Sigorta Çelik şirketinin sahibi Yavuz Çelik, Türkiye’ye gelen yabancı ...
Sabırla işlenen taşlar ustalık gerektiriyor
Taş işlemeciliğinin emek, sabır ve bilgi gerektirdiğine değinen doğal ...
Cin Ali, müzede yeniden hayat buldu-2
Bir dönemin çocuklarında unutulmaz izler bırakan Cin Ali karakteri, Bülten ...
 
İnternet dolandırıcıları tarafından mağdur edilen binlerce insan var
İnsanların internet üzerinden alışveriş yapamaya eğilim göstermesinin ...
Cin Ali, müzede yeniden hayat buldu
Bir dönemin çocuklarında unutulmaz izler bırakan Cin Ali karakteri, Bülten ...
"Sahne Sanatları Fotoğrafçılığı cazip geldi"
Fotoğrafçı Mehmet İzdeş- Ali Ulvi Baycan diğer fotoğraf sanatçılarından ...
 
TİCARİ HAYAT GAZETESİ
ARŞİV
ÇOK OKUNANLAR
YAZARLAR
Esra SARI
Esra SARI
ALTININ YÜKSELİŞİ DURMUYOR
Oğuzhan SARI
Oğuzhan SARI
TURİZMİN LEZZETLİ HALİ
Duran AKKAYA
Duran AKKAYA
MELEK YATIRIMCIYA VERGİ AVANTAJI
Arda ÇELİK
Arda ÇELİK
VAROLUŞ VE BENLİK
Hüseyin ALPASLAN
Hüseyin ALPASLAN
ERZURUM KONGRESİ
Şira Yıldız ASAN
Şira Yıldız ASAN
HER ŞEYİMİZ DAHA BÜYÜK OLSUN..
Büşra ÇİNKAYA
Büşra ÇİNKAYA
YENİ MEDYA
Mustafa YILDIZ
Mustafa YILDIZ
İNSAN DİN İLİŞKİSİ III
Bünyamin ALTINTAŞ
Bünyamin ALTINTAŞ
TURİZMDE SON DURUM
Mert Can DUMAN
Mert Can DUMAN
ÜÇ SORU ÜÇ CEVAP
Hatice KARATAŞ
Hatice KARATAŞ
İSTANBUL SÖZLEŞMESİ
İsmail CİNGÖZ
İsmail CİNGÖZ
HİBRİT SAVAŞ VE TÜRKİYE
Hatice TOPÇU
Hatice TOPÇU
YAŞAMAK BAYRAMDIR
Seda TOLMAÇ
Seda TOLMAÇ
GENÇLER UMUDU NEDEN YURT DIŞINDA ARIYOR?
Nesrin Yarım ÖZOĞLU
Nesrin Yarım ÖZOĞLU
SOSYAL MEDYAYA NELER OLACAK?
Ömer AĞAÇLI
Ömer AĞAÇLI
VARLIK VE VAROLUŞ KARŞISINDA DOĞRU DÜŞÜNEMEME SORUNLARI
R.Bülend KIRMACI
R.Bülend KIRMACI
“BÜYÜK EKONOMİ”
Prof.Dr. Esat ARSLAN
Prof.Dr. Esat ARSLAN
MISIR SİLAHLI KUVVETLERİ: ESNAFAT-I ASKERİYE
Ceyhun Özgür
Ceyhun Özgür
ÇALIŞAN EMEKLİNİN MAAŞINDA KESİNTİ OLUR MU?
Ayşe Aybike Yılmaz
Ayşe Aybike Yılmaz
VEJETARYEN BESLENMESİ
Burcu ŞEN
Burcu ŞEN
NE KUTLADIĞIMIZI BİLİYOR MUYUZ?
Av. Zeynep YETİŞGİN
Av. Zeynep YETİŞGİN
HATIR İÇİN YOLCU ALIMINDA ARAÇ İŞLETENİN SORUMLULUĞU
Gülçin KARLI İPEK
Gülçin KARLI İPEK
İLKLERİN KADINI SABİHA RIFAT GÜRAYMAN
Hicret TÜRKMAN
Hicret TÜRKMAN
KOMŞULUK ÖLMESİN
Hasan AKGÜL
Hasan AKGÜL
YEREL SEÇİMLER İÇİN BİR DEĞERLENDİRME
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
ENDİŞE VERİCİ!
Gamze Nur ERGİL
Gamze Nur ERGİL
BABA’YA İTHAFEN
Dursun ERKILIÇ
Dursun ERKILIÇ
LİBAS
Fatma Sena YAMAN
Fatma Sena YAMAN
SEVİNCİ ŞÜKÜR, ÜZÜNTÜSÜ SABIR
Serkan KUMDAKÇI
Serkan KUMDAKÇI
SEYRE DEVAM
Can Berk KANAT
Can Berk KANAT
DİŞİYİ KİŞİ YAPALIM!
Esra  YAZDIÇ DEMİR
Esra YAZDIÇ DEMİR
ŞALVARIYLA KÜRSÜYE ÇIKIYOR, AKADEMİSYENLERİN YAPAMADIĞINI YAPIYOR
Şahap YILMAZ
Şahap YILMAZ
İŞ PLANI NEDEN ÖNEMLİ?
Ali Asker DEMİRHAN
Ali Asker DEMİRHAN
YENİ TORBA KANUN TASARISININ VERGİ HÜKÜMLERİ
Mehmet GÖKTÜRK
Mehmet GÖKTÜRK
GERÇEĞİ HAKARET SAYMAK!
Abdurrahman SAĞKAYA
Abdurrahman SAĞKAYA
DEVLET HİZMET SATIN ALMALI
Oktay TAŞ
Oktay TAŞ
İŞİMİZ FİYAKA!
Cihangir TÜRKMEN
Cihangir TÜRKMEN
İHTİYAÇLARIM VE REFERANDUM
İsmet ORHAN
İsmet ORHAN
ÜÇ MUAMMADA... İLKLER NELER OLUYOR?
Sedat ERİŞ
Sedat ERİŞ
HALKIN BİLİNÇALTINDAKİ SORULAR-4
ÇOK YORUMLANANLAR
FACEBOOK'TA TİCARİ HAYAT
Ana Sayfa Gündem Ekonomi Şirketler Özel Haber Ankara Röportaj Sağlık
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva