ANA SAYFA GÜNDEM EKONOMİ ŞİRKETLER ÖZEL HABER ANKARA RÖPORTAJ SAĞLIK VİDEOLAR
İspanya'da Müslüman mezarları ortaya çıkarıldı
İspanya'da Müslüman mezarları ortaya çıkarıldı
Sınır Tanımayan Gazeteciler polis şiddetini kınadı
Sınır Tanımayan Gazeteciler polis şiddetini kınadı
EGM'den siber dolandırıcılık uyarısı
EGM'den siber dolandırıcılık uyarısı
Kudüs davasına sahip çıkıyoruz
Kudüs davasına sahip çıkıyoruz
Rotasından dolayı bir gemiyi şüpheli ilan edemezsiniz
Rotasından dolayı bir gemiyi şüpheli ilan edemezsiniz
HABERLER>ÖZEL HABER
30 Eylül 2020 Çarşamba - 07:26

Çocuklarda sosyal medya kullanımının artması bazı sorunları da beraberinde getiriyor

Çocuk Gelişim Uzmanı ve Aile Danışmanı Nimet Öcalan, çocuklarda sosyal medya kullanımının artmasının bazı sorunları beraberinde getirdiğini söyledi.

Çocuklarda sosyal medya kullanımının artması bazı sorunları da beraberinde getiriyor

HATİCE KARATAŞ

Günümüzde 7’den 70’e herkes tarafından aktif olarak kullanılır hale gelen sosyal medya platformları son yıllarda çocuklar tarafından da yoğun ilgi görmeye başladı. Bu durumun olumsuz sonuçlar doğurabileceğine dikkat çeken uzmanlar çocukların sosyal medya kullanımı konusunda uyarılarda bulunuyor. Çocukların sosyal medya kullanımına yönelik soruları yanıtlayan Çocuk Gelişim Uzmanı ve Aile Danışmanı Nimet Öcalan, çocukların sosyal medya kullanımının artmasının çocukların gelişiminde bazı olumsuz durumlara neden olduğunu belirterek çocukların sosyal medya kullanımına yönelik önemli tavsiyelerde bulundu.

Sosyal medyanın çocukların gelişimi üzerindeki etkileri neler?

21. yüzyılda çocukların temel bilgi kaynağı internet olmuştur. Temel bilgilenme kaynağı ebeveyn ve eğitimci olmaktan çıkmıştır. Bu nedenledir ki sosyal medya artık hayatımızın her aşamasında hayatımızı etkiler konumdadır. Medya çocuk kültürünü şekillendiren, çocukların duygu ve düşüncelerinin şekillenmesinde rol oynayan önemli toplumsal güçlerden biri olarak ön plana çıkmaktadır.  Çocuklar artık çok erken yaşlardan itibaren medya araçlarını kullanmayı öğrenmekte, zamanlarının çoğunu internet ve televizyon başında geçirmekte böylece medya teknolojilerini ile içli dışlı bir hayat yaşamaktadırlar. Bu durum çocukların iletişim biçimini değiştirerek yüz yüze iletişim yerine dolaylı iletişim ve sosyal medyada sosyalleşme, kitap okuma kültürünün kaybolması, görselliğe dayalı popüler kültür unsurlarının ön plana çıkması gibi sonuçları beraberinde getirmiştir. 

“Sosyal medyanın da kuralları ve sınırları çocuklara açıklanmalı”

Çocukların sosyal medya kullanımı nasıl olmalı?

0-18 yaş arasında olan tüm bireyler genelde tüm toplumlarda çocuk olarak kabul edilirler. Günümüzde ruhen ve zihnen sağlıklı bir çocuğun yaratılmasında ailenin, devletin, eğitim kurumlarının rolü ve önemi büyüktür. Çocuğun güvenliği ve geleceği için her birim kendi üstüne düşen görevleri yapmakla yükümlüdür. Bununla birlikte özellikle ebeveynler tarafından aktarım yapılırken nasıl bazı şeylerin kullanım kılavuzu ve etik kuralları var ise aynı şekilde sosyal medyanın da kuralları ve sınırları çocuklara açıklanarak uyulmadığı takdirde sosyal ve yasal kurallar ile karşı karşıya kalınabileceği tehlikelere karşı tedbirli olunması gerektiği vurgulanmaktadır.

Çocuklarda sosyal medya kullanım yaşı ne olmalıdır?

Bilgi teknolojileri ve iletişim kurumu (BTK), sosyal medya kullanma yaş sınırlarını kamuoyu ile paylaştı. BTK; Google, Focebook, Reddit, Twitter, Tumblr, Pinterest, Vimeo, Skype, Foursquare, MySpace, Snapchat için kullanım yaşını 13, Linked İn için kullanım yaş sınırını 16, Badoo ve Tinder için kullanım yaş sınırı 18 olarak açıklandı. Youtube, Flickr ve WeChat için ise kullanım yaşının 18 yaş üstü olduğu belirtildi.

Günümüzde çocuk bireyler artık medya teknolojileri ile içli dışlı bir hayat yaşamaktadırlar. Çocuklar erken yaşlardan itibaren cep telefonu, bilgisayar ve internet kullanmaya başlamaktadır.  Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2013 yılında yaptığı araştırmada Türkiye’de çocukların bilgisayar kullanma yaşının ortalama 8, internet kullanma yaşının 9, cep telefonu kullanma yaşının ise 10 olduğunu ortaya koymuştur.  Araştırmaya göre; çocukların yüzde 24,4’ünün kendi bilgisayarına, yüzde 13,1’inin cep telefonuna sahip olduğu, yüzde 60,5’inin bilgisayar, yüzde 50,8’inin internet, yüzde 23,3’ünün de akıllı telefon ya da cep telefonu kullandığı belirtilmiştir. Bugün elektronik iletişim araçları ile çok küçük yaşlardan itibaren okuldan önce evde tanışılmaktadır. Özellikle çocuklar, zamanlarının çoğunu internet ve televizyon başında geçirmektedirler.

“Yoğun olarak televizyon veya internet kullanan çocuklar, iletişim sorunları yaşama riskiyle karşı karşıyadır”

Sosyal medya hesabı kullanan çocuklar nelere dikkat etmeli?

Televizyon ve internet içerikleri çocukları tüketim konusunda yönlendirerek, onları sürekli ve daha çok satın almaları, iyi bir tüketici olmaları konusunda eğitmektedir. Düşünen, sorgulayan, bilen bir çocuk imgesi üretmek yerine, sürekli tüketen, satın alan, ve bundan tatmin olmayan tüketici bir çocuk yaratılmıştır. Çocuk kültüründe, giyimden kitaplara, oyuncaklardan oyun mekânlarına kadar her şey tüketim kültürünün bir parçası olarak inşa edilmekte.

 Televizyonda büyüyen çocuklar, her şeyi hazır paket halinde almaya ve uygulamaya küçük yaştan itibaren alışabilmektedir. Çocuklar kitap okurken, masal dinlerken, kendi hayal güçleri devrede iken, ekran karşısında ise hazırlanmış, paketlenmiş imgeler ve hayaller ile karşı karşıya kalabilmektedir. 

Çocukların duygularına ve gözlerine hitap eden programlar, görüntüler çok hızlı olduğundan dolayı çocuğun muhakeme ve düşünce yeteneğini zayıflatabilmekte, yoğunlaşma ve dikkat sürelerini azaltabilmektedir. Televizyonda çocuklara yönelik programlar, çocuğun tek yönlü bir iletişim içinde olması ve karşılıklı etkileşime fırsat vermemesi açısından dil gelişimini olumsuz etkileyebilmektedir. 

Özellikle sosyal gelişimin temellerinin atıldığı en önemli dönem olan çocukluk yıllarında yoğun olarak televizyon veya internet karşısında zaman geçirildiğinde çocuklar, konuşmada ve dış dünya ile iletişimde sorunlar yaşama riski ile karşı karşıya kalabilmektedir. 

“Ebeveynler çocuğa yol gösterici olmalı”

Aileler bu konuda nasıl bir tutum sergilemeli, nelere dikkat etmeli?

Ebeveynlerin bazıları bakıcılık ya da hizmetkâr ebeveyn rolünü üstlenmiştir. Uzmanlara göre geçmişte çocukların temel olarak iki tane bilgilenme/etkilenme kaynağı vardı; ebeveyn ve eğitimciler. Günümüzde bu kaynaklara başta sosyal medya gibi yeni iletişim teknolojileri olmak üzere televizyon da eklenmiştir. İnternet çağı ile çocuk kendi dünyasından uzaklaşarak “yetişkin insan” rolüne yakınlaşmaktadır ve internet çocuklarının ebeveynleri ile paylaşımında gittikçe azalma göstermektedir. 

Medya çağı ile çocuğun iletişim araçları ile sarmaladığı bu dönemle birlikte çocukla yetişkinliğin bir taraftan yakınlaşırken diğer taraftan çocuğun kendi dünyasından uzaklaşmaktadır. Çocuğa yol gösterici olmak, ulaşılabilir olmak, sordukları sorulara cevap vermek, arkadaş olup birlikte araştırmalar yapmak ve çözümler bulmak yapmaları gereken önemli adımlardır.

“Sosyal medyada giderilen ihtiyaçlar sosyal medya bağımlılığını arttırıyor’’

Pandemi sürecinde artan sosyal medya kullanımının yarattığı sorunlar var mı? Var ise bu konuda neler yapılmalı?

Bir problemin öncelikle nedenini bulmak sorunu yüzde 50 çözmek gibidir. Doğru tespit çözüm adına büyük fayda sağlayacaktır. Çocuklar neden sosyal medyaya yöneliyorlar? Sosyal medya ile kendilerini daha iyi ifade etme fırsatı yakalamış olurlar. Tepki yok. Kendisi ile aynı düşünceye sahip kişilerle aynı platformda olma imkânı bularak varlığımızın bireysel ihtiyacını gidermiş olur. Sosyal medya öncesinde çocuklar toplumsal hayatta bu ihtiyaçlarını gideriyorlardı. 

Günümüzde sosyal medya ile giderilen bu ihtiyaçlar bağımlılığı artırmakta ve sosyal izole olmalarıyla birlikte ruhsal problemler ortaya çıkmakta.

Ebeveyn tutumlarının çocuklardaki sosyal medya kullanım eğilimlerini etkilediğini belirten uzmanlar, aşırı baskıya ya da sınırsız serbestliğin sakıncalarına işaret ediyor. Kontrollü kullanımda çocukların zekâsına olumlu etkilerinin bulunduğu sonucuna varan araştırmalar mevcut. Aslında çocukların ekran başında geçirdikleri vakit anne babalarının gösterdikleri ilgi ile çok alakalı. Aşırı sınırlandırmalar ve yasaklar genelde o şeyin cazibesini artırdığı gibi bu konuda da böyledir. Çocuklar daha fazla zaman geçirmek isteyecektir. Özgüven eksikliği, utangaç, bağımlı kişilik özellikleri geliştirebilirler. Herhangi bir sınırlandırma olmadığında da güvensiz ve değersiz hissetmelerine sebep olacaktır. Dengeli ve tutarlı tavırlar, güven hissi verecektir.

Aileler bu noktada öncelikle gerçekten empati kurup çocukları anladıktan sonra günün belirli vakitlerinde birlikte yapılacak aktiviteler planlamalı. Sırf yapmış olmak için değil anne ya da babanın da keyif aldığı etkinlikler olmalı. Devamlılık adına önemli. Bazen de iç motivasyonu harekete geçirmek adına çocuklarımızın sıkılmalarına fırsat verebiliriz. 

 
Keçiören Belediyesinden sağlıklı spor imkânı
 
Hatay'da erkenci mandalina hasadı başladı
YORUMLAR
 Onay bekleyen 1 yorum var.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Mozaik sanatı kadın girişimcilerin elinde hayat buluyor
Mozaik öğretmeni Elif Kültekin, kooperatif aracılığıyla hem mozaik sanatını ...
Çevre temizliğiyle farkındalık oluşturdular
Bahçelievler Rotary Kulübü, çevre temizliği konusunda toplumda farkındalık ...
Evcil hayvan bakımı için profesyonel yardım şart
Sisters Pet Grooming & Pet Store Kuaför işletmesinin sahibi Ceren Ünal, ...
 
Arıcılıkta doğru çalışmalar yapmak gerekiyor
Arıların ve arıcılık faaliyetinin son bulmaması için doğru ve bilinçli ...
Şiddete karşı ivedi olarak çözümler üretilmeli
Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde sağlık çalışanlarının maruz ...
Semptomlar ve şikâyetler değişkenlik gösterebilir
Türk Toraks Derneği Ankara Şube Başkanı ve Göğüs Hastalıkları Uzmanı Doç. ...
 
Kayıt dışı firmalar mağduriyet yaratıyor
Kayıt dışı firmaların halı yıkama sektörüne darbe vurduğunu söyleyen Ankara ...
Covid-19 aşı çalışmalarında veteriner hekimler de sürece adapte edilmeli
Ankara Veteriner Hekimler Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Tanrıverdi, ...
Ahşap eşyalar üzerine uygulanan süsleme sanatı: Edirnekâri
“Etkin Kütüphane Projesi” kapsamında düzenlenen çevrim içi etkinlik programında ...
 
TİCARİ HAYAT GAZETESİ
ARŞİV
ÇOK OKUNANLAR
YAZARLAR
Esra SARI
Esra SARI
KAHVEYE DAİR
Nesrin Yarım ÖZOĞLU
Nesrin Yarım ÖZOĞLU
GEÇ KALIYORUZ GEÇ
Prof.Dr. Esat ARSLAN
Prof.Dr. Esat ARSLAN
KIBRIS'TA MİLLİ ŞUURUN TAZELENMESİ
Duran AKKAYA
Duran AKKAYA
BU YIL KIŞ TURİZMİ NASIL ŞEKİLLENİR?
Oğuzhan SARI
Oğuzhan SARI
TÜKETİCİ HAKEM HEYETLERİ
Arda ÇELİK
Arda ÇELİK
TELEVİZYON VE ÜSLUP
Şira Yıldız ASAN
Şira Yıldız ASAN
YOZLAŞAN AHLAK VE İLİŞKİLER
Ömer AĞAÇLI
Ömer AĞAÇLI
MODERN İNSAN KENDİ ELLERİYLE CEHENNEMİN KAPILARINI AÇIYOR
Mustafa YILDIZ
Mustafa YILDIZ
İNSAN DİN İLİŞKİSİ IX (DOĞRU BİLGİ VE DOĞRU ALGININ ÖNEMİ)
Hüseyin ALPASLAN
Hüseyin ALPASLAN
ABD İSTİHBARATI’NIN TÜRKİYE YAPILANMASI VE FAALİYETLERİ-II
Bünyamin ALTINTAŞ
Bünyamin ALTINTAŞ
AB’SİZ OLUR MU?
Mert Can DUMAN
Mert Can DUMAN
E-TİCARETTE REKOR AYI
Hatice KARATAŞ
Hatice KARATAŞ
PANDEMİ ÇOCUKLARIN GELECEĞİNİ ETKİLİYOR
İsmail CİNGÖZ
İsmail CİNGÖZ
DAĞLIK KARABAĞ DA KURTARILABİLECEK Mİ?
R.Bülend KIRMACI
R.Bülend KIRMACI
BESLENME YETERLİLİĞİ, GIDA GÜVENLİĞİ
Seda TOLMAÇ
Seda TOLMAÇ
ÇOCUK YAŞTA VE ERKEN EVLİLİKLER TOPLUMSAL BİR SORUN
Hatice TOPÇU
Hatice TOPÇU
CUMHURİYET KADINLARI
Büşra ÇİNKAYA
Büşra ÇİNKAYA
TURİZMDE KAYIPLAR BÜYÜK
Ceyhun Özgür
Ceyhun Özgür
ÇALIŞAN EMEKLİNİN MAAŞINDA KESİNTİ OLUR MU?
Ayşe Aybike Yılmaz
Ayşe Aybike Yılmaz
VEJETARYEN BESLENMESİ
Burcu ŞEN
Burcu ŞEN
NE KUTLADIĞIMIZI BİLİYOR MUYUZ?
Av. Zeynep YETİŞGİN
Av. Zeynep YETİŞGİN
HATIR İÇİN YOLCU ALIMINDA ARAÇ İŞLETENİN SORUMLULUĞU
Gülçin KARLI İPEK
Gülçin KARLI İPEK
İLKLERİN KADINI SABİHA RIFAT GÜRAYMAN
Hicret TÜRKMAN
Hicret TÜRKMAN
KOMŞULUK ÖLMESİN
Hasan AKGÜL
Hasan AKGÜL
YEREL SEÇİMLER İÇİN BİR DEĞERLENDİRME
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
ENDİŞE VERİCİ!
Gamze Nur ERGİL
Gamze Nur ERGİL
BABA’YA İTHAFEN
Dursun ERKILIÇ
Dursun ERKILIÇ
LİBAS
Fatma Sena YAMAN
Fatma Sena YAMAN
SEVİNCİ ŞÜKÜR, ÜZÜNTÜSÜ SABIR
Serkan KUMDAKÇI
Serkan KUMDAKÇI
SEYRE DEVAM
Can Berk KANAT
Can Berk KANAT
DİŞİYİ KİŞİ YAPALIM!
Esra  YAZDIÇ DEMİR
Esra YAZDIÇ DEMİR
ŞALVARIYLA KÜRSÜYE ÇIKIYOR, AKADEMİSYENLERİN YAPAMADIĞINI YAPIYOR
Şahap YILMAZ
Şahap YILMAZ
İŞ PLANI NEDEN ÖNEMLİ?
Ali Asker DEMİRHAN
Ali Asker DEMİRHAN
YENİ TORBA KANUN TASARISININ VERGİ HÜKÜMLERİ
Mehmet GÖKTÜRK
Mehmet GÖKTÜRK
GERÇEĞİ HAKARET SAYMAK!
Abdurrahman SAĞKAYA
Abdurrahman SAĞKAYA
DEVLET HİZMET SATIN ALMALI
Oktay TAŞ
Oktay TAŞ
İŞİMİZ FİYAKA!
Cihangir TÜRKMEN
Cihangir TÜRKMEN
İHTİYAÇLARIM VE REFERANDUM
İsmet ORHAN
İsmet ORHAN
ÜÇ MUAMMADA... İLKLER NELER OLUYOR?
Sedat ERİŞ
Sedat ERİŞ
HALKIN BİLİNÇALTINDAKİ SORULAR-4
ÇOK YORUMLANANLAR
FACEBOOK'TA TİCARİ HAYAT
Ana Sayfa Gündem Ekonomi Şirketler Özel Haber Ankara Röportaj Sağlık
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva